09/10/2008 12:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί και να είναι Η ΕΙΔΗΣΗ

Προσέξτε πως παρουσιάζει σήμερα το σημαντικότερο ίσως θέμα της ημέρας η εφημερίδα μέσω της οποία η  Μπεζαντάκου αλληλογραφεί με το Μαξίμου, με τον τίτλο «Επεισόδιο με τον Καραμανλή που κόλλησε στην κίνηση..»

«Η πομπή του Κώστα Καραμανλή έφτασε χθες στην έξοδο της Κατεχάκη γύρω στις 9.00 το πρωί και βρέθηκε αντιμέτωπη με ουρά αυτοκινήτων. Συνήθως οι τροχονόμοι, που για λόγους ασφαλείας φροντίζουν η μετακίνηση του πρωθυπουργού να γίνεται όσο το δυνατόν ταχύτερα, κρατούν στο συγκεκριμένο σημείο ανοιχτό το δρόμο, όμως λόγω της υπερβολικά αυξημένης κίνησης κάτι τέτοιο ήταν δύσκολο να επιτευχθεί χθες. Έτσι, όλα τα συνοδευτικά αυτοκίνητα της πομπής και οι μοτοσικλετιστές της προσωπικής φρουράς του πρωθυπουργού αναγκάστηκαν να μειώσουν ταχύτητα και να κινηθούν με το ρυθμό των υπόλοιπων οχημάτων.

Τότε όμως συνέβη αυτό που κανείς δεν περίμενε. Ένας οδηγός μηχανής ...τρύπωσε ανάμεσα στα αυτοκίνητα της πομπής και έφτασε δίπλα στο όχημα του πρωθυπουργού. Σε κλάσματα δευτερολέπτου οι δικυκλιστές της φρουράς πλεύρισαν τον μοτοσικλετιστή και άρχισαν να του φωνάζουν να κάνει στην άκρη. Εκείνος όμως αγνόησε τις εντολές τους και εκείνοι τις επανέλαβαν σε πιο υψηλό τόνο. ...Ο μοτοσικλετιστής τότε αντέδρασε αγανακτισμένα και, σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, άρχισε να φωνάζει για το χάος που επικρατούσε. Οι δικυκλιστές τελικά κατάφεραν να τον απομακρύνουν από το πρωθυπουργικό αυτοκίνητο και να τον σταματήσουν στην άκρη του δρόμου. Εκεί όμως διαπίστωσαν ότι δεν είχαν να κάνουν με κάποιον τυχαίο, αλλά με έναν καθηγητή του Πολυτεχνείου....»

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=21&la=2&catid=1&artid=849309

Τι μας λένε δηλαδή οι άνθρωποι;  Ότι αν ένας τυχαίος πολίτης μπορεί να φτάσει έτσι εύκολα δίπλα στο αυτοκίνητο του πρωθυπουργού της χώρας, τότε η ασφάλειά του είναι παιχνιδάκι για τυχόν τρομοκράτες; «Μπάτε σκύλοι αλλέστε» είναι η ασφάλεια του Κ. Καραμανλή;

Φυσικά και δεν είναι έτσι, αν και τίποτα δεν αποκλείεται. Επειδή οργιάζουν από το πρωί οι φήμες ότι ο πολίτης πλησίασε το αμάξι και τα έψαλε κανονικά στον κ. Καραμανλή. Θα μας πει τίποτα ο κ. Ρουσόπουλος στο briefing; Δεν πιστεύω...

Οι δημοσκοπήσεις όμως λένε ότι η δημοφιλία του κ. Καραμανλή ακολουθεί σταθερά πτωτική πορεία. Και ότι σε λίγο θα έχει την «αναγνωρισιμότητα» του ...Σημίτη.

ΥΓ1: Με την ευκαιρία, μια η Μπεζαντάκου, μια το σημερινό θέμα η Espresso κάνει μου φαίνεται πολύ ....αποτελεσματική αντιπολίτευση. Γιατί το «κράξιμο» έχει κι αυτό στη σημασία του. Με την ευκαιρία μπορεί να μας πει ο κ. Ρουσόπουλος σε ποιόν όμιλο ανήκει; Ξέρει κανείς τίποτα;

ΥΓ2: Επικεφαλής της ασφάλειας του Πρωθυπουργού είναι κάποιος κ. Σταικούρας, που υπηρετούσε προηγουμένως στα ΜΑΤ. Έχει σχέση με τον διευθυντή του πολιτικού γραφείου του Πρωθυπουργού; 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/10/2008 13:12:24

