10/09/2008 16:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπαλάκι οι ευθύνες για τη Μονή Βατοπεδίου

Στην Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου επιρρίπτει την ευθύνη για την ανταλλαγή εκτάσεων μεταξύ Δημοσίου και Μονής Βατοπεδίου, ο πρώην υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Ευάγγελος Μπασιάκος. Απαντώντας εξάλλου στις κατηγορίες του πρώην γενικού γραμματέα του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης Θωμά Αληφακιώτη, υποστηρίζει ότι ποτέ δεν εξέφρασε αντιρρήσεις για την ανταλλαγή και πως παραιτήθηκε οικειοθελώς επτά μήνες μετά την υπογραφή της απόφασης.

Ο πρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ Αλέκος Αλαβάνος ζήτησε τη σύσταση Εξεταστικής Επιτροπής για το θέμα της Μονής Βατοπεδίου, προτείνοντας τη διερεύνηση του θέματος από τις αρχές της δεκαετίας του '90. Κατηγόρησε επίσης τη Νέα Δημοκρατία και το ΠΑΣΟΚ ως συνυπεύθυνους για την κατάσταση που δημιουργήθηκε.

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος, απάντησε κατηγορώντας τον κ. Αλαβάνο για "πολιτική διολίσθηση".

Στο θέμα των συμβολαίων της Μονής Βατοπεδίου αναφέρθηκε και ο Γιώργος Καρατζαφέρης, επισημαίνοντας ότι ψεύδεται η σύζυγος του κ. Βουλγαράκη όταν λέει ότι δεν εισέπραττε αμοιβή, καθώς μόνο από ένα συμβόλαιο που διάβασε ο ίδιος προκύπτει ότι πληρώθηκε με 300.000 ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 10/09/2008 17:10:06

    Αληθεύει ότι σε συμβόλαιο που υπεγράφη την άνοιξη του 2007, υπήρχε όρος που προέβλεπε ρητές ημερομηνίες ολοκλήρωσης "το αργότερο έως 15-09-2008".
    Δηλαδή εγνώριζε η συμβολαιογράφος πότε θα γίνουν οι εκλογές και δεν το ήξεραν οι υπουργοί ;

  2. λακις avatar
    λακις 10/09/2008 17:57:18

    δεν τα λέτε όλα και αυτό είναι ανησυχητικό για την ενημέρωση και την ελευθερία που υποτίθεται έχουν τα μπλόκς
    -μοναχοί κάνουν μπίζνες ,αντί να προσεύχονται ,τρελάθηκαν μόνοι τους ;
    -η μονή είναι υπό Κυπριακή κατοχή
    -πατριαρχείο ουδέν σχόλιο
    -υπουργοί υπογράφουν,έστι γιατί είναι θρήσκοι;
    -κάποιο αγοράζουν ,ποιοί ,πόσο και τί κατασκευάζουν;
    -μεσάζοντες,δικηγόροι,συμβολαιογράφοι,μεσίτες κλπ εμπλέκονται και ενεργούν με εντολή;
    -μέχρι χθές βουλευτές επιχειρούσαν να περάσουν ευνοικές ρυθμίσεις για την μονή,πιό αόρατο χέρι τους οδηγούσε;
    -ο εισαγγελέας επεμβαίνει ,αλλά όλοι είναι άνετοι
    ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ ΚΑΘΑΡΑ,ΓΡΑΨΤΕ ΤΙ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΜΠΡΟΣΤΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ DEAL ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ

  3. Xase avatar
    Xase 10/09/2008 18:01:27

    Δεν ειμαι λογιστης και δεν ξερω.

    Μπορει καποιος να μου πει αν η κυρια μπορει να κανει ενα συμβολαιο και να μην πληρωσει φορους;;.
    Αν αυτη λεει πως δεν πηρε λεφτα τοτε ο καθενας θα κανει μια δουλεια και θα μπορει να ισχυριζεται οτι δεν αμοιφθηκε οποτε δεν χρειαζεται να φορολογηθει.
    Πχ με τον φπα τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις;;

    Ας με φωτισει καποιος.

