26/11/2009 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπροστά ο Σαμαράς σύμφωνα με τη Public Isuue

  Σύμφωνα με τα ευρήματα της έρευνας της Public Issue για την Καθημερινή και τον ΣΚΑΪ :

 Στην πρόθεση ψήφου μεταξύ όσων δηλώνουν ότι θα ψηφίσουν σίγουρα, προηγείται ο Αντώνης Σαμαράς με 41,5%, έναντι 41% της Ντόρας Μπακογιάννη και 14% του Παναγιώτη Ψωμιάδη.

Στην παράσταση νίκης, ο Αντώνης Σαμαράς προηγείται με 52%, έναντι 34% της Ντόρας Μπακογιάννη.

Τέλος σε πιθανό δεύτερο γύρο ο Αντώνης Σαμαράς συγκεντρώνει ποσοστό 47% έναντι 44,5% της Ντόρας Μπακογιάννη.

Από αυτούς που θα προσέλθουν στις κάλπες της Κυριακή, το 78% προέρχονται από τη ΝΔ, ένα ποσοστό 10% θα είναι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ 4% ψηφοφόροι του ΛΑΟΣ και 2% πολίτες που προέρχονται από την αριστερά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Martingale avatar
    Martingale 26/11/2009 20:40:07

    Η Καθημερινη δεν ειχε 9 μοναδες διαφορα πριν λιγες μερες? Ποτε αλλαξε τοσο αρδην το σκηνικο?

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/11/2009 20:44:23

    Να μη σας κακοφανει αν χασει ο Σαμαρας και αρχισετε τις κατηγοριες.
    Η μονη καλη κινηση που εκανε τελευταια ηταν η απαντηση στους bloggers.Η Ντορα ειναι σε ολα τα καναλια και μη μου πειτε οτι αν ηθελε ο Σαμαρας δεν θα τον καλουσαν και αυτον.Ειναι βεβαιο ομως οτι θα γινονταν σκληρες ερωτησεις για το 1993 και αλλα και τις αποφευγει αλλα αυτο γινεται και αντιληπτο.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 26/11/2009 20:53:37

      Ενώ αντιθέτως δεν θα γίνονταν καμία ερώτηση για τη Siemens και για το πώς το έσκασε ο Καραβέλας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 26/11/2009 21:09:11

      Kοίτα ψυχραιμία, η περίπτωση να βγει η Ντόρα είναι άκρως δελεαστική. Θα γελοιοποιηθεί τόσο πολύ η δεξηά στην Ελλάδα, θα συρικνωθεί σε τέτοιο ευτελιστικό επίπεδο η Νέα Δημοκρατία που επιτέλους θα ανοίξει ο χώρος για υγιή πολιτικά εγχειρήματα, όπως οι Δημοκρατικοί για παράδειγμα. Πα μαλ για τους υγιώς σκεπτόμενους ενεργούς πολίτες λοιπόν. Η Νέα Δημοκρατία θα χάσει συνεπώς, όχι εμείς, :)

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ B.K.Σ. 26/11/2009 22:19:26

        Μου αρεσουν και μενα οι Δημοκρατικοι.Στις ευρωεκλογες-οχι φυσικα στις βουλευτικες - σκεφτομουν να απιστησω και να τους ψηφισω προς προειδοποιηση αλλα τους απαγορευσε ο Αρειος Παγος.Δε νομιζεις ομως οτι ειναι κεντρωο κομμα;
        Πιο κοντα στους φιλελευθερους ειναι παρα στην καθαρη δεξια.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 26/11/2009 23:33:28

          ο Αντώνης Σαμαράς είναι συνειδησιακά δεξηός και πολιτικά κεντροδεξηός, είναι καθαρός κεντροδεξηός ως πολιτικός και φυσικά ευπατρίδης και περήφανος Έλληνας και Ευρωπαίος. Δυστυχώς δεν υπήρχε η άνεση του χρόνου να δοθεί προβολή στην συγκεκριμένη ταυτότητα του Σαμαρά -του Ευρωπαίου, του κοσμοπολίτη, διότι έπρεπε να δοθεί σ΄ αυτήν στην οποία πονάει αυτή τη στιγμή η Νέα Δημοκρατία, στην ταυτότητα που τα στελέχη της προηγούμενης κυβέρνησης την κάναν κουρελόχαρτο, του έλληνα αξιοπρεπούς πολιτικού!. Εάν ήταν καθαρός δεξηός πολιτικά δεν θα με έπειθε εμένα ψυχραιμία, δεν θα με παρέπεμπε ο πολιτικός του πολιτισμός για παράδειγμα στην Βιργινία Τσουδερού. (Δες τις θέσεις των Δημοκρατικών για την ταυτότητα και τον πολιτισμό και δες των φιλελευθέρων -των εν Ελλάδι, να εξηγούμαστε-, η μέρα με τη νύχτα...)

