Μπαλτάκος: Ο Πρωθυπουργός δεν γνώριζε τίποτε για τις ενέργειές μου
03/04/2014 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπαλτάκος: Ο Πρωθυπουργός δεν γνώριζε τίποτε για τις ενέργειές μου

Κατηγορηματικός εμφανίστηκε ο Τ. Μπαλτάκος ότι ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς δεν γνώριζε καμία από τις κινήσεις του, ενώ υποστήριξε ότι είχε και άλλες συναντήσεις με βουλευτές της Χρυσής Αυγής, οι περισσότερες πριν από τη δολοφονία Φύσσα, με εξαίρεση μια - δύο.

Μιλώντας στον Real FM ο κ. Μπαλτάκος υποστήριξε ότι είχε τις συναντήσεις αυτές καθώς «αποφάσισα να έχω ένα συγκεκριμένο ρόλο για το καλό της παράταξης και της χώρας. Τους έλεγα ορισμένα πράγματα που ήθελα να ακούσουν, προκειμένου να κρατώ επαφή μαζί τους».

Ξεκαθάρισε ότι «δεν έλεγα τι έκανα στον Πρωθυπουργό. Δεν υπάρχει λόγος να φορτώνεις τον Πρωθυπουργό με τα πάντα. Ήξερε, όμως, ότι έπρεπε να απεγκλωβίσουμε τους 500.000 ψηφοφόρους της Χρυσής Αυγής από αυτό το κόμμα».

Υποστήριξε ότι όφειλε να γνωρίζει «τις σκέψεις και τις κινήσεις τους. Ο τρόπος που μίλησα στον κ. Κασιδιάρη ήταν τέτοιος, γιατί δεν μιλούσα και με ακαδημαϊκό».

Αναφερόμενος στις σχέσεις του με τον Πρωθυπουργό υποστήριξε ότι «για μένα ο Πρωθυπουργός είναι «ο Αντώνης». Η σχέση μας έχει σφυρηλατηθεί αδιατάρακτα. Είμαστε και οι δύο δαυλοί διαταγμένοι στο καλό της πατρίδας».

Μπορεί να υπάρχουν και άλλες κασέτες

Σε ό,τι αφορά τις κατά καιρούς συναντήσεις του με βουλευτές της Χρυσής Αυγής υποστήριξε ότι «υπάρχουν και άλλες συνομιλίες πριν από τη δολοφονία Φύσσα. Μπορεί να τις βγάλουν σε άλλες κασέτες. Πάντως δεν θυμάμαι τι ακριβώς συζητήσαμε. Έχουν περάσει αρκετοί μήνες. Αλλά επαναλαμβάνω, δεν μιλάς το ίδιο σε έναν ακαδημαϊκό και σε ανθρώπους όπως αυτοί».

Απατώντας σε ερώτηση για συναντήσεις με βουλευτές της Χρυσής Αυγής στο γραφείο του, εξέφρασε τη άποψη ότι «τους έχω συναντήσει στους διαδρόμους της Βουλής. Το γραφείο μου, τυχαίο αυτό, είναι δίπλα στο δικό τους. Και η κ. Κανέλλη έχει έρθει στο γραφείο μου, τι σημαίνει αυτό, ότι είμαι κομμουνιστής;».

Σχετικά με την απόφασή του να συναντήσει τον κ. Κασιδιάρη, ενώ υπάρχει έρευνα εναντίον του υποστήριξε ότι «το ότι είναι κατηγορούμενος κάποιος δεν είναι καταδικασμένος. Όταν κατάλαβα τι είχαν κάνει αυτοί οι άνθρωποι αυτές οι συναντήσεις σταμάτησαν».

Υποστήριξε ακόμη ότι σε συναντήσεις με τους βουλευτές της Χρυσής Αυγής δεν έμαθε κάτι για τη δολοφονία Φύσσα αλλά «έμαθα άλλα πράγματα, για πολιτικές πρακτικές και πολιτικές στοχεύσεις, τα οποία δεν μπορούν να δημοσιοποιηθούν».

Οι ποινικές διώξεις τους «ανεβάζουν»

Υπογράμμισε ότι ήταν αντίθετος στις ποινικές διώξεις ενάντια στην Χρυσή Αυγή αλλά και στην απαγόρευση συγκεκριμένων κινήσεών της, όπως τα συσσίτια, καθώς «δεν πρέπει να μετατρέπεις έναν πολιτικό σχηματισμό σε διωκόμενο. Το είχα πει και όχι μόνο εγώ. Είναι πολιτικό λάθος η απαγορεύσεις των συσσιτίων. Εάν τις αφήσεις να γίνουν το μαθαίνουν 1.000 άτομα, όταν τις απαγορεύεις το μαθαίνουν 10 εκατ. Έλληνες μέσω των δελτίων της τηλεόρασης. Οι απαγορεύσεις τους ανεβάζουν. Εδώ δεν είναι Δανία, ο κόσμος έχει άλλη άποψη».

