#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2013 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μουσουλμανικές εταιρείες θα χτίσουν το τέμενος;



Παίρνει μπροστά η κατασκευή τεμένους στην Αθήνα και συγκεκριμένα στον Βοτανικό, μετά την υπογραφή απόφασης που εγκρίνει κονδύλι 946.000 ευρώ για το σκοπό αυτό. Την απόφαση υπέγραψε ο αναπληρωτής υπουργός Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων Σταύρος Καλογιάννης.

Όπως αναφέρεται στην απόφαση η δημοπράτηση του έργου θα γίνει με ανοικτή διαδικασία. Η χωροθέτηση του Τεμένους στον Βοτανικό έγινε με τον νόμο 4014/2011 με τον οποίο καθορίστηκε η εγκατάσταση και η κατασκευή Τεμένους, περιλαμβανομένων και των απαραιτήτων κτιρίων υποστηρικτικών λειτουργιών (χώροι υγιεινής κ.λπ.), σε τμήμα δημοσίου ακινήτου μέσω της κατάλληλης προς τούτο μετασκευής υφιστάμενων κτιρίων. Η διεξαγωγή του διαγωνισμού θα γίνει από την αρμόδια Ειδική Υπηρεσία Κτιριακών εγκαταστάσεων (ΕΥΔΕΚ) της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Έργων του υπουργείου.

Να φανταστούμε ότι στο διαγωνισμό θα πάρουν μέρος και μουσουλμανικές εταιρείες που έχουν και το νόου χάου στην κατασκευή τεμένους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. takis400 avatar
    takis400 01/06/2013 14:41:37

    καλα, αυτο ειναι το τελος για πολλους ,ουτε την ψηφο τους δεν θα βρουν

  2. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 01/06/2013 16:02:31

    Η επιλογή του Βοτανικού είναι τραγική. Αν βρουν αρχαία θα βάλουν γυάλινες προθήκες όπως στο μετρό; και θα τις ανεχτούν οι μουσουλμάνοι μέσα στο τέμενός τους;
    Δεν υπάρχει δημόσια γη, πχ στο νομισματοκοπείο ή στο ολυμπιακό στάδιο για να χτισθεί;
    Τί ανοσιουργήματα είναι αυτά;

  3. ΚΜ avatar
    ΚΜ 01/06/2013 17:58:30

    Είμαι πολύ προβληματισμένος από αυτή την είδηση. Θεωρώ ότι, στην συντριπτική πλειοψηφία του, ο λαός, όχι τζαμιά δεν θέλει στην χώρα, αλλά ούτε καν μουσουλμάνους. Πάντως, πολλά πράγματα φτάνουν στη χώρα μας με διαφορά φάσης: ενώ προαλείφεται ότι, σε λίγα χρόνια, οι χώρες της Δυτικής Ευρώπης θα αρχίσουν να δείχνουν μαζικά την έξοδο στους εκεί εγκατεστημένους μωαμεθανούς, εμείς εδώ ακόμα ομνύουμε στην πολιτική ορθότητα.

    Ας βρεθούν λοιπόν, άπειρα προσκόμματα, ούτως ώστε το εν λόγω τέμενος (και όχι απλώς «τζαμί»), να μην χτιστεί ποτέ. Ή έστω, να καθυστερήσει, μέχρι τότε που η πολιτική ορθότητα θα έχει κηδευτεί καί στην Ελλάδα. Μέχρι τότε, η μωμαμεθανική πίστη, ας αποτελεί ανυπέρβλητο εμπόδιο (ντε φάκτο, εν ανάγκη) για την έκδοση άδειας παραμονής, γιατί χανόμαστε!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΚΜ 01/06/2013 20:41:17

      Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ περίμενα , ότι τελικά θα γινόταν κάτι τέτοιο. Τι στο καλό συμβαίνει σ'αυτή τη χώρα ...; Τόσο πολύ η πολιτική ορθότητα μας τυφλώνει, που να μη βλέπουμε τους κινδύνους για τη χώρα, από τους ισλαμιστές ; Εμείς ούτε τις ενοχές των βορείων έχουμε , ούτε το αποικιοκρατικό τους παρελθόν, ώστε να ικανοποιήσουμε τα σχέδιά τους περί πολυπολιτισμικής κοινωνίας , όταν ήδη στις δικές τους κοινωνίες έχουν παρουσιαστεί προβλήματα , εξ'αιτίας της μη αφομοίωσης των μουσουλμάνων. Τζαμιά σ’ αυτή τη χώρα , έχτισαν οι κατακτητές της . Η εικόνα τους και μόνο , φέρνει στη μνήμη μας τη σκλαβιά , τη βία , τη βαρβαρότητα . Δεν έχουμε κανένα λόγο να αυτοευνουχιστούμε , προσαρμοζόμενοι σε αυτούς που ο δικός μας τρόπος ζωής και η κουλτούρα μας , τους είναι και αδιάφορη και εχθρική και που βάσει σχεδίου , θέτουν σε κίνδυνο την κοινωνική συνοχή και την υπόσταση της χώρας . Αν πάλι κάποιος πιστεύει, ότι μέσω μιας τέτοια κίνησης θα είναι εύκολο για την πολιτεία να ελέγχει τα ακραία στοιχεία , κάνει μεγάλο λάθος . Οι συμβολισμοί , είναι δυνατότεροι από τους λόγους που υποκινούν μια τέτοια απόφαση , η οποία μπορεί να οδηγήσει σε αμφίβολο αποτέλεσμα . Αυτό ας μη το ξεχνούν οι αρμόδιοι.

  4. Zanias avatar
    Zanias 01/06/2013 19:21:53

    Μετα απο αυτη την εξελιξη ψηφιζεις Χ.Α η οχι?

    • Σωτήρης avatar
      Σωτήρης @ Zanias 01/06/2013 19:33:52

      Εάν θέλεις να ενισχύσεις την αριστερά ναι ψηφίζεις Χ.Α.

      • ανάρχας avatar
        ανάρχας @ Σωτήρης 01/06/2013 22:00:15

        Ενώ αν θέλεις ισλαμοφασίστες με γιάφκα πληρωμένη από το κράτος, ψηφίζεις νδ/pasok/δημαρ. Τόσο απλά.

      • Antonis avatar
        Antonis @ Σωτήρης 03/06/2013 11:11:02

        Ενώ τώρα που κυβερνάει η "δεξιά" έχουμε :
        - εισαγωγή στις στρατιωτικές σχολες με την ιθαγένεια αντί για το γένος
        - ο νομος Ραγκούση απείραχτος ακόμα, με τον υπουργό εσωτερικών να δηλώνει ότι θα τον αλλάξει και ότι θα παίρνον ιθαγένεια όσοι μετέχουν της Ελληνικής παιδείας, υιοθετώντας πλήρως την ιδεολογική διαστρέβλωση της αριστεράς για τον Ισοκράτη
        -πρώτο τζαμι από την τουρκοκρατία στην Αθηνα
        - αντιρατσιστικό
        - σφαγές Ελλήνων καθημερινά από λαθραίους

      • stelios avatar
        stelios @ Σωτήρης 03/06/2013 23:43:11

        άρα δια της αφαιρετικής μεθόδου πρέπει να ψηφίσεις ΝΔ.....

