#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2012 11:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπιλιάρδο κυβέρνησης-φαρμακοποιών στις πλάτες των ασθενών



Το απόλυτο μπάχαλο επικρατεί στο χώρο της υγείας και ειδικά στον τομέα των φαρμακοποιών. Εκεί, το εμπάργκο που έχουν επιβάλλει οι φαρμακοποιοί έχει προκαλέσει τεράστια προβλήματα στην ομαλή χορήγηση φαρμάκων για 9,5 εκατ. ασφαλισμένους στον ΕΟΠΥΥ.

Την ίδια ώρα ο υπουργός Υγείας, Α. Λυκουρέντζος απείλησε εμμέσως του φαρμακοποιούς ότι θα ανοίξει την αγορά και θα πωλούνται φάρμακα και εκτός φαρμακείων. Υπονοώντας καταστήματα και σούπερ μάρκετ, μια διαδικασία που με διαφορετικό βέβαια τρόπο, ισχύει και σε άλλες χώρες. Για παράδειγμα, υπάρχουν σούπερ μάρκετ στο εξωτερικό που πουλάνε ελεύθερα μη συνταγογραφούμενα φάρμακα κοινής χρήσης (όπως ασπιρίνες π.χ.) αλλά για τα πιο σοβαρά που απαιτείται συνταγή, υπάρχει γωνία – φαρμακείο με φαρμακοποιό που εκτελεί τη συνταγή.

Προφανώς το να γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο και το να ανοίγει τέτοιο θέμα σε μια εποχή πλήρους διάλυσης των πάντων, δε βοηθά κανέναν. Είναι εμφανές επίσης το αδιέξοδο του υπουργείου Υγείας που με τον τρόπο αυτό προσπαθεί να σπάσει το εμπάργκο που έχουν επιβάλλει οι φαρμακοποιοί οι οποίοι αρνούνται να δώσουν φάρμακα με πίστωση.

Αν θα ήθελε κάποιος με το χέρι στην καρδιά να πει τα πράγματα με το όνομά τους, θα έλεγε ότι φταίει και το ασυνεπές ελληνικό κράτος αλλά και οι φαρμακοποιοί. Η ουσία είναι ότι παίζεται για ακόμη μια φορά μπιλιάρδο στην πλάτη εκατομμυρίων ασθενών, ηλικιωμένων και παιδιών κι αυτό δεν μπορεί να γίνει ανεκτό για πολύ καιρό ακόμη. Και οι φταίχτες έχουν διευθύνσεις και ονόματα και είναι και από τις δύο πλευρές.