Απάντηση στον Φ. Κουβέλη

Σύμφωνα με τον κ. Μπαλτάκο, δεν ισχύει - ή τουλάχιστον απόλυτα - η κατηγορία του κ. Κουβέλη ότι ο πρώην γενικός γραμματέας της κυβέρνησης απειλούσε τη Δημοκρατική Αριστερά ότι εάν δεν ψηφίσει κάποια νομοσχέδια θα τα ψηφίσει η Χρυσή Αυγή.

«Όταν έγινε η ιστορία με την ΕΡΤ ήρθε στο γραφείο μου ο κ. Τσούκαλης και συζητήσαμε για την αποχώρηση της ΔΗΜΑΡ. Τι θέλετε να κάνετε, θέλετε να γίνουν εκλογές τώρα. βάσει των δημοσκοπήσεων η Χ.Α. θα έχει διπλάσιες έδρες. Τι θέλετε τελικά να μας σπρώξετε σε αυτό;».

Δική μου απόφαση η παραίτηση

«Παραιτήθηκα μόνος μου. Δεν έχω μιλήσει με τον Πρωθυπουργό μετά το όλο θέμα. Μίλησα με τους κ. Σταμάτη και κ. Μπούρα και τους είπα ότι έρχομαι εκεί για παραίτηση».

naftemporiki.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/04/2014 15:16:58

    Ο Πρωθυπουργός δε γνώριζε τίποτε για τις συναντήσεις του,αλλά δεν θά ΕΠΡΕΠΕ να γνωρίζει; Τί σόϊ έμπιστος σύμβουλός του ήταν τότε,αν ενεργούσε κρυφά από αυτόν;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 03/04/2014 15:49:16

      Σιγά το μεγάλο σχέδιο που είχε ο Μπαλτάκος. Απλές συζητήσεις έγιναν μπας και μάθει που το πάει η ΧΑ. Πολιτική κατασκοπεία έκανε. Το σοβαρό είναι άλλο:
      "Για μένα ο Πρωθυπουργός είναι «ο Αντώνης». Η σχέση μας έχει σφυρηλατηθεί αδιατάρακτα. Είμαστε και οι δύο δαυλοί διαταγμένοι στο καλό της πατρίδας".
      Να ποιος είναι ο Σαμαράς ψηφοφόροι της ΧΑ και των Ανέλ. Πατριώτης με Π κεφαλαίο. Από τους φίλους σου κρίνεσαι. 30 χρόνια φίλος του Μπαλτάκου που για τους μη αριστερίζοντες είναι πατριώτης από τους λίγους. Που είστε όσοι λέγατε προδότη το Σαμαρά και ότι έχασε τον πατριωτισμό του και πούλησε την Ελλάδα στη Μέρκελ και όλα αυτά τα περίεργα; Προσέξτε: Ταυτόχρονα του κάνει μομφή ο Τσίπρας για να μην πάρουμε τη δόση και βγούμε στις αγορές, καταψηφίζει ο ΓΑΠ και 2 μέρες μετά του δημιουργεί με προ 6μήνου βίντεο πρόβλημα ο Κασιδιάρης ενώ ο Καμμένος με το κόμμα που του έχει απομείνει ψηφίζει παρών στην άρση ασυλίας των βουλευτών της ΧΑ. Πολλές συγκυρίες για να είναι τυχαίες συμπτώσεις μου λέει η απλή λογική. Εσείς τι λέτε;

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Γεώργιος Τ. 03/04/2014 16:13:50

        ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΤΟΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΠΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ;;;; ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΧΘΕΣ;;; Ο ΚΑΣΙΔΙΑΡΗΣ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΒΡΩΜΟΔΟΥΛΕΙΑ Ο ΜΠΑΛΤΑΚΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΟΔΟΣΙΑ

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 03/04/2014 17:03:45

        Γεώργιε, ῾Η πρώτη μου σκέψη μόλις μάθαμε γιά τήν "κρυφή συνομιλία", τόσες συμπτώσεις;;; Οὔτε κάν εἶδα τό βίντεο. . .ἡ ΝΔ καί ὁ πρωθυπουργός δέχοντε ΚΑΙ ΠΑΛΙ ἐπίθεση, τυχαῖο;;;; ᾿Ελπίζω νά διαχειριστοῦν αὐτή τήν τεχνητή "κρίση" πιό ἔξυπνα καί ἀποφασιστικά, ὑπάρχει τό πάθημα τοῦ πρόσφαντος παρελθόντος!!!!!!!

