#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2011 13:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μονομερή αφοπλισμό της Ελλάδας προτείνει o σύμβουλος του ΓΑΠ, Ρόντος



Έχουμε ήδη γράψει ότι ο  Άλεξ Ρόντος εμφανίστηκε ως σύμβουλος του πρωθυπουργού, Γ.Παπανδρέου σε συνέδριο στην Τουρκία με θέμα: Changing Turkey in a Changing World.

Κι αυτό παρά τις επίσημες διαψεύσεις στις οποίες είχαν προβεί κατά καιρούς η κυβέρνηση και το υπουργείο Εξωτερικών, ότι δεν είναι μυστικοσύμβουλος του πρωθυπουργού.

Τώρα μαθαίνουμε ότι μίλησε και στην “Hurriyet»  και πρότεινε "μονομερή αφοπλισμό της Ελλάδας αν η Τουρκία δώσει δείγματα… βελτίωσης της συμπεριφοράς της". Είπε επίσης ότι η Τουρκία έχει πολλούς λόγους να διατηρεί στρατό, ενώ η Ελλάδα μόνο την τουρκική απειλή.

Με άλλα λόγια ο σύμβουλος του κ. Παπανδρέου μας λέει ότι αν η Τουρκία μας .... εγγυηθεί ότι δεν επιβουλεύεται την εδαφική ακεραιότητα της Ελλάδας, τότε κι εμείς μπορούμε να διατηρούμε στρατό "μόνο για τα… τυπικά", όπως εύστοχα σχολιάζει  και ο Ελεύθερος Τύπος.

Δεν ξέρω αν ο κ. Ρόντος επισκέπτεται και την Ελλάδα, ή μετακινείται μόνο μεταξύ Τουρκίας - Αμερικής. Επειδή αν επισκεπτόταν και το Ελάντα θα διαπίστωνε ασφαλώς κι αυτός ότι με τις περικοπές και τα άλλα μόνο για τα "τυπικά" είναι ήδη ο στρατός μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anideos avatar
    anideos 07/10/2011 13:43:07

    Λιγο το κακο αφου δεν ειπε να στησουμε και λωκο...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anideos 07/10/2011 13:45:56

      Απαπαπαπα, τι σεξιστικά πράγματα είναι αυτά! Τα "παιδιά των λουλουδιών" που μας κυβερνούν δεν λένε τέτοια...

      • anideos avatar
        anideos @ Αυριανιστής 07/10/2011 13:50:51

        Απο οτι βλεπω στην φωτογραφια μαλλον το σηκωνει το σακακι...

        • AUD avatar
          AUD @ anideos 07/10/2011 14:04:06

          τραβάει και το κλείστρο...!!!!

    • Kραντωρ avatar
      Kραντωρ @ anideos 07/10/2011 16:14:45

      Ο Α.Ροντος ηταν συμβουλος του αμερκονοτραφους πρωθυπουργου της Γεωργιας Σαακασβιλι. Αυτος με τους χιλιους Ισραηλινους στρατιωτικους, που ειχαν εγκατασταθη στην Γεωργια, προετοιμασε την επιθεση κατα της Αμπχαζιας. Τοτε η γεωργιανικη κυβερνησις περιλαμβανε δυο Ισραηλιτες υπουργους, τον Καζαρσβιλι και Γιακομπσβιλι, Ο εις των οποιων ηταν υπουργος αμυνης!!! Ο Ροντος επεδιωξε την βελτιωση των σχεσεων Τουρκιας-Γεωργιας για να αποσπαση το εν λογω χριστιανικο κρατος απο ενα κοινο χριστιανικο μετωπο (Αρμενια, Βουλγαρια, Ελλας), που θα ηταν αποτρεπτικος φραγμος απεναντι στην τουρκικη επεκτατικοτητα.

  2. sawas avatar
    sawas 07/10/2011 13:46:16

    Αν φύγουν όλοι αυτοί, τότε θα φύγουν πολλά "βλήματα" από την χώρα .......να ο αφοπλισμός του Ροντου!!!!!

  3. christos avatar
    christos 07/10/2011 13:49:12

    Μα, φίλε μου, αυτό ακριβώς εννοεί ο κύριος. Τέλος πάντων, πολλές "κοτσάνες" πρόκειται ν`ακούσουμε από ανιστόριτους για να μη πω τίποτε άλλο.

  4. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 07/10/2011 13:55:58

    Και μετά, θα έρθουν όλες οι καλές ψυχές,

    αυτές που χρηματοδοτούν τον κ. Ρόντο και τους λοιπούς συμβούλους ΓΑΠ/ΔΝΤ,

    να μας πουλήσουν προστασία...

    Υπόψιν, ο κ. Ρόντος, όπως είναι γνωστό πριν από το 2000, όταν έγραφαν καταγγελτικά για την περίπτωσή του η κ. Κανέλλη και το ΑΝΤΙ, δεν είναι Έλληνας, παρά το Ελληνικό του επώνυμο.

    Είναι Αμερικανός (δικαίωμά του φυσικά), συγκεκριμένης όμως φατρίας.

    Καλό θα ήταν, να μην υποδύεται λοιπόν τον Έλληνα.

  5. Lampros avatar
    Lampros 07/10/2011 13:58:38

    βεβαια, έχει δίκιο ο τυπακος. Η Τουρκία, εχει να αντιμετωπίσει τους Κουρδους. Για το σκοπό αυτό, πήρε αποβατικά σκάφη, για την γνωστή θάλασσα του Βόρειου Ιρακ, Συστηματα προγεφυρωματων για τα αμετρητα ποτάμια της περιοχής, ελικόπτερα μεταφοράς πρόσωπικού για να περασουν την θάλασσα του Β Ιρακ που προείπα τα στρατευματα τους. Λογικό.

    Ας αφοπλιστουμε λοιπόν αριστερούληδες... μπορεί να γουσταρετε να γινετε γιουσουφακια άλλωστε...

  6. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 07/10/2011 13:59:24

    Γελαμε, αλλα τα παιγνιδια που παιζονται απο πισω δεν ειναι καθολου αστεια. Μην ξεχναμε με tι γελοια προσχηματα και με ποση ευκολια μπορουν να καταστρεφουν ολοκληρους λαους. Μην ξεχναμε επισης οτι σε περιοδους μεγαλης οικονομικης κρισης η πιο κερδοφορος διεξοδος για τους διεθνεις συμμοριτες ειναι ο πολεμος. Καλο ειναι λοιπον να εχουμε τα ματια μας δεκατεσσερα.

  7. manos avatar
    manos 07/10/2011 14:01:30

    Να πουλήσουμε τα G3 και να πάρουμε γκρά.
    Να επιστρέψουμε τα υποβρύχια, και να πάρουμε τριήρεις.
    Ποιός θέλει F16 κοψοχρονιά? Τ'αφεντικό τρελάθηκε. Δίνουμε τα αεροπλάνα και παίρνουμε παρά πέντε και αερόστατα.
    Πουλάς τα LEOPARD (έτσι κι'αλλιώς τζούφια είναι), και παίρνεις caterpillar μπουλντόζες. Ξέρεις τι ζημιά κάνει μια τέτοια?
    Προχώρα γιώργο. Μαζί θα φτιάξουμε το Πακιστάν της δύσης.

  8. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 07/10/2011 14:06:21

    Το ίδιο με τον Άλεξ Ρόντος συμβούλευε σε κυριακάτική συνέντευξή του σε γερμανόφωνο έντυπο το περασμένο ΣΚ κι ο πράσινος Κον Μπεντίτ. Να μειώσει η Ελλλάδα κατά 80% τον προϋπολογισμό της για την άμυνα. Τα παιδιά του γαλλικού Μάη, τα παιδιά των λουλουδιών πλήρως εναρμονισμένα με τα προτάγματα των εντολοδόχων τους.

