01/03/2011 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μιχελάκης: Η ΝΔ θα κυβερνήσει με τις θέσεις της, όχι με εξαπτέρυγα του Μνημονίου

Με αφορμή τα σενάρια ευφάνταστων σεναριογράφων περί εκλογικής ή κυβερνητικής συνεργασίας της ΝΔ με το ΛΑ.Ο.Σ. ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις δημοσιογράφων, έκανε πριν από λίγο την ακόλουθη δήλωση:

«Στην πιο επώδυνη οικονομική κρίση, που περνάει η Ελλάδα, η Νέα Δημοκρατία οφείλει να κυβερνήσει τη χώρα, εμπνέοντας την κοινωνία με τις θέσεις της.

Το ΛΑ.Ο.Σ. είναι ένα άλλο κόμμα, που έχει ταυτίσει την πολιτική του ύπαρξη με την ψήφιση του Μνημονίου.

Η Νέα Δημοκρατία αποβλέπει στο να βγει η Ελλάδα από την κρίση και να απεμπλακεί από το Μνημόνιο μια ώρα αρχύτερα».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/03/2011 13:41:10

    Για άλλη μια φορά εύστοχος ο εκπρόσωπος.
    Αλήθεια, ο Πάνος που βρίσκεται;
    Δεν υπάρχουν θέματα στην εξωτερική πολιτική;

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Κώστας Ροδινός 01/03/2011 13:45:33

      .. Κώστα τι ερωτήσεις είναι αυτές;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ pikras57 01/03/2011 13:49:06

        οι ερωτήσεις δεν δημιουργούν προβλήματα, αν δίδονται πειστικές απαντήσεις!

        • pikras57 avatar
          pikras57 @ Κώστας Ροδινός 01/03/2011 14:00:53

          πειστικέςςςςςςςςςςςςς????????

        • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
          ΓΙΩΡΓΟΣ @ Κώστας Ροδινός 01/03/2011 21:45:57

          ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΝΔ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ; ΣΤΟΧΟΣ : ΑΠΕΜΠΛΟΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΝΜΟΝΙΟ . ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ: ΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ! ΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΔΗΛΩΣΗ. ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ Η ΝΕΑ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ;

        • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
          ΓΙΩΡΓΟΣ @ Κώστας Ροδινός 01/03/2011 21:46:29

          01/03/2011 στις 9:45 pm
          ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΝΔ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ; ΣΤΟΧΟΣ : ΑΠΕΜΠΛΟΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΝΜΟΝΙΟ . ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ: ΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ! ΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΔΗΛΩΣΗ. ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ Η ΝΕΑ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 01/03/2011 15:07:38

      Κάνεις κάτι ερωτήσεις Κώστα!
      Σιδερώνει την παντιέρα ρόσα γι΄αυτό δεν φαίνεται.

  2. Έρεβος avatar
    Έρεβος 01/03/2011 13:42:11

    Δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός επιστήμονας για να καταλάβεις ότι το μνημόνιο και οι υποστηρικτές του αργοπεθαίνουν στην εντατική.

    1 στα 4 μαγαζιά έχει κλείσει. Η αγορά στράγγιξε από ρευστό άρα στραγγίστηκαν πλέον και τα έσοδα από μειώσεις μισθών, φορολογίες και περαιώσεις.

    Το επόμενο βήμα οι απολύσεις στο δημόσιο για να κερδίσει το ΠΑΣΟΚ άντε βαριά άλλους 4-5 μήνες στην εξουσία και μετά τι; Αφού το μεγαλύτερο ποσοστό του ΑΕΠ το ανακυκλώνει στην οικονομία το εμπόριο και οι δημόσιοι υπάλληλοι.

    Φαύλος κύκλος χρεωκοπίας, αλλά το ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ τυφλό. Για 4-5 μήνες παραμονής στην εξουσία. Μόνον αυτό μετράει...

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ Έρεβος 01/03/2011 14:24:40

      Έρεβος,

      δεν χρειάζεται να εισαι πυρηνικός επιστήμονας για να καταλάβεις οτι η αγορά και τα μαγαζια (και ο κόσμος όλος) ζούσαν και δούλευαν με δανεικά...

      Μην εκθειάζεις σεπαρακαλώ την ρευστότητα στην αγορά που υπήρχε (για αυτό τραβάμε τα χίλια μύρια)...

      • Enzo avatar
        Enzo @ SPYROS T. 01/03/2011 16:34:57

        και αυτη η καραμελα με τα δανεικα θα πρεπει να καταρριφθει επισης.
        μια ερωτηση στον κυρ Σπυρο, αν στις αλλες ευρωπαικες χωρες οι τραπεζες κλεισουν τους ρουμπινεδες και οι κυβερνησεις τους κανουν οτι και εδω μεχρι και στην Γερμανια ακομα , οι εταιρειες, η μεσαια ταξη, ο εμπορικος κοσμος, θα μπορουν να δουλεουν επ απειρον?
        ουτε κατα διανοια.ζητημα να αντεξουν μερικους μηνες.

