#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2012 08:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί ο κ. Κουβέλης να κάνει το "νέο ΠΑΣΟΚ";



Δεν έχουμε τίποτε με τον Φ. Κουβέλη, αντιθέτως είναι συμπαθέστατος κι αν ρωτήσεις από όλα τα κόμματα τη γνώμη τους, θα πουν ότι είναι εξαιρετικός πολιτικός. Και καθαρός είναι, και χωρίς εμπλοκές σε περίεργες υποθέσεις και ασφαλώς στο νέο πολιτικό σύστημα που χρειάζεται η Ελλάδα, είναι χρήσιμος ένας τέτοιος άνθρωπος.

Άλλο όμως αυτό κι άλλο να παρουσιάζεται από τα μέσα ενημέρωσης ως το... αντίπαλον δέος της κακής δεξιάς. Λες και κάποιοι βάλθηκαν να δημιουργήσουν ένα νέο ΠΑΣΟΚ τώρα που διαλύεται το παλιό.

Διότι αν δει κανείς ποιοι συμπαρατάσσονται με το κόμμα του Κουβέλη ενόψει εκλογών θα καταλάβει τι γίνεται.

Ο Νίκος Μπίστης, ο οποίος δεν ξέρει ούτε ο ίδιος πόσα κόμματα άλλαξε, αποτυχημένος υπουργό του εκσυγχρονισμού του Σημίτη, βάλθηκε να μας πείσει ότι τώρα είναι χρήσιμος για τον τόπο.

Ο Π. Παναγιώτου, γνωστός δημοσιογράφος, πρώην πρόεδρος της ΕΡΤ, αγαπημένο παιδί του ΠΑΣΟΚ της παλαιάς εποχής, αρθρογράφος στο συγκρότημα του Μπόμπολα.

Ο Β. Οικονόμου, πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, έπαιξε λίγο με τον Δημαρά για να γίνει ξαφνικά αριστερός.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που δείχνουν ότι ο κ. Κουβέλης επιχειρεί να εκμεταλλευτεί το διαλυμένο ΠΑΣΟΚ και να προσφέρει τη ζεστή αγκαλιά του για κάθε πικραμένο Πασόκο που βλέπει ότι δεν έχει μέλλον στο κόμμα του Ανδρέα.

Και το ερώτημα είναι: Έχει ανάγκη η Ελλάδα από ένα νέο ΠΑΣΟΚ; Έχει ανάγκη από ένα κόμμα που απλά θα αντικαταστήσει το ΠΑΣΟΚ μέχρι αυτό να ανασυγκροτηθεί;

Διότι από καλοσύνη, τσάι και συμπάθεια μια χαρά για τον κ. Κουβέλη. Από προτάσεις, ιδέες για το πώς η Ελλάδα θα αναγεννηθεί δεν ακούμε τίποτε.

Καλό το σπρώξιμο από τα media, αλλά χρειάζεται και ουσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημητρης καρδιτσα avatar
    δημητρης καρδιτσα 10/02/2012 08:46:18

    ο κουβελης ειναι αναχωμα των ψηφοφορων του πασοκ. και την καταλληλη στιγμη θα επιστρεψουν. το θεμα ειναι ειναι οτι οι διαρροες απο το πασοκ πηγαινουν προς την αριστερα και οχι προς τη νου δου. η κανουλα των απευθειας μετακινησεων ψηφοφορων απο το πασοκ στη νου δου μετα την αλλαγη πολιτικης σαμαρα εχει κλεισει οριστικα. γιαυτο και η νου δου παραμενει καθηλωμενη σε χαμηλα ποσοστα.
    τωρα και μετα την υπογραφη του νεου μνημονιου τα μεγαλα κομματα θα ψαχνουν μετα κιαλια να βρουν ψηφοφορους.

  2. Alilouia avatar
    Alilouia 10/02/2012 09:46:38

    Αμ ο Μαντέλης που έχει αποχαυνώσει την νεολαία με το Life Style της Μυκόνου που τους επιβάλει ως πρότυπο ;

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Alilouia 10/02/2012 10:02:50

      Τον Μαλέλη θα εννοείς, του Σταρ και της πετρούλας που αφού βλέπει το κανάλι να σβήνει και σε λίγο θα είναι όλοι απλήρωτοι είπε να γίνει και πολιτικός.

      • Alilouia avatar
        Alilouia @ Βούρδουλας 10/02/2012 11:31:48

        Ναι αυτόν ,συγνώμη για το λάθος και ευχαριστώ για την διόρθωση. :)

  3. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/02/2012 09:50:27

    Κάθε μόσχευμα του Πασόκ είναι ανεπιθύμητο.

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 10/02/2012 10:14:56

    Μαζί με τον Μπίστη και το Ριχάρδο Σωμερίτη, υποστηρικτές του σχεδίου Αναν, και οι Ρεπούση και Δραγώνα...

    Βεβαίως και μαζέυει ότι βρυκόλακες ξέπεσαν από το ΠΑΣΟΚ και τη συνεργαζόμενη με την εξουσία αριστερά.. Αλλά ο Κουβέλης είναι ο μόνος σοβαρός σε αυτόν το συρφετό και κάποια στιγμή θα νιώσει τόσο μόνος που....(συμπληρώστε..)

    Δείτε πως παρουσιάζει θετικά (δήθεν ουδέτερα) την είδηση το και καλά ανεξάρτητο tvxs.gr και πως όμως οι αναγνώστες του ξεφωνίζουν αυτήν την παρέα των καθεστωτικών ζόμπι με φιλομνημονιακή νοοτροπία.

    h__p://tvxs.gr/news/ellada/me-ti-dimokratiki-aristera-symporeyontai-proin-stelexi-ton-pasok-syriza

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 10/02/2012 11:38:41

      Nαι, είναι σοβαρός εθνομηδενιστής και αντίχριστος ο Κουβέλης, όχι ασόβαρος όπως οι άλλοι.
      Οσο για το αν αισθανθεί μόνος του, ας πάρει καμία γάτα να του κάνει παρέα...Τι να πω, αφού μια ζωή με τέτοιους συμφυρόταν ο Κουβέλης, από τον ίδιο χώρο προέρχονται, τώρα θα του κακοφανεί;
      Για τον μαύρο και τον άσπρο σκύλο την παροιμία την ξέρεις φαντάζομαι...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΝΙΚΟΛΑΣ 10/02/2012 14:51:01

      Ώρα είναι να μας πεις ότι ο Κουβέλης... μέθυσε από τη δημοσκοπική έκρηξη και βάζει άκριτα μέσα κάθε καρυδιάς καρύδι!

      Όχι, φίλε μου. Μην πλανάσαι. Ο "σοβαρός" Κουβέλης, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑ ΝΟΥ: να παραπλανήσει όλους εκείνους τους "ρομαντικούς" που ίσως τον ακολούθησαν άδολα, στην αρχή της αποσκίρτησής του ή αργότερα. Και γι' αυτό λειτουργεί τώρα ως ρεταλομαζώχτρα του ψευδεπίγραφου σημιτικού "εκσυγχρονισμού". Τους μαζεύει ώστε αυτοί να αποτελέσουν το "think tank" της μελλοντικής φιλομνημονιακής του κωλοτούμπας, να δημιουργήσουν κλίμα υπέρ του "ρεαλισμού" και της "αναγκαίας κυβερνητικής σύμπραξης με τις μεταρρυθμιστικές δυνάμεις" (των Μόσιαλων και των Ραγκούσηδων). Ο Μπίστης ειδικά, σ' αυτά είναι "μανούλα". Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα της "Μεταρρύθμισης" ή του ημιεπίσημου ιστολογίου των σαλονάτων ψευτοαριστερών (με τίτλο "αριστερή στρουθοκάμηλος") και αν διαπιστώσεις ορατές διαφορές με τη "Δράση" του Μάνου, έλα να μου τις δείξεις.

      Αν υπάρχουν ακόμα πεπλανημένοι οπαδοί αυτού του μορφώματος, είναι ώρα να δουν κατάματα την αλήθεια και να την κάνουν με ελαφρά όσο είναι ακόμα νωρίς.

  5. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 10/02/2012 10:15:37

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το αμοραλιστικό, λαϊκιστικό ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του '80, του "'όλα επιτρέπονται". Η ΔΗΜΑΡ είναι το ΠΑΣΟΚ του '90 των εκσυγχρονιστικών φληναφηφάτων. Το δε ΚΚΕ θυμίζει τις παραεκκλησιαστικές οργανώσεις με τις κυριούλες με τον κότσο και τη μακριά φούστα που πρεσβεύουν τα μαρξιστικά δόγματα...!!!!

  6. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 10/02/2012 10:18:53

    εχω δύο παιδιά...αμα τάξει κανά στεϊτζ θα τον ψηφίσω

  7. μχ avatar
    μχ 10/02/2012 10:46:17

    ο μνημονιακος κ.κουβελης θα πει οχι την κυριακη γιατι χρειαζεται ως εφεδρεια....
    ...η χωρα χρεοκοπησε και η διαπραγματευση αφορα στην επιβιωση των πολιτικων που χρεοκοπησαν την χωρα....

