#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2010 13:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπήκε στο ΠΑΣΟΚ να αλλάξει τον κόσμο, αλλά του έσβησαν τα …φώτα



Επί ποδός πολέμου βρίσκονται οι συνδικαλιστές της ΔΕΗ πό την ημέρα που η Κομισιόν ζήτησε από την κυβέρνηση να πωλήσει το 40% των λιγνιτικών και υδροηλεκτρικών μονάδων της επιχείρησης.

«Θα πάμε σε απεργία διαρκείας και θα σβήσουν τα φώτα σε όλη τη χώρα», προειδοποιεί ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ - ΔΕΗ Νίκος Φωτόπουλος, ο οποίος δηλώνει: «Είμαι σοσιαλιστής. Μπήκα στο ΠΑΣΟΚ να αλλάξω τον κόσμο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos33 avatar
    panos33 29/07/2010 13:34:28

    και αυτοι ειναι πολλοι....δεν ειναι σαν τους φορτηγατζηδες μερικες χιλλιαδες,που θα χωρεσουν ολα αυτα τα ατομα στις ερχομενες ΕΠΙΤΑΞΕΙΣ-ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΕΙΣ?παντως η κυβερνηση προειδοποιησε με τους φορτηγατζηδες,το κριμα στο λαιμο των τρομοκρατων απεργων απ εδω και περα.....

  2. takis avatar
    takis 29/07/2010 13:40:43

    Συμπαραστεκόμεθα στο ΠΑΣΟΚ που μπήκε στο ΠΑΣΟΚ για να αλλάξει τον κόσμο.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ takis 29/07/2010 21:05:03

      +1

      και αλλάξανε και τον κόσμο και τα φώτα...
      και τώρα ετοιμάζονται να χαρίσουν και την περιουσία του ελληνικού λαού που είναι τα ορυχεία και τα υδροηλεκτρικά.

  3. Kostas avatar
    Kostas 29/07/2010 13:45:05

    Το θέμα της ΔΕΗ απαιτεί σοβαρή αντιμετώπιση.

    Από τη μία η απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας πρέπει να προχωρήσει. Και σε όποιους έχουν αμφιβολία για το αν η απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας θα είναι προς όφελος της οικονομίας και της κοινωνίας, ας θυμηθεί τι έγινε με την απελευθέρωση της αγοράς των τηλεπικοινωνιών. Αλήθεια θυμάστε πως λειτουργούσε ο ΟΤΕ πριν την απελευθέρωση μέχρι τις αρχές του 90? Έχει καμία σχέση η αγορά τότε με αυτήν που υπάρχει σήμερα?

    Από την άλλη αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει έτσι άκριτα να βγει η ΔΕΗ να πουλήσει το 40% των μονάδων της. Είναι δεδομένο ότι υπάρχουν ισχυρά διεθνή και εγχώρια συμφέροντα που θέλουν να κανιβαλίσουν την ΔΕΗ. Όμως από την άλλη, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πάνω από 10 χρόνια η ΔΕΗ και οι συνδικαλιστές της με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εμποδίζουν την ομάλη απελευθέρωση της αγοράς (και να που τώρα θα βρεθούν σε πολύ δύσκολη θέση), ενώ θα έπρεπε οι ίδιοι να είχαν διασφαλίσει έδώ και καιρό μία ομαλή μετάβαση από τη μία κατάσταση στην άλλη (γιατί ήταν γνωστό στους πάντες ότι είναι θέμα χρόνου η απελευθέρωση της αγοράς).

    Σε κάθε περίπτωσή όμως οι συνδικαλιστές τους θα πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είμαστε στη δεκαετία του 80' και πως ο ρόλος τους δεν είναι να διοικούν την επιχείρηση, όπως γίνεται μέχρι τώρα, ούτε να αποφασίζουν την ενεργειακή πολιτική της χώρας.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Kostas 29/07/2010 14:22:01

      Θυμάμαι πολύ καλά τι έγινε με τον ΟΤΕ.
      Ο ΟΤΕ μόλις άλλαξε τα κέντρα του με ψηφιακά, όλα δούλευαν ρολόι.
      ΠΡΙΝ ΤΟ 90:Με τα αναλογικά έκανες αίτηση για τηλέφωνο και έπαιρνες μετά από 1 χρόνο, εκτός αν είχες μέσο.
      ΜΕΤΑ ΤΟ 90:Με τα ψηφιακά η δουλειά γινόταν σε 1 εβδομάδα.

      ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
      Μετά ήρθαν οι ψεύτικες τηλεπικοινωνιακές εταιρίες που χρέωναν διπλό πάγιο και ΟΤΕ και Ψευτο-εταιρία. Στο ΟΤΕ έκανες διακοπή τηλεφώνου σε μία μέρα, στις Ψευτοεταιρίες ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ. Στις Ψευτοτηλεπηκινονιακές Εταιρίες πλήρωνες πάγια χωρίς τηλέφωνο, γινόταν σύνδεση χωρίς να ειδοποιήσουν, ολόκληρα χωριά και πόλεις βρισκόταν ξαφνικά εκτός ΟΤΕ χωρίς να έχουν κάνει αίτηση, χωρίς να βάλουν υπογραφή.
      Ουρές ολόκληρες στις ψευτοεταιρίες για διακοπή υπηρεσιών. Αμέτρητες οι καταγγελίες για παράνομες χρεώσεις στο ΕΕΤΤ.

      ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ Η ΔΕΗ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΗ ΤΙΠΟΤΑ.

      • Vangelis avatar
        Vangelis @ Dimitris D 29/07/2010 16:18:11

        Μαζί σου ήμουν κι εγώ και υποστήριζα η ΔΕΗ να μην πουλήσει τίποτα... μέχρι την περασμένη Παρασκευή. Γιατί την περασμένη Παρασκευή εν μέσω του επερχόμενου καύσωνα του Σαββατοκύριακου, ώρα 9:10 το βράδυ, είχα την ατυχία να πέσει το ρεύμα στον δρόμο μου. Όλος ο δρόμος σε black-out, η θερμοκρασία στα ύψη, κλιματιστικά κλειστά, τα ψυγεία αρχίζουν να αποψύχονται, όχι σε κανένα χωριουδάκι, σε δρόμο στα ΠΑΤΗΣΙΑ!

        Τηλεφωνήματα όλη η γειτονιά στις βλάβες ΔΕΗ, απάντηση των αγενέστατων υπαλλήλων; "Που να ξέρουμε ΕΜΕΙΣ πότε θα φτιαχτεί, πρόκειται για υπόγειο καλώδιο και είναι δύσκολη η κατάσταση!". Δύσκολο; Πανεύκολο! Έλα όμως που τα συνεργεία, οι ηλεκτρολόγοι, οι τεχνικοί και δεν ξέρω γω τι άλλο είχαν τελειώσει τη βάρδια ή απλά πήγαν για ύπνο (στο κλιματιζόμενο σπίτι τους) ή για καμιά μπύρα (από το ψυγείο τους)!

        Αποτέλεσμα; Από τις 9 το βράδυ που έπεσε το ρεύμα, ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ αποκατάστασης της βλάβης! Ήρθαν στις 9 το άλλο πρωί (ε να μην κοιμηθούν οι καημένοι;) και η βλάβη επιδιορθώθηκε σε 2-3 ώρες. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά μερικοί από τους τεχνικούς πουλούσαν και πνεύμα σε 2-3 άτομα που τους ρώτησαν γιατί έκανε να αποκατασταθεί η βλάβη 15 ολόκληρες ώρες εν μέσω καύσωνα!

        Εγώ απλά έχασα την πτήση μου το πρωί του Σαββάτου, επειδή αντί να πάω στο αεροδρόμιο, πετούσα αποψυγμένα τρόφιμα και σφουγγάριζα τα νερά!

        Και μετά έχει το ΘΡΑΣΟΣ ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ – ΔΕΗ να δηλώνει: «Είμαι σοσιαλιστής. Μπήκα στο ΠΑΣΟΚ να αλλάξω τον κόσμο»;; Κατάφερε να αλλάξεις πρώτα ΕΝΑ καλώδιο στο κέντρο της Αθήνας, σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 15 ώρες και μετά κοιτάς ν' αλλάξεις και τον κόσμο!

