#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2010 20:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μπανανία» μιας χρήσεως…



Πάμε καλά (λέει)!

Τα μέτρα του περιβόητου Μνημονίου εφαρμόζονται ομαλά και δίνουν αποτελέσματα.

Όμως αυτό δεν είναι αλήθεια…

Η «μείωση» του ελλείμματος είναι προϊόν πολύ τολμηρής δημιουργικής λογιστικής:

Εισπράττουν καθυστερημένα έσοδα (από πέρσι, όταν εμφάνισαν το έλλειμμα μεγαλύτερο) και δεν εγγράφουν τρέχουσες οφειλές (επιστροφές φόρων κλπ.).

Γι’ αυτό και οι ξένοι Οίκοι μας υποβαθμίζουν, ενώ τα spreads εξακολουθούν να ανεβαίνουν (στις 700 μονάδες έχουν φτάσει ξανά…)

Όμως, ουδείς κατακρίνει τα ψέματα της Κυβέρνησης.

Διότι απλούστατα κάποιοι πρέπει να βρεθούν να ολοκληρώσουν τη «βρωμο-δουλειά». Κι αφού το ΠΑΣΟΚ το άρχισε, το ΠΑΣΟΚ πρέπει και να το τελειώσει.

Που να βρεθούν τώρα άλλοι… «ιδανικοί αυτόχειρες»;

Το ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Παπανδρέου, είναι πλέον κόμμα… «μιας χρήσεως»!

Το Μνημόνιο που ψήφισε αποσκοπούσε να σώσει το ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα, όχι την Ελλάδα! Ώστε να κερδηθεί χρόνος και να μεταβιβαστούν τα ελληνικά ομόλογα στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ).

Αυτή με τη σειρά της απορροφά ελληνικά ομόλογα για να αποτρέψει τη διάχυση του «τοξικού» ελληνικού χρέους στο ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα.

Βλέπετε, η Ελλάδα έγινε κάτι σαν τη Lehman Brothers στις ΗΠΑ: Πολύ μικρή σε σύγκριση με τα συνολικά μεγέθη της Οικονομίας, αλλά με μεγάλη «διάχυση τοξικότητας», ώστε να κινδυνεύει να «μολύνει» ολόκληρο το σύστημα.

Για να μας κάνει αυτή τη «χάρη» η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, ζήτησε εφαρμογή μέτρων (Μνημόνιο) που «τιμωρούν» την Ελλάδα. Δεν την «εξυγιαίνουν»...

Τη σύρουν βίαια σε μια βαθιά ύφεση διαρκείας. Την υποχρεώνουν να κάνει σε λιγότερο χρόνο περισσότερη περικοπή ελλείμματος, χωρίς να διαθέτει το πιο αποτελεσματικό όπλο «διόρθωσης»: την υποτίμηση.

Ποτέ καμιά χώρα δεν «εξυγιάνθηκε» όσο βούλιαζε σε ύφεση…

Τιμωρούν την Ελλάδα για δύο λόγους:

Πρώτον, γιατί δεν θέλουν να δημιουργήσουν «προηγούμενο»: να αφεθούν να φτάσουν κι άλλες χώρες-μέλη στα ελληνικά «χάλια» και να ζητήσουν κι εκείνες «σωτηρία». Αυτό θα ήταν εκρηκτικό για τις χρηματοοικονομικές ισορροπίες της ευρωζώνης. Πρέπει λοιπόν, η «σωτηρία» της Ελλάδας να είναι ιδιαίτερα «οδυνηρή», για να μη σπεύσουν να ζητήσουν το ίδιο κι άλλοι…

Δεύτερον, τιμωρούν την Ελλάδα για να την εξαναγκάσουν αργότερα να καταφύγει σε αναδιάρθρωση χρέους και – πιθανόν – σε έξοδο από το ευρώ.

