25/06/2009 13:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπόνους αποχώρησης στους παράνομους μετανάστες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/06/2009 13:31:20

    Και ποιος αποκλείει το ενδεχόμενο, οι ίδιοι και οι ίδιοι να ξανάρχονται και να ξανάρχονται για να παίρνουν απανωτά μπόνους; Και αν υποθέσουμε ότι κανείς για δεύτερη φορά δεν θα παίρνει το μπόνους, τότε εύλογο δεν είναι απλώς να το πάρουν, να φύγουν, κι αμέσως μετά να ξανάρθουν με τον ίδιο σκοπό (περαιτέρω διαφυγή στην Ευρώπη), και στο μεταξύ να έχουν "τσιμπήσει" κι ένα χιλιαρικάκι;

    Να δούμε πού αλλού θα μας οδηγήσει αυτός ο καθημερινός ενδοτισμός...

  2. F avatar
    F 25/06/2009 13:34:44

    Και το πανίσχυρο Βυζάντιο έδινε χρήματα στους Σελτζούκους Τούρκους προκειμένου να μην παρενοχλούν. Την συνέχεια την ξέρετε από την ιστορία...

  3. αντί avatar
    αντί 25/06/2009 13:36:01

    Εγώ πάντως με ένα χιλιάρικο φεύγω!!!

  4. Mayri Trypa avatar
    Mayri Trypa 25/06/2009 13:40:23

    Για να ξαναεπιστρέψεις...

  5. truth avatar
    truth 25/06/2009 13:42:51

    οι ανθρωποι που ειναι ανεργοι δεν θα ηταν πιο δικαιο να παρουν αυτα τα λεφτα;

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/06/2009 13:46:15

    @5 truth

    Αν οι άνθρωποι που είναι άνεργοι υιοθετούσαν κι εκείνοι παραβατικές συμπεριφορές ή περιφέρονταν και κατασκήνωναν όπου έβρισκαν (δημιουργώντας, αλλά και υφιστάμενοι οι ίδιοι, άθλιες συνθήκες υγιεινής), θα σου έλεγα εγώ πώς θα κόπτονταν να τους δώσουν μπόνους σαν αυτό που θα δώσουν στους λαθρομετανάστες. Αλλά επειδή οι άνεργοι είναι, βλέπεις, "δεδομένοι" (και "ακίνδυνοι"), σιγά μην τους κοιτάξει κανείς...

  7. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 25/06/2009 13:54:05

    ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝΕ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΞΟΥΜΕ

    ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΩΣΤΕ

    ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΛΑΘΡΑΙΟΙ
    ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΝ
    ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ
    ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΚΟ
    ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΘΗΝΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΧΕΡΙΑ
    ΝΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ
    ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΞΕΝΟΥΣ
    ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕΙ
    ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΜΠΕΣ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ
    ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ
    ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑ

    ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ

  8. stelios avatar
    stelios 25/06/2009 14:02:19

    Να ξαναγυρισει καποιος δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα,δεν ερχονται με τουριστικα πακετα.
    Απλα μια απλη διαιρεση του μπονους+το κοστος απελασης με τα κονδυλια,μας βγαζει οτι φτανουν για 300 ατομα ολα κι ολα,πειπου οσα μπαινουν δηλδη καθε μερα....

  9. truth avatar
    truth 25/06/2009 14:02:58

    Φιλε Αυριανιστη ενα αλλο που με πειραξε ειναι δημιουργια δωρεαν στεγης για τους μεταναστες που προτεινει το ΠΑΣΟΚ.Εγω ειμαι χαμηλοαμοιβομενο γιατι να μην παρω εγω και τοσοι αλλοι κρατικη στεγη;

  10. Τρύφων avatar
    Τρύφων 25/06/2009 14:03:26

    Θα μπορούσαμε να δίνουμε το ποσό αυτό και σε κάθε Πακιστανό-Αφγανό-Ιρακινό που διαλέγει να μείνει στην χώρα του και δεν έρχεται στην Ελλάδα...

    Και σε κάθε Έλληνα που φεύγει από την Ελλάδα για να κάνει χώρο σε άλλους...

    Και σε κάθε έναν που μένει για να αντέχει καλύτερα...

    Έχουμε τρελαθεί τελείως???

    Πάρα πολύ καλό μέτρο.

    Επιβραβεύουμε την παράνομη μετανάστευση.

  11. Σαος avatar
    Σαος 25/06/2009 14:03:53

    Ωραία! Όλοι οι παράνομοι αλβανοί όταν θα θέλουν να φύγουν για διακοπές στην Αλβανία, θα τσιμπάνε το χιλιαρικάκι και τα εισιτήρια, και μετά πάλι εδώ!

