13/10/2008 23:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μπάχαλο» στα εσωτερικά του ΥΠΕΞ

Ύστερα από τις έντονες αντιδράσεις των διπλωματών στο νομοσχέδιο για τις αλλαγές στην εσωτερική λειτουργία του ΥΠΕΞ (θα ψηφιστεί αύριο), η Ντόρα έκανε κίνηση κατευνασμού: Πέρασε τροπολογία στο σχέδιο νόμου περί προστασίας δανειοληπτών με την οποία παίρνουν αύξηση 5%. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ο ακόλουθος θα πάρει αύξηση 73 ευρώ μεικτά. Με την ίδια τροπολογία χορηγείται αύξηση σε άλλους κλάδους του υπουργείου από 21 έως 30% μέσω ενός επιδόματος «αντιστάθμισης αναγκαστικής θητείας στο εξωτερικό».

Η Ένωση Διπλωματικών Υπαλλήλων, με βάση τη συνταγματική αρχή της ισότητας και με δεδομένη την αναγκαστική θητεία στο εξωτερικό, ζητά ανάλογες αυξήσεις. Και θέτει ορισμένα ερωτήματα: Με ποια κριτήρια αποφασίστηκαν οι επιλεκτικές αυξήσεις, εάν υπάρχει λογική «τιμωρίας» πίσω από την απόφαση, δεδομένου ότι οι συνδικαλιστές του διπλωματικού σώματος αντέδρασαν δυναμικά στη δημιουργία δέκα νέων πρέσβεων εκ προσωπικοτήτων και πώς είναι δυνατόν να παγιώνεται στο ΥΠΕΞ η μεροληπτική μεταχείριση όσων κλάδων πειθαρχούν στην ηγεσία και δεν διεκδικούν ή δεν φέρνουν αντιρρήσεις.

Τέτοιο μπάχαλο στο εσωτερικό του ΥΠΕΞ χρόνια είχαμε να δούμε...

Διαβάστε για το ίδιο θέμα κι εδώ: Διπλωμάτες εναντίον προσωπικών πρέσβεων της Ντόρας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. provato avatar
    provato 14/10/2008 01:10:17

    Αυτό με τις άσχετες τροπολογίες πρέπει κάποτε να σταματήσει.Μας μιλάνε για Δημοκρατία , και σεβασμό στο Σύνταγμα κτλ τα γαϊδούρια ........
    Σχέδιο νόμου για την προστασία των δανειοληπτών και τσουπ η Ντορούλα σου βάζει μια τροπολογία- αύξησούλα στους διπλωμάτες , τσουπ και ο άλλος βάζει (αφού χωράει πολύ ... πράγμα να μην... βάλει) ας πούμε μια τροπολογία για αποχαρακτηρισμό δασικής έκτασης (λέμε τώρα...).
    Πιστεύω πως πρέπει να πιέσουμε με κάθε τρόπο για την άμεση κατάργηση αυτής της κοινοβουλευτικής αηδίας που ζημιώνει πρώτα απ΄όλα την ίδια τη Δημοκρατίας μας.

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 14/10/2008 04:12:37

    Σιγα μην αλλαξουν νοοτροπια οι τοποτηρητες των ξενων συμφεροντων στο υπουργειο εξωτερικων (τεμεναδων) που λεει και ο Ζουραρις. Ειπαμε. γι'αυτους η Ελλαδα ειναι απλα χωρος (διαχειρησης) και οχι χωρα.

    Παρεπιπτοντως, το σημαντικοτερο συμπερασμα της χρηματοπιστωτικης κρισης ειναι οτι το εθνικο κρατος οχι μονο δεν εχει "ἁποδυναμωθει" οπως επεμειναν τοσα χρονια οι εγχωριες νεοταξικες υαινες (Κουλουμποκαρταλοσωμεριτοδημοκαρταλοπρετεντερηδες και λοιποι αμερικανοτσολιαδες)αλλα εχει ενισχυθει. Αν δεν υπηρχε ενας Θεος ξερει τι ειδους κοινωνικες αναταραχες θα γινονταν μετα το κραχ. Γι'αυτο, η ελλειψη εθνικης στρατηγικης ειναι αυτοκτονια, οπως χρονια τωρα βλεπουμε με την διπλωματικη πορεια βαθμιαιας φινλανδοποιησης που το Αθηναισταν φερει την Ελλαδα.

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 14/10/2008 04:15:31

    Λοιπον, ζητω το Ελληνικο εθνικο κρατος (οταν αποφασισει να γινει κρατος σοβαρο για να το παρουν σοβαρα και οι αλλοι και ιδιως οι Σκοπιανοι).

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 14/10/2008 05:45:22

    Τώρα που τόλμησες να μπεις στα άβατα της άγιας οικογένειας δυο πράγματα θα συμβούν
    θα σε καλέσει σε δείπνο(να πάρεις μαζί σου έναν καλό φωτογράφο να σας αποθανατίσει ) η μαντάμ
    η
    να ….αγναντεύω το Αγ. Όρος και δεν το βρίσκω .

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 14/10/2008 06:41:03

    Μπορείτε επίσης να ανατρέξετε σε βίο καιπολιτεία “προσωπικοτήτων” όπως ο Λιάνης…τι να πεις οταν καθε μερα ετρωγε στο Ξυνο Νερο (και λουλου)

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 14/10/2008 06:57:17

    Anonymous –συγγνώμη θα ξεχνούσα και τους «δικούς μας « κομιτατζήδες που μου έβγαλαν την πίστη .

  7. Helmut avatar
    Helmut 14/10/2008 09:36:44

    Το ΥΠΕΞ είναι απλά μία επιπλέον συντεχνία και από τις πιο βολεμένες του Ελληνικού Δημοσίου...

    Πρέσβεις επί προσωπικοτήτων υπάρχουν σε δεκάδες πολύ ισχυρότερες από την Ελλάδα χώρες (μάλιστα οι ΗΠΑ φερ'ειπείν έχουν μόνο τέτοιους) και δεν έχει αποδυναμώσει πουθενά την εξωτερική πολιτική τους.

    Οι αντιδράσεις των βολεμένων του ΥΠΕΞ είναι απλώς συντεχνιακές και έχουν ως σκοπό να επικυρωθούν ακόμη πιο πολλά προνόμια, και να εξασφαλιστούν ακόμη λιγότερες "υποχρεώσεις"...

  8. Σαλμονελλας avatar
    Σαλμονελλας 14/10/2008 10:14:17

    οι μονοι που φταινε ειναι οι Κρητικοι που ψηφιζουν πολιτικους που ταλαιπωρουν την υπολοιπη χωρα. Αν ψηφιζαν διαφορετικα, θα ειχαμε καποια ελπιδα. Δεν μπορει μια χωρα να διοικειται με το ματι στραμμενο στο real estate, πως να το κανουμε.

    Αυτο που εχει πληρως αποδραμει ειναι το πολιτικο ηθος, που και ως λεξη πλεον χρησιμοποιειται σπανιοτατα. Αυτα δεν αφορουν καποιους αλλους στη Μπουρκινα Φασσο, εμεις τα πληρωνουμε, και πληρωνοντας τα φτωχαινουμε. Προηγειται η ηθικη ενδεια και ακολουθει η οικονομικη. Ειναι και αυτος ενας τροπος με τον οποιο λειτουργει ο μεγαλοδυναμος κατατροπωνοντας οσους βλεπουν την ψηφο ως μεσον συναλλαγης.

  9. Alina avatar
    Alina 14/10/2008 11:15:09

    Μηπως θα πρεπει το υπουργειο εξωτερικων να πληρωσει αποζημιωση για ελλειπεις και μη ικανοποιητικες επιδοσεις του στον Ελλ. λαο;

  10. ss_sk avatar
    ss_sk 14/10/2008 11:34:33

    Εν μέρει συμφωνώ με ''Σαλμονέλλα''. Ακόμη χειρότερα οι Κρητικοί (φιλικά χαιρετίσματα στα κοπέλια)δεν τους ψηφίζουν μόνο...τους γεννούν κι όλας. Αναρωτιέμαι με ποια λογική συζητείται αυτονόμηση του νησιού...με τέτοιο δυναμικό!

    Εκτός αν τους καλούς τους κρατάνε κλειδωμένους για μετά.

  11. ataktos avatar
    ataktos 14/10/2008 12:05:55

    η κοκιννες ντοματες δικες μας και το ρευμα απο Πτολεμαιδα δικο μας!!! Καθαρμα ετσι ηταν !!

  12. ataktos avatar
    ataktos 14/10/2008 12:08:15

    και το 1 δις .τηλεθερμανσεις για τον Κυριακο (αν.)(Ασπροφως 1989 δικο μας ε!!!)

  13. ataktos avatar
    ataktos 14/10/2008 14:34:55

    Μετά από τέτοια δώσει «μαύρης διαφήμισης» στη ΝΕΤ ΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ να ακούσει σήμερα η» μαντάμ «