12/11/2008 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπλοκάρουν τους λογαριασμούς στην Ελβετία

Προ ημερών, στην ανάρτηση με τίτλο «Σκάνδαλο Siemens: Επιχείρηση συγκάλυψης» (http://www.antinews.gr/?p=4125) είχαμε επισημάνει ότι «σχεδόν κανένα αίτημα της ελληνικής Δικαιοσύνης για άνοιγμα των λογαριασμών προσώπων που εμπλέκονται στο μεγάλο σκάνδαλο δεν έχει ενεργοποιηθεί». Λέγαμε επίσης: «Και βέβαια, δεν περίμενε κανείς ότι οι ελβετικές τράπεζες θα άνοιγαν εύκολα τους λογαριασμούς. Μαθαίνουμε όμως, ότι ούτε καν οι κυπριακές δεν το κάνουν».

Σήμερα, οι εφημερίδες σπεύδουν να μας ενημερώσουν για τον «Κίνδυνο να μπλοκάρουν τους λογαριασμούς στην Ελβετία». Η Ελευθεροτυπία, μεταξύ άλλων, αναφέρει ότι όπως ορίζει η εκεί νομοθεσία οι εμπλεκόμενοι στην υπόθεση των μαύρων ταμείων «μπορούν να μπλοκάρουν την κίνηση των τραπεζικών τους λογαριασμών σε ελβετικές τράπεζες, με αποτέλεσμα να μη διαβιβαστούν τα στοιχεία στην ελληνική Δικαιοσύνη, που έχει υποβάλει το ανάλογο αίτημα δικαστικής συνδρομής».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δεη avatar
    δεη 12/11/2008 17:03:36

    η δεη φωτιζει το γαλαζοπρασινο εξωθεσμικο παρακρατος...
    τωρα θα μαθουμε ποιοι πολιτικοι και δημοσιογραφοι,ειναι γιουσουφακια των νταβατζηδων.
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ στο "κινημα" εναντια στον αθανασοπουλο.

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/11/2008 19:27:18

    Σημερα διαβασα, οτι με την ελευση Ομπαμα, θα γινει πιεση προς τους κλεπταποδοχους Ελβετους, να παψουν να ειναι αυτο που ειναι και να μαζευουν ολη τη σαπιλα του κοσμου, δικτατορες και σφαγεις και να τους φυλαει τα λεφτα.Ειτε αιματοβαμενα,ειτε απλως μη φορολογημενα.
    Ιδωμεν..

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 12/11/2008 19:56:36

    Ψ Ε Μ Μ Α Τ Α!

    Αποκλειεται αιτηση δικαστικης συνδρομης ΣΗΜΕΡΑ η οποια ειναι συνομμη,εμπροθεσμη και δειχνει οτι υπαρχει ζουμι, να μην τελεσφορησει!

    Γνωριζω παρα πολυ καλα και το συστημα,και την σαφη ταση προς διαλευκανση τετοιων υποθεσεων,και το ποιον των ανθρωπων που αποφασιζουν.

    Το μονο που μπορει καποιος να πετυχει (αλλα και η προσπαθεια του θα μετρηθει εις βαρος του) ειναι να καθυστερησει 2-3 εβδομαδες....

    Ειμαι στην διαθεση σας σε οτιδηποτε μπορω να βοηθησω σ αυτο τον τομεα.

  4. semnos & tapeinos avatar
    semnos & tapeinos 12/11/2008 20:04:35

    @Ο Χαζος του χωριου

    Νομίζω ότι ο Χαζος του χωριου έχει δίκιο. Αν ρίξει κανείς μια ματιά στις δικαστικές συνδρομές που έχει ζητήσει η ελληνική Δικαιοσύνη, είναι να βάζει τα γέλια. Ανεξάρτητα από αυτό όμως, Χαζέ του χωριού, ε, και οι Ελβετοί δεν φημίζονται για τις ανοικτές θύρες στις τράπεζές τους. Εχεις δίκιο ότι σοβαρότατες διεθνώς προσεγγίσεις στο θέμα του ξεπλύματος έχουν πράγματι κάνει κάποιοι Ελβετοί εισαγγελείς. Η πρακτική της χώρας πάντως, δεν δείχνει να είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα στο άνοιγμα λογαριασμών. Σίγουρα δεν θα μπορούσαν να αρνηθούν εάν είχαν ασκηθεί διώξεις στην Ελλάδα.

