24/11/2008 00:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μοιράζουν καρέκλες και υπουργεία στο ΠΑΣΟΚ

Υπουργικούς θώκους και κρατικά οφίτσια, ακόμα και θέσεις σε οργανισμούς του Δημοσίου, έχουν αρχίσει να μοιράζουν στη Χαριλάου Τρικούπη, σύμφωνα με τα δημοσιεύματα κυριακάτικων εφημερίδων, αλλά και όσα λέγονται στα πολιτικά πηγαδάκια πέριξ του Κολωνακίου.

Αν μάλιστα πιστέψουμε υψηλόβαθμες «πράσινες» πηγές, ο σημερινός γραμματέας του κόμματος, Γιάννης Ραγκούσης, προορίζεται για υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών. Παρ' ότι απόφοιτος του οικονομικού τμήματος του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και με μεταπτυχιακό στο βρετανικό Πανεπιστήμιο του Σάσεξ, οι περισσότεροι ΠΑΣΟΚοι και μόνο στο άκουσμα μιας τέτοιας φήμης, στραβομουτσούνιασαν. Η Λούκα Κατσέλη να δεις που το έχει σίγουρο πως θα ντυθεί τσαρίνα - νομίζει ότι πάει οικογενειακά η υπόθεση. Το Πρώτο Θέμα έγραψε πάντως χθες ότι δεν αποκλείεται στην θέση αυτή να πάει  «γνωστός τραπεζίτης». Λέτε να δούμε τον Βγενό, υπουργό του ΠΑΣΟΚ; Ωιμέ.....

Για τα άλλα υπουργεία ακούγονται οι εξής: Άμυνας Βάσω Παπανδρέου, Εξωτερικών Ανδρέας Λοβέρδος, Πολιτισμού Πέτρος Ευθυμίου, Εσωτερικών Βαγγέλης Βενιζέλος κλπ

Εμείς τι να πούμε; Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν βεβαίως προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ. Μήπως όμως, εκεί στη Χ. Τρικούπη παραβιάζονται; Διότι αν δεν κάνουμε λάθος, περίπου 30% των ερωτώμενων δηλώνουν αναποφάσιστοι, ή δεν απαντούν ακόμα. Και, κατά τους δημοσκόπους, οι πιο πολλοί από αυτούς προέρχονται από το χώρο της ΝΔ, που «κρύβονται» με το χάλι που έχει το κόμμα τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 24/11/2008 01:07:06

    Ποια σημασια εχει ποια και ποιοι θα είναι η επομενη κυβερνηση;
    Για την μεθεπομενη ξερη καποιος να μας πει;

  2. thanos avatar
    thanos 24/11/2008 04:39:42

    Κανενα αλλο πιο σοβαρο topic θα ηταν πιο χρησιμο...

  3. ANTIo avatar
    ANTIo 24/11/2008 09:49:10

    Οι φερόμενοι ως υπουργοί, πώς αισθάνονται ως διαχειριτές μιας κρίσης που δεν έχει προηγούμενο? Αυτό ο συγγραφέας δεν το αναφέρει. ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ τον ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ να βγάλει τακάστανα από την φωτιά και μετά να αναλάβουν οι σωτήρες που προβάρουν κουστούμια?

  4. Γεια Χαρά avatar
    Γεια Χαρά 24/11/2008 10:01:19

    Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε. Από πού βγάζετε τέτοια συμπεράσματα; Πριν λίγο δεν ήξεραν πόσοι είναι και τώρα ράβουν κουστούμια; Λίγη σοβαρότητα, τουλάχιστον από εσάς. Πήξαμε στην ανοησία. Όχι άλλη.

  5. Xase avatar
    Xase 24/11/2008 10:18:38

    Καλα απο τωρα;;
    Ειναι τοσο σιγουροι πως θα σχηματισουν κυβερνηση μονοι τους, ωστε να αρχισουν απο τωρα την μοιρασια;
    Απο τον διαβολο στον βελζεβουλη μας βλεπω

  6. Χ avatar
    Χ 24/11/2008 10:21:16

    Μπράβο μεγαλεῖα ὁ συμμαθητής μου στὸ δημοτικὸ τοῦ Χολαργοῦ!

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 24/11/2008 10:51:14

    Άλλωστε Και οι πεινασμένοι καρβέλια δεν ονειρεύονται;;

  8. den-trome-koutohorto avatar
    den-trome-koutohorto 24/11/2008 11:34:08

    Όλοι μαζί να διώξουμε τον Καραμανλή και άς έλθει ακόμη και ο απόφοιτος του ΠΙΚΠΑ!
    Τι σημασία έχει εάν καταρρέει η παγκόσμια οικονομία και κινδυνεύουμε και εμείς αν ξεχειλώσει ο προυπολογισμός!
    Τάξε στο λαό λεφτά να πάρουμε τις εκλογές και μετά θα βρούμε ότι δικαιολογίες θέλουμε.