    Συμφωνώ με τον ανώνυμο και επαυξάνω. Δεν νομίζω ότι ο κύριος Πρωθυπουργός (και καλά αυτός) ή όλο το σκυλολόϊ χρειάζεται τόση ειδική μεταχείριση, αλλά αν κάποιος είναι απειλούμενος να το πεί στην ΓΑΔΑ. Κυκλοφορώ με δίκυκλο και βλέπω τους καραγκιόζηδες, που χτές έτρωγαν σουβλάκια στα Γουρουνάκια να κυκλοφορούν με Μερσεντές και πολλαπλή συνοδεία για να κάνουν τα προσωπικά τους τηλέφωνα με άνεση. Στάτους είναι το 70% της "ασφάλειας". Ας με διορθώσουν αυτοί που ξέρουν.

  2. DAN avatar
    DAN 09/10/2008 13:33:42

    Ο θείος Σταϊκούρας το πολιτικό Γραφείο, ο ανηψιός Σταϊκούρας την Ασφάλεια κι ο γιος Σταϊκούρας βουλευτής στη Φθιώτιδα !...

  3. vromopasokos avatar
    vromopasokos 09/10/2008 13:38:55

    Σταίκούρας εδώ.
    Με ζήτησε κανείς;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/10/2008 13:40:06

    Μάλλον κανείς δεν πρόσεξε το "πάρτε τον πίσω"

  5. Africa avatar
    Africa 09/10/2008 13:43:03

    Dan, kai i mama staikoura pou einai? Oloi eimaste mia oikogeneia....stin Ellada!

  6. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 09/10/2008 13:43:42

    Ή έχεις προσωπικότητα ή δεν έχεις πράσινα χαζόπαιδα.
    Αυτός είναι Καραμανλής όχι κομπλεξικός Αμερικανός που δηλώνει ότι αγαπά την Ελλάδα ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ.
    Το ντουβάρι που έχετε σαν Πρόεδρο όχι να γράψει τους λόγους του δεν μπορεί αλλά ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ αυτούς που του ετοιμάζουν οι Αμερικανοί σύμβουλοί του.
    Με παίκτες πασόκ, προπονητή το Μπόμπολα και Πρόεδρο το Μπούς είναι η ομάδα σας, πράσινα μπουμπούκια.

  7. DAN avatar
    DAN 09/10/2008 13:50:14

    ΄Εχει κι άλλο : Οδός Σταϊκούρα, κεντρικός δρόμος προς τον Γοργοπόταμο... Ο αποβιώσας παππούς ! Τι το παράξενο ; Η ονοματοδοσία έγινε μετά την εγκατάσταση της νέας διακυβέρνησης !!!...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/10/2008 14:04:40

    η επιχειρηματολογία σου είναι καταπληκτική, να αναλάβεις και την διαπραγμάτευση της μετονομασίας της Φλώρινας. Τέτοια οξυδέρκεια! μας κατάλαβες, μας εντόπισες, τι να πω, υποχωρώ με πεσμένο το ηθικό σε αναζήτηση άλλου τρόπου έκφρασης.

  9. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 09/10/2008 14:06:09

    Πρίν δύο εβδομάδες η συνοδεία (2 αυτοκίνητα) της 500σαρας μερσεντές του Παυλόπουλου στα διόδια της Ελευσίνας δημιούργησε τις προυποθέσεις για τρομερο αυτοκινητιστικο δυστύχημα που απεφεύχθη από τύχη την τελευταία στιγμή. Η αλλαζονία των πολιτικών και των κουράδων που τους συνοδεύουν είναι η χειρότερη διαφήμησή τους.

  10. DAN avatar
    DAN 09/10/2008 14:11:11

    Archaeopteryx σε μένα απευθύνεσαι ?...

