#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2013 14:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπροστά η ΝΔ σε δύο από τρεις νέες δημοσκοπήσεις



Προβάδισμα σχεδόν δύο ποσοστιαίων μονάδων, έναντι της Νέας Δημοκρατίας, δίνει στον ΣΥΡΙΖΑ δημοσκόπηση της Marc, που δημοσιεύεται στην εφημερίδα Επενδυτής.

Συγκεκριμένα, στην πρόθεση ψήφου ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει ποσοστό 29,7% και η Νέα Δημοκρατία 27,8%.

Τρίτο κόμμα παραμένει η Χρυσή Αυγή, το ποσοστό της οποίας διαμορφώνεται στο 8,8%.

Ακολουθούν Ανεξάρτητοι Έλληνες με 6,7%, ΚΚΕ με 6,6%, ΠΑΣΟΚ με 6,4% και Δημοκρατική Αριστερά με 5,8%.

Το «άκυρο-λευκό» διαμορφώνεται στο 6,5% και η αδιευκρίνιστη ψήφος σε 15,3%.

Οριακό προβάδισμα της Ν.Δ. δείχνει άλλη δημοσκόπηση

Άλλη δημοσκόπηση της εταιρείας Metrisis, που δημοσιεύεται στην εφημερίδα «Παραπολιτικά», δείχνει οριακό προβάδισμα 0,9% της Νέας Δημοκρατίας έναντι του ΣΥΡΙΖΑ.

Στην πρόθεση ψήφου (χωρίς άκυρο/λευκό) η ΝΔ συγκεντρώνει 21,5% (21,9% τον Οκτώβριο) και ο ΣΥΡΙΖΑ 20,6% (20,7%).

Τρίτο κόμμα η Χρυσή Αυγή με 6,1% (5,7%). Ακολουθούν το ΚΚΕ με 4,9% (5,1%), το ΠΑΣΟΚ με 4,3% (5,1%), οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 4,1% (4,7%), ενώ η ΔΗΜΑΡ συγκεντρώνει το 1,6% (1,9%) των ερωτηθέντων. 'Αλλο (κόμμα) επιλέγει το 6,3% (7,2%) των ερωτηθέντων, ενώ αδιευκρίνιστη είναι η προτίμηση του 30,6% (27,7%) του δείγματος.

Στην παράσταση νίκης, ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται με 23,8% (20,7%) και ακολουθεί η ΝΔ με 22,9% (32,9%). 'Αλλο Κόμμα απάντησε το 6,4% (5,5%) των ερωτηθέντων και ΔΞ/ΔΑ το 47% (40,8%).

Στην ερώτηση «ποιον θεωρείτε καταλληλότερο για πρωθυπουργό», ο Αντώνης Σαμαράς θεωρείται καταλληλότερος από το 37,2% (40,1%) των ερωτηθέντων και ο Αλέξης Τσίπρας από το 27,1% (26,8%). «Κανένας» απάντησε το 29,2% (29,5%), ενώ ένα 6,5% (3,6%) των ερωτηθέντων δεν απάντησε.

Εξάλλου,  έρευνα της Κάπα Research για το Βήμα της Κυριακής καταγράφει τα εξής ποσοστά:

Νέα Δημοκρατία 23%
ΣΥΡΙΖΑ 22,4%
Χρυσή Αυγή 7,9%
ΠΑΣΟΚ 6,1%
ΚΚΕ 5%
ΑΝ.ΕΛ. 4,5%
ΔΗΜΑΡ 3,4%
Αδιευκρίνιστη ψήφος 20,4%

Η Νέα Δημοκρατία διατηρεί το προβάδισμα και στην παράσταση νίκης με 43%, αλλά με επίσης οριακό προβάδισμα, σε σχέση με το 41,7% του ΣΥΡΙΖΑ.

Ο Αντώνης Σαμαράς θεωρείται καταλληλότερος για την πρωθυπουργία από το 45,5%, έναντι 32,3% που επιλέγει τον Αλέξη Τσίπρα.