        ΟΧΙ ΤΟ 40%, ΤΟ 100% ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΡΑΥΡΟΙ!

      • Vangelis avatar
        Vangelis @ Dimitris D 29/07/2010 22:20:14

        Ευχαριστώ για την πληροφόρηση αλλά για ποιον λόγο εμένα ή οποιονδήποτε πελάτη/συνδρομητή της ΔΕΗ να τον ενδιαφέρει εάν υπάρχουν περισσότεροι διοικητικοί υπάλληλοι από τεχνικό προσωπικό, εάν υπάρχει ένα μόνο συνεργείο ανά περιοχή, εάν οι βλάβες έχουν ανατεθεί σε εργολάβους που δουλεύουν μόνο την ημέρα (!?!) κλπ κλπ. Η ΔΕΗ ενδιαφέρεται αν καθυστερήσω να πληρώσω το λογαριασμό ή θα μου κόψει το ρεύμα;

        Επίσης η ΔΕΗ και οι υπάλληλοί της αντιλαμβάνονται ότι το αγαθό που παρέχουν αποτελεί καθολική υπηρεσία (φως, νερό, τηλέφωνο κλπ κλπ) που πρέπει να παρέχεται αδιαλείπτως και να διορθώνεται αμέσως σε περίπτωση βλάβης και όχι "το επόμενο πρωί όταν ξυπνήσει ο εργολάβος"; Και ότι αυτό δεν αποτελεί μόνο υποχρέωση της ΔΕΗ αλλά δικαίωμα των πολιτών;

        Μάλλον όχι, αν λάβω υπόψη τα ειρωνικά σχόλια των τεχνικών το επόμενο πρωί και την αγενέστατη συμπεριφορά των υπαλλήλων του τηλεφωνικού κέντρου βλαβών. Ναι, μου (μας) απαντούσαν ακριβώς όπως κι εσύ: "Τι να σας κάνουμε κι ΕΜΕΙΣ ρε παιδιά;" (?!?). Λες και δεν επικοινωνήσαμε με τις βλάβες ΔΕΗ αλλά τις βλάβες ΟΤΕ!

        Όσο για τα υπόλοιπα περί δύο ταυτόχρονων βλαβών, τη γιαγιά που της έκλεψαν την ασφάλεια, τις 1-2 ώρες αποκατάστασης της βλάβης κλπ κλπ, τα ακούω σαν φτηνές δικαιολογίες.

        ΔΕΝ ήταν δύο ταυτόχρονες βλάβες, ήταν μία σε όλη την Αθήνα. Πως το ξέρω; Με το που τους παίρναμε τηλέφωνο, πριν καν τους πούμε πως, που και τι, απαντούσαν "Α, η βλάβη στα Πατήσια; Είμαστε ενήμεροι".

        ΔΕΝ επρόκειτο για μια γιαγιά που της έκλεψαν την ασφάλεια. Ήταν black-out ενός ολόκληρου δρόμου με πολυκατοικίες και καταστήματα (συμπεριλαμβανομένων super market, κρεωπολείου, ταβέρνας κλπ με ευπαθή προϊόντα).

        ΔΕΝ ήταν σε ένα ερημικό χωριό, στην άκρη του πουθενά. Πατήσια ήταν, 10 μόλις λεπτά από την Ομόνοια.

        ΔΕΝ προέκυψε η βλάβη τα μαύρα μεσάνυχτα. 9 η ώρα το βράδυ ήταν, μόλις είχε νυχτώσει. Θέλεις να μου πεις ότι στις 9, δεν υπάρχει συνεργείο για να καλύψει την Αθήνα;

        Και αντί να αναφέρεις το παράδειγμα της Καλιφόρνια για ποιο λόγο δεν αναφέρεις παραδείγματα από τις διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, αφού και στην ΕΕ ανήκουμε άρα η απελευθέρωση θα λάβει την ίδια μορφή;

