#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/04/2012 19:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μιλάει και ο ΛΑγΟΣ των υποβρυχίων



«Δεν ήταν μόνο ο Ακης στο κόλπο του "υποβρυχίου". Ήταν όλοι στο ΚΥΣΕΑ που ψήφισαν αυτό το αναίσχυντο κείμενο. Πρέπει λοιπόν το νυστέρι να φτάσει σε βάθος», αναφέρει σε σημερινή δήλωσή του ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης.

Πρόκειται για μια ακόμα επίδειξη θράσους από τον αρχηγό του διαλυόμενου ΛΑΟΣ του οποίου την στάση για τα αμαρτωλά υποβρύχια αποκάλυψε κατ΄επανάληψη ο υπουργός που αρνήθηκε επίμονα να παραλάβει τα υποβρύχια που έγερναν, ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης.

Υπενθυμίζουμε:

Το άδειασμα από τον Μεϊμαράκη

Στη Βουλή, τον Απρίλιο του 2011,  όταν συζητήθηκε το σκάνδαλο των υποβρυχίων, έκανε λόγο για «πλακάκια» μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και αποχώρησε λέγοντας ότι τάχα δεν συμμετέχει ο ίδιος σε «συμπαιγνίες».

Του απάντησε τότε ο πρώην Υπουργός Άμυνας επί ΝΔ Ευάγγελος Μεϊμαράκης αποκαλύπτοντας ότι σε συνομιλία που είχε μαζί του ο ίδιος Πρόεδρος του ΛΑΟΣ του ζήτησε να παραλάβει τα υποβρύχια. «Στο όνομα του λαϊκισμού ξεχνά ο κ. Καρατζαφέρης ότι βουλευτές του ΛΑΟΣ μου κατέθεταν ερωτήσεις, γιατί δεν παρέλαβα τα υποβρύχια… και να παραγγείλω και τορπίλες» είπε ο κ. Μειμαράκης και πρόσθεσε:

«Ο κ. Καρατζαφέρης ήρθε στο πεντάγωνο ως αρχηγός κόμματος και μου είπε να παραλάβω τα υποβρύχια»…

Πρέπει να διερευνηθεί και η περίοδος Παπαντωνίου και η περίοδος Βενιζέλου και ο ρόλος Καρατζαφέρη, δήλωσε τότε στο Real FM ο Βαγγέλης ΜεΪμαράκης, αναφερόμενος στο σκάνδαλο των υποβρυχίων. Δεν γίνεται οι νονοί και τα λαμόγια να κυριαρχούν και οι έντιμοι να μη τους αντιμετωπίζουν, πρόσθεσε αναφερόμενος στην αποκάλυψη από τον ίδιο για τις πιέσεις που του ασκούντο να παραλάβει τα υποβρύχια που έγερναν.

Για τον ρόλο του κ. Καρατζαφέρη είπε: Σε ερώτηση που μου κατέθεσε ο ΛΑΟΣ, όταν ήμουν Υπουργός λέει ότι «όπως λέει η Γερμανική πλευρά τα υποβρύχια εξετάστηκαν στη Μαύρη Θάλασσα κρίθηκαν αξιόπλοα. Πότε θα προχωρήσετε στην παραλαβή;» Αυτό και μόνο δείχνει ότι μεταφέρουν τη γερμανική άποψη την οποία ξέρουν εκ των προτέρων. Βγάλτε τα συμπεράσματα σας.

Δεν μπορεί πρόεδρος κόμματος τόσο μικρού ποσοστού να έχει αυτή τη δυσανάλογη μεταχείριση, να λέει ότι θέλει και μετά να χαζογελάμε. Τελείωσε αυτό, είπε ακόμα ο κ. Μεϊμαράκης και πρόσθεσε:Συμβάλλει στη διερεύνηση της αλήθειας η αποχώρηση του κ. Καρατζαφέρη; Πότε έχει δίκιο ο κ. Καρατζαφέρης, όταν έκανε κριτική στη Ν.Δ., γιατί αποχώρησε ή τώρα που υποκριτικά ό ίδιος αποχωρεί; Το κάνει γιατί έχει υιοθετήσει πλήρως την άποψη των Γερμανών και γιατί όπως ψήφισε το Μνημόνιο ψήφισε και τη σύμβαση παραλαβής. Ο άνθρωπος προσπαθεί να ψαρέψει πολιτικά σε θολά νερά, ανήθικα και χωρίς επιχειρήματα.

Ούτε παρήγγειλα, ούτε παρέλαβα. Όταν αρνήθηκα να παραλάβω, δημιουργήθηκε μείζον θέμα. Για πρώτη φορά αρνήθηκε μια μικρή χώρα απέναντι στην παντοδύναμη Γερμανία και της τρίβει τα υποβρύχια στα μούτρα. Αν έγινε το θέμα γνωστό, έγινε γιατί αρνηθήκαμε να παραλάβουμε, είπε ο κ. Μεϊμαράκης

Όπως είναι γνωστό, η Νέα Δημοκρατία ήδη από το 1998 ως αξιωματική αντιπολίτευση κατήγγειλε τη σκανδαλώδη προσπάθεια του Άκη Τσοχατζόπουλου, όπως και τη σύμβαση που υπογράφηκε.

