#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2011 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μοιραίοι και άβουλοι, ή απλά ... εντολοδόχοι;



Του Γιώργου Χαρβαλιά *

Μέχρι σήμερα, αρνήθηκα πεισματικά, έστω και να συζητήσω «θεωρίες συνομωσίας» που έλεγαν ότι η χώρα οδηγήθηκε στο κατώφλι της χρεωκοπίας και της ολοσχερούς κοινωνικής αποσάθρωσης, βάσει οργανωμένου σχεδίου.

Δυστυχώς η τελευταία αποκάλυψη για τα «υπόγεια» παζάρια του Γιώργου Παπανδρέου και του Στρος Καν, από τα χείλη μάλιστα του λαλίστατου επικεφαλής του ΔΝΤ, κλονίζει και τον πιό δύσπιστο.

Υπάρχουν, λοιπόν, δύο σχολές σκέψης για την ηθελημένη, εκ μέρους της κυβέρνησης, υπαγωγή της χώρας σε καθεστώς πλήρους εξάρτησης και διαχρονικής οικονομικής ομηρίας. Η μία λέει ότι η Ελλάδα βρέθηκε στη δίνη της παγκόσμιας κερδοσκοπίας και αποτέλεσε εύκολο θύμα, επειδή μια δράκα πρωθυπουργικών «παρακοιμώμενων» παρέσυραν τον Παπανδρέου σε σωρεία λανθασμένων χειρισμών. Φαινομενικά αδέξιων, μαθηματικά σχεδιασμένων όμως, για να μας οδηγήσουν στην αγκαλιά της διεθνούς άρχουσας τάξης των τοκογλύφων.

Οι  εντολοδόχοι των ξένων αγορών, ερασιτέχνες της πολιτικής, αλλά επαγγελματίες της αρπαχτής, έστρωσαν το χαλί για μια αναγκαστική χρεωκοπία, που σε πρώτη φάση θα κάνει τους «μπούκηδες» των  cds να τρίβουν τα χέρια τους και σε δεύτερο χρόνο θα επιτρέψει μιά ληστρική επιδρομή πάσης φύσεως «επενδυτών» σε ότι...ασημικό απέμεινε μετά την ανατίναξη του θησαυροφυλακίου.

Αυτή είναι η καλή εκδοχή. Γιατί υπάρχει και χειρότερη. Εκτός από την θεωρία των αργυρώνητων και των ραντιέρηδων, υπάρχει και η θεωρία των εξωνημένων. Αυτών δηλαδή, που έχουν βαλθεί να ξεπουλήσουν (και)την εθνική κυριαρχία της χώρας, εκβιάζοντας τα πατριωτικά ανακλαστικά του κόσμου με το φάσμα μιας ολοκληρωτικής οικονομικής καταστροφής.

Οι εξωνημένοι, έχουν και τα εργαλεία στη διαμόρφωση της κοινής γνώμης. Για να πείσουν την κατάλληλη στιγμή, ότι προκειμένου να σωθεί η σύνταξη, το μεροκάματο και το δικαίωμα να βρείς το ράτζο που σου αναλογεί, στο δημόσιο νοσοκομείο, ας πάει στα κομμάτια και το Καστελλόριζο...

Η μία θεωρία δεν αναιρεί απαραίτητα την άλλη. Ισως και να αλληλοσυμπληρώνονται. Αργυρώνητοι και εξωνημένοι. Ξεπούλημα και μειοδοσία. Γιατί στ΄αλήθεια, κοντά δύο αιώνες από την γέννηση του σύγχρονου ελληνικού κράτους να ζούμε τέτοιο εφιάλτη;

Από τη μιά μέρα στην άλλη γίναμε οι δακτυλοδεικτούμενοι της υφηλίου. Διεθνείς παρίες και  παράδειγμα προς αποφυγή. Ολοι κουβεντιάζουν πώς θα μας σώσουν, αλλά κανένας δεν θέλει να μας δώσει το φιλί της ζωής. Λες και η ασθένεια είναι μεταδοτική. Πραγματικοί «λεπροί» των αγορών. Γι αυτό μας βάζουν σε λοιμοκαθαρτήριο διάρκειας...

Ρωτώ λοιπόν. Είναι δυνατό να φτάσαμε σ΄αυτό το κατάντημα χωρίς ίχνος δόλου; Μόνο από μνημειώδη ανεπάρκεια και βλακεία; Απ΄την ασχετοσύνη και τον ερασιτεχνισμό των μαθητευόμενων μάγων κι απ΄την μακαριότητα του...πέρα βρέχει, πολιτικού τους αρχηγού;

Τα ερωτήματα  αυτά δεν θα αργήσουν να απαντηθούν. Γιατί οι, πρόωρες εκλογές που έχει σαν λύτρωση στο μυαλό του ο αρχιτέκτονας της χρεωκοπίας, δεν θα τον στείλουν ήσυχο για μπάνιο μες το λιοπύρι του καλοκαιριού. Θα ιδρώσει μέχρι να δώσει πειστικές εξηγήσεις για το έγκλημα...

*δημοσιεύεται στον Τύπο της Κυριακής

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/05/2011 10:01:54

    και μοιραίοι και άβουλοι και εντολοδόχοι και άσχετοι (αλλά καθοδηγούμενοι)

  2. skeptiki avatar
    skeptiki 08/05/2011 10:12:41

    Οι εντολοδόχοι είναι συγχρόνως και μοιραίοι και άβουλοι

  3. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 08/05/2011 10:12:46

    "Θα ιδρώσει μέχρι να δώσει πειστικές εξηγήσεις για το έγκλημα…" Αυτό θα είναι το ιδανικό αλλά πιστεύετε κ.Χαρβαλιά ότι θα συμβεί ή θα τα σκεπάσουν πάλι κάτω από το χαλί (και τι έχει αυτό το χαλί από κάτω!) όπως συνηθίζεται εδώ στην Ελλάδα;

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 08/05/2011 10:32:21

    Το ένα τρέφει το άλλο. Είναι αυτό που λέμε στη βιολογία εμπροσθοτροφοδοτούμενος βρόχος, τουτέστιν feedforward loop, έτσι για να αισθάνονται καλύτερα και οι έξωθεν φωταδισμένοι και για να μην ...αποκόπτονται απο τις μεταπρατικές τους πνευματικές ρίζες. Είναι εντολοδόχοι γιατί ως πνευματικά τέκνα των κατοχικών δοσίλογων δεν μπορούν να αρθρωσουν Ελληνική πρόταση και μοιραίοι και άβουλοι για τους ίδιους λόγους.

  5. tamam avatar
    tamam 08/05/2011 11:00:09

    και αιωνιως ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ !!!!!!!

    Δεν εχουμε καμμια ευθυνη ?????????
    Μετα το video, δεν επρεπε να ειμαστε 3 εκατομυρια κοσμος στο δρομο,
    ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ να φυγουν...... ?
    και να φευγαμε, αφου φυγουν !!

    Η πλακα ειναι οτι εκανε τσαμπουκα μετα στη βουλη, με τον Τσιπρα.

  6. Y. avatar
    Y. 08/05/2011 11:31:44

    Δε θέλουν τα ασημικά, τώρα μάλιστα που το ασήμι είνα και στα χαμηλά διετίας. Για τις αντίκες πάνε, όπως ο δημοπρασιάκιας Ζαχαράκης (όσοι απ΄τους παλιούς τον θυμούνται), που πήγαινε στα νησιά, και για ένα κομμάτι ψωμί (κυριολεκτικά), ξεσήκωνε παλιά σεντούκια, κρύσταλλα, καρέκλες, κομό, και ότι άλλο οι αδαείς νησιώτες διατηρούασαν από τις προγιαγιάδες τους.
    ΕΝΥΠΟΘΗΚΗ ΚΑΙ Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ!!!!

  7. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 08/05/2011 11:48:21

    ΛΕΩ ΚΑΙ 'ΓΩ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ΧΑΡΒΑΛΙΑ ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΑΙΜΠΕΛΙΚΑ Μ.Μ.Ε. ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΕΡΓΟΛΑΒΩΝ ?
    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΩΡΓΟ.
    ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΠΛΑΣΤΙΓΓΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΕΡΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ
    ΠΛΑΚΩΝΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ ΒΙΑΙΑ.
    ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 08/05/2011 11:56:20

      ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΙΓΓΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ
      ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΟΥ....

