#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2012 19:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μουρούτης: ο Χρ. Ζώης ήταν ο φανατικότερος υποστηρικτής του πρώτου Μνημονίου!



Έγραψε στο facebook ο αναπληρωτής εκπρόσωπος της ΝΔ Γιώργος Μουρούτης:

"Σήμερα ο Χρήστος Ζώης, ανακοίνωσε την προσχώρησή του στους Α.Ε. Προς ενημέρωσή σας, ο κ. Ζώης ήταν ο φανατικότερος υποστηρικτής του πρώτου Μνημονίου. Του Μνημονίου που μας οδήγησε στην καταστροφή. Τώρα βρίσκεται απέναντι από τη Ν.Δ. υποστηρίζοντας την “μονομερή διαγραφή του χρέους”, δηλαδή την επιστροφή στη δραχμή. Ο ίδιος ο κ. Ζώης και με την πρώτη επιλογή του, αλλά και σήμερα, έβαλε τον εαυτό του απέναντι από τον κόσμο της Ν.Δ. Στόχος του να μην φτάσει η Παράταξη στην αυτοδυναμία. Ο κόσμος θα τον κρίνει..."

 Ο κ. Ζώης δεν απάντησε ο ίδιος, αλλά όπως διαβάζουμε σε παραπολική ιστοσελίδα εκνευρίστηκε και απάντησε μέσω αυτής:

«Απορώ και θλίβομαι με την απάντηση του κ. Μουρούτη. Θέλω να πω δύο πράγματα προς αποκατάσταση της αλήθειας: α) ενώπιον του Αντ. Σαμαρά στην τελευταία συνεδρίαση της ΚΟ της ΝΔ ανέφερα ότι δεν θα ψηφίσω το δεύτερο Μνημόνιο και β) τον Μάιο του 2010, δύο μέρες πριν από την ψήφιση του πρώτου Μνημονίου, με συνέντευξη μου στον Χρήστο Ράπτη και στον Γιάννη Κουρτάκη, είχα ξεκαθαρίσει ότι ήμουν αντίθετος στο Μνημόνιο και μάλιστα προτού η ΝΔ τοποθετηθεί επίσημα τότε. Οι συκοφαντίες έχουν όρια»

Ο κ. Μουρούτης όμως επέμενε και ανταπάντησε επωνύμως: "Προφανώς κ. Ζώη δεν έχετε το θάρρος να παραδεχτείτε ότι ήσασταν ο φανατικότερος υποστηρικτής του Α΄Μνημονίου... Του Μνημονίου της καταστραφής, της ύφεσης, της ανεργίας και των λουκέτων που μας οδήγησε στη σημερινή κατάσταση. Δεν πειράζει, μπορεί σήμερα να ντρέπεστε για την τότε επιμονή σας, αλλά η αλήθεια είναι μία και δεν αλλάζει. Και οι δυό μας την γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά!!!".

Ο αναπληρωτής εκπρόσωπος της ΝΔ παραθέτει επίσης δύο δηλώσεις του κ. Ζώη στο "Ράδιο 9" που ...λένε άλλα:

Ζώης: "Ο Αντώνης Σαμαράς αντιλαμβανόμενος το εθνικό του χρέος σε αυτή την τραγική ώρα για την Ελλάδα, έχει πει ορθά κοφτά, αναλαμβάνοντας και το όποιο κόστος από αυτή τη δήλωση, ότι αναλαμβάνοντας και το όποιο κόστος από αυτή τη δήλωση, ότι θα ψηφίσει τη δανειακή σύμβαση".

Μουρούτης: "Εθνικό χρέος η ψήφιση της δανειακή σύμβασης" κε Ζώη;

Ζώης "Δεν είναι η συμμετοχή προτοκλασάτων στελεχών της Ν.Δ. που μας οδηγεί να δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης , είναι η αδήριτη ανάγκη να στηρίξουμε την ευρωπαική προοπτική της χώρας και τη θέση της γενικότερα στο ευρω-ατλαντικό σκέλος..."

Μουρούτης: "Η ψήφος εμπιστοσύνης στην Κυβέρνησης Παπαδήμου αποτελεί μονόδρομο για την ευρωπαική πορεία της χώρας κε Ζώη;"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 19/03/2012 19:29:09

    Να αγιάσει το στόμα σου Γιωργάρα. Κάθε ένας στην θέση του.

    • Θύμιος avatar
      Θύμιος @ spiros 22/03/2012 20:57:35

      Καραμανλής – Πόσδαγλης είναι η αιτία!;?

  2. tak avatar
    tak 19/03/2012 19:34:25

    Γιατί βρε Χρήστο;

  3. tasos1 avatar
    tasos1 19/03/2012 19:36:04

    Κρίμα κύριε Ζώη! Περιμέναμε πολλά από σένα...

    • Φαρσαλινος avatar
      Φαρσαλινος @ tasos1 20/03/2012 13:15:58

      Εγω παλι δεν καταλαβα τι ειναι αυτο που περιμεναμε να δωσει η να κανει ενας ανθρωπος ο οποιος δεν δουλεψε ποτε στην ζωη του !!!!!!!!!!!! Αν μαζευεται τετοιους ΚΑΜΕΝΕ καηκατε και μαζι με σας και η ΕΛΛΑΔΑ -και ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ οι παντα Ευκολοπιστοι και παντα προδομενοι !!!!!!!!!!!! ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΥΤΕΛΙΣΜΟ και ΣΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΥΡΜΟ ΑΓΩΝΙΣΘΗΚΕ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΣΤΟ ΦΩΣ !!!! Σε ποσους ψηφοφορους του ειπε οχι στο ρουσφετι που του ζηταγανε!!!!!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΦΘΑΡΜΕΝΑ ΥΛΙΚΑ ΥΠΟΣΧΕΣΑΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΜΕΝΕ !!!!!!!!!!ΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΕΙΧΕ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1990 και μετα ,εισαστε ολοι ακαταλληλοι για αυτο που υποσχεσθαι στον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ,και αν εχετε να κανετε μια Πατριωτικη Πραξη ειναι να πατε στα σπιτια σας .

  4. kostis avatar
    kostis 19/03/2012 19:40:06

    Αληθεια, την εδρα της Ν.Δ. που του εμπιστευθηκαν οι Λαρισσαιοι τους την επεστρεψε? Απ' οσο ξερω, οχι.. Απο αλαζονεια σκιζουμε αγαπητε μου βο(υ)λευτα, απο ηθος πασχουμε.. Ανθρωποι με τετοια ιδιοκτησιακη λογικη τιμαριουχου, θα πρεπει να ριπτεται στον Καιαδα της πολιτικης.. Χωρις προανακριση και ανοβολες..

    • tak avatar
      tak @ kostis 19/03/2012 19:46:44

      Ενώ ο ... παλιοΒορίδης και ο ... παλιοΓεωργιάδης τις επέστρεψαν! Τι να πει κανείς!

      • juliets avatar
        juliets @ tak 19/03/2012 19:53:29

        Πες τα...εκ του ασφαλούς κοκοράκια.Και τίποτε να μην πεις.Εχουμε πόλεμο και δεν υπάρχουν συναισθηματισμοί.

        • kostis avatar
          kostis @ juliets 19/03/2012 20:40:49

          ειναι η ωρα να ξεχωρισει η ηρα απο το σταρι. Η φιλελευθερη με ευρωπαικο προσανατολισμο παραταξη με την λαικιστικη με τασεις απομονωτισμου δεξια, παλιας κοπης.. Και ας ειναι το τιμημα η απωλεια της αυτοδυναμιας..

      • vaggelis avatar
        vaggelis @ tak 19/03/2012 19:54:23

        που ψηφισαν το πρωτο μνημονιο συμπληρονω εγω

        • Κάλχας avatar
          Κάλχας @ vaggelis 19/03/2012 19:57:04

          Και δήλωσαν ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο Σαμαράς δικαιώθηκε, συμπληρώνω και εγώ...

      • Φαρσαλινος avatar
        Φαρσαλινος @ tak 20/03/2012 13:26:41

        λεβεντη εισαι ανημερωτος και γινεσαι ενα ανωνυμο ρεζιλι !!ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ !!!!!!!!!!!!!!!

    • βασιλης ΛΑΡΙΣΑ avatar
      βασιλης ΛΑΡΙΣΑ @ kostis 19/03/2012 21:48:14

      κωστη εμεις στη λαρισα που ψηφισαμε ΖΩΗ , κατι τετοιο περιμεναμε απο ενα υπευθυνο και καθαρο πολιτικο ανδρα.ξερεις γιατι; ψηφιζαμε ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,και οχι πολαν χαιρετισματα.

      • Standis avatar
        Standis @ βασιλης ΛΑΡΙΣΑ 20/03/2012 01:02:17

        Ενώ οι ανεξάρτητοι έλληνες που θα ψηφίσεις τώρα είναι καλύτεροι από την πολάν.

      • Άπολις avatar
        Άπολις @ βασιλης ΛΑΡΙΣΑ 20/03/2012 08:27:44

        Όταν λες "εμεις στη Λάρισα" εννοείς εσύ & η μάνα σου? Κάποια θεία σου?? Εκπροσωπείς κάποιον? Τους καμμένους Ζωηκούς πχ??

  5. Κάλχας avatar
    Κάλχας 19/03/2012 19:46:02

    Νομίζω πως τα εγγόνια μου θα διδάσκονται τις πολιτικές πράξεις του κ. Ζώη στα βιβλία της...... Γυμναστικής!

  6. Γαλλικός avatar
    Γαλλικός 19/03/2012 19:47:59

    Έχει πολύ πλάκα η προσχώρηση του Ζώη στους ΑΕ του Καμμένου με καθυστέρηση και αφου προβληματιστηκε πολύ. Επειδή όλοι ξέρουν ότι εδώ και χρόνια είναι στενοί φίλοι.
    Κατά τα άλλα ενισχύω αυτά που λέει ο Γ. Μουρούτης με ένα απλό ερώτημα προς τον κ. Ζώη: Ο Σαρκοζί με την Μέρκελ δεν επιβάλανε το Μνημόνιο; Εσείς όπως, το 2007 όχι μόνο στηρίζετε τον Σαρκοζί, αλλά είχατε κάνει και σύλλογο για την υποστήριξή του. Σας θυμίζω σχετικό δημοσίευμα της "Ελευθεροτυπίας":

    Oι εντιμότατοι φίλοι του Νικολά Σαρκοζί

    (Των ΒΑΣ. ΣΙΟΥΤΗ, Ν. ΛΕΟΝΤΟΠΟΥΛΟΥ)

    Τι κοινό έχουν ο αντιπρόσωπος των μαχητικών «Ραφάλ» και διευθυντής της γαλλικής πολεμικής βιομηχανίας «Ντασό», Ανρί Λερουά, ο μεσίτης οπλικών συστημάτων Χ. Χούμπαυλης και οι βουλευτές της Ν.Δ., Χρ. Ζώης (μέλος της επιτροπής της Βουλής για τα εξοπλιστικά προγράμματα) και Π. Καμμένος, πρόεδρος της κοινοβουλευτικής επιτροπής Αμυνας και Εξωτερικών;
    Είναι και οι τέσσερις ιδρυτικά μέλη του Σωματείου Ελλήνων Φίλων του Νικολά Σαρκοζί (Club des amis grecs du candidat a la presidentielle francaise Nikolas Sarkozy).

    Η σχέση Σαρκοζί-Ντασό είναι μια κλασική ιστορία παράλληλων σχέσεων: Ο Σερζ Ντασό, πρόεδρος του ομίλου «Dassault Aviation», είναι γερουσιαστής του UMP (του κόμματος Σαρκοζί), ενώ ο γιος του, Ολιβιέ Ντασό, βουλευτής και προσωπικός φίλος του Σαρκοζί. Τόσο στενός, μάλιστα, ώστε στο δικηγορικό γραφείο στο οποίο είναι συνέταιρος ο Σαρκοζί ανατέθηκε η δύσκολη υπόθεση ξεκαθαρίσματος της κληρονομιάς των Ντασό.
    Στην οικογένεια ανήκει και η μεγαλύτερη συντηρητική εφημερίδα της Γαλλίας, η «Figaro», η οποία πολύ πριν από τις προεδρικές εκλογές δούλεψε εναντίον μιας νέας υποψηφιότητας του Σιράκ, προκειμένου να μείνει ανοιχτός ο δρόμος για τον Νικολά.
    – Μήπως στη Γαλλία είστε πιο «χαλαροί» σε αυτά τα θέματα;
    Στην ερώτηση απαντά η ομογενής υποψήφια βουλευτής του Σοσιαλιστικού Κόμματος της Γαλλίας (PS), Μαριέττα Καραμανλή: «Δεν είμαστε χαλαροί. Φυσικά και υπάρχει μείζον θέμα. Ο Σαρκοζί είναι ένας Γάλλος Μπερλουσκόνι. Εχει μαζί του τις επιχειρήσεις, τα ΜΜΕ και θέλει να συγκεντρώσει όλες τις εξουσίες. Είναι ένας πολιτικός επικίνδυνος», λέει στην «Κ.Ε.».
    **Ο Α. Λερουά, διευθυντής της «Ντασό» στην Ελλάδα και πρόεδρος του Σωματείου Φίλων του Σαρκοζί, έχει άλλη άποψη: «Πρόκειται, για μία συναρπαστική προσωπικότητα. Εμένα μου αρέσει που δεν μιλάει σαν πολιτικός. Δεν μασάει τα λόγια του».
    – Είστε όμως πρόεδρος στον Σύλλογο Φίλων Σαρκοζί και ταυτόχρονα διευθυντής της «Ντασό» στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει ενός τύπου ασυμβίβαστο ανάμεσα στις δύο αυτές θέσεις;
    «Η “Ντασό” είναι μια ιδιωτική κι όχι κρατική εταιρεία. Είμαστε στο έτος 2007, και ο καθένας μπορεί ελεύθερα να εκφράζει τη γνώμη του. Εχω, άλλωστε, συνεργάτες που είναι σοσιαλιστές. Είμαστε μια εταιρεία με διεθνή παρουσία, αλλά πλέον δραστηριοποιούμαστε περισσότερο στα αεροσκάφη τύπου Φάλκον…», είναι η απάντησή του.
    **Εκτός από τα «Φάλκον», βέβαια, ο όμιλος παράγει και τα μαχητικά «Ραφάλ», για τα οποία ασκείται έντονο πρέσινγκ στην ελληνική κυβέρνηση. Πέρυσι μάλιστα ο υπουργός Αμυνας είχε συναντήσει τη γαλλίδα ομόλογό του, Αλιό Μαρί, συνοδεία του βουλευτή Χρ. Ζώη. Η εφημερίδα «Φιγκαρό» ήταν εκείνη που έσπευσε τότε να γράψει ότι θέμα της συνάντησής τους ήταν η ενδεχόμενη αγορά των γαλλικών μαχητικών.
    **Σε επικοινωνία της «Κ.Ε.» με τον Χρ. Ζώη, επιβεβαίωσε τη συμμετοχή του στο κλαμπ Φίλων του Σαρκοζί, αρνήθηκε όμως ότι γνωρίζει τον Ανρί Λερουά: «Μπήκα στο κλαμπ μόνο επειδή είμαι πρόεδρος της ελληνογαλλικής κοινοβουλευτικής επιτροπής φιλίας».
    Ο ίδιος ο διευθυντής της «Ντασό», ωστόσο, μιλώντας στην «Κ.Ε.» τον διαψεύδει: Δηλώνει ότι γνωρίζει τον βουλευτή της Ν.Δ. καθώς αμφότεροι ανήκουν στα ιδρυτικά μέλη του συλλόγου.
    * Συμπέρασμα. Αν την επόμενη Κυριακή στη Γαλλία επικρατήσει ο δεξιός υποψήφιος κάποιοι φίλοι του στην Αθήνα θα πανηγυρίσουν περισσότερο από αρκετούς Γαλάτες…
    ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ- 29/04/2007

  7. juliet avatar
    juliet 19/03/2012 19:49:44

    Μπράβο ,κ.Μουρούτη.....επίθεση!

  8. oneoff avatar
    oneoff 19/03/2012 19:57:40

    Μην είστε βέβαιος ότι θα είναι τόσο κοντή η γιορτή ή αλλιώς ότι θα είναι τόσο κοντινές οι εκλογές. Τα κουκιά ίσως να μη βγαίνουν, τα νέα μέτρα του "Τόμσεν" είναι ζόρικα, ίσως κάνουμε την ανάγκη φιλοτιμία και συνεχίσουμε τη κυβέρνηση συνεργασίας με στόχο τη σωτηρία της πατρίδας, όχι των κομμάτων μας, τώρα μάλιστα που ο εύσωμος νέος αρχηγός του πασοκ παραιτείται από τη κυβέρνηση, άρα μπορεί να αναλάβει υπουργός οικονομικών κάποιος λιγότερο πολιτικός, πιο "τεχνοκράτης". Να βγεί το καλοκαίρι, να ψηφιστούν τα νέα μέτρα με την επώδυνη ηθικά συναίνεση αλλά σε συνεργασία με το πολιτικό αντίπαλο, να μη τα χρεωθούμε εμείς αποκλειστικά και βλέπουμε. Άλλωστε όπως είναι γνωστό από έγκυρες αν και μυστικές πηγές, η Γερμανία θα βγάλει ευρωομόλογο. Προς τι λοιπόν το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;

  9. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 19/03/2012 20:02:51

    Ποιά ανάγκη οδήγησε τον Ζώη σε αυτή την απόφαση ενώ είχε προειδοποιηθεί για ενδεχόμενη διαγραφή; Η συνείδησή του; Η λογική του; Κάτι άλλο; Αυτό το κάτι άλλο έχει σχέση με όλους εκείνους που υποστήριξαν το ΟΧΙ; Σ'αυτά τα ερωτήματα υπάρχει απάντηση; Μη μου πείτε ότι το ΟΧΙ έχει λογική; Τότε σύντομα οι εξελίξεις θα τον δικαιώσουν. Συνείδηση; Τότε θα σιωπούσε. Κάτι άλλο;

  10. TopGunZ avatar
    TopGunZ 19/03/2012 20:03:40

    Άντε να αρχίσουμε λίγο να απαντάμε, επίθεση, όχι μόνο άμυνα.

  11. Mara avatar
    Mara 19/03/2012 20:13:39

    Έτσι μπράβο κ. Μουρούτη!
    Άντε γιατί έχουν ξεσαλώσει και δουλεύουν όλο τον κόσμο.

    Επίσης μία εξαιρετική ανάλυση για το φαινόμενο... Καμμένου το αντιγράφω από εδώ:
    http://topaiditisplateias2.blogspot.com/2012/03/blog-post_19.html

    "Πάνος Καμμένος...ο δεξιός Καζάκης του τίποτα..."


    Ο Πάνος Καμμένος μου θυμίζει έντονα την υπόθεση Καζάκη, ξεκίνησε με τις καλές προθέσεις ενάντια στο μνημόνιο και στην υποταγή των ξένων δανειστών, κάνοντας πραγματική αντιπολίτευση, αλλά δυστυχώς δεν προτείνει μια ευρεία λύση και μια δυνατότητα που θα βγάλει την Ελλάδα απο την κρίση που μας έβαλε το ΠΑ.ΣΟΚ με την αναίτια είσοδο μας στο ΔΝΤ.

    Ο Πάνος Καμμένος έχει ένα πολιτικό λόγο παρά πολύ καλό, αλλά δυστυχώς επί της ουσίας ποντάρει όπως και ο Καζάκης στο αίσθημα αγανάκτησης του κόσμου, που δυστυχώς το κάνει τόσα χρόνια το ΚΚΕ και τα άλλα κόμματα της Αριστεράς(υπάρχουν και εξαιρέσεις) που ο μόνος λόγος τους ειναι καταγγελτικός και απρόσωπος.

    Ακόμα και το ΛΑ.ΟΣ θα ζήλευε την ρητορική του Πάνου Καμμένου, ο οποίος σαν νέος μπουρλιοτέρης αφαιρεί την δύναμη της ΝΔ και την παίρνει με το μέρος του.

    Διαβάζω την ιδρυτική διακύρηξη του Πάνου Καμμένου και των Ανεξάρτητων Ελλήνων.

    Οι Έλληνες πολίτες που συναντηθήκαμε τα τελευταία δυο χρόνια,
    αντιμετωπίζοντας την επίθεση της Νέας Τάξης πραγμάτων μέσω μνημονίων,
    εθνικής ταπείνωσης και βίαιης οικονομικής επίθεσης στην Ελληνική οικογένεια,
    συμφωνήσαμε να ιδρύσουμε πολιτικό φορέα με το όνομα «Ανεξάρτητοι Έλληνες».
    Ο φορέας αυτός:
    1. Καθιστά αδιαπραγμάτευτες τις αρχές της Εθνικής Ανεξαρτησίας και
    περηφάνιας, της λαϊκής κυριαρχίας, της πρόταξης του εθνικού
    συμφέροντος, της τήρησης του Συντάγματος και της κοινοβουλευτικής
    δημοκρατίας.
    2. Απαιτεί την κατάργηση του μνημονίου και αρνείται να δεχτεί το επαχθές,
    παράνομο χρέος που διαμορφώθηκε με τοκογλυφικά επιτόκια.
    3. Απορρίπτει την εκχώρηση της Εθνικής Κυριαρχίας και την κατάργηση του
    Έθνους-Κράτους.
    4. Απαιτεί την κατάργηση κάθε ασυλίας αξιωματούχων, βουλευτών και
    υπουργών για εγκλήματα που διέπραξαν κατά του Ελληνικού λαού και της
    Δημόσιας περιουσίας. Απαιτεί την τιμωρία των καταχραστών του Δημοσίου
    χρήματος και την δήμευση των περιουσιακών τους στοιχείων.
    5. Εγγυάται τα κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας σε σχέση με:
    α) Τον καθορισμό των Ελληνικών ΑΟΖ.
    β) Την διεκδίκηση των οφειλόμενων από την Γερμανία αποζημιώσεων
    και των κατοχικών δανείων.
    6. Κατοχυρώνει την ισονομία, ισότητα, αλληλεγγύη, δικαιοσύνη και αξιοκρατία.
    Προστατεύει την Ελληνική οικογένεια και τον πολίτη από την επίθεση των
    αγορών.
    Πιστεύουμε στο πολίτευμα της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας και επιδιώκουμε
    στην ενίσχυση και επέκταση των θεσμών της, με άμεση συμμετοχή των πολιτών
    στη λήψη των αποφάσεων.
    Πιστεύουμε στις αξίες και την διαχρονικότητα της Ορθοδοξίας. Αναγνωρίζουμε την
    προσφορά της στο Έθνος και ταυτόχρονα εγγυόμαστε το δικαίωμα της
    ανεξιθρησκίας και του ατομικού αυτοπροσδιορισμού σε κάθε πολίτη.
    Πιστεύουμε στην Ενωμένη Ευρώπη της αλληλεγγύης και της συνεργασίας, όπου
    όλα τα κράτη-μέλη είναι ισότιμα, διατηρώντας την εθνική τους υπόσταση και
    αξιοπρέπεια και αρνούμαστε τις λογικές και πρακτικές, που την έχουν μετατρέψει
    σε όχημα συμφερόντων των πιο ισχυρών χωρών και του παγκόσμιου τραπεζικού
    συστήματος.
    Πιστεύουμε στον Ευρωπαϊκό προσανατολισμό της χώρας και ταυτόχρονα
    αρνούμαστε την εξάρτηση που οδηγεί στην διεθνή απομόνωση και στερεί από τη
    χώρα άλλες γεωπολιτικές συμμαχίες.
    Πιστεύουμε σε μια ορθολογική ανάπτυξη με κυρίαρχο μοχλό την ελεύθερη αγορά,
    όπου το παραγόμενο προϊόν κατανέμεται δίκαια. Αγορά που δεν υπονομεύεται και
    δεν συκοφαντείται από την σημερινή οικονομική τρομοκρατία, των τοκογλύφων και
    των καιροσκόπων.
    Τα παραπάνω προτάθηκαν από 196.400 Ελληνίδες και Έλληνες μέσω του
    διαδικτύου και αποτελούν τον αρχικό κορμό και την ιδεολογική βάση του κινήματος
    των πολιτών και θα διαμορφωθούν στη συνέχεια από ανοιχτές διαδικασίες
    συμμετοχικής δημοκρατίας και διαλόγου.


    Καταρχάς βλέπουμε το ζήτημα της Νέας Τάξης Πραγμάτων που αρκετοί το έλεγαν εδώ πολλά χρόνια ότι πάει να δημιουργηθεί και δυστυχώς ο Πάνος Καμμένος δεν το έβλεπε αφού ήταν τόσα χρόνια ενεργός μέλος της ΝΔ.

    Μιλάει για Εθνική ανεξαρτησία και Λαική κυριαρχία δύο έννοιες που πρωτοανάφερε ο ιδρυτής του ΠΑ.ΣΟΚ ο γνωστός Ανδρέας Παπανδρέου με την διακύρηξη της 3ης του Σεπτέμβρη του 1974.

    Πράγμα που μας δείχνει ότι προσπαθεί να οικειοποιηθεί απόψεις που είχε κάποτε ένα κομμάτι του ΠΑ.ΣΟΚ που ήταν γνήσιες και πατριωτικες αλλά δυστυχώς η μεγάλη πλειοψηφία του ΠΑ.ΣΟΚ είχε άλλα στο νού της.

    Επίσης μου κάνει εντύπωση πως ένας πολιτικός που προέρχεται απο τα σπλάχνα της ΝΔ φλερτάρει με τις ιδέες που είχε κάποτε το ΠΑ.ΣΟΚ και ο Ανδρέας Παπανδρέου;
    Δηλαδή την δεκαετία του 70 και του 80 δεν είχαμε τις απόψεις περί Λαικης Κυριαρχίας και Εθνικής Ανεξαρτησίας και τώρα που εδώ και δύο χρόνια το ΠΑ.ΣΟΚ μας έβαλε στο ΔΝΤ και στα μνημόνια κάνουμε την επική κωλοτούμπα μας;

    To έθνος-κράτος έχει καταργηθεί απο την στιγμή που έχουμε μπεί στην Ε.Ε κύριε Καμμένε, δυστυχώς αυτή ειναι η πικρή αλήθεια και δεν μπορούμε να το ανατρέψουμε τόσο μα τόσο εύκολα;

    Η παγκοσμιοποίηση ειναι μια κακή εφαρμογή των πολιτείων της Αμερικής οι οποίες ναι μεν έχουν το δικό τους νομικό πλαίσιο και διοικητικό πλαίσιο αλλά προσέχτε οικονομικά και συνταγματικά διοικούνται απο την κυβέρνηση των ΗΠΑ.

    Το ίδιο γίνεται και στην Ε.Ε των 27 χωρών και δεν πρόκειται να αλλάξει με καμία δύναμη αφού μας έχουν αποδείξει τόσο καιρό ότι το σύστημα αυτό ειναι βαθιά ριζωμένο.

    Τον καθορισμό των Ελληνικών ΑΟΖ ειναι ένα θέμα που πουλάει γενικότερα και πιστεύω ότι να το θέτεις σε μια ιδρυτική διακύρηξη αφήνει τον κόσμο παγερά αδιάφορο, αν ο κύριος Καμμένος μιλούσε για τα κοιτάσματα που υπάρχουν και σε Αιγαίο αλλά και σε Ιόνιο και διεσφάλιζε την παραγωγή τους απο τον λαό τότε θα είχε μια ουσία.

    Οι λέξεις ισονομία, ισότητα, αλληλεγγύη, δικαιοσύνη και αξιοκρατία ακούγονται εύκολα στα αυτιά μας αλλά έχουν χάσει την σημασία τους, διότι τόσα χρόνια τα πολιτικά κόμματα και οι διαφορείς φορείς αλλοίωσαν με ευκολία το νοήμα τους.
    Πως λοιπόν ο κύριος Καμμένος θα δώσει άλλο λόγο και άλλο νοήμα στο σάπιο πολιτικό σύστημα που τον εξυπηρετούσε το τελευταίο χρονικό διάστημα που ήταν μέλος και κορυφαίο στέλεχος της ΝΔ;

    Τέλος λέει ότι πιστεύει στο πολιτέυμα της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας και επιδιώκει την επέκταση και την ενίσχυση των θεσμών της με αμεσή συμμετοχη των πολιτών, χωρίς όμως να δίνει κάποια πρόταση ή ένας παράδειγμα για να μας πείς πως θα γίνει αυτό;
    Θα ορίζεται πχ μέσω facebook ένας νόμος, μια πρόταση για να αλλάξει κάτι στην Ελλάδα;

    O κύριος Καμμένος δυστυχώς φάσκει και αντιφάσκει, το μανιφεστό ιδεολογίας που έχει βγάλει μου θυμίζει πλαίσιο ανεξάρτητων παραταξέων στις φοιτητικές εκλογές οι οποίες βασίζονται στην γενικολογία χωρίς συγκεκριμένες προτάσεις και δεν λένε ουδέποτε πως θα αντιδράσουμε σε πράγματα και καταστάσεις που ειναι ήδη ορισμένα για εμάς απο άλλους παράγοντες.

    Το να ποντάρεις πάνω στα προβλήματα και στις αγωνίες του Ελληνικού λαού και να του τάζεις μαγικές λύσεις χωρίς να στάξει αίμα τότε ειναι όντως μια μορφή δουλέματος και αναλγησίας...

    • airman avatar
      airman @ Mara 19/03/2012 21:03:53

      Απ' όσο γνωρίζω η ΑΟΖ είναι μία για κάθε παράκτιο κράτος και χαράσεται σύμφωνα με τα καθοριζόμενα στη Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για το Δίκαιο της Θάλασσας (Montego Bay).
      Εάν κατάλαβα καλά ο κ. Καμένος μιλάει για ΑΟΖ χρησιμοποιώντας πληθυντικό! Δηλαδή εννοεί άλλη ΑΟΖ στο Ιόνιο, άλλη στο Αιγαίο και στα ανατολικά των Δωδεκανήσων/Κρήτης, άλλη στα νότια της Κρήτης; Υποστηρίζει/υπαινίσσεται την άσκηση των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων ''κατά τόπους''; Έχει κατά νου συνεκμετάλλευση των φυσικών πηγών ενέργειας με ''κατά τόπους'' συμφωνίες, σαν να πρόκειται απλά για “εμπορική διευθέτηση”;
      Τα κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας δεν επιτρέπεται να αντιμετωπίζονται με εμπορικό πνεύμα, διότι ως γνωστόν αυτό είναι συνυφασμένο με τα παζάρια, τις προμήθειες κοκ.

  12. antonis avatar
    antonis 19/03/2012 20:17:05

    Σε καθε τοπο υπαρχουν και καλυτεροι !!! Να τους βρουν οι ψηφοφοροι και να δωσουν ενα μαθημα στον ¨¨καθε ¨¨ Ζωη ...

  13. victoria (true) avatar
    victoria (true) 19/03/2012 20:38:23

    Έτσι!
    Τίποτα αναπάντητο!

  14. Βας-Βας. avatar
    Βας-Βας. 19/03/2012 20:54:14

    Ορμάτε ρε μην αφήνετε τον Καμένο να κάνει παιχνίδι στις πλάτες μας!Ο Πανάρας επί εβδομάδες ούρλιαζε πως τα cds,σε περίπτωση χρεοκοπίας θα ήταν 1 τρις ευρό και σήμερα ανακοινώθηκε επίσημα ότι είναι 2,5 δις ευρό(χίλιες σχεδόν φορές λιγότερα)!Άλλη μία μπαρούφα .Ο ίδιος στην ΕΤ-3 πρόσφατα είπε πως αν γίνει κυβέρνηση θα πάει στον Πούτιν και θα πάρει μία επιταγή ύψους 130 δις ευρό από την Gazprom δίνοντας ως αντάλλαγμα τα ελληνικά πετρέλαια(που θα βρούμε αργότερα) και θα τη δώσει στο Σόιμπλε λέγοντας-ξωφλήσαμε το χρέος μας.Ακριβώς όπως το γράφω!Ο ίδιος δήλωσε προχτές ότι αποκλείει κάθε συνεργασία με τη Ν.Δ.Αυτός ο πολιτικάντης είναι δικό μας παίδι?Ξεμπροστιάστε τον μπας και ξυπνήσουν στη Συγγρού και ακολουθήσουν!

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ Βας-Βας. 20/03/2012 13:23:47

      Λαθος φιλε ,1,9 δις ευρω τελικα .Πολυ συντομα θα '' ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ , ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ , ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΙ !!!!!!!!!!!!!! ''

  15. zagor avatar
    zagor 19/03/2012 22:21:01

    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΖΩΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΧΩΝΕΨΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΣΑ ΜΑΞΙΜΟΣ ΧΑΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ ΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΤΗΣ Ν.Δ-ΟΝΤΩΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝΙΔΙΟ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΣΑ- ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ ΩΣ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ 2 ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΙ ΕΥΓΕΝΕΙΕΣ ΤΕΛΟΣ ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ Ο ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ Γ.Γ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ.ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΡΙΣΚΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΓΚΕΣ !!!

  16. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 19/03/2012 22:32:59

    Για δείτε ποιά ήταν η θέση του Ζώη για την κάρτα του πολίτη και τι έλεγαν τότε ορισμένοι διαπρύσιοι υποστηρικτές του σήμερα:

    http://www.antinews.gr/2011/01/05/78764/

  17. Γιατρος avatar
    Γιατρος 20/03/2012 00:19:27

    Μπράβο Χρήστο. Απεδειξες με τη στάση σου ότι είσαι σταθερός στις θέσεις σου και δεν είσαι κολλημενος σε καρέκλες. Η λάρισα σε στηρίζει!

    • Άπολις avatar
      Άπολις @ Γιατρος 20/03/2012 08:40:35

      Μπράβο Γιατρέ. Απέδειξες με το σχόλιο σου οτι είσαι σταθερός πελάτης του Ζώη ΑΕ & μιλάς εν ονόματι των Λαρισέων. Πρόσεξέ το αυτό.
      Και πες στο καλόπαιδό σου να επιστρέψει την έδρα ΜΑΣ, μιας & δεν ειναι κολλημένος πάνω της!

    • Φαρσαλινος avatar
      Φαρσαλινος @ Γιατρος 20/03/2012 13:18:40

      Μεγαλε αν δεν τον δουλευεις εχεις μεγαλη πλακα !!!!!!!!!!!!

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Γιατρος 20/03/2012 19:33:36

      Στηρίξτε τον καλά μη ... πέσει!

  18. Φίλαθλος avatar
    Φίλαθλος 20/03/2012 00:23:10

    Σε ποιόν θα επιτεθείτε πρώτα βρε παλλικάρια του Σαμαρά. Στην αριστερά, στον Καμμένο , στον Καρατζαφέρη ή στο ΠΑΣΟΚ που ανασυντάσεται ;
    Βλέπετε η ομάδα των Γκούφη του πολιτικού σχεδιασμού και ο αρχηγός σας με τις κωλοτούμπες του έχουν ανοιξει ένα σωρό μέτωπα.
    Τη χάσατε την αυτοδυναμία πατριώτες , βολευτείτε με συγκυβέρνηση αν σας κάτσει κι αυτή γιατί σε πρωϊνές δηλώσεις στον Real , ο Πρωτόπαπας είπε ότι το ΠΑΣΟΚ προσβλέπει σε πρωτιά κι αν δεν του κάτσει , σε συγκυβέρνηση με τις ευρύτερες προοδευτικές δυνάμεις.
    Είναι γάτες οι ΠΑΣΟΚΟΙ. Και τους στηρίξατε και απο απόκομα τους ξανακάνατε κόμμα με τη συγκυβέρνηση και θα σας πουλήσουν και θα γλύψουν την αριστερά για συγκυβέρνηση με τή γνωστή καραμέλλα του προοδευτικού χώρου που εσείς τον βρίζετε και του επιτίθεστε εντελώς ανόητα.
    Όσο για τη λαϊκη αντιμνημονιακή δεξιά θα πάει μονοκούκι με τον Καμμένο.
    Βρίστε με τώρα ελεύθερα...

    • Kennan avatar
      Kennan @ Φίλαθλος 20/03/2012 00:56:58

      Τι να βρίσουμε, εσυ το έχεις χάσει τελείως. Ο Καμμένος κλπ φεύγουν από τη ΝΔ την παραμονή της πιο κρίσιμης εκλογικής αναμέτρησης με το ΠΑΣΟΚ κι εσύ κατηγορείς το antinews και τον Σαμαρά!!! Ήμαρτον. Ποιός ρίοχνει νερό στο μύλο του ΠΑΣΟΚ; Εμείς ή εσύ που κραυγάζεις "τερμα η αυτοδυναμία της ΝΔ"; Αυτό θέλατε; Μπράβο σας ...πατριώτες

      • bird avatar
        bird @ Kennan 20/03/2012 01:06:54

        Είναι τόσο αντιμνημονιακοί που θέλουν να ξανακυβερνήσει το ΠΑΣΟΚ.

    • Mara avatar
      Mara @ Φίλαθλος 20/03/2012 08:15:47

      Φίλαθλε, άντε χρυσέ μου, με έπεισες.... άμα φέρει την επιταγή των 130 δις από τον Πούτιν ο Καμμένος θα ψηφίσω και εγώ.

      Γιατί δεν μας την φέρνει τώρα να τον ψηφίσουμε όλοι και να τον κάνουμε ήρωα???

      Σας έχει στρίψει εντελώς....

    • Άπολις avatar
      Άπολις @ Φίλαθλος 20/03/2012 08:58:44

      Φίλαθλε χαραμίζεσαι... Στους NY Times επρεπε να γράφεις με τέτοια πολιτική αντίληψη! & έχεις & σεν(τ)ς οφ χιούμορ!! Εύγε!

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ Φίλαθλος 21/03/2012 15:28:17

      Πολυ ποδοσφαιρικη αντιληψη διακρινω Φιλαθλε ...με λιγη σεξουαλικη φρασεολογια ..Περισσοτερο σαν κακης ποιοτητας αριστεροπασοκος μου φαινεσαι παρα φιλοζωικος....ΑΝ ησουνα θα του συμβουλευες του ονειροπαρμενου οτι δεν δημιουργουνται ιδεολογιες απο θυμωμενους ,αδουλευτους και ονειροπαρμενους .ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΙΔΕΩΝ Η ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ...Συνεχως και αδιαλειπτως ακουω π@π@ριες .Το μονο που λειπει ειναι η εντιμοτητα .ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΤΣΑΛΑΚΩΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΠΗΡΑΝ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΑΣΘΕΙ ΠΟΤΕ !!!!!!!!!!!!

  19. Νοήμων avatar
    Νοήμων 20/03/2012 01:24:46

    Ο Ζώης έγινε ''κοκκοράκι'' και μάγκας με 10 χιλιάρικα το μήνα με την ψήφο μου και των δικών μου στη Λάρισα (9 τον αριθμό με τηλ και ονοματεπώνυμο). Να δώ σε λίγες μέρες τη μαγκιά και το πολιτικό του ανάστημα. Προφανώς θα νόμιζε ότι θα πεφταν όλοι στα πόδια του για να επιστρέψει.
    Χρήστο άντε γειά και μή μπεις στον κόπο να μας στείλεις sms (γιατί κάναμε τη μαλ..ία να δώσουμε και αρ. τηλ) να σε ακολουθήσουμε στη μεγαλειώδη σου πορεία στους ΑΕ.

    • anideos avatar
      anideos @ Νοήμων 20/03/2012 04:12:24

      Καποτε ειχα ακουσει πως τα περισοτερα ρουσφετια τα καναν οι Λαρισαιοι βουλευτες της ΝΔ.
      Κι αυτο γιατι οι ΠΑΣΟΚοι καναν τους περησοτερους διορησμους
      και μαλιστα επι χρημασι!!!
      Αληθεια τωρα ποιον θα εχουμε στη Λαρισα;
      Την Καραλαριωτη;

  20. Ένας avatar
    Ένας 20/03/2012 09:05:35

    Ωρέ καπεταναίοι τής ΝΔ, αν ο Ζώης είναι τόσο σκάρτος όσο λέτε, γιατί δεν τον διαγράψατε νωρίτερα και περιμένατε μέχρι να φύγει μόνος του;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ένας 20/03/2012 13:51:13

      Δε θέλαμε να του χαλάσει η χωρίστρα από τη στεναχώρια.

      • κωστας avatar
        κωστας @ TopGunZ 20/03/2012 15:45:27

        ΚΑΙ ΤΙ ΧΩΡΙΣΤΡΑ ; ΟΥΤΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΝΑ ΗΤΑΝΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!
        ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ .Καθε εμποδιο για καλο. Μπορει να εχει και τετοιο ταλεντο !!!!!!!!!

    • Φαρσαλινος avatar
      Φαρσαλινος @ Ένας 20/03/2012 15:41:44

      Τι λες ωρε Σταυραιτε , τι ερωτημα φοβερο ειναι αυτο ; Τι σκεψη αληθεια ; Εσυ δεν ειχες ακουσει οτι ολοι τον εφερναν ως σιγουρο εκτος Βουλης και για να ελπιζει και παλι εκανε την ΓΕΝΑΙΑ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ; Και με πολυ πομπωδη τροπο . ΟΠΩΣ ΟΙ ΤΡΑΚΑΤΡΟΥΚΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!

  21. κωστας avatar
    κωστας 20/03/2012 15:57:05

    Το εκανε σκοπιμα γιατι θελει να μεινει εκτος Βουλης να δει πως ειναι να εργαζεσαι ; ΔΕΝ ηθελε ομως να φυγει και αθορυβα !!!!! ΕΠΡΕΠΕ να γινει και ''ΗΡΩΑΣ ''στα ματια αυτων που τον εκαναν βολευτη , πριν ακομη μαθει τι σημαινει ΖΩΗ . ΔΕΝ βλεπατε ποσα ΚΑΡΑΤΙΑ ΕΙΧΕ ΤΟ.......................υφακι του τοσα χρονια ;

  22. κωστας avatar
    κωστας 20/03/2012 16:03:40

    Δηλαδη ρε ''ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗ '' βασιλη Ψηφιζεις ΝΔ ΕΠΕΙΔΗ ηταν ο Χριστακος η για τις αρχες και την ιδεολογια της παραταξης ; Υποψιαζομαι πως κατι ψαχνο πρεπει να σου εδωσε ο δικος σου και τον ανεβαζεις τοσο !!!!!!

  23. xbab avatar
    xbab 20/03/2012 19:28:27

    Εντάξει, αλλά η ζημιά έγινε....τεράστια ζημιά, όχι από το μέγεθος των πολιτικών του καμμένου, αλλά από τη διασπορά ψήφων=αποσυσπείρωση.
    Ήταν στραβό το κλίμα....
    Όλοι αρχηγοί και εύκολη κριτική...με το παραμικρό κριτική.
    Άμα όλοι σας σεις(οι πολιτικοί, αλλά και η λεγόμενη βάση) που λέτε ότι είστε κεντροδεξιοί δείτε ποτέ εξουσία να με...

    • Φαρσαλινος avatar
      Φαρσαλινος @ xbab 21/03/2012 15:13:31

      Ακου ρε φιλε ,που λεει και ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ , ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΙΑ ΘΟΡΥΒΩΔΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΑΘΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΗΣ ΝΔ.Εκεινο που εγω θελω να επισημανω ειναι πως η σταση της ΝΔ και του ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ειχε και την συμφωνη γνωμη του ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ .Εσεις οι διαφωνουντες τελικα εκτος απ τον εαυτο σας αποδεχεστε κανεναν αλλο για ΑΡΧΗΓΟ ; ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΑ ;ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΤΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ ; Εκτος και αν δεν πιστευετε πουθενα και σε τιποτα και παριστανετε τους ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ για να καλυψετε τα εσωτερικα σας κενα !!!!!!!!!!!!!

      • Mara avatar
        Mara @ Φαρσαλινος 21/03/2012 15:22:33

        Πέστα χρυσόστομε!!!!

  24. Θύμιος avatar
    Θύμιος 22/03/2012 20:53:02

    Καραμανλής - Πόσδαγλης είναι η αιτία!;?