#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2010 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπορεί ένας «επιχειρησιακά καμένος» να ηγείται του Ε.Α. ;



Εκτεθειμένη η ΕΛΑΣ από έναν «καμένο» συνήθη ύποπτο...

 Του Θανάση Αργυράκη

 Μπορεί άραγε, ένας «καμένος» να βρίσκεται στον σκληρό πυρήνα μιας τρομοκρατικής οργάνωσης; Ο Νίκος Μαζιώτης, ο οποίος μαζί με άλλα πέντε άτομα –έως τώρα- συνελήφθη, με την κατηγορία ότι μετείχε στην οργάνωση «Επαναστατικός Αγώνας», είχε συλληφθεί και φυλακιστεί στο παρελθόν, ενώ παρακολουθείτο συνεχώς, και άρα επιχειρησιακά ήταν «καμένος». Πως λοιπόν, κατάφερνε να ξεφεύγει και, μάλιστα, όπως αφήνει να εννοηθεί η ΕΛΑΣ έπαιρνε μέρος και σε επιθέσεις;

Εφόσον τα στοιχεία της Αστυνομίας για συμμετοχή του στον Ε.Α. επιβεβαιωθούν, τότε εγείρεται ένα μείζον ερώτημα σχετικά με τις ικανότητες των ελληνικών διωκτικών αρχών. Να σημειωθεί πως ήδη από την αρχή του 2005, λίγο μετά τη δολοφονία του ειδικού φρουρού, Γ. Αμανατίδη, έξω από το σπίτι του στρατιωτικού ακολούθου της βρετανικής πρεσβείας στην Αθήνα, αξιωματικοί της ΕΛΑΣ φωτογράφιζαν, με διαρροές, ένα από τα «ορμητήρια» της οργάνωσης στη Νέα Ιωνία. Έλεγαν χαρακτηριστικά δε, ότι  μετά τη δολοφονία Αμανατίδη, βρέθηκε ένα λευκό «Nissan Micra», που είχε κλαπεί λίγες ώρες πριν από τη δολοφονία, από τη Νέα Ιωνία, και μάλιστα στο εσωτερικό του οχήματος βρέθηκαν κηλίδες αίματος του ειδικού φρουρού Χαράλαμπου Αμανατίδη. Τώρα, πέντε χρόνια μετά το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη δείχνει ως «βάση» της οργάνωσης το σπίτι του Ν.Μαζιώτη. Όπως και να’χει το κουβάρι που θα οδηγήσει στην εξάρθρωση –ή όχι- της οργάνωσης, μόλις τώρα άρχισε να ξετυλίγεται.

 Διαμαρτυρόταν γιατί τον … παρακολουθούσαν

 Ενδιαφέρον πάντως, έχει μια επιστολή του Μαζιώτη, που δημοσιεύθηκε τον Ιούνιο του 2007 σε ιστοσελίδα, με τίτλο «Γιατί με παρακολουθούν διαρκώς;» και παρουσιάζει το ασφυκτικό «πρέσινγκ» που δεχόταν από την Αστυνομία. Αφού αναφέρει ότι αποφυλακίστηκε «τον Αύγουστο του 2001 μετά από 3,5 χρόνια φυλάκισης για την τοποθέτηση εκρηκτικού μηχανισμού στο υπουργείο Ανάπτυξης», εξηγεί ότι έκτοτε βρισκόταν «κάτω από καθεστώς διακριτικής παρακολούθησης από τις αρχές ασφαλείας ως ύποπτος». Στη συνέχεια, έγραφε, «μετά την επίθεση εναντίον της αμερικανικής πρεσβείας (σ.σ.Ιανουάριος 2007) η παρακολούθηση έγινε αδιάκριτη και ασφυκτική». Επίσης, «τους τρεισήμισι μήνες που βρισκόμουν στα Κύθηρα την περασμένη άνοιξη (σ.σ.2007), όπου εργαζόμουν ως οικοδόμος, είχε εγκατασταθεί μόνιμα στη Νεάπολη Λακωνίας κλιμάκιο της αντιτρομοκρατικής, ενώ παρακολουθείτο σύμφωνα με γείτονές μου και το σπίτι μου στην Αθήνα. Εκείνο το διάστημα επιχειρήθηκε να με συνδέσουν με τη σύλληψη εκεί δύο ιδιοκτητών λατομείων για παράνομη αποθήκευση εκρηκτικών, ουσιαστικά να με συνδέσουν με τυχόν διοχέτευση εκρηκτικών για «τρομοκρατικές» ενέργειες. Οταν γύρισα στην Αθήνα, πολυπληθές κλιμάκιο της αντιτρομοκρατικής με συνόδεψε από το αεροδρόμιο μέχρι μέσα στο νοσοκομείο «Σωτηρία» που είχα πάει για ιατρικές εξετάσεις, ενώ σε πρόσφατο ταξίδι μου στη Θεσσαλονίκη, ακολουθούσαν γνωστά ασφαλίτικα αυτοκίνητα».

