#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2012 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπαινοβγαίνουν οι λαθρομετανάστες από το χωριό του Μιχαλολιάκου

[caption id="attachment_174675" align="alignnone" width="600" caption="(methysmena chromata): Θέα στο Πόρτο Κάγιο και Μαρμάρι"][/caption]

 Ως γνωστόν, το χωριό του αρχηγού της "Χρυσής Αυγής" είναι τα Κορογονιάνικα της Μάνης (ΣΣ, Κορογονιάνικα σημαίνει "γεννάνε ...Κορώνες).  Λίγο πιο κάτω από τα Κορογογιάνικα βρίσκεται η πανέμορφη παραλία του Μαρμάρι που (μαζί με το διπλανό Πόρτο Κάγιο) χρησιμοποιείται όπως μαθαίνουμε τακτικά και για την αβλαβή διέλευση εύπορων Πακιστανών και Αφγανών VIP, προκειμένου να μην δημιουργείται συνωστισμός στα παρακείμενα λιμάνια (Γύθειο, Καλαμάτα).

Έτσι έγινε και την περασμένη εβδομάδα. Το Σάββατο το βράδυ αποβιβάστηκαν στο Μαρμάρι καμιά 8οαρια Πακιστανοί. Στη συνέχεια επιβιβάσθηκαν σε ένα φορτηγό για να αρχίσουν την περιήγηση τους στην ενδοχώρα. Ύστερα από λίγο όμως, το φορτηγό βγήκε από τον δρόμο και ακινητοποιήθηκε κοντά στο χωριό Βάθεια.

Ακολούθησε πανικός. Ενώ το μοναδικό αστυνομικό όργανο της περιοχής προσπαθούσε να βρει τι θα τους κάνει, οι Πακιστανοί ξεχύθηκαν στα παρακείμενα χωριά, όπου ζητούσαν από τους κατοίκους  λίγο ψωμί, λίγο τυρί και καμιά κουβέρτα δανεική. Προφανώς τους είχαν ενημερώσει εκ των προτέρων ότι οι συμπατριώτες του κ. Μιχαλολιάκου είναι πολύ ευαίσθητοι σε ανθρωπιστικά ζητήματα και πολύ φιλόξενοι.

Στο σημείο αυτό όμως το ρεπορτάζ αρχίζει να μπερδεύεται και είμαστε αναγκασμένοι να πάρουμε τις αποστάσεις μας. Η αστυνομική εκδοχή του περιστατικού είναι η εξής: "Για παράβαση της νομοθεσίας Περί Αλλοδαπών, κατηγορείται ένας 33χρονος Έλληνας, που συνελήφθη στο Μαρμάρι του δήμου Ανατολικής Μάνης, να μεταφέρει με φορτηγό αυτοκίνητο, 66 αλλοδαπούς. ... Όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα, οι αλλοδαποί είχαν μεταφερθεί στο σημείο με το φορτηγό αυτοκίνητο, που οδηγούσε ο 33χρονος, με σκοπό να φύγουν παράνομα από τη χώρα, μέσω θαλάσσης, από ερημική παραλία της περιοχής....".

[caption id="attachment_174677" align="alignnone" width="600" caption="Το Πόρτο Κάγιο από τα Κορογονιάνικα"][/caption]

Αντιθέτως οι κάτοικοι της περιοχής που μας διηγήθηκαν τα συμβάντα, επιμένουν ότι οι λαθρομετανάστες μπήκαν στην Ελλάδα και δεν έφευγαν από αυτήν. Και εξηγούν, αυθαιρέτως φυσικά, το μπέρδεμα μεταξύ πραγματικότητας και αστυνομικού ρεπορτάζ με το γεγονός ότι όλως τυχαίως τις ημέρες εκείνες βρέθηκε για ολιγοήμερη ξεκούραση στην περιοχή και ο αρχηγός της Χρυσής Αυγής, συνοδευόμενος μάλιστα από τον εκπρόσωπο Τύπου του κόμματος κ. Κασιδιάρη.

Θα προσέξατε επίσης ότι η ανακοίνωση της αστυνομίας δεν προσδιορίζει την "ερημική περιοχή" από όπου μπαινοβγαίνουν οι λαθρομετανάστες και η οποία είναι "βούκινο" για τους κατοίκους της περιοχής. Γεγονός μάλλον άσχετο με το ότι η περιοχή είναι τόπος καταγωγής υψηλών πολιτικών προσωπικοτήτων.

