26/05/2009 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μονίμως ατελή τα αιτήματα δικαστικής αρωγής …

 ... της ελληνικής δικαιοσύνης προς Γερμανία για Ζήμενς Ιντρακόμ

Ασάφειες διαπιστώνουν οι Γερμανοί στο ένταλμα που εξέδωσε ο 4ος ειδικός ανακριτής κ. Νίκος Ζαγοριάνος για τη σύλληψη του άλλοτε ισχυρού άνδρα της Siemens κ. Μιχάλη Χριστοφοράκου, ο οποίος φέρεται να βρίσκεται στο Μόναχο.

Και αυτό γιατί οι γερμανικές αρχές φέρονται να ζητούν περισσότερα στοιχεία από την ελληνική δικαιοσύνη για τους λόγους για τους οποίους ζητεί την έκδοση του Μιχ. Χριστοφοράκου στη χώρα μας.  Ειδικότερα,  οι «ενστάσεις» που διατυπώνουν οι γερμανικές αρχές επί του περιεχομένου του εντάλματος σύλληψης σε βάρος του Μιχ. Χριστοφοράκου αφορούν κατά τις πληροφορίες, το χρόνο τέλεσης των αδικημάτων το περιεχόμενο των κατηγοριών κλπ

Επισημαίνουμε ότι από παρόμοιες ασάφειες έπασχαν και τα αίτημα δικαστικής συνδρομής που υπέβαλε η ελληνική δικαιοσύνη προς τις γερμανικές και ελβετικές αρχές πριν από λίγα μόλις χρόνια. Με αποτέλεσμα να μην φτάσουν ποτέ στην Ελλάδα ούτε οι κρίσιμοι λογαριασμοί ούτε τα επίμαχα αρχεία και η υπόθεση να οδηγηθεί στο αρχείο.

Σύμπτωση (ασφαλώς). Δικηγόρος τότε του κ. Κόκκαλη και του κ. Χριστοφοράκου σήμερα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ubahn avatar
    ubahn 26/05/2009 22:35:11

    Πολύ μπαγάσες αυτοί οι Γερμανοί. Συνεχώς "ενστάσεις" διατυπώνουν.

  2. anagnostis avatar
    anagnostis 26/05/2009 22:35:12

    Βασίλης Δημακόπουλος, συνήγορος του κ. Χριστοφοράκου, τώρα, του κ. Κόκκαλη τότε. Αυτα

  3. ataktos avatar
    ataktos 26/05/2009 22:37:01

    Πάλι με καμία «εκθέσει» από φροντιστήριο του λυκείου τα παΐδια πήγαν να κλίσουν την υπόθεση .Είναι από αυτές που μαθαίνουν τα παιδία μας χρόνια τώρα

  4. Anonymos avatar
    Anonymos 26/05/2009 22:48:53

    Τι σχέση έχει ο δικηγόρος με το θέμα? Οι δικαστές τα φτιάχνουν και η δικαιοσύνη που έχουμε στη χώρα μας είναι για κλάματα. Όταν λοιπόν βγαίνουν έξω γίνονται ρεζίλι. απλό είναι. Με τη Μπουρμπούλια δεν έγινε το ίδιο?

  5. Hase avatar
    Hase 26/05/2009 22:50:55

    Σιγουρα θα εχετε ακουσει την εκφραση "μην τον ειδατε τον Παναη".
    Τι να λεμε τωρα;;
    Ο ανθρωπος μπορει να καψει πρασινους και γαλαζιους αν μιλησει. Στην Γερμανια ειναι σχετικα ακινδυνος. Θα καταδικαστει εκει για πλημμεληματα και θα επιστρεψει να ζησει στην Ελλαδιτσα με τους μπολικους οβολους που απεκτησε σαν αφεντικο της Ζημενς Ελλας, χωρια οι διασυνδεσεις που μπορουν να τον τοποθετησουν σε καποια θεση αργομεγαλομισθου.

  6. face avatar
    face 26/05/2009 23:12:44

    Η ελληνική δικαιοσύνη έχει συντάξει ένα κατηγορητήριο που δεν στέκει επαρκώς και οι Γερμανοί απλά το διαπίστωσαν!Έκαναν το απλό ερώτημα στην ελληνική δικαιοσύνη.......Ποιο αδίκημα έχει τελεστέι στην Ελλάδα? Και απάντηση δεν υπάρχει γιαυτο και όλοι θα αθωωθούν με βούλευμα ή σε δίκη εκτός των άλλων γιατί έχει και άλλα πράγματα που δεν στέκουν μέσα το κατηγορητήριο. Και δεν υπάρχει απάντηση γιατί στην Ελλάδα δεν έχει τελεστεί κανένα αδίκημα! Όλα έγιναν ή στην Γερμανία. ή στην Ελβετία ή στην Αυστρία! Στην Ελλάδα δεν εχει διακινηθεί ούτε ένα ευρώ!Απλό και ωραίο ε?
    Μετά όλους αυτούς που κατηγορούν προ 1999 όλες οι κατηγορίες είναι αστείες! ΜΙλάμε για δωροδοκία ενώ η επιτροπή αξιολόγησης έγινε το 2000 και είναι η μόνη που θεωρητικά θα μπορούσε να δωροδοκηθεί! Μόνο που όταν κάποιος φεύγει το 1998 πώς είναι δυνατόν να δωροδοκήσει κάποιον το 2000 και γιατί?Αλλά και στην απίθανη περίπτωση της δωροδοκίας που δεν στέκει, αυτή έχει ήδη παραγραφεί (10 χρόνια) την στιγμή που μιλάμε ήδη! Έτσι καταλαβαίνει κάποιος που σκέφτεται και δεν ανοίκει στην ομάδα του Αβνάν ότι όλα αυτά γίνονται για εφέ και μόνο!!!

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 26/05/2009 23:29:20

    ...και τις ποινες που επισύρουν οι κατηγοριες,δεν ειπες οτι γυρευουν.
    Γιατι αμα δουνε οτι εδω,θα φαει ισοβια,ενω εκει με αναστολη,δεν θα τον εκδώσουν.Τελος.

  8. no more bets avatar
    no more bets 26/05/2009 23:49:12

    Ποσοι ...Ελληνες δικαστες χρειαζονται για την ορθη συνταξη ενος ενταλματος?

    Ντροπη ρε...

  9. NIKOS avatar
    NIKOS 27/05/2009 00:33:30

    Η οικογενεια Χριστοφοράκου παραδοσιακά συνεργαζεται με τη γερμανία, και παραδοσιακα η siemens δίνει μιζες απο τοτε στο εδω πολιτικο συστημα.

    από το 1930 είναι η SIEMENS στην Ελλάδα, για την υλοποίηση των κρατικών συμβάσεων με τη SIEMENS , μέσω των ΑΕ , της ΑΕΤΕ (ΑΝΏΝΥΜΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ) και ΑΕΡΕ (ΑΝΩΝΥΜΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ), αντίστοιχα ΟΤΕ και ΕΡΤ, στις οποίες κρατά κυρίαρχη θέση και τον έλεγχο της πλειοψηφίας.

    Το 1939 ιδρύθηκε η «ελληνική siemens”
    Εχει επαφές με τις κατοχικές κυβερνήσεις, αλλά και με αντιστασιακές ομάδες που θα συμβάλλουν αργότερα για την αθωωση του ως δοσίλογου, μετά τη τρίτη κατοχική κυβέρνηση προσανατολίζεται προς τον ΕΔΕΣ.
    Το Μάη του ΄44 κι ενώ ελέγχει μέσω του Ταβουλάρη τα τάγματα ασφαλείας, «αποκαλυπτεται»ότι Ντερτιλής βρισκόταν στο συμμαχικο στρατηγείo, συλλαμβάνονται Ντερτιλής και Ταβουλάρης απο τα Ες-Ες και η Λελα Καραγιάννη με την οποία ο Βουλπιώτης βρισκόταν σε επαφή μέσω της ΕΣΠΟ…
    Οικογένειες Βουλπιώτη και Χριστοφοράκου σύμφωνα με τη κατάθεση του Ιάσωνα Μανδηλαρη, έναν από τα στελέχη των Ες-Ες και συνεργάτη των Γερμανών, που δικάστηκε για δοσιλογισμό το Μάρτη του 1945 και καταδικάστηκε με είκοσι χρόνια ειρκτή…, γεγονός που είχε τεράστιες αντιδράσεις και ανάγκασε ακόμα και τον τότε υπουργό δικαιοσύνης Ν. Κολυβά να κάνει δηλώσεις, εκφράζοντας δήθεν την έκπληξή του.
    Ο Ι. Μανδηλάρης στη κατάθεση του σε σχεση με τις συλλήψεις των καθηγητών ιατρικής Κ.Χωρέμη και Ν. Λούρου από τα SS ισχυρίστηκε ότι έγιναν μετά από καταγγελία του γιατρού Ν. Χριστοφοράκου, γιατρού των SS και σύνδεσμου μεταξύ του κατοχικού υπουργού Κ. Λογοθετόπουλου και των SS, ο Ν. Χριστοφοράκος πατέρας του Μ. Χριστοφοράκου πρώην διευθύνοντος συμβουλου της SIEMENS (βλ. Σκάνδαλο siemens), επειδή διέθεταν φάρμακα του Ε.Σταυρού στους αντάρτες. Δεν αμφισβητείται ότι υπήρχε στενή σχέση μεταξύ του καθηγητή και δοσίλογου υπουργού Λογοθετόπουλου με το γιατρό Χριστοφοράκο, ο οποίος ήταν ευνοούμενος βοηθός του, όπως επίσης και αργότερα βοηθός του ήταν και ο γιατρός Γρηγόρης Λαμπράκης, μετέπειτα βουλευτής της ΕΔΑ

  10. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 27/05/2009 02:28:19

    Τι μαθαινει κανεις στο διαδικτυο και ποσα αγνοουν οι Ελληνες για τη συγχρονη ιστορια και πως συνδεονται τα χθεσινα με τα σημερινα. Αυτος ο γιατρος Χριστοφορακος τι απεγινε τελικα; Δεν δικαστηκε για τη συνεργασια του με τα Ες-Ες η' συνεργαστηκε με τους κατακτητες για το... συμφερον της Ελλαδος και ολα ωραια και καλα;
    Κι' εμεις που πολεμησαμε τους κατακτητες... αστα, καλυτερα, να μην τα θυμομαστε και οργιζομαστε και ξαναματωνει η καρδια μας.
    Εμεις ξεχναμε ευκολα, οι Γερμανοι ομως θυμουνται παντοτε τους ανθρωπους που τους βοηθησαν καποτε, ακομα και τους απογονους τους...

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2009 05:42:59

    έχουμε σνειδητά ξεχάσει την άρρωστη και βρωμερή ιστορία μας σε έναν νεοελληνικό γύρο μυθοπλασίας...

  12. zippo avatar
    zippo 27/05/2009 09:07:44

    τι μπουμπούκια είναι αυτά πρωί πρωί που διαβάζουμε
    τι φυντάνια γερμανικής σχολής κοπής Αθηνών, γεια σας ρε καλόπαιδα, από το "σχολείο που κυβερνάει τη χώρα" ....
    δεν θα γίνει καμιά μάζωξη συμμαθητών πάλι ... να λέτε για τις εντυπωσιακές καριέρες ...

  13. ataktos avatar
    ataktos 27/05/2009 11:12:00

    Διαβάζω και δεν εκπλήσσαμε από την «ανεξάρτητη δικαιοσύνη» ΜΑ ΤΕΤΟΙΟΣ ΦΟΒΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ?????

    Κόπηκαν 7 συνιστώσες από το ψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ

    Ημερομηνία δημοσίευσης: 26/05/2009


    Εφτά συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ, ανάμεσά τους και τους Ενεργούς Πολίτες του Μανώλη Γλέζου, έξι κόμματα και 11 υποψηφίους, "έκοψε" από τις ευρωεκλογές το Α' Τμήμα του Άρειου Πάγου, ενώ έδωσε το "πράσινο φως" σε 27 κόμματα για να πάρουν μέρος στη μάχη της 7ής Ιουνίου.
    Σύμφωνα με την πράξη ανακήρυξης που έκανε το Α' Τμήμα, στο ψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα αναγράφονται οι συνιστώσες Ενεργοί Πολίτες, ΚΕΔΑ, Κόκκινο, Ξεκίνημα, Οικοσοσιαλιστές Ελλάδας και η Ομάδα Ρόζα επειδή δεν έχει κατατεθεί ιδρυτική πράξη στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου, καθώς και το ΔΗΚΚΙ επειδή διαπιστώθηκε ότι δεν έχει συσταθεί νόμιμα. Την εξέλιξη αυτή κατήγγειλε ο Μανώλης Γλέζος, δηλώνοντας στην "Αυγή":
    "Ο ΣΥΡΙΖΑ φαίνεται έχει ενοχλήσει το σύστημα του δικομματισμού, γι' αυτό επινοούνται διάφοροι τρόποι να "σβηστεί" από τον πολιτικό χάρτη. Έτσι, με απόφασή του το πολιτικό τμήμα του Αρείου Πάγου πήρε απόφαση να διαγράψει από τη δήλωση του ΣΥΡΙΖΑ την ΚΕΔΑ, τους Ενεργούς Πολίτες και το Κόκκινο, καθώς και το ΔΗΚΚΙ, το Ξεκίνημα, τους Οικοσοσιαλιστές Ελλάδας και την Ομάδα Ρόζα.
    Η πράξη αυτή αποτελεί τουλάχιστον ενέργεια καινοφανή. Πρώτον, γιατί κανένας δεν έχει δικαίωμα να επεμβαίνει στη μορφή και στη δομή ενός πολιτικού σχηματισμού. Είναι αποκλειστικό του δικαίωμα αν θα είναι πολυμερές ή μονολιθικό μόρφωμα, αν θα είναι ομοσπονδία ή συνομοσπονδία, αν θα είναι συνεργασία ή συνασπισμός πολιτικών κομμάτων και κινήσεων. Δεύτερον, το γεγονός δημιουργεί εντύπωση διότι: Στις τελευταίες εθνικές εκλογές οι πολιτικές δυνάμεις ΚΕΔΑ, Ενεργοί Πολίτες και Κόκκινο, τις οποίες τώρα διέγραψε το πολιτικό τμήμα του Αρείου Πάγου, είχαν πάρει μέρος και εκπρόσωποί τους είχαν υπογράψει την απαιτούμενη δήλωση χωρίς τότε να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα. Τι συμβαίνει;
    Από αυτή την ενέργεια δημιουργείται τεράστιο πολιτικό θέμα. Με ποιο δικαίωμα η διορισμένη από την εκτελεστική εξουσία δικαστική εξουσία, επεμβαίνει στην εσωτερική λειτουργία των πολιτικών μορφωμάτων της χώρας; Καλούμε τα κόμματα να πάρουν θέση πάνω σ' αυτό το σοβαρό πρόβλημα".
    Οι "κομμένοι"
    Το Α' Τμήμα του Άρειου Πάγου έκοψε τους Οικολόγους Εναλλακτικούς, το Κόμμα του Υπεύθυνου Πολίτη, τους Δημοκρατικούς (ελλιπείς δηλώσεις), τον Κομματικό Ξεσηκωμό Συνταξιούχων Ελλάδας, το Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα, το Πολιτικό Ελληνοευρωπαϊκό Φιλοζωικό Κίνημα, τους Οικολόγους Ζωόφιλους Ελλάδος.
    Επίσης δεν ανακηρύχθηκαν ως υποψήφιοι οι Ε. Συντιχάκης (ΚΚΕ) και Ε. Χατζηεμμανουήλ (ΑΣΚΕ) γιατί δεν δήλωσαν μητρώο αρρένων, δημοτολόγιο και έτος γέννησης, ο Χ. Τζιβινίκος (Έλληνες Οικολόγοι - Δ. Βεργής) γιατί πρέπει να παραμείνει στο Ναυτικό μέχρι το 2021, ο χουντικός Ν. Ντερτιλής (ΕΛΕΝ) γιατί δεν υπέγραφε ο ίδιος την υπεύθυνη δήλωσή του, η Ζ. Απικιάν (Φιλελεύθερη Συμμαχία) γιατί δεν δήλωσε δημοτολόγιο. Ακόμα «κόπηκαν» 6 ξένοι υπήκοοι γιατί δεν προσκόμισαν από τα κράτη τους βεβαίωση των αρμοδίων αρχών ότι δεν έχουν χάσει το δικαίωμα του εκλέγεσθαι.

  14. Αθανασιος Ι. avatar
    Αθανασιος Ι. 27/05/2009 11:16:14

    Κάποτε οι Γερμανοί τώρα οι ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ κόβουν τον Μανώλη Γλέζο .Μπράβο στα κωλόπαιδα της Φρειδερίκης .Μας έμειναν πολλά