Κατ΄ αρχάς ο κ. Λυκουρέντζος ανέλαβε το δύσκολο έργο να διαχειριστεί το καυτό υπουργείο Υγείας και η δουλειά του δεν είναι να απειλεί, ούτε να δημιουργεί κοινωνικούς αυτοματισμούς. Δουλειά του είναι να λύσει τα προβλήματα του ΕΟΠΥΥ. Διότι απ' ότι θυμόμαστε για τα ίδια πράγματα κατηγορούσε τον Α. Λοβέρδο, τώρα τα... λούζεται κι αυτός. Μόνη δικαιολογία του ότι παρέλαβε χάος, αλλά αν δε μπορεί ας τα παρατήσει. Και στην παρούσα φάση δεν είναι δυνατόν να βάζεις το μαχαίρι στο λαιμό των φαρμακοποιών όταν τους χρωστάς εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ. Χρειάζεται άλλη διαχείριση του προβλήματος κι όχι απειλές τύπου Χότζα. Και στο κάτω – κάτω θέλεις φιλελευθεροποίηση της αγοράς και απελευθέρωση του επαγγέλματος. Κάνε τα, αλλά πρώτα να εξοφληθούν οι φαρμακοποιοί και όσοι άλλοι έχουν λαμβάνειν. Κι αυτοί είναι επαγγελματίες και πρέπει να αγοράσουν για να πουλάνε. Χωρίς να πληρωθούν τα χρωστούμενα του ΕΟΠΥΥ πώς θα κάνουν παραγγελίες; Ο κ. Λυκουρέντζος ας δει μια και μοναδική λύση που φαίνεται αυτή τη στιγμή. Τον συμψηφισμό των χρεών με φόρους. Διότι δημιουργείται το εξής απίστευτο: Ζητά το απαράδεκτο κράτος που είναι τόσο ασυνεπές στις υποχρεώσεις και τις υποσχέσεις του να πληρώσουν οι φαρμακοποιοί φόρο εισοδήματος για εισοδήματα που δεν έχουν εισπράξει ποτέ. Έλεος, κ. Υπουργέ...
Αλλά να πούμε και τα στραβά των φαρμακοποιών. Θέλουν να λένε ότι κάνουν λειτούργημα αλλά εμφανίζονται να είναι οι πιο στυγνοί επαγγελματίες. Τους έδωσε το υπουργείο ένα χρονοδιάγραμμα πληρωμών διότι το ταμείο είναι άδειο και τους λέει ότι θα τους εξοφλήσει σταδιακά αλλά αυτοί αρνούνται να το συζητήσουν. Τους λένε ότι τα πάντα εξαρτώνται από τη δόση της τρόικας αλλά αυτοί ζητούν εδώ και τώρα χρήματα που δεν υπάρχουν. «Βάλτε κύριοι λίγο νερό στο κρασί σας».
Από την άλλη, οι κύριοι φαρμακοποιοί, δεν έκαναν ποτέ απεργίες όταν το πάρτι στο χώρο του φαρμάκου είχε λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Όταν για κάθε χρονιά που περνούσε δίνοντας δισεκατομμύρια ευρώ για φάρμακα, προφανώς τους συνέφερε το πάρτι. Οι τζίροι μια χαρά να τρέχουν, το περιθώριο κέρδους να είναι πάνω από 30% (και τώρα 20%) και όλα πήγαιναν μια χαρά. Πολλοί φαρμακοποιοί οικονόμησαν από το χάος που επικρατούσε και που τους συνέφερε να διατηρηθεί, έλα όμως που ήρθε η κρίση και έκοψε τα πάντα.
Επίσης, δεν διαμαρτυρήθηκαν όταν μετέτρεπαν τα φαρμακεία τους σε σούπερ μάρκετ πουλώντας από τσατσάρες μέχρι... κιλότες. Κι από πιστολάκια για τα μαλλιά μέχρι κραγιόν. Τι είναι αυτά, φαρμακευτικά προϊόντα;

Η ουσία είναι ότι θα μπορούσε να μιλά κανείς επί μέρες για τον κλάδο, για τις ρεμούλες, τα σκάνδαλα, την υπερσυνταγογράφηση, τα χρέη και την ασυνέπεια του κράτους, τους συνδικαλιστές με τα πολλά «καπέλα» και τους άλλους που θέλουν να συνδιοικούν με τον εκάστοτε υπουργό. Ο κακόμοιρος ο ασθενής, ο ασφαλισμένος τι φταίει; Τι φταίνε οι καρκινοπαθείς που πληρώνουν από την τσέπη τους φάρμακα χιλιάδων ευρώ; Τι φταίνε να μη μπορούν να βρουν το δίκιο τους επειδή ο κάθε υπουργός δεν ξέρει τι του γίνεται; Τι φταίνε επειδή οι φαρμακοποιοί ανοίγουν και κλείνουν όποτε θέλουν, διαμαρτύρονται όταν τους απελευθερώνουν το επάγγελμα και εμφανίζονται άτεγκτοι όταν χάνουν τα προνόμια; Ποιος θα απαντήσει σ' αυτά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 12/09/2012 11:37:12

