#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/06/2010 20:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μοναδικός υποψηφιος ο κ. Λυκουρέντζος για γραμματέας της ΝΔ



Μοναδικός υποψήφιος για τη θέση του νέου Γραμματέα της Πολιτικής Επιτροπής του κόμματος, μετά τη λήξη της σχετικής προθεσμίας υποβολής υποψηφιοτήτων, θα είναι ο βουλευτής Αρκαδίας της Νέας Δημοκρατίας Ανδρέας Λυκουρέντζος.

Την υποψηφιότητά του απέσυρε νωρίτερα ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Κώστας Μαρκόπουλος, ύστερα από συνάντηση που είχε με τον Αντώνη Σαμαρά. Μετά τη συνάντηση, ο κ. Μαρκόπουλος έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Μετά από καλή κουβέντα, που είχαμε με τον Πρόεδρο τον Αντώνη Σαμαρά, αποφάσισα, για να έχουμε έναν ισχυρό Γραμματέα της Πολιτικής Επιτροπής, να αποσύρω την υποψηφιότητά μου. Έτσι κι αλλιώς τι Μαρκόπουλος, τι Λυκουρέντζος! Φίλοι από παλιά και οι δύο, δίπλα στον Πρόεδρο, δεν έχει αξία να αναμετρηθούμε μεταξύ μας. Σημασία έχει η πορεία από εδώ και πέρα. Στο Κοινοβούλιο έχει αρκετή δουλειά. Ευχαριστώ πολύ».

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Μετά την λήξη της προθεσμίας υποβολής υποψηφιοτήτων για την εκλογή του νέου Γραμματέα της Πολιτικής Επιτροπής, ανακοινώνεται ότι υποβλήθηκε μια υποψηφιότητα για τη συγκεκριμένη θέση, εκείνη του βουλευτή Αρκαδίας της Νέας Δημοκρατίας κ. Ανδρέα Λυκουρέντζου».

Υποψηφιότητες για Εκτελεστική Γραμματεία

Μετά την λήξη της προθεσμίας υποβολής υποψηφιοτήτων για την εκλογή των επτά αιρετών μελών της Εκτελεστικής Γραμματείας της Νέας Δημοκρατίας, ανακοινώνεται  ότι υποβλήθηκαν οι παρακάτω υποψηφιότητες:

Γεώργιος Αναγνωστάκος, Μέλος Π.Ε.

Γεώργιος Βερναδάκης, Μέλος Π.Ε.

Ελίζα Βόζεμπεργκ-Βρυωνίδου, Βουλευτής Α΄ Αθηνών

Νικόλαος Δένδιας, Βουλευτής  Κερκύρας

Ηλίας Ηλιόπουλος, μέλος Π.Ε.

Αθανασία Κακαλή, μέλος Π.Ε.

Γεώργιος Κουμουτσάκος, Ευρωβουλευτής

Δημήτριος Πανοζάχος, μέλος Π.Ε.

Δημήτριος Πτωχός, μέλος Π.Ε.

Φίλιππος Ταυρής, μέλος Π.Ε.

Μαργαρίτης Τζίμας, Βουλευτής Δράμας

Δημήτρης Τσιγγούνης, μέλος Π.Ε.

Χριστίνα Χαλιλοπούλου, μέλος Π.Ε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sovokai avatar
    sovokai 30/06/2010 21:01:32

    από το Ζαγοριτη στο Λυκουρεντζο. Τα πιασαμε τα λεφτά μας!

  2. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 30/06/2010 21:07:48

    Καλή εξέλιξη κατά την άποψή μου για πολλούς λόγους.

  3. καλαματιανός avatar
    καλαματιανός 30/06/2010 22:17:32

    Αποτελεί θετική εξέλιξη για τη ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΑΤΡΙΑ η επιλογή του Ανδρέα Λυκουρέντζου για τη θέση του Γραμματέα της Π.Ε.
    Πρόκειται για άξιο και ικανό στέλεχος,δεινό ρήτορα,μπορεί να σταθεί πολιτικά,έχει το ειδικό πολιτικό βάρος που απαιτούν οι περιστάσεις.
    Διακρίνεται για το ήθος του και την πολιτική εντιμότητά του.
    Θα ήταν βουλευτής από το 1990 με τη ΝΔ ,υπηρέτησε όμως πιστά αρχές αξίες και ιδανικά,έμεινε μέχρι το τέλος κοντά στον Κώστή Στεφανόπουλο(ήταν από τα ιδρυτικά στελέχη της ΔΗΑΝΑ,πρόεδρος της ΑΔΗΝ,της νεολαίας του κόμματος).
    Δεν τον ''σαγήνευσαν οι σηρήνες της εξουσίας'',επέλεξε μία έντιμη και αξιοπρεπή πολιτικά στάση με πολιτικό κόστος για τον ίδιο.
    Μακάρι τα πολιτικά κόμματα να διέθεταν τέτοια πολιτικά στελέχη,θα ήταν άλλο το επίπεδο της πολιτικής ζωής.

    • Blue Hunter avatar
      Blue Hunter @ καλαματιανός 30/06/2010 22:25:39

      Και το ΄94 ειχε πάει στην ΠΟΛΑΝ και ο Σαμαράς δεν τον ηθελε και τον εδιωξε. Αλλά αυτος πεισματαρης, γυρισε τωρα και πηρε το αιμα του πισω...
      Και ζησαν αυροι καλα και εμεις χειρότερα...

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ καλαματιανός 30/06/2010 22:40:17

      Φίλε καλαματιανέ, ελπίζω να κάνεις χιούμορ.
      Εάν η συστημική επανάσταση που περιμέναμε είναι να γίνει από λυκουρέτζους, χέσε μέσα αποστόλη.
      Κρίμα Πρόεδρε, περίμενα περισσότερα από εσένα.

  4. Blue Hunter avatar
    Blue Hunter 30/06/2010 22:21:12

    Απο όλους αυτούς συμπεριλαμβανομενου και του υποψηφιου για τη θεση του γραμματεα, δεν ειναι κανενας, μα κανενας ΣΑΜΑΡΙΚΟΣ.
    Ο Σαμαράς, προφανως, επανιδρυει τον καραμανλισμό!!!
    Αντε καλη τυχη, βρε...

  5. καλαματιανός avatar
    καλαματιανός 30/06/2010 22:21:14

    Διόρθωση:σειρήνες και όχι σηρήνες

  6. george avatar
    george 30/06/2010 22:31:16

    Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

    Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΥΠΗΡΞΕ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΧΗΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ.

    ΤΟΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΑ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΑΧΕΣ.ΤΟΤΕ ΗΜΑΣΤΑΝ ΄'ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ' 1977.

    ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ.

  7. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 30/06/2010 22:33:17

    το σύστημα, ζει και παραμένει παντοδύναμο.....

  8. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 30/06/2010 22:41:14

    Tι εννοείς λέγοντας ότι το σύστημα παραμένει παντοδύναμο;

  9. καλαματιανός avatar
    καλαματιανός 30/06/2010 23:07:40

    Ο Αντώνης Σαμαράς δεν πήρε καμία στροφή,επέλεξε ήθος,εντιμότητα,πολιτική επάρκεια και θα δικαιωθεί για την επιλογή του αυτή.
    Όσοι παρακολουθούν την πολιτική διαδρομή του Ανδρέα Λυκουρέντζου και δεν έχουν παρωπίδες στα μάτια,γνωρίζουν πολύ καλά την αξία αυτής της επιλογής.
    Η φθηνή και απαξιωτική κριτική χωρίς επιχειρήματα δεν πείθει.

  10. george avatar
    george 30/06/2010 23:25:23

    Συμφωνώ με τον καλαματιανό.Η ΝΔ ξαναβρίσκει τον δρόμο της.

  11. καλαματιανός avatar
    καλαματιανός 30/06/2010 23:44:04

    Όσοι προβαίνουν σε σχόλια για το οποιοδήποτε πρόσωπο(όχι μόνο του Λυκουρέντζου)και σε εύκολες αναγωγές,όσοι βγάζουν πολιτικά συμπεράσματα,καλό είναι,για τη δική τους αξιοπιστία,να μην το πράττουν, εαν δεν γνωρίζουν την πολιτική του διαδρομή,εαν δεν ξέρουν την πολιτική ιστορία του κάθε κόμματος.

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ καλαματιανός 01/07/2010 08:49:50

      Βρε καλαματιανέ, δεν τον κατηγορήσαμε τον άνθρωπο ούτε τη διαδρομή του.
      Απλά είναι λίγος για τη δουλειά αυτή.
      Για την ακρίβεια ολίγιστος.
      Μεγάλος λάθος του Σαμαρά καιθα το πληρώσει.

  12. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 30/06/2010 23:46:00

    Μαργαρίτης Τζίμας, Βουλευτής Δράμας

    Έτσι, έτσι...

  13. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 30/06/2010 23:47:23

    Ταυρής, Κουμουτσάκος και Πανοζάχος καλές επιλογές.

  14. piraxtiri avatar
    piraxtiri 01/07/2010 00:16:10

    μαργαριτης τζιμας,ναι εβγαινε στα δυσκολα και ξελασπωνε οταν αλλοι μεγαλοσχημοι ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΜΜΜΕΝΟΙ !!!!

  15. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/07/2010 00:25:17

    Κι εγώ εκτιμώ βαθύτατα -χωρίς να τον ξέρω προσωπικά- τον Μαργαρίτη Τζήμα από την μέχρι ως τώρα πόρεία του στην πολιτική, και τους αγώνες υπέρ της παράταξης. Ας βγεί τουλάχιστον στην Ε.Γ.

  16. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 01/07/2010 00:44:58

    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΟΣ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ....

  17. A1 avatar
    A1 01/07/2010 04:20:44

    Λυκουρέντζος;; Οφείλω να το ομολογήσω ότι ο Αντώνης έχει μεγάλη δόση χιούμορ...δεν εξηγείται αλλιώς η συγκεκριμένη επιλογή.

  18. theag avatar
    theag 01/07/2010 08:57:54

    Αχρωμος, αγευστος, αναλατος....
    Συνεχισε ετσι Antonis.Αν και μετα τους εναγκαλισμους με τον "κουρασμενο" κλειδωσε το 15% σου στις επομενες εκλογες.....

    • citizengr avatar
      citizengr @ theag 01/07/2010 11:39:53

      Ο Καραμανλής υπήρξε λαικός ηγέτης κι αγαπήθηκε όσο κανένας πρόεδρος στην μετά τον ιδρυτή ιστορία της ΝΔ.Ο "κουρασμένος" έπεσε επειδή έκανε ωφέλιμες κινήσεις για την Ελλάδα στην εξωτερική πολιτική.
      Μετά την συμφωνία με τους Ρώσους ήρθαν οι φωτιές.Μετά το βέτο στο Βουκουρέστι έσκασε το Βατοπέδι και μετά την συμφωνία με την Cosco ήρθαν τα Δεκεμβριανά.Αυτή είναι η αλήθεια!

      • theag avatar
        theag @ citizengr 01/07/2010 12:02:13

        Τα ελοχιμ και τα νεφελιμ ξεχασες....

    • citizengr avatar
      citizengr @ theag 01/07/2010 12:17:16

      σε αρέσει δεν σε αρέσει το μεγαλύτερο κομμάτι της οργανωμένης βάσης έχει ακόμα σαν ΘΕΟ τον πρωην πρωθυπουργό!

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ citizengr 01/07/2010 13:51:15

        Φίλε μου μην εξάπτεσαι. Ο Σαμαράς γνωρίζει πολύ καλά ότι χρειάζεται το Καραμανλή. Γνωρίζει ότι το μόνο λάθος του Καραμανλή ήταν η διαστακτικότητα του να λαμβάνει αποφάσεις. Πιστέψτε με Καραμανλής + Σαμαράς = ολική επαναφορά .......

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar