#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2011 16:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μιχελάκης για εκλογές: "Να έχετε εμπιστοσύνη στον Αντώνη Σαμαρά"



Ερωτηθείς σήμερα ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης, για το αν η ΝΔ θα ζητήσει το επόμενο διάστημα πρόωρες εκλογές, επανέλαβε πως ισχύουν τα όσα έχει πει μέχρι σήμερα για το θέμα και πρόσθεσε: "Να έχετε εμπιστοσύνη στον Αντώνη Σαμαρά. Βάζει πάνω από όλα το συμφέρον της χώρας. Δεν είμαστε μια ανεύθυνη αντιπολίτευση...όταν έρθει η ώρα θα το δούμε."

Άφησε όμως ανοικτό το ενδεχόμενο, στο μέλλον να κατατεθεί πρόταση μομφής κατά του Γιώργου Παπακωσταντίνου, καθώς όπως είπε " η πρόταση μομφής είναι ένα όπλο στη φαρέτρα της ΝΔ και θα χρησιμοποιηθεί όποτε το κρίνουμε απαραίτητο."

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 14/06/2011 16:20:33

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΑΝ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ

  2. Ίωνας avatar
    Ίωνας 14/06/2011 16:22:11

    Πες τα Μιχελάκη, μπας και σ ακούσουν μερικοί μερικοί.... Αργούν να πάρουν μπροστά... ή δεν θέλουν...

    • juliet avatar
      juliet @ Ίωνας 14/06/2011 16:40:03

      ή κοιμούνται και ονειρεύονται παραλίες σε ξωτικά νησιά.

      • Ίωνας avatar
        Ίωνας @ juliet 14/06/2011 16:56:26

        Έτσι,έτσι...

  3. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/06/2011 16:30:51

    ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ . ΚΑΛΩ ΤΟΝ ΕΠΙΤΙΜΟ ΤΩΝ ΧΑΝΙΩΝ
    ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ η ΤΟ MEGA ,ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΙΙ .
    ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ Ι .
    ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ .
    ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣ.

    • Αντάμ Παπαντάμ avatar
      Αντάμ Παπαντάμ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/06/2011 18:12:45

      Καλά Άγιε που ζείς εσύ ,βάλε απόψε ΣΚΑΙ ώρα 23.00 να δείς τον κόμη Δράκουλα να σου σηκωθεί η τρίχα (φάκελοι του Παπαχελά 14-6-2011)

  4. Εnzo avatar
    Εnzo 14/06/2011 16:49:41

    ειπαμε, ζητημα να ειναι 2 με 3 εβδομαδες, καλυτερα και μετα την ψηφιση του μνημονιου 2.

  5. man8os avatar
    man8os 14/06/2011 16:51:34

    Αν περασει το μεσοπροθεσμο δεν ξερω τι να πω...

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ man8os 14/06/2011 17:55:28

      το βράδυ ο Μητσοτάκης έτοιμος να μας δαγκώσει πριν τον Παπακωνσταντίνου. Ποιός έχει πάθει αλτσαχάϊμερ? ο Δράκουλας ή ο Αλαφούζος? Αρκεί να ακούσουμε αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=WO-DGMKWsPI&feature=player_embedded

  6. bromoskylo avatar
    bromoskylo 14/06/2011 16:53:00

    Συνέντευξη ΓΑΠ στον ΠΑΝΤΕΛΗ ΚΑΨΗ, εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ, 12-6-2011 (χτες)
    Πιστεύετε ότι η κυβέρνηση έχει τη νομιμοποίηση να δεσμεύσει τη χώρα με βαριές συμφωνίες που εκτείνονται χρονικά πέραν της θητείας της; Σκέπτεστε να προτείνετε πλειοψηφία των 180 για τη νέα δανειακή σύμβαση;
    "Γιατί, έχουμε τη νομιμοποίηση να αφήσουμε τη χώρα να χρεοκοπήσει;
    Εξάλλου το θέμα της νομιμοποίησης ή όχι της κυβέρνησης λύθηκε μια και καλή με το αποτέλεσμα των αυτοδιοικητικών εκλογών, όταν όσοι επιχείρησαν να αλλοιώσουν το νόημα της ψήφου και να αμφισβητήσουν ουσιαστικά την πορεία μας πήραν την απάντησή τους"

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ bromoskylo 14/06/2011 16:57:35

      Καλά,ο ΓΑΠ στην καρακοσμάρα του...

    • man8os avatar
      man8os @ bromoskylo 14/06/2011 17:00:32

      Καλα να παθουν οσοι ψηφισαν Καμινη και Μπουταρη. Ελπιζω να τους αρεσει.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ man8os 14/06/2011 17:08:00

        ΤΟΝ ΣΓΟΥΡΟ ΚΥΡΙΩΣ.