    Όλοι στον αγώνα ΠΥΡ ΟΜΑΔΟΝ - να κονομήσουμε ΟΛΟΙ:

    * [ALPHA] Ο γνωστός υπόδικος με ΔΕΚΑ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ασφαλιστής Κοντομηνάς της Interamerican πληρώνει ΟΣΟ-ΟΣΟ δεκάδες πάμπλουτους τηλε-ηθοποιούς, από τις 6 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ.
    * [MEGA-ΕΘΝΟΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ-ΠΡΩΤΟ ΨΕΜΜΑ] ο μεγαλύτερος καναλάρχης και φαταούλας Μπόμπολας κάνει ότι μπορεί, θέλει τα 20 δις του Δ’ ΚΠΣ (ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΨΑΡΙ)
    * [ΝΕΑ-ΒΗΜΑ] ο Λαμπράκης σπρώχνει και αυτός να μη χάσει διαφημιστική πίτα
    * [ΑΝΤ-1] ο Κυριακού με ΕΝΑ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ στην πλάτη κάνει ότι μπορεί για την προίκα της μπεμπούλας
    * [ALTER-EXTRA3] ο Κουρής σε διπλό ταμπλό (για όλα τα ενδεχόμενα)
    * [ΧΩΡΑ-ΒΡΑΔΥΝΗ] ο Τράγκας (δεν υπάρχει λέπι) νομίζει ότι θα πουλήσει φύλλα κατηγορώντας τη Ν.Δ.
    * [ΣΚΑΙ-ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ] ο μεγαλο-εφοπλιστής ο Αλαφούζος (τόσο χρήμα έβαλα να μη βγάλω και κάτι;) δίνει τα ρέστα του όσο πιό μουλωχτά μπορεί
    * [ΠΡΩΤΟ ΨΕΜΜΑ] ο Θέμος Αναστασιάδης προσπαθεί να απεγνωσμένα να γλυτώσει τη στενή (οι ορκωτοί τέλειωσαν τους ελέγχους για τα 5 εκατ. και πάμε για δικογραφία)

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ:

    Kάθε πέντε μέρες ΜΑΙΜΟΥ δημοσκοπήσεις στα κανάλια (η δημοσκόπηση της Rass – ιστορικά η πιο φερέγγυα εταιρία δημοσκοπήσεων που φέρνει στα ίσια Ν.Δ. και πασόκ θάβεται από όλες τις εφημερίδες και τα κανάλια)
    και πάει λέγοντας.

    ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΥΒΛΑΚΕΣ ΝΕΟ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΠΟΥ ΤΣΙΜΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΟ-ΕΚΒΙΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΑΖΟΓΙΩΡΓΟΥ.

    Ο γνήσιος νεοδημοκράτης ξέρει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι όλοι αυτοί είναι ένα ΧΑΡΤΙΝΟΣ ΠΥΡΓΟΣ που θα καταρρεύσει μόλις κάνει την ΚΙΝΗΣΗ ΜΑΤ ο Καραμανλής.

    Τότε, μαζί με τους πάμπλουτους καναλάρχες και τους πρασινοφρουρούς πολιτικούς θα καταρεύσουν και οι προσδοκίες των αμερικανών να χαρίσουν το όνομα Μακεδονία στους Βάρδαρους, την Κύπρο στους Τούρκους (σχέδιο Ανάν του Γιωργάκη) και να ματαιώσουν τους Ελληνορωσικούς αγωγούς πετρελαίου.

    Απλά πράγματα, λίγο υπομονή.

    ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΠΛΟΙ ΑΛΛΑ Ο ΛΑΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ!

  9. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 24/11/2008 11:36:35

    Προτου στο ΠΑΣΟΚ καθορισουν ποιοι θα ειναι υπουργοι ας καθορισουν ποιος θα ειναι πρωθυπουργος...

    Γιατι απο οτι φαινεται στις δημοσκοπησεις, τον Γιωργακη ουτε οι Πασοκοι δεν τον πιστευουν...

    Βασω Παπανδρεου, Πετρος Ευθυμου, σιγα-σιγα κι ο Τσοχατζοπουλος (μια και πρεπει να συσπειρωθουν ολες οι δυναμεις), σιγα-σιγα κι ο Λαλιωτης (μια και πρεπει να συσπειρωθουν ολες οι δυναμεις), σιγα-σιγα κι ο Γιαννος (μια και πρεπει να συσπειρωθουν ολες οι δυναμεις), κτλ. κτλ. κτλ.

    Μια χαρα μου φαινεται το "νεο" Πασοκ απαλλαγμενο απο την παρεα της συμφορας που ρημαξε τον τοπο...

    Μοναχα ο "κινεζος" λειπει αλλα θα του μαγειρεψουν μια θεση κι αυτηνου...

  10. antonis avatar
    antonis 24/11/2008 12:25:13

    Kai min ksaxasoume na anaferoume oti oi MPATSOKoi den moirazoun mono Ypourgeia, moirazoun kuriws MIZES!!!