  4. Μικρή Λουλού avatar
    Μικρή Λουλού 10/09/2008 18:40:20

    Τι θα πει δεν πληρώθηκε η κα Βουλγαράκη; Εγώ το ερμηνεύω, πληρώθηκε στα μουλωχτά και φοροδιαφεύγει. Γίνεται συμβόλαιο χωρίς καταβολή αμοιβής στον συμβολαιογράφο; Θα αρχίσουν όλοι να κρύβουν τις αμοιβές τους.
    Τι κακαρίζει ο Βενιζέλος. Ο ίδιος ως υπουργός Πολιτισμού δεν ήξερε πως η μονή καταπατούσε αρχαιολογικούς χώρους; Άσε τον Δρυ και τον Φωτιάδη. Δεν είναι ΠΑΣΟΚ αυτοί;
    Ο βουλευτής του ΣΥΝ Γιάννης Δραγασάκης με ερώτηση που είχε καταθέσει το 2003 ζητούσε να ενημερωθεί αν το υπουργείο Πολιτισμού γνώριζε τις αποφάσεις του υπουργείου Οικονομίας, σύμφωνα με τις οποίες αναγνωριζόταν η Μονή Βατοπεδίου ως ιδιοκτήτης των εκτάσεων στους νομούς Ροδόπης και Ξάνθης, στις οποίες βρίσκονται δύο αρχαιολογικοί χώροι.

    Απαντώντας ο τότε υπουργός Πολιτισμού Ευάγγελος Βενιζέλος, υποστήριζε ότι δεν είχε ενημερωθεί πριν από την έκδοση των αποφάσεων του υπουργείου Οικονομίας.

    Αντίθετα, η 12η Εφορία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων, με επιστολή της προς το υπουργείο Πολιτισμού χαρακτήριζε τις απαιτήσεις της Μονής Βατοπεδίου αυθαίρετες και υποστήριζε ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Πολιτισμού ήταν ενημερωμένες για τις αποφάσεις του υπουργείου Οικονομικών από το 2002.
    Ξέχασα και την Τίμια Ζώνη της μονής που προσκυνούσε κάθε τρεις και λίγο η Μιμή και ο Αντρέας. Ρεζιλίκια.
    Faktor μήπως ψιλοκαλύπτεις το ΠΑΣΟΚ ενίοτε;

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/09/2008 18:54:08

    "Ίδιο πρόσωπο έρχεται, ίδιο μαντάτο φέρνει"

    "Κάθ' ενός η πορδή, μόσχος του μυρίζει"




    ΠΠ

  6. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 10/09/2008 20:12:08

    @xase η αμοιβη ενος συμβολαιογραφου που αφορα συμβολαιο με το δημοσιο η νομικα προσωπα δημοσιου δικαιου βασει νομου πηγαινει ολοκληρη στον συμβολαιογραφικο συλλογο,οποτε ο καρατζαφερης ειπε ενα κακεντρεχες ψεμμα,οπως συνηθιζει αλλωστε..

  7. Xase avatar
    Xase 10/09/2008 20:31:06

    6

    Ευχαριστω χρηματιστη, μολις το ακουσα κιολας στην ΤιΒι!

  8. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 10/09/2008 21:56:56

    Ελλάδα η χώρα που ο νόμος κλείνει ραντεβού στην ηθική.

    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα:

    ...οι ανίδεοι υπουργοί που παραπλανήθηκαν από κρατικούς λειτουργούς (1) και στηρίζουν μια Κυβέρνηση που βασίζεται στην κοινοβευλευτική πλειοψηφία των 152 βουλευτών, εκ των οποίων ο ένας εξ αυτών κατά δήλωσή του προτιμά να τον αποκαλούν βλάκα (2).

    Στο μεταξύ:

    1. «η Μακεδονία είπε πως θέλει να αποκαλείται Μακεδονία. Το αναγνωρίζουμε αυτό. Εάν η Μακεδονία πει στη διεθνή κοινότητα ότι θέλει να την αποκαλούν με ένα άλλο όνομα το οποίο θα έχει την πλήρη υποστήριξη της μακεδονικής κυβέρνησης και του μακεδονικού λαού, δεν είμαι σίγουρος ότι θα διαφωνούσαμε»...δήλωση του Αμερικανού εκπροσώπου του Στειτ Ντιπάρτμεντ Σον Μακόρμακ 09/09/08
    2. 50.000.000,00 € δώσαμε στην ΠΓΔΜ
    3. Ο ΣΥΡΙΖΑ ανακάλυψε την "γκετοποίηση" του ιστορικού κέντρου (09/09/08 με ερώτηση στη Βουλή)
    4. Τρίτο επεισόδιο με Τουρκική ακταιωρό να μεταφέρει λαθρομετανάστες
    5. Ο ένας στους δύο ΕΛΛΗΝΕΣ αμείβετε με λιγότερα από 1.200,00 € τον μήνα
    6. Η παιδεία πετά (πχ ωραίος ο ανεκδιήγητος εκπρόσωπος του στο ALTER ότι δεν εκπαιδεύονται και δεν γνωρίζουν τις νέες τεχνολογίες, για τα χάλια της Πολιτείας και τις ευθύνες της τα έχουμε πει χιλιάδες φορές)
    7. Η ΥΓΕΙΑ θάβει, αλλά θα καλύψουν άλλη μια φορά τα "οργανωτικά κενά" (@@μ@ τα Ελληνικά τους, αλήθεια πόσο στοίχισε η νοσηλεία του ιδιώτη Ζαχόπουλου και ποιος πλήρωσε τα νοσήλεια, γιατί είδα γιγιά να παρακαλά να βρεθεί κρεβάτι σε ΜΕΘ για το εγγόνι της)
    8. Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ real estασιάζετε
    9. Ο Μανώλης κάνει ανένδοτο (και άλλος για ανέκδοτο ...ο τρίτος αυτή την εβδομάδα)
    10. Ο Βουλγαράκης θέλει τον Χατζηνικολάου για να παραιτηθεί.
    11. Ο Αλογοσκούφης ανακάλυψε τη φοροδιαφυγή (προσοχή όχι την φοροαποφυγή και δημιουργηθεί ενδοκυβερνητικό πρόβλημα)
    12. Ο Κυριακού αφού έφτυσε την χώρα τώρα λέει ...ότι δεν είπε ακριβώς ...αυτά
    13. και η Ζαχαρέα ...σχολιάζει

    ΥΓ

    (1) δεν το λέω εγώ ο κ Σανιδάς το δήλωσε
    (2) δεν το λέω εγώ, παράκληση του κ Γεροντόπουλου μεταφέρω

  9. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 10/09/2008 21:57:56

    ουπς στο 7 γιαγιά

  10. sweet revenge avatar
    sweet revenge 10/09/2008 22:14:58

    Ρε Ιθαγενή, ποιοί στήριζαν ή ανέχονταν ΚΡΙΤΙΚΑ τον Καραμανλή πέρισυ, πρόπερισυ και πάει λέγοντας; Οι Μαορί της Νέας Ζηλανδίας;
    Φώς φανάρι για όσους θυμούνται, άλλοι τον "ψήφιζαν βρίζοντας", άλλοι τον είχαν για "μικρότερο κακό", άλλοι για "δεύτερο μικρότερο κακό", άλλοι αμφισβητούσαν τις ικανότητές του αλλά τραβούσαν πιστόλι όταν ετίθετο θέμα αξιοπιστίας και εντιμότητας. Να θυμηθώ κι άλλα; Πλαγιοκάλυψη από άλλα κόμματα δεν υπήρξε;
    Κάποιοι κάποτε, αφού δούν καλά το video του αγώνα, πρέπει να συζητούν και περί των αυτογκόλ.

