Μπορεί να αλλάξει η ΝΔ;
22/07/2015 19:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί να αλλάξει η ΝΔ;

Μήπως πρέπει εδώ και τώρα να τεθεί το ζήτημα ενός νέου κόμματος από την αρχή που θα μπορέσει να κάνει πραγματική αντιπολίτευση και να διώξει τον αριστερό εσμό μια για πάντα;

Παρά το γεγονός ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το θέμα των ημερών, και πώς αυτό το ασκέρι των ατάκτων κυβερνούν τη χώρα, εντούτοις, η Νέα Δημοκρατία δεν μας αφήνει ν' αγιάσουμε. Είναι απίστευτο αλλά την ώρα της μάχης κάποιοι στη Συγγρού επιμένουν να ασχολούμαστε με το πώς θα... σκουπίσουμε τις μπότες των στρατιωτών ή αν είναι γυαλισμένα τα κουμπιά.

Τα δεδομένα είναι απλά: Ο Μεϊμαράκης από μεταβατικός θέλει να γίνει μόνιμος, τουλάχιστον μέχρι τον Ιούνιο κι εκεί, έχοντας την «πείρα» και τους μηχανισμούς να διεκδικήσει την αρχηγία. Διότι ουδείς μονιμότερος του προσωρινού...

Έτσι αποφάσισε να παίξει παιχνίδια τακτικής. Στην αρχή έλεγε ότι θα πρέπει να εκλεγεί αρχηγός από το κόμμα κι όχι από τη βάση. Μετά, έπειτα από τις αντιδράσεις Βορίδη, Άδωνι, Μητσοτάκη αλλά και του συνόλου των Νεοδημοκρατών που βλέπουν ότι κάποιοι προσπαθούν να τους αποκλείσουν από τις αποφάσεις, έκανε... μισό βήμα πίσω.

Συγκεκριμένα, θα ζητήσει από την Πολιτική Γραμματεία να γίνουν εκλογές στις 30 Αυγούστου αλλά από την άλλη έχουν μπει τα «καρακόλια» που ζητούν να μην υπάρξουν τώρα εσωκομματικές εκλογές. Μάλιστα προσπαθούν να τον «πείσουν» να μην κάνει εκλογές στις 30 του άλλου μήνα αλλά η Πολιτική Γραμματεία να τον «μονιμοποιήσει» μέχρι νεωτέρας. Κι αυτό ενώ έχει ανοίξει η κουβέντα για το αν πρέπει να ψηφίσει «ο κάθε περαστικός με δύο ευρώ» ή αν θα πρέπει ένα κλειστό κλαμπ κομματόσκυλων να καθορίσει το μέλλον της ΝΔ.

Παιχνιδάκια, διεργασίες, Βυζαντινισμός, πολύ παρασκήνιο και κουβεντούλες πίσω από κλειστές πόρτες σε μια ΝΔ που φαίνεται να μη θέλει να αντιληφθεί την ιστορικότητα των στιγμών. Συζητά για το αν ο Βαγγέλας θα είναι ή όχι αρχηγός, μέχρι πότε και πώς θα γίνουν εκλογές και δεν συζητά τα βασικά. Την αλλαγή φυσιογνωμίας της Νέας Δημοκρατίας. Λες και ζουν σε παράλληλα σύμπαντα εκεί στη Συγγρού και δεν αντιλαμβάνονται ποια είναι τα «θέλω» του ελληνικού λαού, όχι μόνο των Νεοδημοκρατών.

Τι θα έπρεπε να συζητούν;

Πώς θα γίνει η ΝΔ πιο ελκυστική στον κόσμο.

Πώς θα δημιουργήσει ένα νέο «αφήγημα» για τον κόσμο που την εγκατέλειψε αλλά και για εκείνους που έχουν σιχαθεί τον Τσίπρα.

Πώς θα πάψει να είναι η γερασμένη «γριά» της Μεταπολίτευσης και θα κάνει τους νέους να την εμπιστευτούν ξανά κι όχι να άγονται και να φέρονται μεταξύ αριστεράς και ακροδεξιάς.

Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ακόμη και όνομα, ακόμη και σύμβολα;

Μήπως θα έπρεπε να ξαναχτίσει τις βάσεις ενός νέου κόμματος στηριζόμενο στις αρχές του φιλελευθερισμού, της ελεύθερης αγοράς, των ίσων ευκαιριών, της αξιοκρατίας και κυρίως της ευρωπαϊκής πορείας;

Μήπως να πάψουν να παίζουν παιχνίδια εξουσίας και Game of Thrones σε μια βλαχομπαρόκ κατάσταση που διώχνει ακόμη περισσότερο τους Νεοδημοκράτες από το χώρο;

Μήπως συμπερασματικά πρέπει εδώ και τώρα να τεθεί το ζήτημα ενός νέου κόμματος από την αρχή που θα μπορέσει να κάνει πραγματική αντιπολίτευση και να διώξει τον αριστερό εσμό μια για πάντα;

Το λάθος του Σαμαρά ήταν ότι δεν έκανε τη Νέα Ελλάδα τότε που έπρεπε. Όμως, είχε πράγματι το δύσκολο ρόλο να διαχειριστεί τη χρεοκοπία της χώρας. Τώρα που η ΝΔ δεν είναι στην κυβέρνηση και τη χρεοκοπία την διαχειρίζεται ο Τσίπρας μήπως είναι καλύτερα να αφήσουμε τα πολιτικά παιχνιδάκια και να αλλάξουν ριζικά στη ΝΔ; Μήπως ήρθε η ώρα της πραγματικής μεταμόρφωσης ενός κόμματος που προσέφερε, πλήγωσε, έκανε λάθη αλλά υπό τις νέες εξελίξεις είναι τελειωμένο; Ας το σκεφτούν καλά οι «οικογένειες», οι κολαούζοι και οι περαστικοί της ΝΔ που τώρα είναι στα μετόπισθεν αντί να πολεμούν για να σώσουν τη χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 22/07/2015 19:54:26

    Πρίν ἀπαντήσωμε στό ἐρώτημα γιά τήν δημιουργία νέου κόμματος καί νέας ὀνομασίας, θά ἤθελα νά ξέρω τήν γνώμη τοῦ ΑΣ καί ἄν ἐπιστέψει ὡς ὑποψήφιος γιά τήν ἀρχηγία τῆς ΝΔ.

