16/09/2010 11:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μνημόνιο εφ΄ όρου ζωής;

Η τρόικα δηλώνει ότι το πρόγραμμα  στήριξης της Ελλάδας θα μπορούσε να παραταθεί και πέραν του 2013, εφόσον η χώρα εφαρμόσει κατά γράμμα το Μνημόνιο. Ο κ. Πολ Τόμσεν, στέλεχος του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, που μαζί με τον κ. Σερβάας Ντερόζ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, που συνοδεύουν τον υπουργό Οικονομικών Γιώργο Παπακωνσταντίνου στις συναντήσεις με ξένους επενδυτές στην Ευρώπη, είπε ότι εάν η Ελλάδα εξακολουθεί να μην έχει πρόσβαση στις αγορές, αλλά έχει εφαρμόσει το Μνημόνιο, τότε θα εξεταστούν οι επιλογές στήριξής της. Οι ελεγκτές της τρόικας θέλησαν να στείλουν ένα μήνυμα προς τις αγορές ότι η Ευρωζώνη και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο δεν θα εγκαταλείψουν την Ελλάδα, εάν αυτή έχει εν τω μεταξύ κάνει όσα έχουν συμφωνηθεί. Επίσης, απέρριψαν την πιθανότητα αναδιάρθρωσης του χρέους.

Αυτά γράφουν σήμερα οι εφημερίες. Εγώ όμως δεν καταλαβαίνω το εξής: Γιατί θα χρειαστεί να μην μας εγκαταλείψουν εάν εφαρμόσουμε το Μνημόνιο.  Δεν θα έχει ανορθωθεί η οικονομία μας τότε; Δεν θα μας αγκαλιάσουν πανευτυχείς οι αγορές;

Ή μήπως η Τρόϊκα είναι τόσο ευχαριστημένη απο εμάς, που θέλει τώρα να συνεχίσει να μας κυβερνά και μετά το 2013;

Και μόνιμοι επιτηρητές

Μόνιμους επιτηρητές στο υπουργείο Οικονομικών προτίθεται να τοποθετήσει το ΔΝΤ, προκειμένου να παρακολουθούν την εφαρμογή των μέτρων για τη βελτίωση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού. Σύμφωνα με πληροφορίες της «Καθημερινής», το Διεθνές Ταμείο κατέληξε στην απόφαση να εγκαταστήσει δύο επιτηρητές, καθώς διαπίστωσε ότι παρά την πολιτική βούληση της κυβέρνησης, η δημόσια διοίκηση αδυνατεί να εφαρμόσει με την ταχύτητα που απαιτούν οι περιστάσεις τις αλλαγές του Μνημονίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/09/2010 11:18:50

    Πόσο γρήγορα πέφτουν οι μάσκες...

    Στόχος τους εξαρχής δεν ήταν η "σωτηρία" της Ελλάδας, αλλά η μόνιμη, θεσμική υποταγή της στη Νέα Τάξη.

    Ζούμε ένα διαρκές Ναβαρίνο, από το 1827.

    Ελευθερία η Θάνατος! Η επανάσταση ποτέ δεν ολοκληρώθηκε!

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Επώνυμος 16/09/2010 13:35:39

      Εντελως! Συμφωνω με καθε λεξη και βαζω και τη δικη μου υπογραφη..

    • 11888 avatar
      11888 @ Επώνυμος 16/09/2010 14:04:34

      Η ωρα που ολοι οι μισθοι και συνταξεις(πλην φυσικα ολων αυτων που ειναι απαραιτητοι για την λειτουργια του συστηματος) θα ειναι στο πεντακοσαρικο δε νομιζω να αργησει.Το μοντελο εφαρμοζεται ηδη στην Κινα και Ινδια και αποφερει τεραστια κερδη.Σταλινοποιηση της οικονομιας με νεοφιλελευθερες συνταγες.
      Η λογικη του παραλογου.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ 11888 16/09/2010 15:24:43

        Υπάρχουν κάποια πράγματα πέρα από τους μισθούς και τις συντάξεις. Σταματήστε επιτέλους να σκέφτεστε υλιστικά!

      • thomas avatar
        thomas @ 11888 13/09/2013 17:22:10

        Κι ομως...Τρια χρονια μετα, φθασαμε οχι στα 500, αλλα στα 250...Με πικρα το λεω και δακρυα ερχονται στα ματια μου, αλλα αλλαξανε τοσα πολλα αυτα τα τρια χρονια...Δεν αντεχουμε αλλο...

  2. neotera avatar
    neotera 16/09/2010 11:21:51

    Οσο δεν αντιδρούμε θα έχουμε Κατοχή.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/09/2010 11:24:09

    Ο στόχος είναι καλά κρυμμένος πίσω από τα όμορφα λόγια (τους).

    ΒΛΕΠΟΥΝ πια ότι ο ΓΑΠ είναι τελειωμένος και ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να ξαναπάρει τις εκλογές του... 2013 (όλως "συμπτωματικώς" η χρονολογία που θέτουν ταυτίζεται με εκείνη των εκλογών).

    Προσπαθούν λοιπόν να "περάσουν" τεχνηέντως:
    α) στο Σαμαρά, ότι τότε θα εξακολουθήσουν του είναι "απαραίτητοι"
    β) στο εκλογικό σώμα ότι, αν ψηφίσει Σαμαρά "τίποτε δεν θα αλλάξει, γιατί δεν γίνεται αλλιώς".

    Ας πάψουμε να είμαστε ανυποψίαστοι!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 16/09/2010 11:29:06

      Αυτά όλα που γράφεις είναι οδηγός πολιτικής επιβίωσης, όχι για τη ΝΔ, αλλά για τη χώρα ολόκληρη! Αυτό είναι το σχέδιο και πρέπει να το κάνουμε όσο πιο σαφές γίνεται σε όλους. Αλλά πρέπει να το πάρει χαμπάρι και η συνήθως κοιμώμενη ΝΔ.

      • Enzo avatar
        Enzo @ Επώνυμος 16/09/2010 13:52:40

        ασε τα παιδια στην ΝΔ, εχει δροσουλα εκει και κοιμουνται καλα.

  4. GALA avatar
    GALA 16/09/2010 11:32:20

    ΖΗΤΩ Ο ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ! ΕΤΣΙ! ΜΙΑ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΔ! Μέχρι να βάλουμε μυαλό. Όταν θα μας στενοχωρεί το ΠΑΣΟΚ θα ψηφίζουμε ΝΔ και μετά αντίστροφα. Καλά το πάμε.

  5. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 16/09/2010 12:36:39

    Χωρίς αμφιβολία το σχέδιο αποικιοποίησης της Ελλάδας από το ΔΝΤ και τα διεθνή χρηματοπιστωτικά ιδρύματα φαίνεται να πετυχαίνει προς το παρόν.

    Και το ίδιο το ΔΝΤ φαίνεται να είναι έκπληκτο με την σχεδόν μηδενική αντίσταση του ελληνικού λαού, ο οποίος φαίνεται να εκμαυλίστηκε σε τέτοιο βαθμό από το δανεικό κρατικό χρήμα, και να αλλοιώθηκε τόσο νοητικά από τα ΜΜΕ, αλλά και δημογραφικά, που προτιμά να καταπίνει τα ψίχουλα και τα ψέμματα που του σερβίρουν.

  6. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 16/09/2010 12:41:36

    Γιατι δεν το λενε ξεκαθαρα; "Κυριοι, η χωρα πλεον βρισκετε υπο την κατοχη της τροϊκας, χαλαρωστε και απολαυστε το!"

