#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2011 19:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπλόκο Κουβέλη σε αίτημα ονομαστικής από την αριστερά



Τι περιμένει ο καθημαγμένος κόσμος της Αριστεράς σ’ αυτή την δύσκολη συγκυρία; Τουλάχιστον την συνεργασία των ευρύτερων προοδευτικών δυνάμεων ώστε να μην περάσουν το μεσοπρόθεσμο και ο εφαρμοστικός του νόμος. Στο πλαίσιο αυτό ανελήφθη πρωτοβουλία ώστε ΣΥΡΙΖΑ, Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών (Δημαράς, Οικονόμου) και Δημοκρατική Αριστερά να ζητήσουν από κοινού την διενέργεια ονομαστικής πλειοψηφίας, δίνοντας στους αριστερούς και προοδευτικούς ψηφοφόρους, αλλά και συνολικά στους πολίτες, ένα σήμα κοινής δράσης «πάνω στο πρόβλημα» (που έλεγαν οι παλαιοί που ήξεραν). Όλοι μαζί συμπληρώνουν τον απαιτούμενο αριθμό των 15 βουλευτών (9 ο ΣΥΡΙΖΑ, 4 η ΔΗΜΑΡ, 2 το Άρμα).

Όμως την ιδέα «τορπίλισε» ο Φώτης Κουβέλης ο οποίος μάλιστα είπε σε συνομιλητή του ότι θα μιλήσουν την Τρίτη για να το κανονίσουν. Αργότερα όμως φαίνεται ότι το ξανασκέφθηκε και οι βουλευτές του κατέθεσαν μόνοι τους πρόταση για ονομαστική ψηφοφορία παρά το ότι δεν επαρκούν. Γι’ αυτό «παρακαλούν η αίτησή τους να αθροιστεί με άλλες αιτήσεις επί του ιδίου αντικειμένου» - να αθροιστούν δηλαδή με την αίτηση του ΛΑΟΣ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΜ avatar
    ΚΜ 27/06/2011 19:59:42

    Ο λαός την λέξη «προοδευτικός» την έχει πια για βρισιά.

  2. Απλά Εγώ avatar
    Απλά Εγώ 27/06/2011 20:11:44

    Αι σιχτιρ!

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/06/2011 20:13:06

    Το βασίλειό μου για μια καρέκλα...το αιώνιο πρόβλημα όταν δεν κοιτάς τον αντίπαλο στην μάχη αλλά τη θέση που επιθυμείς στο τραπέζι...οι μουσικές καρέκλες έχουν ξεκινήσει και όλοι ....είναι Πρόεδροι.

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 27/06/2011 20:13:42

    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΠΟΝΟΦΛΟΥΔΕΣ: Ο Κουβέλης έφτιαξε ένα κόμμα με σκοπό να γίνει σαν την ΕΔΑ. Σας θυμίζει η ΔΗΜΑΡ καθόλου την ΕΔΑ; Ο ίδιος συνεργάστηκε με το πιο νεοφιλελεύθερο κόμμα που υπάρχει στην Ελλάδα στις δημοτικές εκλογές και την συνεργασία αυτή την έλεγε αντιδεξιά πολιτική!!! Και το πόσο αντιδεξιά ήταν η πολιτική του το είδαμε στην στάση που κράτησε ο φίλος του ο Μπουτάρης απέναντι στον Μίκη αλλά και στις δηλώσεις που έκανε ο Μπουτάρης για το μνημόνιο. Του αφιερώνω τα εξής λόγια του Ηλία Ηλιού: "Είμαι πικραμένος. Όχι τόσο από τους αντιπάλους μου, που έκαναν στο κάτω κάτω τη δουλειά τους, αλλά από τους ομόφρονές μου. Δεν άφησαν πεπονόφλουδα που τους πετούσε η ντόπια ή η ξένη αντίδραση που να μην την πατήσουν... Αν ήθελε κάποιος να γράψει για τις αστοχίες της ηγεσίας του αριστερού κινήματος στην Ελλάδα, δεν θα χρειαζόταν τόμους χειρογράφων με σοβαρές αναλύσεις... Θα του αρκούσαν μερικά χειρόγραφα για να γράψει ένα μικρό χιουμοριστικό βιβλίο με τίτλο «Ο δρόμος με τις πεπονόφλουδες». Δυστυχώς, οι γκάφες των ομοφρόνων μου κατέστρεψαν ένα πανίσχυρο προοδευτικό κίνημα και μας πήγαν πολλές δεκαετίες πίσω."

  5. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 27/06/2011 20:19:20

    Κρίμα ρε Κουβέλη. Και πάλι κρίμα. Τι άλλο να σου πεί κανένας.Να έχεις καταντήσει νεροκουβαλητής του ακατοίκητου......

