09/11/2011 18:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μιχελάκης: Η ΝΔ δεν είχε καμία ανάμειξη στην επιλογή του νέου πρωθυπουργού

Επειδή κυκλοφορούν διάφορα παραμύθια σχετικά με τον ρόλο της νέας κυβέρνησης καλό είναι να διευκρινιστούν ορισμένα ζητήματα:

Πρώτον δεν πρόκειται περί "συγκυβέρνησης", ή "κυβέρνησης ευρύτερων πολιτικών δυνάμεων" που είπε ο ΓΑΠ. Πρόκειται μόνο για μια μεταβατική κυβέρνηση με μοναδικό σκοπό να εγκρίνει τη νέα συμφωνία δανεισμού και να κάνει εκλογές. Θα ήταν "συγκυβέρνηση" αν έπαιρνε αποφάσεις, ψήφιζε νόμους κλπ...

Δεύτερον, ο Α. Σαμαράς και η ΝΔ δεν είχε καμία ανάμειξη στην επιλογή του πρωθυπουργού ακριβώς επειδή δεν πρόκειται περί "συγκυβέρνησης". Και η πραγματικότητα είναι ότι η ΝΔ δεν απέρριψε ποτέ τον Παπαδήμο, επειδή δεν της προτάθηκε ποτέ ο Παπαδήμος.

"Ποτέ δεν έγινε στη ΝΔ πρόταση για Παπαδήμο- αν γινόταν ο Σαμαράς θα το δεχόταν ", είπε πριν από λίγο ο Γιάννης Μιχελάκης στο antinews.

Αντιθέτως η ΝΔ δεν αναμίχθηκε ποτέ στην επιλογή του πρωθυπουργού, αλλά έλεγε σταθερά "αποφασίστε να τελειώνουμε".

Ήταν ο Βενιζέλος που έκαψε το πρωί τον Παπαδήμο. Και ήταν η Διαμαντοπούλου που τον επανέφερε όπως είδαμε σε προηγούμενα ρεπορτάζ.

Με άλλα λόγια. Η ΝΔ παρακολουθεί το ΠΑΣΟΚ να διαλύεται.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xzetta avatar
    xzetta 09/11/2011 18:50:17

    δηλαδή ο Πετσάλνικος (ή ο Κακλαμάνης ή ο Παπαχελάς ή η Μενεγάκη ή ο Φούφουτος ή τελος πάντων όποιος διαλέξουν για πρωθυπουργό) δεν είναι κοινής αποδοχής?
    και το καίριο ερώτημα: ο καρατζαφέρης τι λέει? έχει να κάνει δήλωση 35 λεπτά και 40 δεύτερα.

  2. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 09/11/2011 18:50:49

    ντάξ.

  3. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 09/11/2011 18:52:50

    Τελικά στην κυβέρνηση αυτή τι ρόλο έχω εγώ σαν Νεοδημοκράτης????Την στηρίζω μέχρι να πάμε σε εκλογές? Και γιατί να πάμε τελικώς???Να κάνουμε αλλαγές όπως στο ποδόσφαιρο στην Εθνική!!Στο euro έτσι κι αλλιώς είμαστε....

  4. S.R. avatar
    S.R. 09/11/2011 18:52:55

    To πρασινο αισχος, διαλυει την χωρα..... Ο Σαμαρας κερδιζει διαρκως σε status...

  5. papaki avatar
    papaki 09/11/2011 18:56:20

    μακάρι να είναι όλα έτσι. καλά, μόνο λάσπη να πετάνε ξέρουν οι πασοκοι; ημαρτον πια.

  6. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 09/11/2011 18:59:07

    Όσο κι αν κόπτονται στο fight club που φέρει το όνομα ΠΑΣΟΚ (ζωή σε λόγου μας) για συγκυβερνήσεις και κυβερνήσεις ευρύτερων πολιτικών δυνάμεων, η πραγματικότητα είναι μία και απολύτως σαφής. Η νέα κυβέρνηση θα έχει χαρακτήρα αποκλειστικώς και αμιγώς μεταβατικό, με στόχο να οδηγήσει τη χώρα ομαλά στις εκλογές. Πέραν τούτου ουδέν.

  7. Orestios avatar
    Orestios 09/11/2011 19:00:07

    ?!?!?!?!?!?!?!?????????????

  8. Monte avatar
    Monte 09/11/2011 19:02:47

    "Αναφερόμενος στο πλήθος σεναρίων που εμφάνιζαν ως βέβαιο πρωθυπουργό τον Λ. Παπαδήμο, ο Απ. Κακλαμάνης τόνισε μιλώντας στους δημοσιογράφους πως ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΚΤ "δεν έχει ιδέα" για τις διεργασίες."