Μη λέμε ανοησίες, ότι τάχα «αυτά δεν γίνονται». Όταν μας επιβάλλουν ένα πρόγραμμα «εξυγίανσης» (από το πρόβλημα του χρέους), μετά την εφαρμογή του οποίου θα έχουμε χρέος πολύ μεγαλύτερο (150%) απ’ ό,τι έχουμε τώρα (115%), ασφαλώς δεν πρόκειται για εξυγίανση!

* Συμπέρασμα πρώτο: Ούτε μας «σώζουν» (βραχυχρόνια), ούτε μας «εξυγιαίνουν» (μεσοπρόθεσμα). Απλώς μας βάζουν στην «καραντίνα», για να μη «μολύνουμε» και την υπόλοιπη ευρωζώνη.

* Συμπέρασμα δεύτερον: Όσοι ψήφιζαν το Μνημόνιο στην Ελλάδα έκαναν δύο λάθη: Πρώτον ψήφισαν ένα «πακέτο» που δεν είχε καμία σχέση με τη σωτηρία της Ελληνικής οικονομίας από την υπερχρέωση. Δεύτερον, αν δεν το ψήφιζαν, θα υποχρέωναν τις Βρυξέλλες να στηρίξουν πολύ πιο ουσιαστικά την Ελλάδα. Όχι μόνο να «αποτοξινωθούν» οι ευρωπαϊκές τράπεζες από τα ελληνικά ομόλογα….

Εκείνη τη στιγμή η ευρωζώνη συνολικά δεν άντεχε τη χρεοκοπία της Ελλάδας! Δυστυχώς αυτό το διαπραγματευτικό ατού δεν το χρησιμοποιήσαμε ποτέ…

* Συμπέρασμα τρίτο: Μια Οικονομική Πολιτική σωτηρίας της χώρας άμεσα και εξυγίανσής της μεσοπρόθεσμα προϋποθέτει την «έξοδο» από το Μνημόνιο. Να κάνουμε την προσαρμογή, αλλά να μπορέσουμε να την αντέξουμε. Και να εξυγιανθούμε με Ανάπτυξη, όχι με Ασφυξία.

Αυτό προϋποθέτει ότι θα αρχίσουμε σοβαρά να αξιοποιούμε τη Δημόσια Περιουσία μας. Είναι αδιανόητο να πνιγόμαστε στα χρέη, όταν έχουμε πολλαπλάσια περιουσιακά στοιχεία που… «κάθονται»!

* Συμπέρασμα τέταρτο: Σύντομα θα χρεοκοπήσει η πολιτική τάξη που οδήγησε στην αποδοχή του Μνημονίου. Αυτό είναι το τελευταίο «χαρτί» που παίζει. Μετά θα την εγκαταλείψουν κι αυτοί που ως τώρα την στηρίζουν με νύχια και με δόντια…

Η έξοδος από την κρίση, απαιτεί άλλη Πολιτική, κι άλλη πολιτική τάξη:

Πολιτική ηγεσία κυρίαρχου κράτους. Όχι (ψευδο)ευρωπαϊκής «μπανανίας»!

Πριν το 1996, δεν ήμασταν σοβαρό εθνικό κράτος. Ήμασταν όμως, κράτος…

Μετά το 1996, οι κυβερνήσεις Σημίτη μας έκαναν σταδιακά «μπανανία». Στην αρχή με ισχυρή δόση «αναισθητικού» (χαμηλότοκου δανεισμού, υψηλής κατανάλωσης και μεγάλων υπεραξιών από «φούσκες»)…

Ο Κώστας Καραμανλής δεν μπόρεσε να μας ξανακάνει ευρωπαϊκό κράτος όταν του δόθηκε η ευκαιρία…

Το προσπάθησε, αλλά δεν το έφτασε ως το τέλος;

Δεν το τόλμησε;

Δεν τον άφησαν;

Ίσως όλα αυτά. Πάντως την κρίσιμη στιγμή διαπίστωσε ότι το έδαφος είχε φύγει κάτω από τα πόδια του.

