#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2008 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μοιραίες συμπτώσεις

Την Πέμπτη 26 Ιουνίου γράφαμε ότι δημοσιογράφος που ασχολείται συστηματικά με το σκάνδαλο της Ζημενς, επισκέφθηκε τα γραφεία της εταιρείας στο Μαρούσι και συναντήθηκε με τον εκτελούντα χρέη διευθύνοντος συμβούλου (μετά την απομάκρυνση Χριστοφοράκου) κ. Φίσσερ. Όπως εξηγούσαμε, ήταν ο πρώτος δημοσιογράφος τον οποίο δέχτηκε ο κ. Φίσσερ από τότε που ξέσπασε το σκάνδαλο και η επιτυχία της συνάντησης επισφραγίσθηκε από το γεγονός ότι τον ξεπροβόδισε ο ίδιος, συνοδεύοντάς τον μέχρι το αυτοκίνητό του (βλ. Βασιλικές τιμές της Μήζενς στη «μαχητική δημοσιογραφία»). Διερωτώμεθα επίσης εκείνη την ημέρα αν η συνάντηση είχε καμία σχέση με τα σενάρια συγκάλυψης που είχαμε ήδη προβλέψει (πχ Οι δαιδαλώδεις διαδρομές που οδηγούν στην …συγκάλυψη);

Απάντηση δεν λάβαμε φυσικά. Διαπιστώσαμε όμως προς μεγάλη μας έκπληξη, γεγονός που ασφαλώς είναι κι αυτό εντελώς συμπτωματικό, ότι στις λίγες ημέρες που πέρασαν από τη συνάντηση μέχρι σήμερα, μεσολάβησαν τα εξής γεγονότα: Δημοσιεύθηκαν (την Κυριακή) οι πληροφορίες για το μικρό κόμμα που λειτούργησαν (εντελώς συμπτωματικά κι αυτές) στις πληροφορίες για τον ιπτάμενο υπουργό και αποπροσανατόλισαν το θέμα. Λίγες ώρες πριν η αδάμαστη ελληνική δικαιοσύνη παραπέμψει στις γνωστές καλένδες της την υπόθεση Ζήμενς χωρίς να διαπιστώσει την ύπαρξη πολιτικών ευθυνών, εφημερίδα που έχει αναλάβει και στο παρελθόν ρόλο ναυαρχίδας εμβολισμού της υμετέρας διαπλοκής (με τον Κόκκαλή και τον ΟΤΕ τότε) προανάγγειλε κι αυτή ότι δεν υπάρχουν πολιτικές ευθύνες και ότι για όλα φταίει ο Χριστοφοράκος. Και τώρα διαπιστώνουμε ότι η δικογραφία έκλεισε λίγες μόνο ώρες πριν βγουν στο φως τα παραστατικά του ταξιδιού του περιλάλητου πλέον υπουργού στην Γερμανία. Να αναρωτηθούμε λοιπόν και που έβοσκαν αυτά τα παραστατικά όλες αυτές τις ημέρες που η πιάτσα βοούσε, αλλά μερικοί το είχαν κρυφό καμάρι;  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 15:06:29

    Ειναι η δευτερη φορα μεσα σε λιγο χρονο μετα το σκανδαλο Ζαχοπουλου και τωρα με το ξαδελφι,
    οπου ο ακομα Πρωθυπουργος βουτηγμενος σε λιμναζοντα υδατα προσπαθει να επιπλευσει, διασωζοντας την καρεκλα και μονο,
    που τον ελκυστικα τον κρατα δεσμιο.
    Η οικογενειακη παραδοση υπαγορευει οτι
    λογω κληρονομικου ονοματος θα πρεπει να κυβερνησει αυτον τον αφελη λαο,

    αλλα το πως και που να τον οδηγησει,
    αυτο αφηνεται ανοιχτο στη δικη σας λογικη σκεψη και μια περαιτερω πνευματικη αναζητηση.
    λαρα

  2. BANG-GR avatar
    BANG-GR 02/07/2008 15:53:18

    Ασχετο: Εχετε βάλει τώρα τελευταια λινκ για το blog μου;; Εκτος απο αυτο http://www.antinews.gr/?p=2581

  3. Repousogamhs avatar
    Repousogamhs 02/07/2008 15:56:22

    >οπου ο ακομα Πρωθυπουργος βουτηγμενος σε λιμναζοντα υδατα προσπαθει να επιπλευσει, διασωζοντας την καρεκλα και μονο,

    giati polloi alloi blepoun pws de dinei dekara kai paei gia mpanaki?

  4. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 02/07/2008 18:18:56

    Τι ειναι ολα αυτά τα θλιβερά νούμερα που ξαμολύθηκαν στις τηλεοράσεις και προσπαθούν να θυμηθούν τα λόγια της κασετούλας "επιχείρηση συγκάληψη" που μοιράστηκε;Ενας Γιανέλης πχ σημερα στην ΕΤ3. Προβλέπω ενα τσίρκο με άθλια ακροβατικά.Ουτε καν καλούς σαλτιμπάγκους δεν έχουν πιά τα κόμματα.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/07/2008 18:33:21

    Μονο αν φτασουν στοιχεια απο Γερμανια η Ελβετια μπορει κατι να γινει καθως *το κατεστημενο* θα βρεθει προ τετελεσμενου...Μονη περιπτωση να γελασει ο καθε πικραμενος... (εστω κι αν μιλαμε για προσκαιρο γελιο)!