Εάν είναι τα πράγματα έτσι όπως τα περιγράφει ο συλληφθείς, τότε εύλογα ο κάθε πολίτης αναρωτιέται: Μα τι έκανε τόσα χρόνια η ΕΛΑΣ;

 (Δημοσιεύτηκε στον σημερινό «Ελεύθερο Τύπο»)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GATIS avatar
    GATIS 12/04/2010 21:59:10

    αφού ρε φίλε τα ειχαν διαλύσει οι άλλοι....
    ο αντικαταστάτης του χρυσοχοίδη, μετα που έπεσε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ Βουλγαράκης, ενδιαφερόταν για βατοπέδια και οφσορ....το ξεχάσατε..

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GATIS 12/04/2010 22:11:26

      Αφού το είχαν διαλύσει πως τον παρακολουθούσαν;

      Τώρα πως των βρήκαν μήπως ήταν σοσιαλιστικές οι σφαίρες που βρήκαν το Φουντά; Μήπως τους έμαθε σκοποβολή σε 5 μήνες ;

      Κατα τα άλλα είναι περίεργο πως ένας σεσημασμένος ηγείται μιας τέτοιας ομάδας όντως πολύ περίεργο κάτι δεν κολλάει.

      Το θέμα τελικά δεν είναι τι έκανε τόσα χρόνια η Ελλάς μιας και τον παρακολουθούσε, αλλά σαν μην μας τα λένε καλά τώρα.

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ GATIS 13/04/2010 02:21:23

      Ε...
      Αλλά βασικά

      Pasoktsis mode on/
      "κοίτα τη άχρηση ήταν η ΝΔ, το ΠαΣοκ τους έπιασε σε 6 μήνες."
      Pasoktsis mode off/

      • El Gekko avatar
        El Gekko @ paratiritis2000 13/04/2010 10:29:26

        Τρομερή ιδέα, να κατοχυρωθεί η πατέντα στον paratiritis2000.
        Να δημιουργηθούν modes και να θεωρείται απρεπές να σχολιάσεις σχόλια που αναρτώνται σε συγκεκριμένο mode εκτός του κλίματος του mode.

  2. spartaner avatar
    spartaner 12/04/2010 22:25:07

    Δέν τα ακούσατε λίγο πρίν απο τη τηλεόραση του Μέγα? Τον είχαν πιάσει τον εγκέφαλο της Οργάνωσης πριν 1 χρόνο και τους ξέφυγε. Τώρα τι να κάνει ο απλός πολίτης που μέσα σε 5 μήνες είχε τέτοια επιτυχία η αντικρομοκρατική. Μήπως τελικά είχε δίκαιο ο Χρυσοχοίδης λίγες μέρες μετα την υπουργοποιήση του όταν είπε οτι του παρέδωσαν μια ξεχαρβαλωμένη τρομοκρατική και την άλλαξε εντελώς. Ε ας έχουμε τη λεβεντιά να το παραφεχθούμε διότι τελικά είναι λεβεντιά να παραδέχεσαι οτι κάποιος έστω και αντιπαλος σου πολιτικά έκανε μία δουλεία πιο καλά απο σένα.
    @Green Horse. Γράφεις.Αφού το είχαν διαλύσει πως τον παρακολουθούσαν;
    Ενας μηχανισμός παρακολούθησης στήνεται πολύ εύκολα αρκεί να μην παροπλίζεις τους ΙΚΑΝΟΥΣ σε θέσεις που δεν είναι πρώτης γραμμής..
    Καλο βραδυ.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ spartaner 12/04/2010 22:51:05

      2007 τον παρακολουθούσαν όπως λέει ο ίδιος το παρακολουθούσαν άρα έκαναν τέλος πάντων κάπως την δουλειά τους. Από εκεί και πέρα ποιους παρόπλισαν δηλαδή;

      Τώρα σοβαρά πιστεύεις ότι σε 5 μήνες άλλαξε η μπορεί να αλλάξει η αντιτρομοκρατική; Πλάκα κάνουμε;

      Η εξάρθρωση οφείλεται στο τυχαίο γεγονός της συμπλοκής με το Φουντά, όποιος το καταλαβαίνει καλός όποιος όχι ας πάει να ζητήσει αυτόγραφο από τον υπουργό.