Στην παράσταση νίκης η ΝΔ προηγείται με ισχνό προβάδισμα της τάξης του 43%, έναντι 41,7% του ΣΥΡΙΖΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άκρη Άκρη avatar
    Άκρη Άκρη 30/11/2013 16:19:30

    Άλλα είναι τα αληθινά ποσοστά και τα ξέρουνε ΌΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι, από τις μυστικές δημοσκοπήσεις που οι ίδιοι μόνο διαβάζουν. Αυτές που μας ...κοινοποιούν, είναι ...ψαλιδισμένη εικόνα, που επιτρέπουν να βλέπουμε.
    Δεν πιστεύουμε στις δημοσκοπήσεις λοιπόν, ό,τι και αν λένε.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Άκρη Άκρη 30/11/2013 23:43:58

      Μυστικό που το ξερουν περισσότεροι απο δύο,δεν είναι μυστικό.

  2. Μελλοντολόγος avatar
    Μελλοντολόγος 30/11/2013 21:12:00

    Προς το παρόν όντως φαίνεται να υπάρχει μια ισορροπία ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ και ισχύει το "πες μου για ποιά εφημερίδα έγινε η δημοσκόπηση να σου πω ποιός προηγείται". Όταν πάντως πλησιάζουμε στις βουλευτικές και αν ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται σημαντικά είναι σίγουρο ότι: τα μηνύματα που θα έρχονται σαν προειδοποιήσεις/απειλές από την Ευρώπη "τα δανεικά πάνε πακέτο με τις υποχρεώσεις της Ελλάδας", το παράδειγμα της Ισπανίας, Πορτογαλίας, Κύπρου που θα ανακάπτουν, σε συνδυασμό με την ανύπαρκτη/μη λογική οικονομικά και πολιτικά / Μαδούρικη (Μαδούρο φίλος Αλέξη) πρόταση της συνισταμένης των 1234 συνιστωσών του ΣΥΡΙΖΑ, θα προβληματήσει στην αρχή και μέρες πριν την κάλπη ο προβληματισμός θα γίνει (βάσιμος) φόβος και πανικός. Οι νοικοκυραίοι δηλ. η πλειοψηφία της "αδιευκρίνιστης ψήφου" θα κάνουν αυτό που έκαναν στις τελευταίες εκλογές από μαζικές αναλήψεις από τράπεζες έως επιδρομή στα super market και τελικά δεν θα ρισκάρουν να ψηφίσουν τις ακραίες (παγκοσμίως) ιδεοληψίες μιας παρέας βαλκάνιων αριστερών ... έτσι το παιδί με το ζιβάγκο θα μείνει με την Τζάκρη στο...κοινοβούλιο ξανά ως αντιπολίτευση.

    • Άσχετος avatar
      Άσχετος @ Μελλοντολόγος 01/12/2013 00:01:55

      Ας βάλει ο Στουρνάρας 2-3 χαράτσια ακόμα και θα δούμε πόσοι νοικοκυραίοι θα ξαναψηφίσουν ΝΔ. Δηλαδή δεν έχω καταλάβει τι παραπάνω θα πάθουμε, θα μας πάρουν τις περιουσίες οι κομμουνισταί; Προσωπικά, αν και δεξιός από τα γεννοφάσκια μου, αν συνεχιστεί η έμμεση δήμευση περιουσιών, οι οποίες αποκτήθηκαν μετά βασάνων και κόπων γενεών, και η φτωχοποίησή μας προς όφελος 5 μεγαλονταβατζήδων, Κούγκι τα κάνω όλα. Μέχρι Ανταρσύα ψηφίζω.

      • Vee avatar
        Vee @ Άσχετος 01/12/2013 13:10:23

        Ναι, σωστά. Μπροστά στην τσέπη μας τί σημασία έχει αν ο Σύριζας τα τινάξει όλα στον αέρα, συμπεριλαμβανομένων και των δικών μας...