  9. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 07/10/2011 14:19:45

    Ο μόνος αφοπλισμός που χρειαζόμαστε είναι να πετάξουμε στη θάλασσα τα βλήματα που μας κυβερνούν.
    Ή καλύτερα να τα στείλουμε απέναντι, να σώσουν και τους γείτονες.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 07/10/2011 14:25:40

    Mε την παύση ανάσχεσης των μουσουλμάνων εισβολέων και τη χορήγηση αδειών παραμονής, δεν έχουμε κάνει πράξη τον μονομερή αφοπλισμό;
    Ο ΓΑΠ πρέπει να φύγει από τη μέση το ταχύτερο, με όποιο τρόπο. Είναι δημόσιος κίνδυνος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 07/10/2011 14:26:43

      Νόμιμο τρόπο εννοώ, μην παρεξηγηθώ κιόλας...

      • The Saint avatar
        The Saint @ ΒΙΣ 07/10/2011 16:03:32

        Σιγά μην παρεξηγηθείς...
        Ολοι στο βάθος του μυαλού μας έχουμε τον ...άλλο τρόπο άλλωστε τα έλεγε χύμα και τσουβαλάτα τις προάλλες ο Χαρρυ Κλύν (γιά πέτρες, καδρόνια, ρόπαλα... και λοιπά υλικά γιά προσάναμα)
        Είπαμε, δεν παίζουν fair play, ΔΕΝ θα τους παίξουμε fair play...

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/10/2011 15:04:13

    Ελάτε να τα πάρετε.

  12. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 07/10/2011 15:22:28

    Πρέπει να καθιερωθεί Παγκόσμια Ημέρα Ηλιθίων για να τους γιορτάζουμε όλους μαζί.

    • τάσος avatar
      τάσος @ Αμυδρός 07/10/2011 20:05:05

      25η μαρτίου αδερφέ.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Αμυδρός 07/10/2011 20:38:06

      Μα φτάνει μόνο μία;

  13. Αρης avatar
    Αρης 07/10/2011 16:37:25

    Αν πριν απο 5 χρονια ελεγες στον μεσο Ελληνα (οχι σε εμας τους συνομοσιολογους/στρατοκαυλους/μηδενιστες) οτι οι λαθρομουσουλμανοι θα γιορτασουν το ραμαζανι τους στα Προπυλαια, θα σου ριχνανε γιαουρτια.
    Αν πριν απο 5 χρονια ελεγες οτι το κεντρο της Αθηνας θυμιζει κατι απο τη ταινια του Νικολαιδη (Πρωινη περιπολος) και κατι απο Death Wish με τον Τσαρλς Μπρονσον θα ακουγαν με κατανοηση το προβλημα σου. (Δεν ξερω αν θα γλιτωνες το γιαουρτι)
    Αν πριν απο πεντε χρονια μου ελεγε καποιος οτι οι μπατσοι θα ριξουν 3500 519,514,Κ/Λ, μαρμαρα και οτι αλλο ειχαν στις τσεπες τους (μεσα σε μερικες ωρες)προασπιζομενοι τη "δημοκρατια" εγω ο στρατοκαυλος θα τον αρχιζα στο δουλεμα.
    Χρειαζεται λιγοτερο απο 5 χρονια για την μετατροπη των Ενοπλων Δυναμεων σε " Home Guard" επιπεδου νησιων Φιτζι.

  14. τάσος avatar
    τάσος 07/10/2011 19:57:24

    πραγματικά ενδιαφέρουσα πρόταση, από ενδιαφέρουσα προσωπικότητα. δηλώνω φαν του άλεξ ρόντου. 'σσσσσσσσσσσσσσσ'ωραιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιίος ρε.

  15. Αγανακτησμένος μετανάστης avatar
    Αγανακτησμένος μετανάστης 08/10/2011 15:04:12

    Ο άνθρωπος ζει στην κοσμάρα του.Είναι όλους διόλου άσχετος στο τι εστί επιθετικότητα της γείτονος χώρας.