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/10/2008 14:49:31

    όχι βέβαια, DAN, όχι σε σένα, αλλά βγήκεςε μέχρι να σκεφτώ τι να γράψω

  12. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 09/10/2008 15:07:51

    Να ξεμπερδεύουμε τα πράγματα. Ο Πρωθυπουργός είναι πρώτος μεταξύ ίσων, αλλά και εκπρόσωπος της χώρας. Άρα η αστυνομία οφείλει να του παρέχει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ προστασία. Η προστασία που του παρέχεται ούτε διακριτική είναι ούτε αποτελεσματική και, όπως και στην περίπτωση του κάθε κουραδοκόφτη, εξυπηρετεί πρωτίστως τη μεγαλομανία του φρουρούμενου.
    Προσωπικά πιστεύω πως συνέβη το περιστατικό, διότι το 1993 έγινα άθελά μου πρωταγωνιστής ανάλογου περιστατικού.
    Ενώ ο Υπουργός Δημοσίας Τάξεως Γκελεστάθης (ΝΔ) πήγαινε να μιλήσει στην Επιτροπή Εσωτερικών Υποθέσεων και Ατομικών Ελευθεριών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, που συνεδρίαζε στην Ελούντα, βρέθηκε ξαφνικά περιστοιχιζόμενος από εμένα και ένα φίλο μου, που είχαμε πάει να ενημερώσουμε την εν λόγω Επιτροπή για τις παραβιάσεις των ατομικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα. Ουδείς από τους οκτώ (8) σωματοφύλακές του έδειξε να ενοχλείται από το ότι ο Υπουργός περιστοιχίζονταν από δυο φρικιά. Και το κορυφαίο: Λίγο αργότερα ήρθε και με βρήκε στο μπαρ του ξενοδοχείου ένας από αυτούς και με ρώτησε αν είμασταν οι «συνάδελφοι από την ΕΥΠ». Χαμογέλασα, του αποκάλυψα την ιδιότητά μας, και του υποσχέθηκα ότι δεν θα δημοσιοποιήσω το περιστατικό μέχρι να βγει στη σύνταξη. Τώρα πρέπει να είναι συνταξιούχος, οπότε και το κοινοποιώ

  13. παλιομιζέρια avatar
    παλιομιζέρια 09/10/2008 15:23:43

    Πρωθυπουργός χωρίς πολίτες δεν υπάρχει. Αν τους "πατήσει" όλους η φρουρά του, που την πληρώνουμε κιόλας, πως θα ξαναβγεί Πρωθυπουργός!

    Άσε που βρίζουν κιόλας αλλά ο πρωθυπουργός δεν ακούει μέσα απ' το θωρακισμένο.

    Έχω πέσει σχεδόν θύμα στην αρχή της Μεσογείων κι αν δεν ήμουν μάγκας οδηγός δεν θα έγραφα τώρα, λίγο πριν βγει Πρωθυπουργός κι έχει και γράμμα διαμαρτυρίας δικό μου εάν κι εφόσον του το παραδώσαν βεβαίως βεβαίως.

    Αλλά όπως και να το κάνουμε πρέπει να είναι μεγάλη απόλαυση να σε πάνε άνετα και να χαζεύεις απ' το παράθυρο τους άλλους να ταλαιπωρούνται! Ειδικά το ποσοστό των πολιτών που σε έβγαλε Πρωθυπουργό.

    Αλλά εγώ φταίω για δύο λόγους! Ο ένας είναι που του "άνοιγα" τότε...Ραφήνα-Αθήνα κι ας μην ήταν Πρωθυπουργός!

  14. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 09/10/2008 15:48:02

    Βρε κερατά, ξέχασες τον Κουτσόγιωργα που είχε πλακώσει στις μπάτσες τον κακομοίρη τον τροχονόμο στη Θεσσαλονίκη το 87;
    Σύγκρινε συμπεριφορές και βγάλε συμπέρασμα.
    Όλη η μπλογκόσφαιρα γελάει με τις μπαρούφες σας.

  15. nas avatar
    nas 09/10/2008 16:20:53

    @ 6: στο "πάρτε τον πίσω" λείπει μιά λεξούλα. ποιά νομίζεις πως ταιριάζει;

  16. Jiovani avatar
    Jiovani 09/10/2008 18:50:48

    Εγώ πάντως είχα "θερμό επεισόδιο" με το φρουρό του Μητσοτάκη πριν από χρόνια, που οδηγούσε σαν τρελλός στην Κηφισίας χωρίς να έχει μέσα κάποιον από την οικογένεια του τότε πρωθυπουργού. Οδηγούσα βέσπα και παραλίγο να συγκρουστούμε επειδή μου κάνανε σφήνα και όλα αυτά για την πλάκα τους.
    Στο καυγά που ακολούθησε κάνανε πίσω, αφού μαζεύτηκε κόσμος που πήγε να τους λυντσάρει και κάλεσα το 100 να μου δώσουν τα στοιχεία τους για παρακώλυση συγκοινωνιών, αλλά χωρίς να ζητήσουνε συγνώμη, ούτε το "πήρανε πίσω"...

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/10/2008 22:40:44

    @nas αυτός στον οποίο απευθυνόταν είμαι σίγουρος την συμπλήρωσε... πχ. «οπωσδήποτε», «τώρα», «ίσως« κλπ :-)

  18. nas avatar
    nas 10/10/2008 09:49:12

    @archaeopteryx: χμμμμ... λέξεις με πολλά γράμματα...δεν ταιριάζουν!