#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2012 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπανανόφλουδες ... "Βερνίκου" στο Μαξίμου



(Ανανεωμένο). Τελικά κάποιος έχει ... ματιάσει αυτή την κυβέρνηση. Μετά τις ασθένειες του Πρωθυπουργού και του  προτεινόμενου υπουργού Οικονομικών Βασίλη Ράπανου (αφού ως γνωστών υπέβαλε χθες την παραίτησή του), τρίτωσε το κακό, με την παραίτηση του υφυπουργού Ναυτιλίας Γιώργου Βερνίκου.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του γραφείου τύπου του πρωθυπουργού,  η παραίτηση του Γ. Βερνίκου, έγινε δεκτή από τον Α. Σαμαρά. Κυβερνητικές πηγές αναφέρουν πως δεν πρόκειται να υπάρξει αντικαταστάτης του παραιτηθέντος υφυπουργού.

Ωστόσο, και η περίπτωση του υπουργού Οικονομικών Στουρνάρα, για την οποία γράφουμε προηγουμένως  (Αποκαλύπτουμε το παιχνίδι του Βενιζέλου με τον Στουρνάρα) και  η περίπτωση του υφυπουργού Ναυτιλίας Βερνίκου υποδεικνύουν ότι ο Βενιζέλος στην προσπάθειά του να επιβιώσει πολιτικά επέλεξε να  πετάει ...μπανανόφλουδες στην κυβέρνηση Σαμαρά για να την υποσκάπτει.

Και εξηγούμεθα:  Ο κ. Βερνίκος είναι προσωπικός φίλος του Ευάγγελου Βενιζέλου και επιλογή του για τη θέση του υφυπουργού Ναυτιλίας. Ο Αντώνης Σαμαράς την αποδέχθηκε διότι ήθελε να κάνει ένα άνοιγμα σε ανθρώπους που έχουν κόψει πολλά... ένσημα, είναι επιτυχημένοι επιχειρηματίες και έχουν φάει την αγορά με το κουτάλι. Ο κ. Βερνίκος είναι ένας από αυτούς και κανείς δεν αμφισβητεί την επαγγελματική του επιτυχία.

Όμως, ο κ. Βερνίκος δεν είναι πια στην κυβέρνηση για έναν τυπικό λόγο, για ένα νόμο που είναι αυστηρός προκειμένου να προλαμβάνονται διάφορα εγκλήματα. Δε μπορεί λοιπόν πολιτικό πρόσωπο να είναι μέλος σε off shore εταιρεία. Και οι υπεράκτιες εταιρείες δεν είναι όλες παράνομες, αντίθετα σε όλο τον κόσμο οι περισσότερες είναι καθ' όλα νόμιμες. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις (κι αυτές ήθελε να προλάβει ο νόμος Καστανίδη) που οι off shore χρησιμοποιούνται για να καλύψουν εγκληματικές πράξεις. Μην ξεχνάμε τις εταιρείες του κ. Τσοχατζόπουλου για παράδειγμα.

Το ερώτημα, όμως, που έχουμε εμείς να κάνουμε είναι ένα: Ο προσωπικός φίλος του κ. Βερνίκου, ο συνταγματολόγος που παίζει στα δάκτυλα τους νόμους, ο κ. Βενιζέλος, γιατί δεν είπε τίποτε πριν κάνει την πρόταση υπουργοποίησής του.

Δεν ήξερε για τη συμμετοχή του φίλου του στην off shore ή μήπως ήθελε να βάλει μια ακόμη τρικλοποδιά στη νέα κυβέρνηση; Μήπως είναι ένα ακόμη χτύπημα κάτω από τη μέση;

Διότι ο κ. Βενιζέλος σήμερα έκανε κι ένα ακόμη ατόπημα. Αφού αποδέχθηκε τον κ. Στουρνάρα για τη θέση του τσάρου της οικονομίας στη συνέχεια άρχισε να διαρρέει ότι δεν ήταν δική του επιλογή κι ότι η ΝΔ έχει έλλειψη από στελέχη.

Αν ο κ. Βενιζέλος αποφάσισε να βάλει μπουρλότο στην εθνική προσπάθεια να μας το πει.

Θυμίζουμε ότι αντίστοιχη ιστορία είχε σκαρώσει το 2007 στον τότε αρχηγό του  Γιώργο Παπανδρέου, που προκειμένου να τον εκθέσει τον είχε διαβεβαιώσει ότι η επιλογή της Φώφης Γεννηματά για το ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ εκείνες τις εκλογές δεν είχε κανένα συνταγματικό κόλλημα επειδή ήταν υπερνομάρχης.

Έτσι και εδώ, δεν είναι δυνατόν να μην γνώριζε ότι ο κολλητός του εφοπλιστής έχει offshore εταιρεία και αυτό αντίκειται στην υπουργοποίησή του...