      Να μου πεις δεν τυχαίο που Ελλάδα έκανε το πρωθυπουργό το μεγαλύτερο λαϊκιστή και λαοπλάνο και μετά είχαμε μιας από της διεφθαρμένες κυβερνήσεις στην νεότερη ιστορία και την βάφτισαν και εκσυγχρονιστική.

  3. griniaris avatar
    griniaris 12/04/2010 23:04:38

    Μη μιλάτε άσχημα για τον yorgo τον κωπηλάτη??????????????????????????

  4. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 12/04/2010 23:09:37

    Είναι δώρο στο Μιχαλάκη από τον θείο Σαμ. Χτίζουμε μετοχές για δυνατή συμμετοχή και διεκδίκηση στο μέλλον.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ ΑΡΚΑΣ 12/04/2010 23:25:17

      Αυτό έλειπε να δούμε και κλείσαμε ως πολίτες!

  5. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/04/2010 23:26:19

    Απάντηση στο ρητορικό ερώτημα..προφανώς όχι


    Κάντε μια γύρα στα διεθνή ΜΜΕ..η τρομοκρατία και η "εξαρθρωσή" της δεν υπάρχουν ουσιαστικά..όπως δεν υπάρχουν και δηλώσεις των Αμερικανών που έχουν επικυρήξει με αρκετά εκ. τον Ε.Α

    Δεν έχουν σίγουρα συλληφθεί τα κεντρικά επιχιερησιακά στελέχη ούτε οι διαχειριστές...ίσως να έχουν συλληφθεί αυτοί που κατά κανόνα "καίγονται" προκειμένου να δοθεί χρόνος για να διαφύγουν οι κεντρικοί "πρωταγωνιστές"




    Υ.Γ Πρόκειται περι γελοιοτήτων αυτά που ακούστηκαν τις τελευταίες ημέρες από αρκετούς σε ΜΜΕ. Η βλακεία είναι ανίκητη τελικά όπως και το γλύψιμο.

  6. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/04/2010 23:26:21

    Παραιτήθηκε ο προϊστάμενος σήμανσης της Ελληνικής Αστυνομίας ταξίαρχος Αλεξόπουλος;

  7. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 12/04/2010 23:26:33

    ο επαναστατικός αγώνας μετά την τοποθέτηση των εκρηκτικών στη City Bank είχε κατηγορήσει το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα για την παγκόσμια οικονομική κρίση κ.α.

    Η σύλληψη τους συνέπεσε με τη έγκριση του δανείου από ΕΕ –ΔΝΤ, μήπως στους όρους δανεισμού ήταν και η σύλληψη τρομοκρατών!

    • Orestios avatar
      Orestios @ o βουνίσιος 12/04/2010 23:28:47

      !!!

  8. diasapollon avatar
    diasapollon 13/04/2010 00:09:55

    Κάτι μου μοιρίζει γιά στημένο παιχνίδι.Λέτε να το 'εστησαν επειδή είναι στο στοίχημα του ΠΡΟΠΟ του ΟΠΑΠ εννοώ.

  9. Tassos avatar
    Tassos 13/04/2010 00:11:39

    Με υπουργό τον Πάκη μέχρι και πραξικόπημα του χουντοΛΑΟΣ μπορεί να είχαμε και να μας είχαν δέσει όλους. και τον Τζωρτζάτο τον παρακολουθούσαν χρόνια και τον Κουφοντίνα τον είχαν συλλάβει και τον είχαν χάσει και και και...

  10. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 13/04/2010 00:13:22

    Ο ειδικός σε θέματα ΤΖΟΥΛΙΑΣ, κ.Πέτρος Κωστόπουλος, αποφαίνεται τώρα, περί σύλληψης των τρομοκρατών, στην έγκυρη εκπομπή του κ.Πρετεντέρη.
    Μπορείτε, να κοιμηθήτε ήσυχοι...οι αρμόδιοι αγρυπνούν!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ χελιδόνι 13/04/2010 00:38:14

      ..κι επειδή έχει κι απορίες, ας του πει κάποιος,ότι

      Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΣΤΗΝ ΜΥΚΟΝΟ,που ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΒΛΑΧΟΜΠΑΡΟΚ ΚΑΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ χελιδόνι 13/04/2010 02:01:59

      Στην εκπομπή του Pretender κιόλα..
      Αλλά θα μου πείς τέτοιο "σοβαρό" κανάλι..