  11. Νικόλας avatar
    Νικόλας 24/11/2008 13:03:23

    Θα συμφωνήσω με έναν από τους πρωλαλήσαντες. Ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε...
    ΕΛΕΟΣ πια ρε παιδιά. Δηλαδή το νέο ανανεωμένο ΠΑΣΟΚ θα κυβερνήσει και πάλι με τους ίδιους; Βασούλα, Ευθυμίου, Βαγέλλη και τα λοιπά. Μιλάμε για φάτσες που μας έχουν κουράσει, για να μην πω καμμιά πιο βαριά κουβέντα.
    Ο θεός να μας σώζει από δαύτους!!!

  12. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 24/11/2008 13:23:23

    @ den-trome-koutohorto
    Ασε καλυτερα ,το παιδι βαριεται… μην το κουραζεις.

  13. hiong avatar
    hiong 24/11/2008 14:20:16

    @ den-trome-koutohorto
    Καλά εσύ αγόρι μου κουτόχορτο σίγουρα δεν τρως. Μάλλον το καπνίζεις...

  14. tzabatzis avatar
    tzabatzis 24/11/2008 15:40:31

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΥΣ, ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ΞΑΝΑ-ΨΗΦΙΣΕΙ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΒΑΡΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ!
    Τι νέο να περιμένουμε από τα πράσινα λαμόγια, ΠΟΣΟ ΑΛΛΟ θέλουν να ΚΛΕΨΟΥΝ;
    Νομίζουν οι απατεώνες ότι επειδή άρχισαν να τρώνε και οι δεξιοί ΞΕΧΑΣΑΜΕ τι μας κάνανε 20 χρόνια, οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΗΣ ΚΛΕΨΙΑΣ;
    Επειδή βάλανε το σοβαροφανή τον Παπακωνσταντίνου να βγαίνει στις τηλεοράσεις νομίζουν ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΝ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ;
    Νομίζουν, για παράδειγμα, ότι ξεχάσαμε ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ και τα εκατομμύρια Ελλήνων που έμειναν άφραγκοι;
    ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ και να μην παραπονιέται για αυτά που θα λουστεί!

  15. τσούχτρα avatar
    τσούχτρα 24/11/2008 16:29:41

    Ο μόνος που θα πρέπει από τους παληούς να είναι στρην κυβέρνηση τους είναι ο Βενιζέλος για λόγους αξιοπρέπειας του ΓΑΠ, όχι γιατί το αξίζει ο ίδιος. Ιδιαιτέρως ο Ευθυμίου θα είναι καταστροφή για το Πολιτισμού! καλύτερα να κρατήσει τον Λιάπη! Εάν δεν έχει νέα στελέχη, ακόμη και την Γκερέκου δηλαδή, θα πρέπει να αυτοκτονήσουμε ομαδικώς... το ζήσαμε το έργο με τη Νουδούλα. Θα πρέπει να τους περάσει το μήνυμα και που σας κατάφερα να ξαναβγείτε βουλευτές και πολύ σας είναι... Νέους, αμάθητους στη ρεμούλα, και μέχρι να την μάθουν σε τρία τέσσερα χρόνια, να βγει η Ντόρα, να ηρεμήσει και αυτή για τρία χρόνια και επιτέλους μετά να δούμε άσπρη μέρα! να ξεβρωμίσει ο τόπος, να κυβερνήσουν, να ηρεμήσουν, να τους περάσει ο καημός και μετά να κοιτάξουμε και την προκοπή μας... Αλλά η ψυχοθεραπεία τους επείγει.. είναι επικίνδυνοι :Ρ

  16. timoros avatar
    timoros 24/11/2008 18:22:56

    Οι ψεύτες καρβέλια ονειρεύονται. Αφού για 5 χρόνια με ψεύτικες δημοσκοπήσεις και τα χειραγωγούμενα ΜΜΕ πήραν και διατηρήσαν την εξουσία ταίζοντας το λαό κουτόχορτο, τώρα τους κακοφαίνεται που ναι τα ΜΜΕ για δικούς τους λόγους δίνουν "αέρα " νίκης στο ΠΑΣΟΚ. Γνωρίζουν τι πραγματικά μαγειρέματα γίνονται και ζορίζονται. Κρίμα... την επόμενη 10ετία ίσως ξαναμυρίσουν κουβέρνο. Προς το παρόν πάπαλα.

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 24/11/2008 19:34:43

    @den-trome-koutohorto: μήπως το ...καπνίζετε;?;

  18. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 24/11/2008 21:47:22

    Μολις με ενημερωσαν οτι εχει κρατηθει ολοκληρο σταδιο ! και οχι μονον καρεκλες... Φιλαθλοι δεν ειναι ολοι τους? Πρωταθλητες στο αθλημα του Αλματος εις Βαθος.

    Για του λογου το αληθες --->

    http://uk.youtube.com/watch?v=2I0QN-FYkpw

    ΠΠ