 Καυγάς Μεϊμαράκη – Κοραντή

Τότε σημειώθηκε και το εξής επεισόδιο. Ο Βαγγέλης Μειμαράκης μπαίνοντας στην αίθουσα που συνεδρίαζε η  Επιτροπή Εξωτερικών και Άμυνας, άκουσε τον Βουλευτή του ΛΑΟΣ να του λέει «Καλημέρα».

Ε, τι ήθελε και άνοιγε το στόμα του ο Κοραντής…

Το τι επακολούθησε, δεν περιγράφεται.

Ο Βαγγέλης Μειμαράκης ξεκίνησε λέγοντας «τολμάς και μου λες «Καλημέρα»; Και όταν ο βουλευτής του ΛΑΟΣ επιχείρησε για δεύτερη φορά να μιλήσει στον κ. Μεϊμαράκη, ο πρώην υπουργός τον…στόλισε με όλα τα κοσμητικά επίθετα που γνώριζε στα Ελληνικά και στα…Γαλλικά. !!!

Προφανώς το «πέναλτι» του Καρατζαφέρη να αφήσει υπονοούμενα για εμπλοκή του Μειμαράκη στα υποβρύχια θα επιφέρει και άλλα πολλά «γκολ» εις βάρος του κόμματός του…

Άλλωστε όλα εδώ πληρώνονται…

Σύμφωνα τέλος με πληροφορίες ο ΛΑΟΣ, ως απάντηση στο επεισόδιο Μεϊμαράκη – Κοραντή, δεν θα συμμετάσχει στην προκαταρκτική επιτροπή για τα υποβρύχια.

Ο Καρατζαφέρης ξέρει από… «γαλλικά»!

«Είναι ηθικά αδιανόητο για τη Δημοκρατία μας αρχηγός κόμματος να διορίζει στη Βουλή, στην πρώτη θέση του ψηφοδελτίου Επικρατείας, τον Διοικητή των Μυστικών Υπηρεσιών της χώρας, και μάλιστα αμέσως μετά τη θητεία του. Και αυτό διότι δημιουργείται η εντύπωση ότι επιχειρεί να εκμεταλλευτεί, με τις γνωστές μεθόδους του, τη θητεία του Διοικητή, αφήνοντας υπονοούμενα –που όπως έχει στην πράξη κατ’ επανάληψη αποδειχθεί- δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Ο κύριος Καρατζαφέρης κάτι γνωρίζει από… «Γαλλικά»! Μήπως πρέπει να τον ρωτήσει ο εν λόγω βουλευτής;»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 16/04/2012 19:37:15

    Ο Βαγγέλης δεν επιδεικνύει πολιτικό πολιτισμό και μ' αρέσει!

  2. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 16/04/2012 19:43:23

    Μην παρεξηγείτε ρε παιδιά,στο 2,5% είναι ο άνθρωπος.Προσπαθεί απο παντού να κερδίσει κάτι.Δεν περιμέναμε τα υποβρύχια για να καταλάβουμε τον ρόλο του.Η τεράστια μείωση στην δύναμη του και η απαξίωση της κοινωνίας,που κάποτε τον θεωρούσε ανερχόμενο ταλεντο,θα φέρει την αυτοδυναμία.

  3. anonymous avatar
    anonymous 16/04/2012 19:45:03

    Νομίζω ότι ο Καρατζαφέρης έχει δίκιο. Τα λεφτά που βρήκαν στον Άκη ήταν λίγα. Ο Άκης μάλλον ήταν αχυράνθρωπος. Τα χρήματα ήταν το μερίδιό του. Δεν αποκλείεται να έχει διαχειριστεί τεράστια ποσά ως ταμίας των υπολοίπων. Αυτό πρέπει να ξεκαθαριστεί.

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 16/04/2012 19:49:29

    Μη του την χαλάτε του Πρόεδρα σήμερα που έκλεισε στα ψηφοδέλτια την Πασχάλη Αρβανιτίδη.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Aris. A 16/04/2012 20:00:02

      Μιλάμε για τον κ. ''στιγμιαίο λάθος'';;;;;;;

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΕΥΑ 16/04/2012 20:47:02

        Τη γυναίκα του.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ anonymous 16/04/2012 21:25:29

          αχαχαχα..συγγνώμη..μπέρδεψα τα λάθη...

          • juliet avatar
            juliet @ ΕΥΑ 16/04/2012 21:57:53

            Εδώ τα μπέρδεψε ο Πασχάλης ....
            Χρόνια Πολλά!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ juliet 16/04/2012 22:01:47

            Χρόνια πολλά juliet!
            ''Το κορίτσι του Μάη'' τη λένε; οιωνός!