        • Εδώ στο Νότο avatar
          Εδώ στο Νότο @ Vee 01/12/2013 14:08:47

          Άδεια είναι πια η τσέπη η δική μας και η ζωή μας τιναγμένη στον αέρα από καιρό. Για τον εαυτό σας μιλήστε μονάχα, που φοβάστε γιατί έχετε να...χάσετε.

          • Γιαδικιάρογλου avatar
            Γιαδικιάρογλου @ Εδώ στο Νότο 02/12/2013 21:20:20

            Δηλαδή μόνο η τσέπη έχει σημασία; Το γεγονός ότι θα καταρρεύσει μια Ελλάδα έτσι όπως την ξέρουμε, με το παραδοσιακό της κοινωνικό πλέγμα, την Ορθοδοξία , δεν σας ενδιαφέρει; Ολα έγιναν αργύρια;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Vee 01/12/2013 14:20:00

          Πέστα αδερφέ, γιατί πολλοί πατριώτες της τσέπης τους γράφουν εδώ μέσα και το θεωρούν και μαγκιά να λένε ότι θα ψήφιζαν ανταρσύα ή σύριζα ή χα λόγω φόρων. Οι Έλληνες μέχρι να πεθάνουν δεν κάνουν πίσω μπροστά στο σύμφέρον της πατρίδας τους. Εσείς ήδη τα παρατάτε. Αφήστε τις κορόνες περί δεξιάς και πατριωτισμού λοιπόν γιατί αυτοεξευτελίζεστε.

          • Άσχετος avatar
            Άσχετος @ Γεώργιος Τ. 01/12/2013 22:01:15

            Για εξήγησέ μας ποιο είναι το συμφέρον την πατρίδας; Τα χαρισμένα πρόστιμα 240 εκ στον Βαρδινογιάννη, το δάνειο 90 εκατομμυριών στο Μέγκα, οι συμβάσεις του Μπόμπολα την ώρα που ξεκοκκαλίζουν τους μικρομεσαίους. Γνωρίζω εξαγωγικές εταιρίες που ασφυκτιούν λόγω έλλειψης ρευστότητας και δεν βρίσκουν ευρώ στην αγορά για να σώσουν τις επιχειρήσεις τους. Αν θεωρείς ότι σε αυτό το μπροστά πρέπει να κάνουν οι Έλληνες, κάντο μόνος σου και κοίτα στον καθρέπτη να δεις ποιος εξευτελίζεται. Η Δεξιά δεν είναι η νεοφεουδαρχία που προσπαθούν να επιβάλουν βιαίως.

        • Άσχετος avatar
          Άσχετος @ Vee 01/12/2013 15:36:03

          Να τινάξει όλα στον αέρα; Ποια να τινάξει στον αέρα; Ένα ολόκληρο οικοδόμημα τινάζεται ήδη στον αέρα με την φτωχοποίηση και εξαθλίωση των μικρομεσαίων, την ίδια ώρα που οι κύριοι υπεύθυνοι της κατάντιας της χώρας όπως οι μεγαλοεργολάβοι επιβραβεύονται με αυξήσεις εισπράξεων σε έργα που δεν έχουν κάνει.
          Όσοι το παίζεται υπερπατριώτες και αλτρουιστές προφανώς δεν έχετε καταλάβει τι συμβαίνει δίπλα σας, για κάποιους από μας δεν έχει παρακάτω. Λοιπόν,οι θυσίες για να τρώει και να πίνει ο Μπόμπολας και οι λοιποί, στην υγεία των κορόιδων, με το πρόσχημα της σωτηρίας της πατρίδας, μας τελείωσαν. Ας πάρουν χαμπάρι οι ιθύνοντες ότι έχει αρχίσει και γίνεται δυσδιάκριτη η διαφορά της σωτηρίας της πατρίδας από τους Στουρναραίους σε σχέση με τους Τσιπραίους. Όσοι δεν το καταλαβαίνετε βάλτε πλάτη στον Στουρνάρα.

  3. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 30/11/2013 22:00:20

    Δυστυχως ο Ελληνας ψηφιζει παρορμητικα.
    π.χ
    -Και εσυ υπαλληλε της Ολυμπιακης θα γινεις μετοχος στην Ολυμπιακη
    Α.Γ.Π . Αποτελεσμα ? Την Ολυμπιακη την πηρωσαμε ολοι οι φορολογουμενοι και την πληρωνουμε ακομα αφου συνταξιοδοτηθηκα 10δες χιλ. απο τα 45.
    -Λεφτα υπαρχουν. Γ.Α.Π Αποτελεσμα ? 340 δις χρεος με 3-- δις ιδιωτικες καταθεσεις το 2009 και σημερα μεγαλυτερο χρεος με 160 δις ιδιωτικες καταθεσεις.
    Ας ψηφισουμε λοιπον Α.Α.Τ *Αλεξης-Ανδρεας Τσιπανδρεου* , αποτελεσμα ?
    Χρεοκοπια, δραχμη, Ιρακοποιηση της Ελλαδας , διχασμος και μεταναστευση στην Αλβανια ή στην Βουλγαρια.
    Αυτο που ζουμε σημερα θα φαινεται με παραδεισο μπροστα σε αυτο που ερχεται.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ

    • Εδώ στο Νότο avatar
      Εδώ στο Νότο @ Ρεαλιστης 01/12/2013 14:26:53

      Καλά τα λες για τον εαυτό σου μόνο, βολεμένε ...ρεαλιστάκο. Αυτό που ζούμε, είναι η κόλαση. Μην κοιτάζεις που εσύ καλοπερνάς. Είσαι μειοψηφία τώρα πια.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Εδώ στο Νότο 01/12/2013 17:41:39

        Μαλλον δεν ειμαι καλοβολεμενος αλλα εχω δει πολλα. Και φυσικα δεν ειμαι ουτε ΔΥ ουτε υπλλαηλος σε ΔΕΚΟ. Φιλε σπουδασα , ρισκαρα και κανω καριερα στον Ι.Τ σαν υπαλληλος. Θα μπορουσα να εχω διοριστει οπως οι συμμαθητες μου και θα μπορουσα να ειμαι συνταξιουχος απο τα 45 η τα 50 αν παρακαλουσα εκβιαστικα με την ψηφο μου καποιον πολιτικο. Αντι αυτων αποφασισα να φτιαξω την ζωη μου δουλευοντας και σπουδαζοντας αφου προερχομαι απο φτωχικη οικογενεια. Ναι αγαπητε μου, υπαρχουν και καποιοι σαν εμενα που ποτε δεν ετρεξαν σε πολιτικα γραφεια, που ποτε δεν εκαναν φοροδιαφυγη ή εισφοροδιαφυγη. Σε αυτο ναι ειμαι μειοψηφια. Εσεις υποστηριξετε την πλειοψηφια των αγραμματων και επιορκων. Εσεις υποστηριξετε την πλειοψηφια των 50ρηδων συνταξιουχων.

        • mara M. avatar
          mara M. @ Ρεαλιστης 01/12/2013 20:57:47

          Αγαπητέ μου υπάρχουν πολλών ειδών ιδιωτικοί υπάλληλοι αυτοί που αμοίβονται με 580 μικτά ακόμα και με πτυχία και άλλοι που παίρνουν 5000 χωρίς να ιδρώνουν και κατοικούν στα βόρεια προάστια. Το να είσαι ιδιωτικός υπάλληλος δεν σε κάνει ταυτόχρονα και μη βολεμένο, τουλαχιστον προς το παρόν.