Όλα αυτά όμως σημαίνουν αυξημένη επαγρύπνηση στο Μαξίμου. Βεβαίως ακόμα δεν ανέλαβαν οι άνθρωποι και είναι λογικό να υπάρχουν και λάθη και αβλεψίες. Όπως και η περίπτωση της εκπροσώπησης της χώρας στη Σύνοδο Κορυφής και η περίπτωση Βερνίκου υποδεικνύουν ότι πρέπει να διπλοτσεκάρουν τα πράγματα. Για την περίπτωση ειδικά του Βερνίκου βοούσε μέρες το διαδίκτυο και το ...antinews.

Ιδιαίτερη προσοχή θέλει ο κ. Βενιζέλος που εν ονόματι της όποιας υπερκομματικής σύμπνοιας και συνεργασίας θα πετάει συνέχεια “μπανανόφλουδες”. Θα προτείνει, δήθεν αθώα, αλλά στη συνέχεια θα ποιεί την νήσσαν...

Το Antinews είχε επισημάνει από την πρώτη ημέρα τα ερωτήματα στην περίπτωσή του κ. Βερνίκου: Δημόσια διαβούλευση … υπουργοποιήσιμων!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παντελης Κρ. avatar
    Παντελης Κρ. 26/06/2012 17:31:53

    Ετσι κι αλλιως δε χριαζονται δυο υπουργοι ναυτιλιας.

  2. Inno avatar
    Inno 26/06/2012 17:33:51

    α. έχουμε σημιτάνθρωπο για το Ναυτιλίας?
    β. γελάει ο κόσμος.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Inno 26/06/2012 18:52:34

      α. Σουμάκης
      β.(χωρίς λόγια)

  3. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 26/06/2012 17:36:25

    Ωραία.
    Ας μπει ο Άδωνις :-)

  4. tsapari avatar
    tsapari 26/06/2012 17:41:35

    τι θέση του πρέπει να καταλάβει ο Τουρκολιάς που ξέρει το αντικείμενο αλλά ότι μας έχει προτείνει, ότι μας έχει προτείνει ο βενιζέλος δυστυχώς έχει πρόβλημα! είναι αυτό που λέμε πρόβλημα ΠΑΣΟΚ

  5. κινεζος avatar
    κινεζος 26/06/2012 17:42:07

    Ειναι εντελως μ@λ@κες και επικινδυνοι. Ενας ανθρωπος της αγορας, σε καταλληλο υπουργειο και τον φαγανε. Ας βαλουνε καποιο κομματοσκυλο, κοπριτη, που δεν εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του. Τα γνωστα τους.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ κινεζος 26/06/2012 18:21:38

      Αμα ειναι ετσι οι ανθρωποι της αγορας τοτε καλυτερα κομματοσκυλα, δυστυχως η κυβερνηση πρεπει να εγινε σε κανενα ασανσερ η στο ποδι γιατι ολη Η ΑΓΟΡΑ ηξερε για τον Βερνικο, και ειλικρινα απορω πως το πρωθυπουργικο επιτελειο καθως και τα αλλα δυο κομματα δεν ειχαν ιδεα... ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ ?

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Νικηφορος Φωκας 26/06/2012 18:32:16

        είχατε κάνει σχετικό σχόλιο όταν ανακοινώθηκε η σύνθεση της κυβέρνησης;

    • chris avatar
      chris @ κινεζος 26/06/2012 19:31:31

      Α ετσι ειναι η αγορα;
      Ειπα και γω, να παω να επιστρεψω μερικα εκατομμυρια ΦΠΑ που καβατζωσα εναμιση χρονο τωρα, μπας και αλλαξει τιποτα.
      Αλλα ευτυχως που με προλαβες φιλε, στο χρωσταω (σαν το ΦΠΑ ομως χαχαχα)

    • Iωάννης33 avatar
      Iωάννης33 @ κινεζος 26/06/2012 19:45:55

      Δεν είναι ακριβώς έτσι.Είπαμε να ξερει να δουλεύει αλλά αυτό το οφ-σορ μόλις μαθεύτηκε θύμιζε το νόμιμο=ηθικό!

  6. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 26/06/2012 17:49:07

    Θα πρέπει να καταλήξουμε και στο τί ανθρώπους θέλουμε...

    Ακούω οτι πρέπει να είναι "τεχνοκράτες", "επιτυχημένοι στον τομέα τους", να μην ειναι "επαγγελματίς πολιτικοί" κτλ. κτλ.