  7. Μεριλένα avatar
    Μεριλένα 16/09/2010 12:54:06

    Μη φοβάστε την παράταση - την απόσυρση να φοβάστε. Όσο μένουν και δίνουν χρήματα σημαίνει ότι ξέρουν ότι θα πάρουν τα λεφτά τους. Το επικίνδυνο είναι να φύγουν νωρίς, μη θέλοντας να ρισκάρουν άλλα. Ψήφος εμπιστοσύνης στον Παπανδρέου είναι αυτό.

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΒΑΡΔΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΝΩ ΣΤΟ ΠΡΟ 5ΗΜΕΡΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Μεριλένα 16/09/2010 13:03:46

      Γιατί, δικά τους λεφτά είναι για να φοβηθούν; Του Ευρωπαίου φορολογούμενου είναι και, δευτερευόντως, του Αμερικανού.

      Τέτοιες τοποθετήσεις δείχνουν ότι ο κόσμος δεν έχει αντιληφθεί επαρκώς τι είναι το ΔΝΤ. Μια συμμορία πλιατσικολόγων που λειτουργεί μέσω της εξαθλίωσης των λαών είναι.

      Σε μια Ελλάδα που είχε ώς μόνο της πρόβλημα ένα προσωρινά (λόγω της κρίσης) υψηλό έλλειμμα, επιβλήθηκε αυτή η εξωφρενική δουλεία στον εκπρόσωπο πέντε-έξι διεθνών τραπεζών!

      Αυτό είναι που φοβόμαστε και όχι μήπως "αποσυρθούν".

      • michal avatar
        michal @ Επώνυμος 16/09/2010 17:11:07

        To DNT einai sullhpsh tou Keynes kai tou Harold White pou kathgorh8hke apo to House of Unamerican Activities gia Sovietikos kataskopos.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Επώνυμος 16/09/2010 17:15:24

        !!!

        Οτι νάναι...


        ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ???

  8. Σαος avatar
    Σαος 16/09/2010 13:00:18

    Είναι σαν να λένε "αν γαμ..εται η τατάνα καλά μέχρι το 2013, θα συνεχίσουμε να την γαμ..με μέχρι να ψοφήσει..."!!! Ρε της Τροϊκα δεν αερίζεστε και λίγο να πέσουν οι προφυλάξεις μας, που θα καθίσουμε να μας δείξετε τι σημαίνει η "αγάπη" του σατράπη...

  9. Μεριλένα avatar
    Μεριλένα 16/09/2010 13:07:28

    Καλά, δεν σας προκαλεί εντύπωση η αδυναμία της αντιπολίτευσης (δεξιάς και αριστερής) να τσιμπήσειτο παραμικρό στις δημοσκοπήσεις; Μειώσεις μισθών, κόψιμο επιδομάτων, ψαλίδι στα δώρα και τις άδειες - δηλαδή μείωση ετήσιου εισοδήματος 20% - και το ΠΑΣΟΚ στις μετρήσεις ακάθεκτο. Δεν σας προβληματίζει; Δεν υπάρχει φιλελεύθερος πολίτης που να παίρνει στα σοβαρά την αντιμνημονιακή επιχειρηματολογία. Δεν κερδίζει το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ χάνει...

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Μεριλένα 16/09/2010 14:08:29

      Μιλάς για τα γκάλοπς των εταιρειών δημοσκοπήσεων,που δίνανε μια βδομάδα πριν την προεδρική εκλογή της ΝΔ μπροστά την Ντόρα με 10 μονάδες? Αν δεν είσαι αφελής,μάλλον είσαι εγκάθετη. Σας πήρε ο κόσμος χαμπάρι,έστω κι αργά.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Μεριλένα 16/09/2010 14:37:20

      "Μην φοβάστε την παράταση...".

      Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας, που έλεγε κι εκείνος ο Αρτέμης...

      Πολλοί υπάλληλοι του ΔΝΤ μας ξεφύτρωσαν εδώ.

      Αλλά όπως λέει κι ο Φαήλος, οι εθελοντές κομμάντος του διαδικτύου θα σας ξεφτιλίσουν για μια ακόμη φορά.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Επώνυμος 16/09/2010 15:38:42

        Δεν νομίζω να είναι πολλοί, αλλά αλάζοντας συνέχεια nickname, που είναι και πανεύκολο, περνάνε τεχνηέντως την άποψη οτι είναι περισσότεροι απο δυό τρείς...

        Να τι χρειάζονται τόσοι βοηθοί στο πρωθυπουργικό γραφείο ;)

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Επώνυμος 16/09/2010 16:00:48

        @Ευθύμη..εχεις χιουμορ..ονομα και πραγμα...να εισαι καλα..με εκανες και γελασα

    • sceptical avatar
      sceptical @ Μεριλένα 16/09/2010 18:50:50

      Κι εσεις τώρα σοβαρά πιστεύετε ότι αυτό δείχνει την επιδοκιμασία των πολιτών στην παρέα των επικίνδυνων πειραματιστών (..στην καλύτερη περίπτωση, αν δεν είναι κάτι χειρότερο..) που υποτίθεται ότι μας κυβερνά? Μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα, όμως όχι αυτό. Σχεδόν ΚΑΝΕΝΑΣ πολίτης, ανεξάρτητα από το τι ψήφισε στις τελευταίες εκλογές δεν εμπιστεύεται την κυβέρνηση. Μπορώ να σας δώσω άπειρα παραδείγματα που το αποδεικνύουν. Νομίζω όμως πως δεν χρειάζεται, τα παραδείγματα βρίσκονται γύρω σας, γύρω μου, παντού. Οσο γιά αντιμνημονιακή επιχειρηματολογία - απλά, κανένας νοήμων έλληνας που διατηρεί ακόμη τον πατριωτισμό του εις πείσμα των καιρών, δεν τρώει το παραμύθι του σωτήριου μονόδρομου ΔΝΤ!

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Μεριλένα 17/09/2010 01:30:21

      ναι ,ναι μιλενα ζητω το μνημονιο ειναι ολοι μια φωνη..(τρομαρα σου)

  10. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 16/09/2010 13:17:14

    προς Μαριλενα:

    Ειναι ευστοχοτατη η παρατηρηση σου, αλλα ενιοτε, πρυτανευει ο φανατισμος και οχι η λογικη.Η χθεσινη εκθεση τους--περαν των συνηθων στρογγυλευσεων--, δηλαδη, το ποσο καλα παμε και τα "καταφερνουμε", υποκρυπτει, σημαδια εντονα διαθεσεως φυγης..
    Και εξηγουμε:
    1.Προεξοφλουν την υπαρξη κοινωνικης αναταραχης, ενω μεχρι στιγμης τιποτα δεν την "υποδηλωνει".
    2.Ζητουν μετρα για τα εσοδα ζητωντας παταξη της φοροδιαφυγης, ενω ειναι απολυτως βεβαιοι οτι αυτα τα χρηματα δεν θα εισπραχθουν.
    3.Ειναι εξισου βεβαιοι, οτι το συνολο των μη εισπραχθεντων/αναφερομενων σε (2), οτι θα αναζητηθουν/εισπραχθουν απο περαιτερω μειωση δαπανων στον Δημοσιο Τομεα, αρα, θα εχουμε νεες μειωσεις μισθων.
    4."Υποκριτικα" ως γραφω σε (1), μιλουν για κοινωνικη αναταραχη, οντες απολυτα βεβαιοι οτι οι μισθωτοι του Δημοσιου εχουν "λουφαξει", μονο στο γεγονος οτι καθε μηνα κατι παιρνουν, σε σχεση με τους υπολοιπους του Ιδιωτικου Τομεα που καθημερινως βιωνουν και επιβιωνουν υπο διαρκως σκληροτερες συνθηκες.
    5. Εχει περασει ακομα και απο τα blogs στα πολυ "ψιλα" η αρνηση της Σλοβακιας.Για την Τσεχια, δεν υφισταται λογος καθοσον δεν συμμετεχει στο Ευρω.