Και ο Γιώργος Παπανδρέου μέσα σε ελάχιστους μήνες μας έσπρωξε στην επιτήρηση της «τρόϊκας». Και μας έβαλε στο φαύλο κύκλο της ύφεσης και του μεγαλύτερου χρέους. Τελικά παρέδωσε και τα κλειδιά της διακυβέρνησης…

Τώρα πια είμαστε «μπανανία» και με τη βούλα…

Το ενδιαφέρον ερώτημα είναι πώς θα ξαναγίνουμε κράτος.

Γιατί ακόμα κι αν εμείς θέλουμε να παραμείνουμε «μπανανία», κανείς πια δεν θέλει… «εδώδιμα αποικιακά» για πάντα στο καλάθι του.

Αν μη τι άλλο, γρήγορα σαπίζουν…

ΝΖ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Asterix avatar
    Asterix 19/06/2010 20:39:33

    "Ποτέ καμιά χώρα δεν «εξυγιάνθηκε» όσο βούλιαζε σε ύφεση..."
    Πολύ σωστή κουβέντα.
    Στην αρχή το λέγαμε συνεχώς, αλλά τελευταία το ξεχνάμε.

  2. kontin avatar
    kontin 19/06/2010 20:44:38

    Ποιός ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ είχε την έμπνευση στο forum Ελληνοτουρκικής Φιλίας να βάλει πρώτη την Τουρκική σημαία. Είναι άσχετοι και ηλίθιοι;

  3. Asterix avatar
    Asterix 19/06/2010 20:45:37

    ... και μιας και η κουβέντα περί Κ. Καραμανλή, να θυμίσουμε ότι σε ΟΛΑ όσα είπε προεκλογικά είχε δίκιο. Και για το χάος που έρχεται αλλά και για τις ανοησίες του ΓΑΠ και των κουραμπιέδων που σέρνει από πίσω του.

    Στον Κ. Καραμανλή καταλογίζω την ευθύνη ότι μας άφησε στα χέρια αυτού του θιάσου.

    Απ' την άλλη τον ευχαριστώ από βάθους καρδίας γιατί, αν μη τι άλλο, το πασόκ μετά απ' αυτή τη συγκυρία θα πάψει να υφίσταται.

    Έτσι, θα μπορέσω κι εγώ να κόψω τα Lexotanil.

  4. donaE avatar
    donaE 19/06/2010 20:48:57

    Το ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Παπανδρέου, είναι πλέον κόμμα… μιας χρήσεως.
    Τιποτα περισσοτερο ή λιγοτερο απο αυτην την φραση,μπραβο.
    Παντως για αναλωσιμο το πληρωσαμε πολυ ακριβα.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2010 21:34:34

    Μπανανια με πρωθυπουργο τον Κιμωνα να δεσει..

    ΠΠ

  6. nandia avatar
    nandia 19/06/2010 21:42:57

    Πολύ ωραίο άρθρο.Μπανανία μιας χρήσεως σίγουρα, αν και εμένα μου αρέσει το κράτος σούπα!!
    Το πρόβλημα του Καραμανλή δεν ήταν ότι δεν τον άφησαν, απλά πιστέυω ήταν λιγος για την θέση του Πρωθυπουργού.Το πρόβλημα του Καραμανλή ήταν ο ίδιος ο Καραμανλής. Συμφωνώ ότι επι Σημίτη ξεκίνησε η κάτω βόλτα, κοινωνικά, πολιτικά, οικονομικά δυστυχώς όμως ο Σημίτης είχε και την υποστήριξη αρκετων μεγάλων Νεοδημοκρατών!!! Δήμαρχοι? Νομάρχες? επιχειρηματιες? βουλευτές? επιτίμους?
    Ζούμε σίγουρα το τέλος της μεταπολίτευσης, αλλα φοβόμαστε το άγνωστο που θα έρθει γιατί πολύ απλά δεν βλέπουμε φώς....

