Μιλάνε όλοι, μιλάει και η Ντόρα
07/04/2014 17:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μιλάνε όλοι, μιλάει και η Ντόρα

Αντί να ευγνωμονεί τον Σαμαρά που την έκανε βουλευτή, τώρα θέλει να το παίξει και θεσμικός παράγοντας στη ΝΔ. Να μας πει ότι η οικογένεια Μητσοτάκη είναι παρούσα στις εξελίξεις

Το θέατρο του παραλόγου παίζεται στη Νέα Δημοκρατία με αποτέλεσμα να παίρνουν θάρρος μια σειρά από εχθροί της παράταξης. Διότι αντί να είναι όλοι μαζί και να στηρίζουν την προσπάθεια του Σαμαρά και της ΝΔ που στο κάτω – κάτω έσωσε τη χώρα από τη χρεοκοπία, βγαίνει ο καθένας κι έχει την προσωπική του ατζέντα.

Τώρα βγαίνει και η Ντόρα να το παίξει τιμητής των πάντων.

Να μας θυμίσει ποιος η Ντόρα, η κόρη του Μητσοτάκη, τι είναι η Νέα Δημοκρατία. Μιλώντας στον ΒΗΜΑ 99,5 η κ. Μπακογιάννη επισήμανε ότι, με αφορμή την υπόθεση Μπαλτάκου, όλα τα στελέχη της ΝΔ -από τον πρωθυπουργό έως τον τελευταίο- ξεκαθάρισαν ότι «εμείς δεν έχουμε καμία σχέση με τη λογική Μπαλτάκου».

«Η ΝΔ δεν είναι συνομιλητής με την Χρυσή Αυγή. Η ΝΔ είναι η φιλελεύθερη, κεντροδεξιά παράταξη, με σημαντική ιστορία, που ουδέποτε παρεσύρθη από ακροδεξιές λογικές και δεν αποτέλεσε συνομιλητή φασιστοειδών» τόνισε, ρίχνοντας τα βέλη της σε πρόσωπα που ανήκουν στο περιβάλλον του Πρωθυπουργού.

Επιπλέον, σε ό,τι αφορά τη συζήτηση για συμμετοχή του Φαήλου Κρανιδιώτη στο ευρωψηφοδέλτιο της ΝΔ, η Ντόρα Μπακογιάννη τάχθηκε υπέρ ενός ψηφοδελτίου που θα εκφράζει την σύγχρονη κεντροδεξιά, εκφράζοντας έτσι, έμμεσα, την αποδοκιμασία της για την ένταξή του στο ευρωψηφοδέλτιο.

Η πρώην υπουργός δεν θέλησε να σχολιάσει το συγκεκριμένο πρόσωπο και επιφυλάχθηκε να κάνει την αποτίμηση του ευρωψηφοδελτίου της ΝΔ μετά την ανακοίνωσή του. Όπως ξεκαθάρισε, η ίδια δεν θα είναι υποψήφια για την Ευρωβουλή.

Δηλαδή θα περιμένει για να κάνει κριτική λες και τη ρώτησε κανένας. Αντί να ευγνωμονεί τον Σαμαρά που την έκανε βουλευτή, τώρα θέλει να το παίξει και θεσμικός παράγοντας στη ΝΔ. Θέλει να υπενθυμίσει ότι η οικογένεια Μητσοτάκη είναι παρούσα στις εξελίξεις. Δεν έχει καταλάβει ότι ο κόσμος δεν τη θέλει, ότι ο λαός που στηρίζει τη Νέα Δημοκρατία έχει σιχαθεί πλέον να βλέπει την Αγία Οικογένεια. Εκεί η Ντόρα, πανταχού παρούσα με φαρμακερά βέλη και αιχμές προκειμένου να μείνει στην επιφάνεια και ταυτόχρονα να υποσκάψει τον «εχθρό» της, Αν. Σαμαρά. Διότι ακόμη φυσάει και δεν κρυώνει την παταγώδη αποτυχία της να εκλεγεί στην αρχηγία του κόμματος. Νόμισε ότι είναι κληρονομιά της η ΝΔ και τώρα που είναι εκτός συνεχίζει να παίζει παιχνίδια σαν κι αυτά που της έμαθε ο πατέρας της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 07/04/2014 19:21:05

    “Γιατρέ μου, βλέπω ελιές Καλαμών και σκίζω κουρτίνες. Τι να κάνω;” ~Φαήλος’ all time classic

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 07/04/2014 19:23:06

    "Αφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι"!Οπως ειπε και ο Σωκρατης 3 γενεες τωρα αυτη η οικογενεια ''κανει το κακο { μην } γνωριζοντας ποιο ειναι το καλο ''.Κριμα !