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/05/2011 11:59:07

    Όταν είσαι υπεχρεωμένος δε δανείζεσαι περισσότερο από ποτέ και πανηγυρίζεις κι από πάνω. Πέρα από τη μικρή λεπτομέρεια ότι το μνημόνιο δεν επικυρώθηκε νόμιμα κι ότι παραχωρεί αρμοδιότητες σε ξένους φορείς που κανένα κράτος δεν μπορεί να παραχωρήσει, ακόμη και χουντικό να ήτανε, γιατί έτσι αυτοαναιρείται. Αυτά τα απλά κάποιοι λίγοι από εμάς τα σκεφτήκαμε από νωρίς και καταλάβαμε ότι ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ μας την έφεραν (ξανά). Επιπλέον, κάποτε πρέπει να αρχίσουμε να κρίνουμε τις οικονομικές πολιτικές σε συνδυασμό και με τις υπόλοιπες πολιτικές. Η ίδια κυβέρνηση τις σχεδιάζει και την ίδια κοινωνία αφορούν.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Δημήτρης 08/05/2011 14:04:31

      "Όταν είσαι υπερχρεωμένος δε δανείζεσαι περισσότερο από ποτέ και πανηγυρίζεις κι από πάνω"

      Και επιπλέον δεν δανείζεσαι από τοκογλύφους. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, η Ελλάδα δανειζόμενη από κυρίαρχα κράτη, δανείστηκε από τοκογλύφους. Οι τράπεζες σου παίρνουν τη περιουσία σου και όχι τη ζωή σου. Δεν μπορούν να σου πάρουν τη ζωή και τα απαραίτητα για να επιβιώσεις. Και αυτό γιατί είσαι κυρίαρχο όν. Οι τοκογλύφοι σου αφαιρούν τα πάντα και αν χρειαστεί, σε εξοντώνουν φυσικά. Αδιαφορούν αν έχεις να φας. Τα θέλουν όλα. Το ίδιο είναι και αν χρωστάς σε κυρίαρχα κράτη. Ποτέ δεν τελειώνεις.

      Για να πάρει τα 80 δις ο ΓΑΠ από τις χώρες της ΕΕ, παραίτησε εκ προοιμίου την Ελλάδα από την ασυλία της. Για να μπορέσουν να μας γδάρουν στη συνέχεια χωρίς εμπόδια. Δεν είμαστε πολίτες κυρίαρχου κράτους, αλλά ανδράποδα στη διάθεση της κάθε χώρας της ευρωζώνης. Μπορούν να μας πουλήσουν σε όποιον δουλέμπορο επιθυμούν.

  9. irida avatar
    irida 08/05/2011 12:09:33

    Σιγά μην ιδρώσει ο ΓΑΠ για να δώσει εξηγήσεις! Κάνοντας κανό ίσως να ιδρώσει. Το πρόβλημα είναι όχι η ανικανότητα αλλά το ξεπούλημα βάσει σχεδίου. Αυτό βγάζει μάτι πια και κανείς δεν μας σώζει.Δυστυχώς. Όλοι να πάρουνε θέλουν είτε εκτός είτε εντός. Κι οι εν ενεργεία βουλευτές ζητάνε κι αυτοί αναδρομικά με δημοσίευμα της Καθημερινής. 284 τον αριθμό δηλαδή σχεδόν όλοι. Άντε να εξαιρείται το ΚΚΕ..αυτό για να μη σκεφτόμαστε πως κυκλοφορούν σωτήρες ως εναλλακτική λύση!!
    Ούτε σάλιο δεν θα ξόδευα για να τους φτύσω όλους πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/05/2011 12:46:55

    h__p://www.antinews.gr/2010/12/23/77455/

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/05/2011 13:05:01

    Think out of the box!!
    πολυ καλο το αρθρο.. δειτε ολες τις εκδοχες !! ειναι μπροστα στα ματια σας!!!

    ΠΠ

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/05/2011 13:30:31

    Η ΝΔ θα πρέπει κατά την ταπεινή μου γνώμη να εστιάσει τα βέλη της στη δημόσια ομολογία από το βήμα της Βουλής του Πρωθυπουργού.
    Γιατί ορθά δεν γίνονται στα παράθυρα οι εκάστοτε κυβερνητικές επιλογές και συναντήσεις.
    ΑΛΛΑ γιατί όμως 6 μήνες:

    -μοίραζαν δις
    -μοίραζαν υποσχέσεις για αυξήσεις σε μισθούς (12/2009...κύριε Παπουτσή;)
    -έσχιζαν τα ιμάτια τους για τα 3 ΔΕΝ (01/2010...κύριε Λοβέρδο;)
    -δεσμεύονταν για την αποφυγή του ΔΝΤ (03/2010...κύριε Πάγκαλε)

    Διαχειρίζονταν την οικονομία ξοδεύοντας - μοιράζοντας πόρους και συγχρόνως απαξιώνοντας την εικόνα και τις δυνατότητες της χώρας.
    Μόνο η σκοπιμότητα μπορεί να εξηγήσει τη στρατηγική του εξαμήνου.
    Σκοπιμότητα για την αποδόμηση εργασιακών και κοινωνικών σχέσεων και την επιβολή επιθυμιών και επιδιώξεων με το άλλοθι του Μνημονίου.
    Δεν είναι ούτε αδαείς ούτε μοιραίοι άβουλοι ή εντολοδόχοι.
    Το πραγματικό τους πρόσωπο με στρατηγικά σχεδιασμένες κινήσεις για την επίτευξη των επιδιώξεων.
    Όσο νωρίτερα το αντιληφθούν οι κάτοικοι της χώρας και οι πολιτικοί τους εκπρόσωποι τόσο καλύτερα.
    Πρόβλημα πολιτικό (επιδιώξεων, επιλογών, διαχείρισης, σχεδιασμού) έχουμε.
    Και η λύση του προβλήματος προϋποθέτει την κατανόησή του...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 08/05/2011 13:58:52

      "Δεν χρειαζόταν κανένας Στρος Καν για να μας πει ότι ήταν προσχεδιασμένος ο θάνατος της χώρας και των πολιτών της.Απλή αριθμητική .Nα καταλάβει ότι το μνημόνιο έκρυβε τέρατα. Πέρα από την οικονομική υποδούλωση.
      Με δεδομένο ότι τα νούμερα του μνημονίου δεν έβγαιναν και με δεδομένο ότι τα δάνεια που είχαμε τα ανταλλάξαμε με δάνεια με υποθήκη την δημόσια περιουσία ήταν εύκολο να καταλάβει κάποιος ότι το παιχνίδι ήταν στημένο.
      Και εδώ έχουμε να κάνουμε είτε με κουτορνίθια που τους έπιασε κώτσο η τρόικα είτε με ενόχους για ξεπούλημα της χώρας."

      Απλά ως λαός λοιπόν ανεχόμαστε ανέκαθεν να καθορίζουν τις ζωές μας και τις ζωές των παιδιών μας:

      ένοχοι προσωπικών επιδιώξεων ή κουτορνίθια.

      Στη μικρή φτωχή λογική μου εμείς απλά ευθυνόμαστε για τις επιλογές μας και τις ανοχές μας στις πράξεις τους.

  13. zackii avatar
    zackii 08/05/2011 13:38:39

    Το τι έγινε είναι προφανές ....Δεν βαριέστε να λέμε τα ίδια? Το θέμα είναι πως τους διώχνουμε... και με κουβέντες δεν γίνεται. Πες τε μου μιά επανάσταση αναίμακτη. Όσοι πιστοί....

  14. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 08/05/2011 14:09:47

    Η ελληνική "κρίση" είναι ενταγμένη σε ένα ευρύτερο πλαίσιο γεωπολιτικών ανακατατάξεων στην ευρύτερη λεκάνη της Μεσογείου.Ειδικότερα:
    1.Είναι τυχαία ή συμπτωματική η "εξέγερση" στις αραβικές χώρες της Βόρειας Αφρικής;Είναι τυχαία η εξέγερση στη Συρία και στα Εμιράτα;Μόνο στην Ιορδανία και τη Σ.Αραβία δεν έγιναν |"εξεγέρσεις" εκεί δηλαδή που τα καθεστώτα είναι απολύτως μοναρχικά και απολύτως ελεγχόμενα από τις Η.Π.Α.Τυχαίο,δεν νομίζω...
    2.Είναι τυχαία ή συμπτωματική η διαπίστωση ότι το κρατικό μόρφωμα του "Κοσσόβου" δεν έκατσε και θα ήταν προτιμότερη η ενσωμάτωσή του στη "μάνα" Αλβανία;
    3.Είναι τυχαία η συμπτωματική η έντεχνη "τιμωρία" της Τουρκίας η οποία πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα της απόσχισης των κουρδικών περιοχών προκειμένου να δημιουργηθεί το κράτος των Κούρδων στο Β.Ιράκ όπου και τα κοιτάσματα της Μοσούλης;Και φυσικά για να μην αισθάνεται η Αγκυρα ότι ασφυκτιά, της δίνουμε διέξοδο στη Μεσόγειο "παρακάμπτοντας" την ελληνική Α.Ο.Ζ. (βλ. Καστελόριζο...)
    4.Είναι τυχαία ή συμπτωματική η "ανακάλυψη" ότι στον ευρύτερο ελληνικό εθνικό χώρο υπάρχουν αξιοποιήσιμα κοιτάσματα υδρογονανθράκων και άλλων πρώτων υλών;Τώρα ανακαλύφθηκαν αυτά ή μήπως τώρα είναι η κατάλληλη συγκυρία για την "αξιοποίησή" τους;
    5.Τώρα διαπίστωσαν οι εταίροι και σύμμαχοι ότι η Ελλάδα έχει δημοσιονομικό πρόβλημα; Τόσα χρόνια που μας δάνειζαν,δεν ήξεραν τι και πού έδιναν;Δεν νομίζω...
    Αν τα συνοψίσουμε όλα αυτά, με ασφάλεια οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι:παντί τω τρόπω πρέπει οι πηγές ενέργειας (βλ.πετρέλαιο {Β.Ιράκ-Σ.Αραβία-Λιβύη}, φυσικό αέριο {βλ.Τυνησία-Αλγερία-Αν.Μεσόγειος}) να παραμείνουν υπό τον απόλυτο έλεγχο της Υπερδύναμης.Παράλληλα πρέπει ευαίσθητες περιοχές να βρίσκονται σε ακτίνα βολής (βλ.Ιράν-Πακιστάν) από βάσεις σε ελεγχόμενες χώρες/προτεκτοράτα.Αντιδρούν οι ντόπιοι πληθυσμοί;Κανένα πρόβλημα.Φυτεύουμε στο υπογάστριό τους μια "μεγάλη Αλβανία", μια "οικονομική κρίση", έναν "εκδημοκρατισμό" και πάπαλα, τελειώσαμε...Διαβάστε το κείμενο του "Μνημονίου": για πρώτη φορά στα χρονικά ελληνική κυβέρνηση εκχωρεί κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας.Ούτε δικτάτορες δεν απετόλμησαν να το κάνουν (καλά, αυτοί έλεγαν και κανά "Οχι" βλ.Μεταξάς, βλ.Παπαδόπουλος το 1973 στον Πόλεμο των 6 ημερών) .Συνέλληνες γρηγορείτε, η "κρίση" είναι η πρόφαση.Αλλού είναι το ζουμί.

  15. rotsen avatar
    rotsen 08/05/2011 15:08:00

    Υπήρξε μία πάρα πολύ καλή ευκαιρία για να μην τους δοθεί η ευκαιρία να ξεπουλήσουν την χώρα. Η διακυβέρνηση Καραμανλή. Ή και αυτός ήταν στο κόλπο? Κλασσική Ελληνική τοποθέτηση όπου για όλα τα κακά πάντα φταίνε κάποιοι άλλοι….ποτέ εμείς. Το μοντέλο όμως αυτό χρεοκόπησε!!!

  16. man8os avatar
    man8os 08/05/2011 16:03:03

    Πρεπει να δικαστει ολο το υπουργικο συμβουλιο για εσχατη προδοσια.
    Νομικος δεν ειμαι και τους νομους δεν τους ξερω, ξερω ομως οτι η ασυλια δεν πρεπει να ισχυει για φερομενους ως προδοτες.

  17. Απο Πλατεια Βαθης avatar
    Απο Πλατεια Βαθης 11/05/2011 18:41:29

    Γιώργο Χαρβαλιά καλη δυναμη και απο μενα... ξερω τι παει να πει ανεργια. Ειναι ψυχικος θανατος, η "νεα μορφη φυλακης". Για να μην εχεις προβλημα, επιδοσου σε "βαθια" πληροφορηση, σε ιντερνατικη δημοσιογραφια και να χαρεις την οικογενεια σου, που φανταζουμε δεν το εκανες πριν, οσο θα 'θελες.
    Παντως, με εξεπληξες με την ομολογια σου ! "Μέχρι σήμερα, αρνήθηκα πεισματικά, έστω και να συζητήσω «θεωρίες συνομωσίας...». Το πεισμα στην αρνηση ερευνας ειναι συνηθως επιζημειο.
    "Μηδενι δικη δικασεις πριν αμφι μυθον ακουσεις"
    Κατοπιν λες ... "Υπάρχουν, λοιπόν, δύο σχολές σκέψης... ".
    Κατα την αποψιν μου ΜΙΑ ειναι η "θεωρια" που εξηγει ΟΛΑ & ΛΟΓΙΚΑ.
    "Εν Αρχη ει" η αεναη αντιπαλοτητα μεταξυ Πνευματος/Αρετης και Υλης/Οφελιμου.
    Εξηγω... οπως ο καθενας μας συχνα βρισκεται σε δηληματα
    Ηθικης/Οφελους ( πχ. βρισκετε ενα πορτοφολι με χρηματα και εγγραφα στον δρομο. Τι κανετε?)
    Ειναι παγκοσμιως γνωστο οτι την αξιολογηση του Πνευματος, Αρετης και Ανθρωπισμου την διδαξαν οι Αρχαιοι Ελληνες. Σε καλω να ερευνησεις ΠΟΙΟΙ διδαξαν την αξιολογηση της Υλης/Εξουσιας, Πανουργια και Εκμεταλευσης αδυναμιων των Ανθρωπων -εχει αδυναμιες η Ανθρωπινη φυση !
    Αναλυσε, σε παρακαλω, το γενεαλογικο δενδρο των -μεταπολιτευτικων- Παπανδρεου, ποια η Παιδεια τους; ποια η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ ? τι ειπε ο γερο-Γιωργος Παπανδρεου για τον γιο του Ανδρεα?
    Μετα τα γενικολογα παραπανω -πολυ συμαντικα, κατα την αποψιν μου- ας εξειδικευσουμε.
    Henry Kissinger (σσ. βλ. Βικιπεντια) : υπουργος Εξωτερικων ΗΠΑ γυρω στο 1974. Νυν Προεδρος του Παγκοσμιου Ισραηλινου Συμβουλιου, εισετι συμβουλος εν ενεργεια του Προεδρου των ΗΠΑ Obama. Εφη
    ----------------------------------
    1974. "Οι Έλληνες είναι αναρχικοί... και δύσκολα κουμαντάρονται. Γι’ αυτόν τον λόγο πρέπει να χτυπήσουμε βαθιά μέσα στις πολιτισμικές τους ρίζες: έτσι ίσως καταφέρουμε να τους αναγκάσουμε να συμβιβαστούν. Εννοώ βέβαια να χτυπήσουμε την γλώσσα τους, την θρησκεία τους, τα πολιτισμικά και ιστορικά αποθέματα, έτσι ώστε να ουδετεροποιήσουμε την δυνατότητα τους να αναπτύσσονται, να διακρίνουν τους εαυτούς τους, ή να αποδεικνύουν ότι μπορούν να νικούν, έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια στα στρατηγικώς απαραίτητα σχέδια μας στα Βαλκάνια, την Μεσόγειο, και την Μέση Ανατολή)."
    ------------------------------------------------------------
    Αν εχεις την καταλληλη ηλικια και παιδεια, θα διαπιστωσεις οτι το παραπανω λακωνικοτατο κειμενο αποτελει το "δογμα εν ισχει" που εφαρμοστηκε επι 30-40 χρονια σε αυτην την γωνια της γης.