#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2012 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί κάποιος να μας πει πόσα και ποιά είναι τα μέτρα;





Αν αποδειχθεί τελικά ότι ο Παπαδήμος και ο Βενιζέλος έχουν υπογράψει κρυφές συμφωνίες για μέτρα που δεν ανακοίνωσαν, τότε ο ελληνικός λαός πρέπει να τα κατεδαφίσει όλα.

Και πρέπει πλέον να ξεκαθαρίσει και η Νέα Δημοκρατία αν γνωρίζει ποια ακριβώς είναι η συμφωνία για το ύψος των μέτρων που καλούνται να υποστούν οι Έλληνες την επόμενη διετία.

Διότι η δική της κυβέρνηση είναι αυτή που θα κληθεί να τα εφαρμόσει τα μέτρα και να υποστεί την κοινωνική πίεση. Κι εξηγούμαστε:

Στις αρχές Μάρτη γνωρίζαμε ότι τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν τον Ιούνιο είναι 11,5 δισ. ευρώ. Τόσα μας είπαν ότι συμφώνησαν με την τρόικα.

Πριν λίγες ημέρες η έκθεση του ΔΝΤ έκανε λόγο για μέτρα που θα έπρεπε να φτάσουν τα 14 δισ. ευρώ για τη διετία 2013-2014 ενώ το συνολικό πακέτο 2010-2014 θα έφτανε τα 63 δισ.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, όμως, στις Βρυξέλλες, και συγκεκριμένα στο Γιούρογκρουπ συζητήθηκαν μέτρα που θα φτάσουν τα 16 δισ. και συνολικά τα 65 δισ. ευρώ. Κάθε βδομάδα δηλαδή προστίθενται και δύο δισ. ευρώ και δείχνουν όλα ότι εν υπάρχει πάτος. Μάλιστα, φαίνεται να κυκλοφορούν δύο κείμενα της συμφωνίας, το ένα το πόρισμα της Κομισιόν και το άλλο η απόφαση του συμβουλίου για την αλλαγή του Μνημονίου. Στο πρώτο κείμενο αναφέρει ότι «οι διαθέσιμες προβολές για το 2013 και 2014 εμφανίζουν μεγάλο δημοσιονομικό κενό σε σχέση με τους αναθεωρημένους στόχους».

Αν υποθέσουμε ότι έχουν ήδη ληφθεί μέτρα ύψους 49 δισ. ευρώ, απομένουν 16 δισ. τα οποία αναλύονται ως εξής: Τα 11,4 δισ. είναι οι παρεμβάσεις που θα ανακοινωθούν τον Ιούλιο ενώ άλλα 4,6 δισ. «ξεχάστηκαν» και κανείς δε μιλά γι' αυτά καθώς πρόκειται για δεσμεύσεις από το μεσοπρόθεσμο του περασμένου καλοκαιριού.

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις τα χρήματα που πληρώσαμε ή πρέπει να πληρώσουμε είναι τα εξής:



ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 22/03/2012 13:01:24

    Eίναι αδύνατον ο Παπαδήμος και ο Βενιζέλος έχουν υπογράψει κρυφές συμφωνίες για μέτρα χωρίς να τις έχει υπογράψει και η ΝΔ.
    Διότι στη δική της συγκυβέρνηση και στην υπογραφή Σαμαρά έδειξε εμπιστοσύνη η Τρόικα , που δεν την είχε πλέον στο ΠΑΣΟΚ, μετά το "πραξικόπημα του Δημοψηφίσματος ΓΑΠ". Αρα αν δεν υπέγραψε η ΝΔ, τυχόν "κρυφές συμφωνίες" είναι άκυρες και συνιστούν ποινικό αδίκημα εξαπάτησης των Αντιπροέδρων της ΝΔ που μετέχουν σε καίρια πόστα στην Κυβέρνηση Παπαδήμου και κατ΄επέκταση εξαπάτηση του Σαμαρά,της ΝΔ και του Ελληνικού λαού. Ακόμα κι αν τα Πασοκολαμόγια " την έκαναν" δεν υπάρχει περίπτωση να το δέχτηκε η Τρόικα που ζητάει όχι μόνο συμμετοχή της ΝΔ, αλλά και έγγραφη δέσμευση του Σαμαρά οτι αοποδέχεται τις συμφωνίες και μάλιστα διαγράφει τους διαφωνούντες βουλευτές του.
    Αρα, άκυρη η ανάρτησή σας...