  6. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 18:57:05

    Για ενα λογαρισμο που καποιος ξενος ανοιγει στην Ελβετια η Γερμανια η οπου αλλου
    απαιτειται παντα μια διευθυνση στη χωρα αυτη που γινεται η καταθεση για την καθημερινη ταχυδρομικη ενημερωτικη αλληλογραφια.
    Το καπιταλ μενει ατοκο, αντιθετα αφαιρειται ενα υψηλο ποσοστο τοκου για τις απαιτουμενες διαχειρηστικες διαδικασιες και κοστι.
    Δηλαδη θα πρεπει αυτοι οι καποιοι να εχουν συνδεσμο με Ελληνες κυριως εδω ομογενεις για την εξυπηρετηση με προσφορα διευθυνσης που απαιτειται.
    λαρα

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/07/2008 20:38:56

    Το ξενοδόχειο επιβεβαιώνει εγγράφως ότι, η Ζήμενς έκλεισε το δωμάτιο του Λιάπη, (Άλτερ).

  8. nhpiogero... avatar
    nhpiogero... 02/07/2008 20:50:32

    Πήγα προχτές στην τράπεζα να ανοίξω έναν απλό λογαριασμό και μου ζήτησαν ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΦΟΡΙΑΣ!!!!!!!!

    Χωρίς αυτό γιοκ λογαριασμός. Εντολή Τράπεζας της Ελλάδας. Ούτε ένα μαύρο ευρώ δε μπορούμε να κρύψουμε πια. Κι αν το βρούμε στο δρόμο, πρέπει να το παραδώσουμε στο Τμήμα!

    Κι αυτοί με αυτοκινητάρες, σπιταρόνες, διακοπές στην Ταϊλάνδη...

    Σε πατρακαλώ τροποποίησε το ψευδώνυμό σου

  9. nhpiogero..... avatar
    nhpiogero..... 02/07/2008 20:51:13

    Πώς στο διάολο τα κρύβουνε;

    Σε πατρακαλώ τροποποίησε το ψευδώνυμό σου

  10. Καλυψώ Λάρα avatar
    Καλυψώ Λάρα 02/07/2008 21:00:19

    Διαβάστε εδώ:

    Jeffrey Robinson, "The Money Layndrymen" Inside the World's Third Largest Business, Pocket Books Simon&Shuster UK 1995

    Θα αναγνωρίσετε πολλούς γνωστούς.

  11. nhpios avatar
    nhpios 02/07/2008 22:14:15

    ok
    εγινε

  12. ANToNIO B avatar
    ANToNIO B 02/07/2008 22:30:30

    @Lara ή λαρα
    Lara ή λαρα , από ότι βλέπω τα κόλπα με τους λογαριασμούς τα παίζεις στα δάχτυλα, σε συνάρτηση και του ότι κινήσε σε τρία κράτη , κάτι μου λέει ότι θα σε δούμε στην TV μπλεγμένη με τροφοδότες λογαριασμούς και οφ σορ εταιρείες.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/07/2008 22:56:18

    @ANToΝΙΟ

    δείτε το pathfinder.gr μέλος svenia ή google “Lara” και “Ελβετία” θα βρειτε κάτι που μοιάζει με την «Λάρα»…στο δεύτερο entry του google search. Δηλώνει άλλα αντ’ αλλών που, ή μας λέει ότι είναι ολίγον off, ή έχει φτιάξει πλέγμα αρλούμπας για να κοροϊδεύει εδώ, τον οικοδεσπότη ή τους σχολιαστές.

    Αν παρατηρήσετε τι κάνει, λέει δύο αληθοφανή, ένα σοροπάτο, μια αρλούμπα…ξανά δύο αληθοφανή… Ό,τι θα έκανα για να μειώσω το κύρος του blog στο οποίο σχολιάζω, χωρίς να είμαι επιπόλαια χυδαίος. Γενικά αποπροσανατολίζει, νομίζω. Αξίζει να «την» δείτε στο pathfinder, τα ίδια γράφει εκει, και οι «συνομιλητές» «της» λένε τα ίδια με «αυτήν»

    Φυσικά, εάν η καχυποψία μου με οδηγεί σε υπερβολές, τι να κάνω, βλέπω πολλά έργα ανιτκατασκοπείας...

  14. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 23:24:21

    archaeopteryx

    epiasss vlepo sargo.
    Poio einai to provlhma sou me to profil mou sto Path?
    Magali h anakalupsi pou ekanes.
    lara

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/07/2008 23:42:13

    από ελληνοελβετικά σε ελβετοελληνικά. Τα ψευδώνυμα, είναι χαριτώμένα, η χαριτωμένη έκφραση επίσης ευχάριστη. Οι διάλογοί σου και οι αναλύσεις σου με ψυχαγωγούν...αλλά βρε παιδί μου υπάρχει ένας σουρεαλισμός που για μας τους απλούς χωριάτες είναι...αποπροσανατολιστικός;

    σε ενοχλεί ο «σαργός» που βρήκα...μα απορώ πως θυμάσαι κάν την λέξη σαργός...Σαργούς προβάλεις, σαργούς βρίσκω.

  16. Lara avatar
    Lara 02/07/2008 23:50:11

    Oxi de me enoxlei emena katholou h apokalupsh.
    Esu nomizo oti provlhmatisthkes me thn anakalupsh sou.
    euxomai kalo vradu
    Lara