  12. αντί avatar
    αντί 25/06/2009 14:04:01

    @7

    Έχει ο Γιωργάκης τέτοιο σχέδιο, αλλά θα μας το δείξει όταν γίνει πρωθυπουργός!

  13. Σαος avatar
    Σαος 25/06/2009 14:08:34

    Παρεμπιπτόντως το είδατε το παρακάτω;

    http://blogs.in.gr/gepitidios/archive/2009/06/24/1131.aspx

    Νομίζω πως αξίζει να ανοιχθεί καινούργιο θέμα

  14. perastikos avatar
    perastikos 25/06/2009 14:50:03

    Πάντως, τα πράγματα είναι περίεργα!!
    η εφημερίδα ελευθερία της Καλαμάτας γράφει.


    Ηπροεκλογική περιοδεία...
    Αλβανών υποψηφίων προ-
    κάλεσε πολλά και ποικίλα σχό-
    λια στο Ασπρόχωμα, όταν χθες
    το απόγευμα διέσχισαν τους
    δρόμους του Τοπικού Διαμερί-
    σματος αυτοκίνητα με αλβανι-
    κές σημαίες. Σημειώνεται ότι
    στις 28 Ιουνίου διεξάγονται
    βουλευτικές εκλογές στην Αλ-
    βανία. Οπως φαίνεται, επειδή
    στη Μεσσηνία διαμένουν πολ-
    λοί υπήκοοι της γείτονος χώρας
    οι υποψήφιοι των κομμάτων
    αποφάσισαν να κάνουν προε-
    κλογική περιοδεία στο νομό.
    Κάποιοι φανατικοί οπαδοί τους
    χθες το απόγευμα μπήκαν στα
    αυτοκίνητα, και ανεμίζοντας
    αλβανικές σημαίες διέσχισαν
    κορνάροντας το Ασπρόχωμα.
    Κάτοικοι του Τοπικού Διαμερί-
    σματος και περαστικοί τηλεφώ-
    νησαν ανήσυχοι στην "Ε" για
    να μάθουν τι συμβαίνει. Σημει-
    ώνεται ότι κάποιος ρώτησε αν
    νίκησε η Αλβανία σε ποδο-
    σφαιρικό αγώνα ενώ άλλος
    ρώτησε ποια ομάδα έχει κόκκι-
    νη σημαία με δικέφαλο αετό.

  15. Factorx avatar
    Factorx 25/06/2009 14:52:08

    @Σαος: το εχουμε γράψει εδώ και ημέρες

  16. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 25/06/2009 15:50:40

    @Στέλιος,
    Και αν βάλουμε charter θα πέσει το κόστος και θα φύγουν 450.
    Αυτόματα θα μειωθεί η ανεργία και η εγληματικότητα κατά 0,0001%.
    Αυτά λέγονται επιεικώς ημίμετρα που σκοπό έχουν να επηρρεάσουν τον κόσμο στο ότι κάτι γίνεται.
    Πόσοι από αυτούς που θα ακούσουν την είδηση θα κάνουν αυτόματα την διαίρεση;
    Όταν δεν υπάρχει συνολικός σχέδιασμός που να δικαιολογεί την αποτελεσματικότητά του και που θα αναφέρει στόχο, τρόπο υλοποίησης και χρονοδιάγραμμα, απλά μας δουλεύουν.
    Εκτός εάν το πρόγραμμα "εθελουσίας εξόδου", αναφέρεται σε 600.000 ευρώ ημερησίως και δεν το κατάλαβα.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/06/2009 15:54:32

    γιατί να δοθεί σε ΜΚΟ; και πιστεύετε ότι θα γίνει διαγωνισμός ανάθεσης; έτοιμη την έχουν και περιμένουν δήθεν το διαγωνισμό για τα εισπράξουν νόμιμα
    τι είναι οι ΜΚΟ; κράτος εν κράτει τελικά;
    σε Αλβανό ειδικά δεν πρέπει να δοθεί ούτε μισό ευρώ, αλλιώς θα πρόκειται για μεγάλη ρεμούλα
    αν περπατήσει αυτό το δουλικό σύστημα θα πρέπει να είναι για τους ασιάτες και τους μεσανατολίτες
    θέλω να δω πόσοι θα κάνουν αιτήσεις και κάνω πρόβλεψη ότι θα είναι ελάχιστος ο αριθμός