        Αυτό που μου συνέβη στην Αθήνα με το black-out, το έζησα και το αντιμετώπισα σαν "τουρίστας". Στην Αθήνα έφτασα λίγες μόνο ώρες πριν το black-out από τη Γερμανία όπου σπούδασα και εργάζομαι τα τελευταία 12 χρόνια. Έπαθαν οι Γερμανοί τίποτα κακό με την απελευθέρωση του ηλεκτρικού και φυσικού αερίου; Να σου πω προσωπικά τι "έπαθα". Συνέχιζα να πληρώνω για αρκετό καιρό την παλιά "δημοτική" επιχείρηση, πριν καταλάβω ότι στους νέους εναλλακτικούς παρόχους το ίδιο ρεύμα και γκάζι ήταν μέχρι και 40% φτηνότερο. Οπότε με μια απλή αίτηση αλλαγής παρόχου από το internet, κατέληξα να πληρώνω κατά πολύ φτηνότερο ρεύμα/γκάζι.

        Και αυτό που σίγουρα δεν "έπαθα" ήταν να μου συμβεί βλάβη που έκανε να αποκατασταθεί 15 ώρες εν μέσω πολικού ψύχους (έτσι για να βρω κάτι ανάλογο με τον καύσωνα) και από πάνω να ακούω υπαλλήλους να μου λένε "Τι να σας κάνουμε κι εμείς ρε παιδιά;"

  4. περιοδικό manifesto avatar
    περιοδικό manifesto 29/07/2010 13:52:44

    Τελικώς υπάρχουν ΠΑΣΟΚΟΙ με χιούμορ

  5. thespieys avatar
    thespieys 29/07/2010 13:52:44

    χαχαχαχαχα! Ελεος!

  6. undercover gpr avatar
    undercover gpr 29/07/2010 14:00:20

    OYAXAXAXAXAXA !!

    Αυτός αντί ν'αλλάξει τον κόσμο θα μας αλλάξει τα φώτα!!

  7. ataktos avatar
    ataktos 29/07/2010 14:12:51

    wszedzie cisza ..wszedzie spokoj ...przed buza ...UWAGA !!

  8. ataktos avatar
    ataktos 29/07/2010 14:19:18

    Απάντηση του κ. Piebalgs εξ ονόματος της Επιτροπής
    Η οδηγία 2005/89/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 18ης Ιανουαρίου 2006, περί μέτρων διασφάλισης του εφοδιασμού με ηλεκτρισμό και περί επενδύσεων υποδομής(1), ορίζει διατάξεις διασφάλισης της παροχής ηλεκτρισμού.

    Στο πλαίσιο αυτό, τα κράτη μέλη είναι υπεύθυνα για την επάρκεια παραγωγής και δικτύου, η δε οδηγία δεν προβλέπει μηχανισμό ενισχύσεων σε κοινοτικό επίπεδο.

    Ο ορισμός και το πεδίο εφαρμογής της ασφάλειας του εφοδιασμού με ηλεκτρική ενέργεια διατυπώνονται στο άρθρο 1 παράγραφος 1 και στο άρθρο 2 στοιχείο β) της οδηγίας 2005/89/EΚ. Στην πράξη, ασφάλεια του εφοδιασμού με ηλεκτρική ενέργεια σημαίνει επάρκεια παραγωγής και δικτύου, δηλαδή ικανότητα παραγωγής και μεταφοράς ηλεκτρισμού ώστε να ικανοποιείται η ζήτηση. Ο κυριότερος παράγων που δυνητικά μπορεί να απειλήσει την ασφάλεια του εφοδιασμού με ηλεκτρική ενέργεια είναι το χαμηλό επίπεδο επενδύσεων τόσο σε ικανότητα ηλεκτροπαραγωγής όσο και σε δίκτυα μεταφοράς ηλεκτρισμού (τόσο στο εσωτερικό των μεμονωμένων κρατών μελών όσο και σε διασυνδέσεις μεταξύ διαφορετικών κρατών μελών). Η συνεργασία και ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ επιχειρήσεων εκμετάλλευσης δικτύων ηλεκτρισμού (διαχειριστών των συστημάτων μεταφοράς) είναι επίσης ζωτικής σημασίας επειδή βοηθά στην πρόληψη πιθανών γενικών διακοπών ηλεκτρικού ρεύματος.