    πλήρης αναδιάρθρωση και σχεδιασμός, ο Λοβέρδος δημιούργησε ένα Φραγκεστάιν

  2. Νικος avatar
    Νικος 12/09/2012 11:49:34

    Οτι ειχε απομεινει απο το συστημα υγειας οπως ειχε εφαρμοστει ηλθε ο ΕΟΠΥΥ για να το αποτελειωσει.Σωστα να υπαρξει ορθολογισμος στη φαρμακευτικη δαπανη,ασφαλως να σταματησει το παρτυ των προμηθειων,αλλα αν στη προσπαθεια αυτη να εξοντωσουμε και οτι υγειες υπαρχει τοτε δωρον-αδωρον.Πιστευω πως το ζητημα με τους φαρμακοποιους,χωρις να το υποτιμο,ειναι η κορυφη του παγοβουνου καθως το τεραστιο θεμα ειναι στα νοσοκομεια.Η προθεση συγχωνευσης και καταργησης κλινικων σε συναρτηση με την πληρωμη απο τους ανεργους που δεν εχουν πλεον ασφαλεια των νοσηλειων ειναι ουσιαστικα η ταφοπλακα ενος κεκτημενου,απο τα ελαχιστα που εχουν απομεινει πλεον.Ο κ.Λυκουρετζος μπορει να εξαργυρωσε το λιβανισμα τοσο καιρο του Σαμαρα αλλα θα πρεπει να δει που κατεληξε ο προκατοχος του και να καταλαβει οτι οταν χρωστας δεν κανεις το παλικαρι.

  3. Louisa avatar
    Louisa 12/09/2012 11:55:31

    Καθόλου δύσκολο δεν είναι να ανοίξουν φαρμακεία στα σούπερ μάρκετ και θα βρει δουλειά και κανένας υπάλληλος εκτός κάστας. Τουλάχιστον μια νέα θέση εργασίας σε κάθε σούπερ μάρκετ, και σε πολλά περισσότερες από μία, τη σημερινή εποχή δεν είναι και λίγο. Το υπουργείο μπορεί να ξεκινήσει από το μηδέν, αφήνοντας το φέσι προς τα φαρμακεία ως έχει μέχρι να βγούμε από την κρίση. Τα σούπερ μάρκετ έχουν ζεστό χρήμα να αγοράσουν φάρμακα και οι περισσότεροι φαρμακοποιοί αρκετό λίπος από τους καθημερινούς τζίρους χιλιάδων ευρώ επί δεκαετίες που τους φτάνει μέχρι το 2050.

    • Νικος avatar
      Νικος @ Louisa 12/09/2012 12:08:23

      Αυτο μαλλον θα εννοουσε αναπτυξη και απελευθερωση του επαγγελματος,εκτος κι αν γινεται καμμια εξυπηρετησουλα,γιατι κριση-κριση αλλα μην ξεχναμε κι αυτους που μας στηριξαν.

    • διοσκουρος avatar
      διοσκουρος @ Louisa 12/09/2012 12:13:42

      φυσικα τα σουπερ μαρκετ θα πληρωνονται αμεσα...γιατι δεν ειναι δυνατον να αφησουν αυτους τους καλους κυριους απληρωτους.....αλλα δεν μου λετε....ενω οι τιμες φαρμακων μειωθηκαν κατα 40 τοις εκατο τα δυο τελευταια χρονια...γιατι κανενα ειδος στα σουπερμαρκετ δεν εχασε ουτε ενα σεντ απο την τιμη του;.....γιατι ενω μιλουν για καρτελ τιμων στα κοτοπουλα δεν το ακουμπαει κανεις;.....γιατι τα σουπερ μαρκετ νοικιαζουν στις εταιρειες τα ραφια με το μετρο ;.......αλλα μην αναρωτιεσθε αλλο...σε μια κοινωνια που γουσταρει να ειναι κατα 15 τοις εκατο δημοσιουπαλληλικη...3ο τοις εκατο συνταξιουχικη...15 τοις εκατο πραγματικα εργαζομενη....15 τοις εκατο σπουδαζουσα και το υπολοιπο ποσοστο εξαρτωμενο απο μπαμπαδες μαμαδες θειάδες ή μεταναστης στο εξωτερικο...δεν υπαρχει λογος να αναρωτηθει κανεις γιατι αλωνιζουν τα τερατα και οι δυνοσαυροι......