Αν στην θέση του κ. Μιχαλολιάκου, βρισκόταν, άλλος πολιτικός αρχηγός, η Χρυσή Αυγή θα είχε ήδη ξεσηκώσει τον κόσμο διαμαρτυρόμενη ότι "οι λαθρομετανάστες μπαινοβγαίνουν στην Ελλάδα από την Λακωνία, πίσω από τις πλάτες των υπευθύνων"

Μακριά από όμως τέτοιοι απαράδεκτοι συνειρμοί.

Δεν θα διαπιστώσουμε λοιπόν ότι οι  άγρυπνοι και αυτόκλητοι «φρουροί της πατρίδος» συνελήφθησαν κοιμώμενοι. Έχουν κι αυτοί δικαίωμα να μην τα παίρνουν όλα χαμπάρι.

Φανταζόμαστε μόνο ότι όταν τελειώσουν οι διακοπές του κ. Μιχαλολιάκου στη Μάνη, να συνεχιστεί απρόσκοπτα το φιλάνθρωπο έργο των δουλεμπόρων, γιατί με την παρουσία του τα δρομολόγια έχουν περιορισθεί, εις ένδειξη σεβασμού…

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 13/08/2012 11:47:51

    Οι Σύροι πρόσφυγες, πάντως, από τον Έβρο θα μπουν... Καμιά 15αριά χιλιάδες θα είναι σίγουρα...

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Γιώργος1 13/08/2012 11:49:59

      Αλήθεια, οι 1.500 (?) Λίβυοι "επαναστάτες" γύρισαν στην πατρίδα τους ή όχι; Τα ιδιωτικά νοσοκομεία, πάντως, είχαν ζημιές από αυτή την υπόθεση. Καλά να πάθουν.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Γιώργος1 13/08/2012 13:02:34

        Τι ζημιές ρε φίλε. 1000 ευρώ τη μέρα τιμολογούσαν τον κάθε Λίβυο. Αγανάκτησε η Λιβύη τους είπε "πάρτε τα μισά από τα καθυστερούμενα και βλέπουμε". Εσύ τι λες να βγήκαν χαμένοι ή να κέρδισαν τρελλά λεφτά?

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Γιώργος1 13/08/2012 11:58:03

      Επίσης: Αληθεύει ότι δόθηκε πολιτικό άσυλο στον Πακιστανό εγκληματία της Πάρου; Γιατί δόθηκε άσυλο σε υπήκοο Πακιστάν; Και ποιος του το έδωσε;

      • Κάτων avatar
        Κάτων @ Γιώργος1 13/08/2012 12:23:29

        Χρυσό Αυγό με IQ 12. Καλά νομίζεις ότι πετάς την μπάλα στην εξεδρα ετσι; Ούτε το χωριό του αρχηγού σας δεν μπορείτε να φυλάξετε - εκτός αν ....

        • Γιώργος1 avatar
          Γιώργος1 @ Κάτων 13/08/2012 12:46:37

          Στο Πρώτο Θέμα το είδα αυτό για το πολιτικό άσυλο στον Πακιστανό και μου έκανε εντύπωση, και είπα απλώς να κάνω μια ερώτηση σε ανάρτηση κάπως σχετική με το θέμα (αν υπήρχε άλλη πιο σχετική θα την έκανα εκεί την ερώτηση). Την προσωπική επίθεση δεν την καταλαβαίνω, να μην ρωτάμε τίποτα δηλαδή;

      • alex23 avatar
        alex23 @ Γιώργος1 13/08/2012 12:40:00

        εδωσες μια καλη ιδεα (για επιθεωρηση)

        καθε φορα που δινει μια χωρα πολιτικο ασυλο σε καποιον, θα τον βαζει να ορκιζεται οτι δεν θα παρανομησει ποτε στην ζωη του και θα τον εκτελει δημοσια αν το κανει..

        ακομα με το ιδιο σκεπτικο, για τους ελληνες που χτυπανε ή σκοτωνουν αλλοδαπους επειδη ειναι ξενοι, να συλλαμβανεται η μανα τους και ο γιατρος που τους ξεγεννησε για συμμετοχη στο εγκλημα..

    • Tassos avatar
      Tassos @ Γιώργος1 13/08/2012 13:04:45

      Οι ΣΥΡΙΖΑίοι και λοιποί κουμμουνιστές περιμένουν τον Σεπτέμβρη για να ...ξεσηκωθεί ο κόσμος. Οι νεοναζί-χουντικοί της ΧΑ περιμένουν τους ...Σύριους. Εντέλει εγώ λέω ότι όλοι θα κάτσουν στο παγωτό.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/08/2012 12:11:36

    ..."η περιοχή είναι τόπος καταγωγής υψηλών πολιτικών προσωπικοτήτων"
    Κρίμα που τα διαγωνίως απέναντι Ζωνιανά δεν έχουν θάλασσα !
    Δεν κάνουν για "διαμετακομιστικό εμπόριο", ας αρκεσθούν στις καλλιέργειες ευγενών παραδοσιακών προιόντων.

  3. Tassos avatar
    Tassos 13/08/2012 13:00:34

    Εγώ αν ήμουν Κυβέρνηση θα έστηνα τον Μιχαλολιάκο (έστω και δια της βίας) φάτσα κάρτα σ' αυτήν την παραλία. Με το που θα τον βλέπαν οι Πακιστανοί θα λέγαν "αμάν μας ξεγέλασαν, πάλι στο Πακιστάν μας φέραν"

  4. Εύα avatar
    Εύα 13/08/2012 13:21:22

    Αφγανοί-Πακιστανοί VIP; αχαχαχα! 100% πληρότητα στα καταλύματα φαντάζομαι...

  5. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 13/08/2012 13:34:33

    Χεχεχε.

  6. sotos avatar
    sotos 13/08/2012 13:36:54

    - "Έτσι έγινε και την περασμένη εβδομάδα. Το Σάββατο το βράδυ αποβιβάστηκαν στο Μαρμάρι καμιά 8οαρια Πακιστανοί. "

    - "Για παράβαση της νομοθεσίας Περί Αλλοδαπών, κατηγορείται ένας 33χρονος Έλληνας, που συνελήφθη στο Μαρμάρι του δήμου Ανατολικής Μάνης, να μεταφέρει με φορτηγό αυτοκίνητο, 66 αλλοδαπούς. … Όπως προέκυψε από την αστυνομική έρευνα, οι αλλοδαποί είχαν μεταφερθεί στο σημείο με το φορτηγό αυτοκίνητο, που οδηγούσε ο 33χρονος, με σκοπό να φύγουν παράνομα από τη χώρα, μέσω θαλάσσης, από ερημική παραλία της περιοχής…."

    - "Και εξηγούν, αυθαιρέτως φυσικά, το μπέρδεμα μεταξύ πραγματικότητας και αστυνομικού ρεπορτάζ με το γεγονός ότι όλως τυχαίως τις ημέρες εκείνες βρέθηκε για ολιγοήμερη ξεκούραση στην περιοχή και ο αρχηγός της Χρυσής Αυγής, συνοδευόμενος μάλιστα από τον εκπρόσωπο Τύπου του κόμματος κ. Κασιδιάρη."

    - "Φανταζόμαστε μόνο ότι όταν τελειώσουν οι διακοπές του κ. Μιχαλολιάκου στη Μάνη, να συνεχιστεί απρόσκοπτα το φιλάνθρωπο έργο των δουλεμπόρων, γιατί με την παρουσία του τα δρομολόγια έχουν περιορισθεί, εις ένδειξη σεβασμού…"

    Οι τελευταίες δημοσκοπήσεις, μετά τη δημοσίευση αυτού του καταπληκτικού άρθρου με την εμπεριστατωμένη ανάλυση, δείχνουν το ποσοστό της Χ.Α. στο 0,0001%, ενώ το υπόλοιπο το καρπούται η Ν.Δ. ......

    Υγ. Τώρα αν εκεί στη Συγγρού πιστεύετε ότι με τέτοια δημοσιεύματα θα "ψήσετε" τα "πρόβατα να επιστρέψουν στη στρούγκα", απλά σκεφτείτε ότι η ειρωνεία και η λοιδορία, σε σχέση με τη ψυχολογία του Έλληνα, πάντα φέρνει αντίθετα αποτελέσματα !

