05/11/2009 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί η εταιρεία που ανέλαβε το Συνέδριο της ΝΔ να κάνει γκάλοπ για την εκλογή;

Η εταιρεία PRC ανέλαβε ως γνωστόν την μηχανοργάνωση του Συνεδρίου της ΝΔ. Στον όμιλό της όμως ανήκει και η εταιρεία δημοσκοπήσεων MRB Hellas που όπως πληροφορούμεθα ετοιμάζει δημοσκόπηση για την διαδοχή στη ΝΔ, για κυριακάτικη εφημερίδα.

 Πέρα από τα δεοντολογικά ζητήματα που τίθενται, πόση αξιοπιστία μπορεί να έχει ένα τέτοιο γκάλοπ πού γίνεται από την εταιρεία ουσιαστικά που ανέλαβε την διοργάνωση του Συνεδρίου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 05/11/2009 18:35:33

    Όχι βέβαια.
    Πιό ξεκάθαρη σύγκρουση συμφερόντων δεν υπάρχει, από τη στιγμή που το δεν συμμετέχουν ισότιμα στη σημερινή διοίκηση και οι τρείς υποψήφιοι!

    • loretta avatar
      loretta @ πρασινάλογα 05/11/2009 21:38:24

      Αν αποδεχθουμε οτι τα γκαλοπ καθοδηγουν τοτε ειναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ εφοσον αντλουν πληροφοριες απο την ιδια πηγη!@!!!

      ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

  2. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 05/11/2009 18:50:02

    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟ ΠΑΛΙ;;

  3. Aris M. avatar
    Aris M. 05/11/2009 21:54:13

    Εμένα δεν με πειράζει αρκεί να δείξουν την αληθεια....
    Γιατί μερικοί πιέζουν να μην δημοσιευτούν δημοσκοπήσεις που δείχνουν ότι το παιχνίδι πλέον είναι στα ίσια και ο Σαμαράς περνάει μπροστά.Αντ'αυτού βγάζουν πάλι δημοσκοπήσεις "καταλληλότητας" που τις παρερμηνεύουν ως πρόθεση ψήφου...

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/11/2009 22:51:22

    Προσπαθώ να σκεφτώ γιατί να υπάρχει πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς, ως εταιρία που ανέλαβε το συνέδριο, είναι υποχρεωμένη να είναι αντικειμενική. Ως εταιρία γκάλλοπ, είναι υποχρεωμένη πάλι να είναι αντικειμενική. Σε ποιο σημείο συγκρούνται οι δύο υποχρεώσεις αντικειμενικότητας; Θα ψάξει να βρει με τυχαίο τρόπο το δείγμα των ψηφοφόρων που θα ρωτήσει για την πρόθεση ψήφου. Άραγε θα επηρεάσει σε κάτι το ότι θα έχει τα ονόματα των μελών της ΝΔ; Δεν νομίζω. Αν θέλει κάποιος να μαγειρέψει μια μέτρηση, έχει χίλιους δυο τρόπους. Δεν χρειάζεται να έχει το συνέδριο της ΝΔ. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι επιπλέον δυνατότητες μαγειρέματος θα του έδινε.

  5. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 05/11/2009 22:54:25

    ΕΠΩΝΥΜΕ!!
    "Άραγε θα επηρεάσει σε κάτι το ότι θα έχει τα ονόματα των μελών της ΝΔ; Δεν νομίζω. Αν θέλει κάποιος να μαγειρέψει μια μέτρηση, έχει χίλιους δυο τρόπους."
    Κατάλαβες τι είπες;;;
    Είναι δυνατόν να το πιστεύεις;;;

  6. kolegas avatar