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ ψυχραιμια 27/11/2009 05:06:07

          Κανένας δεν τους απαγόρεψε, απλώς δεν κατάφεραν καν ούτε σωστή υποψηφιότητα να καταθέσουνε! Και θέλουν κιόλας να γίνουν και κόμμα εξουσίας/συνεργασίας όταν μεγαλώσουνε...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ B.K.Σ. 27/11/2009 05:03:04

        Άμα είναι υγιείς οι ακροβάτες-ισορροπιστές της πολιτικής ορθότητας «δημοκρατικοί», τότε ζήτω η φυματίωση! Με την όρεξη θα μείνουνε!

    • Hase avatar
      Hase @ ψυχραιμια 26/11/2009 21:13:02

      Η κυρια ειναι σε ολα τα καναλια γιατι ο μπαμπακας της εχεικανει πολλα χατηρακια στα διαπλεκομενα που ξοφλανε τα χρωστουμενα. Αλλωστε ο Σαμαρας δεν προκειται να γλυψει τους καναλαρχες οπως θα τους γλυψει (στο μελλον) η Ντορα.
      Ετσι μουρχεται (σαν αριστερος ψηφοφορος που ειμαι) να παω να ψηφισω Σαμαρα μπας και γλυτωσουμε απο τα χτικια.

    • oxoxo avatar
      oxoxo @ ψυχραιμια 26/11/2009 23:14:56

      Ο ΣΑΜΑΡΑΣ είναι ο νικητής της εσωκομματικής αναμέτρησης. Εκφράζει την όλη Νέα Δημοκρατία. Διότι είναι ικανός να συνθέσει όλες τις τάσεις. Χωρίς αποκλεισμούς. Ξεχώρισε με το λόγο του. Διακρίνεται για το ήθος του. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ. Είναι ο λαοπρόβλητος ΗΓΕΤΗΣ της Παράταξης. Κατάφερε μέσα σ' ένα μήνα όσα δεν κατάφερε η ανθυποψήφιά του κι ο μηχανισμός της σε 17 χρόνια. Ο λόγος απλός. Η απλότητα, η αμεσότητα, η ευθύτητα, το ΗΘΟΣ του. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ είναι STATESMAN!

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ ψυχραιμια 26/11/2009 23:31:16

      Είναι σε όλα κανάλια γιατί τα ΜΜΕ την αντιμάχονται και δέχεται συνέχεια λάσπη γιατί είναι ΓΥΝΑΙΚΑ... ΜΑΝΑ... ΚΑΙ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ... Φαντάσου να μην συνέβαιναν όλα αυτά? Θα τις έδειχναν όλοι ΠΟΡΤΑ! ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΛΙΓΑΚΙ... ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΑΙΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΡΕΙ ΑΥΤΗ?

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ ψυχραιμια 26/11/2009 23:34:39

      Λίγη ντροπή δεν θα έβλαπτε από την Κα Μπακογιάννη και τους παρατρεχάμενους της (Μαυρίκιδες, Πολύδωρες, Μίλτους και Αγγλοτραφείς Χατζηδάκιδες...) ΨΕΜΜΑΤΑ, ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΑ...
      ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΛΑΝΗΤΑΡΧΗΣ.... ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΣΟΥ ΤΗ ΧΙΛΑΡΙ....

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/11/2009 20:45:54

    Ειναι απαραιτητη η συμμετοχη ολων για να ερθει το επιθυμητο αποτελεσμα.Μην ολιγωρησει κανεις.Η κυρια που τα κατεστημενα την εχουν στο ματι (;) θα τα παιξει ολα για ολα.Μην κανεις τη χαρη στο Χατζηνικο τη Δευτερα να γελαει.