  8. omen avatar
    omen 10/02/2012 11:05:32

    Αληθεύει ότι έχει και την Ρεπούση τομεάρχη παιδείας ?

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ omen 10/02/2012 15:06:50

      Ὤ ναί... Ὤ ναί... Κι ὅμως ναί...

      Ὅσοι θελήσετε νὰ μετακομίσετε στὴν Ἀριστερά, προσέξτε μὴ "συνωστισθεῖτε"...

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 10/02/2012 11:19:24

    Ουδέποτε μπόρεσα να παρακολουθήσω και να καταλάβω το νόημα μίας ολοκληρωμένης πρότασης του κ. Φ. Κουβέλη. Ο λόγος του ακούγεται ξύλινος (αγόρευση-νομικούρες), άχρωμος, “σφιγμένος”. Δεν “αγγίζει” τον ακροατή.
    Ισως, να οφείλεται και στο γεγονός ότι από τα παιδικά του χρόνια κυκλοφορούσε με κοστούμι και γραβάτα. Tίποτα δεν είναι τυχαίο σ’ αυτή τη ζωή.

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ η Dimi 10/02/2012 11:52:33

      Κι άλλοι πολιτικοί διακρίνονται για τον ξύλινο λόγο τους, αλλά αυτός ο τύπος δεν παίζεται. Επιπροσθέτως, το απόλυτο τίποτα του λόγου του, εκφέρεται με μια υποκριτική πραότητα, μια μελωμένη παππουδίστικη συγκαταβατικότητα που προκαλεί ανακάτεμα στο στομάχι.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ο ξένος 10/02/2012 12:29:38

        Το δικαίωμά του να μιλά δεν είναι ταυτόσημο με την υποχρέωσή μας να τον ακούμε.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ η Dimi 10/02/2012 20:51:07

      Τους είδαμε και αυτούς με τα Ζιβάγκο.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 10/02/2012 11:35:49

    Ξεχάσατε τον Σωμερίτη, είναι και αυτός στο νέο ¨σχήμα" (από την ορολογία των μαγαζιών της νύχτας).
    Παρατηρώ όμως ότι απουσιάζει προς το παρόν ο Κουναλάκης. Αυτό δεν πρέπει να μείνει έτσι.
    Μαργαρίτης (όχι ο αοιδός, που είναι και καλύτερος, ο άλλος), Σωμερίτης, Μπίστης, ένας Κουναλάκης μένει για να συμπληρωθεί η κουρελού της ροζ Αριστεράς, φτιαγμένη από ρετάλια ποιότητας (λίγο πολυκαιρισμένα, αλλά με ένα καλό πλύσιμο με πράσινο οικολογικό σαπούνι, μια χαρά θα την κάνουν τη δουλειά τους). Εθνομηδενισμός, αντιχριστιανισμός, προοδευτικούρα με τη σέσουλα bon marché, όλα τα καλά μαζί, σε μία συσκευασία. Περάστε κόσμε του Πασόκ, διαλιέχτε!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 10/02/2012 11:43:01

      Α, είναι και ο Μαλέλης, τον είχα ξεχάσει αυτόν. Είναι επί των πολιτιστικών και της υψηλής κουλτούρας τύπου "Καυτές νύχτες στη Μύκονο", "Η Αράχωβα πολεμά την κρίση, το αδιαχώρητο στα μπαράκια", "Από τα μαλλιά πιάστηκαν πασίγνωστες σταρς".
      Εταιρεία Ανακύκλωσης Επικίνδυνων Αποβλήτων "Η σοβαρή Αριστερά".

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΒΙΣ 10/02/2012 11:48:44

        χαχαχα! Φοβερή περιγραφή!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 10/02/2012 14:54:11

      Μια και ανέφερες τον Μαργαρίτη... όταν πρωτοσυγκεροτήθηκε η λεγόμενη Δημοκρατική "Αριστερά", δόθηκε στη δημοσιότητα η λίστα των μελών της πρώτης κεντρικής επιτροπής (ή όπως τη λένε, τέλος πάντων). Δίπλα από το κάθε όνομα, είχε και το επάγγελμά του. Ξέρεις πώς υπέγραφε ο εν λόγω κύριος; "Θόδωρος Μαργαρίτης, Δημόσιος Τομέας"!!!

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/02/2012 11:46:14

    Έχει αποδειχτεί ότι από όποια χώρα πέρασε το ΔΝΤ, το υφιστάμενο πολιτικό σύστημα κατέρρευσε. Οι αμετανόητοι ιερουργοί του σημιτικού εκσυγχρονισμού θα έχουν την ίδια τύχη.

  12. O ΑΛΛΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    O ΑΛΛΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 10/02/2012 11:51:55

    Ο κ. Κουβέλης κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ένας άμεμπτος, μειλίχιος, σοβαρός και καθαρός ''καλός άνθρωπος'' τον οποίο χρειάζεται το ...νέο πολιτικό σύστημα. Είναι ένας γιαλαντζί αριστερός, ένας λαϊτ εκσυγχρονιστής, ένας μειλίχιος ''κομιστής του κενού'' , ένας φέρελπις μπαλαντέρ σε οποιοδήποτε πιθανό πολιτικό συσχετισμό και παίγνιο. Επίσης είναι άχρωμος, άοσμος, παντελώς αδιάφορος ως προσωπικότητα και μπορεί ο κάθε πικραμένος ψηφοφόρος να προβάλλει επάνω του, οποιανδήποτε φρούδα του ελπίδα. Δεν έχει συγκεκριμένο πολιτικό λόγο, άρα δεν είναι δυνατόν να...απογοητεύσει. Είναι με σχεδόν όλους και σχεδόν για όλους!!!!!!
    Ξεχάσατε επίσης να αναφέρετε ανάμεσα στα...λουλούδια που κοσμούν την κοινοβουλευτική του ομάδα τον απίθανο κ. Γρηγόρη Ψαριανό, που δήλωνε (εκτός διάφορων άλλων ...καταπληκτικών) για τον Λουκά Παπαδήμο : «Είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να αποτελεί εγγύηση, γιατί είναι αποδεκτός και από την κοινωνία και από το πολιτικό κατεστημένο και από τις τράπεζες, τα χρηματιστήρια, την Ευρώπη και το μέσο πολίτη».
    Το συμπέρασμα;;; Λαός που δεν διαθέτει καθαρή κρίση και που αφήνεται να του δημιουργούν τα ΜΜΕ πλαστές πραγματικότητες και να του επιβάλλουν επίπλαστους ΄΄ηγέτες΄΄, είναι δυστυχώς καταδικασμένος......

  13. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 10/02/2012 14:03:53

    Ν. Μπίστης , διαβάστε στο http://www.metarithmisi.gr/el/default.asp. για να δείτε ποιοί είναι πίσω του. Παλιά στελέχη του ΚΚΕ που και τότε είχαν δίκιο και τώρα που λένε τα αντίθετα - γιατί γίνανε πολύ λεφτάδες - πάλι δίκιο έχουν.
    Αυτή έχουν την "προοδευτική απάντηση στην κρίση".
    @factorx αφού τους ξέρεις γιατί δεν τους ξεμπροστιάζεις να ησυχάσουμε από δάφτους?

  14. Πέτρος Δ. avatar
    Πέτρος Δ. 10/02/2012 20:18:17

    Τελευταίες εξελίξεις
    Σύντρελοι, συνεχίζονται οι μεγάλες προσχώσεις στον Κουβελοχώρο. Μαζί μας, ο Ριχάρδος Σωμερίτης, καθαρός αριστερός από τους βομβαρδισμούς ακόμη του ΝΑΤΟ στην Γιουγκοσλαβία. Απορία μας πώς άργησε τόσο να πάρει θέση υπέρ των βομβαρδισμών στην Ελλάδα. Η συγκλονιστικότερη επιτυχία όμως είναι η πρόσχωση του Ραν Ταν – Παν Παν.
    Όλοι οι κάλοι χωράμε, μα τον Μπίστην μου κα Ρεπούστη μου.
    Γραφείο Τσίρκου – υπεύθυνος : Χάρης Γκασμαντίδης (χρόνια πολλά)

  15. Γιάννης avatar
    Γιάννης 10/02/2012 20:49:46

    Χρειάζεται η πατριωτική αριστερά και δεξιά που δεν έχουν κλέψει (όπως τα λαμόγια της σοσιαλδημοκρατίας, του κεντρώου χώρου του Ρουσόπουλου και του Λούλη, οι αναρχοαυτόνομοι του ΣΥΡΙΖΑ και οι σταλινιστές του ΚΚΕ) να συμφωνήσουν στην κάθαρση.

    Ο Κουβέλης είναι καθαρός. Ας κρατήσει και ο Σαμαράς γύρω του αυτούς που νοιάζονται για την Ελλάδα και ας βρούμε μίνιμουμ κάθαρσης. Τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ, οι ψευτοαριστεροί δεν θα αγγίξουν τον Κουβέλη και την προοδευτική αριστερά.