  3. Athinaios avatar
    Athinaios 07/04/2014 20:28:41

    Θα ηθελα να θυμισω σε αυτο το σημειο οτι το πασοκ και οι λοιπες δημοκρατικες δυναμεις παλια αποκαλουσαν φασιστες και φασιστοειδη ολους τους νεοδημοκρατες και γενικα καθε πολιτικο σχηματισμο που απειλουσε την πασοκικη εξουσια.................Φασιστα και χιτλερικο αποκαλουσαν και τον μητσοτακη πατερα της ντορας οι σημερινοι συντροφοι της το πασοκ..........θυμαστε την φωτογραφια κλπ........Εμεις οι ελληνες, ειδικοτερα ομως οι πολιτικοι θα πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοι στους χαρακτηρισμους και τα επιθετα οσον αφορα τους πολιτικους αντιπαλους...................

  4. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 07/04/2014 20:37:41

    Nαι αλλά ο Σαμαράς την παρακάλεσε να επιστρέψει...

  5. Marcelos avatar
    Marcelos 07/04/2014 20:51:42

    Ακόμη προσπαθώ να καταλάβω, γιατί για το 1,5% του ΔΗ.ΣΥ, "φορτωθήκαμε" τη Ντόρα και καμιά 15αριά μητσοτακικούς βουλευτές... Δεν ήταν καλύτερα να παίρναμε το 1,5% του Καρατζαφέρη και να τον στέλναμε τώρα στην Ευρωβουλή όπου, η αλήθεια να λέγεται, έχει το σεβασμό πολλών ξένων Ευρωβουλευτών;;; Εντός Ν.Δ θα ήταν στρατιώτης δεν πιστεύω να σήκωνε μπαϊράκι, άλλωστε θα ήξερε ότι μόνο έτσι διασώζεται πολιτικά. Θα είχαμε και βουλευτές σαν τον Πλεύρη, στρατιώτες. Όχι σαν τον Αυγενάκη...

  6. Fiscal avatar
    Fiscal 07/04/2014 20:56:21

    Γράφτηκε στο παρελθόν ότι άνθρωποι του περιβάλλοντος του Κώστα Μητσοτάκη, όταν ο τελευταίος ήταν πρόεδρος της παράταξης, είχαν έρθει σε επαφές με στελέχη της Ε.Π.ΕΝ προκειμένου να μην κατεβεί στις εκλογές το σχήμα αυτό. Μιλάμε για μέσα 10ετίας 80' αρχές 90'. Σε αντάλλαγμα οι Απριλιανοί πραξικοπηματίες θα αποφυλακίζονταν πράγμα που ουδέποτε βεβαίως συνέβη. Ισχύουν όλα τα παραπάνω ή είναι φαντασιοπληξίες;

  7. FRESH (again) avatar
    FRESH (again) 07/04/2014 21:00:24

    όπως τα λες... το θέατρο του παραλόγου

  8. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 07/04/2014 21:29:28

    Το μόνο αποτέλεσμα που θα έχει το «οφθαλμόν αντί οφθαλμού» είναι ότι θα καταλήξει να κάνει όλον τον κόσμο τυφλό. Μαχάτμα Γκάντι, 1869-1948, Ινδός ηγέτης