    • Νικόλας Γιάννου avatar
      Νικόλας Γιάννου @ Φωτεινή 22/07/2015 20:30:34

      Πολύ σωστός φίλε μου!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Φωτεινή 22/07/2015 21:02:53

      Κάπως απίθανο να μας δώσει δημόσια απάντηση ο Σαμαράς στο ερώτημα σου Φωτεινή...δε βρίσκεις ;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ roadrunner 22/07/2015 22:55:40

        Πρέπει νά βρῆ τόν τρόπο νά ἐπικοινωνήση μαζί μας καί νά μᾶς ἐκθέσει τίς προθέσεις του. ῾Η ἀπάντηση γιά δημιουργία νέου κόμματος δέν εἶναι τόσο ἁπλή σ᾿ αὐτή τήν δεδομένη στιγμή.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Φωτεινή 22/07/2015 21:11:33

      μια μαχη που πρεπει να κερδισει ο μεχρι τωρα μονος αρχηγος(μετα καραμανλη πρεσβυτερου)Αντωνης Σαμαρας, που ειχε πιστοποιημενα λαικη νομιμοποιηση να ειναι τετοιος. Ο λαος πρεπει να παρει το κομμα στα χερια του και να επιβαλει την αλλαγη του. αν δεν γινει αυτο αν δεν κερδηθει ουτε αυτη η μαχη σε αυτο τον ιδεολογικο χωρο της δεξιας τοτε απλουστατα σημαινει η Ελλαδα της αξιζει να εχει τη μοιρα που εχει.

  2. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 22/07/2015 19:57:20

    Ένας/μια νέος/α που πιστεύει ότι μπορεί να εκπροσωπήσει την Κεντροδεξιά παρατάξη και έχει φιλοδοξία να ηγηθεί αυτού του τόπου, με ευρωπαϊκά ιδανικά και θετικά διακείμενος/η σε ξένες επενδύσεις, με ισχυρό το ένστικτο του νοικοκυρέματος και δεινή ρητορεία που να μπορεί να μιλήσει στην ψυχή του απλού λαού, υπάρχει? Αυτός/η να γίνει. Εκείνη την οννεδιτισσα πως την λέγανε? Που είχε πει για το "ιερό τοτέμ της αριστεράς"? Μπορεί και τέτοιες λύσεις να χρειάζονται. Σας το λέω να ξεσκουριάσουν τα μυαλά κάποιων.. Διοργανώστε συνεντεύξεις, ρε παιδί μου, στο κάτω-κάτω και να περάσουν όλοι που θέλουν να πουν 2 λόγια. Το παλιό -δυστυχώς ή ευτυχώς- στο μυαλό του κόσμου έχει πεθάνει. Όποιος και να είναι από τους παλιούς, δικαιωμένος ή αδικημένος, έχει καεί! Πάρτε το απόφαση! ------------------------------------------------------------------------ Εντωμεταξύ η κα υπουργός Μεταναστ. πολιτικής μας ρωτάει ενοχλημένη "τι θέλετε να κάνω εγώ?" για τους λαθρο. "Πάρτε το υπουργείο (της)!" μας προτρύνει!... Ο κος υπουργός Δικαιοσ. μας τονίζει ότι δεν πιστεύει το νομοσχέδιο που φέρνει ο ίδιος για ψήφιση στην Βουλή!.. ------------------------------------------------------------------------ Οι Θεοί πάνω στον Όλυμπο συζητούν στην μεγάλη αίθουσα, σκυθρωποί και συνοφρυωμένοι. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία.. Ο Απόλλωνας, η Άρτεμις, η Αφροδίτη -που πάντα αγαπάν την Ελλάδα ότι και να γίνει- έχουν λουφάξει. Καταλαβαίνουν ότι το κλίμα είναι βαρύ και ο όποιος λόγος τους μπορεί να τραβήξει πάνω τους τους κεραυνούς του Δία και την οργή των υπόλοιπων. Η Παλλάδα Αθηνά με τη γνωστή της αυτοπεποίθηση και γνώση και αγέρωχη κορμοστασιά σηκώνεται και κοιτώντας τους μεγαλύτερους στα μάτια έναν-έναν, ξεκινάει να πει κάτι: "......." "ΕΣΥ ΝΑ ΠΑΨΕΙΣ!", της παγώνει το αίμα ο Δίας. Και ο Ήφαιστος της δείχνει με το χέρι να κάτσει κάτω και να μη μιλήσει...

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Θόδωρος Hellados 22/07/2015 23:48:46

      Ο Ποσειδωνας λειπει να κτυπησει την τριαινα για να φουρτουνιασει την θαλασσα.

      • Θόδωρος Hellados avatar
        Θόδωρος Hellados @ δεξιος αγωνιστης 23/07/2015 20:23:46