  2. autodynamo kievou avatar
    autodynamo kievou 22/03/2012 13:09:56

    Στην σελίδα 57 της εισηγητικής εκθέσεως για τον κρατικό πρϋπολογισμό του 2012 αναφέρονται επί λέξει πως τα έξοδα του κράτους για μισθούς, συντάξεις, άμυνα, υγεία και παιδεία ανέρχονται στα 50 δις .

    Και οι «δικοί» μας συνυπέγραψαν να τσεκουρέψουν αυτά τα 50 δις κατά 30 % μια κι έξω τον Ιούνιο που ερχεται !!!

    Καταλαβαίνετε τι έχετε να γίνει στους μισθούς , τις συντάξεις, την περιθαλψη, την εκπαίδευση !!!

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/03/2012 13:55:52

    Κι ἂν ὑπέγραψε καί ἡ Ν.Δ. κρυφά μέτρα; Πού θά στηριχθοῦμε μετά; Νά μήν γίνει μιά φορά ὃμως,ἀλλαγή τοῦ Μνημονίου γιά μειώσεις καί ὂχι πάντα γιἀ αὐξήσεις...Ἐπιπλέον,τό τσεκούρι τοῦ Ἰουνίου θά εἶναι μιά κι ἒξω;

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/03/2012 14:03:40

      Κυθήριε,
      χαιρετώ ...ποιός θα πει την αλήθεια ,ποιός;;;

    • autodynamo kievou avatar
      autodynamo kievou @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/03/2012 14:10:09

      Τα μέτρα περιγράφονται στο Μνημόνιο 2 , και ανακοινώθηκαν όπως λέει το κείμενο και από το ΔΝΤ και από τις Βρυξέλλες.
      Και συνεχώς αυξάνονται. Στην εφαρμογή τους έχουν δεσμευθεί αμετακλήτως Πασοκ και ΝΔ.
      Σκοπός τους, όπως είπε ο καθηγητής Κοντογιώργης στον Παπακωνσταντίνου, είναι να διαλύσουν την ελληνική οικονομία και κοινωνία, να προκαλέσουν όλεθρο και να εισβάλλουν στη συνέχεια ως μαυραγορίτες για να αγοράσουν τον δημόσιο και ιδιωτικο πλούτο, έχοντας τους λαθρομετανάστες ως φθηνό εργατικό δυναμικό και δύναμη εκδιώξεως των γηγενών.
      Δεδομένου του τεράστιου δημογραφικού προβλήματος, πρόκειται για καλά σχεδιασμένη γενοκτονία.

  4. Αναποφάσιστος avatar
    Αναποφάσιστος 22/03/2012 14:12:44

    Το γαρ πολύ της θλίψεως... Ακόμη κι αν δεν γνώριζε (αν και η κοινή λογική προφανώς καταρρίπτει το επιχείρημα), τί θα βγεί να πεί στους πολίτες ο ΑΣ; "Δεν διάβασα τί υπέγραψα" ή "δείξτε μου απόλυτη εμπιστοσύνη και βγάλτε με αυτοδύναμο Πρωθυπουργό για να σώσω την χώρα και σας υπόσχομαι ότι δεν θα με ξαναπιάσουν κορόιδο ΠΑΣΟΚ και Ευρωπαίοι"; Μήπως ελπίζετε ότι θα πάρει πίσω τις υπογραφές και τις δεσμεύσεις του προεκλογικά και θα ξεκινήσει νέο αντιμνημονιακό αγώνα; Δεν νομίζω να πειστεί κανείς. Ο ΑΣ έκανε την επιλογή του (ορθή ή λάθος, θα δείξει ο χρόνος) και θα υποστεί τις συνέπειες, όπως και όλοι εμείς.

  5. Leonidas avatar
    Leonidas 22/03/2012 14:41:57

    Τελικά, εκ του αποτελέσματος θα φανεί ότι ο τελικός στόχος ΔΕΝ είναι η ''σωτηρία'' της Ελλάδας, αφού και το ΔΝΤ έχει εκφράσει τις αμφιβολίες του για την τελική ''διάσωση'', αλλά η απόλυτη φτωχοποίηση ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ.
    Η τελευταία έκθεση του ΔΝΤ:
    http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2012-03-21-22-36-50-2012032155956/

    Απλά, μερικοί δεν θέλουν να το καταλάβουν ότι , όσοι και όποιοι ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ2 και τη Δανειακή με τους συγκεκριμένους όρους, μας οδηγούν ακριβώς εκεί- στη σχεδιασμένη γενοκτονία.
    Το ότι θα υπάρξουν νέα μέτρα, τα οποία μπορεί να έχουν και μεγαλύτερο ύψος, ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ από το Μνημόνιο και τη δανειακή.

  6. avanti avatar
    avanti 22/03/2012 14:49:23

    @autodynamo kievou:
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και καλά θα κάνουν να διαβάσουν και άλλοι πως έχουν τα πράγματα. Δυστυχώς το μνημόνιο-2 είναι η σύμβαση εκείνη που θα παραδώσει τη χώρα και τους πολίτες της στους δανειστές. Σε σύντομο διάστημα και χωρίς να το καταλάβουμε οι Ελληνες θα έχουμε μετατραπεί σε σύγχρονους σκλάβους και θα δουλεύουμε έναντι πινακίου φακής γι αυτούς !!!! Πραγματικά είναι να απορεί κανείς με τον λαό μας, εντάξει, εντέχνως του κρύβουν την αλήθεια, αλλά τόσο χαμηλό IQ? Τι άλλο μα την αλήθεια περιμένουν να δούν, τις σιδερένιες αλυσίδες και μπάλα στα πόδια τους για να πιστέψουν?

    • autodynamo kievou avatar
      autodynamo kievou @ avanti 22/03/2012 15:31:59

      Παίζουν χυδαίο παιχνίδι προπαγάνδας προσπαθώντας να υποκλέψουν την ψήφο του.
      Όμως θα υποχρεωθούν να αποκαλύψουν τους δολοφονικούς τους σχεδιασμούς θέλοντας και μή.

  7. abcd avatar
    abcd 22/03/2012 14:59:28

    Αν μη τι άλλο την προεκλογική ειλικρίνεια του Α.Σ οφείλουμε όλοι να την αναγνωρίσουμε .
    Ήταν σαφέστατος κυρίες και κύριοι ,εγώ με τα μνημόνια και ότι αυτά περιέχουν θα πορευτώ .
    Η με νομιμοποίητε να το πράξω η όχι ,δικαιολογίες η διαμαρτυρίες ύστερα από την θετική σας ψήφο προς εμένα και κατ'επέκταση τα μνημόνια δεν θα έχετε , οφείλει να μας φωνάξει .
    Ο καθείς λοιπόν είναι υπεύθυνος για το μέλλον του μέσω της ψήφου του .
    Ξανά μπράβο στο Σαμαρά που ήταν ξεκάθαρος και το τονίζω ΠΡΟεκλογικά όχι εκ των υστέρων .

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/03/2012 15:02:50

    Γειά σου Juliet, ἐάν τή μάθεις πουθενά..., θά μοῦ τή σφυρίξεις;

  9. theo1611 avatar
    theo1611 22/03/2012 15:42:43

    Δεν υπάρχουν κρυφά μέτρα, αφού ό,τι πρόκειται να γίνει προβλέπεται στο νόμο 4046/2012 που ψήφισε η Βουλή (ο νόμος στον οποίο έγινε ο χαμός στις κοινοβουλευτικές ομάδες ΠΑΣΟΚ και ΝΔ).

    ΦΕΚ 28/Α/14-2-2012
    Μνημόνιο συνεργασίας (σελ. 666-695 αγγλικά, σελ. 696-728 ελληνικά)
    Μνημόνιο προϋποθέσεων (σελ. 729-778 αγγλικά, 779-825 ελληνικά)
    Τεχνικό μνημόνιο (στόχοι αποτελεσμάτων) (σελ. 826-838 αγγλικά, 839-854 ελληνικά).

    • Stefanie avatar
      Stefanie @ theo1611 23/03/2012 00:25:46

      Σημειώστε την σειρά με την οποία τα κείμενα περιλαμβάνονται στο ΦΕΚ

      Πρώτα στην επίσημη γλώσσα (αγγλική) για όλο τον κόσμο κι έπειτα στην ελληνική για τους κατοίκους της χώρας

      Η Διαμαντοπούλου τελικά ήταν πολύ μπροστά όταν ζητούσε την αναγόρευση της αγγλικής σε επίσημη γλώσσα του κράτους

      Φαντασθείτε αμερικανοκινεζική συμφωνία να περνάει από το Κογκρέσο και να δημσσιεύεται πρώτα στα μανδαρίνικα

      Οποία επίδειξη δουλικότητας και ευλυγισίας μέσης από τους ψηφίσαντες τα κείμενα...

