#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2008 08:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί ο Μητσοτάκης να βάζει βέτο για τον Σαμαρα;

Διάβασα σήμερα στο press-gr ένα κομμάτι σύμφωνα με το οποίο ο Κ. Μητσοτάκης, είπε στο Κ. Καραμανλή στην προχθεσινή τους συνάντηση ότι  «δεν θέτει πια βέτο για την είσοδο του Αντώνη Σαμαρά στην κυβέρνηση εν όψει του επόμενου ανασχηματισμού». Σύμφωνα πάντα με το ίδιο μπλογκ στην αλλαγή στάσης του Μητσοτάκη «έπαιξε ρόλο και η πολιτική συγκυρία, ιδιαίτερα σε σχέση με το θέμα των Σκοπίων». Έτσι θα δούμε τον Αντ. Σαμαρά να παίρνει σύντομα υπουργείο.

Τι καταλαβαίνω εγώ; Ο Μητσοτάκης βλέπει ότι η στάση του Σαμαρά στο Σκοπιανό δικαιώνεται στα μάτια της κοινής γνώμης (ήταν ο μόνος που βγήκε και είπε καθαρά ότι δεν πρέπει να γίνει συμφωνία με ένα κράτος υπο διάλυση, την ώρα που η Ντόρα έπινε το τσάι της στα σαλόνια των Αμερικανών πρέσβεων) και βγαίνει τώρα να εμφανίσει την ήττα της οικογένειας ως …συναίνεση. Δηλαδή, ο Σαμαράς θα πρέπει να του χρωστάει κι ευγνωμοσύνη από πάνω, για την …«χάρη» που του έκανε.

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι η οικογένεια Μητσοτάκη δεν μπορεί πλέον να βάζει «βέτο» στον Σαμαρά. Κι αν θέλετε την ταπεινή μας γνώμη, το μέλλον της ΝΔ είναι τόσο αβέβαιο (και συνεπώς οι υποθήκες που έβαλε ο ίδιος με την στάση του, άλλο τόσο ισχυρές) που ο Σαμαράς δεν θα έπρεπε να δεχθεί ότι η είσοδός του στην κυβέρνηση είναι προϊόν ενός ακόμα ντηλ με τον Μητσοτάκη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nestorius avatar
    nestorius 18/04/2008 09:12:49

    Το πόσο δίκιο έχει ο Σαμαράς και το αν είναι αξιόπιστος ομιλητής σε θέματα εξωτερικής πολιτικής αποδεικνύεται από την μπαρούφα που εκστόμισε όταν συνέκρινε τις σχέσεις Κουβα - ΗΠΑ, ΠΓΔΜ - Ελλάδα. Εν πάσει περιπτώσει έχει αποδειχθεί ότι βαρύτατη ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση στο ζήτημα της ονομασίας του κρατιδίου φέρει και αυτός αφού είχε αποτύχει ως αρμόδιος ΥπΕξ την εποχή της διάλυσης της Γιουγκοσλαυβίας να επιβάλει την ελληνική θέση. Η ευθύνη του Μητσοτάκη εστιάζεται κυρίως στο ότι επέλεξε έναν ανίκανο, νομίζοντας ότι έτσι θα κρατούσε ισορροπίες με το καραμανλικό στρατόπεδο. Εν πάσει περιπτώσει δεν νομίζω ότι δικαιώνεται ο Σαμαράς: η Ελλάδα έχει δεχθεί σύνθετη ονομασία για τα Σκόπια θέση που δε νομίζω να αποδέχεται ο εν λόγω κύριος. Θυμίζω ότι η πλήρης ανικανότητά του να ασκήσει καθήκοντα ΥπΕξ προκύπτει ανάγλυφα από τη συνέντευξη που (ξανα)είδαμε πρόσφατα στους Νέους Φακέλλους: αποκάλυψε ότι ουσιαστικά αδυνατούσε να πεί στον Μιλόσεβιτς ότι τα περί καταλήψεως της ΠΔΓΜ από Ελλάδα και Σερβία ήταν επιεικώς βλακείες και επικύνδυνες ανοησίες ( μετέφερε τη συγκεκριμένη πρόταση ασχολίαστη στον τότε πρωθυπουργό) ενώ ταυτόχρονα και παρά το γεγονός ότι συνομιλούσε σε τέτοιο επίπεδο δεν κατάφερε ή ακόμα χειρότερα δεν προνόησε να πείσει τον ίδιο να μην αναγνωρίση το κράτος των Σκοπίων ως Μακεδονία. Τόσο μεγάλη επιτυχία και δικαίωση! Στο τέλος θα κάνουμε τον Σαμαρά και πολλά υποσχόμενο δελφίνο της ΝΔ και τότε θα ξαναθυμηθούμε τις αλησμόνητες εποχές του ευπροσήγορου και ιδιοφυή Έβερτ

  2. Αναρμόδιος avatar
    Αναρμόδιος 18/04/2008 09:13:23

    Οπότε ο Σαμαράς μπορεί να βρεθεί σε μια κυβέρνηση που θα υπογράψει μία συμφωνία με τα Σκόπια για το όνομα, που θα περιέχει την λέξη Μακεδονία.

