07/11/2008 00:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπερλουσκόνι για Ομπάμα:«όμορφος και…μαυρισμένος»

[youtube 5bJZKCps6bw]

__________________________________________________________ 

Χαμός γίνεται διεθνώς με τη νέα γκάφα του Μπερλουσκόνι. Σε συνέντευξή του στην Μόσχα, σχολίασε ως εξής τη νίκη του Ομπάμα και τον ίδιο: «Ο Ομπάμα είναι όλα εκείνα για τα οποία θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε μαζί του: Είναι νέος, όμορφος και μαυρισμένος από τον ήλιο» (abbronzato)…Έτσι πιστεύω ότι μπορούμε να έχουμε μια καλή συνεργασία».

Ακούστε τον στο βίντεο να το λέει και να γελάει κι αυτός.

Στη συνέχεια, όταν κατάλαβε τη γκάφα του (που κάνει το γύρο του κόσμου) κάλεσε τους δημοσιογράφους και δήλωσε:  «Ήταν κάτι ευγενικό, ένα μεγάλο κομπλιμέντο κι όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι ηλίθιος και να πάει να γί...». Αυτό δεν το ακούσαμε, αλλά το γράφει το Sibilla

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/11/2008 01:10:20

    Τουλαχιστον δεν ειναι ανακολουθος με τον βαθυ ειναι του...

    Α ρε φουκαρα De Gasperi...

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 01:50:40

    Φοβερή πλάκα ο Μπερλουσκόνι αλλά δεν τον πιάνουν οι σφιχτόκωλοι :) :P :P :D 8)
    .
    .

  3. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/11/2008 03:42:08

    Επίσης είχε τρομερή πλάκα όταν έκανε χειρονομία σε γυναίκα τροχονόμο που του έκοψε κλήση, ερχόμενος από πίσω της και κάνοντας μίμηση πισωκολλητού. Και κάμποσα άλλα.
    Είναι μερικοί σφιχτόκωλοι βρε παιδί μου, που κάτι τέτοια από πρωθυπουργό χώρας δεν τα βλέπουν με καλό μάτι. Βέβαια, όταν έχεις εκφράσει δημόσια σε αυτό το blog την αποστροφή σου για τους μαύρους μετανάστες λόγο βουντού και ασθενειών, κάτι τέτοια αστειάκια είναι χαριτολογήματα. Στο κάτω κάτω δεν είμαστε ρατσιστές,
    ο ρατσισμός είναι έγκλημα και τα εγκλήματα τα κάνουν κυρίως μαύροι και αλβανοί.

  4. Horatio avatar
    Horatio 07/11/2008 08:11:17

    Η Ιταλία είναι η πιο γελοία χώρα τού κόσμου.

    Πώς είμαστε εμείς που νομίζουμε ότι είμαστε σημαντικοί επειδή ο Πλάτωνας κουτούπωνε αγοράκια πριν από 2.500 χρόνια στα συμπόσιά του;

    Έτσι κι αυτοί, έχει κολλήσει η βελόνα στην Αναγέννηση - κι ας έχουν να μαζέψουν τα σκουπίδια από τότε!

    Ούνα φάτσα - ούνα ράτσα... κι ακόμη χειρότερα.

  5. anetos avatar
    anetos 07/11/2008 08:12:56

    αυτος τουλαχιστον σε κανει και γελας...

  6. Sibilla avatar
    Sibilla 07/11/2008 08:42:48

    Έχετε δίκιο για το σχόλιο του ποστ σας (Αυτό δεν το ακούσαμε, αλλά το γράφει το Sibilla)... Αλλά, αρκεί κάποιος να δει τα πρωτοσέλιδα όλου του ιταλικού τύπου. Π.χ. "Era una carineria, un complimento e chi non lo capisce è un imbecille e vada a ...", στην Repubblica (http://www.repubblica.it/)
    Σ' αυτά τα πρωτοσέλιδα, με ή χωρίς εισαγωγικά, θα το βρείτε...

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 10:51:06

    Τι ψάχνεις να βρεις ρε ξένε δάκτυλε. Εδώ μιλάμε για άλλα πράγματα. Όσο για το χρώμα του δικού σου απέδειξε αυτό που έγραψα εδώ πριν κανά δυο βδομάδες. Ο άνθρωπος είναι του κατεστημένου γιατί δεν είναι μαύρος αλλά μιγάδας που έχει μεγαλώσει σε λευκό περιβάλλον.