    Συμπερασμα:Ξερουν κατι που δεν ξερουμε??

    Μηπως αυτοι οι 5 μηνες "συνεργασιας" ηταν αρκετοι για να ξεφορτωθουν τα Κρατη οπου Γης, τα Ελληνικα Ομολογα κατηγοριας Junks???
    Μηπως τα 320 δις ειναι κατα πολυ περισσοτερα, και διαβλεπουν οτι η οποια προσπαθεια ειναι ατερμονη???
    Το οτι εξυπηρετουν συμφεροντα δανειστων και ειναι ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ, δεν αποτελει συμπερασματολογικη καινοτονια.
    Ισως "καινοτομια"-πρωτοτυπια για το ευρος του, να ειναι καθαρα το Ελληνικο Χρεος και η εξυπηρετηση του, οποτε ολοι να βλεπουν οτι ΜΑΤΑΙΟΠΟΝΟΥΝ, και το ολο εγχειρημα να "αναπτυχθηκε", κ α θ α ρ α, για το ξεφορτωμα των Ελληνικων εγγυησεων υπο την μορφη των Ομολογων.
    Το μετα ειναι αγνωστο.

  11. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 16/09/2010 13:17:36

    Βαρειά σκλαβιά ζούμε αδέρφια και ο στρατός κατοχής εκδήλωσε την επιθυμία-επιδίωξή του να μας κατσικωθεί για πάντα. Ας όψονται οι ντόπιοι δοσίλογοι, που μας τους έφεραν. Έρχεται η ώρα τους όμως. Ζυγώνει...

  12. Γιάννης Μυλωνάς avatar
    Γιάννης Μυλωνάς 16/09/2010 13:25:16

    Το μνημόσυνο μια φορά γίνεται και για εμάς έγινε. Παρακολουθούσα εμβρόντητος των πρωθυπουργό να καμαρώνει όταν έλεγε στην ΔΕΘ ότι πήραμε το μεγαλύτερο δάνειο που έχει δοθεί ποτέ σε χώρα. Να το κάνω μια αναγωγή σε ένα σπίτι.

    “Έλα γιε μου! Που να στα λέω! Κατάφερα και πηρά το μεγαλύτερο δάνειο που έχει δοθεί ποτέ σε μαγαζί. Σε έβαλα υπόχρεο βέβαια αλλά μην ανησυχείς. Αν τρως από μισή ντομάτα την ημέρα και τα παιδιά και εγγόνια σου από 2 φλούδες πορτοκαλί θα καταφέρεις να το ξεχρεώσεις σε 2-3 γενιές”

    Το δάνειο το πήραμε, η χώρα και όλοι είμαστε χρεωμένοι μέχρι πάνω από τον λαιμό και το ΔΝΤ ήρθε για να μείνει. Όποιος δεν το ήξερε αυτό από την στιγμή που πρωτοανακοινώθηκε η “παρέμβαση σωτηρίας” ζει σε άλλον πλανήτη. Ο μόνος τρόπος κάποτε να ξεφύγουμε είναι να μπει πολύ χρήμα στην αγορά για να γίνει παραγωγή κεφαλαίου αλλά για την ώρα η αγορά εκτελείται και κάθε μέρα που περνά η επανόρθωση είναι δυσκολότερη.

    Λέτε να μην το ξέρουν οι τεχνοκράτες του ΔΝΤ? Λέτε να μην ξέρουν ότι αυτά τα μέτρα προκαλούν καθίζηση και όχι ανόρθωση? Φυσικά και το ξέρουν. Αν ήθελαν ανόρθωση θα απαιτούσαν άμεσες παραγωγικές επενδύσεις και όχι ΦΠΑ στο ΦΠΑ. Ξέρουν ότι δεν θα βγει χρήμα έτσι.

  13. Μεριλένα avatar
    Μεριλένα 16/09/2010 14:06:02

    ΠΡΟΣ: Χρήστος

    (Αν και μου άλλαξες - κατά τι - το όνομα προφανώς αναφέρεσαι σε μένα.)
    Ανησυχία υπάρχει αλλά μην ξεχνάς ότι ο Παπανδρέου, με όλα τα στραβά του, πέτυχε να βάλει στο μηχανιαμό εκτός του ΔΝΤ δύο ακόμη εταίρους: την ΕΚΤ και την ΕΕ. Σχήμα που μέχρι τώρα δεν έχει προηγούμενο, άρα κάθε σύγκριση με άλλες περιπτώσεις είναι μάλλον άτοπη.
    Αναγκαίο για τη ΝΔ να απεγκλωβιστεί άμεσα από από την αδιέξοδη αριστεροεθνικοπατριωτική περιθωριακή επιχειρηματολογία και να δώσει εξετάσεις αξιοπιστίας.

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΒΑΡΔΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ; ΜΗΠΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟΣ;

    • ORGANOMENO avatar
      ORGANOMENO @ Μεριλένα 16/09/2010 14:17:47

      ΜΕΡΙΛΕΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...

    • Μisha avatar
      Μisha @ Μεριλένα 16/09/2010 17:16:58

      Mεριλένα

      Ο ΓΑΠ αφου εβγαινε και κατηγορουσε εκ προθέσεως και επί μηνες την Ελλάδα και τους έλληνες,με αποτέλεσμα να φτασουν τα επιτόκια στο 10%, πήγε στη Μέρκελ και ζήτησε βοηθεια.
      Η Μέρκελ (το είπε η ίδια πριν μερικές μέρες) του λεει:Γιοκ δάνειο, χωρίς ΔΝΤ.Κι ο δοσίλογος ΓΑΠ δέχτηκε.
      Αυτη ειναι η ωμή αλήθεια.Τα άλλα πείτε τα μεταξύ σας την ωρα που διαβάζετε την κατάθεση Τσουκάτου για τα μάυρα ταμεία των κομμάτων.

  14. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 16/09/2010 14:26:36

    Έτσι βεντούζα βεντούζα. Ανοίξτε για μακρονήσια γιατί θα χρειαστούν.

    Μνημόσυνο διαρκείας, πειραματόζωα και ο γιωργάκης κάνει το κανό το ποδήλατο του και τα ταξίδια του στας Ευρώπας.

  15. tiramola avatar
    tiramola 16/09/2010 14:33:33

    Εν τω μεταξύ έρχεται και η ώρα του Καραμανλή...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ tiramola 16/09/2010 14:44:21

      εσένα ο χοντρός σε απασχολεί εδώ καίγεται το πελεκούδι.

      βλαξ ή προβοκάτορας;

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Σοσιαληστής 16/09/2010 14:46:28

        ουτε ο ιδιος ξερει

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Σοσιαληστής 16/09/2010 16:09:51

        Και τα δυο δε γίνεται δηλαδή?

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ tiramola 16/09/2010 16:15:21

      Στην Ισλανδία θα χώσουν τον πρωθυπουργό της κρίσης τους στην φυλακή. Καιρός να κάνουμε και εμείς το ίδιο με τον Καραμανλή.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ mitsosms 16/09/2010 16:22:54

        Με τον σημιτη και την παρεα του τι θα γινει...επιλεκτικη δικαιοσυνη εχουμε...α ρε κορακια

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ mitsosms 16/09/2010 16:24:26

        ειστε για γελια παντως..αλλαζετε ονοματα σαν τον χαμαιλεοντα

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 16/09/2010 16:49:01

        Καλά, το μύριον του τσουκάτου?

        Μας περνάς για ηλίθιους, ε?

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ mitsosms 16/09/2010 16:57:35

        Ας ζητήσει η ΝΔ την κλητευσή του στην αρμόδια εξεταστική επιτροπή. Ο Καραμανλής έχει σχέση με το Βατοπέδι.