        Καλά, εντάξει, κε "Δεξιέ αγωνιστά" :) Αφού δεν είναι του γούστου σας η καλλιτεχνική απεικόνιση της πραγματικότητας που επιχειρώ, δεν θα την επαναλάβω εν τη παρουσία σας...:) Πάντως επειδή έχω την τύχη να βρίσκομαι ανάμεσα σε 2 γενιές και να μπορώ να καταλάβω μέσες-άκρες και την παλαιότερη και την νεότερη, να σας πληροφορήσω ότι κι εσείς, κε αγωνιστά, με τις παρεμβάσεις σας δεν λέτε κάτι σημαντικό, κάτι που να κάνει την διαφορά. Συγκεκριμένα: 1. Οι παλαιότεροι -δεξιοί κι αριστεροί- είναι προσκολλημένοι σε δικές τους πεποιθήσεις, που ανέπτυξαν όλα τα προηγούμενα χρόνια με βάση την εμπειρία τους. Δεν έχουν την δυνατότητα να σκεφτούν κάτι (πολύ) διαφορετικό, αφού σ' αυτές τις πεποιθήσεις και αρχές τους, βάσισαν και βασίζουν την ζωή τους. Πως να τις αλλάξουν τώρα? Πως να διαψεύσουν τον εαυτό τους? Δεν μπορούν. Έλα, ντε, όμως που έχουμε εισέλθει σε μια μεταβατική περίοδο που καλεί για μεγάλες και ριζοσπαστικές αλλαγές στην Ελλάδα. Σε όλες τις πτυχές της ζωής: οικονομικής, κοινωνικής, πολιτικής. Για να μην μακρηγορώ επ' αυτού -πιστεύω όλοι καταλάβαμε το νόημα- καταλήγω: Άρα? Ποιος θα φέρει την νέα εποχή σ' όλες τις εκφάνσεις της Ελλ. ζωής και του έθνους? Οι γηραιότεροι? Αυτοί που δοκιμάστηκαν και απέτυχαν? Απάντηση: Όχι! 2. Οι περισσότεροι νεότεροι έχουν όλα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των νέων. Αυτά που ξέρουμε όλοι και είναι γνωστά. Είναι σε χειρότερη μοίρα απ' όλους μας -τους μεγαλύτερους των 30-35 ετών- γιατί δεν πρόλαβαν να ζήσουν και να κάνουν εμπειρίες. Άρα δεν ανέπτυξαν καθόλου το αισθητήριο της κρίσης, ούτε καν κατά το αναμενόμενο για την ηλικία τους. Είναι θολωμένοι, δεν ξέρουν τι ζωή ζουν. Παρασύρονται από τον έναν και τον άλλον, ό,τι προβάλλουν τα (αποσυντιθέμενα πια) ΜΜΕ, τηλεόραση και internet. Δεν ψήθηκαν στην βιοπάλη και το μεροκάματο. Δεν είχαν μάθει να κερδίζουν την ζωή τους, τους είχε χαριστεί ως τώρα εύκολα, στους περισσότερους τουλάχιστον. Και τώρα βλέπουν να τους την παίρνουν πίσω. H οργή και ο θυμός τους τους κάνει ευάλωτους. Γι' αυτό και είναι εύκολη λεία... Μπορεί να περιμένουμε απ' αυτούς να δείξουν το νέο δρόμο? Απάντηση: Εννοείται πως όχι! Καταλήγοντας: Ερώτηση: Ποιος μπορεί να φέρει την νέα εποχή? Απάντηση: Ένας/Μια που ν' αγαπάει την Ελλάδα (την Ιστορία της, το ίδιο είναι) και να θέλει να εκμεταλλευτεί την παρούσα παγκόσμια κατάσταση για να φέρει πλούτο και κατ' επέκταση δύναμη στην χώρα, με τις όποιες δεσμεύσεις που έχει η Ελλάδα αυτήν την στιγμή. Αυτή είναι η κατάσταση, τι να κάνουμε? βλ. και προεκφρασθείσα θέση μου άνωθεν. Αφορισμός: Μια και στην Ελλάδα είμαστε κι αν δεν πετάξεις και έναν αφορισμό στο τέλος για τα κακώς κείμενα χωρίς όμως εσύ να προτείνεις τίποτε ουσιαστικό, δεν κάνεις τίποτε και δεν δημιουργείς και θετικές εντυπώσεις για το άτομο σου!.. :) :) Χα, χα! - Τζάμπα ασχολείστε δεξιοί κι αριστεροί με παλιές συνταγές και φόρμες. Δεν έχουν εφαρμογή στην νέα εποχή. Αν είχαν θα το είχαμε διαπιστώσει ως τώρα. Δεν είναι εκεί η λύση. Κάντε άκρη για την γενιά των 35-45ηδων! Οι μόνοι που μπορούν και ξέρουν να οδηγήσουν σωστά στην πορεία. Οι παλαιότεροι μπορείτε πάντα να βοηθήσετε, αν και όταν χρειαστεί.
        Υ.Γ. Μέχρι τότε -κι απ' αυτά που βλέπω έχει πολύ δρόμο ακόμα- εγώ θα αντιμετωπίζω τα πράματα με εύθυμη διάθεση, όπως κάνω καιρό τώρα. Αλλιώς δεν "βγαίνει".. Όταν θα δω κάτι αξιόλογο και σοβαρό να γίνεται, από ανθρώπους αξιόλογους και σοβαρούς, θα δω κι εγώ από άλλη οπτική. Και μπορώ να το κάνω άνετα. Τώρα δεν αξίζει όμως.. Την παρούσα κατάσταση μόνο στην πλάκα μπορείς να την πάρεις!...

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 22/07/2015 19:59:51

    Δεν είμαι σίγουρος ότι υπήρχε ποτέ η στιγμή να κάνει τη "Νέα Ελλάδα" ο Σαμαράς. Δεν είχε ποτέ κάποια τόσο μεγάλη δημοφιλία ως πρωθυπουργός που να του επιτρέπει να κάνει κάτι τέτοιο ως άλλος Βενιζέλος, Παπάγος ή Καραμανλής. Ας μην μετανιώνουμε για κάτι που δεν υπήρξε. Για τη δημιουργία νέου κόμματος τώρα, εγώ συμφωνώ, αλλά το ερώτημα είναι με ποιες προϋποθέσεις μπορεί να γίνει αυτό και τι πρέπει να προσεχθεί.

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Διογένης 22/07/2015 23:43:48

      Η χρονικη στιγμη που ελαβε χωρα η Πρωθυπουργια του ΑΣ δεν εχει καμμια σχεση με αυτη των προαναφερθεντων.Αρα καμμια συγκριση δεν υπαρχει επ αυτου.