  7. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 14/06/2011 16:57:56

    Βήμα 1ο
    Προειδοποιείς την κυβέρνηση ότι είναι ολέθριο σφάλμα για την πατρίδα, να επιμείνει στην ψηφιση του μεσοπρόθεσμου , καθώς και ότι επιπλέον την μη ψήφιση απαιτεί πλέον η συντριπτική πλειοψηφία του λαού.

    Βήμα 2ο
    Αποχωρείς από την διαδικασία ψήφισης.
    Μενουν μέσα μόνοι τους ( αντε και η Ντόρα) και 1.000.000 λαός απ' εξω.

    Βήμα 3ο
    Τότε
    -Πολύ πιθανόν να μην αντέξουν αρκετοί βουλευτές την πίεση,
    οπότε εκλογές μετά από κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ = ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ
    ή,
    -Αν το ψηφίσουν 151 μιλάς για κυβέρνηση σε προφανή αναντιστοιχια με το λαικό αίσθημα , ανίκανη να διαπραγματεύεται τα συμφέροντα του λαού και της πατρίδας, επικινδυνη αν συνεχίσει με το μεσοπρόθεσμο και ζητάς εκλογές με κεντρικό αιτημα :
    Επαναδιαπραγμάτευση -Επανεκκίνηση.

    Όποτε και να γίνουν οι εκλογές κερδίζεις με αυτοδύναμία.

    • man8os avatar
      man8os @ Πετρος Μ. 14/06/2011 17:33:49

      Ποτε δε φευγεις απο τη Βουλη στην ψηφοφορια! Καταψηφιζεις!
      Εχεις ομως και ενναλακτικες.
      Κανεις προταση μομφης.
      Ζητας απο το βημα της βουλης εκλογες γιατι η κυβερνηση εναι αναντοιστιχη με το κοινο αισθημα.
      Στην πιο ακραια μορφη εγκαταλειπεις την βουλη οπως εισαι και φεγεις για να προκυρυχθουν εκλογες. (αυτο μαλλον ειναι ανευθυνο αλλα το αναφερω)

      • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
        ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ man8os 14/06/2011 19:30:09

        Την αποχώρηση από την διαδικασία ψήφισης , δεν την ταύτισα καταναγκην χρονικά με την ημέρα ψήφισης , αλλά ούτε και το αποκλείω να εξεταστεί.

        Καλείς από το βήμα για τελευταία φορά να μην προχωρήσουν.
        Εξαντλείς δηλαδή τα όρια της υπευθυνότητας.
        Επιμένουν.
        Αποχωρείς δηλώνοντας ότι πλέον την λύση απέναντι σε μια ανεύθυνη και επικίνδυνη κυβέρνηση μπορεί να δώσει μόνο ο λαός.
        Κατά την γνώμη μου μεγιστοποιείς το αποτέλεσμα.

        Από την άλλη παραμονή και απλή καταψήφιση νομιμοποιεί την υπαρκτή κοινοβουλευτική σύνθεση άρα το αίτημα για εκλογές πάει πιο πίσω, ενώ δίνεις και τροφή για ποικιλία σχολίων.

        Σε αυτή την περίπτωση αναγκαστικά περιμένεις τα αποτελέσματα εφαρμογής του μεσοπρόθεσμου.
        Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν θα περιμένει ο λαός.

      • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
        ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ man8os 14/06/2011 19:48:20

        Α, πριν φύγεις υποβάλεις και ένα αίτημα ονομαστικής.

        • man8os avatar
          man8os @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/06/2011 23:27:40

          Αποχωρεις απο την βουλη στη συζητηση εφοσον καταγγειλεις ολο το υπουργικο, επιβαλεις ονομαστικη ψηφοφορια και επιστρεφεις μονο για να καταψηφισεις.

  8. alakran avatar
    alakran 14/06/2011 17:09:33

    σημερα το βραδυ διασκεδαστε με τους "Νεους Φακελους" στο σκαι.
    Καλεσμενος? ναι...ναι.....σωστα μαντεψες αγαπητε Αγιε Πειραιωτη.
    ο Παπαχελας καλει τον Δρακουμελ να μας φωτισει παλι!
    ε ρε γλεντια..

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 14/06/2011 17:52:05

    Θα έχουμε ραγδαίες εξελίξεις.Απλά περιμένουμε την αρχή.Μετά θα έχουμε καταιγίδα γεγονότων....

  10. thanasis avatar
    thanasis 14/06/2011 18:38:05

    ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΙΟΤΙ Η
    ΠΑΤΑΤΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ
    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΩΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ
    ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ. Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ
    ΜΗΔΕΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΧΑΡΙΤΟΣ

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/06/2011 19:09:40

    Ὁ Ἐπίτιμος Πρόεδρος τῆς ΔΗΜ-ΣΥΜ μιλᾶ ἀπόψε στοὺς νέους φακέλους, ἄρα αὔριο ἀναμένουμε ἄνοδο τῶν ποσοστῶν τῆς ΝΔ.