  11. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 10/09/2008 22:53:53

    @ Sweet, δεν υποστήριζα τον Καραμανλή ούτε φέτος (με τη νομιμότητα και την ηθική) ούτε με τις πυρκαγιές του 2007.
    Ο Καραμανλής είχε το ηθικό πλεονέκτημα της σεμνότητας και ταπεινότητας και έπαιξε με την κεκαλυμμένη έννοια της αλλαγής (επανίδρυση το 2004 - όπως ο Σημίτης το 2000 τον εκσυγχρονισμό).
    Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα όπως είναι το πολιτικό σκηνικό δεν υπάρχει ή σωστότερα δεν διαφαίνεται λύση.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου: να γίνουν αύριο εκλογές και να φύγει ο Κραμανλής.

    Λύσεις:

    1. Κυβέρνηση συνεργασίας ΝΔ - ΠΑΣΟΚ (ωραία θα συναντήσει η ΔΑΚΕ την ΠΑΣΠΕ και η βάρκα ...έκατσε)
    2. Κυβέρνηση συνεργασίας ΝΔ - ΛΑΟΣ ( να δω Πλεύρη στο Εσωτερικών και Γεωργιάδη στο Πολιτισμού και θα βάλω ...χιτώνα)
    3. Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ. Ρεαλιστικό. Πρόγραμμα? Γιατί καλή είναι η συζήτηση της παρέας, αλλά προτάσεις και λύσεις υπάρχουν? Να ακούσω για Οικονομία, Παιδεία, Εξωτερική Πολιτική, Λαθρομετανάστευση και μετά συζητάμε.
    4. Να βγει αυτοδύναμη Κυβέρνηση, νομίζω αποκλείεται.
    5. Το πέμπτο κοινοβουλευτικό κόμμα έχει παραμείνει στην εποχή του Ιωσήφ Βησσαριώνοβιτς Στάλιν

    Κατάλαβες ποιο είναι το πρόβλημα? δεν είναι τα πρόσωπα, όταν έχουν καταρρεύσει οργανωτικές δομές και ηθικές αξίες, όταν η δικαιοσύνη υποκλίνεται στην εκτελεστική εξουσία, η οποία εκτελεστική εξουσία προσκυνά τα ΜΜΕ και τις δημοσκοπήσεις που ανήκουν στην οικονομική εξουσία της χώρας, εμείς συζητάμε από τον Κωστάκη ή τον Γιωργάκη ποιο είναι το καλύτερο παιδάκι....


    ΥΓ

    ...και μην πει κανείς ότι είναι έμμεση υποστήριξη του καταλληλότερου, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το μόνο που μπορεί να προσφέρει πλέον είναι να πάει να ιδιωτεύει στην Ραφήνα.

  12. sweet revenge avatar
    sweet revenge 11/09/2008 00:14:37

    Φίλε Ιθαγενή, στη δημοκρατία όταν δεν νοθεύεται, δεν υπάρχουν αδιέξοδα.
    Γιατί όταν τίθεται το ερώτημα της διακυβέρνησης, κυρίαρχος (souverain) δεν είναι ή δεν πρέπει να είναι ο (όποιος) παπανδρέας, τσίπρας, βενιζέλος, αλαβάνος ή οι "αυλικοί" τους, αλλά η Α. Μ. το Εκλογικό Σώμα που υποστηρίζει τα κόμματά τους και οι δικές Του Επιθυμίες . Άν οι ηγεσίες φερθούν ηλιθίως και το αγνοήσουν, πληρώνουν υψηλό τίμημα.
    Η νόθευση έρχεται συνήθως από τους "μεσάζοντες". Συνήθως τους ιδιοτελείς επιχειρηματίες των ΜΜΕ και τους επαγγελματίες συνεργάτες τους, μερικές φορές από την υπερφίαλη ιδεοληψία της κοινωνικής ομάδας στην οποία ανήκουμε εγώ και σύ. Που μερικές φορές υποκύπτει στον πειρασμό να νομίζει ότι είναι το "άλας της γής"

  13. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 11/09/2008 00:23:28

    από την ανάρτησή μου (11):

    "Κατάλαβες ποιο είναι το πρόβλημα? δεν είναι τα πρόσωπα..."

    νομίζω ότι δεν το διάβασες.
    Αδιαφορώ για παπανδρέου, τσίπρα, βενιζέλο, αλαβάνο, καραμανλή, καρατζαφέρη, παπαρήγα κλπ, οι "αυλικοί" τους όμως θα στελεχώσουν, θα νομοθετήσουν και θα διοικήσουν...

