#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2010 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μπανανία» οι ... Ηνωμένες Πολιτείες;





Σύμφωνα με την εφημερίδα New York Times, ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά μιας μπανανίας είναι και η ανισότητα των εισοδημάτων. Σε μερικές χώρες, το πλέον εύπορο 1% της κοινωνίας εισπράττει 20% ή περισσότερο του συνολικού εθνικού εισοδήματος.

Σήμερα, το ίδιο συμβαίνει και στην Αμερική. Το 1% των Αμερικανών εισπράττει το 24% του εθνικού εισοδήματος, μια αύξηση της τάξης του 9% από το 1976. Συνεπώς, η σημερινή Αμερική έχει μια πολύ πιο άνιση διανομή πλούτου από ότι κάποιες παραδοσιακές μπανανίες όπως η Νικαράγους, η Βενεζουέλα και η Γουϊνέα.

Οι διευθύνοντες σύμβουλοι των μεγαλύτερων αμερικανικών επιχειρήσεων κέρδιζαν κατά μέσο όρο 42 φορές περισσότερα χρήματα από τον μέσο εργαζόμενο το 1980, αλλά το 2001 κέρδιζαν 531 φορές περισσότερα.

Ίσως όμως το πιο εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο να είναι το εξής: Από το 1980 έως το 2005, περισσότερο από τα 4/5 της συνολικής αύξησης των εισοδημάτων στη χώρα, αφορούσαν τα εισοδήματα του πλέον πλούσιου 1% της αμερικανικής κοινωνίας.

Η Αμερική είναι πλέον και επίσημα, μια ακόμη μπανανία.

Business Insider

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/11/2010 14:54:10

    Όπως σωστά είπες, "σύμφωνα με τους ΝΥΤ" και συγκεκριμένα την κατά σοσιαλιστή Κρούγκμαν ανάλυση του κόσμου του Κρίστολ. Μπορώ να βρω 1000 κακά για τους κακούς πλούσιους, αλλά το χείριστο κακό είναι οι φόροι που ταϊζουν τύπους σαν τον Κρούγκμαν και μαθητευόμενους νάνους σαν τους εδώ οπαδούς του, στο Γερμανικό νεο-Πασόκ.΄

    1000 φορές συσίτιο, παρά σοσιαληστρικές πρακτικές και σταλινικός κρατισμός.

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ archaeopteryx 08/11/2010 15:10:09

      Αρχαίε,,μήπως είσαι και λίγο ...ακραίος;;;
      Υπάρχει και ή οδός τής καμήλας ξέρεις......

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ο παγωτατζής 08/11/2010 16:34:03

        φίλε παγωτατζή, καμήλα έχω δει μόνο για τουρίστες στις Πυραμίδες... Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο ζώο.

        Θεωρώ ότι οι μέσοι δρόμοι και οι μέσοι όροι, είναι στατιστικά συμπεράσματα, και όχι αναγκαστικά "στόχοι", ούτε θεωρώ τον κόσμο αγγελικά πλασμένο, ούτε πιστεύω στο καλοπροαίρετον των σοσιαληστών ή των Δημοκρατικών (των εν ΗΠΑ) κλπ.

        Και επίτρεψέ μου, να σω πω ότι χωρίς να εκφράζω ένα κομμάτι της αναπόφευκτης πόλωσης στην οποία οδηγούμαστε, θεωρώ τον Κρούγκμαν πιο επικίδυνο από εμένα. :-)

        Και επειδή ο Θείος, πιο κάτω, έχει δίκιο μου έχει μπει η ιδέα ότι οι Κεϋνεσιανοί είναι κρυπτοσοσιαληστές (και πριν βγει ο χειμώνας θα έχω βγάλει το "κρυπτο-")