    • Tassos avatar
      Tassos @ sotos 13/08/2012 13:40:07

      Εγώ λέω ότι η ΝΔ ευνουχίζει την ΧΑ με τον Ξένιο Δία. Και όταν ευνουχίζεις κάποιον αυτός θα ουρλιάζει. Αλλά όταν τελειώσει το μουνούχισμα θα ναι ευνούχος. Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ Tassos 13/08/2012 13:42:27

        Εγώ πάλι ελπίζω να γίνει σωστή δουλειά με τον Ξένιο Δια, για το καλό της Ελλάδας.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ sotos 13/08/2012 13:50:20

      Τουλάχιστον θλιβερή η προσπάθεια της κεντρο(μα πολύ κέντρο)δεξιάς να "λοιδωρεί" τη Χ.Α. Επίσης, λένε για τη σκούπα που εφαρμόζεται αυτή την περίοδο, ότι αποδίδει καρπούς κ.λ.π. Τα φανάρια, πως διάολο, είναι τίγκα στους πακο-αφγανο-μπαγκλαντεσιανούς? Είναι όλοι αυτοί νόμιμοι?

      • avanti avatar
        avanti @ Θησειώτης 13/08/2012 14:24:19

        Ναι, νόμιμοι, είναι υπάλληλοι της Siemens, ειδοποιούν μόλις ένα φανάρι χαλάσει για να σπεύσουν .......

  7. Ευάριστος avatar
    Ευάριστος 13/08/2012 13:56:43

    Σιγά ρε παιδιά μην διακινεί και τα ίδια τα μέλη της ΧΑ τους Λάθρο, για να γεμίσουν όλη την Ελλάδα, για να πάρουν την εξουσία. Μέχρι και στην Κέρκυρα και στα Ιόνια νησιά αν πάτε και εκεί αποβιβάζονται λάθρο. Απλά μπάζουμε απο παντού αν δεν εφαρμόσουμε το Ιταλικό σύστημα αυτά τα φαινόμενα δεν θα σταματήσουν.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/08/2012 14:45:22

    τραβηγμένο από τα μαλλιά... (το "ρεπορτάζ" λέω...)

    • Factorx avatar
      Factorx @ αλλενάκι 13/08/2012 15:21:52

      Αλλενάκι ασχολήσου με καμια θεωρία και οχι με ρεπορτάζ- αμφισβητεις όσα γραφουμε; Και πολυ λίγα μάλιστα αναφορικά με τα κυκλώματα που δρουν εκεί

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Factorx 13/08/2012 16:24:20

        η σύλληψη του Μανιάτη δουλέμπορου -ντροπή της Μάνης- με τους 66, 38 αφγανους και 18 πακιστανούς είναι γνωστή από την προηγούμενη εβδομάδα

        η σχέση με τις διακοπές Μιχαλολιάκου ειναι το τραβηγμένο από τα μαλλιά

        αν είχε κατέβει κάτω με καμιά κατοστή χρυσαυγίτες θα λέγατε άλλα...

        και τι φταίει ο κάθε αρχηγός κόμματος αν από την περιοχή του γίνεται δουλεμπόριο

        μακράν υμών άλλωστε η υποκατάσταση του κράτους από τη χρυσή αυγή, έτσι δεν είναι;

        οπότε;...

        • Factorx avatar
          Factorx @ αλλενάκι 13/08/2012 18:29:20

          Η είδηση διαστρεβλώθηκε για να μην εκτεθέι το φιλικό σου Χρυσό Αυγό. Και πως εξηγείται το χωριό του αρχηγόυ να έιναι μπάτε αφγανόι αλλέστε; Ούτε την Μανη δεν ελέγχεται πια - και μην απαντήσεις ανοησίες γιατί είμαι εκεί και έχω στοιχεία

        • Απηυδισμένος avatar
          Απηυδισμένος @ αλλενάκι 13/08/2012 18:32:48

          Ανέραστες γεροντοκόρες άναυδες μπροστά στο αναβολικό κάλος των χρυσών αυγών

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Απηυδισμένος 13/08/2012 21:53:29

            κομματόσκυλο, το μισογυνισμό σου δεν θα τον σχολιάσω

            για τα υπόλοιπα, τα πολιτικά ζητήματα, που σε τζούζουν ξύδι...

          • sotos avatar
            sotos @ αλλενάκι 14/08/2012 12:08:41

            αλλενάκι, πρόσεξε τα γραφόμενα του factorx "Ούτε την Μανη δεν ελέγχεται πια"....Παλαιοκομματική, απολιθωμένη νοοτροπία 40 ετών και πλέον όταν οι ψηφοφόροι θεωρούνταν και ήταν πρόβατα....Καλώς η κακώς όμως, τα πρόβατα ξύπνησαν, βγήκαν απ' το μαντρί (ο κακός λύκος είναι μόνο στα παραμύθια) κι απέμεινε ο βοσκός να παίζει με τη.....φλογέρα του!!!!

          • Iωάννης34 avatar
            Iωάννης34 @ Απηυδισμένος 13/08/2012 23:45:13

            Αφού και εσύ τους κοιτάς κατά βάθος απο τα υπόγεια σας και ζηλεύεις τα κορμια τους..

  9. kodiak avatar
    kodiak 13/08/2012 14:47:39

    σε όλους όσους μιλάν για επιτυχία της Ξένιος Ζεύς μπορούν να μπουν στο κόπο να αναλύσουν με στοιχειώδη λογική τι μπορεί να είναι το κέρδος από μια τέτοια επιχείρηση όταν δεν έχει βρεθεί αξιόπιστος τρόπος απομάκρυνσης των λαθρομεταναστών. Εκτός αν είναι ένα απλό show για τα μάτια, κάτι προφανές διότι αν είσαι σοβαρός δεν ξεκινάς μια τέτοια επιχέιρηση αν δεν έχεις πρώτα σκεφτεί το θέμα στην ολότητα του. Αλλά τα ξένα κέντρα που απαίτησαν το show έκαναν ένα λάθος υπολογισμό στο ότι όταν ο κόσμος καταλάβει πως δεν υπήρξε κανένα αποτέλεσμα θα είναι ακόμα πιο υπέρ της ΧΑ

  10. mezapos avatar
    mezapos 13/08/2012 16:35:47

    Ο κόσμος το χει τουμπανο και κάποιοι κρυφό καμάρι. Τώρα αυτές τις ημέρες που έπιασαν τους μετανάστες ήμουν στη Μάνη και είδα τις κλούβες με τις οποίες τους μετέφεραν. Απλά μου έκανε εντύπωση που είδα κλόύβες της αστυνομίας στην Αρεόπολη και ρώτησα τους μανιάτες εκεί που μου εξήγησαν τι έγινε. κατόπιν το φερε η κουβέντα για το τι γίνεται εκεί κάτω από κάποιες "φαμίλιες". Ορισμένες εξ αυτών γνωστές ακροδεξιές με συγγενικές σχέσεις όμως με πρόσωπα στη Νουδουλα. Τι καλύπτουν λοιπόν, και που εμπλέκονται; Μπραβιλίκια νύχτας, λαθρεμπόριο όπλων και σκληρότατων ναρκωτικών, εμπόριο λευκής σαρκός και λαθρομετανάστευσης. Αυτά δεν ταιριάζουν στους Μανιάτες, όσο κι αν εκεί κάτω έχουμε πάρα πολλά μπουμπούκια που καλό θα ταν να τους βάζαμε σε κανα καράβι και να τους βουλιάζαμε όλους μαζί στο Ταίναρο.

    • Tassos avatar
      Tassos @ mezapos 14/08/2012 12:32:46

      "Αυτά δεν ταιριάζουν στους Μανιάτες, όσο κι αν εκεί κάτω έχουμε πάρα πολλά μπουμπούκια "
      Αν ο τόπος είναι φτωχός, χέσε μέσα...

  11. sotos avatar
    sotos 13/08/2012 21:12:16

    ...."έιναι μπάτε αφγανόι αλλέστε;".......
    Άγχος........

  12. sotos avatar
    sotos 13/08/2012 21:14:50

    Τεκμηριωμένος.....

  13. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 13/08/2012 23:47:52

    Απο όπου και να έρχονται πρέπει να τους σταματήσουμε.Τώρα όσα συμβαίνουν σε ένα χωριό δεν συνδέονται απαραίτητα με όσους κατάγονται απο εκεί.