    • Αντιευρωπαίος avatar
      Αντιευρωπαίος @ Ρεαλιστης 01/12/2013 17:02:09

      Αν καταλαβα καλα, εννοειτε οτι η Ελλαδα δανειστηκε 340δις οταν πρωθυπουργος ηταν ο ΓΑΠ; Ο ανθρωπος δεν ειναι ουτε για να καθαριζει τζαμια αλλα μην λεμε και ο,τι θελουμε.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Αντιευρωπαίος 01/12/2013 17:49:13

        Ισως δεν ηταν σαφες αυτο που εγραψα. Αναφερομαι οτι το 2009 ειχαμε δημοσιο χρεος (το οποιο γιγαντωθηκε επι ΠΑΣΟΚ Ανδρεα ) 340 δισ. Την ιδια εποχη ειχαμε ιδιωτικες καταθεσεις 300δισ. Με τα λαθη μας καταληξαμε οι Ιδιωτικες καταθεσεις να ειναι περιπου 160 δισ. σημερα. Γιαυτο αλλα μετρα χρειαζονταν τοτε αλλα μετε και αλλα σημερα. Φυσικα τα 140 εφυγαν χωρις επιστροφη στο εξωτερικο, η ειναι στα σεντουκια η ξεπλενεται ποικιλοτροπως. Γιαυτο πολλες φορες αναφερομαι στα σχολια μου οτι σημερα υπαρχουν 2 Ελλαδες . Η Ελλαδα της κρισης και η Ελλαδα της φοροδιαφυγης.

        • Magganas avatar
          Magganas @ Ρεαλιστης 01/12/2013 20:42:03

          Ρεαλιστή,

          έχω διαβάσει σε απόρρητη έκθεση αρχών ασφαλείας και για τη φοροδιαφυγή αλλά και κατόπιν για το ξέπλυμα στην Ελλάδα.
          Ειλικρινά σου μιλώ για ολόκληρη "επιστήμη" και "φιλοσοφία ζωής"!
          Ούτε στην Κολομβία δεν έχουνε ανακαλύψει τέτοια συστήματα!
          Ειδικά στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος και στα κέντρα διασκέδασης, ειλικρινά η "εφευρετικότητα" σε αφήνει έκπληκτο αλλά σου προκαλεί και εν μέρει θαυμασμό... :)
          Μερικά βέβαια γίνονται και με την ανοχή του κράτους. Διότι όταν το κράτος βλέπει τις φορολογικές δηλώσεις όλων των ελεύθερων επαγγελματιών στο αφορολόγητο όριο και δεν ελέγχει, τότε είναι συμμέτοχο!
          Βγαίνει ελεύθερος επαγγελματίας και δηλώνει 8.000 ετήσιο τζίρο. Δηλαδή 670 Ευρώ τζίρο το μήνα. Και βλέπουμε λοιπόν:
          -στεγαστικό: 700 Ευρώ
          - λογαριασμοί (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ): 150 Ευρώ
          -φροντιστήρια παιδιών: 400 Ευρώ
          -δύο Ι.Χ (τέλη, βενζίνες, ενδεχομένως και δόσεις): 300 Ευρώ
          -supermarket για 4 άτομα: 500 Ευρώ
          -συμβόλαια τεσσάρων κινητών: 100 Ευρώ
          Βγαίνει μάνι-μάνι ένα ποσό γύρω στα 2.200 το μήνα. Η σύζυγος δεν κάνει καθόλου δήλωση.
          Το κράτος δεν αναρρωτήθηκε ποτέ, ότι πώς αυτός ο άνθρωπος με 680 Ευρώ τζίρο μηνιαίως έχει κόστος διαβίωσης 2.200;;;;;;;;;;;;;

          Επιπλέον, το κράτος εκτός από το να βοηθάει στη φοροδιαφυγή, βοηθάει και στο ξέπλυμα των μαύρων χρημάτων εφόσον συντηρεί (μάλλον έχει εφεύρει) π.χ. το σύστημα "αντικειμενική-εμπορική" κατά το οποίο, μπαίνει μικρότερη αξία από την πραγματική στο οριστικό συμβόλαιο!!! Φόρος πληρώνεται επί της αντικειμενικής και τα υπόλοιπα δίδονται ΜΑΥΡΑ στο χέρι!!!
          Αυτό δεν γίνεται σε καμία άλλη χώρα του κόσμου με τις ευλογίες του κράτους, ούτε καν στις υποσαχάριες χώρες...