      • lampros avatar
        lampros @ mitsosms 16/09/2010 17:11:24

        Τι ακριβώς έκανε ο Καραμανλής;

        Που δεν βρήκε μαγικά λεφτά να πλερώνει τα δάνεια του ΠΑΣΟΚ που έσκαγαν;

        Που δεν βρήκε μαγικά λεφτά να καλύψει τις υπερτιμολογήσεις των Ολυμπιακών έργων του ΠΑΣΟΚ;

        Που δεν έλυσε μαγικά το πρόβλημα των ψευδών στοιχείων του ΠΑΣΟΚ, και των μαγειρεμάτων του Σημίτη με την Γκόλντμαν Σάκς;

        Που δεν πήρε τα οικονομικά μέτρα που έπρεπε να πάρει αφού ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ το παραμικρό (το 1/10 των σημερινών μέτρων) έβγαινε το ΠΑΣΟΚ και το ΓΑΠ στους δρόμους και είχε πόλεμο διαρκείας από τα ΜΜΕ;

        Που έφταιγε για τα ΔΗΘΕΝ σκάνδαλα του «Βατοπεδίου» και του «Ζαχόπουλου» που ανάθεμα και αν χάθηκαν συνολικά 1000 ευρώ κρατικό χρήμα, αλλά τα πασοκο-ΜΜΕ μας τα κάνανε τσουρέκια με την συνεχή επανάληψη; (Συγκρίνετε με Χρηματιστήριο, Ολυμπιακούς, Ζίμενς, κλπ κλπ).

        Που άφησε τη χώρα να μπορεί να δανείζεται κανονικά, και με όλους τους δείκτες σε νορμάλ επίπεδα εν μέσω παγκόσμιας κρίσης;

        Ο «πρωθυπουργός της κρίσης» μας είναι ο ΓΑΠ. Στη φυλακή λες; Μέσα...

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ mitsosms 16/09/2010 17:15:34

        mitsosms
        16/09/2010 at 16:38 Αν βγει και για τον Σημίτη κάτι να κληθεί και αυτός. Προς το παρόν έχει βγει για τον Καραμανλή

        Πω πω πω αντικειμενικοτητα...Τα σουαπς και τα λοιπα ομολογα;
        Το χρηματιστηριο;
        Το κτηματολογιο; Αχ σφαλιερες που χρειαζονται σαν του Τζανετακου μηπως συνελθετε
        Πιο ελεγε απο το 2000 εως το 2004 κατστρεψαμε την χωρα;
        ποια ωρυοταν στο συνεδριο του Πασοκ το 2007 φαγαμε φαγαμε κλεψαμε;

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ mitsosms 16/09/2010 17:18:14

        @lampros
        Δυσκολευονται να τα διαβασουν ολα μαζι..σε παρακαλω αλλη φορα να τα γραφεις σε συνεχειες μηπως και καταλαβουν κατι παρα πανω!!!!!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ mitsosms 16/09/2010 17:26:50

        Μα δεν μας χρεωκόπησε ο Καραμανλής Μήτσο μου. Εσείς μας χρεωκοπήσατε.

        Για πρώτη φορά ωστόσο θα συμφωνήσω μαζί σου. Ναι, αυτός που μας χρεωκόπησε πρέπει να πάει φυλακή. Και λίγο του είναι. Δυστυχώς έχει καταργηθεί η θανατική ποινή για την εσχάτη προδοσία.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ mitsosms 16/09/2010 18:22:12

        @ mitsosms
        Κατι ρωτησα...απαντηση δεν ελαβα

      • lampros avatar
        lampros @ mitsosms 17/09/2010 07:56:24

        Το "δεν έκανε τίποτα γιατί φοβήθηκε" τον κάνει άτολμο ή λίγο.

        Πάντως όχι υπεύθυνο για τα όσα έγιναν...

        Άλλοι τα έκαναν και άλλοι μας κατέστρεψαν.

        Χαίρομαι που συμφωνείς πάντως...

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 16/09/2010 17:07:21

      Έφαγες κόλλημα tiramola?

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Orestios 16/09/2010 17:11:20

        Διαβασε την κατθεση Τσουκατου και εσπασε το πληκτρολογιο απο τα νευρα του

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 16/09/2010 17:17:21

        +1000
        Πανικός έπιασε την προπαγάνδα από τα χρήματα που πήγαιναν με τα τσουβάλια στο ΠΑΣΟΚ.
        Η ωμή ομολογία της συναλλαγής τους έκανε να τρέχουν πανικόβλητοι. χαχαχαχαχαχα

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Orestios 16/09/2010 17:21:57

        Ας ειναι καλα η Πελεκη...τα εθαψε ολα ξερει τι κανει αυτη, τοτε δεν ηξερε ομως νομικος ειναι και μαλιστα συμβολαιογραφος κρατικο λειτουργημα επι της ουσιας

  16. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 14:45:51

    Επώνυμος says:
    16/09/2010 at 11:18 Πόσο γρήγορα πέφτουν οι μάσκες…

    Στόχος τους εξαρχής δεν ήταν η “σωτηρία” της Ελλάδας, αλλά η μόνιμη, θεσμική υποταγή της στη Νέα Τάξη.

    Ζούμε ένα διαρκές Ναβαρίνο, από το 1827.

    Ελευθερία η Θάνατος! Η επανάσταση ποτέ δεν ολοκληρώθηκε!


    Επανερχομαι με ενα παλαιοτερο σχολιο μου

    Πριν χρόνια διάβαζα το βιβλίο του Αγγέλου Βλάχοι Ένας Φιλέλληνας διηγείται
    τον αγώνα του 1821.
    Μέσα από την αφήγηση του ηρώα παρουσιάζεται όλος ο αγώνας για τηn απελευθέρωση καθώς και τα προτερήματα και τα ελαττώματα των Ελλήνων.
    Η αφήγηση τελειώνει με τα γεγονότα της ναυμαχίας του Ναβαρίνου.
    Μετά από χρόνια ο φιλέλληνας επιστρέφει στην Πυλό και ενθυμούμενος τα γεγονότα αντικρίζοντας τα ήρεμα νερά του κόλπου μονολογεί πως η ελευθερία της Ελλάδας στηρίχτηκε σε ένα θαύμα.
    Πιστεύει δε ότι για να επιβιώσει το νεοσύστατο κράτος το θαύμα πρέπει να συνεχιστεί και να είναι καθημερινό.
    Σήμερα η κατάσταση είναι και πάλι δύσκολη. Εκβιαστικά διλλήματα ακούγονται απο τους κυβερνώντες, τα ΜΜΕ έχουν χάσει πλέον την αξιοπιστία τους, το διαίρει και βασίλευε τείνει να γίνει κανόνας στη ζωή μας και κάποιοι μεγαλοσχημονες κουνούν το δάκτυλο απειλητικά στην κοινωνία που βράζει απο θυμό και δεν βρίσκει τρόπο να εκτονωθεί. Μην διαμαρτύρεστε μας λένε. Όλοι κλεψατε!!! όλοι έχετε έναν μικροαπατεώνα μέσα σας!!
    Όλοι; πως γίνεται αυτό; Έχουμε όλοι την ιδια ευθύνη άρχοντες και αρχόμενοι;
    Έχω τη εντύπωση τελικά με αυτά που συμβαίνουν και ακούω πως από θαύμα ζουμε!! Και θα είναι ένα θαύμα εάν στο τέλος δεν μας διχάσουν.

