#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2010 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπουτάρης: στον δρόμο που χάραξε ο ...Μάνος



Ανατρέχω στην ειδησεογραφία και στις 18 Μαρτίου 2009 διαβάζω ότι οι πρώην υπουργοί Βασίλης Κοντογιαννόπουλος και Στέφανος Μάνος, καθώς επίσης και ο δημοτικός σύμβουλος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης παρουσίασαν τη «διακήρυξη αρχών και θέσεων» της νέας πολιτικής κίνησης “Δράση” , με την οποία θα συμμετάσχουν στις προσεχείς ευρωεκλογές.

Ο κ. Μπουτάρης παρουσιάζοντας τη διακήρυξη της Δράσης είπε: «Ιδρύουμε κόμμα καταλύτη που θα επιδιώξει να επιβάλλει την αλήθεια και την κοινή λογική στην πολιτική μας ζωή» και κάλεσε «όλους τους προοδευτικούς πολίτες, κεντροαριστερούς και κεντροδεξιούς, σοσιαλδημοκράτες και φιλελεύθερους, εκσυγχρονιστές και πραγματιστές» να συνεργασθούν ώστε να «ανατραπεί» η «ακάθεκτη πορεία μας προς την παρακμή».

Ο κ. Μπουτάρης είπε, μεταξύ άλλων, τότε, ότι το κόμμα είναι διατεθειμένο να προσφέρει τις αναγκαίες ψήφους για το σχηματισμό κυβερνήσεων συνεργασίας και στα δύο μεγάλα κόμματα «για να πιέσει να υιοθετηθούν πολιτικές στρατηγικά επωφελείς για τη χώρα».
Ως γνωστόν η Δράση πήρε στις Ευρωεκλογές το φοβερό ποσοστό 0,76%. Έτσι αφού όλοι οι “προοδευτικοί” και λοιποί πολίτες που κάλεσε να συσπειρωθούν μαζί της την έγραψαν κανονικά στα παλαιότερα των υποδημάτων τους ο κ. Μπουτάρης προχωρεί τώρα στο έτερο σκέλος εκείνων των στόχων του την κυβερνητική συνεργασίας.

Τώρα, τι σχέση έχει η ανατροπή της «ακάθεκτης πορεία μας προς την παρακμή» που έλεγε πέρυσι με την συνεργασία του με την Κυβέρνηση του Μνημονίου, αυτό μόνο ο ίδιος μπορεί να το εξηγήσει. Στους ψηφοφόρους του, όχι σε εμάς.

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 06/09/2010 15:17:02

    Τι να πει και τι να ομολογησει;
    Η φωτο τα λεει ολα, αντε να βαλει και τον Βασιλη αντιπεριφερειρχη, μην μεινει με το παραπονο.

  2. παπαναστασίου avatar
    παπαναστασίου 06/09/2010 15:26:29

    Άλλη μία "προικισμένη" επιλογή του ΔΝΤ!

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 06/09/2010 16:00:23

    Δεν θα περάσει καλά ο μπαρμπα-Γιάννης...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΙΩΝΑΣ 06/09/2010 16:08:11

      Δεν μασάει, έχει αντοχή και σθένος ο βλάχος.
      Είναι γερός σαν το κρασί και την αρκούδα.

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ Ο Θείος 06/09/2010 16:54:17

        Του φαίνεται άλλωστε. Από πού αντλεί τόση δύναμη άραγε? Από το σκουλαρίκι?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 06/09/2010 16:55:41

        Άν σ' έχει σπρώξει ποτέ αρκούδα θα καταλάβεις.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 06/09/2010 22:26:03

        Θείο, τα αρκούδια απεχθάνονται τον νεοφιλελευθερισμό.
        Στο λέω μετά λόγου γνώσεως.

  4. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2010 16:15:45

    Ψηφίστε νεοφιλελεύθερο σοσιαλισμό. Για το μνημόνιο και την τσέπη τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 06/09/2010 17:58:47

      Το αστείο είναι πώς δικαιολογούν οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί του Κουβέλη τη στήριξή τους στο Μπουτάρη. Στο ημιεπίσημο blog τους, την "αριστερή στρουθοκάμηλο", λένε ότι, ε, δεν έγινε και τίποτα που ο Μπουτάρης είναι μέλος σε καποιο "φορέα" (sic)!

      Για να δικαιολογηθεί η εξουσιολαγνεία, ακόμα και τα πατενταρισμένα πολιτικά κόμματα του νεοφιλελευθερισμού βαφτίζονται "φορείς"! Αθώοι και άκακοι προφανώς!