    Αναλυτικότερα:
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=324555

    Αυτό φοβήθηκε ο παρουσιαστής Αν. Λιάτσος το μεσημέρι ότι θα επανελάμβανε ο Απ. Κακλαμάνης και βιάστηκε να "τραβήξει" το μικρόφωνο από το στόμα του διά του Ιορ. Χασαπόπουλου ενώ βρίσκονταν σε live σύνδεση.

  9. theo1611 avatar
    theo1611 09/11/2011 19:04:30

    Όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα και με ευθύνη όλων των πολιτικών δυνάμεων της Βουλής (της κυβερνητικής πλειοψηφίας προεξαρχούσης!!!) ο δημοκρατικά εκλεγμένος πρωθυπουργός απέρχεται για να παραδώσει σε κάποιον άγνωστο μέχρι στιγμής να κάνει τη δύσκολη δουλειά σε σύντομο χρόνο με την ερμαφρόδιτη ευρύτερη(!!!) πολιτική στήριξη.

    Συγχαρητήρια!!!


    Ειλικρινής συνεργασία με τη λιγότερη συνταγματική εκτροπή θα σήμαινε πρωθυπουργός παπανδρέου, αντιπρόεδρος και υπουργός οικονομικών σαμαράς και στελέχωση της κυβέρνησης από ικανά πολιτικά στελέχη ή προτεινόμενους τεχνοκράτες και από τα δύο κόμματα, κυβέρνηση μέχρι τη λήξη της τετραετίας (4/10/2013)- αυτή θα ήταν η μόνη ανεκτή συνταγματική παρέκκλιση, καθώς δεν μπορούν να γίνουν πρόωρες εκλογές με επίκκληση εθνικού θέματος παρά μόνον μετά από καταψήφιση της κυβέρνησης στη Βουλή.

    Αλλά αν μπορούσαν να γίνουν τα προηγούμενα από το αιρετό προσωπικό της χώρας δεν θα είχαμε φτάσει μέχρι εδώ, όπερ άτοπον ή QED (όπερ έδει δείξαι).

    Good night and good luck!!!

  10. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 09/11/2011 19:05:49

    Σχολιο για την νεα(;) κυβερνηση.
    Το γαϊδαρο οσο και αν τον στολισεις αλογο δεν γινεται!!!

    Εχουμε Συνταγμα;;
    Λαϊκη Βουληση;;
    Εθνικη Κυριαρχια; Ανεξερτησια;;
    Αξιοπρεπεια υπαρχει;;
    Αν υπαρχουν ολα αυτα εκλογες τωρα
    (Αν δεν υπαρχουν ας το κλεισουμε το μαγαζι και ας σηκωσουμε ξενη σημαια προτεκτορατου. Οικονομικοτερα θα ειναι…δεν θα πληρωνουμε Προεδρους αντιπροεδρους και λοιπους συγγενεις). Αυτο το βαζω σε παρενθεση και το αφιερωνω σε οσουν μετρουν και την ανασα μας σε €

    **Η ΝΔ συμφωνει με την επιλογη Πεσταλνικου;;
    Αν ναι....καληνυχτα!!

    *** Συζηταμε με εξαπτερυγα τωρα;; χαχαχα
    **** Ωραιο θεατρο παιζουν ολοι με Παπαδημο (ωραια επιλογη και αυτη ε Αντωνη;;;)

  11. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 09/11/2011 19:06:45

    fight club ακριβως φιλε
    καιρος τωρα να κατσουμε να απολαυσουμε τη μαχη ΔΟΛ. βημα εθνος νεα κλπ των διαπλεκομενων με νταβατζηδων με ελλεεινους δημοσιογραφους του ΓΑΠ τυπου κουλογλου και βαξεβανη
    ΒΟΘΡΟΣ......

  12. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 09/11/2011 19:16:59

    Τι θέλει να πει ο "ποιητής";

  13. me avatar
    me 09/11/2011 19:21:53

    Και γιατί να μην έχει λόγο και πρόταση η ΝΔ; Η Ελλάδα είναι πάνω από το κόμμα. Μπορούσαμε να έχουμε 4-5 κορυφαία στελέχη στην νέα κυβέρνηση και να έδειχναν την υπεροχή μας.

  14. apostolis - kastoria avatar
    apostolis - kastoria 09/11/2011 19:29:58

    Να τον χαιρόμαστε τον φέρελπη - κοινής αποδοχής (χαχαχαχαχα) - δημοψηφισματικό - αμερόληπτο - ανεξάρτητο - δίκαιο - νομοταγή (με αυθαίρετες πισίνες) - πασίγνωστο στην Ευρώπη και τον κόσμο ολόκληρο νέο μας πρωθυπουργό . O Giorgo δεν άντεχε να παραιτηθεί και έτσι τοποθέτησε στην θέση του το alterego του . Στην υγειά μας .

  15. mx avatar
    mx 10/11/2011 11:43:06

    ........pws leei i diafimisi.....
    xartziliki kathe 30......ma einai febrouarios....
    kati analogo blepw gia tis ekloges.....
    pali kala pou den tis prosdiorisan 1-4-12