#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2011 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί να μας απαντήσει ο κ. Καψής;



Έχω την εντύπωση ότι ο πρώην Διευθυντής των ΝΕΩΝ, του ΒΗΜΑΤΟΣ και για ένα φεγγάρι Διευθύνων Σύμβουλος του ΔΟΛ, νύν κυβερνητικός εκπρόσωπος Παντελής Καψής, όλα αυτά τα χρόνια θα  έπρεπε να βρίσκεται σε άλλη χώρα. Διαφορετικά δεν εξηγούνται οι σημερινές δηλώσεις του. Εκτός και αν μας θεωρεί για ηλιθίους, κάτι που κατηγορηματικά απορρίπτω ως εκδοχή.

Μιλώντας σήμερα στη Βουλή σε ερώτηση του πρώην ....υφισταμένου του και νυν  βουλευτή Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ κ. Β. Μουλόπουλου για την δεινή κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η «ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ», απάντησε:

-«Οι κυβερνήσεις όλα αυτά τα χρόνια δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν υγιείς συνθήκες στον Τύπο, αλλά μέσα από συνθήκες αυθαιρεσίας φτιάχτηκε μια ΄΄φούσκα΄΄ που τώρα ζούμε τις συνέπειές της».

Ποιοι δημιούργησαν τη «φούσκα» κύριε Παντελή μου; Είπατε τίποτα όταν οι εταιρείες τύπου  (μεταξύ των οποίων και ο ΔΟΛ) έμπαιναν κατ΄ εξαίρεση στο ΧΑΑ, με αδεια της Κυβέρνησης Σημίτη;

Για ποιες αυθαιρεσίες μιλάτε κ. Παντελή μου; Αυθαιρέτησε και ο  ΔΟΛ;

Μήπως κάποιους τον βόλευαν αυτές οι μη ...υγιείς συνθήκες που επικρατούσαν στον Τύπο; Για να γιγαντώνονται οι ισχυροί και να εξαφανίζονται οι αδύναμοι;

Όσον αφορά στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, ο κ. Καψής ....ευχήθηκε «οι εργαζόμενοι στην εφημερίδα να κατορθώσουν να την κρατήσουν «ζωντανή»,  ενώ κάλεσε τα  «εμπλεκόμενα μέρη να υποβάλλουν τις  προτάσεις τους ώστε -όπως και όσο μπορεί- η Πολιτεία να βοηθήσει.»

Ο Όμιλος Τεγόπουλου κ. Καψή είναι μια ιδιωτική επιχείρηση, εισηγμένη στο ΧΑΑ.

Υπό ποίαν ιδιότητα θα βοηθήσει η Πολιτεία;

Kαι πως θα βοηθήσει η Πολιτεία κ. Καψή; Μπορείτε να γίνεται περισσότερο συγκεκριμένος;

Αυτή  την  πρακτική ακολουθείτε  για όλες τις εισηγμένες ή κάνετε διακρίσεις; Αν ναί, γιατί;

Ειδικά για το τελευταίο, πολύ θα το εκτιμούσαμε, αν είχαμε μια απάντηση.

Aυτή είναι η πολιτική της Κυβέρνησης Παπαδήμου ή αποτελεί προσωπική σας άποψη;

 Αδέξιος  Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. danaos avatar
    danaos 22/12/2011 17:46:50

    Μην του βάζεις δύσκολα μέρες που είναι. Πώς θα φάει τα μελομακάρονά του;

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ danaos 22/12/2011 18:22:50

      Λες να του ...κοπεί η όρεξη;

  2. koukos avatar
    koukos 22/12/2011 17:49:31

    Αδέξιος Δεξιός

    ==
    Μιστερ ¨αδεξιε τετοιε" διακρινω μια "σας παρακαλω "κ...καψη" , λυπηθειτε μας .."κ.καψη" η μου φαινεται??..

    Δεν θα δινα δεκαρα γιαυτο το πραμα ..(κ.καψη) εγω..
    Εσεις γιατι αγαπητε του δινετε τοση αξια??

    Υ.Γ
    Τον θυμαμαι ΤΟΤΕ μετα το .."ντημπειτ" που τον επιασε ο οιστρος της..."δημοσιογραφιας"(!!!) και ερευνησε το .."περιγραμμα¨που παρουσιασε ο Κ.Καραμανλης..

    Το βρηκε ..σκαρτο!!!
    (as expected)..

    Σε ενδεχομενο λαικο δικαστηριο αυτο "το ετσι" ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να εχει ΔΕΣΠΟΖΟΥΣΑ θεση..

    Και η ποινη??
    "Death by hanging"

    Ουτε μα ουτε ξεμα

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ koukos 22/12/2011 18:20:16

      Κύτταξε
      αγαπητέ κούκε,
      μπορεί να έχω τη χείριστη γνώμη για το πρόσωπό του, αλλά στο δημόσιο θεωρώ οτι πρέπει να διατηρήσουμε ένα επίπεδο ευπρέπειας.

