#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2011 09:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μνημόνια, πείνα, ανεργία και μιζέρια



Έχουμε μπερδευτεί με τα Μνημόνια, τα αναθεωρημένα προγράμματα, τους εφαρμοστικούς νόμους, τα μεσοπρόθεσμα. Δεν ξέρουμε τελικά τι είναι παλιό μέτρο και τι καινούργιο. Ίσως είναι ένα ακόμη κόλπο της κυβέρνησης αυτή η θολούρα. Να μας πάρουν αμπάριζα και εμείς να μην καταλάβουμε απολύτως τίποτε και από που μας ήρθε.

Κι ενώ λοιπόν διαβάσαμε πριν μερικές ημέρες το μεσοπρόθεσμο και είπαμε έστω και με πόνο “δόξα το Θεό” ξαφνικά ακούμε και για άλλα μέτρα και λέμε “βόηθα Παναγιά”.

Τα μέτρα που έρχονται εν μέσω θέρους και που θα τα νιώσουμε όλοι τους επόμενους μήνες θα μας θυμίσει τον δύσκολο χειμώνα της Κατοχής με πείνα, ανεργία και μιζέρια.

Η χιονοστιβάδα μέτρων δεν θα έχει προηγούμενο καθώς η επικαιροποίηση του Μνημονίου με στόχο την είσπραξη της 5ης δόσης είναι τόσο σκληρή που θα κλάψει πολύς κόσμος.

Το κακό είναι ότι η τρόικα έρχεται τέλη Ιουλίου για να συζητήσει για την... 6η δόση, οπότε αντιλαμβάνεστε τι μας περιμένει.

Σύμφωνα με τα όσα θα μας... εφαρμόσουν οι κυβερνώντες:

Μπαίνει λουκέτο σε δεκάδες φορείς του δημοσίου, πιθανότατα και στην ΕΡΤ ή μέρος αυτής. Οι εργαζόμενοι θα μπουν σε αναγκαστική εφεδρεία που οδηγεί σε απόλυση.
Φυσικά οι απολύσεις στο Δημόσιο δεν θα έχουν μέτρο, όποιον πάρει ο χάρος αφού ουσιαστικά καταργείται εμμέσως η μονιμότητα. Εδώ που τα λέμε καλά κάνει και καταργείται αλλά ποιοι είναι αυτοί που θα κρίνουν τις απολύσεις; Οι “πράσινοι” διευθυντές και σύμβουλοι;
Κόβεται μεγάλο μέρος από το εφάπαξ και τις επικουρικές συντάξεις, πιθανότατα μέχρι το τέλος του έτους.
Έρχεται νέο εργασιακό και συνταξιοδοτικό με νέες περικοπές και τα περήφανα γηρατειά να κλαίνε με μαύρο δάκρυ.
Μέσα στο καλοκαίρι θα ανακοινωθεί η νέα λίστα βαρέων και ανθυγιεινών και θα είναι έξω πολλά επαγγέλματα
Κόβονται κοινωνικά επιδόματα
Έρχεται το ενιαίο μισθολόγιο που θα βάζει χέρι ακόμη και στα οικογενειακά επιδόματα
Μέσα στον Σεπτέμβριο θα ανακοινωθούν οι αυξήσεις ΦΠΑ, οι φόροι στα ακίνητα και οι φόροι εισοδήματος με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο. Φυσικά θα είναι αναδρομικό το χαράτσι

Φυσικά όλα είναι υπό αίρεση προς το χειρότερο αφού οι επιτηρητές που θα έλθουν και θα μπουν καπέλο στους υπουργούς, μπορούν να... συνδράμουν τεχνικά όπως λέει και η κυβέρνηση, και να ζητήσουν κι άλλα μέτρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 05/07/2011 09:42:41

    Φυσικά και όλα είναι υπό αίρεσιν, από την στιγμή που το καθεστώς Παπανδρέου είναι πολύ πιθανό να αποτελεί παρελθόν τον προσεχή Οκτώβριο. Βλέπω να επαναλαμβάνεται στην Χώρα μας η περίπτωση της Ουγγαρίας με τον Όρμπαν.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 09:50:53

    Τα ξεμπερδεψε ολα ο Μπεννυ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ.. ( AXIAPLUS )
    Φιλέλληνας ο Juncker
    «Μεγάλο φιλέλληνα» χαρακτήρισε τον Jean Claude Juncker ο Ευ.Βενιζέλος στο Reuters. "Με τη βοήθεια των εταίρων της και με αποφασιστικότητα η Ελλάδα σκοπεύει να επιστρέψει στις αγορές το 2014", τόνισε.