  4. Κανονικός Δεξιός avatar
    Κανονικός Δεξιός 22/07/2015 20:04:58

    Είμαστε η μοναδική χώρα στην Ευρώπη χωρίς ένα καθαρό Δεξιό κόμμα. Ιδού η ευκαιρία.

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Κανονικός Δεξιός 22/07/2015 23:37:00

      Και πολυ αργησαμε.

  5. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 22/07/2015 20:10:29

    Μήπως θα έπρεπε να ξαναχτίσει τις βάσεις ενός νέου κόμματος στηριζόμενο στις αρχές του φιλελευθερισμού, της ελεύθερης αγοράς, των ίσων ευκαιριών, της αξιοκρατίας και κυρίως της ευρωπαικής πορείας......Το ζητούμενο είναι ότι αυτοί που ακούγονται ως υποψήφιοι αρχηγοί είναι για γέλια και μόνο συρρίκνωση θα φέρουν στην παράταξη. Διάβασα κάπου ότι θέλει και ο Μπαλτάκος να είναι υποψήφιος....Θα γελάνε και οι πέτρες. Ο επόμενος αρχηγός πρέπει να είναι άνθρωπος που...κατέχει από αγορά, έχει ένσημα στην κοινωνία και να είναι πετυχημένος στην εργασία του. Δεν χρειάζονται πλέον τα βαρίδια ονόματα, γιατί μόνο κακό θα κάνουν. Και το βασικότερο ο νέος αρχηγός πρέπει να προσδιορίσει στον κόσμο την ιδεολογική ταυτότητα του κόμματος, και όχι να κρύβεται όπως έκαναν οι περισσότεροι για τους γνωστούς λόγους....

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/07/2015 20:20:52

    Γιατί τώρα η ΝΔ δεν είναι υπερ της ευρωπαικής πορείας και φιλελεύθερη; To πραγματικό πρόβλημα της ΝΔ είναι άλλο : η αδιαφορία της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού για τα συμφέροντα του ελληνικού κράτους.Η πλειοψηφία όταν μιλάει για πατριωτισμό εννοεί την τσέπη της.Άρα υπάρχει διαζύγιο με τη ΝΔ που εννοεί άλλα. Στο δημοψήφισμα βγήκε ο Καραμανλής και ζήτησε το ΝΑΙ επικαλούμενος εθνικούς λόγους (είμαστε στα Βαλκάνια,δύσκολη γειτονιά κλπ).Δεν έπιασε γιατί δεν το βλέπει έτσι η πλειοψηφία.Θέλει τα λεφτά της Ευρώπης και αν δεν τα έχει δεν έχει προβληματισμούς παρόμοιου τύπου.Ούτε δίνει δεκάρα για το μεταναστευτικό που απασχολεί πολλούς στη ΝΔ.Ύστερα από τις σαρωτικές επικρατήσεις ΓΑΠ το 2009,σύριζα και ΟΧΙ τώρα που όλοι ήσαν ξεκάθαρα υπέρ της λαθρομετανάστευσης είναι καιρός να καταλάβετε ότι η πλειοψηφία του λαού νοιάζεται μόνο για την τσέπη της.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ ψυχραιμια 22/07/2015 21:34:37

      βαρέθηκαν το παλιό. δυστυχώς δεν θα κάτσουν εύκολα να ακούσουν τα παραδοσιακά κόμματα. Ο Τσίπρας υπάρχει, επειδή είναι εντελώς αρνητικοί απέναντι στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ. Απλά δεν ¨πάνε" αυτούς που πρεσβεύουν τη λογική. Προτιμούν το χάος παρά τους παραδοσιακούς πολιτικούς. Ακραίες καταστάσεις χρειάζονται ριζοσπαστικές λύσεις.

  7. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 22/07/2015 20:54:30

    Οι πολιτικές οικογένειες της ΝΔ ήδη από το 2011 έδιναν την εντύπωση πως τις ενδιέφερε η επιβίωση τους και η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ισχύς τους εντός του κόμματος, παρά οι προοπτικές της δεξιάς και της πατρίδας. Τα βαρίδια της ΝΔ είναι τα τζάκια. Στη ΝΔ δεν διδάχθηκαν από το δημοψήφισμα. Δεν τους νοιάζει η ιδεολογία και η ανάγκη αντιπολίτευσης, να κρατήσουν τα κλειδιά της οικογενειακής επιχείρησης θέλουν. Η δε ΟΝΝΕΔ έχει σαπίσει περισσότερο από το κόμμα.. Απέτυχε εντελώς στη νεολαία. Καλοδεχούμενο αν το τολμλησουν και ιδιαίτερα σε περίπτωση μεσαιοχωρίτικου πραξικοπήματος.

    • afilotimos avatar
      afilotimos @ ουδέτερος 22/07/2015 22:01:38

      Τα τζάκια θα εγγραφούν ως ιδρυτικά μέλη στο νέο κόμμα; Οι γνωστοί παρατρεχάμενοι και πρόθυμοι κομπάρσοι τους;

  8. Naruto avatar
    Naruto 22/07/2015 21:29:24

    Λέω ΝΑΙ σε ολα . Νέο κόμμα νεα σύμβολα με νέο κόσμο , να γίνει η Ν.Δ το κόμμα του ιδιωτικού τομέα , φιλελεύθερο ,δημοκρατικό , αξιοκρατικό . Και όλα αυτά πρέπει να γίνουν γρήγορα γιατί η πρώτη φορά αριστερά παραπατά και δεν θα αργήσει να σωριαστεί κάτω . Τότε η Ν.Δ θα πρεπει να είναι έτοιμη να αναλάβει την διακυβέρνηση της χώρας .

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Naruto 22/07/2015 21:48:53

      Πατριωτικό επίσης

      • Naruto avatar
        Naruto @ roadrunner 23/07/2015 08:27:43

        Εννοείται πάνω απ΄ολα .