    Ο πετυχημένος εφοπλιστής που διευθύνει επιχείρηση και ξέρει που πάνε τα τέσσερα στη Ναυτιλία δεν κάνει για υφυπουργός Ναυτιλίας γιατί είναι διαπλεκόμενος...
    Ο πετυχημένος μηχανικός που διευθύνει επιχείρηση και ξέρει που πάνε τα τέσσερα δεν κάνει για το ΥΠΕΧΩΔΕ γιατί είναι διαπλεκόμενος κατασκευαστής...
    Ο πετυχημένος ιατρός που διευθύνει κλινική και ξέρει που πάνε τα τέσσερα δεν κάνει για το Υγείας γιατί είναι διαπλεκόμενος μεγαλοϊατρός...

    Τελικά, πού να είναι "πετυχημένοι" βρε παιδιά;;;;;
    Στην "παροχή υπηρεσιών" να είναι πετυχημένοι;;;;
    Να είναι "πετυχημένοι δικηγόροι" οι οποίοι είναι ατσίδες και εξασφαλίζουνε ευνοϊκές ποινές για το εκάστοτε μπουμπούκι τους;;;;
    Να είναι "πετυχημένοι καθηγητές Πανεπιστημίου" όπως η πληθώρα των "επαναστατών του Πολυτεχνείου" που τους ξέρουμε όλοι όσοι περάσαμε από τα ΑΕΙ;;;;;;
    Πού να είναι "πετυχημένοι" και πώς να είναι "πετυχημένοι";;;;;;

    • tak avatar
      tak @ Βασίλης Γκιώνης 26/06/2012 17:55:18

      Πατριωτάκι είσαι δυνατός! Πετυχημένοι είναι αυτοί, που έχουν τις φωλιές αριστερά και τις δουλειές δεξιά...

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ Βασίλης Γκιώνης 26/06/2012 18:32:46

      Άνθρωπέ μου υπάρχει νομικό κώλυμα, δεν είναι θέμα προτίμησης ούτε ηθικής. Ο νόμος είναι σαφής σε αυτήν την περίπτωση (εξ ου και η ανευ όρων παραίτηση), όπως και στην άλλη της Φώφης που γάβγιζε αλλά τελικά έκατσε σούζα. Το ερώτημα είναι δεν το ήξεραν; Αντίστοιχα και με την περίπτωση Αβραμόπουλου ως επικεφελής της αποστολής στας Βρυξέλλας. Έπρεπε να φάμε στοπ από τους Βρυξελλιώτες;

      • Βασίλης Γκιώνης avatar
        Βασίλης Γκιώνης @ Q-Nihilism 26/06/2012 18:42:22

        Δεν γνώριζα για το νομικό κώλυμα

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Βασίλης Γκιώνης 26/06/2012 22:48:23

          Τουτέστιν ὃποιος εἶναι κάτοχος offshore ἐταιριῶν καί γίνει Ὑπουργός θεωρεῖται ὃτι ἒχει νομικό κώλυμμα,ὃποιος ὃμως γίνει Ὑπουργός καί μετά ἀποκτήσει offshore ἐταιρίες,θεωρεῖται πετυχημένος...

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ Βασίλης Γκιώνης 26/06/2012 18:34:05

      Συγγνώμη φίλε μου , αλλά το συγκεκριμένο υπουργείο λέγεται και η Φιλιππίνεζα των εφοπλιστών αν δεν το ξέρεις !
      Για Το συγκεκριμένο υπουργείο αποφασίζουν άλλοι , πρόσωπα και πράγματα !
      Το συγκεκριμένο υπουργείο δεν λέει τίποτα στον μέσο πολίτη .
      Το συγκεκριμένο υπουργείο εκπροσωπεί μια ισχυρή ομάδα ανθρώπων που κάνουν κουμάντο σε όλη την χώρα (ενέργεια-πετρέλαια-μεταφορες - αθλητισμός -ΜΜΕ)
      Δεν είναι το πρόσωπο ΒΕΡΝΙΚΟΣ ( ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ) , δεν είναι η Ελλάδα που ξέραμε (γαργαρα) , ΔΕΝ είναι η Ελλάδα που ήξεραν !
      Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια .

      • Βασίλης Γκιώνης avatar
        Βασίλης Γκιώνης @ ΓΙΩΡΓΟΣ 26/06/2012 18:40:44

        Φίλε μου,

        Φιλιππινέζα το έλεγαν μέχρι τώρα.

        Από εδώ και πέρα πρέπει να έχει άλλο ρόλο. Εάν δεν μπορεί ο πρωθυπουργός και ο εκάστοτε υπουργός από "Φιλιππινέζα" να το κάνουνε σοβαρό υπουργείο τότε να φέρει επίτροπο η Τρόικα (Γερμανό, Νορβηγό, οτιδήποτε) να το άνει υπουργείο. Τέλος

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 26/06/2012 17:50:27

    Τελικά, εκείνη η διαδικτυακή κυβέρνηση ΑΝΤΙΝΕWS με Β΄Αντιπρόεδρο και Υπουργό Παιδείας τον Δαναό δεν θα είχε ούτε μια παραίτηση, είμαι σίγουρη πια...
    Αν και έχω μόνο διαδικτυακή γνώση των προσώπων, είμαι 99% σίγουρη, ότι κανείς από όσους μπήκαν στη διαδικτυακή, δεν έχει offshore, ώστε να είναι ευάλωτος από ΣΥΡΙΖΑ μεριά. :-)
    Επίσης, για κάποιον ανεξήγητο λόγο και από πλευράς υγείας, τα μέλη της διαδικτυακής , δείχνουν να έχουν πολύ πιο γερή κράση, από κάτι Ράπανους κτλ....