    Όσο για τα άλλα που λες να πας μαι βόλτα και να πας να μείνεις εσύ και η οικογένειά σου μεταξύ πλατείας Κουμουνδούρου και ομόνοιας. Και τα παιδάκια σου μαζί αν έχεις. Αν πας επίσης να τα πεις στις μητέρες στα Πατήσια και στην επαρχία που τα παιδάκια τους πηγαίνουν στην ίδια τάξη με παιδιά μεταναστών σε ποσοστά 15 μετανάστες και πάνω με 5 ελληνάκια και λιγότερα, που απλά δεν προχωράνε και μένουν πίσω και τα άλλα.

    Επίσης άλλο το χρώμα και άλλο τα βουντού, οι ασθένειες και η ηλίθια νοοτροπία τους.

    Θυμάσαι που όταν έλεγες αυτές τις πίπες κι έμπαινες με άλλα ψευδώνυμα αναγκάστηκαν να σου βγάλουν όλες τις μαλακίες που είχες γράψει σε doc κι έγινες καπνός για κανέναν μήνα? Θυμάσαι επίσης που κανείς δε συμφώνησε μαζί σου? Επειδή όμως είσαι εγκάθετος εμφανίστηκες αναπαράγοντας πάλι τα ίδια. Ξέρεις εμένα δε με βάζει κανείς. Ένας Έλληνας του εξωτερικού είμαι που μπαίνω για την πλάκα μου μεταξύ δουλειάς και διαλείμματος.

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 11:04:18

    Θα έβαζα και λινκ αλλά θα το φάει η μαρμάγκα.


    Hμερομηνία : 06-11-08
    Αυξημένα τα ποσοστά ενεργούς φυματίωσης στους μετανάστες

    «Τρομακτικά», σε σύγκριση με άλλες χώρες του δυτικού κόσμου, χαρακτηρίζει τα ποσοστά ενεργούς φυματίωσης στην Ελλάδα στους οικονομικούς μετανάστες, μελέτη που πραγματοποίησε το Εργαστήριο Κοινωνικής Ιατρικής του ΔΠΘ και το Ινστιτούτο Ερεύνης Νοσημάτων Θώρακος.

    Σκοπός της μελέτης που θα παρουσιασθεί στο 22ο Ιατρικό συνέδριο Ενόπλων Δυνάμεων που άρχισε σήμερα στη Θεσσαλονίκη, ήταν η ανεύρεση και εξέλιξη των ποσοστών της φυματίωσης στους οικονομικούς μετανάστες που επισκέφθηκαν την Ελλάδα την τελευταία δεκαετία. Αξιολογήθηκαν 3 ομάδες οικονομικών μεταναστών, ηλικίας 18-68 ετών, προερχομένων από 80 χώρες που υποβλήθηκαν σε υποχρεωτική ακτινογραφία θώρακος για την έκδοση της πράσινης κάρτας.

    Η πρώτη ομάδα αποτελείτο από 22416 άτομα που εξετάστηκαν κατά την περίοδο 1997-2001, η δεύτερη από 36546 άτομα την περίοδο 2001-2002 και η τρίτη ομάδα αποτελούνταν από 17717 άτομα από το 2002 έως το 2006.

    Συνολικά βρέθηκαν 171 άτομα με ενεργή φυματίωση ενώ οι χώρες που παρουσίαζαν αυξημένα ποσοστά ήταν η Αρμενία, η Γεωργία, η Πολωνία και η Ρουμανία. Χώρες με πτωτικά ποσοστά ήταν η Αιθιοπία, η Αλβανία, η Βουλγαρία, η Ινδία, το Μπαγκλαντές και το Πακιστάν.

    Όπως επισημαίνεται στην μελέτη, τα πτωτικά ποσοστά της ενεργούς φυματίωσης σε κάποιες χώρες είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά ενώ τα αυξητικά προβληματίζουν τους επιστήμονες που ζητούν από την πολιτεία την λήψη αυστηρών μέτρων για τους μετανάστες, όπως τον αρχικό και περιοδικό ακτινολογικό και εργαστηριακό έλεγχο για μεταδοτικά νοσήματα με σκοπό την προάσπιση της δημόσιας υγείας.