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Aris. A 16/04/2012 20:03:31

      Aλλο ένα στιγμιαίο λάθος..

    • anonymous avatar
      anonymous @ Aris. A 16/04/2012 20:24:12

      Ήταν στιγμιαίο λάθος.

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ anonymous 16/04/2012 20:49:58

        Θα μας φύγουν τα μαλλιά σε αυτές τις εκλογές.

        Παπαμιχαήλ Μπάρμπα Κύρτσος Πασχάλη έρχεται όπου νάναι και η Ζωζώ Σαπουντζάκη.

        • anonymous avatar
          anonymous @ Aris. A 16/04/2012 21:12:53

          Μήπως ξέχασες το Μαντούβαλο;

        • juliet avatar
          juliet @ Aris. A 16/04/2012 21:31:45

          Αris A,
          Χρόνια Πολλά......ξέχασες τον Μπέζο..

        • Ιωάννης33 avatar
          Ιωάννης33 @ Aris. A 16/04/2012 22:19:35

          Aυτά τα ονόματα δεν έχουν κύρος...Το ξέρετε οτι υποψήφιος με τους Ανεξάρτητους Ελληνες είναι ο Αντώνης Σαμαράς;;;(παλαίμαχος καλαθοσφαιριστής του Ηρακλή)!!

          • juliet avatar
            juliet @ Ιωάννης33 16/04/2012 22:45:15

            Kύριε Γιάννη ,όλο εκπλήξεις μας είσαι....
            Καλησπέρα.

  5. Sabmarine avatar
    Sabmarine 16/04/2012 20:06:34

    OSO KANEI ENA YPOBRYXIO EXOYN PAREI TA PASOKIAKAI DEN EINAI MONO O AKHS MEXRI KAI SE KATI SYNDHKALISTES EXPYN BREI MIZES POY DEN EIXAN STON HLIO MYRA

  6. Mara avatar
    Mara 16/04/2012 20:15:40

    Αρχηγός κόμματος και πήγε στον υπουργό άμυνας μόνος...???
    Γιατί...??? Πρός τί ο ανεπίσημος... χαρακτήρας της επίσκεψης???
    Διαμεσολαβητικός.... μήπως και έφαγε πόρτα...???

  7. xbab avatar
    xbab 16/04/2012 21:08:42

    Αυτά να τα πείτε προς τη Συγγρού μεριά που κοιμούνται στα πόδια τους και τους δουλεύει ο Καρατζαφέρης...και θα πληρώσουν την αδράνεια και την έλλειψη δυναμικής.
    Με τόσα ντοκουμέντα, τόσον για τα εξαπτέρυγα, όσο και για το ΠΑΣΟΚ, αν τα είχαν μαζέψει και τα είχαν αξιοποιήσει επικοινωνιακά οι "φωστήρες" θα έπαιρναν με περίπατο τις εκλογές.
    Αλλά τι να πεις;
    Αυτοί, οι ίδιοι και οι ίδιοι, είναι κλεισμένοι στο καβούκι τους και περιμένουν τον από μηχανής θεό που θα δώσει ρεύμα νίκης στη ΝΔ, ενώ οι άλλοι δουλεύουν μεθοδικά και με κάθε τρόπο....

  8. Tania avatar
    Tania 17/04/2012 00:15:21

    Αλήθεια, που είναι ο Μειμαράκης; Γιατί δε βγαίνει μπροστά; Τον έχουν "κάνει πίσω", έχει αποσυρθεί; Ένα στέλεχος πρώτης γραμμής, με λόγο, άποψη και τσαμπουκά, γιατί απουσιάζει;

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ Tania 18/04/2012 22:16:51

      Δεν νομίζω ότι έχει σημασία τι είπε ο κωλοτούμπας στον Μεϊμαράκη. Το θέμα είναι τι έκανε ο Μεϊμαράκης για να λύσει τον γόρδιο δεσμό των υποβρυχίων???? Τίποτα!!! Απλά αρνείτο να τα παραλάβει!!!!! Βλέπεις είχε άλλες προτεραιότητες.......στο Hilton....????????? ή όχι????

  9. factorx avatar
    factorx 17/04/2012 01:06:01

    Εχει κεντρικό ρόλο στην προεκλογική εκστρατεία

    • JKAL avatar
      JKAL @ factorx 17/04/2012 07:36:12

      Τον επαναδραστηριοποίησε όταν είδε ότι τα αρχικώς επιλεγμένα ...άλογα είναι κουτσά.

  10. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 21/11/2014 16:27:31

    Απομονώνω βέβαια ένα σημείο ,αλλα γιατί ο κ Μειμαράκης θεώρησε παράλογο το "να παραγγείλει και τορπίλες"? Για περίπτωση που δεν το ξέρετε ,σήμερα έχουμε τον "Παπανικολή" ,αλλα δεν έχουμε σύγχρονες τορπίλες!!!