    μόνο εμείς φορολογούμαστε και τον αέρα που αναπνέουμε

  18. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 25/06/2009 16:10:38

    Αυτη η ιστορια για μπονους "μυριζει". Και λεει οτι καποιοι θα τα χωσουν παλι χοντρα στις τσεπες τους. Και οι καποιοι δεν ειναι αλλοι απο καποιους καποιας ΜΚΟ. Στην οποια η καλη μας η ΕΛ.ΑΣ θελει να αναθεσει το ολο "εργο". Που δεν θα εχει αντικειμενο μονο τα 600 χιλιαρικα που ειναι διαθεσιμα αυτη τη στιγμη, αλλα μερικα εκατομμυριακια και οχι απο την Ε.Ε. αλλα απο την τσεπη μας. Διοτι οι διακινητες θα εντεινουν τις προσπαθειες τους(7 8.000Ευρω το κεφαλι παιρνουν) και οσοι θα επωφεληθουν θα "σπρωχνονται" και με το ζορι να μας ξαναρθουν.
    Επειδη ορισμενοι αναφερθηκαν μονον στον Γεωργακη Παπαντρεα φαινεται οτι δεν θα ειχαν δει και τις "θεσεις" του ΚΚΕ. Το οποιο, λοιπον, ζηταει
    για τους λαθρομεταναστες:
    ο Ανθρωπινους και αξιοπρεπεις χωρους φιλοξενιας μεχρι να τακτοποιηθουν (;), ιατροφαρμακευτικη φροντιδα, δωρεαν σιτιση και στεγαση, διερμηνεια και νομικη αρωγη για διατυπωση των αιτηματων τους
    ο Νομιμοποιηση οσων ζουν και εργαζονται στην Ελλαδα και καταργηση των συνεχων ανανεωσεων των αδειων διαμονης, των παραβολων και των προστιμων
    ο Ασυλο 'η ανθρωπιστικο καθεστως για προσφυγες και προερχομενους απο χωρες ιμπεριαλιστικης κατοχης ή εμφυλιων
    ο Ταξιδιωτικα εγγραφα για να πανε σε αλλο κρατος-μελος της Ε.Ε. και οχι φακελωμα της Σεγκεν
    ο Κοινωνικα, δημοκρατικα και πολιτικα δικαιωματα και να γινει και τζαμι και μουσουλμανικο νεκροταφειο
    ο Μεριμνα για ανηλικους
    ο Οχι στη φρουρηση των συνορων απο την Φροντεξ και το ευρωπαικο συστημα επιτηρησης των συνορων
    Αυτα τα ολιγα προλαβα και διαβασα. Και νομιζω οτι πρεπει να αναφερονται συνεχως απο οσους πονανε αυτον τον τοπο, μηπως ξυπνησουμε επι τελους και αρχισουμε να ρωταμε:
    Πρωτον, ποιος θα πληρωσει το "μαρμαρο" για ολα αυτα;
    Δευτερον,Ποιες ειναι οι συγκεκριμενες προτασεις του ΚΚΕ, του Συριζα και του Γεωργακη Παπαντρεα για την εξασφαλιση ολων των ανωτερω και στους Ελληνες πολιτες που τα στερουνται;
    Τριτον, Πως θα προστατευθουν οι Ελληνες απο την ανεργια και την καθηλωση των αποδοχων τους απο την αστειρευτη προσφορα φτηνης και ανασφαλιστης εργασιας των λαθρομεταναστων;
    Τεταρτον, Περα απο το τζαμι και το νεκροταφειο, θα υιοθετησουμε και οσα προβλεπουν οι θρησκειες τους για τη μεταχειριση των γυναικων; 'Η, ακομη κι' αν δεν ενσωματωσουμε ολα αυτα στην κοινωνικη μας ζωη, θα αφησουμε ολους αυτους να τα εφαρμοζουν στις γυναικες τους μπροστα στα ματια μας;
    Υπαρχουν πολλα ερωτηματα και ερωτηματικα ακομη, στα οποια μπορει να απαντησει ο καθενας μας. Και, προσοχη, δεν ειμαστε φασιστες, ρατσιστες, ουτε ακομη εχθροι δυστυχισμενων ανθρωπων, απλα επιθυμουμε να ζουμε στον τοπο μας οπως εμεις θελουμε και οχι οπως θελουν καποιοι να μας επιβαλλουν. Ειναι τοσο απλο.

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/06/2009 16:18:35

    Αν και το 1000ρικο προέρχεται από κοινοτικούς πόρους η οργή για το σκεπτικό είναι απερίγραπτη.

    Δεν υπάρχουν χρήματα και δεν διεκδικούνται κονδύλια για άσκηση κοινωνικής πολιτικής.