      • aengus avatar
        aengus @ Αυριανιστής 06/09/2010 19:16:25

        «Φορέας» της πιο αντικοινωνικής, άγριας και πρωτόγονης αντίληψης για τον κόσμο, που κολακεύει τα πιο ταπεινά ένστικτα του ανθρώπου.

  5. antiochos avatar
    antiochos 06/09/2010 16:18:04

    Και ο Γιαννης ειναι εδω....
    Καθαρος.
    Μονο που θα τον μαυρισουμε.

  6. vasiliou avatar
    vasiliou 06/09/2010 16:24:26

    Γιατι σας φαινεται παραξενο;
    Ο Σημίτης έφερε τον Κοντογιαννοπουλο.
    ο Πάγκαλος μαζί με Μάνο έκαναν ραδιοφωνικές εκπομπές , ξεχναω τώρα σε ποιο σταθμό.
    Βλέπεται οτι όλες αυτές οι μονάδες διαχρονικά εχουν την αξία τους και χρειάζονται στο σύστημα τις συντηρεί για να παιζουν τον ρόλο τους στις συγκεκριμένες στιγμές.
    Βλέπε τώρα διασπαση της αριστεράς, ργς δεξιάς και που ξέρεις τι άλλο θα ακολουθήσει.

    • Ιωαννης Ένατος avatar
      Ιωαννης Ένατος @ vasiliou 06/09/2010 19:10:41

      Ο Μητσοτάκης έφερε τον Κοντογιαννόπουλο και το έκανε υπουργό παιδείας την εποχή που δολοφονήθηκε ο Τεμπονέρας.Και πάρα πολύ σωστά τον διέγραψε ο Καραμανλής..

  7. zap-zap avatar
    zap-zap 06/09/2010 16:24:57

    http://www.youtube.com/watch?v=tRrrZCQz8VY&NR=1

  8. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 06/09/2010 16:31:19

    h**p://www.youtube.com/watch?v=92oiF1k-cIk&feature=related

    ε ρε γλεντια!!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 06/09/2010 16:33:04

      h**p://www.youtube.com/watch?v=2nkjCWiGTTI&feature=related

      ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!!!!!!!!!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 06/09/2010 16:35:38

        h**p://www.youtube.com/watch?v=2nkjCWiGTTI&feature=related

        ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ!!!!

  9. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 06/09/2010 16:37:44

    Καλά, 80 χρονών γέρος και φοράει σκουλαρίκι; Παλιμπαιδισμό έχει πάθει;

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ Σχολιαστής 06/09/2010 19:44:13

      keith richards

  10. Factorx avatar
    Factorx 06/09/2010 17:22:31

    Στην ανακοίνωση από το ΠΑΣΟΚ της στήριξης του Γ. Μπουτάρη για το Δήμο της Θεσσαλονίκης αναφέρθηκε ο υποψήφιος δήμαρχος Στέλιος Παπαθεμελής.

    «Μετά από μήνες προσπαθειών, η δήθεν «ανεξάρτητη» παράταξη του Γιάννη Μπουτάρη επέτυχε το στόχο που εξαρχής είχε θέσει: να εξασφαλίσει το χρίσμα του κυβερνώντος κόμματος στις εκλογές για το Δήμο Θεσσαλονίκης, παρά τις ισχυρές αντιδράσεις που προκαλούν στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ οι πολιτικές θέσεις και η διαδρομή του επικεφαλής της», δήλωσε

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/09/2010 18:31:14

    Πλάκα πάντως θα έχει να περάσουν Γκιουλέκας και Μπουτάρης στο δεύτερο γύρο, και ο αντάρτης του ΠΑΣΟΚ Μπαρμπουνάκης να βγει από τηλεοράσεως να πει για τον δεύτερο γύρο ότι δεν θα στηρίξει κανέναν γιατί "είναι τα ίδια σκατά"! Κρύο πιάτο η εκδίκηση της Ιστορίας, ε;

    Αν και βέβαια το πιθανότερο είναι μια άνετη επικράτηση Γκιουλέκα, με τον πρώην μεθούα να παίρνει ποσοστά... Δαμανάκη.

  12. KARAGIOZIS avatar
    KARAGIOZIS 06/09/2010 18:42:46

    ΨΗΦΙΣΤΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ.

  13. gatos avatar
    gatos 06/09/2010 18:51:26

    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ""ΓΙΓΑΝΤΑΣ"" ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΑΝΟΗΣΗΣ, Ο ΝΙΚΟΣ ΔΗΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΑΝΩΝ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΑΙΝΟΦΡΟΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ!!!