    Αρα να έρθει σε αντίθεση με τις γνωστές και παλαιές του θέσεις επί του ζητήματος και ουσιαστικά, δεχόμενος υπουργείο από μία τέτοια κυβέρνηση, να δικαιώσει την τοτινή στάση Μητσοτάκη για το Σκοπιανό όνομα.

    Συνενοχή του Σαμαρά στο Σκοπιανό όνομα και φθορά του ως δελφίνου. Διότι αν φύγει (ΚΑΙ) ο Σαμαράς, μετά από αυτό, από την μέση, δεν ανοίγει κι άλλο ο δρόμος για Ντόρα πρωθυπουργό?

    Σατανικό, ξε-σατανικό, έτσι νομίζω πως έχει το πράγμα.

    Θραξ Αναρμόδιος

  3. γιαννης avatar
    γιαννης 18/04/2008 09:37:31

    Προς Νεστόριους:

    Αυτά που λες είναι μπούρδες. Και αυτό γιατί πολύ σωστά παρέθεσε το επιχείρημα για την Κούβα στον αμερικάνο ΥΦΥΠΕΞ για τους συνδυασμούς δυνάμεων που μπορεί να δημιουργηθούν γύρω από ένα μικρό κρατίδιο που φαινομενικά 'δεν απειλεί" μια μεγαλύτερη χώρα. Αλλά ακόμα μεγάλε και εάν δεν σου άρεσε το επιχείρημα αυτό, είπε και το άλλο στον Αμερικάνο για να το καταλάβει. Αυτό με την βότκα. Γιατί έτσι καταλαβαίνουν τα Αμερικανάκια. Και όχι με τη σκυμμένη μέση και το γλύψιμο της Ντορούλας. Εδώ η Ντορούλα άφησε να μας υποβάλουν πρόταση Δημοκρατία της Μακεδονίας, και κλείστηκε στο σπίτι της Αμερικανίδας υπαλλήλου για να την διαπραγματευτεί! Είναι η ίδια που είχε βγεί να απειλήσει τους Κύπριους για το σχέδιο Ανάν. Αλλά οι έλληνες δεν μασάνε πια.

  4. τέλης avatar
    τέλης 18/04/2008 09:40:57

    Προς Νεστόριους:

    Μητσοτάκης: Είναι μια τεράστια εθνική επιτυχία, μπράβο στον Σαμαρά. Πάγκαλος: Προσωπική νίκη του κ. Σαμαρά! Τα λένε για τους τρεις όρους που μπήκαν τον Δεκέμβριο του 91 για τη Μακεδονία μας. Που αν δεν είχαν μπεί τότε τώρα δεν θα συζητούσαμε καν! Α... Επειδή ο Μητσοτάκης μετά από 17 χρόνια πιστεύει ότι κανείς δεν θα θυμάται τι έλεγε τότε, μόλις φέτος άλλαξε άποψη και χρησιμοποίησε τις ίδιες φράσεις με τις δικές σου για τον Σαμαρά!

  5. λίλυ avatar
    λίλυ 18/04/2008 09:41:57

    Νεστόριους = Ντόρα

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 18/04/2008 10:23:44

    Ίσως εδώ και με την ευκαιρία να κάναμε ένα μικρό γκάλοπ για την Ντορούλα μας. Με η χωρίς τον Σαμαρά απο δίπλα.

    Θεωρείτε την Ντορούλα μας άξια και την καταλληλότερη για Πρωθυπουργό;

    ΝΑΙ

    ΟΧΙ

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ

    Σε πόσα χρόνια θα την έχουμε ξεχάσει;

    Αρχίζω πρώτος με το ελληνικό ηρωϊκό ΟΧΙ

    ΠΕΛΙΑΣ

  7. Αρις avatar
    Αρις 18/04/2008 12:59:13

    Ο Σαμαρας θα μπει στην κυβερνηση ειτε το θελει ο Μητσοτακης ειτε οχι,ειτε εβαλε βετο ειτε δεν εβαλε...και θα μπει με την αξια του αφου ο Καραμανλης δεν εχει καλυτερους.Ο Αλογοσκουφης τα εκανε μανταρα!!!
    Πιο πιθανο σεναριο μου φαινεται να ανακοινωσε ο Καραμανλης στον Μητσοτακη :
    "κ.Κωστα τωρα που θα κανω ανασχηματισμο ηρθε η ωρα να βαλω το Σαμαρα στο Οικονομιας γιατι δεν τραβαει η ομαδα"

  8. fantomas avatar
    fantomas 18/04/2008 19:55:23

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΕΦΙΚΤΕΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΕΦΙΚΤΟΥ !

  9. Ο Ιδιώνυμος avatar
    Ο Ιδιώνυμος 20/04/2008 12:06:36

    Εγώ λέω, να κάνουμε το Σαμαρά Υπ.Εξ. με υφυπουργό τον Τατούλη. 2 τίμιοι άνθρωποι, έτσι, για αλλαγή ...

  10. wild gene avatar
    wild gene 20/04/2008 13:05:05

    Ακόμα και τώρα που ο Σαμαράς πανυγηρικά δικαιώνεται για τις θέσεις του στο Μακεδονικό οι οποίες δεν μετακινήθηκαν εκατοστό, βγαίνουν και τον καταγγέλουν .
    Τόση χολή πια .....

    Μην δαγκώσετε τη γλώσσα σας, θα φαρμακωθείτε.