  7. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 19/06/2010 21:59:06

    Ο ΓΑΠ δεν συμπεριφέρεται σαν πρωθυπουργός αλλά σαν στέλεχος επιχείρησης που κυνηγάει την προαγωγή.

    Εαν το μνημόνιο εφαρμοστεί καλά, ακολουθήσει πιστά όλες τι αμερικανικές εντολές ότι επιπτώσεις και να έχουν για την Ελλάδα και δεν λυγίσει στις πιέσεις το πιθανότερο είναι μεθαύριο να τον δούμε σε κανέναν ΟΗΕ, ΝΑΤΟ ή ως τον επόμενο αλμούνια. Γι'αυτό άλλωστε κάθε λίγο και λιγάκι μας τσαμπουνάει ότι δεν τον ενδιαφέρουν οι θητείες.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Αγανάκτηση 20/06/2010 04:16:24

      ευστοχο αυτο για το στελεχος επιχειρησης
      τυχαινει ομως ταυτοχρονα να μην εχουμε ουτε ενα σοβαρο πολιτικο στο σωμα
      αν υπηρχε εστω ενας ο ΓΑΠ δεν θα μπορουσε να πατησει στη Βουλη και το θεμα θα ειχε ληξει απο τον Φεβρουαριο
      οποτε τι να λεμε

  8. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 19/06/2010 22:40:04

    "Το Μνημόνιο που ψήφισε αποσκοπούσε να σώσει το ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα, όχι την Ελλάδα!"
    Αυτή η αλήθεια πρέπει να κοινοποιηθεί σε όσο το δυνατόν περισσότερους, όσο πιο γρήγορα γίνεται.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Γιάννης Χριστόπουλος 19/06/2010 23:01:31

      Το πρόβλημα δεν είναι μόνο σε τι αποσκοπούσε το μνημόνιο.Το θέμα είναι ότι βρέθηκε πρόσφορο "έδαφος" να περάσει, βρέθηκε πολιτικός αρχηγός να το υπογράψει, αν δεν το διαμόρφωσε ο ίδιος σε μεγάλο ποσοστό.Πέρασε "ως έχει". Αν υπάρχει κανένας που πιστεύει, ότι έγιναν διαπραγματεύσεις, πρέπει να μας δείξει τι διαπραγματεύθηκε.Τι ζητήθηκε και τι τελικά αποφασίσθηκε.Δική μου εντύπωση είναι ότι επιβλήθηκε χωρίς απολύτως καμμία αντίσταση, χωρίς "κόκκινες" γραμμές.Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι ο ΓΑΠ , πέρασε "γραμμή", η οποία υπαγορεύθηκε από αλλού.
      Αν απλώς του επιβλήθηκε είναι απλώς άχρηστος.
      Αν πήρε μέρος στην κατάστρωση του πλάνου και το επέβαλε, είναι και ύποπτος μειδοσίας.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:02:14

        ...μειοδοσίας.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιάννης Χριστόπουλος 19/06/2010 23:47:36

      Έχει ειπωθεί ήδη από τις 19 Μαΐου.
      http://laikistis.blogspot.com/2010/05/blog-post_19.html

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ anonymous 20/06/2010 07:15:18

        Εννοείται, δεν το είδα εδώ για πρώτη φορά! Αλλά η πρόταση εδώ είναι ωραία διατυπωμένη και περιεκτική, περνάει άμεσα το κατάλληλο μήνυμα!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Γιάννης Χριστόπουλος 20/06/2010 04:39:54