      • koukos avatar
        koukos @ Αδέξιος Δεξιός 22/12/2011 19:26:02

        Αδεξιος δεξιος
        ==
        Οκ.
        Αν και σε πολλες (τις πιο πολλες ) περιπτωσεις με πνιγει η αγανακτηση(?) το δικιο(?) και μου ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δυσκολο να διατηρησω αυτο το (εστω) καποιο "επιπεδο ευπρεπειας"..

        Θα ειναι μεγαλη παραχωρηση εκ μερους μου απεναντι σε "αυτους"..
        Και δεν το θελω επ ουδενι..

        Αλλωστε δεν πιστευω οτι τους .."αδικω" με την σωστη εννοια του ορου.
        Απλα τους κατονομαζω/προσφωνω/χαρακτηριζω με το ονομα τους και τις .."ιδιοτητες τους"..

        • Αδέξιος Δεξιός avatar
          Αδέξιος Δεξιός @ koukos 22/12/2011 19:39:30

          αντιλαμβάνομαι.

  3. ΔΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΣ 22/12/2011 18:03:49

    Προς Αδέξιον Δεξιόν.
    Ο πατήρ Καψής , πλήρης αντιδεξιάς εμπάθειας,μένους και αριστερού οπορτουνισμού, είχε αποκαλέσει μοσχάρια τους δεξιούς επί Α.Γ.Π.
    Οι υιοί αυτού συνεχίζουν σε άλλο μήκος κύματος ως νεότεροι.
    Το D.N.A. όμως ίδιο.
    Ματαιοπονείτε αγαπητέ με τα ερωτήματα σας.
    Χρειάζεται συνεχής αποκάλυψις και μηδενική παραταξιακή ανοχή.
    Τουτέστιν, δεν χρειαζόταν ο υιός του άλλου (υιός ΨΥΧΑΡΗ) δίπλα σε Σαμαρά.-
    ΔΙΑΣ

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ ΔΙΑΣ 22/12/2011 18:21:52

      Οταν θέτεις ερωτήματα ποτέ δεν ματαιοπονείς.
      Για τον πατέρα τι να πώ: Αρκεί το .....Νερό του Καματερού

  4. dimis avatar
    dimis 22/12/2011 18:11:06

    Και να μας εξήγήσει για δήλωσε ο Παπανδρέου στο ποθεν έσχες 285.000 ευρώ σε βελγική τράπεζα... Δεν εμπιστεύεται το ελληνικό τραπεζικό σύστημα;

  5. mixalios avatar
    mixalios 22/12/2011 18:20:09

    Τό πατέρα του τον είχα ΥΠΕ οταν ημουν στη ΥΕΝΕΔ(ΕΡΤ2) φαντάρος (πού λέμε τώρα). Σοβαρός άνθρωπος. Μετρημένος. Ο Παντελής είναι καλό παιδί.Και στά παιδιά τα λάθη...........

  6. proedroskp avatar
    proedroskp 22/12/2011 19:26:08

    Ασχετο.Ενας χρονος περασε που εφυγε ο Λαμπρακης.

  7. Φρίξος Γιαννιός avatar
    Φρίξος Γιαννιός 22/12/2011 19:42:09

    Ο κύριος δεν είναι μόνο απαξιωμένος ως μέλος της απερχόμενης «μπουρζουαζίας » του τύπου αλλά είναι και πολύ λίγος για το ρόλο που του έχει δώσει το απαξιωμένο και αποτυχημένο σύστημα το οποίο υπηρέτησε. Θα πρέπει να δούμε πολύ γρήγορα μπροστά και να ξεφύγουμε επιτέλους από την οικογενειοκρατία χειρίστου είδους.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Φρίξος Γιαννιός 22/12/2011 21:34:59

      Μιλάμε για ό,τι γλοιωδέστερο κυκλοφορούσε στον δημοσιογραφικό χώρο.

      • Φρίξος Γιαννιός avatar
        Φρίξος Γιαννιός @ Τιγράνης 23/12/2011 07:58:47

        Έχω μία αντίρρηση γλοιωδέστερος και από αυτόν είναι ο Γ. Παπαχρήστος

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 22/12/2011 19:56:15

    Η νομενκλατούρα της παρακμής και της εθνικής ταπείνωσης.

    Η κρίση θα φέρει νοικοκύρευμα στην Ελλάδα. Αυτό που οι πολιτικές εξουσίες απέτυχαν να κάνουν. Μόνο η Ελλάδα έχει τόσες εφημερίδες και τόσα κανάλια.
    Αυτό δεν είναι πλουραλισμός, παρά φαυλοκρατία και νταβατζιλίκη.
    Ποτέ δεν είδα πουθενά το πόθεν έσχες των Α.Ε. των ΜΜΕ και των δημοσιογράφων.
    Οι νόμοι της αγοράς εκδικούνται την ανικανότητα της Πολιτείας να έχει απλή και καθολική νομοθεσία.

  9. ioannis33 avatar
    ioannis33 22/12/2011 23:07:15

    Εμπρός στον δρόμο που χάραξαν οι αδέσμευτοι δημοσιογράφοι.Κοίτα που μερικά συνθηματα στους τοίχους βρίσκουν τη σημασία τους

  10. NIKOS avatar
    NIKOS 23/12/2011 09:24:55

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΨΗ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΜΑΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.