    Για να ενισχυθούν οι σήμερα ανήμποροι απόμαχοι, αυτοί που έχτισαν την μεταπολεμικά κατεστραμμένη Ελλάδα, για να συνεχίσουν τα προγράμματα κατ΄ οίκον περίθαλψης, για ψυχικά ασθενείς, για απροστάτευτα παιδιά.

    Αλήθεια, πως να περνάνε τα 5 ορφανά στο Πέραμα, που ο πατέρας τους σκοτώθηκε στο φοβερό ατύχημα στη ναυπηγοεπισκευαστική, ενώ η μητέρα τους είχε πεθάνει από καρκίνο;

    Αλλά βρίσκονται χρήματα για να ΑΜΕΙΦΘΕΙ κάθε βρωμιάρης που έρχεται βόλτα για να παίρνει μάτι ημίγυμνες γυναίκες, επειδή στη χώρα του είναι απαγορευμένο.
    Περί αυτού πρόκειται. Tα περί ασύλου και καταδιωκόμενων "είναι για γέλια", κατά την ακριβή έκφραση του Καντάφι.

    Και "πρέπει" να χτίσουμε και τζαμί, για να "εξυπηρετούνται" οι θρησκευτικές ανάγκες ανεπιθύμητων ανθρώπων.
    Να δημιουργήσουμε εκ τού μη όντος "εσωτερική" Al Qaida.

    Οι καλύτεροι σύμβουλοι για το λαθρομεταναστευτικό παραμένουν οι κ.κ. Smith & Wesson, respectively.

  20. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 25/06/2009 16:28:52

    Στις χωρες θυματα ιμπεριαλιστικων πολεμων ή εμφυλιων θα περιλαμβανονται και η Τσετσενια, Γεωργια και λοιπες πρωην δημοκρατικοσοσιαλιστικες χωρες;
    Εχω μια απορια: Τι εγιναν ολες εκεινες οι φεμινιστικες οργανωσεις προστασιας των δικαιωματων των γυναικων που δεν σηκωνα ουτε μυγα στο σπαθι τους; Αχνα γι' αυτα που κανουν οι "φιλοξενουμενοι" μας, οχι στις χωρες τους αλλα εδω. Ουτε καν οι Αιγες εμφανιστηκαν, εκεινες ντε, που ειχαν επικεφαλης τη mather πριν ακομη ο daddy ξετρελλαθει με τα καλλη της Λιανη, που δεν δισταζε (δικαιωμα της, βεβαια) να τα επιδεικνυει και φωτογραφικως.

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 25/06/2009 16:54:53

    Πρωτο μετρο: Σφραγισμα συνορων με τουρκια.

    Α, ξεχασα, τα διαπλεκομενα αμφοτερων των κομματοδρακων που απομυζουν την Ελλαδα εχουν εμπορικες σχεσεις και ελληνοτουρκικη "φιλια".
    Θου Κυριε.

  22. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 25/06/2009 18:36:21

    Το μέτρο είναι ή συμβολικό, ή εικονικό.
    Σαν συμβολικό έχει μεγάλη αξία, γιατί θα ακολουθήσει ουσία, που δεν πολυφαίνεται άμεσα. Αν είναι εικονικό, ας ετοιμάζονται οι υπεύθυνοι να πάρουν και αυτοί το χιλιάρικο σε δόσεις.

  23. Lavazza avatar
    Lavazza 25/06/2009 22:28:12

    Ε δε θα είστε καλά που θα τους δώσουμε και μπόνους επειδή μας κουβαλήθηκαν εδώ απρόσκλητοι...

    Το μεγαλύτερο μπόνους θα είναι ένα σωσίβιο οταν θα τους βάζουμε στις βάρκες για να φύγουν από τα χωρικά μας ύδατα...

    Άκου μπόνους...

    Εγώ πήρα κανα μπόνους από το Αφγανιστάν που βλέπω τις αγριόφατσες των πολιτών του (του Αφγανιστάν) στα φανάρια στη χώρα μου να "απαιτούν" να μου καθαρίσουν το τζάμι από το αμάξι (την ημέρα, γιατί τη νύχτα καθαρίζουν αλλιώς τα σπίτια);;;

  24. Orestios avatar
    Orestios 25/06/2009 22:41:13

    Σωστός ο Lavazza. Άκου εκεί μπόνους. Επιβράβευση δηλαδή, τη στιγμή που η ανοχή εξαντλείται. Επιβράβευση για την ανοχή που επιδεικνύουν οι Έλληνες χρειάζεται.