      • Νικος avatar
        Νικος @ διοσκουρος 12/09/2012 14:33:00

        Δεν ειναι δυνατον σ'αυτη τη χωρα εμεις οι πολιτες να αυτομαστιγωνομαστε και να στρεφομαστε η μια κοινωνικη ταξη εναντιον της αλλης για να εξυπηρετουν οι πολιτικοι τα συμφεροντα τους.Αυτος ο λαος θα καταστραφει κυριως γιατι εχασε την εννοια της συλλογικοτητας.Οι πολιτικοι,ακομα και τωρα εφαρμοζουν την τακτικη του διαίρει και βασίλευε,για να παραμενουν γατζωμενοι στις καρεκλες και να κανουν τις δουλιτσες τους με τους ημετερους.

  4. νικηφορος avatar
    νικηφορος 12/09/2012 12:06:24

    και με τον χωροφυλαξ και με τον αστυφυλαξ δεν γινεται.....απο τη μια λιγο δικιο στους φαρμακοποιους που πρεπει να πληρωθουν επιτελους...απο την αλλη λιγο αδικο γιατι πωλουν κραγιον και κυλοτες....αυτο το τελευταιο αραγε γιατι το γραφετε....οταν τα σουπερ μαρκετ ανεξελεγκτα και χωρις ελεγχο τιμων ακομα και για βασικα ειδη πωλουν το ραφι τους με το μετρο στις εταιρειες,ενω ταυτοχρονα εχουν επεκτεινει τη γκαμα τους σε ειδη υγειας οπως βαμβακια,οινοπνευματα,αντιηλιακα,κρεμες προσωπου,οξυζενε και πολλα πολλα ακομα τα οποια λογικο ειναι να τα πωλουν καταστηματα ειδων υγειας οπως τα φαρμακεια...για να γνωριζετε τι συμβαινει πρεπει να σας πω οτι μαθηματα που αφορουν την παρασκευη καλλυντικων σκευασματων βρισκονται σε ολα τα τμηματα φαρμακευτικης των πανεπιστημιων της χωρας αλλα και του εξωτερικου...αρα ανηκουν ακριβως στο αντικειμενο των φαρμακειων και οχι φυσικα των σουπερ μαρκετ....εκεινα εχουν παρει με το ετσι θελω το ειδος αυτο...παραλληλα η βαση των πωλησεων ενος φαρμακειου,το φαρμακο,ειναι σε διατιμηση....βρειτε ενα ακομα επαγγελμα που να πουλαει διατιμημενα προιόντα....μονο ενα ειδος ψωμιου ειχε μεινει καποτε και αυτο καταργηθηκε.....ο φαρμακοποιος παρολο που εχει φαει 4 χρονια σπουδων και ενα πρακτικης δεν παιρνει ουτε μισο ευρω αμοιβη παροχης των υπηρεσιων και συμβουλων που παρεχει,τη στιγμη που και ενας αποφοιτος ΙΕΚ ή τεχνικης σχολης αμοιβεται και ζει μονο απο την παροχη τετοιων υπηρεσιων που οι φαρμακοποιοι παρεχουν δωρεαν.....
    Το αν μια κοινωνια ή μια πολιτεια επιλεγει για λογους φανερους ή μη να στραφει εναντιον ενος επαγγελματικου κλαδου δεν σημαινει πως αυτο ειναι δικαιο να γινει....απλα ειναι επιλογη καποιων για κατι που εχουν κατα νουν και δεν ομολογουν....και φυσικα ειναι πολυ ευκολο τα ελεγχομενα ΜΜΕ να επιχειρηματολογισουν υπερ αυτης της επιλογης...γι αυτο υπαρχουν αλλωστε....

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ νικηφορος 12/09/2012 15:27:38

      Ασε με βρε φαρμοκοποιέ που θα πρέπει να λυπηθούμε τον κλάδο σας. Επειδή είναι μπάχαλο το κράτος και ο ΕΟΠΥΥ κι επειδή και τα σούπερ μάρκετ πουλάνε βαζελίνες πρέπει κι εσείς να γίνετε καλυντικάδες. Αφήστε τα αυτά. Εχετε κι εσείς μεγάλο μερίδιο ευθύνης για το χάος. Εμείς, όμως, επαναλαμβάνουμε: Γιατί να πληρώνουν οι ασθενείς το μπιλιάρδο; Τους είδατε τους καρκινοπαθείς σήμερα στο δρόμο; Ελεος πια.