      Λεω αν αλλάξω το επίθετο μου και να πάρω μια αγγλική λέξη να ηχεί κάτι σε Πρετεντέρης και Σωμερίτης.
      Λεω να χρησιμοποιήσω το Aboriginal σαν βάση οπότε θα γίνω

      Αβοριγινόπουλος
      Αβοριγίνας
      Αβοριγινάς
      Αβοριγινός.

      "η εκπομπή του Επαμεινώνδα Αβοριγινά"..καλό ακούγετε?

      Αλλά μετά θα αναρωτιόμουν αν οι άλλοι θ'αναρωτιόνται, "που το βρήκε αυτό το επίθετο αυτός ο μαλ..."

  11. GATIS avatar
    GATIS 13/04/2010 01:56:23

    Ναι ο Μιχαλάκης μπορεί και έχει τα προσόντα να τα καταφέρει.

    Το 2004 μετά τους ολυμπιακούς η Ρηγγίλης , ξεπάτωσε όλα τα δοκιμασμένα στελέχη της αντιτρομοκρατικής, γιατί νόμισε ότι τελείωσε με τη τρομοκρατία, και αφού ήταν διαλεκτοί της προηγούμενης κυβέρνησης, (Ελευθεροτυπία Οκτώβριος 2004) άλλους τους έδωσε βαθμό, αν θυμάμαι καλά το όνομα κάποιος Σύρρος , άλλους τους έστειλε σε διαφορετικές θέσεις να μετράνε σώβρακα, άλλους τους αντάμειψε με σύνταξη να κλαδεύουν τις ελιές στα χωριά τους, ενώ άλλους τους ανάγκασε να παραιτηθούν και να γίνουν ανάρπαστοι στον ιδιωτικό τομέα. Βλέπεις το Βατοπέδι και οι οφσόρ είχαν μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
    Και τελικά ο Μιχαλάκης τους μάζεψε ξανά όλους τους έπεισε να γυρίσουν κάποιοι από αυτούς και να βοηθήσουν να ξανασ τηθεί το μαγαζί που είχε χρεοκοπήσει. Ναι δεν είναι υπερβολή αν θυμάμαι καλά κάτι έγραψε το Ποντίκι μερικές μέρες μόλις ανέλαβε ο ΠΡΟΠΟ και πάντα στα πλαίσια της φιλικής σχέσης που είχαν αποκτήσει . Το ίδιο έκανε και με το Διώτη τον εισαγγελέα της 17 νοέμβρη, (πιστεύω δεν ήταν τυχαία η πρόληψη του γιού του τελευταίου στο υπουργείο του). Η ομάδα μονταρίστηκε και περίμενε σαν γάτα το ποντίκι να πέσει στην φάκα. Απότι καταλαβαίνουμε όλοι δεν άργησε καθόλου.
    Έτσι δικαιολογούνται όλα, όσοι αναρωτιούνται κάποιοι, πώς εντόπιζαν τον Ματζιότη και τον έχαναν, αφού αυτοί που δούλευαν εκεί ήταν για λεζάντα και για να ρίξουν καμιά γκόμενα, ενώ κάποιοι από αυτούς για να ενημερώνουν τα αφεντικά που τους είχαν στείλει εκεί .

  12. MG avatar
    MG 13/04/2010 10:53:45

    Στο link που ακολουθεί διαβάστε τη γνώμη του Σ. Κούλογλου για το αν πραγματικά εξαρθρωθηκε ο Ε.Α. Από την αρχή βρώμαει η ιστορία
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1634

    • Tassos avatar
      Tassos @ MG 13/04/2010 15:53:12

      Τα ίδια μας λέγαν και για την 17Ν (ότι δεν ήταν μόνο αυτοί κλπ κλπ). Εξαφανίστηκε όμως η 17Ν. Ετσι και τώρα πιστεύω ότι τους τσιμπήσαν. Στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας ρε παιδιά τί περιμένατε να είναι οι τρομοκράτες της? Η χοντρο Ρούπα και οι μαλάκες που είδαμε στις τηλεορασεις μας θα είναι.