        να λιωσουν οι καραμελες παρακαλω και αυτες οι τελευταιες και ας κανουμε λιγο τουμπεκι καποιοι (WIND)

  3. juliet avatar
    juliet 01/03/2011 13:53:17

    σαυτή τη πολιτική συγκυρία ακόμη μια φορά η επιλογή του Σαμαρα στο πρόσωπο του Μιχελάκη ητανε βέλτιστη.Πέτυχε ΔΙΑΝΑ!!!!

  4. san avatar
    san 01/03/2011 13:54:01

    Όχι στους αρχάγγελους του Μνημονίου.

  5. Rote Phane avatar
    Rote Phane 01/03/2011 14:08:16

    Υπ. Οικονομιας κλπ: ΠΑΣΟΚ και ΝΔ κατεβαινουν μαζι (Κοινο φηφοδελτιο)στις εκλογες του Συλλογου Μον. Υπαλληλων.
    Δηλαδη;

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ Rote Phane 01/03/2011 14:26:29

      Αλήθεια λες???????

  6. Planki avatar
    Planki 01/03/2011 14:58:25

    Ναι θα μας κυβερνησουν....και θα δωσουν και λυσεις στην οικονομια...εδω δεν μπορουν να ταχτοποιησουν τα οικονομικα των δικων σους κομματων. τα 2 μεγαλα κομματα χρωστανε 288.000.000 ευρω...και κανεις δεν τα κουναει, και σεις χειροκροτητες....οταν σας ερθουν τα εκκαθαριστικα της εφοριας η σας κοψουν χρηματα να τα παρετε απο τον Σαμαρα η τον Γιωργακη.

  7. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 01/03/2011 16:10:24

    Ανακοινώσεις που πιάνουν τόπο.

  8. Seryion avatar
    Seryion 01/03/2011 16:57:31

    Πότε θα κυβερνήσει και από που; Οι Φυλακές είναι γεμάτες για να χωρέσει μαζί με τους υπόλοιπους των άλλων κομμάτων

  9. A.M. avatar
    A.M. 01/03/2011 19:56:26

    Σωστός ο κύριος Μιχελάκης! για μια ακόμα φορά.
    Ξεχνάει όμως κάτι:
    για να κυβερνήσεις εκτός από θέσεις χρειάζεσαι ΚΑΙ ΨΉΦΟΥΣ!

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:20:31

    κ Μιχελακη με ολο το σεβασμο στον αγωνα που δινετε...
    Οταν ο Σαμαρας κυβερνησει... θα εχουμε τις δηλωσεις σας εδω !!! και θα περιμενουμε απαντησεις-εργο και τιμωρια στα λαμογια που εθαψαν τον Ελληνικο Λαο και τον εβαλαν στο Γυψο με Πρασινο Οραμα και ψεμματα.. εν γνωσει τους...
    Πλεον δεν υπαρχει δικαιολογια.. δεν ηξερα.. αργησα κλπ...
    Ριξτε το ΓΑΠ το συντομοτερο διοτι εχετε ευθυνη απεναντι στη Χωρα. μεγαλη ευθυνη για καθε μερα που περνα και κυβερνοταξιδευει το ΓΑΠ και μας δοιηκουν οι διοριμενοι φιλοι του και αυτοι οι φιλοι των Αγορων.
    Καθε μερα σκαβουμε τον πατο να παμε παρακατω. Εχετε ευθυνη και χρεος κυβερνησετε αμεσα.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:22:07

      Συγχρονως θελω να απαντησετε - ως κομμα μας, της εξης ερωτηση.
      Ποιος απετυχε? το Μνημονιο ή το ΠΑΣΟΚ ??
      Εδω ειναι η ταμπακιερα. Αναμενω σχολια...

      ΠΠ

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 01/03/2011 21:47:17

    ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΝΔ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ; ΣΤΟΧΟΣ : ΑΠΕΜΠΛΟΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΝΜΟΝΙΟ . ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ: ΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ! ΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΔΗΛΩΣΗ. ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ Η ΝΕΑ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ;

  12. Kostas D avatar
    Kostas D 01/03/2011 23:05:24

    Ετσι ακριβως Γιωργο!!

  13. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 02/03/2011 03:40:58

    Σωστότατος και στα 2 σχόλια +++++++

  14. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 02/03/2011 09:38:19

    Ο Μιχελάκης στη χθεσινή του παρουσία στη Ε.Στάη στο κεντρικό δελτίο της ΝΕΤ, ΕΣΚΙΣΕ.
    Συγχαρητήρια.
    Κι άλλους τέτοιους Α. Σαμαρά.