      • chris avatar
        chris @ Αριστερός Ψάλτης 13/09/2012 04:28:50

        Χουβαρδάς και ψυχοπονιάρης με τα λεφτά των άλλων. Ανετος!

      • Γιώργης Α. avatar
        Γιώργης Α. @ Αριστερός Ψάλτης 14/09/2012 10:47:53

        Αρνούμαστε να καταλάβουμε. Δεν είναι ¨καλλυντικάδες" . Το προφανές θα ήταν να έχουν την αποκλειστικότητα. Αλλά όλα στο σουπερμάρκετ, ψωμί φάρμακο... Δεν βλέπω κανα παλληκάρι να δέχεται να μπουν και τα βενζινάδικα για παράδειγμα...

  5. o apotetoios avatar
    o apotetoios 12/09/2012 13:13:01

    δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε την αμερική ούτε εδώ!ότι γίνεται στην ευρωζώνη,τον μέσο όρο της να εφαρμόσουμε και στα δικά μας μέρη...
    τι πράττουν με τις προμήθειες,το φαρμακευτικό ύλικό?νοσοκομεία,φαρμακεία κτλ?το αυτό και σε εμάς..

  6. vassilis avatar
    vassilis 12/09/2012 13:19:38

    Φταινε και οι δυο;Η παραπληροφοριση σε ολο της το μεγαλειο!Φταιει μονο η κυβερνηση και εξηγουμαι.Τη δαπανη των φαρμακων την πληρωνει το ασφαλιστικο ταμειο των ασφαλισμενων,αρα το ταμειο δεν πληρωνει και πληρωνει ο φαρμακοποιος με λεφτα που δεν ειναι δικα του.Ειτε πωλουν τα σουπερ μαρκετ ειτε οχι παλι το ταμειο θα πρεπει να καλυψει τη δαπανη.Το γεγονος οτι το φαρμακο υποκειται σε κρατικη διατιμηση που απαγορευει εκπτωσεις δεν προκυπτει κανενα ωφελος ακομα και αν τα πωλουν τα σουπερ μαρκετ.Επομενως αν ηθελε η κυβερνηση ελυνε το προβλημα δινοντας εγγυησεις για τις επιταγες των φαρμακοποιων!Δεν μπορει ομως να εγγυηθει γιατι το Ελληνικο κρατος ειναι μη αξιοπιστο!

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/09/2012 13:25:10

    Ίσως η μόνη ευκαιρία να καταρρεύσει με πάταγο το έκτρωμα του ΕΟΠΥΥ και να βγούμε επιτέλους στους δρόμους για να διώξουμε τους τροϊκανούς κατακτητές. "Μεγάλη αναταραχή, υπέροχη κατάσταση..."

  8. vassilis avatar
    vassilis 12/09/2012 13:25:29

    Οσο για το φαγοποτι η την υπερσυνταγογραφιση δουλεια της πολιτειας ειναι να συλαμβανει τους παρανομουντες,αρα δουλεια της κυβερνησης!Αν οι φαρμακοποιοι εχουν κοτσια θα ζητησουν κατασχεση περιουσιακων στοιχειων του κρατους για τα λεφτα που τους ωφειλονται μεσω αγωγων και τοτε να δουμε ποιοι θελουν να κανουν δηθεν κοινωνικη πολιτικη με ξενα κολυβα!

  9. mxioni avatar
    mxioni 13/09/2012 22:07:25

    Τα φάρμακα υψηλού κόστους ΔΕΝ τα ΠΟΥΛΆΝΕ τα φαρμακεία με νομό του Λοβέρδου,αλλα τα φαρμακεία των νοσοκομείων και του ΕΟΠΥ..οπότε για το πρόβλημα των καρκινοπαθων ΔΕΝ φταίει η απεργία των φαρμακοποιων αλλα το κράτος που χρωστάει και στις εταιρείες.