    Στο άρθρο 4 παράγραφος 1 της οδηγίας αναγράφεται ότι οι επιχειρήσεις εκμετάλλευσης συστημάτων μεταφοράς είναι υπεύθυνες για τους κανόνες ασφάλειας του ηλεκτρικού δικτύου, καθώς και για την επί καθημερινής βάσεως διαχείριση του ηλεκτρικού συστήματος και για τον έλεγχο πιθανών περικοπών/ελλείψεων.

    Οι επιχειρήσεις εκμετάλλευσης των συστημάτων μεταφοράς συνεργάζονται επίσης σε εκούσια βάση και συνάπτουν μεταξύ τους συμβάσεις προμήθειας ηλεκτρισμού με σκοπό τη διασφάλιση επαρκών επιπέδων ασφάλειας του εφοδιασμού.

  9. crocodile avatar
    crocodile 29/07/2010 14:21:59

    Πρόσφατα 17 βουλευτές του ΠαΣοΚ κατέθεσαν ερώτηση προς τον υπουργό Ανάπτυξης κ. Χρ. Φώλια τονίζοντας ότι με τη μετατροπή της άδειας παραγωγής της μονάδας - από αυτοπαραγωγός θα γίνει ανεξάρτητη παραγωγός - θα ζημιωθεί η ΔΕΗ κατά περίπου 80 εκατ. ευρώ τον χρόνο, αφού με την αλλαγή η Αλουμίνιον θα πουλάει ακριβά στο σύστημα το ηλεκτρικό ρεύμα (περίπου 75 ευρώ ανά μεγαβατώρα) και στη συνέχεια θα το αγοράζει από τη ΔΕΗ φθηνότερα, στα 38 ευρώ, επιφέροντας οικονομική ζημιά στη ΔΕΗ.

    από εδώ: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=188386&ct=3&dt=27/04/2008

    κάπως έτσι θα είναι και οι νέες συμφωνίες;

  10. donaE avatar
    donaE 29/07/2010 14:23:17

    Μπηκε στο Πασοκ για να αλλαξει τον κοσμο;Μηπως μπηκε για να δει φως επιτελους;

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ donaE 29/07/2010 15:04:48

      Αμαν βρε αδερφέ με το Πασοκ βρήκες να αλλάξεις τον κόσμο. Εχεις δει πουθενα στον κόσμο σοσιαλιστικό κόμμα (λέμε τώρα) στα πράσινα?

      • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
        ΓΙΩΡΓΟΣ @ ανώνυμος 29/07/2010 15:29:32

        ξεχνάς του ΚΑΝΤΑΦΙ,αδελφός του ΑΝΔΡΕΑ

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ ανώνυμος 29/07/2010 16:09:27

        Ε ναι αλλα δεν είναι σοσιαλιστές μουσουλμανοι ειναι

  11. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 29/07/2010 15:47:07

    Δυστυχώς όλοι αυτοί οι αγράμματοι-αμόρφωτοι-ανερμάτιστοι και απαίδευτοι, νυν life style και κοιλαράδες εργατοπατέρες της κακιάς ώρας αποτελούν το άλλοθι για τη διάλυση αυτού του ελάχιστου που έχει απομείνει από το κοινωνικό κράτος, το κράτος πρόνοιας και τον ιστό αυτής της 'καταραμένης' κοινωνίας... Κύριε Φωτόπουλε, όταν ο Σημίτης αποφάσιζε την εισαγωγή της ΔΕΗ στο Χρηματιστήριο και τη μετατροπή όλων των κατακτήσεων των εργαζομένων της σε αέρα κοπανιστό, πού ακριβώς ήσαστε; Ααα ξέχασα, τότε από κοινού με το σύντροφο-θεατρίνο Παναγιωτακόπουλο, από κοινού με τον έτερο Καππαδόκη Παντελή Οικονόμου, κάνατε αντίσταση στο Σημίτη εκ των έσω... Επιτέλους, σταματήστε να υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας τόσο αισχρά και να μας αραδιάζετε ιστορίες για αγρίους. Το ΠΑΣΟΚ διέλυσε τον κοινωνικό ιστό της χώρας και συνεχίζει να επελαύνει ως ακραία νεοφιλελεύθερη δύναμη, πολύ πιο 'δεξιά' από την 'επάρατη δεξιά'... Για ένα πράγμα "χαίρομαι" με όλη αυτήν την αναμπουμπούλα: το ότι κάτι συνδικαλιστές όπως εσείς θα θαφτείτε από τη σκόνη του χρόνου και θα ησυχάσει επιτέλους το κεφάλι μας...