    • antekales avatar
      antekales @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 14:48:03

      Νομίζω, σου χρειάζεται ψυχίατρος.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ antekales 16/09/2010 14:49:02

        Ξερεις καποιον;

      • antekales avatar
        antekales @ antekales 16/09/2010 14:49:39

        11880

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ antekales 16/09/2010 14:53:11

        Κρατησε λοιπον αυτο το νουμερο γιατι θα σου χρειαστει συντομα...δεν μπορεις ξερεις μεχρι ποτε θα πληρωνεσε απο την Ιπποκρατους

      • 11888 avatar
        11888 @ antekales 16/09/2010 15:16:14

        Δεν ειμαι ψυχιατρος!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ antekales 16/09/2010 15:20:24

        @11888
        κυκλοφορουν κατι ζιζανια εδω δεν το καταλαβες;

  17. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 16/09/2010 14:51:15

    Προς Μαριλενα:

    Πρεπει ολοι μας να ενστερνιστουμε κατοπιν προσπαθειας αναζητησης της πραγματικης ΓΝΩΣΗΣ, ποιος ηταν ο πραγματικος ρολος της Γερμανιας στην ολη "ιστορια".Σε χθεσινο ξενο διαδυκτιακο αρθρο διαβασα οτι οι εξαγωγες της ειναι υπερ του δεοντος πλεοναζουσες και περισσοτερες σε χωρες εκτος ΕΕ (Τουρκια, Ινδια, Ιαπωνια,Κινα, Ρωσια., κοκ.,), οποτε (ως ο αρθρογραφος αναλυτης ανελυσε), το ενδιαφερον της για τις ελλειμματικες Χωρες του Ευρωπαικου Νοτου ειναι περιορισμενο-εως ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ-για χωρες οπως η δικη μας!!!
    Καμια επιτυχια ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ, απλως, "επραξε"(συμφωνα και με τις ελαχιστες ΝΟΗΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ) ΤΗΝ "αναγκη φιλοτιμια"...
    Θα μπορουσε να δανειστει εως τον Μαρτιο τα απαιτουμενα για φετος ΧΡΗΜΑΤΑ, χωρις τις εξοντωτικες για τον ΛΑΟ αποφασεις, αλλα το προβλημα ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΔΩ.Και αυτο ΛΕΓΕΤΑΙ Υ Ψ Η Λ Ο Τ Α Τ Ο δημοσιο ΧΡΕΟΣ!!!!
    Αδυνατει ο ανθρωπινος ΝΟΥΣ να δωσει ουσιαστικες λυσεις, επι του αυτου ΧΡΕΟΥΣ.Οπου η αμειλικτη γλωσσα των αριθμων "μπαινει", οι λυσεις παυουν να διαφευγουν στα "οποια φαντασιακα μονοπατια" της ανθρωπινης ευφυιας.Γινονται τοσο σαφη και τοσο καταννοητα, ακομη και για τους πιο αδαεις (μη εχοντες ποτε σχεση), με το αντικειμενο της Οικονομιας.Τα νουμερα δεν βγαινουν, και η αγωνια τους προσεχεις μηνες θα αγγιξει το κατακορυφο.Καθοσον, ως διαφαινεται, δεν εχουν ΛΥΣΕΙΣ οχι μονο οι πολιτικοι μας, αλλα, και οι "γκανγκστερς" του ΔΝΤ!!!

  18. Κάποιος avatar
    Κάποιος 16/09/2010 14:55:41

    "Όλοι κλεψατε!!! όλοι έχετε έναν μικροαπατεώνα μέσα σας!"

    Γιατί ψέμματα είναι;
    Ξεκινάμε από αυτούς που δεν κόβουν αποδείξεις, που παίρνουν φακελάκια, που τρέχουν σε κομματικά γραφεία για ρουσφέτια, που υπερκοστολογούν τιμολόγια, πoυ φοροδιαφεύγουν, και καταλήγουμε σ' αυτούς που προσπαθούν να κάνουν κάτι από τα παραπάνω και δεν τα καταφέρνουν.
    Στα 10 μύρια Ελλήνων πόσοι απομένουν ;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Κάποιος 16/09/2010 14:57:43

      κανε μια περαιωση και καψε τα βιβλια
      το ωραιωτερο μηνυμα προσ ολους αυτους.

      Στα 10 μύρια Ελλήνων πόσοι απομένουν ;
      μονο εσυ ο τιμιωτερος ολων

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 15:02:29

        Σοβαρά πόσοι πιστεύεις ότι απομένουν ;
        Με το να με ειρωνευτείς δεν θα γίνουν περισσότεροι ή λιγότεροι.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 15:08:01

        Που βλεπεις την ειρωνεια.; τι λενε καθε μερα τα ΜΜΕ..κλεφτες κλεφτες κλεφτες...ολοι εκτος απο τα ιδια τα ΜΜΕ
        Ακριβως τα ιδια ισχυριζεσαι και εσυ...στοχοπιηση των παντων!!
        Δεν υπαρχουν σωστοι πολιτες σε τουτη την χωρα;
        Εαν οχι, δεν υπαρχει λογος να συζηταμε...δεν υπαρχει λυση.
        Πιστευω να εγινα κατανοητος.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 15:20:44

        Ασε τα ΜΜΕ.
        Στην αγορά κυκλοφορείς, σε υπηρεσίες μπαίνεις, σε νοσοκομεία,μαιευτήρια,δικαστήρια, με εργοδότες έχεις πάρε-δώσε ;
        Θέλεις να σου πω καθημερινές προσωπικές εμπειρίες για φακελάκια που απαιτούν για να σου βρουν κρεβάτι για την άρρωστη μάνα σου, ή την γυναίκα σου που γεννάει,μέχρι του να δηλώνει στο ΙΚΑ ο εργοδότης σου τις πραγματικές εισφορές σου ;
        Στην πολεοδομία έχεις επιχειρήσει να μπεις ποτέ σου;
        Από το πρωί που πας στο βενζινάδικο για να "γεμίσεις" και να πας στην δουλειά σου μέχρι το απόγευμα που θα μπεις στο σούπερμάρκετ, προσπαθούν να σε κλέψουν.
        Οι άνθρωποι που κάνουν την δουλειά τους σωστά και δεν ζητάνε να πάρουν το παραπάνω είτε ζητώντας φακελάκι, είτε υπερκοστολογώντας, είτε μη δίνοντας απόδειξη είναι εξαίρεση και τους θυμάσαι με τα μικρά τους, ο Κώστας, ο Νίκος και ο Μπάμπης.

    • ORGANOMENO avatar
      ORGANOMENO @ Κάποιος 16/09/2010 15:00:16

      EΣΥ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΟΥΜΠΟΤΡΥΠΕΣ

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Κάποιος 16/09/2010 15:09:22

      Δεν μου απαντας για την περαιωση ομως...ποσα απιδια πιανει ο σακκος;
      εαν δεν ξερεις τα απιδια ανοιξε λεξικο

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 15:24:12

        Ρώτα κανένα πασόκο να σου απαντήσει.
        Να απολογηθούν αυτοί που τους ψήφισαν.

    • lampros avatar
      lampros @ Κάποιος 16/09/2010 17:21:08

      Ούτε όλοι τα κάνουν αυτά που λες, ούτε όλα είναι της ίδιας τάξεως...

      Άλλο το μεγαλοαφεντικό που δεν πληρώνει ΙΚΑ, άλλο το λαμόγιο που περνάει ρουσφέτια εκκατομυρίων και άλλο η γριούλα που παρακαλάει να πάρουν την κόρη της καθαρίστρια στο Δήμο...

      Και υπάρχουν και ιστορικοί και κοινωνικοί λόγοι για την φοροδιαφυγή. Από τις κακές παροχές του κράτους, έως ότι δεν πάει σε πολλούς να τους τα φάει το κάθε λαμόγιο μεγαλοεργολάβος...