    • George N avatar
      George N @ Naruto 23/07/2015 06:41:02

      Σωστός! Θα βοηθούσε λιγάκι αν αυτοί που θα το στελεχώσουν δεν θα φοβόντουσαν να είναι δεξιοί, δεν θα ψάχνανε εναγωνίως για πιστοποιητικά αριστερής νομιμοφροσύνης, είχαν μια χαλαρή αντίληψη ή έστω μια μικρή υποψία για το ότι μετά το 1979 και ιδίως μετά το 1989 η αριστερά έχει τελειώσει σε όλο τον κόσμο εκτός από την Ελλάδα, την Βενεζουέλα και την Β. Κορέα και καταλαβαίνανε κάτι από τις λέξεις "κράτος δικαίου" , δικαιοσύνη, επιβολή του νόμου κτλ

  9. toxo avatar
    toxo 22/07/2015 21:45:20

    Θυμάμαι μιά πολύ πετυχημένη διαφήμηση "το ίδιο παλιό κρασί στις ίδιες παλιές μπουκάλες".Και ο ΓΑΠ προσπάθησε να αλλάξει το ΠΑΣΟΚ, με τα υποβολιμαία δήθεν αιτήματα του πασοκικού λαού,(νέο όνομα,νέα σύμβολα) και "κατάφερε" να του φύγουν σχεδόν όλοι, με πρώτους αυτούς που συνιστούσαν τις αλλαγές.Δεν χρειάζεται να περάσουν 50 χρόνια ,ακόμη και το χθές είναι ιστορία που πρέπει να διδάσκει.

  10. Λέανδρος Ρ avatar
    Λέανδρος Ρ 22/07/2015 22:46:48

    Να κάνει νέο κόμμα ο ΑΣ. Θα τον ακολουθήσουμε όλοι οι υπεύθυνοι και ικανοί. Όλοι γνωρίζουμε με ποιες μεθοδεύσεις έφυγε. Να τον στηρίξουμε με νέους ανθρώπους. Η παλιά ΝΔ αν επιμείνει σε πειράματα, ας μείνει στην Ντορούλα και στον Αχάριστο Δένδια. Ο λαός ήδη βλέπει τι έκανε ο Αντώνης και τι οι άλλοι προικοθήρες.

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Λέανδρος Ρ 22/07/2015 23:34:50

      Ξεχασες στο καδρο των υπογειων διαδρομων να τοποθετησεις και την πλευρα καραμανλη.

  11. λαέρτης avatar
    λαέρτης 22/07/2015 22:49:49

    ΟΦΕΙΛΕΙ βάζοντας νέους ΙΚΑΝΟΥΣ ανθρώπους και σπάζοντας τζάκια, επιστρέφοντας στις παραδοσιακές αρχές και στην ευρωπαϊκή προοπτική ΚΑΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥ

  12. δεξιος   αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 22/07/2015 23:12:25

    Ενα εμπειρο ματι πολιτικοποιημενου ψηφοφορου και ιδιως νεοδημοκρατη ,θα εβλεπε απο την πρωτη στιγμη οτι ο αρθρογραφος προσπαθει να περασει εμμεσως πλην σαφως την θεση του περι διαλυσης του συγκεκριμενου πολιτικου φορεα και της εισαγωγης ενος νεου .Μηπως ομως και κατι νεο να γινει με τα ιδια προσωπα θα καρποφορησει?Το ονομα φταιει αραγε και τα συμβολα? Οχι βεβαια αλλα η νοοτροπια των ιδιων που δηλωναν νεοδημοκρατες και πηγαιναν τον Ιανουαριο προκλητικα και ξεδιαντροπα με κογκαρδες στο πετο με το σημα του κομματος και δηλωναν¨΄να ποιος ειμαι ,αλλα ψηφιζω ΣΥΡΙΖΑ¨΄ . Ντροπη και αισχος κυριοι.Δεν ειναι ετσι οι ιδεολογοι οπου κι αν ανηκουν πολιτικα.Οι ιδεολογοι παλευουν για τα πιστευω τους ,τα υπερασπιζονται,βοηθουν στα δυσκολα τους συναγωνιστες τους,κανουν επισημανσεις στα κομματικα οργανα που συμμετεχουν,δεν ριχνουν νερο στον μυλο των αντιπαλων τους,και κυριως πιστευουν στον Αρχηγο τους που τους εκπροσωπει οταν μαλιστα αυτος εχει εκλεγει απ τους ιδιους και οχι στα σκοτεινα της κομματικης νομενκλατουρας.Ειμαι στο κομμα απο το 87στα δυσκολα και πετρινα χρονια γι αυτο.Δουλεψαμε αγογγυστα νυχθημερον να το αναστησουμε τοτε παλι και τα καταφεραμε.Τα καταφεραμε ομως με ενοτητα πολλη δουλεια και αυταπαρνηση.Δεν περιμεναμε ρουσφετια,καρεκλες,και δεν ειχαμε ανταγωνισμο μεταξυ μας.Ειχαμε οραμα,ελπιδα,και εμπιστοσυνη στο οτι πρατταμε το σωστο.Αν δεν θελεις να πιστεις σε κατι κανεις και τιποτα δεν μπορει να σε πεισει,ουτε η αλλαγη του ονοματος ουτε των συμβολων ουτε ακομη και του αρχηγου.Περασε δυστυχως στις μαζες του λαου το ψεμμα του ΔΗΜΑΓΩΓΟΥ και ΛΑΟΠΛΑΝΟΥ τσιπρανδρεου σε κατωτερης προσδοκιας εκδοση γιατι τον θαθανδρεου δεν μπορει κανεις να τον επισκιασει δυστυχως η ευτυχως. Πιστεψαν οι ανοητοι και ανωριμοι πολιτες στην επιστροφη του 13ου μισθου ,καταργηση του ΕΝΦΙΑ,και την αυξηση μισθων.Το τριπτυχο του ψευδους.Πυροτεχνηματα και μπαρουφες .Τι κακο με τους Ελληνες η αναζητηση σωτηρων νεων? Τι ζητανε απο ενα νεο κομμα αν γινει?Θα τους πεισει αραγε? Ο αρχηγος θα τους αρεσει? Ρωταω ολα αυτα επειδη απ οσο ξερουμε συνηθως κανενας αρχηγος δεν τους εξεφραζε στην ΝΔ απο ιδρυσεως της.Ας ωριμασει λοιπον ο λαος ας σκεφθει ποιο κομμα τον ξελασπωσε καθε φορα που τον βουλιαζαν οι επιτηδιοι αριστεριζοντες και τοτε τα ξαναλεμε.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ δεξιος αγωνιστης 22/07/2015 23:54:15