  5. someone avatar
    someone 01/06/2013 20:04:15

    επιτελους αρχισαν οι ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ

  6. αργατεία avatar
    αργατεία 01/06/2013 20:12:05

    πολύ λάθος απόφαση η ανέγερση μεμονωμένου τζαμιού, η Ελλάδα θα έπρεπε να δημιουργήσει ένα "πάρκο θρησκειών" κάπου στην Αθήνα όπου εκτός από ένα τζαμί θα είχε και βουδιστικό ναό, ορθόδοξη και καθολική εκκλησία καθώς και ναούς από άλλα δόγματα, ένα πάρκο σύμβολο της ανεκτικότητας των Ελλήνων απέναντι σε όλες τις θρησκειες και τις μεταφυσικές ανησυχίες του κόσμου...άλλωστε εκκατομύρια τουρίστες μας επισκέπτονται κάθε χρόνο διαφόρων θρησκειών....θα βγάζαμε και κανα φράγκο αμα το κάναμε και τουριστική ατραξιόν....αλλά που να το σκεφτούν αυτό οι φωστήρες....

    • Αθώρ avatar
      Αθώρ @ αργατεία 01/06/2013 22:50:24

      Πολύ καλή σκέψη αυτή από κάθε πλευρά και μας ...απεμπλέκει από το πρόβλημα, με ευφυέστατο και πρωτοποριακό τρόπο!
      Η πικρή διαπίστωση : ''αλλά που να το σκεφτούν αυτό οι φωστήρες….'', απογοητευτική.

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ αργατεία 02/06/2013 01:32:46

      Λυπαμαι ,οχι σε καμια των περιπτωσεων θα ηθελα ορθοδοξος ναος να βρισκεται σε "παρκο θρησκειων".
      Τα τερατουργηματα της δυσης δεν θα γινουν προτυπα για μας.

      • Αθώρ avatar
        Αθώρ @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 02/06/2013 08:25:01

        Ο ''εχθρός'' δεν είναι οι θρησκείες. Είναι ο φανατισμός, η θρησκοληψία, το μίσος και η προσπάθεια επιβολής με τη βία. Ο Χριστιανισμός δε φοβάται, είναι η πίστη της αγάπης και της ανοχής.

        • αργατεία avatar
          αργατεία @ Αθώρ 03/06/2013 13:47:39

          αθώρ συμφωνούμε απόλυτα....

      • αργατεία avatar
        αργατεία @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 04/06/2013 06:59:10

        εντάξει Αντίδραση, θα μπορούσε να μην έχει ορθόδοξο ναό, δεν χάλασε ο κόσμος, ένα πάρκο όμως το θέλουμε θα μας ωφελούσε πολλαπλά....

  7. Κράντωρ avatar
    Κράντωρ 01/06/2013 21:23:54

    Το θέμα έγκειται από ποιον θα κατασκευασθή ο οικος του Αλλάχ ή ότι διαπράτεται ένα ανοσιούργημα εις βάρος του Έθνος και της Πίστεως;

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/06/2013 01:22:23

    Ας δοκιμάσει ένας έξυπνος υπουργός Παιδείας το εξής:
    Να πει σε όλες τις εγεγραμμένες με καταστατικό θρησκευτικές κοινότητες, ακόμα και στην Ορθόδοξη Εκκλησία, να υπογράψουν μία δεσμευτική διακήρυξη με την οποία η αποχώρηση από την θρησκευτική κοινότητα είναι ελεύθερη για όποιον το επιθυμεί, όπως και η δημόσια αποκήρυξη της θρησκευτικής κοινότητας από τα μέχρι πρότινος μέλη της που πλέον δεν θέλουν να έχουν σχέση με αυτήν.
    Θα δείτε τον Ελγαντούρ και τους διάφορους ισλαμοφασιστικούς συλλόγους να αλλάζουν χρώμα.
    Επειδή υπάρχει ΜΟΝΟ ΜΙΑ θρησκεία στον κόσμο που απαγορεύει στα μέλη της επί ποινή θανάτου την εγκατάλειψη της θρησκευτικής αυτής κοινότητας και την προσχώρηση σε άλλη ή απλά την αποκήρυξή της.
    Αυτή η θρησκεία είναι το Ισλάμ.
    https://greekmurtadeen.wordpress.com/everything-on-apostasy/articles-on-apostasy/
    Σκεφθείτε εσείς τώρα αν θα έπαιρνε άδεια από το Πρωτοδικείο κάποιος πολιτιστικός σύλλογος που στο καταστατικό του θα έλεγε ότι όποιο μέλος του Συλλόγου τον εγκαταλείπει, θα θανατώνεται...

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ ΒΙΣ 04/06/2013 06:49:28

      πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα σου ΒΙΣ και θα μπορούσε να επιφερει πολύ επωφελή πολιτικά και επικοινωνιακά αποτελέσματα υπέρ των ελληνικών συμφερόντων αλλά και της ευρώπης γενικότερα....

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ ΒΙΣ 04/06/2013 07:08:51

      άσε που θα μπορούσε αυτό ΒΙΣ να γίνει θέμα διεθνούς καμπάνιας και η Ελλάδα θα κέρδιζε πάρα πολλούς επικοινωνιακούς πόντους, μα πάρα πολλούς στην Ευρώπη και σε ολον τον κόσμο γενικά....

  9. tk avatar
    tk 02/06/2013 03:18:57

    Με τέτοιες απίστευτες αποφάσεις που παίρνουν λες και ζουν στον δικό τους κόσμο (τι λέω τώρα ε..), αν δουν ψήφο να μου γράψουν.
    Δεν παίζουν με τέτοια θέματα, δεν έχουν καταλάβει ακόμα οι δυστυχείς.

  10. helios avatar
    helios 02/06/2013 06:55:32

    Βλέποντας και μόνο την παραπάνω φωτογραφία η μόνη σκέψη που σου έρχεται είναι ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ.

  11. Economist avatar
    Economist 02/06/2013 14:02:52

    Προσωπικά δε θα ξεκινούσα ένα τέτοιο έργο γιατί εάν ο λαός αντιδράσει τα γεγονότα που θα ακολουθήσουν θα έχουν παγκόσμιο αντίκτυπο και θα την πληρώσουν αθώοι χριστιανοί σε όλο τον κόσμο.

  12. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2013 14:13:41

    Όταν η Ελληνική κοινότητα Μονάχου ζητούσε κονδύλια για να χτιστεί το σχολείο του Μονάχου και να στεγάσει τα 4 ελληνικά σχολεία Μονάχου, που σήμερα το ένα εξ αυτών είναι δίπλα σε οίκο ανοχής, τους δούλευαν, με αποτέλεσμα σήμερα να κινδυνεύει να χαθεί το οικόπεδο που μας είχε παραχωρήσει ο Δήμος Μονάχου. Βγήκαν τα λεφτά αλλά με καθυστέρηση και ίσως είναι δώρον άδωρον.

    Για διάφορες άλλες αρλούμπες λεφτά υπάρχουν.

  13. Zanias avatar
    Zanias 02/06/2013 15:37:43

    Οτι πιο επικινδυνο το τεμενος για την ασφαλεια της χωρας μας....

    Οποιος δε γνωριζει τι πραγματικα σημαινει φανατικο Ισλαμ δε ξερει τι βομβα παμε να βαλουμε μεσα στο σπιτι μας....
    Κεντρα στρατολογησης φαντατικων Ισλαμιστων,πυρηνων κυρηγματων εναντιον των απιστον...Ναι καλα καταλαβατε,αυτων που φωναζουνε αλλαχ ακμπαρ ζωσμενοι με εκρηκτικα και πατανε το κουμπι....Μετα τους περιμενουνε οι παρθενες στο παραδεισο και βουνα απο ρυζια....

    Το κορανι γραφει σε 105 σημεια - Αποκεφαλιστε/σκοτωστε τον απιστο -
    Οποιος δε δεχετε το Ισλαμ ειναι απιστος
    αντικειμενικος στοχος του Ισλαμ ειναι η παγκοσμια διαδοση με καθε τροπο και φυσικα με θανατο των απιστων αν δε δεχτουνε τον εξισλαμισμο

    Ισως το μεγαλυτερο λαθος της κυβερνησης Σαμαρα εως τωρα....

    Καλυτερα λαθη με την οικονομια,παρα λαθη με το Ισλαμ εντος των τειχων....

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ Zanias 04/06/2013 06:56:58

      για αυτό το θέλουν οι Βρετανοί στην Αθήνα για να μπορούν να παρακολουθούν, σαν προκεχωρημένο φυλάκιο, και να διαχειρίζονται τα ισλαμικά δίκτυα στην Ευρώπη....λέμε τώρα μια άποψη....

  14. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 02/06/2013 16:11:31

    Η ανέγερση του τζαμιού πρέπει να ανατεθεί σε Έλληνες αρχιτέκτονες/μηχανικούς, ώστε να αποκτήσουν εμπειρία και να μην μείνουν άνεργοι, όταν κάποτε μόνο τζαμιά θα κτίζονται (και) στην χώρα τούτη.

    Είμαι απογοητευμένος και αηδιασμένος.

  15. dem avatar
    dem 02/06/2013 21:57:55

    H ανέγερση του τζαμιού σε δημόσιο χώρο και με χρήματα του Έλληνα φορολογούμενου είναι ανοσιούργημα.

  16. ΣΤΕΛΛΑ avatar
    ΣΤΕΛΛΑ 03/06/2013 14:34:09

    Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΣΕΙΣΜΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  17. spyros avatar
    spyros 04/06/2013 13:37:03

    Απογοήτευση και αηδία. Τίποτα άλλο.
    Ψηφίσαμε με μεγάλη χαρά και ελπίδα την πιο δεξιά ΝΔ όλων των εποχών ελπίζοντας ότι πλέον τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά. Και τελικά θα δούμε το πρώτο τέμενος στην Αθήνα από αυτούς που εμπιστευτήκαμε για να γλυτώσουμε μια και καλή απο αυτά τα θολοπροοδευτικά καραγκιοζιλίκια.
    Δεν βάζετε μυαλό και μας αναγκάζετε στην απελπισία μας να στραφούμε σε πολύ σκοτεινά μονοπάτια...

    Ντροπή σας.

  18. Ιωαννα avatar
    Ιωαννα 15/06/2013 21:26:20

    Αν ειναι δυνατον πια;; Οταν νεοι σπουδαστες της χωρας μας επιχειρουν για την πραγματοποιηση κατι νεου και κερδοφορου η υπεροχη κυβερνηση μας βαζει τα αδυνατα δυνατα για να μην τους δωσει αδεια και να τους φερει χιλλιαδες εμποδια. Στην περιπτωση αυτη ομως η αποφαση, η αδεια και οι ενεργειες ειχαν ηδη ξεκινησει αφου μας το ανακοινωσαν. Ξεπουλημενοι πολιτικοι!! Οτι τους πουν τα μεγαλα κεφαλια αυτο κανουν...χωρις πατριωτισμο χωρις ηθος και αξιες...χωρις πιστευω!! Δεν ειμαι ρατσιστρια ειμαι λογικη που απλα εχω μαθει απο τα γεγονοτα της ιστοριας οτι σε ενα κρατος ειναι ακρως επικινδυνο το πληθος τοσων αλλοδαπων και μεταναστων. Η υπογεννητικοτητα, η πλυση εγκεφαλου που μας κανουν καθημερινα, τα λανθασμενα προτυπα και πιστευω, η ελλειψη αρχων και αξιων, η λυσμονηση του ΘΕΟΥ θα εχουν την συνεπεια να χασουμε την Ελλαδα!! Αυτο θελουν και εκει οδευουμε!!

  19. Ιωαννα avatar
    Ιωαννα 15/06/2013 21:29:16

    Αφου τα συμφωνησαν λοιπον να κανονισουν τους λογαριασμους απο τις δικες τους τσεπες!!!! Να τα βαλουν οι πολιτικοι με τα λευτα που μας κλεβουν τοσα χρονια η ο Ερντογαν!!