    Την μελέτη υλοποίησαν οι Θεοδωρακοπούλου Ε., Γιατρομανωλάκης Εμ., Στεφανοπούλου Μ., Κουλούρης Γ., Ιντζόγλου Κ., Καλογεράκου Κλ. και Θεοδωρακόπουλος Π.


    www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 11:06:32

    Για να δούμε μήπως βγει με κόλπο.
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_06/11/2008_255066

  10. sovokai avatar
    sovokai 07/11/2008 11:40:23

    μαυτη γατα ασπρη γατα δεν με νοιάζει ελεγε ο Μάο αρκεί να τρώσει τα ποντίκια

  11. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/11/2008 14:17:51

    Εξάκτινε ποιος «δικός μου»? Πότε έβγαλαν «πίπες που είπα σε doc και εξαφανίσθηκα για ένα μήνα?» Τι είναι αυτά που λες? Επίσης μένω κέντρο Αθήνας και την κατάντια που υπάρχει την τρωω στη μάπα καθημερινά. Ατάκες όπως οι δικές σου, δεν πρόκειται να πετάξω ποτέ και μάλιστα με την περιφάνια που το κάνεις εσύ. Άντε βάλε πάλι το βιντεάκι τώρα του Μπερλουσκόνι να γελάσεις ξανά με την καρδιά σου.

  12. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/11/2008 14:23:17

    Και τις αποπροσανατολιστικές μπαρούφες να τις κόψεις. Λόγο παρεξήγησης με το blog έμπαινα για ένα διάστημα ως ανώνυμος όπου πάντοτε όμως διευκρίνιζα ποίος είμαι. Μια κοψιά είστε όλοι εσείς ρε, που θα μας πείτε και σφιχτόκωλλους όσους δεν κατανοούμε το «χιούμορ» του Μπερλουσκόνι.

  13. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/11/2008 14:46:24

    το «doc που με ξεμπρόστιασε» στο οποίο αναφέρθηκες με τέτοιο τρόπο και με ώθησε λέει να τρέξω να κρυφτώ είναι εδω: http://docs.google.com/View?docid=ddtskks4_0f9vc3hcw

    Δεν ήμουν εγώ ο ανώνυμος, αυτός που το ανέβασε ήταν. Αλλά τον ευχαριστώ όποιος κι αν είναι γιατι τέτοια δουλειά ούτε εγώ δεν θα την έκανα, τα ήθελα αυτά τα σχόλια μαζεμένα και τώρα τα έχω. Και for the record, προσωπικά έχω δώσει και ονοματεπώνυμο.

  14. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/11/2008 14:51:36

    Δεν φτάνει που έχεις εκφράσει άποψη για ΓΟΝΙΔΙΑΚΗ ροπή των μαύρων προς την εγκληματικότητα, έχεις τα μούτρα να υψώσεις και ανάστημα κιόλας, επισημαίνοντας οτι "είσαι ένας Έλληνας του εξωτερικού που μπαίνει για πλάκα μεταξύ δουλειάς και διαλείμματος", υπονοώντας οτι εγώ είμαι βαλτός και υποκινούμενος

  15. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 15:48:11

    Σαφώς και είσαι βαλτός και υποκινούμενος κι εγώ δεν έχω εκφράσει ποτέ κάτι, που να σχετίζεται με τη ΓΟΝΙΔΙΑΚΗ ροπή των μαύρων στην εγκληματικότητα.

    Αντίθετα τα αίτια που υπάρχει αυξημένη εγκληματικότητα στους μαύρους της Αγγλίας και της Αμερικής είναι κοινωνικά και σχετίζονται με τα γκέτο που μένουν όπως σχετίζεται με τα γκέτο και η εγκληματικότητα των μακρεμπάνων (βορειοαφρικανών μουσουλμάνων, για όσους δεν ξέρουν)στη Γαλλία. Αντίθετα στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες οι μαύροι δεν παράγουν εγκληματικότητα γιατί οι κοινωνικές δομές είναι διαφορετικές.

    Αυτό που έγραψα εγώ είναι ότι δε γουστάρω τη νοοτροπία τους και τη γυφτιά τους και ότι δε θέλω να τη λούζομαι καθημερινά στη γειτονιά μου. Η διαφορά μου με αυτούς είναι ιδεολογική πολιτισμική και κοινωνικοπολιτική αν θες αλλά δε σας συμφέρει κουβέντα σε αυτή τη βάση. Οπότε κολλάτε την ταμπέλα του ρατσιστή και είστε εντάξει.