    Ορίστε ένα δείγμα:

    Ο Γιώργος Παπανδρέου σαν άξιος απόγονος του Μ.Αλέξανδρου ανεβαίνει στη Θεσσαλονίκη. Πλήθη λαού…

    Πήραμε το παρακάτω e-mail από το dr Κουτσούκο Αναστάσιο και στην αρχή νομίσαμε ότι κάποιος μας κάνει πλάκα. Το ψάξαμε όμως , βρήκαμε και το site του εδώ , είναι πράγματι υποψήφιος του ΠαΣοΚ , συνεχίσαμε να έχουμε τις απορίες μας αλλά επειδή έχουμε πει ότι εδώ θα ακούγονται όλες οι φωνές αποφασίσαμε να το δημοσιεύσουμε και αμαρτία ουκ έχομεν

    “ΣΥΣΣΩΜΗ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΥΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΤΟΝ ΑΥΡΙΑΝΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ

    Ο κ. Γιώργος Παπανδρέου με τον ούριο άνεμο νίκης που πνέει πλέον στο νέο ΠΑΣΟΚ φτάνει στη συμπρωτεύουσα, ως άξιος απόγονος του Μεγάλου Αλεξάνδρου, του Ελευθερίου Βενιζέλου, του Ανδρέα Παπανδρέου και των άλλων καταξιωμένων ηγετών του Ελληνισμού.
    Ο Γιώργος Παπανδρέου θα ολοκληρώσει την περιοδεία του με ομιλία το Σάββατο το βράδυ στο Βελλίδειο και συνέντευξη Τύπου την Κυριακή το μεσημέρι.

    Πλήθη λαού αναμένουν τον ηγέτη της δημοκρατικής παράταξης Γιώργο Παπανδρέου στη Μακεδονία τη ξακουστή του Αλεξάνδρου τη χώρα, οι οποίοι βλέπουν στο πρόσωπο του νέου και διεθνώς καταξιωμένου ηγέτη του ΠΑΣΟΚ τον μοναδικό πλέον πολιτικό ηγέτη που μπορεί να υπερασπιστεί τα εθνικά μας θέματα με αξιοπιστία και να προτείνει λύσεις. Οι πολίτες σήμερα πιστεύουν ότι μόνο ο Γιώργος Παπανδρέου τόσο για τα εσωτερικά καθημερινά προβλήματα (οικονομία, δάνεια, παιδεία, ανεργία, υγεία, ασφάλεια, καθημερινότητα κλπ.) , όσο και για τα εξωτερικά μας θέματα (Σκοπιανό, Κυπριακό κλπ.) είναι ο μοναδικός αξιόπιστος ηγέτης, που θα προσφέρει με την μακρά εμπειρία του και με την πυγμή που διαθέτει, λύσεις μακράς πνοής και θα επαναφέρει την Ελλάδα στη θέση που της αξίζει στη διεθνή σκηνή.

    Η Θεσσαλονίκη είναι μια ιστορική πόλη της Ελλάδας που συνέδεσε το όνομά της με ιστορικούς σταθμούς του Ελληνισμού. Από τη λήξη του Α΄ Βαλκανικού Πολέμου αποτελεί τη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της σύγχρονης Ελλάδας. Η ίδρυσή της συμπίπτει με την αρχή της ελληνιστικής εποχής, την ανάληψη δηλαδή της οικουμενικής αυτοκρατορίας του Μεγάλου Αλεξάνδρου, από τους επιγόνους του και την κυριαρχία του ελληνικού πολιτισμού στο μεγαλύτερο τμήμα του γνωστού, για τον τότε δυτικό άνθρωπο, κόσμου. Ο κληρονόμος του βασιλείου της Μακεδονίας και σύζυγος της ετεροθαλούς αδελφής του Μεγάλου Αλεξάνδρου, Κάσσαδρος, ίδρυσε την πόλη συνενώνοντας 26 πολίχνες, που βρίσκονταν γύρω από το Θερμαικό Κόλπο, και της έδωσε το όνομα της γυναίκας του, θυγατέρας του Φιλλίπου Β΄, Θεσσαλονίκης (όνομα που προήλθε μετά από επιτυχή έκβαση μάχης επί των Θεσσαλών).

    Ηδη η Θεσσαλονίκη, η πανέμορφη νύφη του Θερμαϊκού και όλη η Μακεδονία σύσσωμη αναμένει να αγκαλάσει τον νέο ηγέτη της Ελλάδας τον Γιώργο Παπανδρέου που θα αφήσει ανεξίτηλη την προσωπική του σφραγίδα στην πορεία του Ελληνισμού.

    Χρέος κάθε δημοκράτη από τον ΄Εβρο έως την Κρήτη ανεξαρτήτου παράταξης είναι να προστρέξει στο κάλεσμα της δημοκρατικής του συνείδησης και με την παρουσία του να τιμήσει τον νέο άξιο τιμονιέρη της Ελλάδας Γιώργο Παπανδρέου. Χρέος κάθε έντιμου πολίτη είναι να χαιρετίσει και να αγκαλιάσει τις προτάσεις του νέου έντιμου ΠΑΣΟΚ.

    Αγέρωχα νειάτα, περήφανα γηρατειά ο νέος μας Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου είναι πανέτοιμος να αναλάβει το πηδάλιο της Ελλάδος, ακολουθήστε τον!!

    Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ήδη σαφές προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ, όπως είχαμε προαναγγείλει, και καθαρή υπεροχή της ηγετικής ικανότητας ως Πρωθυπουργού του Γιώργου Παπανδρέου κάτι που θα σταθεροποιηθεί τις εβδομάδες που έρχονται και θα οδηγήσει σε μια σαρωτική ΝΙΚΗ του ΠΑΣΟΚ στις επικείμενες εκλογές !!!!
    Επιτέλους τέλος∙ η Ελλάδα αλλάζει σελίδα!!!”

    Δρ Αναστάσιος Κουτσούκος
    Υποψήφιος Βουλευτής ΠΑΣΟΚ

    Αύριο ίσως νομοθετεί ή διοικεί (είναι και καθηγητής Πανεπιστημίου ...διδάσκει), όπως ο ...Γεροντόπουλος, οπότε η Α. Μ. το Εκλογικό Σώμα, απλά ....αυτοκτονεί

  14. thanos avatar
    thanos 11/09/2008 04:46:03

    @4.Μικρή Λουλού
    Αχχχχ...κατι μυρουδιες,μου θυμιζεις τωρα τα νοστιμα κεφτεδακια της Μαρικας,ξερεις πολυ καλα τι εννοω.
    Μια εξηγηση και μονο
    κι αφησεμε στο δικο μου πονο.
    το μπαλονι του 17% γιατι ξεφουσκωσε στο 11%?
    Εχει ο καιρος γυρισματα...

  15. sweet revenge avatar
    sweet revenge 11/09/2008 20:40:47

    Φίλε Ιθαγενή (13) θεωρητικά συμφωνώ. Μάλιστα εκ των υστέρων έχω μετανοιώσει πικρά που δεν πήγα να περάσω τη ζωή μου σε καμμιά Σκανδιναυική χώρα και έμεινα εδώ στη μεσανατολία. Το γυιό μου πάντως τον συμβουλεύω να πάει να ζήσει όσο πιό βόρεια γίνεται (για λόγους κλίματος, ψυχικής ηρεμίας, ηθικής, οικονομίας και ποιότητας ζωής).
    Για μένα είναι πιά αργά, αναγκασμένος είμαι εδώ να τα βγάλω πέρα, προσπαθώ να είμαι και πολίτης, όχι υπήκοος. Να βλέπω και να σκέφτομαι.
    Και βλέπω ότι όσα έφαγαν οι άθλιοι πασόκοι σε 20 χρόνια, τούτοι εδώ οι λιμάρηδες τα φάγαν σε 4,5. Είναι κι αυτό ένα επιχείρημα, πολύ πικρό μέν, μετρήσιμο δε.