Μπαγιάτικη η παραίτηση Ψυχάρη
14/11/2014 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπαγιάτικη η παραίτηση Ψυχάρη

Τι ήταν αυτό το τόσο τρομερό που τον οδήγησε στην έξοδο; Η γκάφα με τον ΕΝΦΙΑ; Τον έπιασαν τα συνειδησιακά του τώρα στα... τελειώματα; Ή μήπως είχε συνεννοηθεί με τον πατέρα του γι' αυτή του την κίνηση;

Την παραίτησή του από το βουλευτικό αξίωμα υπέβαλε προς τον πρόεδρο της Βουλής ο βουλευτής της Ν.Δ. Ανδρέας Ψυχάρης. Μια παραίτηση που ήρθε αιφνιδιαστικά, λίγο πριν την ψηφοφορία για τον ΕΝΦΙΑ αλλά ιδιαίτερη σημασία έχουν οι λόγοι που οδήγησαν τον νεαρό βουλευτή να παραιτηθεί.

«Έπειτα από προβληματισμό μηνών διαπίστωσα ότι δεν αξίζει να υπηρετώ άλλο, ένα πολιτικό σύστημα που αδυνατεί να συνεννοηθεί ακόμα και για τα αυτονόητα» τονίζει στην ανακοίνωσή του ο κ. Ψυχάρης και συνεχίζει:

«Όταν εισήλθα για πρώτη φορά στη Βουλή τον Μάιο του 2012, πίστευα ότι εντάσσομαι σε μία ομάδα πολιτικών στελεχών που μπορούν να συζητούν για τα προβλήματα της χώρας με σεβασμό του ενός προς τον άλλον και που εργάζονται από κοινού για τη σταθεροποίηση και την ανάπτυξη της χώρας. Έπειτα από δυόμισι χρόνια διαπιστώνω ότι είμαι απλά ρομαντικός».

Ο Ανδρέας Ψυχάρης ευχαριστεί τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά για την ευκαιρία που του έδωσε, όπως αναφέρει, να συμμετάσχει στις εκλογές του 2012 και καταλήγει λέγοντας: «Αποχωρώ από το πολιτικό σκηνικό αλλά παραμένω ενεργός πολίτης, που θα διεκδικεί και θα μάχεται για να βελτιωθεί το βιοτικό επίπεδο των Ελλήνων, αλλά και η εικόνα του πολιτικού συστήματος που θαμπώνει όλο και περισσότερο τον τελευταίο καιρό».

Αν ήταν κάποιος άλλος άγνωστος βουλευτής θα λέγαμε ότι ο άνθρωπος «μπούχτισε» δύο χρόνια με όσα είδε και ψήφισε και είπε να πάει να ηρεμήσει. Ακόμη κι αν χάσει καμιά 100οστή χιλιάδες ευρώ και τη δύναμη που του δίνει η θέση του.

Όμως, ο γιος του Σταύρου Ψυχάρη ούτε οικονομικό πρόβλημα έχει, ούτε επαγγελματικό. Τα έχουν λύσει άλλοι γι' αυτόν. Όμως είναι απορίας άξιο: Παραιτήθηκε τώρα; Αφού πέρασε όσα πέρασε και βοήθησε κι αυτός για να βγει η χώρα από την κρίση; Τι ήταν αυτό το τόσο τρομερό που τον οδήγησε στην έξοδο; Η γκάφα με τον ΕΝΦΙΑ; Τον έπιασαν τα συνειδησιακά του τώρα στα... τελειώματα; Ή μήπως είχε συνεννοηθεί με τον πατέρα του γι' αυτή του την κίνηση;

Κάποιες κακές γλώσσες λένε ότι ο κ. Ψυχάρης δυσαρεστήθηκε σφόδρα γιατί δεν αξιοποιήθηκε σε κάποιο κυβερνητικό θώκο. Αλλά με μηδέν κοινοβουλευτικό έργο, με μοναδική παρουσία του ορισμένους τσακωμούς για το κάπνισμα στη Βουλή, γιατί θα έπρεπε να γίνει υπουργός; Και ποιος θα... ξέπλενε μετά τον Σαμαρά από τα όσα θα του έλεγαν για την υπουργοποίηση του γιου του μεγαλοεκδότη;

Αλλά για να πούμε και την αλήθεια; Δεν έχασε και η Βενετιά βελόνι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρός Νικόλας avatar
    Μικρός Νικόλας 14/11/2014 13:45:30

    Καλώς δεν έγινε υπουργός, πολύ κακώς έγινε και Βουλευτής. Να πάει να βοηθήσει στην πατρική επιχείρηση, που περνά και θα περάσει πολύ δύσκολες στιγμές. Όχι όλοι οι άεργοι εισοδηματίες στο τεμπελοδημοσιοϋπαλληλίκι, να τους πληρώνουμε εμείς!

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 14/11/2014 13:48:28

    Καλά ρε παιδιά αυτός πριν 3 χρόνια ήταν πρώτη μούρη στο κόμμα .τον γλυφανε όλοι.μεχρι και στην ΟΝΝΕΔ πήγαινε και έκοβε την πίτα της πρωτοχρονιάς παρέα με τον παπαμιμικο....έρε πλάκα που έχουν μερικοί.

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/11/2014 14:09:07

    Οι αρμόδιοι δεν πρέπει να αγανακτούν και να εκπλήσσονται με την συμπεριφορά Ψυχάρη. Το πλεονέκτημα αυτό ανήκει αποκλειστικά σε μας, που και εκπλαγήκαμε αλλά και που αγανακτήσαμε και πιο έγκαιρα αλλά και πιο λογικά, αμέσως μετά την είδηση ότι εντάχθηκε στους κόλπους της ΝΔ!!!

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 14/11/2014 14:09:34

    Ξύδιιιιιιιιιιιιιιιι!!!

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 14/11/2014 14:11:13

    Έχει κανείς αμφιβολία ότι αυτό αποτελεί και στροφή του ΔΟΛ?

    • Μικρός Νικόλας avatar
      Μικρός Νικόλας @ ΣΟΝ ΠΕΝ 14/11/2014 18:48:42

      Η μόνη στροφή που θα πάρει στο εγγύς μέλλον ο δόλιος ΔΟΛ, θα είναι προς τον γκρεμό.

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/11/2014 14:15:07

    Τώρα, μήπως ξέρει κάτι παραπάνω από μας και προσπαθεί να καταλάβει τον χώρο του σε κάποιο άλλο εκκολαπτόμενο συνασπισμό;

    • Μικρός Νικόλας avatar
      Μικρός Νικόλας @ ΝΤΙΝΟΣ 14/11/2014 14:33:08

      Εννοείται οτι θα ...σταδιοδρομήσει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πολιτικά αυτός ο ταλαντούχος πολιτικός άνδρας. Θέλει και ρώτημα; Όχι γι αυτόν. Για τη φουκαριάρα την πατρίδα....

  7. Κίττυ avatar
    Κίττυ 14/11/2014 14:27:26

    ....όλοι οι δρόμοι, τα έργα, τα διόδια και τα τζάκια τους ... οδηγούν στο "αδιάφθορο" ποτάμι!!!

  8. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 14/11/2014 14:37:17

    Θα έπρεπε να μπορώ να πώ , πως το παιδί δεν έχει ευθύνη για το "Πολιτικό Σύστημα" που σε μεγάλο βαθμό έχτισε ο πατέρας του, ο μακαρίτης προϊστάμενος του πατέρα του ,και οι φίλοι τους. Για κάποιο λόγο ,δεν μπορώ να το πώ. Κάτι για μήλα, κάτι για μηλιές ,ξέρετε...

  9. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/11/2014 12:32:29

    Όποιος διαβάσει το σημερινό ΒΗΜΑ θα δει πόσο προφητικό ήταν το προηγούμενο σχόλιό μου στην ίδια ανάρτηση.

  10. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 16/11/2014 12:37:25

    Δεν ενδιαφέρει κανένα. Νομίζω ότι ούτε καν έγινε αντιληπτή η παραίτησή του, εν όνόματι μιας δήθεν γενναίας αποφασης. Και ο πλέον ανίδεος πιστεύει ότι κάτι υποκρύπτεται. Στο καλό και να μας γράφει κύριε.

  11. Τ.ΧΡΟΝΗΣ avatar
    Τ.ΧΡΟΝΗΣ 17/11/2014 11:09:39

    Οταν το πολιτικο συστημα απαλλαγει απο τον καθε ειδους Ψυχαρη τοτε η Ελλαδα μπορει να εχει καποια ελπιδα να σωθει.Και μην νομιζετε οτι το προβλημα ειναι ο ιδιος ως γιος του πατρος της διαπλοκης(Σταυρου Ψυχαρη) αλλα η ιδια η διαπλοκη που παραμενει αλωβητη και βασιλευει.Τελος παντων κατι πιο βαθυ σχεδιαζεται απο μεσαλοεκδοτικα-εργολαβικα συστηματα που δρομολογουν και τετοιες "ηρωικες εξοδους",προκειμενου να προστατεψουν τα τεκνα τους.Οψομεθα.