#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2013 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μιλάει και ο Σημίτης!



Παιδιά ο Σημίτης μίλησε και σαν... Πυθία έδωσε το χρησμό του για τα πολιτικά πράγματα της χώρας. Ο πρώην πρωθυπουργός, που συνοδευόταν από την κόρη του και την εγγονή του, πήγε στη Βουλή και όταν κλήθηκε από δημοσιογράφους να σχολιάσει την πολιτική κατάσταση, απέφυγε να μπει στην ουσία. Ωστόσο, εκτίμησε ότι η κατάσταση είναι δύσκολη.

Συγκεκριμένα, στην ερώτηση που του έγινε σχετικά το πώς βλέπει την κατάσταση, ο πρώην πρωθυπουργός απάντησε «Δύσκολα», ενώ όταν του ζητήθηκε πρόβλεψη δήλωσε: «Ελπίζω αυτοί που τα διαχειρίζονται να έχουν μυαλό».

Τέλος, ερωτώμενος σχετικά το δείγμα γραφής αυτών που διαχειρίζονται την κατάσταση ο Κώστας Σημίτης αποκρίθηκε: «Σιωπώ».

Θα είχε βέβαια ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας μιλήσει για τις δικές του ευθύνες την περίοδο 2000-2004 όταν και είχαν ανθίσει όλα τα... μπουμπούκια στον πράσινο μπαξέ (Ακης, Σμπώκος, Τσουκάτος κ.λπ.).

Από την άλλη, τι δημοσιογραφική διαστροφή είναι αυτή να ρωτάμε πρώην πρωθυπουργούς για την κατάσταση της χώρας, λες και ενδιαφέρεται ο κόσμος τι θα πει ο Μητσοτάκης, ο Σημίτης ή ο Καραμανλής και ο Παπανδρέου.

Εκτός κι αν ορισμένοι πιστεύουν ότι με «ομιχλώδεις» δηλώσεις και διαρροές περί δυσαρέσκειας ή περί κριτικής διάθεσης για τα τεκταινόμενα, θα ξαναμπούν στο πολιτικό παιχνίδι.

Ο λαός που τους καταδίκασε δε ζητάει πλέον σωτήρες στο παρελθόν. Αρκετά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημης avatar
    δημης 18/06/2013 18:22:18

    +++++++
    Καί γιατί να μή μιλάει;;;;;;;;
    Τόσα χρόνια στη ναφθαλίη ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕ....
    Καί σίγουρα θα έχει κάνει κοιλιακούς από τα γέλια όταν θυμάται περί της μίας Εξεταστικής...

  2. zikos.fe avatar
    zikos.fe 18/06/2013 18:25:06

    Ειδε και τον παλιο του φιλο τον Γ.Στουρναρα ...εκει να δειτε αγκαλιες και φιλια.!!

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ zikos.fe 18/06/2013 23:13:58

      Που να δει κι ο Τσοχατζόπουλος που είναι στη φωτό και τη φίλη του τη Δούρου να διαπρέπει, εκεί να δεις συγκίνηση!

    • Πάτροκλος avatar
      Πάτροκλος @ zikos.fe 19/06/2013 02:30:22

      Σαν να δει ο Γ.Α.Π. τη φίλη του την Κατσέλη ένα πράμα, που έγραψε το λόγο του στο θρυλικό λεφτά υπάρχουν και τώρα έχει πάει στη χαβούζα της ντουρου-ντούρου Κουμουντούρου. Αυτή η γυναίκα σε όποιον τάζει λεφτά υπάρχουν εκεί θα τη δεις, ο πρώτος μας έβαλε στα μνημόνια, ο δεύτερος που πήγε τώρα θα μας στείλει στη δραχμούλα

      • zikos.fe avatar
        zikos.fe @ Πάτροκλος 19/06/2013 21:20:08

        Τα δυο σας πατε πακετο;
        Η Θεωρια οτι η κατσελη ηταν ο εμπνευστης του λεφτα υπαρχουνε ειναι πολυ βολικη.Την πρωτακουσα απο πασοκτζη οργανωμενο.Την υιοθετησατε και εσεις;Εγω σου λεω οτι την θεωρια του λεφτα υπαρχουνε την εμπνευστηκε ο λοβερδος.Αποδειξε οτι δεν λεω βλακειες.Και ο αλλος ως γνησιος βλακας την ειπε.
        Για το αλλο οποιος δουλεψε για υπηρεσια του υπουργειου εθ.αμυνης επι Τσοχατζοπουλου με σχεση εργασιας ειναι ληπτης μιζας;

  3. Πυθία avatar
    Πυθία 18/06/2013 18:35:20

    Αχ αυτή η ασυλία των πρώην ανάξιων Πρωθυπουργών (των βεβαρυμένων με ασυγχώρητα και ατιμώρητα εγκλήματα εκ προθέσεως) !!
    Τόσο θρασείς, τόσο προσβλητικοί και τόσο περιφρονηταίοι.

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 18/06/2013 18:43:22

    Γιατί να μην μιλάει, αφού κανείς δεν του κάνει τίποτα; Και ο ΓΑΠ μια χαρά συνεχίζει τα ταξιδάκια δωρεάν και πληρώνεται κανονικά και εσείς σπάτε πλάκα για τα μέτρια ελληνικά του. Και τι τον νοιάζει, μου λέτε; Την δουλειά του την έκανε...

  5. Δρυς avatar
    Δρυς 18/06/2013 20:04:21

    Και την Μπακογιάννη την καταδίκασε ο λαός, αλλά από το παράθυρο την είδαμε στη βουλή.

  6. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 18/06/2013 21:41:13

    KAI ΓΙΑΤΙ Η ΝΔ ΑΠΟΡΕΙ;
    Είναι προφανές οτι ολο το πασοκαριο βρίσκεται εκτός φυλακης μονο επειδή υπαρχει ΝΔ
    Αλλά ας θυμούνται όλοι οτι εκτός απο τις πράξεις νομοθετικού πριεχομένου υπάρχουν και οι συντακτικές, οποτε οι αμνη(α)στείες του 86 μπορει να πανε αυτές περιπατο και οι πραξαντες να καταλαβουν τα κελια των χουντικών

  7. ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ avatar
    ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ 18/06/2013 22:01:56

    Ε ρε και γίνει η αρχή και στοιχιση για τη ψειρού να δεις χαρές και πανηγύρια
    που θα κανουμε

  8. Λευκό Κοτσίφι avatar
    Λευκό Κοτσίφι 18/06/2013 23:04:27

    Τι όνειρα βλέπετε αγαπητέ κι εσείς, εκεί στην εξωτική Καλαμάτα!

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 18/06/2013 23:57:40

    Μην είμαστε και πλεονέκτες, όμως... :-) Na λέμε πάλι καλά,
    που δεν εκτόξευσε κανένα : "Ευχαριστούμε τους Τροϊκανούς...."
    Eυτυχώς, ως φαίνεται δεν έληξε η πατέντα της καινοτόμου ατάκας του:
    "Ευχαριστούμε τους Αμερικανούς... " (Ίμια, 1996)

  10. Zugzwang avatar
    Zugzwang 19/06/2013 00:01:38

    Με συγχωρειτε! Αδικειτε τον Ανδρεα! Τα φιντανια του ΠΑΣΟΚ ειναι ολα δημιουργηματα του Αντρεα. Ο Αντρεας φροντισε να μην υπαρχει αξιολογος διαδοχος του, κοβοντας το κεφαλι οποιου εβλεπε οτι ηταν ικανο στελεχος και απειλουσε ενδεχομενως την δικη του παντοδυναμια στο κομμα. Και ετσι αφησε κληρονομια στο ΠΑΣΟΚ τους υποψηφιους αντιβασιλεις Σημιτη και Τσοχατζοπουλο (επικρατησε οπως ξερουμε ο πρωτος, με τα γνωστα αποτελεσματα) μεχρι να ενηλικιωθει ο δελφινος Γιωργακης.

  11. KΩΣΤΑΣ avatar
    KΩΣΤΑΣ 19/06/2013 10:32:20

    Aγαπητοί φίλοι, ο φανατισμός είναι κακό πράγμα .Το να λες δεν μου άρεσε ο Σημίτης σαν πρωθυπουργός η πολιτική του δηλαδή, μέχρι να θέλεις να τον δεις στη φυλακή είναι μεγάλη απόσταση.Μη ξεχνάτε τα πολιτικά πάθη και τα μίση στον νεώτερο Ελληνικό κράτος που οδήγησαν στο παρελθόν.Και επί της ουσίας τώρα, ήταν καλύτεροι ο Κωστάκης και ο Γιωργάκης παιδιά απο τζάκια που τον διαδέχθηκαν , η ο γκουρού της ΔΗΜΑΓΩΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥ Α. Παπανδρέου που αρκετοί σήμερα τον ξέχασαν η μιλάνε με νοσταλγία γι αυτόν.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ KΩΣΤΑΣ 19/06/2013 17:31:37

      Ξεχασατε τα Ιμια, την Γκολντμαν Σαχς και το φιασκο Οτσαλαν...

  12. αργατεία avatar
    αργατεία 19/06/2013 10:44:29

    αφού ακόμα αυτός και όλο το σκυλολόι της πρωθυπουργίας του κυκλοφορεί ελεύθερο ότι και να λέμε είναι μάταιο, πάντα την πυθια θα κάνει ο κοντός και πλέον "κατάλληλος" λογιστάκος της καταστροφής και του ψευτοεκσυγχρονισμού! ο σημίτης υπήρξε ένας μεγάλος καρκίνος για την Ελλάδα, όπως και διάφοροι άλλοι φυσικά, δεν υπηρξε ο μόνος, απλά αυτός πήγε να το παίξει δηθεν εκσυγχρονιστής και ευρωπαιστής!μεγάλη απάτη!