  10. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 22/03/2012 16:10:38

    Να σας πω ένα ανέκδοτο για να διασκεδάσω την στεναχώρια σας:
    "Αυτοδυναμία Σαμαρά στις ερχόμενες εκλογές"
    Καλό εεεεεεεεεεεεε...........

    • factorx avatar
      factorx @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 22/03/2012 16:13:23

      Για να καταλάβεις πόσο Αϊνσταιν είστε εκεί στους Ανεξάρτητους. Δηλώνεις ανοικτά και προκλητικά οτι δεν σε ενδιαφέρει το Μνημόνιο αλλά η αυτοδυναμία Σαμαρά

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ factorx 23/03/2012 01:40:43

        Άφησε αγαπητέ factorx τον "λογοκρισία" να λέει ότι θέλει. Το ουσιώδες όπως λες, είναι το θέμα "μνημόνιο 2" και τα όσα αναγράφουν οι "franc" και " autodynamo kievou". Ζητείται επειγόντως πειστική απάντηση......
        Και δεν την λαμβάνουμε...............

        • factorx avatar
          factorx @ Μαθηματικός 23/03/2012 01:46:52

          μα δεν θέλετε να την λάβετε. Και διερωτώμαι αν θέλετε να την λάβετε. Το έχουμε πει δεκάδες χιλιάδες φορές. Άλλο το μνημόνιο 1 και άλλο η δανειακή και το κούρεμα. Δεν και την συνέντευξη Σαμαρά.Και επιτέλους δεν έχω ακούσε καμία πρόταση διεξόδου. Ο σαμαράς έχει μια πρόταση. Η αντιπρόταση που είναι; Να πηδήξουμε όλο από το Ζάλογγο;

  11. franc avatar
    franc 22/03/2012 16:31:44

    Aκριβώς,
    Κι αν προσέξατε οι αντιδράσεις του Παπακωνσταντίνου ήταν αυτές του κακοποιού που τον πιάνουν στα πράσσα!!!
    Δυστυχώς το έγκλημα είναι συνειδητά προμελετημένο, και είναι ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ γι αυτό υπογράφουν αβλεπί ό,τι τους υπαγορεύει η Αυτοκρατορία...
    Δεν ξέρω εσείς τί κάνετε, εγώ όμως είμαι έτοιμος για όλα τα ενδεχόμενα...(Εξακριβωμένα προπάππος μου ήταν ο Κατσαντώνης και ο παππούς μου ήταν μέσα στην πολιορκία του Μεσολογγίου...) Δεν σας λέω γι μένα να μην περιαυτολογώ αλλά είμαι έτοιμος να τιμήσω τη μνήμη τους μα το Χριστό...

    • avanti avatar
      avanti @ franc 22/03/2012 17:08:50

      @ Franc
      Κάθε Ελληνας που αντιλαμβάνεται και δεν μπορεί να ζήσει δούλος πιστεύω σκέπτεται το ίδιο και θα τιμήσει τους προγόνους μας, ανεξαρτήτως ριζών... άλλωστε το βλέπουμε να πλησιάζει, το νοιώθει κανείς στην ατμόσφαιρα ότι η έκρηξη είναι προ των πυλών. Και δεν μιλάω για τα δήθεν γιαουρτόματα, αυτά είναι αστεία πράγματα, υπάρχει μιά σιωπηλή, περίεργη αναμονή. Μακάρι να πέφτω έξω.

      • juliets avatar
        juliets @ avanti 22/03/2012 17:23:35

        Franc ,avanti

        • franc avatar
          franc @ juliets 22/03/2012 17:33:23

          Eσένα εδώ θα σε κάνουμε Σουλιώτισσα και είμαι σίγουρος πως θα σ' αρέσει. Στης Πάργας τις ανηφοριές...ξέρεις.

        • juliet avatar
          juliet @ juliets 22/03/2012 17:42:58

          Aφήστε είμαι εγκλωβισμένη ,έχουμε άρρωστο στο σπίτι και αντί να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο ,κτυπάω τα πλήκτρα.Εμένα στην επανάσταση με θελετε; έχω φλέβα επαναστάτη,άσε που μια ζωή προπόνηση αντέχω.Εχει ακόμη νούφαρα η λίμνη;

          • romeo avatar
            romeo @ juliet 22/03/2012 17:53:10

            juliet, από ποιον περιμένεις απάντηση;

          • juliet avatar
            juliet @ romeo 22/03/2012 17:55:52

            romeo!
            από τον Φρανκ ,αυτός ανέφερε την Πάργα.