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ Φωτεινή 03/04/2014 22:23:36

          Δυστυχως ο Πρωθυπουργος δεν γνωριζε και ποσο ηλιθιος ειναι. Αμα του την εφερε ο φουσκωτος , αμορφωτος και υποδικος Κασιδιαρης τι να πουμε. Εμπιστευτηκε να μιλα με εναν που γρονθοκοπησε γυναικα. Που ειναι για ψυχιατρικη κλινικη. Μιλησε απαξιωτικα για τον Πρωθυπουργο που του εδειξε εμπιστοσυνη και τον τοποθετησε σε αυτην την θεση. Χωρις να μου αρεσουν οι συνωμοσιες βρησκω μερικες ομοιοτητες στα παρακατω. -Πυρκαγιες, Ζαχοπουλιαδα, Βατοπεδιο ,εμπησμοι στην Αθηνα, λεφτα υπαρχουν, την εποχη του αγωγου και της συμφωνιας με την Ρωσια. Αποτελεσμα ? ΓΑΠ μνημονιο -Μπαλτακος, Ψεκασμενοι, ΧΑγητες, ΜΜΕ, βιντεο, υποσχεσεις για επαναπροσληψεις, υποσχεσεις για επιστροφη σε μισθους προ κρισης , δυσφημιση της Ελλαδας στο εξωτερικο την εποχη που φαινεται οτι κατι παει να γινει, που πιθανον να δημοπρατηθουν οι υδρογονανθακες. Σεναριο? Πεφτει ο Σαμαρας, βγαινει ο Τσιπρας, γινεται Βενεζουελα η Ελλαδα αρχιζει ο διχασμος διαλυεται οτι εχει απομεινει και γινεται της Λιβυης. Οι εταιριες παραγουν πετρελαιο αλλα ο κοσμος σκοτωνεται στους δρομους.....

          • Φωτειή avatar
            Φωτειή @ Ρεαλιστης 04/04/2014 00:02:51

            Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ, Ρεαλιστή, περιέγραψες μέ περισσότερα λόγια αὐτό πού ἔγραψα. Πάλι;;; Τόσες συμπτώσεις καί ὁμοιότητες

      • gikon avatar
        gikon @ Γεώργιος Τ. 03/04/2014 22:38:29

        Πού τις είδες τις συζητήσεις; Όλοι οι υπόλοιποι είδαμε εξομολογήσεις, ρουφιανέματα και ύβρεις. Μας είπε ότι το έκανε για να παίρνει πληροφορίες και είδαμε ότι ο μόνος που "αγόραζε" ήταν ο Κασιδιάρης.

    • Μεγάλες στιγμές. avatar
      Μεγάλες στιγμές. @ Κυθήριος 03/04/2014 16:00:40

      Αυτό σημαίνει έμπιστος.Μπορεί να μην γνωρίζω τα πάντα αλλά δεν θα μου τη φέρει πισώπλατα

  2. Aegean times avatar
    Aegean times 03/04/2014 15:40:36

    Τρικυμία εν κρανίω. Είναι φιλικά προσκείμενος προς την ΧΑ και απλώς αποφάσισε να παίζει σε διπλό ταμπλό όταν αντελήφθη την απόφαση Σαμαρά να εξαρθρώσει τους ναζιστές. Δεν κατάλαβε ούτε μία στο χιλιοστό το πόσο κακό έκανε όχι μόνο στην παράταξη αλλά και στην χώρα η οποία είχε ήδη αρχίσει να διασύρεται στο εξωτερικό με την δράση της ΧΑ. Αλλο ναζιστής και υμνητής του Χίτλερ κύριε Μπαλτάκο και άλλο πατριώτης εθνικιστής που αντλεί την πίστη του από την πατρίδα του και τα ιερά χωματά της.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Aegean times 03/04/2014 16:05:23

      Φιλικά προσκείμενος επειδή κάθετε στον καναπέ της ΧΑ εντός της Βουλής,στα γραφεία όπου εχουν οριστεί για αυτό ακριβώς το πράγμα,ύστερα απο πρόσκληση Κασιδιάρη; Για τη ζημία που προκάλεσε,συμφωνώ.Αφελέστατη η στάση του

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μεγάλες στιγμές 03/04/2014 20:25:36

        Συμφωνώ απόλυτα. Αφέλεια λόγω πατριωτισμού. Έπρεπε να τους έχει σε απόσταση.