  14. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 06/09/2010 19:09:20

    το ΠΑΣΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία να εκμεταλλευθεί τον Μπουτάρη στις προηγούμενες δημοτικές εκλογές και, ίσως, να είχε νικήσει τον ήδη φθαρμένο και τότε Παπαγεωργόπουλο. Εφέτος, όμως, και μετά την αποτυχημένη απόπειρα με τον Μάνο, το άστρο του έχει αρχίσει να δύει.
    Καληνύχτα, Γιώργο! καληνύχτα, κ.Μπουτάρη!!!!!

  15. aengus avatar
    aengus 06/09/2010 19:18:25

    Καλά κρασά κ. Μπουτάρη…

  16. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 06/09/2010 19:45:44

    παπαδοπαιδι με χωριστρα ή σιτεμενο με σκουλαρικι?

  17. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 06/09/2010 20:32:15

    Να σημειωθεί ότι δεν υπήρξε πάνελ χωρίς έναν εκ των τριών στις ευρωεκλογές. Επίσης να μην παραληφθεί η στήριξη της Καθημερινής και του ΣΚΑΙ στη Δράση.

    Παρόλ' αυτά, μέχρι και ο Παπαθεμελής τους έστειλε να βλέπουν τη σκόνη του. Ο Παπαθεμελής που κανείς δεν τον έπαιζε και από όοοοοολα τα μεγάλα κανάλια μόνο ΕΝΑ τον έβγαλε και αυτό την τελευταία ημέρα μετά από σφοδρή κριτική από το ΕΣΡ στο οποίο είχε απευθυνθεί ο Στελλάρας.

    Μπουτάρη θα φας στα μούτρα σου. Πάλι θα αντιπαλεύεις με τον Παπαθεμελή μου φαίνεται (τον οποίο εγώ θα τιμήσω στον πρώτο γύρο, πριν στραφώ στον Γκιουλέκα στον δεύτερο)

  18. Misha avatar
    Misha 06/09/2010 21:04:50

    Νεοφιλελεύθεροι σοσιαλφασίστες οικολογούντες...
    Στο πρότυπο Γιόσκα Φίσερ, Μπερνάρ Κουσνέρ, Μπαρόζο και Σολάνα.
    Αυτοί οι γλοιώδεις χαμαιλέοντες , οι δηλητηριώδεις γυμνοσάλιαγκες της Νέας Τάξης πρέπει να πάρουν μια κατάμαυρη απάντηση, γεμάτη οργή για το ρόλο τους και αγάπη για τούτο τον τόπο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 06/09/2010 21:15:48

      Ο Μπαρόζο πάντως δεν υπήρξε ποτέ "σοσιαλιστής".

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 06/09/2010 21:22:52

        Φίλε μου Αυριανιστή, μαοϊκός ήταν στα νιάτα του κι αυτός ο σάλιαγκας.Σαν τον Τατούλη και τον Τσουκάτο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 06/09/2010 21:27:15

        Α, ναι; Δεν το ήξερα. Τελικά όλοι οι σκληρότεροι εκφραστές του νεοφιλελευθερισμού, ακόμα και εγκληματίες πολέμου (που βομβάρδισαν τη Γιουγκοσλαβία), από αρριβίστες της "αριστεράς" ξεκίνησαν.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 06/09/2010 21:38:49

        Που' σαι νιότη που λεγες πως θα γινόμουν άλλος.
        Οι "μεταλλαγμένοι" βλάπτουν σοβαρά την υγεία των απλών ανθρώπων. Πληρωμένες θεραπαινίδες του συστήματος.

  19. perastikos avatar
    perastikos 06/09/2010 21:54:37

    ειδες ανανέωση το ΠΑΣΟΚ με τον 70αρη τζόβενο κυρ-Γιάννη? Τουλάχιστον πριν ανοίξει το στόμα του δεν του κάνουν για καλο και για κακο ενα αλκοτεστ για να μην μπερδεύει τα λόγια του και να καταλαβαίνουμε τι λεει?

  20. anonymos avatar
    anonymos 06/09/2010 23:57:40

    Ειναι δυνατόν να ψηφίσουμε Μπουτάρη? Μέχρι δημοτικός σύμβουλος και πολύ του είναι

  21. nikos kriti avatar
    nikos kriti 07/09/2010 13:51:34

    ..ti pini o Mpoutaris ? Mousto i apo to bareli . apo pote oi viomichani theloyn na sosoun tous ..ergates !!