  4. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 26/11/2009 20:59:08

    Η κυρα-Θοδώρα παίζει το τελευταίο της χαρτί. Προσπαθεί να ανατρέψει την παράσταση νίκης Σαμαρά με εμφανώς πληρωμένες δημοσκοπήσεις. Είναι φανερό ότι κάτι δεν πάει καλά με τις τελευταίες δημοσκοπήσεις, ειδικά με αυτή της Focus, αλλά και με τις μεγάλες διαφορές που δίνει η Public Issue σε σχέση με την τέσσερις μόλις ημέρες πριν.

    Το γκάλοπ που γίνεται καθημερινά είναι γύρω μας ο κόσμος που βλέπουμε και το ξέρουμε ότι μαζικά θα ψηφίσει Σαμαρά. Πρέπει να αυτό (ότι ο κόσμος θα ψηφίσει μαζικά Σαμαρά) να διαδοθεί όσο περισσότερο γίνεται. Το ψέμμα "μυρίζει" σε αυτές τις δημοσκοπήσεις και τελικά εκθέτουν απλώς ακόμη περισσότερο τη Θοδώρα. Πρόκειται για μια ακόμη χυδαία απόπειρα πολιτικής εξαπάτησης, στην οποία πρέπει να απαντήσει η πλευρά Σαμαρά καταγγέλλοντας με τον κατάλληλο τρόπο τη μεθοδολογία των εταιριών που βρωμάει.

    • loretta avatar
      loretta @ Blimblomblim 26/11/2009 21:11:02

      δειτε τις απαντησεις που εδωσε ο αντωνης στους χρηστες αυτου του σαιτ και θα καταλαβεται ποια η διαφορα μεταξυ των δυο.

      http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=5381&cat_id=9

      ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!!

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ loretta 26/11/2009 22:04:39

        Καταπληκτικές απαντήσεις. Ίσως πρέπει να αναδημοσιευτεί και εδώ. Έπαθα πλάκα. Και να μην υποστήριζα ήδη Σαμαρά, νομίζω ότι με τέτοιες απαντήσεις θα γύριζα κατευθείαν στο να τον υποστηρίξω.

        • loretta avatar
          loretta @ Blimblomblim 26/11/2009 22:20:48

          απο το υφος των απαντησεων και μονο blimblomblim ,αν τις διαβασεις ακομα και χωρις να εμβαθύνεις καταλαβαινεις ποιος ειναι ηγετης και ποιος διαχειριστης με μικροτητες κομπλεξ και απωθημενα.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Blimblomblim 26/11/2009 22:24:36

          Έτσι ακριβώς.

          Πού ήταν χαμένος τόσον καιρό αυτός ο άνθρωπος. Νιώθεις μίσος για το Μητσοτάκη και τον Έβερτ όταν σκέφτεσαι τι του έκαναν, τι μας έκαναν όλους που μας στέρησαν το φυσικό ηγέτη της χώρας τη δεκαετία του 1990.

          Ας μην είμαστε αχάριστοι, ας βγει τώρα και δεν πειράζει που άργησε 16 χρόνια.

    • Martingale avatar
      Martingale @ Blimblomblim 26/11/2009 21:16:08

      Βεβαια ο Σαμαρας, σημερα πηρε μπροστα και αρχισε να απαντα στις λασπες. Επιτελους αυτη η συμπεριφορα με το γαντι να τελειωνει.

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ Blimblomblim 26/11/2009 23:39:39

      Η ΦΟΚΟΥΣ ανήκει στον Φλέσσα και είναι συμφερόντων Μαρινάκη, κουμπάρου της ακατανόμαστης....

  5. Υ. avatar
    Υ. 26/11/2009 23:54:01

    Μια και μίλησες για Μαρινάκη, ακούστε μια ενδιαφέρουσα ιστορία.
    Ισίδωρος Κούβελος. Δεξί χέρι του Μαρινάκη, και υπεύθυνος στο μπάσκετ του Πανιωνίου όταν είχε αγοραστεί κάπου στις αρχές ’90, από τον εφοπλιστή και κουμπάρο της ψηλής. Τον δικτύωσε με την οικογένεια Μητσοτάκη, αρχικά δε προορίζετο για γαμπρός της αδελφής Ντόρας. Για κάποιο λόγο το προξενιό χάλασε, και για να μη ξεμείνει το παιδί, τον παντρεύτηκε η Ντόρα.
    Πολύ ελαστικό κινητήρα ο Ισίδωρας. Ξεκινά και με πέμπτη.