#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2010 17:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπλόκο της κυβέρνησης σε έργο Μπόμπολα



Μάλλον σοκ θα υπέστησαν στον όμιλο Μπόμπολα από την απόφαση της Τίνας Μπιρμπίλη να παγώσει τις οικοδομικές άδειες για ένα χρόνο στην Ακαδημία Πλάτωνος. Παράλληλα, η υπουργός μπλόκαρε και τη Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων της εταιρείας του ομίλου, της REDS, για το κτίριο γραφείων 20.000 τ.μ. που θέλει να κτίσει δίπλα στον αρχαιολογικό χώρο. Κι εδώ μπαίνουν πολλά ερωτήματα.

Κατ' αρχάς γιατί δόθηκε οικοδομική άδεια χωρίς ΜΠΕ το 2008 για το οικόπεδο της REDS; Τα ίδια δηλαδή που έγιναν και στην υπόθεση του Βωβού στον Ελαιώνα και ο επιχειρηματίας ξεκίνησε να κτίζει καλυπτόμενος από το νόμο που είχε ψηφιστεί.

Η εταιρεία του Μπόμπολα, μάλιστα, είχε πάρει και άδεια από το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο το οποίο είχε αποφανθεί ότι το οικόπεδο δεν το χρειάζεται και δεν δημιουργεί πρόβλημα στον αρχαιολογικό χώρο.

Τι συμβαίνει λοιπόν εδώ πέρα; Κάποιοι στο παρελθόν έβλεπαν αλλιώς την περιοχή και άλλοι τώρα είναι πιο ευαίσθητοι ή παίζονται άλλα συμφέροντα; Και εν πάση περιπτώσει η κ. Μπιρμπίλη τον επόμενο χρόνο που θα ακολουθήσει τι προτίθεται να κάνει στην περιοχή; Αν ο επιχειρηματίας εγείρει αποζημιώσεις ποιος θα τις πληρώσει;

Για να δούμε, επίσης, την αντίδραση του εκδότη και των εφημερίδων που ελέγχει στο νέο μπλόκο της Τίνας Μπιρμπίλη, μετά και τις περικοπές στην Αττική οδό από το Ρέππα;

Ανάβουν τα αίματα με λίγα λόγια και ο... Πλάτωνας θα βλέπει και θα γελάει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιαννης avatar
    Γιαννης 23/03/2010 18:37:40

    Παιδια σιγα το σοκ τα πηρε 4απλα απο τα μεταλλεια.

  2. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 23/03/2010 18:45:02

    Ὁ Πλάτων,μᾶς ἔχει ἀποκληρώσει καί μᾶς ἔχει γυρισμένη τήν πλάτη ἐδῶ καί καιρό,τόσο ἄχρηστοι πού εἴμαστε.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kὀριννα 23/03/2010 19:06:17

      Απίστευτο!
      Πολυτονικό!
      Πως το καταφέρνεις;
      Εχεις και σωστά τους τόνους!
      Μπράβο!

  3. Dimi avatar
    Dimi 23/03/2010 19:09:09

    "Αδύνατον τον μηδέν πράττοντα πράττειν εύ." ~Αριστοτέλης, 384-322 π.Χ

  4. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 23/03/2010 20:07:32

    Κώστα Ροδινέ,
    ἔχω τήν τύχη νά εἶμαι παλαιᾶς κοπῆς,δλδ,ἀνήκω στήν γενιά πού μάθαινε Ἑλληνικά,καί πού σοῦ κατέβαινε ὁ βαθμός,ἄν εἶχες ἔστω καί μιά ψιλή λάθος.
    Ἐπειδή δέν μπέρδεψα ποτέ τίς πολιτικές μου πεποιθήσεις μέ τήν γλῶσσα μου,δέν δέχθηκα ποτέ νά μήν γράφω πολυτονικά(τό δίδαξα ἐπιτυχῶς καί στά παιδιά μου),καί βοηθοῦντος τοῦ γυιοῦ μου(keyman greek),διότι δέν γνωρίζω ἀπό τέτοια,γράφω καί ἐδῶ πολυτονικά,μολονότι κάνω κάποια λάθη,πού δέν κάνω ὅταν γράφω μέ τό χέρι.
    Γιατί δέν προσπαθῆτε καί οἱ ἄλλοι;Ἡ γλῶσσα μας φορᾶ στολίδια γιατί τῆς τά στεροῦμε;

    • Fotini avatar
      Fotini @ Kὀριννα 23/03/2010 23:20:19

      Γεια σου Κοριννα!

      Κι΄ εγω ειμαι της ιδιας σχολης, αλλα δεν εχω καταφερει να βρω το προγραμμα για πολυτονικη γραφη. Αυτο που χρησιμοποιω εινα Virtual Keyboard 3 (Polytonic) αλλα δεν μπορω να χρησιμοποιησω ολους τους τονους. Οταν γραφω ο τονισμος μου ειναι ρομποτικος--χωρις τονους δεν μπορω να γραψω. Μου φαινεται οτι η Ελληνικη γραφη χωρις τονους ειναι σαν μια ασχημη ΓΥΜΝΗ γυναικα!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Kὀριννα 24/03/2010 11:47:16

      Ως απόφοιτος κλασσικού εξαταξίου γυμνασίου, ως αντιλαμβάνεσαι, είμαι της ίδια σχολής καιεποχής. Μόνο που μετά από 15 χρόνια παραμονής στις ΗΠΑ, δυστυχώς πολλά τα έχω ξεχάσει και προσπαθώ από την αρχή. Αξιέπαινη προσπάθεια.Εύγε!

  5. ataktos avatar
    ataktos 23/03/2010 20:20:42

    http://pontokomicom.blogspot.com/2010/03/blog-post_8017.html

  6. moriarty avatar
    moriarty 24/03/2010 00:05:58

    Χρήσιμες πληροφορίες γιά τή χρήση τοῦ πολυτονικοῦ θά βρεῖτε ἐδῶ:
    http://www.polytoniko.org/

  7. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 24/03/2010 12:19:56

    Αλα τσις το Τινάκι....Πασιονάρια.Η Γκόλφω πήρε τ'άρματα.