          • romeo avatar
            romeo @ romeo 22/03/2012 18:06:12

            Κρίμα ο άλλος! Στη μεγάλη λίμνη θα πέσει! Και δεν έχουν ρίξει καθόλου ζάχαρη τελευταία! Ούτε ένα καντάρι, που λένε!

          • juliet avatar
            juliet @ romeo 22/03/2012 18:39:41

            romeo,romeo .....
            η ζάχαρη έπαψε να είναι εγχώρια και είναι εισαγώμενη ...γιαυτό μη την σπαταλάτε. Ποιόν άλλο εννοείς ;
            romeo....

          • tak avatar
            tak @ romeo 22/03/2012 18:41:59

            Κάποιον που γράφει στιχάκια!

          • juliet avatar
            juliet @ romeo 22/03/2012 18:49:29

            Καλώς τα παιδιά ...τα ατίθασα ,που τους αρέσει η ζάχαρη .

          • franc avatar
            franc @ juliet 22/03/2012 18:10:20

            Aγαπητή juliet,
            Οπως ξέρεις στην εποχή μας τα πλήκτρα είναι πολύ καλά όπλα, ανάλογα ποιός και πώς, τα χειρίζεται. Και σύ το κάνεις αυτό καλά. Δεν χρειάζεται ν΄ανεβάσεις "ζαλίγκα" στην Πίνδο. Ο καθείς και τα όπλα του. Αυτή την εποχή και νουφαρα αλλά και μεθυστικά λουλούδια θάχει εκεί πάνω. Το Πάσχα θα ανηφορίσω...Για να κατέβω δυναμωμένος για την ψήφο. Στο μεταξύ μάλλον θά'χουμε βγάλει πρόεδρο Φιλέλληνα στη δεύτερη πατρίδα μιας και όλη η παροικία ψηφίζει Ολλάντ δαγκωτό ...

          • juliet avatar
            juliet @ franc 22/03/2012 18:44:57

            Franc,
            εγώ δυστυχώς δεν έχω χωριό ,είμαι της πόλης .Αν δεν είχαμε το πρόβλημα με την μάνα μου ,θα ήμουνα φευγάτη ,αλλά,πάντα στη ρημάδα τη ζωή υπάρχει ένα αλλά.....Ετσι είπα ας κάνω κάτι που πιστεύω ..για το καλό του 1/3 του DNA μου.

  12. Θάνος avatar
    Θάνος 22/03/2012 18:26:41

    Να σας πω και εγώ μια φοβία μου;

    Αυτοδυναμία της ΝΔ με 36% και 152 βουλευτές, και όλοι οι άλλοι απέναντι στα κάγκελα.

    • franc avatar
      franc @ Θάνος 22/03/2012 18:55:11

      Tωρα καταλαβαίνεις γιατί μιλάω για Τσίπρα νομίζω.

  13. tak avatar
    tak 23/03/2012 08:37:53

    Καλημέρα Danaos! Τι του έδωσες του factorx χθες βράδυ;

    • juliet avatar
      juliet @ tak 23/03/2012 08:58:22

      Μια καλημέρα είναι αυτή ,πες τη και ας πέσει κάτω.......

      • tak avatar
        tak @ juliet 23/03/2012 09:05:44

        Καλημέρα αύρα του Ιονίου!

        • juliet avatar
          juliet @ tak 23/03/2012 09:11:53

          O Δαναός ξεκουράζεται ....για να είναι ξεκούραστος για τις μελλοντικές εξομολογήσεις.Μοιράζει χαρτάκια προτεραιότητας.

  14. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/03/2012 09:37:19

    Φαίνεται πως η λήψη μέτρων και η μη λήψη, καθώς και η εφαρμογή τους ή μη κυριαρχείται από αίσθημα πανικού και προχειρότητας.
    Τα κόμματα συμπεριφέρονται ως ποκαδόροι. Η λογική που κατέστρεψε την χώρα παραμένει κυρίαρχη.
    Μικροί σε ικανότητες και ήθος ανθρωπίσκοι στα τηλεοπτικά πορνοσινεμά. Αναμάσημα του περσινού σανού. Δικολαβικά λογίδρια και κατινίστικη λογιστική.
    Η μόνη έγνοια τα κουκιά.

    Το τραγικότερο, η σκυταλοδρομία συνεχίζεται:
    Η έδρα να δοθεί στο γιό ή τον ανηψιό.