      Τα άλλα είναι σαχλαμάρες και ισοπέδωση από τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ για διάχυση της ενοχής...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ lampros 16/09/2010 18:07:14

        Η αρχή της εξαπάτησης και της απατεωνιάς είναι η ίδια, μόνο τα μεγέθη διαφέρουν.
        Να εισαι σίγουρος ότι αν δώσεις σε αυτήν την γριούλα εξουσία θα κάνει χειρότερα από το μεγαλοαφεντικό.
        Δεν τα κάνει όχι γιατί δεν θέλει, αλλά γιατί δεν μπορεί.
        Και μην κολλάς μόνο στην φοροδιαφυγη.
        Ανέφερα και πολλούς άλλους τομείς πλην αυτής.

        Οσον αφορά δε τους συμψηφισμούς και τις συγκρίσεις για το ποιος έφαγε τα περισσότερα ο άκης ή ο παυλίδης ή ποιος ζήμιωσε περισσοτερο το κράτος ο γιωργάκης ή ο κωστάκης αφορούν τα κομματικά πρόβατα και όχι τους έλληνες πολίτες.

      • lampros avatar
        lampros @ lampros 17/09/2010 08:03:01

        """"Η αρχή της εξαπάτησης και της απατεωνιάς είναι η ίδια, μόνο τα μεγέθη διαφέρουν.
        Να εισαι σίγουρος ότι αν δώσεις σε αυτήν την γριούλα εξουσία θα κάνει χειρότερα από το μεγαλοαφεντικό.
        Δεν τα κάνει όχι γιατί δεν θέλει, αλλά γιατί δεν μπορεί."""

        Όχι: ΚΑΙ τα μεγέθη διαφέρουν ΚΑΙ η αρχή δεν είναι καθόλου ίδια.

        Άλλο να κάνεις κάτι από ανάγκη για να κουτσόεπιβιώσεις και άλλο να έχεις 3 βίλάρες και να κλέβεις από απληστία και επιθυμία απόλυτου ελέγχου του τόπου. Άλλα τα μεγέθη, άλλα και τα κίνητρα.

        Ευκαιρίες να γίνουν απατεώνες και μεγαλολαμόγια έχουν όλοι. Λίγοι το επιλέγουν. Δεν θέλει πολύ, λίγο κούνημα κώλου αν είσαι γυναίκα, λίγο γλείψιμο, λίγο προσκόλληση στο «κόμμα», λίγο να είσαι αδίστακτος. Οι περισσότεροι ―οι συντριπτικά περισσότεροι― δεν κάνουν το βήμα ―και ας μη σου κόβει απόδειξη για το παγωτό σου στην ΕΒΓΑ της γειτονιάς που πληρώνει ένα σκασμό στο κράτος και παίρνει τα @@ μου...

        """Οσον αφορά δε τους συμψηφισμούς και τις συγκρίσεις για το ποιος έφαγε τα περισσότερα ο άκης ή ο παυλίδης ή ποιος ζήμιωσε περισσοτερο το κράτος ο γιωργάκης ή ο κωστάκης αφορούν τα κομματικά πρόβατα και όχι τους έλληνες πολίτες."""

        Η ακριβής αξιολόγηση κέρδους και ζημιάς είναι πολιτική.

        Τα άλλα, η αναζήτηση δήθεν άμεμπτων και τεράτων ηθικής, είναι παραμύθια για μικρά παιδιά...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ lampros 17/09/2010 14:09:36

        Στην ακριβή αξιολόγηση κέρδους-ζημίας να συνυπολογίσεις τις ψήφους όλων αυτών που αναφέρεις ως "παιδιά της ανάγκης" που έφεραν, φέρνουν και θα φέρνουν στην εξουσία πολιτικούς με την προσδοκία να τους "βολέψουν".
        Ο Παπανδρέου,ο Σημίτης, ο Καραμανλής, ο Τσαχατζόπουλος, ο Βουλγαράκης, ο Παυλίδης, ο Λαλιώτης κτλ με τις ψήφους του ελληνικού λαού ανέβηκαν στην εξουσία και όχι με πραξικόπημα.

        Επίσης δεν πείθομαι ότι επειδή για παράδειγμα ο Παυλίδης πιθανώς να "έφαγε" λιγότερα από τον Τσοχατζόπουλο είναι συγκριτικά πιο άξιος πολιτικός άρα μπορεί να εκπροσωπεί τον ελληνικό λαό στο κοινοβούλιο ενώ ο άλλος όχι.

  19. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 15:25:54

    @Κάποιος
    Δεν σου ειπα οτι ολα ειναι τελεια
    μην τους δινεις φακελακι
    σκεψου και αυτη τη λυση ..πιανει οχι παντα αλλα πιανει

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 15:27:49

      αλλαξες τροπαριο βλεπω..απορια ψαλτου βηξ

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/09/2010 15:41:56

      Η λύση που γράφεις παραπάνω είναι μία.
      Παιδεία και παίδευση του ελληνικού λαού.
      Το ποιοι και πως θα το καταφέρουν μου είναι άγνωστο και με τα σημερινά δεδομένα το θεωρώ αδύνατο σε συλλογικό επίπεδο.
      Τουλάχιστον ας κάνει ο καθένας ότι μπορεί ατομικά από το μετερίζι του.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Κάποιος 16/09/2010 16:03:25

        ο καθενας μονος και ολοι μαζι...μετεριζι..που το θυμηθηκες αυτο...ο συγχωρεμενος το ελεγε συνεχεια

  20. adrianou kostas avatar
    adrianou kostas 16/09/2010 15:43:32

    Όπως φαίνεται, κατάλαβαν ότι καταλάβαμε πως δεν βγαίνουν τα νούμερα

    "Σύμφωνα με τον Πίνακα ΙΙΙ, η χώρα μας θα χρειασθεί, απλά για την εξυπηρέτηση του υφιστάμενου δανεισμού της έως το 2013, το ποσόν των 103,7 δις €. Στο ποσόν αυτό, θα προστεθούν οι τόκοι και τα μέχρι τότε ελλείμματα των προϋπολογισμών της, τα οποία υπολογίζουμε αισιόδοξα (με ετήσιο μέσον όρο το 6% επί ΑΕΠ 240 δις € για τέσσερα έτη), στα 14,4 δις € Χ 4 = 57,6 δις €. Συνολικά λοιπόν θα απαιτηθούν, στην καλύτερη των περιπτώσεων, 161,3 δις € δάνεια, από τα οποία έχουν εξασφαλισθεί μόνο τα 110 δις €." (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2182.aspx ).

  21. Enzo avatar
    Enzo 16/09/2010 15:44:04

    banania republic.
    1,47 πλαφον-->1,52 πλαφον-->ακυρωση πλαφον,εντωμεταξυ ο αλλος ο βενζινοπωλης τις "εφαγε" 3 μηνες με αναστολη και μαυριστικε κιολας.
    μετα θελουμε και επενδυσεις. απορω και αυτες που εχουμε και ειναι ακομα εδω και δεν εχουν σηκωθει να φυγουν!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Enzo 16/09/2010 16:04:43

      αποριες που εχεις και εσυ!!! δεν βλεπεις τα παπαγαλακια πως ωρυονται;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Enzo 16/09/2010 16:47:50

      Άδικα τιμωρήθηκε ένας άνθρωπος από την ανικανότητα του Υπουργού.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Orestios 16/09/2010 17:08:30

        διασυρθηκε θελεις να πεις

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 16/09/2010 17:20:41

        Και διασύρθηκε. Η τιμωρία όμως παραμένει στο μητρώο του και δεν υπάρχει κίνηση για επανόρθωση.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Orestios 16/09/2010 17:23:31

        ναι γιατι δεν ειναι εφεσιμη, κανονικα επρεπε να το κλειση εκεινη την ημερα

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 16/09/2010 17:27:13

        Κανονικά. Αλλά ο 3ος πυλώνας της Δημοκρατίας κάτι έχει πάθει τελευταία.