  12. man8os avatar
    man8os 29/07/2010 15:52:02

    Να πεσει η κυβερνηση!
    ΥΓ:ΤΟ ΚΚΕ τρομαξε για αυτο εξαφανιστηκε.
    Η κριση ειναι σοβαρη, πολυ σοβαρη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 29/07/2010 15:55:51

      Το ΚΚΕ πολύ ορθά απέχει.
      Ας αντιμετωπίσει μόνο του το ΠΑΣΟΚ την κοινωνία.
      Το ΚΚΕ ήταν το μαξιλάρι μεταξύ κοινωνίας και ΠΑΣΟΚ.

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ Orestios 29/07/2010 16:10:20

        Ετσι ακριβώς ας καταρρεύσουν εσωτερικά

      • Radar Dude avatar
        Radar Dude @ Orestios 29/07/2010 20:13:06

        Να απολυθούν όλοι οι αραχτοί της ΔΕΗ. Καλύτερα σπαρματσέτο παρά κηφύνες.

  13. Xa! avatar
    Xa! 29/07/2010 19:29:31

    Vangelis says:
    29/07/2010 at 16:18 Μαζί σου ήμουν κι εγώ και υποστήριζα η ΔΕΗ να μην πουλήσει τίποτα… κλπ κλπ


    Για πληροφόρηση.
    Τα τελευταία 10 χρόνια, η ΔΕΗ μείωσε το προσωπικό της κατά 15000 υπαλλήλους. Λόγω συνταξιοδότησης.
    Δεδομένου του οτι είναι τεχνική εταιρεία, οι πλειοψηφία ήταν τεχνικό προσωπικό.
    Τα συνεργεία μειωθήκανε απο 3 το πρωί και 2 τα απογεύματα και τις νύχτες, σε ένα,
    Αυτό σημαίνει, 2 άτομα (ένα συνεργείο δλδ), να πρέπει να καλύψει πάνω από ένα περιστατικό βλάβης.
    Άν βρίσκονται κάπου και συγχρόνως παρουσιαστεί βλάβη και σε δεύτερο σημείο, ας τρέξει ο Αθανασόπουλος να την κάνει.
    Τι να σας κάνουνε κι αυτοί ρε παιδιά?
    Βλάβη υπόγειου καλώδιου, σημαίνει πολλά.
    Πρώτον εντοπισμός της. Που στο διάολο ακριβώς είναι.
    Δεύτερον σκάψιμο. Τρίτον, αντικατάσταση του καλωδίου, επαναφορά του οδοστρώματος και του πεζοδρομίου.
    Δεδομένου οτι τα νο 2 και 3 έχουν παραχωρηθρί σε εργολάβο εδώ και χρόνια, κι ο εργολάβος δουλεύει μόνο μέρα, να παρακαλάτε να μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί απο κάπου αλλού η συγκεκριμένη γραμμή στην οποία έσκασε το υπόγειο καλώδιο, αλλοιώς, μια μέρα χωρίς ρεύμα.
    Κι επειδήΣ πολλά λένε πολλοί, ας, εξηγήσουν πως στο καλό να μην παρουσιαστούν προβλήματα στην επιχείρηση, με 12000 υπαλλήλους σκορπισμένους ανα την επικράτεια κι οι μισοί απ αυτούς διοικητικοί και στους σταθμούς παραγωγής.
    Όταν η γιαγιά τηλεφωνάει στη μέση της νύχτας πως δεν έχει ρεύμα, το μοναδικό συνεργείο σπεύδει επι τόπου και διαπιστώνεται πως ο διπλανός έκλεψε την ασφάλεια απ τη χελώνα (και φυσικά πολλοί δεν κάνουν τον κόπο να ελέγξουν κι ούτε το σκέφτονται, πόσο μάλλον να μην ξέρουν), το συνεργείο βρίσκεται μισή ώρα δρόμο μακριά στην κλήση και κάπου αλλού παρουσιαστεί βλάβη, στην αντίθετη κατεύθυνση, επόμενο είναι να περιμένουμε και μια και δυό ώρες επι πλέον, χώρια η δυσκολία αποκατάστασης που μπορεί να υπάρχει.
    Και μην λέμε για τεχνίτες σε επιφυλακή, γιατί άντε να δουλεύει κάποιος στο Γαλάτσι και να μένει στον Πειραιά.
    Να τον ξυπνήσουνε και να παρουσαστεί πάραυτα σε δυό λεπτά στο σημείο της βλάβης.
    Αυτή είναι η απελευθέρωση, αυτήν θέλατε και σαν γίνει ιδιωτικό μονοπώλειο, θα κλάψουνε μανούλες απ τις αυξήσεις στα τιμολόγια και στις βλάβες.
    Όποιος είναι ενημερωμένος, ξέρει τι έγινε στην Καλιφόρνια...

  14. KNWD avatar
    KNWD 29/07/2010 20:20:37

    10,4 δις χαμένα έσοδα είχε ως αποτέλεσμα η ιδιωτικοποίηση κατά 49% της ΔΕΗ την τελευταία δεκαετία, καθώς και τις ανύπαρκτες επενδύσεις που θα εξασφάλιζαν την ενεργειακή αυτάρκεια της χώρας.

    Αυτό που έγινε ήταν να αυξάνεται συνέχεια η τιμή του ρεύματος, για να μπορούν να αρπάξουν όλα αυτά τα λεφτά οι Μπόμπολας, Καμπάς, Βαρδινογιάννης, Μυτιληναίος και λοιποί κρατικοδίαιτοι "επιχειρηματίες", μαζί με αυστριακές και γαλλικές πολυεθνικές.

    h**p://agiosdim.blogspot.com/2010/05/34-500.html

    Αυτά μέχρι τώρα... Γιατί οι προθέσεις των διεθνών τραπεζιτών με εκτελεστικό τους όργανο το ΔΝΤ, είναι να αρπάξουν τους ενεργειακούς πόρους της χώρας, την καλλιεργήσιμη γη (αυτός είναι ο πραγματικός στόχος με την απόπειρα ξεπουλήματος της ΑΤΕ) και τους υδάτινους πόρους, δηλ. ΟΛΑ όσα θα είναι ζωτικής σημασίας για την επιβίωσή μας στο άμεσο μέλλον που θα μας "χρεωκοπήσουν" όταν θα το κρίνουν σκόπιμο

    Ενδεικτική είναι και η παρακάτω απάντηση που έδωσαν στους ιδιώτες

    «Δεν είμαστε εδώ για να προστατέψουμε τις ιδιωτικές μονάδες, ας τις πάρουν οι ξένοι», ήταν η απάντηση που εισέπραξαν οι εκπρόσωποι των ιδιωτών παραγωγών ηλεκτρικής ενέργειας, όταν εξέφρασαν την άποψη ότι το συγκεκριμένο μέτρο θα προκαλέσει χάος και θα οδηγήσει και τους ίδιους που έχουν επενδύσει σε αδιέξοδο.

    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_100003_27/07/2010_409315

  15. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 30/07/2010 02:07:53

    Η πλειοψηφεια της ΓΕΝΟΠ ανηκει στη ΠΑΣΚΕ.Ας βαλει ταρματα μεσα γιατ ιεμας θα ταλαιπωρησσξη και θα πουλησουν και τα κωθωνια που τους ψηφιζουν στο τελος... Εκτος κι αν οργανωσουν καμμια πτερυγα "διαγραμμενων" οπως και παλιοτερα για να καταπιουν το χαπθ ευκολωτερα... Μιλησε κανεις για ξεπουλημα του εθνικου πλουτου????