    Ίσως η αναζήτηση των ιδανικών βιογραφικών, των πεντάστερων προσόντων και των υψηλών διασυνδέσεων , να έπρεπε,
    να έπεται της αναζήτησης πατριωτισμού στους υποψήφιους βουλευτές... Καθαρούς και έντιμους πατριώτες χρειάζεται αυτή η κυβέρνηση...να το λέει η ψυχή τους...

  8. theo1611 avatar
    theo1611 26/06/2012 18:04:20

    Καλά, δεν έχουμε καταλάβει ακόμη ότι το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο δεν επιτρέπει τη συγκρότηση κυβέρνησης χωρίς τη συγκατάθεση των λοιπών κομμάτων, εντός ή εκτός κυβέρνησης, των ΜΜΕ και λοιπών διαπλεκομένων, της χειραγωγούμενης δικαστικής εξουσίας, της κατά βούληση ασυλίας από τη διαπλεκόμενη νομοθετική εξουσία κ.ο.κ.?

    Ουδέν κακόν όμως αμιγές καλού!!!

    Ο ΑΣ παίρνει μία πρώτη γεύση του τι ισχύει στην πράξη πολύ νωρίς (βλ. και Ράπανο, πρόβλημα Σιαλμά, αντιμεταρρυθμιστές Υπουργοί, κλπ), ώστε να αντλήσει τις εμπειρίες που θα του επιτρέψουν να αναλάβει τον έλεγχο και να δρομολογήσει τις εξελίξεις!!!

    ΥΓ: Κάθε εμπόδιο για καλό!!!

  9. stam avatar
    stam 26/06/2012 18:11:41

    ..ουφ.....τριτωσε το κακο....ερχονται τα καλα

  10. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 26/06/2012 18:19:58

    Ο Βενιζέλος δεν ήξερεόταν τον πρότεινε? Είναι και διαπρεπής συνταγματολόγος!
    Το θέμα δεν είναι να χεις οφσόρ, στις μέρες μάς όσοι επιχειρηματίες κερδίζουν πάνω από 50 χιλιάρικα έχουν και μια οφσόρ, κι όποιος πεί "μη γενικεύεις" απλά είναι υποκριτής.
    Το μόνο θέμα λοιπόν είναι να μην γίνει γνωστό, να μην μάθει κανείς... να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
    Ποιός "γνωστοποίησε" πρώτος το έγγραφο των γραφείων της οφσόρ, 4 μέρες πριν, στο τουίτερ? Ξαναρωτάω, ο Βενιζέλος δεν ήξερε τίποτα?
    Καραγκιοζιλίκια...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Ανδρέας 26/06/2012 18:23:35

      Ακριβώς, εδώ είναι το θέμα, κανείς μα κανείς δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι θα σκάβουν συνεχώς το λάκκο του Σαμαρά.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΑΡΚΑΣ 26/06/2012 22:11:53

        όποιος σκάβει το λάκκο του άλλου πέφτει μέσα ο ίδιος (έλεγε η γιαγιά μου)

  11. theo1611 avatar
    theo1611 26/06/2012 18:26:51

    Θα αποδειχτεί πολύ σύντομα ότι δεν είναι στραβό το αρμένισμα είναι πολύ στραβός ο γιαλός, με τον οποίο ασχολούμαστε μπαζώνοντας συνέχεια, ώστε να μην επιτρέπει κανενός είδους αρμένισμα, πέρα από βηματάκια μπρος-πίσω-πίσω και πετραδάκια-ψαράκια στη θάλασσα (που έχει απομείνει κάθε φορά).

    Κάποιος φίλος με προέτρεψε να πάρω το κουβαδάκι μου και να πάω αλλού να παίξω, εύχομαι και ελπίζω ο ΑΣ να ισιώσει άμεσα το γιαλό για να μπορέσουμε να αρμενίζουμε στη θάλασσα.

    Τα μπαζώματα (μεταφορά μάζας των φορτηγατζήδων εργολάβων) και τα καλοπληρωμένα κουβαδάκια (χωματουργικά των ίδιων αλλού!!!)

    Το πάρτυ τελείωσε!!!

