#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2008 02:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπήκε ως ελληνικό το ουκρανικό ηλιο - ορυκτέλαιο;

Το νοθευμένο με ορυκτέλαιο και επικίνδυνο για την υγεία ηλιέλαιο, τυποποιήθηκε στην Ουκρανία και εισάχθηκε στη χώρα μας συσκευασμένο, ως να επρόκειτο για ελληνικό προϊόν. Τα παραμύθια που ακούσαμε, ότι δήθεν η περιεκτικότητα σε ορυκτέλαιο οφείλεται στο γεγονός, ότι η μεταφορά γινόταν με βυτία μεταφοράς ορυκτελαίων τα οποία δεν είχαν προηγουμένως καθαρισθεί, δεν έχουν καμία βάση. Είναι προφανές ότι μεγάλες επιχειρήσεις επεξεργασίας και τυποποίησης σπορέλαιων, προκειμένου να αυξήσουν τα κέρδη τους, ανακάλυψαν την Ουκρανία, όπου έχει μεγάλη παραγωγή ηλιέλαιου. Επειδή εκτός από το φθηνό λάδι και το κόστος υλικών τυποποίησης και συσκευασίας στην Ουκρανία είναι σχεδόν μηδενικό, σκέφθηκαν να μεταφέρουν και τη γραμμή παραγωγής εκεί και να το εισάγουν έτοιμο για την κατανάλωση, αδιαφορώντας για την υγεία των καταναλωτών. Τώρα πώς αυτές οι μεγάλες ποσότητες ηλιέλαιου πέρασαν στη χώρα μας, χωρίς να εντοπισθούν και να γίνουν οι επιβεβλημένοι, για προϊόντα εκτός χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έλεγχοι ποιότητας και σύνθεσης, είναι ένα από τα μεγάλα ερωτήματα που πρέπει να απαντήσει η κυβέρνηση. Λέγεται μάλιστα, ότι πέρασε αδασμολόγητο ως ελληνικό προϊόν.

http://www.kentri.gr/8/post-504.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ατακτος ΔΕΗ avatar
    ατακτος ΔΕΗ 16/05/2008 03:41:46

    Όταν δεν γνωρίζουν κάποιοι στη ΔΕΗ τι διαφορά N και gr η gr*(συμφώνα με το ΧρηστΆκη ) μετά πώς να μην πιστεύεις στο

    http://www.avgi.gr/cgi-bin/hwebpressrem.exe?-A=489481&-w=&-V=hpress_int&-P

  2. νικος avatar
    νικος 16/05/2008 03:50:25

    Ναι Anonymous αν αναλογιστείς όμως πόσα διδακτορικά έχουν «γίνει» η αναχαραχτεί ποιο σωστά στα Πανεπιστήμια για να αποδείξουν την ανωτερότητα του φραπέ έναντι του «ελληνικού» πιστεύεις ακόμα ότι κάποιος θυμάται τη έγραψες εσύ σε μια εφημερίδα πριν χρόνια για τον «ελληνικό» η του φίλτρου «ιταλικό» ,κάπως έτσι είναι και με το λάδι .

  3. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 05:07:49

    kata ta alla ehoume anaptixi i skata kata tou alogomouri!!!

    http://www.emea.gr/default.asp?ElementId=21628

  4. agrotis avatar
    agrotis 16/05/2008 05:54:15

    http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/L28743836.htm

  5. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 16/05/2008 07:24:43

    Καλά ειδικά για το νες καφέ, πρέπει να γίνει ξεχωριστό post. Ποια μεθυλτριονολόνη που απευθύνετε σε συγκεκριμένη ομάδα αθλητών πρωταθλητισμού, αυτό το πράγμα που βάζουμε μέσα μας λίγο-πολύ όλοι, σμπαραλιάζει το νευρικό σύστημα, κουράζει το συκώτι, διαλύει τη βλεννογόνο επικάλυψη του στομάχου οδηγώντας αρκετές φορές σε διάτρηση, χαλάει το έντερο..
    Και το πληρώνεις αναλογικά με το κόστος παραγωγής του, κάμποσες φορές πιο πάνω από ότι την πρέζα. Η εθνική μας ντόπα.