  5. Lara avatar
    Lara 12/11/2008 21:23:13

    Ωρυονται βλεπω τα δεξιουλικα στρουμφακια στην Ελλαδα, οταν βλεπουν να τους αρπαζουν την μπιμπιλα απο το στομα.
    Οι λογαριασμοι στην Ελβετια εχουν ανοιχτει με τον πλεον νομιμο τροπο και εννομο μεσο
    με σκοπο τη φιλοξενια κεφαλαιων Ελληνων νεοεφοπληστων.
    Φτου σας Ελεεινοι και τρισαθλιοι!

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 12/11/2008 21:36:56

    4 semnos kai tapeinos

    Εχει αλλαξει ριζικα την τελευταια 3ετια η πολιτικη των εισσαγγελικων αρχων της Ελβετιας εν σχεσει με το τραπεζικο απορρητο!

    Πρωτεργατης ο Μπερναρ Μπερτοσσα πρωην Γεν.Εισαγγελεας του Κοντονιου Γενευης και νυν Προεδρου του Ομοσπονδιακου ποινικου δικαστηριου που εδρευει στην Μπελιντζονα.

    Το να εχει ασκηθει διωξη δεν ειναι αναγκαιο. Αρκει να εξηγηθει με σαφηνεια-και προφορικα-οτι το ανοιγμα μπορει να φερει αποτελεσμα.

    Λογω της μεγαλης πιεσης που δεχονται απο ΗΠΑ (για τους αμερικανους πελατες τους)και απο τους Γερμανους ειναι πολυ πιο διαλλακτικοι με κυβερνησεις οταν τιθεται θεμα διασπαθισης δημοσιου χρηματος και διαφθορας.

    Γνωριζω υψηλα ισταμενα προσωπα στην Ελβετικη δικαιοσυνη οι οποιοι ΘΕΛΟΥΝ να χυθει-ως ειθισται να λεγετε-απλετο φως,στην υποθεση ΖΗΜΕΝΣ...

    Ειναι ροδια τετρακλωνη αυτη η υποθεση!

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 12/11/2008 21:39:09

    5 Lara

    Σαφως και εχουν ανοιχθει νομιμα οι λογαριασμοι στην Ελβετια. Η γλυκα ειναι η νομιμοτητα που θα διεππει το κλεισιμο τους! :-)

  8. Lara avatar
    Lara 12/11/2008 21:59:42

    Το διασκεδαστικο ειναι πως ειχαμε την τυχη να τρακαρουμε μερικα απο αυτα τα φυντανια στο δρομο μια και η πολη ειναι μικρη και η γλωσσα σπανια αλλα ουχι αγνωστη.
    Ο τελευταιος μαλιστα στα μεσα του περσινου Δεκεμβρη πανω στη φουρια του σκανδαλου Ζαχο ωρυονταν στο δρομο, πως αν δεν του βγαλει λεφτα το αυτοματο, θα παει να κανει πιπα.

  9. Helmut avatar
    Helmut 13/11/2008 11:06:03

    Για όσους θυμούνται, το ίδιο ακριβώς κόλπο ότι τάχαμου μπλοκάρονται οι λογαριασμοί στην Ελβετία από τους δικηγόρους των δικαιούχων είχαν επικαλεστεί και για τους TOR M1.

  10. zaxariadis tse konservokoutia karvelas avatar
    zaxariadis tse konservokoutia karvelas 13/11/2008 20:44:29

    siga ego kai o akis ta exome asfali ekei pou prepei kai ksana tha pame gia eksousia.pinane kai oi neosoi vlepeis...kaili eroteyesai antres i portofolia?giati mexri tora ton ena floro vlasto efoplisti kai viomixanou testareis meta ton alo.e me opia milena kathiseis tetia gramata...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/11/2008 13:25:48

    Ναι και εχασαν τον υπνο τους.

    Στο Λουξεμβουργο πηγε κανεις???????????????????


    ΠΠ