    Ο υπουργός Οικονομικών επισήμανε ότι ο κ. Γιούνκερ αναμφίβολα θέλει να βοηθήσει την Ελλάδα και την Ευρωζώνη να ξεπεράσουν τα προβλήματα και κυρίως να αποφύγουν τους συστημικούς κινδύνους.

    Ο κ. Βενιζέλος είπε τέλος ότι προτεραιότητά του είναι οι αποκρατικοποιήσεις!!!!!!!!! ( την ετοιμασε τηε ΕΛΛΗΝΙΚΗ TREUHAND S.A του Γιουνκερ !! ) και η μεταρρύθμιση του φορολογικού συστήματος και ότι την επόμενη εβδομάδα σκοπεύει να παρουσιάσει ένα σχέδιο για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και τη βελτίωση της είσπραξης των φόρων...

    Ο Μπεννυ σε αποστολη Αγιοποιησης του Γιουνκερ !! πότε ?? μια μέρα μετά απο την δηλωση Γιουνκερ... “The sovereignty of Greece will be massively limited”.....

    Καλο παιδι ο Μπεννυ, δε λεω..... !!! εσεις τι λετε ??
    εσεις του ΠΑΣΟΚ τι λετε για το νεο Αρχηγο ??

    ΠΠ

  3. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 05/07/2011 10:09:49

    "Δόξα τω Θεώ" είπατε γιά το μεσοπρόθεσμο; Ε, τότε να μη διαμαρτύρεστε γιά τα περαιτέρω!

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 05/07/2011 10:46:23

    "Massively" is their key word.
    As ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ is ours!!!

    "Μαζικά" είναι η λέξη κλειδί των.
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ είναι η δικιά μας!!!

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 05/07/2011 10:49:28

    Σας παρακαλώ πολύ!
    Δεν είναι επιτηρητές. Ούτε επίτροποι.

    Είναι τεχνοκράτες που θα συμβουλεύουν τους υπουργούς. Και ειλικρινά σας λέω, είναι άτομα που τρέφουν απέραντο σεβασμό στην Ελλάδα, την ιστορία της και το πολιτισμό της. Είναι φιλέλληνες που έρχονται να βοηθήσουν αμισθί την Ελληνική κυβέρνηση, για να βγάλει τη χώρα από τη κρίση και να την οδηγήσουν στην ανάπτυξη και την ευημερία. Επιπλέον είναι φίλοι του πρωθυπουργού μας και ανταποκρίθηκαν αμέσως στην πρόσκλησή του να έρθουν στην Ελλάδα για να προσφέρουν τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους.

    Η Ελληνική κυβέρνηση, ανέλαβε να τους προσφέρει ένα μικρό επίδομα τροφής και κλίνης.
    Ο πρόεδρος της δημοκρατίας συγκινημένος από αυτή τη πρωτόγνωρη χειρονομία των φίλων της πατρίδας μας, δήλωσε ότι θα τους δεχθεί στο προεδρικό μέγαρο και τους τιμήσει με την ανώτατη τιμητική διάκριση της χώρας μας, το μεγαλόσταυρο του τάγματος του Σωτήρος μετά ξιφών και φύλλων δάφνης.

    Ειλικρινά φίλοι μου, αισθάνομαι μεγάλη συγκίνηση για τη βοήθεια που προσφέρουν ανιδιοτελώς οι Ευρωπαίοι φίλοι μας στη δυστυχή πατρίδα μας. Αποφάσισα λοιπόν να προσφέρω και εγώ στο ταμείο για την εξυπηρέτηση του δημόσιου χρέους, που δημιούργησε ο αξιότιμος πρόεδρος της βουλής των Ελλήνων, το ποσό των 5 δισεκατομμυρίων κατοχικών δραχμών, που μου άφησε ως κληρονομιά ο παπούς μου.