        • ο παγωτατζής avatar
          ο παγωτατζής @ archaeopteryx 08/11/2010 17:15:53

          @ Αρχαίε
          Μα γιαυτό ακριβώς τίς βλέπεις μόνον στήν έρημο!!Είναι οι μόνες πού μπορούν να τήν διασχίσουν, ξέρουν πώς. Μήν τίς υποτιμάς !!
          Η έννοια και ή εικόνα τού συσσιτίου, όταν παγιωθεί,πάντα προηγείται τεράστιων πολιτικοοικονομικών ανατροπών ,όχι πάντα ευχάριστων. Καί σού επιβάλλει, πολύ γρηγορότερα και ποιό βίαια,αυτό τό οποίο απεύχεσαι.
          Καί οι Δημοκρατικοί στίς ΗΠΑ ,έχουν περισσότερη ταυτοσημεία με τήν ΝΔ τού σήμερα ,παρά με τό ΠΑΣΟΚ(πού σφετερίζεται πάντα ότι ενέχει τόν όρο Δημοκρατικό(ς)).
          Οι δε Ρεμπουμπλικάνοι τής τελευταίας 15ετίας κατά τό μάλλον ή ήττον,είναι τό ΛΑΟΣ τών ΗΠΑ.
          Γιαυτό στήν προσπάθειά σου να αποκαλύψεις τόν κρυπτοσοσσιαλισμό τού Κρούγκμαν,πρόσεξε μήν και βρείς τόν Σαμαρά από πισω...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ο παγωτατζής 08/11/2010 17:34:11

            σε πολλά πράγματα η περίοδος που διανύουμε μοιάζει με την περίοδο 1900-1910.

            Δυστυχώς, εμείς οι κοινοί θνητοί, δεν ξέρουμε αυτήν την περίοδο... άντα να ξέρουμε κάτι για ψυχρό πόλεμο, και το ...Νίτρο του Κωστόπουλου.

            1940-1929=11
            2008+11=2019
            Βέβαια τώρα η πληροφόρηση και η κατασκοπεία είναι πιο γρήγορες. Ωστόσο πολλά από τα παράλογα εξηγούνται με 1900-1910

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ο παγωτατζής 08/11/2010 17:36:00

            Και η ΗΠΑ είναι μπανανία μόνο στον βαθμό που εμπλέκεται στους Ευρωπαϊκούς εμφύλιους πολέμους... Όσο για τα εκεί κόμματα, νομίζω ότι αν δεν ζούμε εκεί, είναι δύσκολο να τα καταλάβουμε..

          • ο παγωτατζής avatar
            ο παγωτατζής @ ο παγωτατζής 08/11/2010 18:08:32

            Αν σε ενδιαφέρει.....ποιό πολύ μού μοιάζουν οι παρακάτω περίοδοι.Και αν σε ενδιαφέρει ψάξτο άν θέλεις...
            1900-1941 =41
            1930-1971= 41
            1971-2011(;)=40
            Τό σύστημα (εννοώ ό καθορισμός τής διαχρονικής αξίας τού νομίσματος-χρήματος) χρειαζεται νέα ισσοροπία...
            Αν θά την βρεί μέσα στό 2011 ή τό 2012, εμείς θά τό μάθουμε(συνειδητοποιήσουμε) λίγο αργότερα, νά πούμε το 2015 ;
            Καί εννοείται ότι σήμερα ή ΗΠΑ έχουν όλα τά χαρακτηριστικά Μπανανίας.
            Απόδειξη εξ΄ άλλου τό γεγονός, ότι οι μισοί είναι χωρίς σπίτια ,και πάρα πολλοί μένουν σε σκηνές.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ο παγωτατζής 08/11/2010 18:57:07

            παγωτατζή, το περί μπανανίας το ξέρεις πρώτο χέρι; Ή από αυτά που ακούς και διαβάζεις; Μάλλον διαφωνείς με το 50% των Ελλήνων για οποιοδήποτε΄θέμα, αλλά σε βλέπω πολύ σίγουρο για την ...Αμερική (για αυτό ίσως είσαι πλέον στην νέα Αστροουγρική αυτοκρατορία)

            1971; Τι σημαντικό έγινε το 71;... Ο Evil Knievel πήδηξε πάνω από 19 αυτοκίνητα, η Αμερική βγήκε από τον Bretton Woods , άρχισε η προσέγγιση ΗΠΑ-Κίνας, το Mariner 9 έφτασε γύρω από τον Άρη, το κίνημα κάτα του Βιετνάμ δυνάμωσε και ο ( ρεπουμπλικάνος) Νίξον άρχισε να την κάνει με ελαφριά πηδηματάκια από εκεί, το Σογιούζ 11 είχε το τραγικό ατύχημα.