    Τώρα αν εγώ είμαι ρατσιστής ή εσείς σε βάρος μας που αγνοείτε σκόπιμα τα κοινωνικά προβλήματα και το κοινωνικό κόστος που προκαλεί σε βάρος μας η άναρχη είσοδος των μεταναστών στη χώρα και μας υποχρεώνετε καταναγκαστικά χωρίς να το θέλουμε να το ανεχόμαστε, είναι άλλο θέμα.

    Επίσης κάτσε στη βρόμα και τη μιζέρια του κέντρου έτσι όπως το κατάντησαν οι ομοϊδεάτες σου και άσε εμάς που μας ενοχλούν αυτά να τα λέμε. Εσύ φάτα στη μάπα και μη μιλάς. Σου είπα επίσης να πας να τα πεις στη φτωχή μάνα, που δεν έχει τα λεφτά να στείλει το παιδί της στο ιδιωτικό σχολείο και δεν ξέρει τι να κάνει. Εγώ τελείωσα υποβαθμισμένο δημόσιο σχολείο αλλά μπροστά στη σημερινή κατάσταση ήταν κολέγιο τότε.

  16. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/11/2008 16:13:27

    Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που κάγχασες με το "αστείο" του Μπερλουσκόνι, ούτε οτι αποκάλεσες σφιχτόκωλλους όσους το καταδικάσαμε. Μη παριστάνεις την αθώα περιστερά από ηθικής σκοπιάς απέναντι στο θέμα του ρατσισμού. Και ξέρεις, ο χαρακτηρισμός του "υποκινούμενου" και του "βαλτού" είναι οτι ευκολότερο για κάθε πλευρά προς την άλλη. Επιπρόσθετα, αν βγάλεις κάποια στιγμή την τσίμπλα εμπάθειας από τα μάτια και συνδέσεις ψύχραιμα όλα μου τα σχόλια εδωμέσα, ο χαρακτηρισμός σου για μένα είναι παντελώς αστήρικτος από όπου και αν τον πιάσεις και μας γυρίζει μήνες πίσω. Είτε για απόψεις που έχω εκφράσει στο Μακεδονικό, στις σχέσεις μας με τους Τούρκους, στο θέμα της παγκοσμιοποίησης και όπου αλλού σου κάνει κέφι. Όταν αποφασίζεις να χαρακτηρίσεις κάποιον δημόσια με τέτοιο επίθετο, να φροντίζεις να σε επιβεβαιώνουν τα γεγονότα. Αν όσα λέω στο δικό σου μυαλό ηχούν "ύποπτα" λες και τάχθηκα ποτέ υπέρ των αξιώσεων των Σκοπιανών, υπέρ της Τουρκίας, υπερ της αλόγιστης μετανάστευσης και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, αυτό είναι δικό σου υποκειμενικό θέμα. Βάλε τα δυνατά σου όταν επιτίθεσαι σε κάποιον, να είσαι τίμιος στον τρόπο που το κάνεις.
    Δηλαδή όποιος δεν μοιράζεται τον βαθμό της δικής σου απέχθειας απέναντι σε όσα ζει και ο ίδιος, θεωρείς πως οφείλει να απολογηθεί στον κάτοικο της πλατείας Βικτορίας ή το τρίγωνο του ιστορικού κέντρου. Λες και όσοι δεν αηδιάζουμε σε σημείο εμετού, όπου να καταλήγουμε να κακολογούμε ολόκληρες φυλετικές ομάδες προτιμώντας να αντιμετωπίσουμε το θέμα ελαφρώς πιο ψύχραιμα, ανήκουμε στους ακραίους αλαφροίσκιωτους μερίδας του ΣΥΡΙΖΑ.
    Ζω στο κέντρο, έχω αδερφές που τους την πέφτουν καθημερινά με άσχημο και άκομψο τρόπο λαθρομετανάστες, έχουν βρωμίσει όλα τα τετράγωνα γύρω από το σπίτι μου, αλλά την ψυχραιμία μου δεν πρόκειται να την χάσω τόσο εύκολα όταν έχω να κάνω με ανθρώπους. Θέλω να αλλάξει η κατάσταση και καταδικάζω αυτό που συμβαίνει, χωρίς να φτάνω στο σημείο να εκφράσω ακραία αποστροφή γενικώς και αορίστως. Εσύ που κατοικείς έξω, είσαι ο τελευταίος που δικαιούται παρουσιάζεται ως βασιλικότερος του βασιλέως. Αυτά.

    Y.Γ) To doc στο οποίο αναφέρθηκες το έκανα post και εδώ αλλά περιμένει έγκριση λόγο παράθεσης link. Αν το έχεις κι εσύ, ξαναμπές και διάβασε τα σχόλια που εμφανίζονται και στην αρχή και όχι μόνο επιλεκτικά τα τελευταία στο κάτω μέρος που σου δημιουργούν εσένα εντύπωση υποκινούμενου τσιριζόπουλου.

  17. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 18:20:47

    τσίμπλα εμπάθειας

    Εγώ δεν την έπεσα σε κανένα σχολιαστή 4 μήνες μετά για ένα θέμα που είχε συζητηθεί στο παρελθόν.

  18. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/11/2008 18:49:03

    Μην το παρουσιάζεις σαν να σου την έπεσα στο άσχετο εκεί που πήγαινες αμέριμνος για φράουλες στο δάσος. Αν ήθελα να το κάνω υπήρχαν και άλλες ευκαιρίες στο ενδιάμεσο. Αυτή τη φορά προέβης όμως σε χαρακτηρισμό "σφιχτόκωλοι" απέναντι σε όσους δεν πήραν στην πλάκα ένα ρατσιστικό υπονοούμενο του γνωστού, ανεκδιήγητου και τραγικού πολιτικού Σίλβιο Μπερλουσκόνι.
    Αν σχολίαζες θετικά ας πούμε, το «αστείο» του στην τροχονόμο που του έκοψε κλήση χαρακτηρίζοντας «σφιχτόκωλο» όποιον το καταδίκαζε, δεν θα αναμόχλευα το προ τεσσάρων μηνών ζήτημα αλλά θα ξεκινούσαμε σε άλλη βάση. Αυτή του σεξισμού.

  19. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 22:35:54

    Γιατί που το είδες ρατσιστικό? Επειδή τον είπε νέο ωραίο και μπρούντζινο στο χρώμα?

    Με τι κριτήρια κρίνεις το Μπερλουσκόνι όπως τον κρίνεις? Βγήκε και ο Πρόντι και σε 3,5 χρόνια τον έστειλαν από κει που ήρθε. Άσε τους Ιταλούς να τον κρίνουν.

    Είναι ένας τυπικός Ιταλός. Έχω ένα φίλο κι ένα βράδυ που βγήκαμε βόλτα κι έβρεχε έκανε μια χειρονομία να μου χώσει την ομπρέλα στον κ... Έτσι είναι αυτοί κάνουν πλάκα πέραν των ορίων όπως τα καταλαβαίνουμε εμείς. Για να τους πεις όμως ρατσιστές θα πρέπει να τους κρίνεις με τα δικά τους δεδομένα.

  20. potamiotis avatar
    potamiotis 07/11/2008 23:09:57

    ΑΥΤΟΣ Ο ΧΥΔΑΙΟΣ ΓΕΡΟΝΤΟΛΙΓΟΥΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΝΤΟΡΕΣ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΤΟΥ "ΑΟΡΑΤΟΥ" ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ...

  21. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/11/2008 00:31:35

    Εξάκτινε, όταν αυτό του το σχόλιο απομονωθεί ως έχει, σιγά το τρομερό ρατσιστικό υπονοούμενο. Όταν όμως συνυπολογίζεις το ποιόν του ανθρώπου που το είπε, τον πρωτύτερο βίο και πολιτεία του, την ιδιότητά του ως αρχηγό κράτους και την αμετροέπεια που τον χαρακτηρίζει γενικώς σε μερικά ευαίσθητα θέματα, το πράγμα αλλάζει.
    Στο δικό μου αξιολογικό σύστημα, δύο είναι οι αποδεκτές αντιδράσεις. Ή να καταδικάσει κανείς αυτό είπε ή να το προσπεράσει αδιάφορα. Δεν θα έμπαινα στον κόπο να ασχοληθώ με την ανάρτηση αυτή αν δεν έβλεπα άνθρωπο που έχει εκφραστεί κατά το παρελθόν απαξιωτικά για τους μαύρους, όχι απλά να επικροτεί το χιούμορ αυτό, αλλά να αποκαλεί τους διαφωνούντες στους οποίους αυτοτοποθετούμε «σφιχτόκωλους». Το πρόβλημα ξεκίνησε ακριβώς από εκεί. Θα μπορούσες να το σκεφτείς απλά από μέσα σου. Το έγραψες? Έτυχε να το δω και αντέδρασα. Απλή σχέση αιτίου-αιτιατού.

