#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μυστικές μεθοδεύσεις για το αποτέλεσμα της δίκης Τσοχατζόπουλου



Το κείμενο που θα διαβάσετε αποτελεί μια προειδοποίηση για ορισμένους που κινούνται στο χώρο της Δικαιοσύνης και νομίζουν ότι είναι μόνοι τους, ότι τρώνε μόνοι τους κι ότι συναντούν κατ’ ιδίαν άλλους νομικούς παράγοντες και πιστεύουν ότι κανείς δεν τους βλέπει. Ξέρουν αυτοί με ποιους συναντώνται, τι λένε και ποια deal κάνουν κάτω από τη μύτη του ελληνικού λαού που διψά για δικαιοσύνη, διψά για λογοδοσία από πολιτικούς που αποδεδειγμένα έκλεψαν. Και τέλος, διψά να δει και κάποιους να τιμωρούνται κι όχι να την γλιτώνουν για άλλη μια φορά.

Ας πούμε ότι η ιστορία που θα διαβάσετε είναι φανταστική. Ο λόγος για τη μεγαλύτερη δίκη πολιτικού, μετά το «βρόμικο ’89», αυτήν του Άκη Τσοχατζόπουλου. Η διαδικασία ολοκληρώνεται καθώς μέσα στην εβδομάδα θα υπάρξουν οι αγορεύσεις των εισαγγελέων, αλλά όποιος παρακολούθησε τη δίκη δεν κατάλαβε και πολλά. Συγκεκριμένα είδε τα εξής:

1. Ο Ζήγρας, άρρωστος μεν, τους «έδωσε» όλους προφανώς για να μειώσει τη δική του ποινή, ίσως και να μην πάει καθόλου φυλακή.

2. Οι υπόλοιποι δήλωσαν αθώοι και ότι δεν ήξεραν τίποτε.

3. Η Βίκυ Σταμάτη δήλωσε αθώα κι ότι έμπλεξε γιατί απλά παντρεύτηκε τον πρώην υπουργό.

4. Ο δε Ακης Τσοχατζόπουλος έκανε πολιτική αγόρευση, κατηγόρησε τους πάντες, ζήτησε συγγνώμη για το… μνημόνιο αλλά έτερον ουδέν. Κουβέντα για τις κατηγορίες, ούτε ίχνος μεταμέλειας, ούτε καν μια αποκάλυψη για το που έχουν πάει τόσα εκατομμύρια που διακινήθηκαν. Το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να βγει από τη φυλακή η σύζυγός του και αν γίνεται και η κόρη του.

Και το ερώτημα το δικό μας είναι ένα: Τι είδους δίκη ήταν αυτή που δε μάθαμε τι έγινε; Όλοι ένοχοι και ταυτόχρονα κανένας;

Μαθαίνουμε επίσης ότι στο παρασκήνιο γίνονται πολλές συζητήσεις για το πώς θα κλείσει η υπόθεση και ποιες θα είναι οι ποινές. Όχι αυτές που θα ανακοινωθούν αλλά εκείνες που τελικά θα ισχύσουν…

Δηλαδή, λέμε μήπως γίνονται συναντήσεις δικηγόρων κι άλλων μεγαλόσχημων ώστε να στηθεί μια υποτίθεται παραδειγματική τιμωρία αλλά οι περισσότεροι να βγουν από τη φυλακή;

Λέμε μήπως ο κ. Τσοχατζόπουλος δεν προχώρησε στις αποκαλύψεις που όλοι περιμέναμε προκειμένου να «ντιλάρει» την αποφυλάκιση της κ. Σταμάτη και της κόρης του; Ενώ ο ίδιος, θα φάει μια βαριά ποινή, αλλά σε λίγους μήνες, λόγω ηλικίας θα αποχαιρετήσει τις φυλακές Κορυδαλλού και θα πάει να ζήσει τη ζωή του άνετα;

Κι ο κόσμος που περιμένει παραδειγματικές τιμωρίες, κατασχέσεις ακινήτων και τον ποινικό κολασμό τέτοιων ενεργειών όπως οι μίζες εκατομμυρίων, θα μείνει ξανά με το παράπονο ότι ένα παραδικαστικό κύκλωμα έκανε και πάλι του θαύμα του;

Προειδοποιούμε όσους απεργάζονται τέτοια σενάρια, ότι έχουν γνώση οι φύλακες. Τίποτε δε μένει κρυφό, όσο ψηλά κι αν βρίσκεται…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 09/09/2013 09:39:03

    Αναμενόμενη η εξέλιξη. Προς τι η έκπληξις;

  2. anonymous avatar
    anonymous 09/09/2013 09:44:33

    Έχει διαπραγματευτεί τη σιωπή του. Θα του ρίξουν μια ποινή, θα φάει και η Βίκυ με την κόρη του και σε λίγο καιρό θα τις αφήσουν με τα βραχιολάκια και τα συναφή. Τον Άκη θα τον αφήσουν λόγω ηλικίας.
    Γιατί να καταρρεύσει το σύστημα για ένα λάθος που έκανε να βγάλει στη σέντρα ένα επίλεκτο μέλος του.

  3. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 09/09/2013 09:52:42

    EΔΩ ΡΕ ΓΛΙΤΩΣΕ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ, τα λιγουρια θα εμεναν φυλακη;
    Ποιο βρωμικο 89; Το μονο βρωμικο στο 89 ηταν οτι ο μπαμπας του γαπ δεν πεθανε στη φυλακη. Το ιδιο εγινε και μετα την κατοχη οποτε οι κεντρωες κυβερνησεις γλυτωσαν απο το αποσπασμα τους δωσιλογους.
    Αλλά ο λαος λέει: μια του κλεφτη, δυο του κλεφτη και αυτη ειναι η "τρεις....."
    Τις συντακτικες πραξεις και τα ψηφισματα τα εχετε ακουστα να υποθεσω

    • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
      Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ IOKLOS ZARAS 09/09/2013 10:56:26

      Ας μην αρχίσουμε τώρα να μιλάμε για τα ...βρώμικα 89 αλλά και για τόσες άλλες βρώμικες ...χρονολογίες, αρχιερείς και αριστεροδέξιους εκκαθαριστές που ανέλαβαν να αποδώσουν δικαιοσύνη κατά το μικροκομματικό συμφεροντάκι τους, γιατί θα μπλέξουμε πολύ άσχημα.
      Ουδείς τους αναμάρτητος!

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 09/09/2013 11:00:10

        Υ.Γ : Και για να μην ματαιοπονούμε, τι είδους ''Δικαιοσύνη'' μπορούμε να ελπίζουμε οτι θα αποδωθεί, τη στιγμή που οι ένοχοι συγκυβερνούν και ο Άκης τους εκβιάζει γιατί έχει ....ντοκουμέντα-ράμματα για τις γούνες τους;

  4. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 09/09/2013 10:36:22

    O Ανδρέας γλύτωσε με το ΠΑΣΟΚ στο 45% έτοιμο για εμφύλιο,για τον Άκη ποιός να ξεκινήσει επανάσταση.Στην δίκη βασίλευσε η σιωπή,αλλά οι ποινές θα θυμίζουν αποδιοπομπαίο τράγο........Αυτός θα πληρώσει για όλους,πιστεύω.......................

  5. Eva avatar
    Eva 09/09/2013 11:03:29

    Οχι δεν θα ντιλάρει ο Τσοχατζόπουλος
    την αποφυλάκιση της συζύγου.
    Δεν είμαστε ηλίθιοι και τα επιχειρήματα είναι γελοία.
    Ο λαός ξέρετε παρακολουθεί.
    Μην διανοηιθεί κανείς μαγειρέματα.
    Το 89 δεν θα επαναληφθεί.
    Καλό είναι να το λάβουν υπ όψη τους
    όσοι έχουν τέτοια σχέδια.

    • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
      Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Eva 09/09/2013 12:22:08

      Τώρα σκιάχτηκαν!

      • Eva avatar
        Eva @ Η Πηνελόπη βαρέθηκε 09/09/2013 16:31:54

        Μην ειρωνεύεστε και προπάντων μην υποτιμάτε κανέναν.
        Πιστέψτε με υπάρχει λόγος για να σκιαχτούν.
        Όχι απο εμένα βέβαια...

        • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
          Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Eva 09/09/2013 20:52:04

          Δεν σας ειρωνεύομαι ούτε και υποτιμώ κανέναν αγαπητή, απλά είμαι πεπεισμένη οτι η διαπλοκή της συνενοχής τους, είναι ο πιό σίγουρος τρόπος να εξασφαλιστεί και η ατιμωρησία τους. Δυστυχώς, η Ιστορία με επιβεβαιώνει.

  6. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 09/09/2013 11:31:48

    Υποτιθεται οτι αυτη η δικη λειτουργει και ως ''οδηγος'',ως παραδειγμα για οποιον νομιζει οτι μπορει να κλεψει λεφτα του λαου και να γλυτωσει τα ισοβια.
    Ας το θυμουνται οι δικαστες αυτο και ας σκεφτουν τι θα ακολουθησει μετα απο την αποφυλακιση

  7. περιμπανού avatar
    περιμπανού 09/09/2013 11:44:12

    who cares????
    Δηλαδή, αν μείνει στη φυλακή η μαντάμ με τα κρόσια,
    θα μειωθούν οι φόροι ακινήτων και τα χαράτσια;

    • Eva avatar
      Eva @ περιμπανού 09/09/2013 16:28:40

      Οχι δεν θα μειωθουν τα χαράτσια.
      Δεν συμφωνώ όμως με το ποιός νοιάζεται.
      Με την ίδια λογική να τους αθωώσουμε όλους.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/09/2013 14:02:16

    Βαρύτατες ποινές πρέπει να αντιμετωπίσει η Σταμάτη και η κόρη, ως πλήρεις συνένοχοι και συνεργοί.

    Η μια, έχοντας μισθό η ίδια 20.000 ετησίως, "δεν γνώριζε" από που αντλούσε την δυνατότητα να ξοδεύει δεκάδες χιλιάδες μόνο για μικρά λούσα - αφήνουμε τα μεγάλα έξοδα. Έχει αφήσει εποχή στο Κολωνάκι. Αλλά βέβαια κανένας μαγαζάτορας δεν θα πήγαινε μάρτυρας κατηγορίας, ούτε και διερευνήθηκε. Πήγαινε με σακούλα σούπερ μάρκετ γεμάτη "τούβλα" ευρώ, τα οποία άνοιγε επί τόπου και αγόραζε ολόκληρα μαγαζιά. Είχε σίγουρα αναπτύξει μανία αγορών, μαζί με το σύνδρομο lifestyle που επηρέασε όλους.

    Η άλλη, συνελήφθη ενώ κοιμόταν ίσως στο πιο ωραίο και ακριβό ακίνητο της Αθήνας, στο Παλαιό Ψυχικό. Δωροδοκία του πατέρα για να το βουλώσει για το γάμο του. Καθαρή εξαγορά συνείδησης και οικογενειακών συναισθημάτων. Κι αυτή, τώρα ισχυρίζεται ότι δεν γνώριζε τίποτα. Τη στιγμή που η ίδια, με ίδιες δυνάμεις, σκάρτα κατάφερε να βγάλει πενιχρά εισοδήματα από κάτι χαριστικές λόγω πατέρα δουλειές του -ακαδημαϊκού- ποδαριού.

    Πρόκειται για αηδιαστικές περιπτώσεις ανθρωπίνων όντων - και όχι ανθρώπων.

    Κι εμείς οι ζώντες, και οι αγέννητοι, και τα πεταμένα έμβρυα από τις εκτρώσεις που έγιναν και γίνονται επειδή οι αναξιοπαθούντες γονείς αδυνατούν να θρέψουν μια νέα ζωή, άδηλη Γενοκτονία, πληρώνουν το λογαριασμό τους.

    Ο ακενατων σε πρόσφατη ανάρτηση υποστήριξε ότι το επόμενο προεκλογικό σύνθημα θα είναι "Κάθαρση!".

    Λυπάμαι, θα είναι "Εκδίκηση!".

  9. ΓΡΗΓΟΡΗς avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗς 09/09/2013 14:24:25

    εγω θα ηθελα αποφυλακιση για ολους μονο μετα απο δημευση ολων των περιουσιακων στοιχειων τους.Στην συνεχεια το Δημοσιο να δωσει μια συνταξη 600 ευρω στον κ.Ακη για να ζησει την ιδια ζωη με τους συνομηλικους του.(& πρωην ψηφοφορους του).

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΓΡΗΓΟΡΗς 09/09/2013 14:47:22

      Γιατί 600; Τήν κατώτατη νά τοῦ δώσουν..

    • galis avatar
      galis @ ΓΡΗΓΟΡΗς 09/09/2013 17:05:38

      Το δημόσιο δεν μπορεί να δημεύσει περιουσιακά στοιχεία που δεν γνωρίζει την ύπαρξή τους. Να πεθάνουν όλοι τους στη φυλακή.

  10. yiannos avatar
    yiannos 09/09/2013 16:16:57

    Υποθέτω ότι το κείμενο αποτελεί μια πρώτη αντίδραση σε πληροφορίες που έφτασαν στον συντάκτη.

    Επιπρόσθετα των νομικών, ηθικών και οικονομικών παραμέτρων το ενδεχόμενο λήψης δικαστικών αποφάσεων στη λογική που περιγράφεται, θα δημιουργήσει αυτομάτως και ένα νέο σκηνικό στην πολιτική επικαιρότητα.

    Όλα τα αντιπολιτευόμενα κόμματα, με πρώτους την ΧΑ και τον ΣΥΡΙΖΑ, θα βγουν στα κεραμίδια ενώ η τραγική Κυβέρνηση θα προσπαθεί να μας εξηγήσει διάφορα περί της ανεξαρτησίας της Δικαιοσύνης και του σεβασμού προς τους θεσμούς.

    Ο κόσμος θα ταυτίσει την Κυβέρνηση με μια ακόμα εξέλιξη, προϊον διαπλοκής και διαφθοράς.

  11. galis avatar
    galis 09/09/2013 17:03:44

    Μόνη αποδεκτή ποινή για όλους τα ισόβια (και όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια). Οτιδήποτε άλλο σημαίνει ότι σε λίγα χρόνια θα βγουν έξω για να συνεχίσουν να ξεκοκκαλίζουν τις μίζες που φάγανε.

  12. Νηλέας avatar
    Νηλέας 09/09/2013 17:16:08

    ΜΗΠΩΣ!!ΜΗΠΩΣ!!! μήπως .Προετοιμαζόμαστε δλδ να αμφισβητήσουμε τη δικαιοσύνη και οποιοδήποτε αποτέλεσμα .
    Αυτό που ενδιαφέρει είναι η επιστροφή των χρημάτων ,του τζόχα και όσων δεν δικαιολογούν από τα φανερά που δηλώνουν δλδ.Και είναι πολλοί μα παρά πολλοί στην ελλάδα.Ανθρωποι άγνωστοι στην εφορία αλλά πασίγνωστοι στα κοσμικά κέντρα και στα σκυλάδικα.

  13. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 09/09/2013 17:45:00

    ΦΑΚΤΟΡΑ οπως τα γραφεις θα γινει.......ΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ τα εχει κανονισει μεχρι και τις τελευταιες λεπτομερειες......Και μετα απορουμε πως ανεβαινει η Χ.ΑΥΓΗ, γιατι υπαρχει τοση μεγαλη εκταση ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ κ.λ.π. Το κακο ειναι οτι το σαπιο πολιτικο κατεστημενο ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ, γιατι οσο θα υπαρχουν οι.....χειροκροτητες του ΓΑΠ- ΣΗΜΙΤΗ, και οι νοσταλγοι του καταστροφεα της Ελληνικης κοινωνιας ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

  14. kadett avatar
    kadett 10/09/2013 02:32:12

    Η δίκη για τη SIEMENS και το Μαντέλη πότε θα γίνει? πάνε για παραγραφή?

  15. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 10/09/2013 06:10:17

    Που ειναι τα λεφτα? Γιατι ενα ολοκληρο κρατος δεν μπορει να τα βρει και να τα παρει πισω? Υπαρχει Θεος?