            Θα ενθουσιαστεί ο Καρατζαφύρερ που τον συγκρίνεις με τους Ρεπουμπλικάνους, αλλά η σύγκριση είναι λίγο ...τραβηγμένη.

            Το Πασόκ, δεν το έχω καταλάβει, αλλά η ρητορεία ΓΑΠ είναι Ομπαμιακή (κατ άλλους Ο μαμιακή), και το Πασόκ είναι τόσο made in Germany που με ζορίζει.

            Δεν ξέρω τι λες για τα οικιστικά των Αμερικάνων, αλλά αν είναι όπως τα λές, έρριξαν μαύρο στους Δημοκρατικούς και το ευχαριστήθηκαν.

            Σωστά επισημαίνεις (νομίζω) ότι κάτι ψήνεται με τα συναλλαγματικά, και το έχουμε συνειδητοποιήσει. Η "Ευρωπαϊκή" πολτική περιλαμβάνει και το ισχυρό ευρώ.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ο παγωτατζής 08/11/2010 19:14:38

            O Ζeligk πάντως μιλά για επιστροφή στον Κανόνα του Χρυσού.
            Θα κάνουν delete στα του 1975 - 2008;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ο παγωτατζής 08/11/2010 19:18:26

            1971, για την ακρίβεια. Ο Νίξον έκανε τη ¨δουλειά" και άρχισε να παίζει το "ηλεκτρικό βιολί" του virtual money.

            h**p://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B9%CF%8E%CE%BD_Bretton_Woods

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ο παγωτατζής 08/11/2010 19:27:06

            Zoellick, η σωστή ορθογραφία, συγγνώμη. Robert Bruce Zoellick. Διαβολεμένα Γερμανο-αμερικάνικα, χειρότερα μέχρι και από τη διάλεκτο των Amish (αλλά αυτός είναι ορθόδοξος Λουθηρανός).

          • ο παγωτατζής avatar
            ο παγωτατζής @ ο παγωτατζής 08/11/2010 19:37:58

            @ Αρχαίε,
            ..Μάλλον λάθος κατάλαβες..
            Ζώ στήν Δύση, αλλά βλέπω στήν Ανατολή
            Είμαι ΑΕΚτζής,Αρειανός, μού αρέσει τό κίτρινο χρώμα,και ή ιστορία...
            Αλήθεια, εχει ιστορία ή Αυστροουγγαρία;;;;

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ο παγωτατζής 08/11/2010 19:43:11

            παγωτατζή, η αυστροουγγαρία είναι η πηγή του προβλήματος στην περιοχή μας. Τώρα δεν φαίνεται πιά, έχει μεταλλαχθεί, αλλά χωρίς να είμαι ιστορικός, μετά τους Τούρκους και τους ...Ρώσους, είναι (ήταν) το Νο 1 πρόβλημα της αστάθειας στην ΝΑ Ευρώπη.

            Θείε, o πόλεμος στο Βιετνάμ + ο πόλεμος των 6 ημερών, ανάγκασε τους Αμερικάνους (νομίζω, ήμουν μικρός) να τυπώσουν μονέδα και να ρίξουν το ντάλερ.

            Σιγά μην ξαναγυρίσουμε στον χρυσό... Πρώτα θα γίνει ο Δ'ος...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ο παγωτατζής 08/11/2010 19:57:36

            Μάλλον συνέχειά της Κακανίας ήταν η Γιουγκοσλαβία. Ο Τίτο, με την άσπρη στολή, σαν Αψβούργος ....
            Πάει κι αυτή: "Κόσμος του Χθές", που έγραψε το 1942 ο Αυστριακός συγγραφέας Στέφαν Τσβάιχ (και μετά αυτοκτόνησε).
            h**p://en.wikipedia.org/wiki/Stefan_Zweig

          • ο παγωτατζής avatar
            ο παγωτατζής @ ο παγωτατζής 08/11/2010 20:11:01

            @ Αρχαίε,
            Επειδή ήσουν μικρός.....δεν είχαν λεφτα να πληρώσουν τούς Γάλλους,και τήν "κάνανε"
            My currency,your problem πού τούς είπε ό Νεροπύλης..
            Ακριβώς ότι μας λέει και εμάς ή Αυστροουγγαρία τού ..σήμερα

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ο παγωτατζής 08/11/2010 20:20:42

            και, συγγνώμη, ξέχασα τους ...Άγγλους στους ..ταραξίες.

        • ο παγωτατζής avatar
          ο παγωτατζής @ archaeopteryx 08/11/2010 20:14:46

          ...αλλά εμείς δεν έχουμε αποικίες να ξεσπάσουμε και να ξεζουμίσουμε, για να ρεφάρουμε ρε γμτ!!!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ archaeopteryx 09/11/2010 15:45:42

          Φαίνεται ότι το πρόβλημα με την liquidity trap στην οποία έχει εγκλωβιστεί η οικονομία των ΗΠΑ μετά το 2008, το έπιασε καλύτερα ένας άλλος Κευνσιανός, ο Στίγκλιτς:
          Αυτος επισημαίνει ότι "δημιουργώντας" $600,000,000,000 και ρίχνοντάς τα σε τράπεζες, προκειμένου να χρηματοδοτήσουν θέσεις εργασίας στις ΗΠΑ και να αναχρηματοδοτήσουν "σκοτωμένα" ακίνητα, η FED έκανε τελικά λάθος. Οι τράπεζες ξοδεύουν το χρήμα σε πιό κερδοσκοπικές "δουλειές" (επενδύσεις σε αναδυόμενες αγορές, CD's και άλλα "στοιχήματα" με δημόσια ή ιδιωτικά χρέη, επενδύσεις σε ξένα νομίσματα κτλ). Ο Stiglitz επισημαίνει ότι αυτόι μπορεί να προκαλέσει "νομισματικούς πολέμους" και να αναγκάσει την Κίνα να στραφεί σε άλλα συναλλαγματικά αποθέματα, αποφεύγοντας πιά το δολλάριο.
          Για την Κευνσιανή εννοια - κλειδί liquidity trap :
          h**p://en.wikipedia.org/wiki/Liquidity_trap

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ο παγωτατζής 08/11/2010 17:02:40

        Αρχαίε, όλη η πρόσφατη θεωρητική οπτική νεο-Κευνσιανών όπως ο Κρούγκμαν, διαμορφώθηκε από την επίδραση του Ιαπωνικού αποπληθωρισμού, με την περιβόητη liquidity trap.
        h**p://en.wikipedia.org/wiki/Keynesian_economics
        Η γραμμή των πιό σκληρών έχει όντως πολύ ρίσκο: Προσπαθούν να καταπολεμήσουν τον Διάβολο (ύφεση) με τον Βεελζεβούλ (παροχή ρευστότητας με κοπή δολλαρίων). Το πιό επικίνδυνο είναι ότι το προτείνουν και εκτός ΗΠΑ - αλλά εκεί παραφυλάγουν Κινέζοι και Ιάπωνες με ποταμούς εμπορευμάτων.
        Έτσι, έχουμε τους Κευνσιανούς να "παίζουν επικίνδυνα" και τους μονεταριστές και νεοφιλελεύθερους να έχουν χάσει τη μπάλα. Θα εξομολογηθώ ότι τα περί "αόρατου χεριού" και ισορροπίας, προσωπικά τα θεωρώ σκέτο ανορθολογισμό, αδελφάκια της αλχημείας και του βουντού.
        Έτσι, μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης (και με τους μαρξιστές οικονομολόγους ανύπαρκτους πιά), παρηγοριέμαι με τους νεο-Ρικαρδιανούς, Sraffa, κτλ, έχω δηλαδή πιό πολλή εμπιστοσύνη στον Τρισέ, σε κάτι Ιταλούς, ακόμη και στον ίδιο τον Ντεμονίκ Στρός Κάν. Ά ξέχασα και κάτι μυστήριους Κινέζους οικονομολόγους, παραδόξως καθόλου μαρξιστές, οι οποίοι στηρίζονται στα Ανάλεκτα του Κομφούκιου και τις πραγματείες του Αρσιστοτέλη.
        Με τόση μεταμοντέρνα χαζομάρα που κυκλοφορεί, συγγνώμη, αλλά βρίσκω πολύ πιό στέρεα τα οικονομικά αλλά και πολιτικά επιχειρήματα του "Διδάσκαλου Κονγκ" και του Σταγειρίτη. Γνώριζε άραγε ο δεύτερος τα γραπτά του πρώτου;