  6. mesas avatar
    mesas 16/05/2008 08:10:42

    καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι...

    1. έγιναν έλεγχοι από το Χημείο για την εισαγωγή
    αλλά το χημείο έψαχνε για προβλήματα που παρουσιάζονται συνήθως, μιλάμε για έλγχο "ρουτίνας", και δεν έψαξε για ορυκτέλαιο/παραφινέλαιο
    2. αυτό τον έλεγχο ρουτίνας ΔΕΝ τον έκανε ο χημικός της γαλλίκής ή ελβετικής εταιρείας, αυτός έψαξε τα πάντα και φυσικά το βρήκε και ειδοποιήθηκαν όλοι στην Ευρώπη
    3. η άλλη εκδοχή που φαίνεται πιο σοβαρή είναι ότι οι Ουκρανοί δεν χρησιμοποίησαν τις χημικές ουσίες που έπρεπε για την παραγωγή, αλλά διαφορετικές, λογω έλλειψης, και έτσι δημιουργήθηκε το πρόβλημα
    4. η εισαγωγή που έγινε από 1-2 εταιρείες μοιράστηκε σε περίπου 17-20 "φασονιστες" σε όλη την Ελλάδα, οι οποίοι έφτιαξαν προϊόντα για ΑΒ, Κραφτ, Λιντλ κλπ.
    5. είναι σχετικά δύσκολο να βρεθούν ποια ακριβώς προϊόντα παρασκευάστηκαν με το προβληματικό ηλιέλαιο, καθώς κάποιοι από τους φασονιστες ή το ανέμιξαν με άλλο ηλιέλαιο ή το πούλησαν σε άλλους που έφτιαξαν ή το πούλησαν σε άλλους
    6. προϊόντα που φαίνεται ότι χρησιμοποιείται ηλιέλαιο είναι οι μαγιονέζες, πατατάκια, χρώματα, διάφορες σως κλπ.

  7. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 08:45:07

    και το ΚΔΕΠ/ΔΕΗ με 2 φασματογραφους τι κανει ?
    Μεταφραζει αμερικανικα ο Φοντας ...Τ.Ε.15

  8. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 08:48:42

    Και στη Λαρισα ο Φλωρος ακομα κρατα το ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ και ξεφτελιζει Ρομα κλπ .Ποιος τον καληπτει!!!

  9. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 08:51:43

    εσει Παναγιωτη Δ. δεν εχεις κοσμο ουτε για Τετοβο ουτε για Λαρισα τεληκα μονο για δημ.σχεσεις με την Ντορουλα !!!!

  10. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 09:52:22

    λετε να λεει αληθεια
    "Ο κ.Φώλιας είπε ότι το όνομα της εταιρίας θα γίνει γνωστό αργότερα."

  11. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 10:47:17

    kala ti epathe o Kostakis sti vouli ton ehi eghirisi
    proi proi i hirourgos Natasa .Ai tekno pane sto horio sou opio kai nane tekno mas ke iremise me ta pedia sou !!! to pires sto kranio me to radonio !!!!

  12. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 10:54:43

    kala ti epathe o Manolis i ypografi vriskete sto diadihtio .Kala toso malakas itan den ixere den evlepan ta gava tou ke ipografe !!!!!

  13. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 11:04:16

    τον Van Gogh κανεις δεν εχει αγναντεψει σε αυτων τον
    τοπο κρειμα!!!Αλλα ουται τον Βασιλη Ιεροπουλο !!!!

  14. the_father_of_τουρκόσπορος avatar
    the_father_of_τουρκόσπορος 16/05/2008 12:22:09

    Εγώ πάντως τηγανίζω μόνο με Castroil!