  9. apostolis-kastoria avatar
    apostolis-kastoria 07/04/2014 23:32:26

    "Νόμισε ότι είναι κληρονομιά της η ΝΔ και τώρα που είναι εκτός συνεχίζει να παίζει παιχνίδια σαν κι αυτά που της έμαθε ο πατέρας της." Δυστυχώς δεν είναι εκτός . Είναι βουλευτής "μέσα - έξω" (όποτε θέλει έξω και όποτε θέλει μέσα) στην ΝΔ , ελέω Σαμαρά . Ενώ θα αράχνιαζε στο χρονοντούλαπο της πολιτικής ιστορίας της δόθηκε το δικαίωμα στην κάθε δύσκολη στιγμή του Σαμαρά να βγαίνει για να τον δυσκολέψει ακόμη περισσότερο και να κάνει φυσικά και αισθητή την παρουσία της . Εκτός όλων των άλλων είναι αχάριστη πρώτου βαθμού . Ο Αντώνης βόλεψε αυτήν , τον αδελφό της (είδατε χαμόγελα τεράστια από τον Κυριάκο όταν ανακοινώνει απολύσεις??) και τον γιό της και αυτή σηκώνει μπαϊράκι . Μητσοτακέικο ....τι να πεις ???? Α και να μην ξεχάσω . Ο Φαήλος Κρανιδιώτης στην απ΄ έξω για να μην παρεξηγηθεί η Ντόρα και οι όμοιοί της ..... Ελπίζει άραγε ακόμη να συγκυβερνήσει με τον Τσίπρα ???

  10. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 08/04/2014 01:22:39

    Καλά, αφού "ο κόσμος έχει σιχαθεί την οικογένεια" γιατί η ΝΔ σπρώχνει με το ζόρι -και επί ζημία της- τον γιό της Ντόρας για Περιφερειάρχη Στερεάς. Δεν φαίνεται, άλλωστε, και "αστέρι"... Δυστυχώς, αυτό και η διαφαινόμενη κατάληξη της υποψηφιότητας Φαήλου με πείθουν ότι η ΝΔ συνεχίζει την φεουδαρχική, ως προς τα πρόσωπα, και ενοχική, ως προς τις αντιλήψεις, πορεία της προς το χείλος του γκρεμού -που βρίσκεται πλέον μπροστά της.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ ΠΗΛΕΑΣ 08/04/2014 15:00:15

      Κι εγώ αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα. Δεν υπήρχαν άλλοι στη Στερεά Ελλάδα;; Μήπως υπήρχε σιωπηλή συμφωνία κυριων, να κατέβει ο γιος για να μην κάνει γενικότερη "φασαρία" η Ντόρα;;;

  11. 1kris avatar
    1kris 08/04/2014 10:15:58

    Εδω αδερφια συνεργαζομεστε με ανθρωπους που εχουν διαπραξη εγκληματα κατα της Πατριδας.που επρεπε με συνοπτικες διδικασιες να πανε για Εσχατη προδοσια και μας μαρανε η κορη.ημαρτον.οταν ο Παπανδρεου,παπακωσταντινου,βενιζελος ειναι ελευθεροι εμας μας φταιει η κορη,και στο κατω κατω ΕΜΕΙΣ την καλεσαμε και αυτην και τους παρατρεχαμενους της.να ξερουμε και τι λεμε.

  12. Aegean times avatar
    Aegean times 08/04/2014 10:25:02

    Ομως η ΝΔ ως ενιαία κεντροδεξιά παράταξη μπορεί να ξαναπάρει την εξουσία και να κυβερνήσει την χώρα χωρίς τις πατερίτσες του Πασόκ και του θλιμένου γερο-κουβέλη. Γιατί θα πρέπει η παράταξη να παραμένει διαλυμένη σε τόσα κομμάτια? Γιατί δεν επαναφέρεται ο Καρατζαφέρης και ο Μάνος? Γιατί να μην γίνει ακόμη και στον Τζήμερο άνοιγμα? Γιατί αφέθηκαν να απομακρυνθούν ο Πολύδωρας και ο Ζώης και ο Νικολόπουλος? Θα πρέπει να προστεθεί στο καταστατικό του κόμματος ότι στελέχη που θα διατελέσουν βουλευτές και υπουργοί, απαγορεύεται να φύγουν από το κόμμα για 20 χρόνια και να ιδρύσουν άλλο κόμμα του ιδίου πολιτικού προσανατολισμού. Ακόμη και ο Καμμένος και οι οπαδοί του είναι σάρξ εκ της σαρκός της ΝΔ, κάποιος να του πει ότι το μνημόνιο θα τελειώσει και η νέα μέρα για την χώρα τους χρειάζεται όλους, ακόμη και τους ψεκασμένους. Η επανασυγκόλληση των κομματιών της ΝΔ είναι αυτή που θα δώσει το έναυσμα και στους σημερινούς υποστηρικτές της ΧΑ να επιστρέψουν στο σπίτι τους και όχι οι υπόγειες διαδρομές του Μπαλτάκου.

  13. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 08/04/2014 10:27:11