  2. Dyer avatar
    Dyer 08/11/2010 15:11:25

    Οι ΗΠΑ είναι μπανανία, αλλά μπανανία είναι και όλος ο πλανήτης. Σαυτό το δεύτερο καταμερισμό η Ελλάδα είναι πλέον στο συσσίτιο.
    Πραγματικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν Έλληνες που τους αρέσει το συσσίτιο.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/11/2010 15:22:01

    Οι ΗΠΑ ήταν και είναι η μπανανία par excellence. Με εξαίρεση την εποχή του new deal. To λεγόμενο "αμερικανικό όνειρο" είναι φτιαγμένο από την ύλη που συνίσταται από ακραία οικονομική ανισότητα. Και από πολιτισμική καθυστέρηση, βεβαίως. Ο George Steiner αποκαλεί τους Αμερικανούς πολιτισμικά και πολιτικά "πρωτόγονους".
    @ archaeopteryx, ο Κρούγκμαν δεν είναι σοσιαλιστής οικονομολόγος. Κευνσιανός είναι, πάρα πολύ σκληρός Κευνσιανός. Τόσο σκληρούς Κευνσιανούς σαν αυτόν και τον Ρουμπίνι, έχω να δώ από την χρυσή εποχή του London Schoolol of Economicsτης και thw Τζόαν Ρόμπινσον, πάντως.

  4. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 08/11/2010 15:27:05

    Our Banana Republic

    By NICHOLAS D. KRISTOF

    Published: November 6, 2010


    In my reporting, I regularly travel to banana republics notorious for their inequality. In some of these plutocracies, the richest 1 percent of the population gobbles up 20 percent of the national pie.

    But guess what? You no longer need to travel to distant and dangerous countries to observe such rapacious inequality. We now have it right here at home — and in the aftermath of Tuesday’s election, it may get worse.

    The richest 1 percent of Americans now take home almost 24 percent of income, up from almost 9 percent in 1976. As Timothy Noah of Slate noted in an excellent series on inequality, the United States now arguably has a more unequal distribution of wealth than traditional banana republics like Nicaragua, Venezuela and Guyana.

    C.E.O.’s of the largest American companies earned an average of 42 times as much as the average worker in 1980,

    but 531 times as much in 2001.

    Perhaps the most astounding statistic is this:
    From 1980 to 2005, more than four-fifths of the total increase in American incomes went to the richest 1 percent.

    That’s the backdrop for one of the first big postelection fights in Washington — how far to extend the Bush tax cuts to the most affluent 2 percent of Americans. Both parties agree on extending tax cuts on the first $250,000 of incomes, even for billionaires. Republicans would also cut taxes above that.

    The richest 0.1 percent of taxpayers would get a tax cut of $61,000 from President Obama.

    They would get $370,000 from Republicans, according to the nonpartisan Tax Policy Center. And that provides only a modest economic stimulus, because the rich are less likely to spend their tax savings.

    At a time of 9.6 percent unemployment, wouldn’t it make more sense to finance a jobs program? For example, the money could be used to avoid laying off teachers and undermining American schools.

    Likewise, an obvious priority in the worst economic downturn in 70 years should be to extend unemployment insurance benefits, some of which will be curtailed soon unless Congress renews them. Or there’s the Trade Adjustment Assistance program, which helps train and support workers who have lost their jobs because of foreign trade. It will no longer apply to service workers after Jan. 1, unless Congress intervenes.

    So we face a choice. Is our economic priority the jobless, or is it zillionaires?