  12. Kennan avatar
    Kennan 14/06/2011 19:21:18

    H σημερινή δήλωση Λαζαρίδη στη ΝΕΤ αφήνει πάντως να εννοηθεί ότι μετά την διαδικασια για το Μεσοπρόθεσμο η ΝΔ θα ζητήσει εκλογές - αν και κατά την γνώμη μου όλα θα κριθούν με την αυριανή συγκέντρωση


    «Ο λόγος που δε ζητάμε εκλογές, δεν είναι ούτε επειδή φοβόμαστε, ούτε επειδή δεν θέλουμε», δήλωσε, μιλώντας στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ, ο σύμβουλος του προέδρου της ΝΔ Χρύσανθος Λαζαρίδης.
    «Εμείς», συμπλήρωσε, «θα θέλαμε να είμαστε σε θέση να ζητήσουμε εκλογές γιατί βλέπουμε κι εμείς την αγωνία της χώρας αυτής. Δε θέλω να μπω στη συζήτηση αυτή γιατί δε θέλω να βλάψω τη χώρα μου. Αλλά αυτή τη στιγμή την επίπτωση που μπορεί να έχει αυτό στις διεθνείς αγορές και να γυρίσει μπούμερανγκ στην Ελλάδα, εγώ δεν μπορώ να την ξέρω. Εσείς την ξέρετε; Μπορεί να είναι χαοτική».

  13. madprof avatar
    madprof 14/06/2011 22:46:16

    Δεν είμαστε μια ανεύθυνη αντιπολίτευση…
    Πάντως ανεύθυνη κυβέρνηση, υπήρξατε !.

    Όπως καταντήσανε τους πολίτες και την χώρα Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει να γίνουν εκλογές ? Να αλλάξει ο Γιωργιός και να βάλει τα ρούχα του ο Αντωνιός ?
    Φοβάμαι τα χειρότερα !.
    Υ.Γ. Φοβάμαι πως το πολιτικό σύστημα έχει πετύχει το απόλυτο :
    - Να διαφθείρει-διαλύσει την κοινωνία των πολιτών ηθικά, αυτό είναι το χείριστο !.
    - Το οικονομικό υπαρξιακό αδιέξοδο που οδηγεί χιλιάδες νέους – οικογένειες ( άνεργοι, Μάϊος 11: 895.887 ήτοι 16,..%) και την χώρα, είναι το επόμενο.
    - Οι νέοι των Πανεπιστημίων απουσιάζουν από τις πλατείες των αγανακτισμένων, τους έχουν μαντρώσει στα κομματικά “άσυλα” τους !, δυστυχώς.
    - Στις πλατείες βγήκαν αυθόρμητα, κυρίως πολίτες αγανακτισμένοι, εύκολα διαχειρίσιμοι από το καθεστώς (= όλο το πολιτικό σύστημα) !.
    Οι ΤατιανοΤσιτσιολίνοι λοιπόν δεν ρισκάρουν τίποτα απολύτως προς το παρών, συνεχίζουν απτόητοι στο ποιος θα αλώσει την εξουσία !.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ madprof 15/06/2011 00:16:59

      Η κοινωνική άλωση είναι αποκλειστικά κατόρθωμα των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ, ούτε του "τζα" που έκανε ο Μητσοτάκης και έφυγε, ούτε τα 5,5 χρόνια που βολόδερνε ο Καραμανλής με το πασοκικό παρακράτος και τα νταβατζοκάναλα.

      Για τη δε καταβαράθρωση της οικονομίας, ήμαρτον, ούτε δυο χρόνια δεν πέρασαν από το 2009, δε θυμόμαστε πόσο ήταν τότε η βενζίνη, ο ΦΠΑ, ο πληθωρισμός κλπ.? Δεν αγιοποιώ τον Καραμανλή φυσικά, αλλά άλλο να μην κάνεις τον κόπο να βάλεις ποντικοφάρμακο στο σπίτι σου και άλλο να βάλεις δυναμίτη στα θεμέλιά του.

      Ποιος σου είπε ότι οι νέοι και οι φοιτητές δεν είναι στις πλατείες. Πρέπει να κατέβουν με κομματικές σημαίες και πλακάτ? Και ποιος σου είπε ότι ο μεσήλικας που ξεσπάει σε κλάματα μπροστά στην κάμερα γιατί παραδέχεται ότι δεν μπορεί να σώσει το σπίτι του είναι διαχειρίσιμος.

      Σταματήστε τους συμψηφισμούς. Καταντάνε γελοίοι, αν όχι ύποπτοι.