17/12/2008 16:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μορατόριουμ ζητά ο Δήμαρχος Αθηναίων

Έκκληση προς όλους τους φορείς να υπάρξει μορατόριουμ το προσεχές 20ήμερο σε ό,τι αφορά τις διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας απηύθυνε ο δήμαρχος Αθηναίων. Σε δηλώσεις του ύστερα από ευρεία σύσκεψη με εκπροσώπους οικονομικών και κοινωνικών φορέων για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων των πρόσφατων γεγονότων στην πόλη ο Νικήτας Κακλαμάνης ζήτησε την συμπαράσταση όλων των Ελλήνων στην Αθήνα και απηύθυνε το σύνθημα «Πάμε Αθήνα».

Στη σύσκεψη (στην οποία παρατηρήθηκε ομοφωνία) παραβρέθηκαν εκπρόσωποι του Εργατικού Κέντρου Αθηνών, της Γενικής Συνομοσπονδίας Επαγγελματιών Βιοτεχνών Εμπόρων Ελλάδος, του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Λιανικής Πώλησης Ελλάδος του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών, του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου κλπ

Στο μεταξύ ένταση επικρατεί στο Πεδίον του Άρεως λίγο μετά το τέλος της συγκέντρωσης μαθητών έξω από τα Δικαστήρια της Σχολής Ευελπίδων. Κατά τη διάρκεια της συγκέντρωσης μαθητές πέταξαν αλεύρι και αυγά κατά των αστυνομικών, οι οποίοι τους απώθησαν με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν προς το Πεδίο του Άρεως.

Στην οδό Μιχαλακοπούλου ομάδα νεαρών πυρπόλησε «κλούβα» των ΜΑΤ. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, ο οδηγός κατάφερε να βγει λίγα δευτερόλεπτα πριν το όχημα τυλιχθεί στις φλόγες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 6-11-008 avatar
    6-11-008 17/12/2008 16:49:19

    Η Νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ κρέμασε το πανό στην Ακρόπολη
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΠΗΛΕΥΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΆ ΤΩΝ ΝΕΩΝ"
    Σήμερα Τετάρτη 17/12 ως Νεολαία ΣΥΝ πραγματοποιήσαμε μαζί με πρωτοβουλία φοιτητών και μαθητών ειρηνική παρέμβαση στην Ακρόπολη με ανάρτηση πανό εν όψει της αυριανής πανευρωπαϊκής ημέρας δράσης.
    Απευθύνουμε κάλεσμα προς όλους τους νέους και τις νέες, στους φοιτητές, τους μαθητές και εργαζόμενους της Ευρώπης να πλημμυρίσουν αύριο Πέμπτη 18/12 τους δρόμους και να διαδηλώσουμε ενάντια στην καταστολή και την......περιστολή των πολιτικών και κοινωνικών δικαιωμάτων μας, ενάντια στην εμπορευματοποίηση της εκπαίδευσης και την εργασιακή επισφάλεια, ενάντια στη νεοφιλελεύθερη πολιτική των κυβερνήσεων της Ε.Ε.
    Μόνο με κοινούς πανευρωπαϊκούς αγώνες θα πάρουμε πίσω όλα όσα μας ανήκουν.
    το γραφείο τύπου της Νεολαίας Συνασπισμού17/12/2008
    www.neolaiasyn.gr"
    το blog τροκτικο διαμαρτυρεται γιατι λεει την ενεργεια αυτη την εκανε νεολαια πολιτικου κομματος και οχι μαθητες απο μονοι τους!!!
    απο ποτε αληθεια στη δημοκρατια θα πρεπει να παψουν να λειτουργουν τα κομματα και οι φορεις τους;!!! τι ειδους φασιζουσα αποψη ειναι αυτη;!!! ποιος θελει τους νεους απολιτικους; οι νεολαιοι των κομματων δεν πανε σχολειο;δεν σπουδαζουν; και ποιος ειναι αυτος που θα απαγορευσει σε μια νεολαια να δρα οπως εκεινη νομιζει;;; ακρως επικινδυνες - καταμαυρες αποψεις αυτες!!!
    και οταν μαλιστα γραφοντε σε ενα blog τοσης μεγαλης επισκεψιμοτητας τοτε καποιο λακο εχει η φαβα.!!! και για να το πω λιανα... ποιον υπηρετειτε κυριοι μ' αυτα που γραφετε; παντως οχι τους μαθητες!!!

  2. syntaktis avatar
    syntaktis 17/12/2008 17:11:24

    Παραμονές γιορτών, υπουργός- συγγενής απέλυσε τον σοβαρότερο συνεργάτη του, που δούλευε όσο τρεις μαζί. Μάλιστα, του ζήτησε να εγκαταλείψει το γραφείο του αύριο. Ολα αυτά, μέσω του διευθυντή του γραφείου του. Εύγε

  3. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 17/12/2008 17:51:51

    Οι κοινοποιήσεις των μαθητών ανεξάρτητα από τα όποια θετικά ή αν θέλετε, όπως λένε αρκετοί και τα αρνητικά στοιχεία, που είχαν - έχουν, ορισμένες πτυχές τους θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν επικοινωνιακές εκδηλώσεις που ως σκοπό είχαν να προσελκύσουν το ενδιαφέρον των «τηλεθεατών»

    Μέσα όμως σε αυτή την κατάσταση που οι εικόνες «τρέχουν και χάνονται» ο πολίτης δεν μπορεί να ξεχωρίσει του ουσιώδες από το επουσιώδες, δεν μπορεί να ξεχωρίσει το πραγματικό πρόβλημα από το μη πρόβλημα κτλ

    Επειδή όμως στην εποχή μας ο τακτισμός και η ευκαιριακή εκμετάλλευση των συγκυριών για ιδιοτελής σκοπούς έχει υπερισχύσει της ουσίας, ορισμένα πολιτικά κόμματα από την αρχή λειτούργησαν μέσα σε αυτό το πλαίσιο με μοναδικό στόχο να αποκομίσουν κομματικά οφέλη.
    Στην καθομιλουμένη αυτό ονομάζεται «ΚAΠΈΛΩΜΑ»

  4. mediaspotgr avatar
    mediaspotgr 17/12/2008 18:11:56

    ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ

    Πριν από 60 χρόνια περίπου, το σύμβολο μίας θηριώδους και απάνθρωπης ιδεολογίας υποστάλει από δυο γενναίους Ελληνες.
    Κατέβασαν την σημαία του ναζισμού ενώ κυμάτιζε στην Ακρόπολη. Εκείνη την στιγμή κατέβασαν το σύμβολο της κατοχής. Δυο νέα παιδιά τότε, στην ηλικία των σημερινών εξεγερμένων παιδιών, κατέβασαν το ΣΥΜΒΟΛΟ ενός τρόπου ζωής και μιας ιδεολογίας που βασιζόταν στην βία, στην υποταγή, στην καταπίεση και στο άδικο, που σκότωνε και δολοφονούσε ασύδοτα.

    Και βρεθήκαν, πάλι και τότε, οι νέοι, μη δεχόμενοι την κτηνωδία που οι αρχές και τα οράματα των τότε κατακτητών εκπροσωπούσαν, και με μια κίνηση τους, έδωσαν ελπίδα.
    Κατέβασαν το σύμβολο της υποταγής δείχνοντας ότι η ψυχή δεν μπορεί να φυλακιστεί. Ότι τα μόνα πραγματικά σύμβολα είναι αυτά που κουβαλάμε μέσα μας.

    Όποιος νοιώθει ελεύθερος, δεν δέχεται την καταπίεση, δεν δέχεται την υποταγή σ’ αυτά που επιβάλουν τα αφεντικά και οι κατακτητές, τον τρόπο ζωής και τις αρχές που του υπαγορεύουν ότι πρέπει να αποδεχτεί.

    Σήμερα ένα νέο σύμβολο έχει υψωθεί, όχι στην Ακρόπολη, αλλά στην πλατεία Συντάγματος. Είναι το σύμβολο της ανθρώπινης αναισθησίας, «του δικού μου τομαριού», το σύμβολο της ανθρώπινης κρεατομηχανής που στερούμενη εγκεφάλου μηρυκάζει πνευματικά, ιδεολογικά και ψυχικά.
    Το νέο δόγμα, «δούλευε και κατανάλωνε», συμπυκνώνεται στο ύψος, στα κλαδιά και στα φώτα ενός δένδρου που έστησαν, μετά από ένα αιματοκύλισμα στο κέντρο της πόλης.

    Μιας πόλης που πάλετε, από τις φωνές νέων ανθρώπων με ιδανικά, για μια δίκαιη κοινωνία. Η νέα φιλοσοφία του μηρυκαστικού είναι τα «ψώνια», οι αγορές και οι πωλήσεις.

    Βγείτε και ψωνίστε, μην βλέπετε τα πτώματα, τους πεινασμένους, μην σας νοιάζει η αδικία, η λαϊκή οργή, μπορείτε να κάνετε τα ψώνια σας ήσυχοι … άλλωστε η αστυνομία θα σας προστατέψει.

    Χρόνια πολλά...

  5. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 17/12/2008 19:02:25

    τωρα μεταξύ μας τι να πας να κάνεις στο κέντρο ας το αφήσουμε στούς μεταναστες.."μεταναστ σέντρουμ"

  6. theo 1611 avatar
    theo 1611 17/12/2008 19:02:27

    Κακλαμανάκ(ο)ς!!!

  7. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 17/12/2008 19:08:40

    Πιστεύω ότι την σήμερον ημέρα, με αντικειμενική προσέγγιση, για να ισχύσει η εκεχειρία αντικειμενικώς, πρέπει να σφαγούν 3 Δημοτικοί σύμβουλοι (σε κάποια πλατεία), ώστε να μην διαταραχθεί αντικειμενικώς η κατάπαυση πυρός.

  8. fantomas avatar
    fantomas 17/12/2008 20:12:11

    ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΟΛΟΤΟΦ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ. ΣΤΟΠ.
    ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ.ΣΤΟΠ.
    ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ. ΣΤΟΠ.

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/12/2008 21:13:34

    Ανanonymous – όπως έχεις αντιληφτεί πάντα τα «καλά παιδία»τον 1200 ευρώ+…. τα βάζουν μολότοφ ,και αυτά μόνο βαρέω μεροκάματο βγάζουν και «μας» η τους προστατεύον?

  10. donaE avatar
    donaE 17/12/2008 21:33:39

    αν ανεβασουν οι ακροδεξιοι συνθηματα στον παρθενωνα,τι θα γινει?Εξισωση προς τα πανω μονο.Καλυτερα να μεινουν ησυχα ορισμενα πραγματα.

  11. KRIMA avatar
    KRIMA 17/12/2008 21:35:31

    Αποφασίστε τι θέλετε ,κράτος και εφαρμογή των νόμων ή αναρχία και παραπληροφόρηση.
    Λέμε τώρα είδατε κανένα απο αυτούς που τους κάψανε τα μαγαζιά τους να λένε υπέρ των κουκουλοφόρων;
    άν αντί της ΕΡΤ ,μπουκάρανε σε ιδιωτικό κανάλι μεγαλοκαρχαρία ,τα λαμόγια οι δημοσιογράφοι τους θα λέγανε μπράβο στα παιδιά;
    δημοκρατία είναι να είναι στημένες κάμερες όλο το 24ωρο και να ψάχνουν να βρούν και να προβάλουν παραβατική συμπεριφορά των μπάτσων ,αλλά ποτέ τις αντίστοιχες παραβατικές συμπεριφορές της άλλης πλευράς;
    υπάρχει δικαιοσύνη σε αυτή την χώρα ή οι τηλεδίκες των στημένων δημοσιογραφίσκων θα δικάζουν απο εδώ και πέρα με συνοπτικές διαδικασίες;
    ΑΣ ΑΠΟΦΑΙΣΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΈΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΜΕ.

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/12/2008 21:43:22

    @ανώνυμος8: είπαμε ότι αυτό είναι ΨΕΜΑΤΑ. Το παιδί είναι καλά. Προβοκάτσια είναι το θέμα

  13. what avatar
    what 17/12/2008 22:31:15

    Εγώ λέω να κάνουνε κάθε μέρα μια ανθρωποθυσία στην Ακρόπολη ενός ειδικού φρουρού, μπάτσου και ενίοτε αστυνόμου ώστε να εξευμενίσουν το τέρας του Οργισμένου Βολβού βιολογικής καλλιέργειας αυτοοργανωμένου αγροκτήματος του Ψυχικού.

  14. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 18/12/2008 01:14:57

    The software works in trial mode for 3 days.

  15. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 18/12/2008 01:17:00

    Δέν είμαι σίγουρος, εάν η απάντηση πού θά δώσω κατωτέρω, ενοχλεί ή όχι, ώς στύλ, τόν ιδιοκτήτη τού blog, αλλά είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ από τήν Δημοκρατική μου ιδιοσυστασία, νά λάβω θέσιν:

  16. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 18/12/2008 01:17:33

    Κύριε αρχιπαράσιτο "4. mediaspotgr Says: ",
    Είναι πασιφανές, ότι μέσα σου "πάλετε" ισχυρώς, τό δόγμα: "Τεμπέλιαζε καί κατανάλωνε", ότι έχουν παράξει κάτι άλλοι, κορόϊδα.

  17. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 18/12/2008 13:55:41

    Δέν έχεις ακόμη "υποστάλει" τήν σημαία σου τής λαϊκίζουσας κουραδομηχανής, πού, ώς ανορθόγραφος, άρα τεμπελόσκυλο, καί θρασύτατος επιδειξιομανής, τολμάς νά θέλεις νά κονομήσεις,

  18. ανώνυμος avatar