    And if Republicans are worried about long-term budget deficits, a reasonable concern, why are they insistent on two steps that nonpartisan economists say would worsen the deficits by more than $800 billion over a decade — cutting taxes for the most opulent, and repealing health care reform? What other programs would they cut to make up the lost $800 billion in revenue?

    In weighing these issues, let’s remember that backdrop of America’s rising inequality.

    In the past, many of us acquiesced in discomfiting levels of inequality because we perceived a tradeoff between equity and economic growth. But there’s evidence that the levels of inequality we’ve now reached may actually suppress growth. A drop of inequality lubricates economic growth, but too much may gum it up.

    Robert H. Frank of Cornell University, Adam Seth Levine of Vanderbilt University, and Oege Dijk of the European University Institute recently wrote a fascinating paper suggesting that inequality leads to more financial distress. They looked at census data for the 50 states and the 100 most populous counties in America, and found that places where inequality increased the most also endured the greatest surges in bankruptcies.

    Here’s their explanation: When inequality rises, the richest rake in their winnings and buy even bigger mansions and fancier cars. Those a notch below then try to catch up, and end up depleting their savings or taking on more debt, making a financial crisis more likely.

    Another consequence the scholars found: Rising inequality also led to more divorces, presumably a byproduct of the strains of financial distress. Maybe I’m overly sentimental or romantic, but that pierces me. It’s a reminder that inequality isn’t just an economic issue but also a question of human dignity and happiness.

    Mounting evidence suggests that losing a job or a home can rock our identity and savage our self-esteem. Forced moves wrench families from their schools and support networks.

    In short, inequality leaves people on the lower rungs feeling like hamsters on a wheel spinning ever faster, without hope or escape.

    Economic polarization also shatters our sense of national union and common purpose, fostering political polarization as well.

    So in this postelection landscape, let’s not aggravate income gaps that already would make a Latin American caudillo proud. To me, we’ve reached a banana republic point where our inequality has become both economically unhealthy and morally repugnant.

  5. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 08/11/2010 15:29:14

    ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΤΟ LINK ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/11/2010 18:21:22

    Στα υπόψη: Ο πρόεδρος της Παγκόσμιας Τράπεζας πρότεινε σήμερα επιστροφή στον "Κανόνα του Χρυσού".
    h**p://www.nooz.gr/economy/epistrofi-ston-kanona-xrusoi-proteinei-o-zeligk
    "Αλλάζουν όλα εδώ κάτω με ορμή..."
    Εν τω μεταξύ, η Morgan Stanley προβλέπει ότι και άλλες χώρες θα ενταχθούν στα προγράμματα χρηματοδότησης-bailout ΕΕ/ΔΝΤ (λέγε με Ιρλανδία, κατ΄αρχήν), τα οποία θα παραταθούν -προφανώς και για την Ελλάδα.
    "...τι να καταλάβουμε οι φτωχοί..."
    (Νιόνιος)

  7. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 08/11/2010 18:45:00

    Αρχαίε δεν σου εύχομαι συμμετοχή σε συσσύτιο..η Αμέρικα είναι χώρα με τεράστιες κοινωνικές διαφορές, απλώς κατάφεραν με το μαστίγιο και με το καρότο να βγάλουν εκτός πολιτικής τους μισούς Αμερικάνους..και τρέφονταν τόσο καιρό με τις σάρκες άλλων..τώρα αρχίζουν τα δύσκολα εύχομαι μόνο να μην καταλήξουν σε αρμαγεδώνα...Ιμεριαλισμός γαρ..ο νομιστατικός πόλεμος κλιμακώνεται...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/11/2010 19:07:58

    εεε... δεν μένει παρά να δούμε αντίστροφη μετανάστευση. Φαντάζεστε; Να γυρίσουν οι Ιταλοί, οι Ιρλανδοί, οι Γερμανοί, οι δικοί μας... χαμός! Θα ξεφορτωθούμε την Ευρωγραφειοκρατία.

  9. Κάποιος avatar
    Κάποιος 09/11/2010 01:46:49

    Το να κατέχει ο ένας στους εκατό το 1/5 του συνολικού πλούτου, είναι η επιτομή του μοντέρνου american dream.