  6. geopan avatar
    geopan 05/07/2011 10:50:17

    φίλη μου δ.υ. που ψηφίζει πασοκ ξέρεις τι μου είπε χθες σε ερώτηση μου αν θα ξαναψηφίσει αυτούς που τις έχουν πετσοκόψει τα πάντα;΄"κάτσε να δούμε αν θα πάμε καλά με τα νέα μέτρα και βλέπουμε"!!!!!!!!!!!!δηλαδή υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που μετά από 20 μήνες πασοκ πιστεύουν ότι κάτι καλό κάνει αυτή η κυβέρνηση!!σαν τους χιλιαστές είναι οι πασοκοι..και να δεις θα ξαναβγούν πανηγυρικά γιατί θα μας έχουν σώσει!!

  7. κανένας avatar
    κανένας 05/07/2011 11:11:14

    Πραγματικα και εγω με λυπη μου διαπιστώνω οτι υπάρχουν ακόμη και μορφωμενοι άνθρωποι (τους αγραμματους ψηφοφόρους του πασόκ δεν τους προσμετρώ έχουν το ακαταλόγιστο) που εξακολουθούν να πιστευουν οτι αυτά που συμβαίνουν είναι σωστά και είναι η λύτρωση για την ασύδοτη ζωή που όλοι κάναμε (προφανως εξ ιδιων κρινουν τα αλλότρια).
    Δεν βλέπουν τίποτε άλλο, δεν καταλαβαίνουν τίποτα εκτός από τα αναγκαια μέτρα που θα δηθεν θα μας φέρουν στον ίσιο δρόμο. Φυσικά και δεν μπηκαν στο κοπο να διαβασουν τον εφαρμοστικό νομο.

    Τι να πω πραγματικά.
    ενα πράγμα έχω διαπιστώσει πως ο,τι θεωρούν σωστό οι πολλοί ποτέ δεν είναι σωστό. Οποιος λέει ψέματα και λαικισμούς τύπου 'λεφτα έχουμε', 'λεφτά έχουμε μέχρι τις 15-7', μαζι τα φάγαμε κλπ. καταφερνει και να κερδιζει την εμπιστοσύνη του χαζού κοσμου με επίπεδο αντιληψης κάτω του μετρίου και αποκτά κυβερνητική πλειοψηφία για να τα κάνει σκατά και να μας λεει και οτι ήρθε να μας σωσει.

    • pan avatar
      pan @ κανένας 05/07/2011 17:15:26

      είναι αλήθεια οτι πολλοί ψηφοφόροι του πασοκ έχουν από καιρό αρχίσει την αυτοκριτική τους... αν ποτέ ξανα έρθει στα πράγματα δεξιά κυβέρνηση θα αλλάξουν τροπάριο και θα απαιτούν οτι έχασαν...

  8. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/07/2011 11:44:00

    φυσικα και θα ψηφισουν πασοκ ξανα.αν δεν ηταν ο ανδρεασ να τους βαλλει σε δουλειες αυτοι θ αειχαν πεθανει της πεινας τωρα. το θεμα ειναι οι σοβαροι ανθρωποι που ψηφισαν πασοκ στις τελευταιες εκλογες για διαφορους λογους, αυτοι πρεπει να πειστουν απο το σαμαρα, για να τον ψηφισουν .φυσικα και δεν εχουν πειστει ακομη,γιατι το στελεχειακο δυναμικο της ν.δ ειναι για πλακα. σου λενε με πιους θα κυβερνησει αυριο ο σαμαρας? με τους αποτυχημενους της κυβερνησης καραμανλη? που βγαινουν ακομη στα καναλια και μιλανε,πχ,παυλοπουλος.