  22. mitsosms avatar
    mitsosms 16/09/2010 16:38:20

    Αν βγει και για τον Σημίτη κάτι να κληθεί και αυτός. Προς το παρόν έχει βγει για τον Καραμανλή.

  23. Orestios avatar
    Orestios 16/09/2010 16:45:09

    Κάποιε, λες βλακείες

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Orestios 16/09/2010 18:00:27

      Να μην είσαι αναιδής με τους συνολιμητές σου.
      Αν διαφωνείς σε αυτά που γράφω κάν'το με επιχειρήματα και όχι με προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

  24. ataktos avatar
    ataktos 16/09/2010 17:02:44

    ο ελληνικός λαός το έχει τουρλιου .. παλιά οι παππούδες μας είχαν τους Γερμανούς , μετά Εγγλέζους , μετά Αμερικανούς ..ε τώρα έχουμε για πάντα τον παγκόσμιο βραχνά ...το πολύ να καθαρίσουν τα εντόπια κοράκια ...που ούτε ζωγραφιστά τα πάνε

  25. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 16/09/2010 17:15:17

    Αν συμπεριφέρεσαι ως νήπιο είναι φυσικό να χρειάζεσαι κηδεμόνα!
    Οι Ελληνικές κυβερνήσεις στην οικονομία από το 1981 και μετά συμπεριφέρθηκαν ως νήπια, με εξαίρεση την κυβέρνηση Μητσοτάκη η οποία παρέλαβε χάος από τον Αντρέα και κατάφερε να συγκρατήσει το κατρακύλισμα προς το γκρεμό!

    • michal avatar
      michal @ Σχολιαστής 16/09/2010 17:17:31

      Na leme alh8eies. Xwris px ton nomo Sioufa 8a eixan katarreusei ta asfalistika tameia.

      • michal avatar
        michal @ michal 16/09/2010 17:19:58

        O Mhtsotakhs eu8unetai ston ba8mo pou den periorise mia kai kalh to dhmosio parolo pou eblepe oti politika h kubernhsh tou den eixe mellon. 8a eixe ginei o megaluteros metarru8misths. Bebaia kai to sabotage pou eixe faei apo tous pasokous den eixe tairi kai bebaia apo tous laikodeksious pou h8elan na ginoun pasokoi sthn 8esh twn pasokwn. Kai to megalutero tou faoul htan h asugxwtrhth tou stash sto Makedoniko h opoia htan sta oria ths prodosias.

  26. kiki avatar
    kiki 16/09/2010 17:54:23

    @ Επωνυμο
    Στην Μανη λεμε
    ΝΙΚΗ Η ΘΑΝΑΤΟΣ

    διοτι ελευθερια ειχαμε,καντετο λοιπον συνθημα Νικη η Θανατος,αλλωστε οι σκλαβοι δεν εχουν να χασουν παρα τις αλυσιδες τους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ kiki 16/09/2010 17:58:06

      Τότε είχατε, τώρα έχετε;;;

      Άσε, προτιμώ το Ελευθερία, για να ξέρουμε, να καταλάβουμε, ότι η Επανάσταση δεν τελείωσε. Κρατήστε κι εσείς το Νίκη, καλό είναι, να ξέρουμε ποιο είναι το Μέσο για το Σκοπό.

  27. mitsosms avatar
    mitsosms 16/09/2010 19:18:31

    Ρήγα, ο Καραμανλής είχε την ευκαιρία του όταν βγήκε να πάει μέσα όποιον ευθύνονταν για το μπάχαλο το 2004. Δεν έκανε τίποτε γιατί φοβήθηκε. Τι μου λες τώρα;

  28. bgtrotel avatar
    bgtrotel 16/09/2010 19:22:13

    Άει στο διάολο, χωρίς περικοκλάδες.
    Σ.σ αναφέρεται σε όλους τους ανθέλληνες ευρωλιγούριδες και ευρωλάγνους πράκτορες και πρακτορίσκους της Ε.Κ.Τ και τα περι αυτών ενεργούμενα.

  29. ειναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗ avatar
    ειναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗ 16/09/2010 19:40:18

    η αποφαση που εχει ληφθει ειναι πλεον ξεκάθαρη.με τίποτα δε θα μας αφήσουν να παμε σε στάση πληρωμων.οταν χρειαζεται θα μας δανειζει η τροϊκα με τους γνωστους φιλολαίκους ορους......να δουμε αν μεσα σε καμιά 20αριά χρόνια θα εχουμε μαθει τι θα πει φορολογική συνήδηση..........και το βασικότερο: οταν καποιος εχει πανω απο 30 σπιτια δεν τον ψηφίζουμε

    • anonymos avatar
      anonymos @ ειναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗ 16/09/2010 20:22:13

      Τον κωλοτούμπα εννοείς

  30. δρόμος avatar
    δρόμος 16/09/2010 19:42:45

    Χθες βράδυ στην εκπομπή Σαββίδη στην ΕΤ3 "Ανιχνεύσεις" με θέμα "Ελλάδα,Δημοκρατία και Κοινωνία: απο τη μάχη του Μαραθώνα ως σήμερα" ο καθ. Γ. Κοντογιώργης (Πάντειο Πανεπιστήμιο) παρουσίασε, μεταξύ άλλων, τις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις του πάνω στο θέμα της επικυριαρχίας των κανόνων της αγοράς στην πολιτική - συνοψίζω αφόρητα, δεν το είδα όλο αλλά το λίγο που άκουσα μου γέννησε σοβαρή επιθυμία να το παρακολουθήσω, και να σας το συστήσω. Νομίζω ότι τα ανεβάζει σε βίντεο στο youtube.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ δρόμος 16/09/2010 19:47:02

      @δρόμος

      Ο σχετικός σύνδεσμος της εκπομπής, για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ h--p://lomak.blogspot.com/2010/09/15-10.html

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2010 22:19:06

        ευχαριστώ πολύ - δείτε το, αξίζει!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2010 22:25:18

        Aγαπητή Δρόμε εδώ το φύλλο αρ. 867 που είχες ζητήσει, ήδη έχουν αρχίσει να αντιδρούν μαθητές γυμνασίων για την προσπάθεια επιβολής εκμάθησης τουρκικών
        h**p://3.bp.blogspot.com/_0hcsfpFQBjk/TIoT2nPYSJI/AAAAAAAAABk/sFx_Mg0wrBU/s1600/3.jpg

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2010 22:27:55

        θα το αναζητήσω αύριο κιόλας

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2010 22:30:25

        διαβάζεται εύκολα και από αυτό τον σύνδεσμο, ορίζεται η υποχρεωτική διδασκαλία των τουρκικών στη β και γ γυμνασίου στα πλαίσια της πολυπολιτισμικότητας και της κατανόησης της γείτονος

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2010 22:35:31

        θέλω να δω το σύνολο, και τις υπογραφές φυσικά!

        Σε βεβαιώνω πως, αν είναι έτσι τα πράγματα, θα διαμαρτυρηθώ αρμοδίως !!!!!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2010 22:47:31

        Αλλενάκι, Δρόμε, με νέο ΦΕΚ εγκρίνουμε όπως τα Μόγγολα μάθουν Ελληνικά στα πλαίσια της πολυπολιτισμικότητας και της κατανόησης των γειτόνων.

        Η Αννα-Βilderberg θα πάθει από τους μαθητές, το ίδιο που έπαθε κι ο Χουντοχοϊδης, όταν διανοήθηκε να επιβάλλει την εκμάθηση και διανομή του κορανίου στην ΕΛ.ΑΣ..

        Βρε μπελάς που μάς βρήκε με τις νεοταξικές λινάτσες!

  31. michal avatar
    michal 16/09/2010 19:45:10

    Ma poios na parei sta sobara ta peri krishs xreous kai daneismou, h oti 8eloume ton daneismo alla oxi to mnhmonio otan oloi kseroun pws to DNT daneizei me conditionality clauses. H Nea Dhmokratia paei na paiksei ton Kerenski tou susthmatos.