  4. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 30/11/2013 22:22:02

    Η ισοψηφια θα συνεχισθει μεχρι τις Ευρωεκλογες και Αυτοδιοικητικες του προσεχους Μαιου , για να καταφερουν την μεγαλυτερη δυνατη συσπειρωση και αποσπαση ψηφων απο γειτονικους πολιτικους χωρους , η οποια ομως φρονω πως δεν θα εξασφαλισθει αν δεν γινουν και εκλογες για αναδειξη κυβερνησεως.Κατι ομως θα σκαρφιστουν και οι δανειστες μας , που θελουν να επιβιωσουμε, οπως ολοι οι δανειστες για τους δανειζομενους. Φυσικα εμεις, οι περισσοτεροι, θα ευελπιστουμε, θα αγωνιζομαστε και θα περιμενουμε και το ελεος τους.

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 01/12/2013 14:22:43

    Ειδιποιός διαφορά της πρώτης από τις άλλες δύο που δείχνει τον παραγγελιοδότη της, είναι πως ταυτόχρονα με την πρωτιά (με αναγωγή πάει στο 2%) του σύριζα, ο Καμμένος είναι 4ος από 6ος στις άλλες 2. Και επιπλέον δεν υπάρχει το ερώτημα καταλληλότητας για πρωθυπουργό. Ή μάλλον δε δείχνουν το αποτέλεσμα. Επειδή θα ήταν η πλήρης αντίφαση με 2% μπροστά ο Αλέξης, στην καταλληλότητα να είναι μακράν 2ος ή και τρίτος πίσω από τον κανένα...

  6. Εδώ στο Νότο avatar
    Εδώ στο Νότο 01/12/2013 14:29:24

    Άλλος ένας καλοταϊσμένος ...πατριώτης της φακής που όλο λέει στους πεινασμένους να φάνε παντεσπάνι και να σκάσουνε. Καλά κάνεις και φοβάσαι, αλλά μην κοροϊδεύεις, δεν είναι για την ...πατρίδα που κόπτεσαι. Για τη βολή και το σαρκίον σου είναι.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Εδώ στο Νότο 01/12/2013 18:04:22

      Μην ειστε τοσο εμπαθης. Ολοι γνωριζουμε οτι υπαρχει κριση. Οτι υπαρχει προβλημα . Καποιοι απο εμας που εχουν ζησει και στο εξωτερικο βλεπουμε ισως πιο καθαρα τις στρεβλωσεις που υπηρχαν και υπαρχουν . Καποιοι οπως εγω π.χ δεν ανοικουμε σε κανενα κομμα. Σιγουρο ειναι ομως οτι καποια κομματα υποστηριζουν ταξεις και καταστασεις που μας οδηγησαν εδω. Π.χ συντεχνιες, ΔΕΚΟ, αργομισθους κ.λ.π. Αν λοιπον γινουν εξουσια αυριο και κανουμε σταση πληρωμων, επιστροφη στην δραχμη κ.λ.π η Βουλγαρια και η Αλβανια θα μας φαινονται Ελβετια.

      • παραμεθοριος avatar
        παραμεθοριος @ Ρεαλιστης 01/12/2013 20:24:34

        Αν και ρεαλιστης, δεν μπηκες καθολου στον κοπο να δεις πως πρωτο κομμα το πασοκ, δευτερο η Νδ , στις προσφατες εκλογες για το συμβουλιο της ΑΔΕΔΥ. Και οπως ξερεις οι ανθρωποι δεν ειναι ευγνωμωνες για αυτο που τους εκαναν, αλλα για αυτο που θα τους κανουν. Οποτε;

  7. Ήρων avatar