  9. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 05/07/2011 11:52:51

    Αυτος ο διορισμενος στρατος των πρασινοφρουρων δεν προκειται να ελαττωθει ουτε κατα κεραια.Μην απατασθαι οτι και να λενε τωρα για τα δεινα του κοσμου,για το κομμα τους ειναι λογια του αερα,οταν ερθει η ωρα παλι δαγκωτο Πασοκ θα το χωσουνε.Γνωριζουν πολυ καλα οτι χωρις την πρασινη καρτα τους δεν ηταν αξιοι ουτε για γνωριμια με τον περιπτερα της γειτονιας τους.
    Το κομπλεξ αλλωστε κατωτεροτητας που εχουνε ελεξτε το στο περιβαλλον του ο καθενας.

  10. PELIAS avatar
    PELIAS 05/07/2011 14:27:35

    Φίλοι μου συμφορουμίτες και e-mail λίτες

    είχα την ευκαιρία να πληροφορηθώ δια στόματος υπουργού του ΠΑΣΟΚ τα σχετικά με την φοροεπιδρομή που θα αρχίσει πολύ σύντομα. Και για να μήν προστεθούν στους καθημερινούς αγανακτισμένους και νεκροί το Υπουργείο Κ.Π. με την υπ'αριθ 38567/Υ.Κ.Π./Ψ.Κ/bla-bla/23.5.2011 αποφάσισε ένα "αντίδοτο" για πρόληψη βαρέων περιπτώσεων. Το αντίδοτο αυτό, όπως μού είπε, είναι το ακόλουθο

    Soufro calm

    Με την ανωτέρω έκτακτη εγκύκλιο που εξέδωσε το υπουργείο Υγείας, αποφασίστηκε η δωρεάν χορήγηση της καταπραϋντικής πρωκτικής κρέμας Soufro-calm. Πρόκειται για ευρέως γνωστό φάρμακο με μαλακτικές και λιπαντικές ιδιότητες, ιδιαίτερα διαδεδομένο στους κύκλους της showbiz.

    Η χορήγηση θα γίνεται με μηδενική συμμετοχή στη φαρμακευτική δαπάνη σε χαμηλόμισθους και συνταξιούχους ανεξαρτήτως ασφαλιστικού ταμείου, ενώ δεν θα χρειάζεται πλέον συνταγογράφηση για την απόκτησή του.

    Η εκστρατεία του Υπουργείου Υγείας συμπληρώνεται από 10 (Κ.Μ.Π.Π.Α) Κινητές Μονάδες Πρωκτικής Προετοιμασίας και Αποκατάστασης σε ειδικά διαμορφωμένα βαν, τα οποία έχουν τοποθετηθεί αρχικά σε πλατείες της Αθήνας και Θεσσαλονίκης (Αθήνα - Σύνταγμα , Θεσσαλονίκη - Αριστοτέλους) όπου θα παραμείνουν για 2 εβδομάδες και έπειτα θα συνεχίσουν την περιοδεία στην υπόλοιπη Ελλάδα.
    Το Υπουργείο καλεί όλους τους πολίτες, για μια σύντομη ενημερωτική επίσκεψη, όπου θα παρουσιάζεται η ορθή χρήση και τοποθέτηση του Soufro-calm και να λάβουν το ενημερωτικό φυλλάδιο με όλες τις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε από την πρώτη μέρα εφαρμογής των νέων μέτρων για την όσο το δυνατόν ανώδυνη "απορρόφησή"τους.

    Την εκάστοτε Κινητή Μονάδα Πρωκτικής Προετοιμασίας και Αποκατάστασης υποστηρίζουν και τρείς επιλεγμένοι εύσωμοι Νιγηριανοί που μετά απο την κατάλληλη προετοιμασία προσφέρουν στους χαμηλόμισθους απο ένα ρολόϊ Rolex ή μία τσάντα Louis Vouiton.

    Το υπουργείο συνιστά ψυχραιμία και εγκράτεια στην χρησιμοποίηση του Soufro-calm, καθώς η ζήτηση ενδέχεται να ξεπεράσει κατά πολύ την παραγωγή με αποτέλεσμα, πολύ πιθανόν, να βρεθούμε αντιμέτωποι με μια ενδεχόμενη έλλειψη.

    ΠΕΛΙΑΣ