  12. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 26/06/2012 18:27:52

    Χρύσανθε Λαζαρίδη,
    ως ο μόνος που μπορείς να καταλάβεις το πώς δουλεύει το σύστημα "σου σκάβω το λάκκο" - πρώην αριστερός γαρ - φρόντισε να προστατεύεις το Μαξίμου γιατί σε λίγο θα ασχολούνται όλοι με το Μαξίμου και το Σαμαρά για το πρόσωπο διόρισε και αν θα παραιτηθεί ή όχι.
    Ψάξτε στελέχη εκτός κομματικού ντενεκέ.
    Η αγορά έχει πληθώρα ικανών.
    Είπαμε τελευταία ευκαιρία για την Ελλάδα.

  13. franc avatar
    franc 26/06/2012 18:52:16

    Δεν κατάλαβα γιατί ενοχλήθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ.
    Εχει την εντύπωση πως απο τους μέχρι σήμερα υπουργούς μόνο ο Τσοχατζόπουλος έχει off Shore εταιρείες? Και πιστεύει ο ΣΥΡΙΖΑ οτι θα υπάρξει ποτέ καπιταλισμός έστω και Σκανδιναυικού τύπου χωρίς offshore εταιρείες και τράπεζες?. Η μήπως νομίζει οτι θα τις καταργήσει στην Ελλάδα για να υποχρεώσει και την υπόλοιπη ανθρωπότητα που καλύπτεται πλήρως απο το δίτυο των offshore να τις καταργήσει και να μπει στον "ενάρετο" δρόμο του καπιταλισμού όπου θα πληρώνουν φόρο και τα μεγάλα ψάρια εκτός απο τη μαρίδα που δεν διαθέτει ενα χιλιάρικο το χρόνο για να απαλλαγεί πλήρως απο την εφορία?
    Δεν ξέρει ο ΣΥΡΙΖΑ οτι και στα χωριά υπάρχουν δικηγόροι (που δεν μιλάνε καν Αγγλικά) που αναλαμβάνουν να σου ιδρύσουνε offshore με 1 χιλιάρικο? Θα τα πατάξει όλα αυτά?

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ franc 26/06/2012 20:07:20

      φίλε μου είναι παράνομο υπουργός να έχει συμμετοχή σε off shore ...

      δεν έχει να κάνει με κανένα άλλο κόμμα η παραίτηση ...

      και όλα τα κόμματα μαζί να τον προτείνανε ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ... (τα είχε γράψει το αντινιούζ αν διάβαζες πιο συστηματικά)

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ franc 26/06/2012 22:01:23

      700 έπεσε η ταρίφα...

  14. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 26/06/2012 18:54:15

    Καλά πάμε. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχουμε "ολιγομελές" κυβερνητικό σχήμα.

    • Ιεροφάντης avatar
      Ιεροφάντης @ Balafara Hunter 26/06/2012 19:55:35

      Αχαχαχαχαχαχα

      Σχόλιο που σφάζει με μπαμπάκι...

  15. Lichnee avatar
    Lichnee 26/06/2012 19:34:29

    Όταν λέω ότι πήραν την ευχή του Μητσοτάκη.....

    • Κρης avatar
      Κρης @ Lichnee 26/06/2012 19:37:02

      του ...Υιού
      h**p://i46.tinypic.com/2zyevzo.jpg

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Κρης 26/06/2012 21:44:59

        Από ότι φαίνεται έχει τις υπερφυσικές δυνάμεις του ...πατέρα!

  16. Σακης avatar
    Σακης 26/06/2012 19:59:50

    Ασυμβατο βασει νομου με υπουργικη ιδιοτητα.Τωρα αν ο αλλος το ξερει και μπαινει υπουργος κινδυνευει με κανα δυο χρονακια φυλακη.Αν δεν το ξερει δεν τον βαζεις υπουργο.Τοσο απλα δηλαδη.

  17. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 26/06/2012 20:00:29

    Τεράστια η διάθεση τους για δουλειά και για σωτηρία της πατρίδος.Εκτός εάν υπάρχει πραγματικό νομικό κώλυμα αλλά αυτό έπρεπε να το γνωριζουν και οι ίδιο και όσοι τους πρότειναν

  18. TopGunZ avatar
    TopGunZ 26/06/2012 21:49:35

    Ε... για τα της υγείας μην παίρνεις και όρκο, σε λίγο στη φορμόλη θα τον κρατάμε το δάσκαλο...

  19. Kommenos avatar
    Kommenos 26/06/2012 21:49:53

    Πρέπει να δημιουργηθεί μια ομάδα Ελλήνων/Γερμανών, αποφασισμένων για όλα, που θα ελέγχει τους υποψήφιους Υπουργούς.