      Ο λαός δεν ωριμάζει όπως το θέτεις, κάπως δηλ. σαν τα φρούτα με την πάροδο του χρόνου. Αλλά με πολιτική ζύμωση. Στην οποία έχει αποδειχθεί πλήρως ανίκανη η ΝΔ. Σήμερα, ο ελληνικός λαός σκέφτεται κατά βάση "αριστερόστροφα". Και αυτό το επέτρεψε η ΝΔ.

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/07/2015 23:45:06

    Δυστυχώς, από ό,τι βιώσαμε στις εκλογές του Γενάρη με την επικράτηση του ΣΥΡΙΖΑ ,με το ΟΧΙ του δημοψηφίσματος και με την υποστήριξη ακόμη του Τσίπρα ως Πρωθυπουργού και του ΣΥΡΙΖΑ ως κυβέρνηση,όπως δημοσκοπικά προκύπτει,ακόμη και μετά την υπογραφή του 3ου Μνημονίου,αυτά δείχνουν ότι ο κόσμος προτιμά το χάος από το να επιστρέψει στο προσκήνιο το παλιό. Την Ν.Δ. δυστυχώς την προσμετρούν στο παλιό που πρέπει να εκλείψει... Τί πρέπει να αλλάξει λοιπόν; Καταρχήν πρέπει να βρεθεί ο νέος ΗΓΕΤΗΣ. Ο ηγέτης που θα πάρει στις πλάτες του την παράταξη και θα πείσει τους ψηφοφόρους ότι μπορούν να την ξαναεμπιστευθούν. Έπειτα πρέπει να κάνουν στην άκρη τα πολιτικά τζάκια .Γίνεται; Όχι! Τα τζάκια πάντα θα ακολουθούν σαν βαρίδια. Να ξέρουν μόνο όλοι τους ότι ο κόσμος της Νέας Δημοκρατίας,αν δεν δεί ένα νέο πρόσωπο-ηγετική φυσιογνωμία με πατριωτικές καταβολές,δεν θα την ψηφίσουν εύκολα,ιδίως αυτοί που έφυγαν απ' αυτήν στις τελευταίες εκλογές. Υπάρχει;...

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/07/2015 00:12:48

      Θα υπαρξει νεα αρχη στην ΝΔ οταν πληροφορηθουμε ποιος πυροδοτησε τον μηχανισμο εκρηξης και ανατιναξης εκ θεμελιων της παραταξης ,και αποχωρησης αρον αρον του Αρχηγου.Περιμενουμε αν καποιος βρει το θαρρος να μας το πει.

      • Naruto avatar
        Naruto @ δεξιος αγωνιστης 23/07/2015 08:24:46

        Τον Σαμαρά τον έδιωξε ο γερμανός ανάπηρος για να έρθει ο Τσίπρας . Στόχος του Σοϊμπλε ήταν και είναι το grexit . Βλέποντας οτι ο Σαμαράς ξεπερνούσε τα προβλήματα και εδραίωνε την θέση της Ελλάδας στην ευρωζώνη , υπονόμευσε την προσπάθεια του Σαμαρά να βγεί στις αγορές και προκάλεσε την πτώση του . Έφερε λοιπον τον Τσίπρα και τον Βαρουφάκη που ήταν και αυτοί υπέρμαχοι του grexit με την προσδοκία οτι θα βγάλουν την Ελλάδα εκτός χωρίς να κατηγορηθεί γ΄αυτό η Γερμανία .

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Naruto 23/07/2015 13:17:24

          Μόνο ὁ σόιμπλε ἔφερε τήν πτώση Σαμαρᾶ;;

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Φωτεινή 23/07/2015 14:24:42

            Το συστημα εξουσιας πασοκ-του-ΓΑΠ σε αγαστη συνεργασια με αντιστοιχο υποσυστημα της ΝΔ , που ειδε τα σκουρα με τον Σαμαρα.Οι ομαδες που πολεμησαν τον Σαμαρα, δεν μπορει παρα να ταυτιζονται με τους πολεμιους των υποστηριχτων Σαμαρα. Υπηρχαν δουριοι ιπποι του συγκεκριμενου πασοκ ακομη και μεσα στην κυβερνηση Σαμαρα που του σκαβανε το λακκο με τις πολιτικες τους,παρολο που φωναζαμε αρκετοι. κι εδω. Αυτη ειναι η απαντηση στο ερωτημα-γριφο @Φωτεινη.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ roadrunner 23/07/2015 15:47:16

            ῾Υποθετικό τό ἐρώτημα μου. Εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση πού ὑποπτευόμουν. ᾿Ονόματα τῶν ΝΔ συνομωτῶν μποροῦμε νά ἔχωμε γιά νά τούς μουτζώσωμε;;

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Φωτεινή 23/07/2015 16:20:34

            Άλλοι είναι αρμόδιοι για να δώσουν τις απαντήσεις αυτές και να έχουν κύρος για να ...μουτζώσουμε... υπεύθυνα... Αλλά εδώ που φτάσανε την χώρα, τι θα ωφελούσε να μασάμε τα λόγια μας, εμείς οι απλοί σχολιαστές; Θα σου πω λοιπόν τη γνώμη μου.. Οι άνθρωποι της ΝΔ που είδα να πολεμάνε εντελώς απροκάλυπτα και λυσσαλέα τον Σαμαρά (και τους υποστηριχτές του), ανήκαν στο περιβάλλον της "θυγατρός" της αγίας οικογενείας .... και αυτό σίγουρα το μαντεύεις και εσύ... Το πιο δύσπεπτο για μένα και για πολλούς όμως είναι ότι, παρασκηνιακά και σιωπηλά υπήρξαν και κάποια (ένα μικρότερο μέρος από) στελέχη ευνοημένα της περιόδου 2004-2009 από τον Κ.Καραμανλή, που συνεπικουρούσαν τους πρώτους.... Και όλα αυτά γιατί τους αφαιρέθηκε η κουτάλα με την οποία είχαν συνηθίσει να τρώνε.... Δεν ξέρω πόση ευθύνη τα κεντρικά πρόσωπα της ΝΔ.. Είμαι βέβαιη όμως ότι σωτηρία αυτό το κόμμα δεν πρόκειται να δει αν δεν πάει σε ανανέωση και κατάργηση της οικογενειοκρατίας.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ roadrunner 23/07/2015 17:03:06

            Συμφωνούμε απόλυτα.

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/07/2015 00:26:19

      αν και συμφωνώ σε όλα έχω μια μικρή ένσταση στις τελευταίες γραμμές. Η διαφορά του ΣΥΡΓΕΛΑ και του ΠΑΣΟΚ από τη ΝΔ είναι ότι η δεύτερη γνώρισε πολλούς ηγέτες εκλεγμένους δημοκρατικά με διαδικασίες που τα άλλα κόμματα οι οποίοι ΠΟΤΕ δεν στηρίχθηκαν αλλά αντίθετα ροκανίστηκαν!!!! Αυτή είναι η αιτία που μια γελοιοποιημένη προσωπικότητα που πραγματοποίησε την απόλυτη ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ ΑΦΟΎ ΠΡΟΚΆΛΕΣΕ ΖΗΜΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30δις , ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ , ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Δ.Ν.Τ , ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ grexit και ΑΝΤΙ ΓΙΑ 830 ΕΚ ΕΦΕΡΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 12.4 ΔΙς ΜΕΤΡΑ αποκαλείται ΗΓΕΤΗΣ!!!!!?????! τόσο απλά...

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ λαέρτης 23/07/2015 01:42:54

        ....που τα άλλα κόμματα πολύ θα ήθελαν να έχουν επιτελέσει...

  14. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 22/07/2015 23:45:55

    Η ατομική προβολή του καθενός μας είναι το καίριο πρόσταγμα της κοινωνικής μας συνύπαρξης, γιατί δεν υπάρχει εθνική συνείδηση, που την κατακερμάτισε ο εθνικομηδενισμός. Οι Έλληνες δεν λειτουργούν με κριτήρια λογικότητας, αλλά προσωπικής ιδιοτέλειας, συμπεριφορές που τις καλλιέργησε το πελατειακό κράτος. Αυτή την ψυχολογία την εκμεταλλεύεται η αριστερά, χαϊδεύοντας το μαλακό υπογάστριο των ανεπρόκοπων και των ακαμάτηδων, που τους ενδιαφέρει μόνο η καλοπέρασή τους. Ψυχολογία που πέρασε σαν τρόπος ζωής και έκφρασης και στη νεολαία μας, που νομίζει ότι άκοπα μπορούν να ζουν πλουσιοπάροχα από τις τσέπες των επιτυχημένων πατεράδων τους. Η διεισδυτικότητα στην κοινωνία είναι το μεγάλο πρόβλημα της Ν.Δ. Είτε από αβρότητα είτε από έλλειψη μαχητικότητας δεν ξέρει να διεκδικεί το δίκαιό της και εμφανίζεται έτσι ηττοπαθής, πράγμα που επηρεάζει και τις μάζες, που θέλουν τους αρχηγούς τους να μάχονται για την επικράτηση της ιδεολογικής τους υπεροχής. Η παράταξη της Ν.Δ. αποτελούσε τον κορμό της εθνικής συνείδησης, που έβαζε πάνω από το ατομικό το πατριωτικό της συμφέρον. Αυτό όμως το εκμεταλλεύθηκε η αριστερά με τον καλλιεργούμενο μηδενισμό κάθε ιδεολογικής διαφοροποίησης και επέβαλλε την ιδεολογία της. Μια παράταξη στηριζόμενη στην ελεύθερη οικονομία, τον ανταγωνισμό για την ποιότητα, στην ιδιωτική πρωτοβουλία με στόχευση την πρόοδο και στην παραγωγική ανάπτυξη χωρίς αγκυλώσεις στον κρατικοδίαιτο συρφετό της μικρομεσαίας διαπλοκής, μπορεί να δώσει ένα όραμα για όλους τους Έλληνες, με αρχηγό που διαθέτει την ικανότητα να προσελκύει το λαό και που να του δημιουργεί ουσιαστικά ερωτήματα, ώστε να τον κάνει συμμέτοχο στην προσπάθεια για μια αναπτυξιακή πορεία μέσα στην Ευρώπη των καταξιωμένων λαών της, των ελευθεριών και της κοινωνικής δικαιοσύνης, μιας πορείας αταλάντευτης και με κυρίαρχο στοιχείο της την εμπέδωση του κράτους δικαίου, γιατί για όλα τα δεινά στην Ελλάδα, ευθύνεται η άτολμη και λιθαργική δικαιοσύνη, που αποτελεί παρακολούθημα της εκάστοτε κυβέρνησης και δεν δρα ανεξάρτητα και αμερόληπτα, κατά το αξίωμα όπου δεν υπάρχει δικαιοσύνη δεν υπάρχει και κοινωνική ειρήνη, εκλείπει ο πολιτισμός και στραγγαλίζεται κάθε ελπίδα προόδου.

  15. Φιλίστωρ avatar
    Φιλίστωρ 22/07/2015 23:48:43

    Μην τα λέμε ξανά και ξανά, Μόνο ο Σαμαράς μπορεί να φτιάξει φιλελεύθερο κόμμα στην Ελλάδα, με στελέχη με ονοματεπώνυμο και όχι μόνο επώνυμο. Η ΝΔ έχει πλέον περάσει στα παιδιά των παλιών ικανών στελεχών και δεν ´τραβάεί άλλο.

  16. airman avatar
    airman 23/07/2015 07:10:24

    Όσοι κινούνται γύρω από "τζάκια" ασχολούνται με "κούτσουρα". Το καλό βέβαια με τα "ξερά" κούτσουρα είναι ότι "καίγονται" εύκολα. Όσο για τα "βρεγμένα", με τον "καπνό" που βγάζουν απωθούν καθώς κάνουν την ατμόσφαιρα "αποπνικτική". Η Νέα Δημοκρατία ΕΠΡΕΠΕ να είχε ήδη αλλάξει. Το γεγονός ότι δεν το έχει τολμήσει φαίνεται στο αποτύπωμά της στην κοινωνία. Εάν δεν το δρομολογήσει, τότε τα "τζάκια" θα "καίνε" μέχρι να τελειώσουν τα "κούτσουρα". Το πρόβλημα είναι ότι ο τόπος δεν μπορεί να περιμένει άλλο. Κι ας μη γελιόμαστε, οι ώρες είναι πολύ κρίσιμες. "Αυτή τη στιγμή η χώρα δεν απειλείται από έλλειψη αλλά από πληθωρισμό εθνοσωτήρων", όπως είχε πει και το 1977 ο πάντα επίκαιρος Κων/νος Καραμανλής. Ο ίδιος δε είχε επισημάνει ότι "Η Αριστερά ..... κάπου αλλού επιθυμεί να μας οδηγήσει, και προ παντός επιθυμεί δι' όλων των μέσων να μας αποκόψει από τη δημοκρατική δύση". Εάν ο "προσωρινός" Πρόεδρος επιδείξει την απαιτούμενη τόλμη, χωρίς να "προσανατολιστεί" προς την "καρέκλα" αλλά τηρώντας αυτό που είπε για την "ψυχή", ίσως είναι η ευκαιρία να ξαναμπεί η παράταξη στην κοινωνία, με νέα πρόσωπα και φρέσκες ιδέες. Διότι στην περίπτωση που κινηθούν "μηχανισμοί" και "οικογένειες" τότε ως "παλιός" μπορεί εύκολα να καταλάβει ότι θα ξεμείνει εντελώς από "περαστικούς"!

  17. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 23/07/2015 11:47:49

    αδίκως ερίζουμε για όλα αυτά τα φθαρμένα προιόντα ας δούμε παραεξω να πάρουμε κάποια παραδείγματα για το πως γινονται σωστές κινήσεις ,το παράδειγμα της Αυστρίας Δανίας, Ιταλίας να μην πω σε λίγο και ,Γαλλίας θέλουν δεν θέλουν εκεί οι παλαιοί σχηματισμοί ,όσο ομως εδω μας φοβερίζουν οτι θα πάθουμε ..Χιτλερίτιδα τότε ας ετοιμασθουμε να τρωμε κατάμουτρα συνδιασμούς ποταμιων με αριστεροακροαριστερα μορφώματα για πολλά χρόνια μια και μονοκομματικές κυβερνήσεις πλέον δύσκολα θα εχουμε ξανα εδω στην Ελλάδα και αυτό δεν ειναι καθόλου κακό ,η ΝΔ πάντως δεν ειναι η δεν θελει να την νομιζουν για δεξιό κόμμα ,, ντρέπεται , μόνο ο Αδωνις δείχνει ,ασχετα αν σε πολλόυς δεν αρέσει[ισως ουτε και σε εμένα] να εχει κότσια εκεί μέσα και να ρίχνεται στην μάχη

  18. greg avatar
    greg 23/07/2015 15:08:47

    Αν μπορεί νά αλλάξει η ΝΔ; Μά φυσικά. Πρώτη φορά μάλιστα άλλαξε πρίν χρόνια, όταν γιά νά παραμείνει ελκυστική στόν κόσμο, άρχισε νά ΠΑΣΟΚοποιείται ραγδαία, αντιγράφοντας τίς αρρώστιες του. Μάλιστα ώς κακέκτυπο, δυσκολευόταν καί πάλι νά πείσει. Στίς μέρες μας, άν δέν τό προσέξατε, ξαναλλάζει. Αυτή τή φορά αντιγράφει τό ΚΚΕ, τό οποίο κάνοντας τήν ιδεολογική του μοναξιά φιλότιμο, εδώ καί 3 χρόνια, έχει παραιτηθεί από οποιαδήποτε φιλοδοξία εξουσίας. Η ΝΔ δείχνει ομοίως νά παραιτείται, κάνοντας φιλότιμο τήν ανικανότητά της γιά σύγχρονη καί συνεπή πατριωτική πρόταση. Οπως τό ΚΚΕ λοιπόν, θά κάθεται καί η ΝΔ στό περιθώριο καί θά καλεί τό λαό νά αντιδράσει (γιά τούς δικούς της λόγους καί όσο πιό χλιαρά μπορεί - μήν τή ρίξει κιόλας) στήν κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ.

  19. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 24/07/2015 12:23:03

    ῎Αν τό ἱδεολογικό στῖγμα ὀνομασθεῖ "μεσαῖος" χῶρος, θά ἤθελα νά ξέρω ἄν ὁ ΑΣ συμφωνεῖ. ῎Αν δέν συμφωνεῖ, νά φύγη ἀπό τήν ΝΔ καί νά ἱδρύση κόμμα μέ σαφή ἱδεολογικό στῖγμα. Δέν χωρῶ στόν μεσαῖο χῶρο, ἀλλά στήν ΔΕΞΙΑ. Εἶναι ὅνειδος νά ὑπάρχουν δεξιοί ῞Ελληνες;;;; ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΕΛΛΑΔΑΣ, βρῆκα καί τό ὄνομα!