  32. michal avatar
    michal 16/09/2010 19:46:39

    Marilena an kai exeis dikio, den 8ewrw pws h eisodos ths EE kai ths EKT ekane kalo. Daneizoun me megalutero epitokio apo to DNT kai apaithsan mikrotero xrono apoplhrwmhs. Oi oroi tou DNT htan kaluteroi.

  33. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/09/2010 20:01:07

    Aυτο ηταν απαραιτητο γιατι δεν εφθαναν τα λεφτα του ΔΝΤ.Καθε χωρα καταθετει ορισμενα ποσα κατ ετος στο ΔΝΤ και εχει δικαιωμα σε περιπτωση αναγκης να δανεισθει καποια πολλαπλασια αλλα οχι απεριοριστα.Τα διαθεσιμα του ΔΝΤ δεν εφθαναν για να καλυψουν τις δανειακες αναγκες της Ελλαδος και ηταν αναγκαιο να βαλουν τα περισσοτερα οι Ευρωπαιοι.Αλλωστε ετσι κι αλλιως θα εβαζαν : αν δεν εβαζαν σε μας θα εβαζαν στις τραπεζες τους που εχουν ομολογα του ελληνικου Δημοσιου και θα χρεωκοπουσαν με το μηδενισμο της αξιας τους μολις κηρυσσε αδυναμια πληρωμων η Ελλαδα.
    Ο Βαρδας εχει απαντησει σε αλλο ποστ.

    • michal avatar
      michal @ ψυχραιμια 16/09/2010 20:37:53

      8ewrhtika to DNT dinei 200% ths eisforas me bash to quota mas ta 30 dis den 8a eprepe na ta pairname, alla uparxoun diadikasies na dwsei kai perissotera.

  34. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/09/2010 20:10:03

    Δεν θα ήταν καθόλου "απαραίτητο", εάν η κυβέρνηση προσπαθούσε στοιχειωδώς, έστω και την τελευταία στιγμή, να ανακτήσει η Ελλάδα την πιστοληπτική της ικανότητα. Όλες οι ενέργειες έγιναν με σκοπό προφανή να καταρρεύσει η ελληνική πιστοληπτική ικανότητα.

    Κάποτε λέγαμε για το "δανεισμό, το μεγαλύτερο σκάνδαλο από ιδρύσεως του ελληνικου κράτους". Βασικά, το σκάνδαλο είναι συνολικό: Είναι η σκόπιμη καταστροφή της ελληνικής πιστολήπτικής ικανότητας, για την υπαγωγή μας στο ΔΝΤ.

    Τίποτε δεν ήταν "απαραίτητο".

  35. anonymos avatar
    anonymos 16/09/2010 20:21:20

    Ολοι στις Κάλτσες μαύρο στους οπαδούς του μνημονίου

  36. michal avatar
    michal 16/09/2010 20:36:26

    An eisai xortatos kai bolemenos skeftesai idealistika.

  37. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 17/09/2010 01:27:42

    ΑντιΜνημονιου Κυρηκας χωρις καταθεση Μομφης στην Βουλη χωρις καταγγελια
    εσχατης προδοσιας και αποχωρηση απο την Βουλη = δεν θα παρω

    Απουσια αντιστοιχων αντιδρασεων για το εξισου Εθνοκτονο Σχεδιο περι ιθαγενειας
    των λαθρο καθως και την σιωπηρη αποδοχη καθημερινως αμετρητων ειβολεων
    που μετατρεπουν την χωρα τους πολιτες τους και τις ζωες τους σε χωματερη
    = ουτε και για αυτο θα παρω

    Ψωφοειδεις καταγγελιες οτι ο Καλλικρατης ακρωτηριαζει την χωρα με σκοπο
    την παραδοση καντονιων σε τριτους και παραλληλα συμμετοχη σε εκλογικη
    διαδικασια που επικυρωνει αυτο που υποτιθεται οτι καταγγελεται ως
    εθνικη προδοσια
    = αναζητησε αλλου σχιζοειδεις/φαρισαιους/πορνες παντου καιρου/εφιαλτες/
    λοβοτομημενους/εθελοτυφλουντες

    Αν τολμας να σπασεις αυγα ασε τα γουβαδακια των νηπιων μαντελβουλγαρακηδων
    και λοιπων και απαιτησε εισαγγελικο ελεγχο στα

    ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΩΝ
    τι ποσα διακινουν - απο που προερχονται - και που κατευθυνονται
    σπασιμο της ασυλιας που απαγορευται οποιοσδηποτε ελεγχος και απολαμβανουν
    εντος της χωρας καθεστως ΟΦΦΣΟΡ τυλιγμενη μεσα σε ΟΝΣΟΡ

    στην Αμερικη τα ιδρυματα πρωην προεδρων κατηγορηθηκαν ως πλυντηρια
    δισεκατομμυριων απο τις γνωστες ως πιο προσοδοφορες δραστηριοτητες
    τυχον ομοιοτητες εδω να αποκλειστουν λογω του εντιμου βιου των
    πρωταγωνιστων?

    και ενω τα λαγωνικα εχουν ξαπολυθει στα περατα του κοσμου για την
    αναζητηση του χαμενου θησαυρου αυτη να βρισκεται κατω απο την μυτη μας
    στα ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΩΝ και ετσι να επιβεβαιωνει

    και τον ισχυρισμο του γκιοργκο για την υπαρξη των τιμαλφων ασχετως αν η
    ομιλουσα διαβολικη γλωττα εννοει παντα διαφορετικα απο αυτα που προφερει
    δηλαδη υπαρχουν μπορει να προερχονται ακομη και απο εσας αλλα δεν σας
    ανηκουν, ανηκουν οπως και εσεις οι ιδιοι στην ελιτ

    και να επαληθευει και την κατασκοπικη τεχνην οτι αν θες να κρυψεις κατι
    πολυτιμο ο πιο αποτελεσματικος τροπος ειναι σε δημοσια θεα εκει που θα
    το βλεπουν οι παντες αλλα ουδεις θα υποψιαζεται την χρηση του
    αποδειξη
    το αποτελεσματικοτερο γερμανικο καταδιωκτικο συμμετειχε χωρις τα οπλα του
    στην εκθεση των Παρισιων χωρις κανενας να εντοπισει τον πραγματικο του ρολο

  38. antekales avatar
    antekales 17/09/2010 08:45:56

    Από την Καθημερινή

    Μόνο ως εξαιρετικά θετική μπορεί να χαρακτηρισθεί η τοποθέτηση εκπροσώπων της τρόικας στο Γενικό Λογιστήριο. Η Ελλάδα έχει το θλιβερό προνόμιο να είναι η μόνη χώρα της Ε.Ε. που δεν ξέρει τι χρωστάει, τι ξοδεύει και τι της χρωστάνε. Οι μηχανισμοί του κράτους είναι διαλυμένοι λόγω διαφθοράς, έλλειψης επαγγελματισμού και επειδή βόλευε το πολιτικό σύστημα το χάος έτσι ώστε να μπορεί να τακτοποιεί τους «πελάτες» του. Οι ξένοι ειδικοί μπορούν να δώσουν λύσεις, αρκεί να υπάρξει πολιτική βούληση από την κυβέρνηση να τις κάνει πράξη.

    Η κυβέρνηση άργησε απελπιστικά να ασχοληθεί με τους κρίσιμους αυτούς μηχανισμούς του κράτους και γι’ αυτό πρέπει τώρα να προχωρήσει στην αναδιάρθρωσή τους, χωρίς άλλη καθυστέρηση και δίχως κανέναν απολύτως δισταγμό. Αλλη εναλλακτική λύση δεν έχει, άλλωστε.