      και που ειναι το κακο μ'αυτο ?
      οι πιστωτες επιδιωκουν παντα να διαφυλαξουν τα συμφεροντα τους και οι Ελληνες τα δικα τους (..λεμε τωρα)
      δηλαδη τι? περιμενες να ενδιαφερθει να μας σωσει το ολλανδικο pension fund επειδη του ειμαστε συμπαθεις?
      το θεμα ειναι οσοι διαχειριστηκαν την κριση απο την πλευρα της χωρας τι εκαναν..
      -αυτο και τιποτα αλλο-
      οταν αρχιζουν και εμπλεκουν τραπεζες, κερδοσκοπους, CDS, την κριση του παγκοσμιου καπιταλιστικου συστηματος και αλλα τετοια..παραπροιντα της αντιδρασης για να θολωσουν τα νερα και να αποποιηθουν ευθυνες (αν και τι λεω.. οι ανθρωποι το ειχαν πει ξεκαθαρα 3μηνες προτου υπογραψουν το μνημονιο, οτι παρεδωσαν εθνικη κυριαρχια..(για τους πολιτικους μας και την αντιδραση τους δες το σχολιο μου πιο πανω)
      αλλα δεν ειμαστε κρατος γιατι αν ειμασταν θα ειχε επεμβει ο στρατος και ας μας λεγαν τοτε banania

  9. πελ avatar
    πελ 19/06/2010 23:10:53

    xmm τωρα με αυτα που λετε για τον μισητο στο εσωτερικο και αγαπητο στο εξωτερικο ΓΑΠ εμενα μου μοιρισε Ρωσσια οικογενειας Γιελτσιν αρχες 90 με ολες αυτες τις θεραπειες σοκ.
    Ναι εκει ειμαστε. αγαπητες στο εξωτερικο μισητες στο εσωτερικο μαριονετες. αν και εχουμε ακομα, τα μετασοβιετικα μας συνδρομα για το μπααθ-μπασοκ καλα κρατουν ακομα.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ πελ 19/06/2010 23:17:49

      Ελπίζω να θυμάσαι το τέλος του Γιέλτσιν.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:21:39

        Ο Γιέλτσιν άφησε ικανό διάδοχο και συνεχιστή, χρόνια τώρα, αντί για βότκα, στο αίμα τρέχει πετρέλαιο. Έγινε η Ρωσία Τέξας σε συσκευασία "γίγας".

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:24:43

        Ο Γιέτσιν αναγκάστηκε να αποχωρήσει, λοιδωρούμενος.
        Ο Πούτιν είναι από άλλη ράτσα.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:25:24

        Και σίγουρα δεν είναι μαριονέτα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:26:21

        Καλός για τζούντο και κυνήγι, δεν λέω...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:27:22

        Τζώρτζ Μπούς ο 2ος σε Ευρασιατική έκδοση.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:30:00

        @STGM
        Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.Όχι και Μπους.Άλλο παράδειγμα;

      • man8os avatar
        man8os @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:44:34

        Εμενα μου θυμιζει κατι απο Μεγα Ναπωλεον και απο Λουδοβικο ηλιο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 23:56:47

        Για τη Ρωσσία και τον Πούτιν να διαβάσετε τις 2 τελευταίες αναρτήσεις του Μποτίλια.

        Ο Πούτιν είναι ένας απολυταρχικός τύπος που όμως τον γουστάρει ο λαός του γιατί έτσι έχει μάθει να κυβερνιέται. Ελέγχει όλη τη μαφία της Ρωσίας και λέγεται ότι κατέχει το 4% της GAZPROM.Βέβαια αυτά δε βγαίνουν προς τα έξω. Όμως μόνο αφελής μπορεί να πιστεύει ότι ο Πούτιν έχει μόνο ένα διαμέρισμα κι ένα Lada niva όταν ο Αμπράμοβιτς και οι άλλοι ολιγάρχες έχουν δις.

        Επίσης εκεί η FSB πρώην KGB μπετονάρει όποιον απεργάζεται το κράτος. Δηλ. οι ανάρχες οι δικοί μας εκεί θα αναπαύονταν σε τόπο χλοερό σε τόπο αναπαύσεως.

    • anonymous avatar
      anonymous @ πελ 19/06/2010 23:58:53

      Μόνο που η Ρωσία είχε πετρέλαιο και ξελάσπωσε.

  10. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 20/06/2010 00:13:08

    Εύγε κύριε ΝΖ.
    Η ανάρτηση κάνεις απλές λογικές επισημάνσεις, πολύ πολύ καίριες όμως και χρήσιμες για όλους μας.

    Θα κρατήσω το λινκ γιατί πρέπει να το ξαναδιαβάσω και θα προτρέψω και όσους ξέρω να κάνουν το ίδιο.

    Και πάλι ευχαριστώ για τις σκέψεις σας.

    Θραξ Αναρμόδιος

  11. s54elas avatar
    s54elas 20/06/2010 00:25:42

    το ευρυμα σου σημαντικο .. και πειστικο .. η κυβερνηση σαν χανος .. το καταπιε το μνημονιο .. εδωσε πιστη σε υποτιθεμενες καλες προθεσεις .. των εταιρων .. που το μονο μελημα τους ειναι .. να διατηρησουν καθαρη την φωλια τους .. και που σιγουρα δεν θεωρουν αυτη την φωλια ..μια φωλια που να περιλαμβανει και την ελλαδα .. η ελλαδα ξενο σωμα ..

    απο την αλλη ομως .. να δημιουργησει η οχι προηγουμενο ειναι μηδαμινης σημασιας .. τα σκληρα μετρα που ζητηθηκαν απο την ελλαδα .. τα ιδια θεωρουν αναγκαια και για ολες τις αλλες χωρες στην ευρωπαικη αγορα .. ασε που μερικα απο αυτα ισχυουν ηδη σε πολλες απο τις αλλες χωρες στην ευρωπαικη αγορα

    αυτο που μου την δινει σε τετοιες αποψεις .. ειναι αυτη η υπερμετρη εμπαθεια .. που δειχνεται .. για τα τεκταινομενα εν ελλαδι .. κλειστικατε μεσ' το καβουκι της μπανανιας .. και με το να λυσεται τα προβληματα της μπανανιας .. νιρβανα .. τα λυσατε ολα ..

    .. κατι που οδηγει σε τυφλωση .. απο τις πραγματικες αιτιες .. αυτης της κρισης .. που δεν ειναι κριση της ελλαδας .. αλλα κριση του ιδιου του καπιταλιστικου συστηματος .. που περναει σαν αναπτυξη την υπερμετρη κερδοσκοπια των παγκοσμιων οικονομικων κολοσσων .. μια αναπτυξη που δεν εχει να κανει τιποτα με τις κοινωνιες που εχουν την κακη τυχη να βρισκονται κατω απο την ομπρελα τους

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/06/2010 04:07:09

    Γιατί, ποιος είπε ότι ο μηχανισμός στήριξης φτιάχθηκε για να μας σώσει; Καλά, εκτός από την κυβέρνηση και τα ΜΜΕ. Στο άρθρο 1, παράγραφος 1 του σχετικού ν. 3845/2010 γράφει:
    'Με τη Δήλωση των Αρχηγών Κρατών και Κυβερνήσεων της Ζώνης του ευρώ που δημοσιοποιήθηκε στις Βρυξέλλες την 25η Μαρτίου 2010 [...] αποφασίσθηκε για την οικονομική και δημοσιονομική σταθερότητα της ευρω-ζώνης, η δημιουργία μηχανισμού στήριξης.'

  13. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 20/06/2010 09:30:52

    AYTH THN ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΤΗΝ ΝΕΤ...ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ; ΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΣΟ; ΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ; ΤΟΝ ΤΙΜΗΤΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ; ΖΗΤΤΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ ΜΜΕ!!!!

    ΦΑΚΤΩΡ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ...!!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 20/06/2010 09:40:17

      ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΣΑΘΡΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΠΟΥ ΕΚΤΙΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΤΑΡΕΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΛΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΣΕΝΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ...!! ΑΞΙΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥΣ!!!

  14. st.takis avatar
    st.takis 20/06/2010 11:28:40

    ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗ?