#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/07/2011 14:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μοντ: Μας κυβερνούν παιδάκια !!!



"Τα πιτσιρίκια που μας κυβερνούν" ήταν ο καυστικός τίτλος του βασικού άρθρου της ιστοσελίδας της γαλλικής εφημερίδας "Le Monde" για την αδυναμία των υπουργών Οικονομικών της Ευρωζώνης να συμφωνήσουν για τα μέσα επίλυσης της κρίσης χρέους που βαραίνει το ενιαίο νόμισμα. "Το έχουμε καταλάβει; Η κατάσταση χρειάζεται ενήλικες και μας λείπουν τόσο στην Ουάσιγκτον όσο και στις Βρυξέλλες!", γράφει ο συντάκτης και σχολιάζει ότι παρόλο που ανάλογη κατάσταση επικρατεί και στις ΗΠΑ, κανείς δεν φτάνει τα επίπεδα ανευθυνότητας και έλλειψης θάρρους των ηγετών της ευρωζώνης. "Εδώ και μήνες διαφωνούν αναφορικά με την εφαρμογή ενός δεύτερου σχεδίου στήριξης προς την Ελλάδα, ενώ οι δισταγμοί τους και η διχογνωμία τους οδήγησαν τις αγορές στο να χάσουν την εμπιστοσύνη τους".

"Τόλμη" ζήτησε από τους Ευρωπαίους ηγέτες και ο επικεφαλής της Commerzbank, Μάρτιν Μπλέσινγκ, σε ανάλυσή του στη γερμανική εφημερίδα Frankfurter Allgemeine, το οποίο φέρει τον τίτλο "Ραντεβού με την πραγματικότητα". "Δεν είναι δυνατόν να συνεχίσουμε τη μέχρι τώρα πορεία μας, διότι τα γεγονότα μας έχουν ξεπεράσει. Το ευρώ χρειάζεται συνειδητούς Ευρωπαίους που δεν φοβούνται το ραντεβού με την πραγματικότητα", γράφει ο Μπλέσινγκ, ο οποίος μιλάει για μια "κρίση των ευρωπαϊκών θεσμών", και προσθέτει ότι η ελληνική κρίση επείγει: "Ή πρέπει η ευρωζώνη να εγγυηθεί για το ελληνικό χρέος, δηλαδή να το αναλάβει και να παραιτηθεί από τους τόκους για δεκαετίες, ή πρέπει να γίνει αναδιάταξή του και να παραιτηθούν οι ιδιώτες-επενδυτές από μέρος των απαιτήσεών τους".

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63219084

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. καποιος avatar
    καποιος 13/07/2011 15:11:05

    δεν ειναι οτι δεν ειναι ενηλικες, απλα ειναι υπαλληλοι των τραπεζων και προσπαθουν να χειριστουν την κατασταση ετσι ωστε αντι να βαλουν χρημα οι "τραπεζιτες" να παρουν με αεριτζηδικο χρημα και οτι εχει απομεινει δημοσιο - οι ηδη πτωχευμενοι 'τραπεζιτες'

    • drider avatar
      drider @ καποιος 13/07/2011 15:43:11

      Πιπέρι στο στόμα σου! Πώς είναι δυνατόν να κατηγορείς με τέτοια ευκολία τους πυλώνες του καπιταλιστικού συστήματος και τους ταγούς της σύγχρονης αστικής δημοκρατίας;

      • road runner avatar
        road runner @ drider 13/07/2011 16:33:26

        Σοβαρά νομίζεις ότι ο πυλώνας του καπιταλιμού είναι οι τράπεζες? Καπιταλισμός σημαίνει έκανες βλακίες χάνεις τα λεφτά σου και ας πρόσεχες. Αυτό που έχουμε σήμερα είναι σοσιαλισμός για τους πολύ μεγάλους (και πολύ ηλίθιους)

  2. manos avatar
    manos 13/07/2011 16:46:34

    Αν μας κυβερνούσαν παιδάκια μάλλον θα τα κατάφερναν καλύτερα.
    Εδώ μιλάμε για ηλίθιους με πατέντα.
    Ποιός σοβαρός άνθρωπος θα ανεχόταν το κάθε τσουτσέκι να του κοπανάει το κεφάλι με ένα μάτσο κωλόχαρτα?

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/07/2011 17:29:13

    μας κυβερνουν Μεσιτες και Εκκαθαριστες.
    Ο Μπεννυ θα στειλει Επιστολες !! χαχαχαα ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΟΣ ! στους αλοδαπους ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ...

    Αυτη δεν ειναι κυβερνηση, ειναι ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

    "ελατε τ αφεντικο τρελλαθηκε και ξεπουλαει"...

    ΠΠ

  4. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 13/07/2011 17:36:03

    παιδακια .
    τελικα ο τουρκογλου κανοντας παρεα με τον γιο της μαργαριτας αρχισε να χανει την ικανοτητα του στην ελληνικη γλωσσα.χθες ηταν ακομη πιο κατω στην συνεντευξη για την οικονομια.
    συνταξη προτασεων χωρις νοημα και χωρις ουσια.
    μπλα,μπλα,μπλα και τιποτα.
    μαλιστα επειδη κανει παρεα με ''τον μαζι τα φαγαμε'' πηρε και απο αυτον κατι σε θεματα αυταρχισμου.
    εντος ελλαδος αυτα βεβαια , γιατι εξω κοτουλα.
    ετσι συνεχισε μπενυ.
    επεσες στην παγιδα του παιδιου και δεν θα βρεις ουτε την ψηφο σου στις επομενες κοντινες εκλογες.
    με οποιον δασκαλο καθησεις,τετοια γραμματα θα μαθεις...
    οσο για τον γιο της κυρα μαργαριτας , η ευρωπη θα πρεπει να τρεμει.
    με το που ανακοινωσε οτι θα την επισκεφθει ,για την σωτηρια και το σχεδιο που εχει μπηκε, στο στοχαστρο ιταλια, ισπανια.
    ευρωπη τρεμε.
    ερχεται το παιδι μπατμαν.θα σας βουλιαξει.

  5. SERTIS.ANTONIS avatar
    SERTIS.ANTONIS 13/07/2011 20:12:20

    αυτο είναι η μεγαλυτερη αλήθεια....
    -ΔΝΤ....ένας γυναικάς που σε κάθε του έξοδο ήθελε και μια πόρνη
    -Γαλλία.....ένας ηγέτης που εχει ανάγκη την εγκυμσύνη της κάρλα μπρούνι για να δείξει πολιτική
    -Ελλάδα...ποδηλάτης κανοϊστής που θέλει να σώσει τον κόσμο από την κλιματική αλλαγή
    -Γερμανία.....μια άσχετη τελεώς από οικονομικά που σήμερα άλλα λέει και άλλα λεει αύριο
    -Ιταλια...το νου μας μόνο στις πα....ζες
    -Φιλανδία.....Όλι Ρεν....ο δεινός ποδοσφαιριστής που με την ύφεση νομίζει οτι θα σώσει την ευρωζώνη

  6. ad kan avatar
    ad kan 13/07/2011 22:29:27

    Την διακήρυξη της 3ης του Σεπτέμβρη του φέρνει κατακέφαλα ;

  7. Αρετή avatar
    Αρετή 13/07/2011 23:48:07

    Α ρε Μπέννυ να κάνουν πλάκα στην απέραντη χονδρο-φάτσα σου δεν το περίμενα.