  6. TakisPatra avatar
    TakisPatra 27/06/2011 20:20:50

    Ονομαστική δεν ζήτησε ήδη το ΚΚΕ ή κάνω λάθος ?

  7. Orestios avatar
    Orestios 27/06/2011 20:29:45

    Ο Κουβέλης και η παρέα του μήπως θέλει να ψηφίσει κρυφά το μεσοπρόθεσμο και ψάχνει τρόπους να μην εκτεθεί?

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 27/06/2011 20:55:31

    Κουβέλη μην ντρέπεσαι. Το ξέρουμε πως είσαι εξαπτέρυγο. Ξεπέρασε τις φοβίες σου και στήριξε ανοιχτά ΓΑΠ. Μην το κάνεις στα μουλωχτά. Το ξέρουμε πως είσαι νέος Τσιριμώκος. Παίξε τον ρόλο σου χωρίς φόβο και πάθος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κώστας 28/06/2011 00:39:27

      Ο κατεψυγμένος Πρωθυπουργός Μπαρμπα Φώτης. Πως να το δικαιολογήσει σαυτά τα δικηγορίστικα ξύλινα ελληνικά του?. Αρα ρε κακομοίρη τέλειωσες προτού αρχίσεις, ούτε υπουργό δεν θα σε κάνουνε

  9. kp8 avatar
    kp8 27/06/2011 20:55:36

    Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι όλα είναι σικέ. Απλά πού και πού πέφτει και καμιά κορώνα για τα μάτια του κόσμου, αλλά όλα στο τέλος θα γίνουν όπως σχεδιάστηκαν εξ' αρχής.

  10. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 27/06/2011 20:56:42

    Ανέκαθεν,οι ηγεσίες του συγκεκριμένου πολιτικού χώρου αποτελούσαν ΧΡΥΣΕΣ εφεδρείες του παπανδρεϊσμού σε πολύ κρίσιμες στιγμές....Ο παπανδρεϊσμός τους πήρε τα συνθήματα,τις ιδέες,ψηφοφόρους,τους εκμηδένισε,τους διέλυσε,τους ξεφτίλισε πολλάκις....Τι να πρωτοθυμηθεί κανένας....

  11. trooper avatar
    trooper 27/06/2011 20:56:56

    αφήστε τους νεκρούς να προχωρούν...

  12. ΤΖΙΜΑΣ ΝΙΚΟΣ avatar
    ΤΖΙΜΑΣ ΝΙΚΟΣ 27/06/2011 21:17:35

    O Κουβέλης... ο Κουβέλης... ο Κουβέλης, και η μικρή συντροφιά του...
    Δεν ξέρω ποια είναι η ερώτηση αλλά η ΑΠΑΝΤΗΣΗ είναι SEX...

  13. θανος avatar
    θανος 27/06/2011 21:32:37

    τετοιοι ηταν παντα ,η στο κκε εσωτ. ηταν η στο συριζα ηταν η μονοι τους τωρα .παντα βοηθοι των παπανδρεου,διαχρονικα.το παιζουν και αριστεροι ,παντα ο ρολος τους ειναι προδοτικος.

  14. yiannos avatar
    yiannos 27/06/2011 21:59:35

    ευτυχώς λέω εγώ, να ξέρουμε όλοι τι είναι όλοι.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ yiannos 27/06/2011 23:44:50

      ..δηλαδη δεν ειχες καταλαβει τι φρουτο ηταν αυτος?

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/06/2011 00:06:32

    Απορώ γιατί λέτε "κρίμα" και "κρίμα". Τώρα περιμένατε να τους μάθετε τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς της Κύρκαινας; Για ριξτε μία ματιά στο ημιεπίσημο blog τους, να δείτε αρθρογραφία που και η Δράση του Μάνου θα ζήλευε...

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/06/2011 00:19:31

    Στο (απο)κομμα δεν ανήκει και ο Ψαριανός, λάτρης της φούντας;
    Ε, βάρεσε ντάγκλα κι άλλαξε γνώμη ρε παιδί μου

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Προφήτης 28/06/2011 02:04:41

      LOL!
      Καλά τα λες Προφήτα μου.

  17. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 28/06/2011 02:00:32

    Το μεσοπρόθεσμο είναι η θεία πρόνοια που ήρθε να ξυπνήσει τον πλανεμένο ελληνικό λαό. Επιτέλους σ αυτή την χώρα να φανερωθεί τι έκρυβε μέσα του ο κάθε ένας θαθαντζής λαοπλάνος.

  18. kiki avatar
    kiki 28/06/2011 07:05:13

    Ετσι ειναι κορη του ελεους.
    Το μεσοπροθεσμο ειναι η θεια προνοια να ξεκαθαρισουμε τους εχθρους και φιλους.
    Πρεπει να ξερουμε τους εχθρους του Λαου.