    Την γνωρίζω την ιταλική φύση και μου αρέσει η εξωστρέφεια τους. Περνάω καλά μαζί τους. Ως πολιτικός, πρέπει να έχεις μέτρο σε τέτοια θέματα όταν τοποθετείσαι δημόσια. Δεν μιλάς με φίλους σου πίνοντας grappa. Στέλνεις δημόσιο χαιρετισμό στον νεοεκλεγέντα. Δεν σου ζητάει κανείς να το κάνεις με βρετανικό φλέγμα, αλλά όχι κι έτσι ρε μπάρμπα, όταν έχεις που έχεις βεβαρημένο χιουμοριστικό μητρώο και σε κράζει τακτικά η διεθνής κοινή γνώμη για την άκομψη διαχυτικότητα σου.

  22. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/11/2008 10:38:44

    Ρε Ξένε δάκτυλε στέκει καλά το μυαλό σου στο κεφάλι σου? Καταλαβαίνεις τι λες? Το σχόλιο δεν είναι απαξιωτικό αλλά είναι κακό επειδή το είπε ο Μπερλουσκόνι. Έτσι λες. Άσε μας λοιπον στην ησυχία μας.

    Εγώ έχω εκφραστεί απαξιωτικά για τους μαύρους ως μαύρους? Δεν έχω εκφραστεί για τους μαύρους αλλά για τα προβλήματα που προκαλεί η μετανάστευση. Είναι δικαίωμά μου να μη γουστάρω ούτε την κουλτούρα ούτε τον πρωτόγονο πολιτισμό τους που με γυρίζει πιο πίσω και από την αρχαιότητα ούτε τίποτε από αυτά. είναι δικαίωμά μου να μην τους θέλω στην πόρτα μου. Κατάλαβες? Όταν δεν προκαλούν πλέον προβλήματα το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε θα έχω τις απόψεις που έχω. Όταν θα φας στο ίδιο τραπέζι με μαύρους κάνεις πλάκα μαζί τους και υπάρξεις μετανάστης έλα να τα ξαναπούμε. Μέχρι τότε κατά τη γνώμη μου είσαι εκτός πραγματικότητας.

  23. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/11/2008 12:32:38

    "Εγώ έχω εκφραστεί απαξιωτικά για τους μαύρους ως μαύρους?"

    Όχι, έχεις εκφραστεί απαξιωτικά για τους μαύρους ως ποδήλατα. Τα "φέρνουν κοπέλες δεμένες με μάγεια", "δε τους θέλω ρε ούτε αυτούς ούτε τη γυφτοκουλτούρα τους" και διάφορα άλλα, είναι ακόμα εκεί και στέκουν περήφανα ως σχόλια. Και ναι, το ποιός λεει κάτι, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και αναλόγως πολλαπλασιάζει ή αποδυναμώνει το υπόβαθρο και την βαρύτητά του.

  24. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/11/2008 12:39:50

    Σαφώς και το κάνουν με τα μάγια και σαφώς τις εκδίδουν τις κοπέλες. Υπάρχουν δημοσιεύματα. Όσο για τη γυφτοκουλτούρα τους όπως λέει και η λέξη πρόκειται για κουλτούρα και όχι για χρώμα ή γονίδια.

  25. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/11/2008 12:48:31

    Πάρε κάτι που βρήκα και είναι πρόσφατο.
    Δώσε βουντου μαυρες πορνεια στο google να σου το πετάξει.
    Είναι του φίλου σου του Θεοδωράκη.
    Στο επόμενο θα βάλω 3 λινκς αλλά για την περίπτωση που δε βγουν παίρνεις το κείμενο.

    -----------
    Πορνεία και όρκοι σιωπής στους “Πρωταγωνιστές”
    Δημοσίευση : 23/09/2008 19:39 - Τελ. ανανέωση : 23/09/2008 19:40


    Ο σκοτεινός χώρο της πορνείας, ο όρκος της σιωπής από το βουντού και η οδύσσεια σε άγνωστους τόπους νεαρών κοριτσιών από τη Νιγηρία βρίσκονται στο επίκεντρο της έρευνας της εκπομπής «Πρωταγωνιστές» με το Σταύρο Θεοδωράκη.
    Οι «Πρωταγωνιστές» πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικά δύσκολο ρεπορτάζ στα γκέτο της πορνείας και των ναρκωτικών στο κέντρο της Αθήνας. Πίσω από την Βαρβάκειο Αγορά κάνουν «πιάτσα» νεαρά κορίτσια από τη Νιγηρία. Προτού έρθουν στη χώρα μας -και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές- περνούν από το μάγο της φυλής τους, ο οποίος μετά από μία τελετή βουντού τις αναγκάζει να πάρουν όρκο σιωπής.

    Αυτό καθιστά το ρεπορτάζ εξαιρετικά δύσκολο, καθώς οι κοπέλες αρνούνται να μιλήσουν. Η εκπομπή «Πρωταγωνιστές» μετά από κοπιώδεις προσπάθειες κατάφερε να πάρει τις μαρτυρίες από ορισμένες κοπέλες. Οι ρεπόρτερ της εκπομπής κατέγραψαν επί τρεις εβδομάδες το μαρτύριο των μαύρων γυναικών που εκδίδονται στο κέντρο της Αθήνας.

    Ο Στ. Θεοδωράκης, μιλώντας στην Ελευθεροτυπία, είπε: «Όταν ξεκινήσαμε τα γυρίσματα της εκπομπής (15/8), λέγαμε ότι δεν έχουμε θέμα να παρουσιάσουμε. Κι αυτό γιατί ήταν πολύ δύσκολο να καταφέρουμε να πείσουμε τις Νιγηριανές κοπέλες να μιλήσουν. Όλες είναι θύματα βουντού και δεμένες με όρκους σιωπής. Φοβούμενες την τιμωρία δεν μιλάνε σε κανέναν για τη συμφωνία που έχουν κλείσει. Η σιωπή αυτή αποτελεί κι έναν από τους λόγους που δυσκολεύει να εξαρθρωθούν τα κυκλώματα της μαύρης πορνείας».

    Ο δημοσιογράφος εκτιμά ότι το πιο συγκλονιστικό -όπως προκύπτει από το ρεπορτάζ- είναι ότι «οι κοπέλες που έχουν έρθει από τη Νιγηρία, ενώ αναγκάστηκαν να έρθουν στην Ελλάδα και να γίνουν πόρνες, να δέχονται τα βίτσια των πελατών τους και να ζουν σε άθλιες συνθήκες, σε καμιά περίπτωση δεν θα γυρνούσαν στην πατρίδα τους».

    Η εκπομπή προβάλλεται τα μεσάνυχτα της Τρίτης στο Mega. Μεταξύ των περιπτώσεων που παρουσιάζονται, υπάρχουν και οι ιστορίες της Φλώρας και της Μπέττυς.

    «Η 26χρονη Φλώρα κατάγεται από το Μπενίν και έχει 13 αδέρφια. Ηρθε στην Ελλάδα πριν από τέσσερα χρόνια. Με τις τελετές βουντού στις οποίες συμμετείχε στη χώρα της, δεσμεύτηκε να έρθει στην Ευρώπη, και να δουλεύει μέχρι να μαζέψει 40.000 ευρώ για το «μπος» της. Η Φλώρα είναι μία από τις ελάχιστες κοπέλες σε όλη την Ευρώπη, η οποία συνεργάστηκε με τις αστυνομικές αρχές και οδήγησε στη φυλακή τους εκμεταλλευτές της.

    Η Μπέττυ ήρθε ανήλικη στην Ελλάδα. Βρέθηκε στη Θεσσαλονίκη και εγκλωβίστηκε από τους σωματέμπορους σε ένα διαμέρισμα της πόλης. Κατάφερε όμως να αποδράσει από το σπίτι και να φτάσει στην αστυνομία. Σήμερα έχει βρει καταφύγιο σε ξενώνα μη κυβερνητικής οργάνωσης».

  26. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/11/2008 12:50:42

    Ελπίζω να βγουν τα λινκς.

    http://www.cosmo.gr/ArtsEnt/Hellas/213547.html

    http://ouranitsa.blogspot.com/2008/09/blog-post_4454.html

    http://www.greektube.org/content/view/41142/2/


    Το τελευταίο είναι όλη η εκπομπή.

  27. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/11/2008 12:59:04

    Ώχου ρε Εξάκτινε. Ναι κανείς δεν είπε οτι δεν υπάρχουν τα τελετουργικά βουντού. Μάου-μάου είναι, αυτά έχουνε. Ψυχολογικά και συμβολικά δρουν, αν το πας κυριολεκτικά στη μεταφυσική όμως παρουσιάζεις τον μαύρο ως έναν εν δυνάμει εγκληματία με το ατού όμως των υπερβατικών ικανοτήτων, και το πράγμα δένει κόμπος. Και σίγουρα, αφού σου λεω οτι ζω στο κέντρο της Αθήνας, τα βλέπω καθημερινά τα χάλια από μαύρους, αλβανούς, πακιστανούς. Δεν κάθομαι να σου κάνω κήρυγμα τρεις την ώρα, ούτε να σου επιβάλλω το τι θα σκέφτεσαι για τους μαύρους βάση αυτών, τα είπαμε μια φορά. Ο καθένας έχει τα όριά του και τις αντιδράσεις του στο πότε και πως απαυδεί με κάτι. Σου εξήγησα κάτι. Χεστήκαμε για τον Μπερλουσκόνι, γραμμένο τον έχουμε. Δεν θα αποκαλείς σφιχτόκωλους όμως όσους δεν δεχόμαστε τις αηδίες του, και δη την συγκεκριμένη, και ύστερα να κάνεις την αθώα περιστερά «έμπλεξα, μου την πέφτουνε οι κολλημένοι». Θέλεις να γελάσεις με το αστείο του? Γέλα. Σκέφτεσαι οτι όσοι το καταδικάσαμε είμαστε υποκριτές? Σκέψου το. Το έγραψες? Λούσου το. Άντε, το αυτώσαμε και ψόφησε πάλι, εκατό σχόλια τα ίδια και τα ίδια.

  28. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/11/2008 15:19:49

    Γιατί να το λουστώ ρε φίλε? Σαφώς και είσαι σφιχτόκωλος όταν δεν καταλαβαίνεις ένα αστείο. Είσαι κακόπιστος γιατί μου βγάζεις κάτι που έγραψα πριν μήνες με βάζεις α ψάχνω και μόλις σκάνε μύτη τα links μου λες αρλούμπες.

    Επίσης αφού βλέπεις τα χάλια γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αλλά με λες εμένα ρατσιστή?

  29. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/11/2008 16:10:45

    Είναι λυπηρό ένας άνθρωπος με τόσο ενδιαφέρουσες και μετρημένες απόψεις στο blog του, να μην καταλαβαίνει τα αυτονόητα που επισημαίνω.

    α) Όπως λούστηκα εγώ τον χαρακτηρισμό σου "σφιχτόκωλος", να είσαι έτοιμος να εισπράξεις την αντίδραση που αναλογεί.

    β) Η διαφορά μας είναι οτι εντοπίζω το πρόβλημα όπως κι εσύ, αλλά δεν επιτρέπω στο συναισθηματικό τμήμα της προσωπικότητάς μου να πάρει τα ινία, ωθώντας με να εκφράσω γενικευμένη απαξιωτική άποψη για την κουλτούρα και τον πολιτισμό μιας ομάδας ανθρώπων. Θέλω να γίνεται καλύτερη δουλειά στην συνοριακή φύλαξη και άμεση απέλαση οικονομικών λαθρομεταναστών με ήπιους και πολιτισμένους τρόπους. Ζητώ αντιμετώπιση τεχνικού τύπου και όχι αισθητικά φορτισμένη. Δεν θα κατηγορήσω τον απελπισμένο που "είδε φως και μπήκε". Θα επιπλήξω αυτούς που αφήνουν το φώς, την πόρτα και τις καγκελόπορτες ανοιχτές διάπλατα. Που δεν αστυνομεύουν την Ελλάδα όπως πρέπει. Που έχουν απαξιώσει πλήρως την αστυνομία και την συνοριοφυλακή. Ο απελπισμένος (δεν έχουν όλοι τους χατζάρες, αλυσοπρίονα και λαιμητόμους), είναι ο τελευταίος απέναντι στον οποίο θα μου επέτρεπα να στραφώ. Εκεί είναι η διαφορά μας και όχι στο οτι εσύ αγαπάς την Ελλάδα ενώ εγω δήθεν την έχω γραμμένη στο χιόνι μήνα Απρίλιο.