    Όποιος εμφανίζεται για Υπουργός, θα ελέγχεται το βιογραφικό του, το πόθεν έσχες του, οι καταθέσεις του, η όρασή του, ο αμφιβληστροειδής του, θα του κάνουν εξετάσεις αίματος και ούρων, ενώ παράλληλα θα ανακρίνεται με σκληρά βασανιστήρια ο Διευθυντής της Ειδικής Νομικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Εξωτερικών (για το ποιος μπορεί να αντικαθιστά ποιον σε διασκέψεις κορυφής), ώστε να μην έχουμε τέτοια παρατράγουδα.

  20. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 26/06/2012 22:12:52

    Νομίζω η ΝΔ θα πρέπει να αρχίσει (κομψά) να εξηγεί στον κόσμο πως, με απλά λόγια, "πολυκομματικές κυβερνήσεις συνεργασίας" θέλατε? Πάρτε τώρα το τσίρκο!

  21. Κβάντα avatar
    Κβάντα 26/06/2012 22:23:31

    Η σήψη σε αυτόν τον τόπο έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο, που γίνεται προσπάθεια σχηματισμού κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας και δε βρίσκονται πρόσωπα να την επανδρώσουν. Αγαπητοί μου, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  22. o deksios avatar
    o deksios 26/06/2012 22:33:08

    εμ βεβαια... ο "πανσοφος" ελληνικος λαος ψηφιζε τζημερο, μανο, ανελ, μανελ, σανελ, πασοκ, κουβελη, μπανακι, αποχη, κτλ...
    ε, τωρα, ας λουστει την κυβερνηση συνεργασιας..
    αν υπηρχε ο Σαμαρας με 45% ειναι δυνατον επι 2 βδομαδες να επικρατουσε αυτη η ασυνενοησια? σε λιγο κουβελης-βενιζελος θα απαιτησουν να εχουν συμφωνη γνωμη, για να παει ο Σαμαρας.. τουαλετα.. ημαρτον.,...

  23. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 26/06/2012 22:45:25

    Δηλαδή, τώρα πιστέψατε ότι όλοι οι υπουργοί, [νυν και πρώην] δεν έχουν σχέση με υπεράκτιες.
    κρύο το ανέκδοτο και προσωπικά δεν γέλασα

  24. panos avatar
    panos 26/06/2012 23:19:34

    Φιλε Αντωνη Σαμαρα φοβαμαι οτι μπλεξαμε, αλλα ειναι στο χερι σου να ξεμπλεξεις το κουβαρι της διαπλοκης και της δυσοσμιας που εχει αφησει στη χωρα εδω και 30 χρονια αυτο το εκτρωματικο σαπιο πολιτικο κινημα που λεγεται ΠΑΣΟΚ. Τωρα χρειαζετε μεγαλη προσοχη στο κυριο ΒΕΝΙΖΕΛΟ γιατι φοβαμε οτι σκαβει σιγα-σιγα το λακο της Ν.Δ. και κατ επεκταση της χωρας,γιατι αυτη η φαρα που εξεθρεψε ο Α.Γ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ειναι εχθρος του εθνους με μονο οφελος την αρπαχτη. Πρεπει πλεον οι χειρισμοι της διακυβερνησης ναναι πολυ λεπτοι με μεγαλη προσοχη γιατι νομιζω οτι ολοι τους μεσα στο πασοκ δυστυχως ειναι ΑΚΗΔΕΣ.

  25. Tινα avatar
    Tινα 26/06/2012 23:26:06

    Επειδή καλώς ή κακώς ο Βερνίκος ανήκε στην κυβέρνηση ,η "παραίτηση" του έπληξε ως ένα σημείο και την εικόνα της.Ο Βενιζέλος θα συνεχίσει να κάνει αυτό που ξέρει καλά,να ροκανίζει τα πόδια της πρωθυπουργικής καρέκλας.Δεν ξαφνιάζει κανέναν αυτό,πρέπει να μάθουν να φυλάγονται.Όπως και νά'χει και στη Συγγρού θά'πρεπε να γνωρίζουν το ασυμβίβαστο και να μην κάνουν τέτοιο επικοινωνιακό δώρο στο ΣΥΡΙΖΑ.Και μια που μιλάμε για επικοινωνία,ο Σαμαράς ανέβασε στροφές και οι οδηγίες προς τους υπουργούς δεν έχουν τέλος.Ταξίδια,αυτοκίνητα,έξοδα μεταφοράς μόνο μετά από άδεια.Πρωτόγνωρα πράγματα που ικανοποιούν τον μέσο πολίτη και ελπίζω νά'χουν συνέχεια.Γιατί δεν ακούγονται δυνατά;Γιατί το επικοινωνιακό επιτελείο της ΝΔ δεν συμβάλλει στις πρώτες εντυπώσεις αυτής της κυβέρνησης αλλά σέρνεται πίσω από την εκάστοτε είδηση που θα σκάσει;

  26. aggelosview avatar
    aggelosview 26/06/2012 23:30:49

    Το Μαξίμου πρέπει να προσέξει τις επιλογές συνεργατών στα υπουργεία. Γιατί σε λίγες μέρες θα ξεκινήσουν οι δημοσιεύσεις για τους μετακλητούς και τις υπερωρίες τους και τότε θα γίνει κόλαση. Μην φτάσουμε σε φαινόμενα, να χρεώνει υπουργός καφέ στο αεροδρόμιο, όπως η Τζάκρη.

  27. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 26/06/2012 23:45:25

    1. Σε μια αγγελικά πλασμένη κυβέρνηση τα μέλη α) θα εργάζονταν με αλτρουισμό και αυταπάρνηση από το πρωί έως το βράδυ, β) ο ένας θα επαινούσε τις ικανότητες του άλλου, γ) θα αλληλοπροτείνονταν για το βραβείο της χρυσής καρέκλας, δ) θα κάνανε αναπάντητες μεταξύ τους ως δείγμα ενθύμησης και νοσταλγίας, ε) πριν επιστρέψουν αργά το βράδυ σπίτι θα αγνοούσαν την κούραση της ημέρας και θα περνούσαν από το γραφείο του αγαπημένου τους Πρωθυπουργού για να δουν τι κάνει και να του πουν καληνύχτα.

    2. Η σημερινή κατ΄ ευφημισμόν κυβέρνηση εθνικής ενότητας, στην πραγματικότητα κυβέρνηση εθνικής λυκοφιλίας, δεν είναι αγγελικά πλασμένη και ουδείς ασφαλώς περίμενε από έναν φασίζοντα λούζερ κάτι διαφορετικό. Ο κύριος «απολύτως, απολύτως!» (κατά το «βεβαίως, βεβαίως) θα κάνει τα πάντα για να επιβιώσει ο ίδιος και το ΠΑΣΟΚ, μόνο που ο δύστυχος μπορεί να πετύχει τα πάντα εκτός από το να επιβιώσει ο ίδιος και το ΠΑΣΟΚ.

    3. Τα αποτελέσματα της πρώτης ξαφνικής (μη προγραμματισμένη) εξέτασης του νευρικού συστήματος του Μαξίμου δεν είναι καθησυχαστικά . Νευρολογικό σφυράκι… ήπια πλήξη του μυός και… αντανακλαστικά με τέτοια χρονοκαθυστέρηση που ο ασθενής κινδυνεύει με κίτρινη κάρτα για θέατρο. Προτεινόμενη θεραπεία: περισσότερο διαδίκτυο.

  28. Ακατανόμαστος avatar
    Ακατανόμαστος 27/06/2012 00:11:15

    Ο πρόεδρος να βρει ένα ιατρικό τημ της προκοπής και να σηκωθεί από το κρεββάτι. Πρέπει να δείξει πυγμή, να τρίξει δόντια, τώρα.

    Ο κόσμος αρχίζει και απογοητεύεται.

    Αυτόν τον γιατρό που τον βρήκε, ποιος τον συνέστησε;

    Είναι δυνατόν να καθηλώνεται ο πρωθυπουργός για μια βδομάδα για μια αποκόλληση αμφιβληστροειδούς, όσο σοβαρή και να είναι.

    Ιδίως όταν αυτή η βδομάδα είναι από τις πιο κρίσιμες για τη χώρα.

    • Ιωαννης Τ avatar
      Ιωαννης Τ @ Ακατανόμαστος 27/06/2012 02:43:59

      μαλλον δεν ξερεις οτι με την αποκολληση τυφλωνεσαι φιλε ακατανομαστε. θελεις τυφλο ηγετη?

      • Ακατανόμαστος avatar
        Ακατανόμαστος @ Ιωαννης Τ 27/06/2012 03:29:28

        Εγώ ξέρω ότι ο Σαμαράς, ενώ είναι μια βδομάδα τώρα πρωθυπουργός, φαίνεται στα ΜΜΕ λιγότερο και από τον ...Κουβέλη, ότι θα είναι χαμένος κάπου στην κρεββατοκάμαρά του για άλλες μία με δυο βδομάδες και ότι του έχουν ήδη φύγει για διάφορους λόγους δύο υπουργοί. Εν τω μεταξύ ο χρόνος τρέχει στο fast forward Χ8.

        Ο πρόεδρος έπρεπε να βρεθεί στη σύνοδο ο κόσμος να χαλούσε έστω και για τρεις ώρες.

  29. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 27/06/2012 02:48:36

    μηπως να αρχισει να ψαχνεται ο Σαμαρας?
    δηλ τι σημαινει ο βενιζελος προτεινε τον βερνιman? και ο Σαμαρας δε ρωτουσε? δηλ αν ο χοντρος του προτεινε την cult Λουκα(merkel woman hitler) θα ελεγε οκ?
    Δεν υπαρχει αλλωθι για τιποτε. προσεχουμε γιατι αλλιως μας τρωνε οι κοτες!!!

  30. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 27/06/2012 03:46:55

    Μια εξεταστική θα έλυνε όλα τα "προβλήματα", όπως μας είχε υποσχεθεί ο πρωθυπουργός!

  31. Α avatar
    Α 27/06/2012 06:24:25

    Ο Βενιζέλος συμμορφώνεται μόνο όταν τον παίρνει τηλέφωνο ο Ολλάντ για να του τραβήξει τις αυτάρες και να τον βάλει στη θέση του.

  32. johnny avatar
    johnny 27/06/2012 10:06:23

    Δηλαδη με λιγα λογια η κυβερνηση ειναι ερμαιο στις βουλες του Βενιζελου;μαλλον ναι αν λαβει υπ'οψιν του καποιος οτι λογω Βενιζελου δεν ειναι αυτη τη στιγμη ολη η οικονομικη κλικα του Σημιτη στο υπ.οικονομικων.

    • Ακατανόμαστος avatar
      Ακατανόμαστος @ johnny 27/06/2012 12:30:27

      Εαν δεν σπάσει το απόστημα των νταβατζήδων και των καναλαρχών δεν πρόκειται να διορθωθεί τίποτα στη χώρα.

      Κάντε ζάπινγκ στα κανάλια. Όλα "παίζουν" Βενιζέλο πέντε λεπτά την ημέρα κατ'ελάχιστον. Τον πρωθυπουργό της χώρας, ...μηδέν λεπτά.

      Είναι πραγματικά εξοργιστικό το νταβατζιλίκι.
      Η Ρουάντα και η Ουγκάντα μας έχουν ξεπεράσει προ πολλού.

      Π.χ. πρέπει να είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που υπάρχει μεγάλη "Οδός", για την οποία δεν καταγράφονται στον τύπο τα ατυχήματα, ούτε καν ένας σχετικά λεπτομερής φόρτος κίνησης που συμβαίνει σε αυτή....

      • johnny avatar
        johnny @ Ακατανόμαστος 27/06/2012 12:57:13

        Δυστυχως για τον ΑΣ για να μπορεσει να διατηρηθει θα συνεργαστει με ολους αυτους, αφου δεν καταφερε να ξεφωρτωθει τους σκελετους απο την ντουλαπα.Και οχι μονο αυτο φορτωθηκε κι αλλους απο αλλα κομματα.

  33. Μαρία με τα κίτρινα avatar
    Μαρία με τα κίτρινα 27/06/2012 12:50:32

    Δεν αντιλαμβάνομαι πώς είναι δυνατό στο άρθρο και στα σχόλια να μην αναφέρεται κάτι για το άλλο "πρόβλημα" του Βερνίκου και συγκεκριμένα την υπόθεση Λεβεντάκη και την εξαπάτηση χιλιάδων μικρομετόχων, για την οποία του επιβλήθηκε ατιμωτικό πρόστιμο από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς.
    Το euro2 day αναφέρεται εκτενώς σχετικά. Ως προς τα λοιπά συστήνω στους συμβούλους του πρωθυπουργού να κάνουν πότε πότε και το απλούστερο δηλ ένα "γκουγκλάρισμα" για κάθε υποψήφιο σε υπεύθυνη θέση. Πριν μιλήσουμε για "μπανανόφλουδες" ας αρευνήσουμε για τυχόν "βαρεία αμέλεια" και ανικανότητα!

  34. Kommenos avatar
    Kommenos 27/06/2012 13:16:24

    (συνέχεια από μπανανόφλουδες)

    Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας πηγαίνοντας στη Διάσκεψη Κορυφής, θα στείλει προηγουμένως επιστολές σε κάθε έναν χωριστά τους ηγέτες των χωρών της Ευρωπαικής Ένωσης, ώστε να μην έχει ανάγκη να μιλήσει την ώρα της Διάσκεψης.

    Η πρακτική αυτή μου θυμίζει κάποιον που πήγαινε προσκεκλημένος σε χριστουγενιάτικο τραπέζι και μοίραζε επιστολές με χριστουγενιάτικες κάρτες με τις ευχές του σε όσους θα κάθονταν στο τραπέζι.

    Και πάλι η Ειδική Νομική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών, παρέλειψε να ενημερώσει τους υπεύθυνους ότι η επιστολή του κ. Παπούλια θα πρέπει να σταλεί αντίστοιχα στους αρχηγούς κρατών και όχι στους πρωθυπουργούς, δηλαδή να σταλεί στη Βασίλισσα της Αγγλίας, στη Βασίλισσα της Ολλανδίας, στο βασιλιά του Βελγίου κλπ (οπότε θα έπαιρνε και ανάλογες απαντήσεις).