#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2010 21:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μιλάει και ο Βουλγαράκης…..



Είναι γνωστό ότι «ουδείς ασφαλέστερος εχθρός τους ευεργετηθέντος».

Ο κ. Βουλγαράκης ευνοήθηκε πολλαπλώς από την παράταξη της Ν.Δ., σε σχέση πάντα βέβαια με αυτά που προσέφερε. Να μην πώ για τις ζημιές που προκάλεσε.

Ο τρόπος που εξελέγη βουλευτής είναι γνωστός, να μην τον επαναλάβω.

Ο Μητσοτάκης τον διόρισε Υφυπουργό ΠΕΧΩΔΕ.

Ο Καραμανλής το 2004 του έκανε όλα τα χατίρια.

Αρχικά τον έβαλε υπουργό Δημόσιας Τάξης για να εισπράξει από τη δόξα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στο πρώτο δύσκολο θέμα που χειρίστηκε, εκείνο με τις υποκλοπές της Vondafone, τα έκανε μαντάρα και η κυβέρνηση, αν και θύμα των υποκλοπών, βρέθηκε κατηγορούμενη!

Ύστερα, οργάνωσε την πρώτη  μάζωξη βουλευτών…για να διαδεχθεί ο γίγαντας τον Καραμανλή. Ήθελε να δηλωθεί ως   δελφίνος!

Όταν η πολιτική στο υπουργείο Δημοσίας Τάξεως έμοιαζε με τραγωδία, παρακάλεσε τον Καραμανλή για να τον μεταθέσει κάπου που τα πράγματα θα ήταν εύκολα. Πήγαν μαζί ένα Σαββατοκύριακο στην Αράχωβα, και όταν επέστρεψαν ο Καραμανλής του έκανε το χατήρι και τον διόρισε Υπουργό Πολιτισμού!

Βέβαια υπάρχουν και ορισμένοι που δεν μπορούν να εξηγήσουν ακόμα πώς ένας πρωθυπουργός, ο Καραμανλής, αντί να διώξει με τις κλωτσιές τον κ. Βουλγαράκη για τις υποκλοπές, παζάρευε μαζί του στην Αράχωβα, δίνοντας την εντύπωση του ανθρώπου που πιέζεται. Στις εφημερίδες πάντως γράφτηκε ότι φεύγοντας από την Κατεχάκη φώναξε «φτού ξελευτερία». Άλλος ένας που έκανε αγγαρεία και εξέτιε ποινή!

Στις μεγάλες φωτιές της Ηλείας, όταν πήγε στο χώρο της Ολυμπίας, αν και υπουργός Πολιτισμού, ο κ. Βουλγαρακης δεν ήξερε τι ήταν ο Κρόνιος Λόφος!

Επειδή λοιπόν ούτε στο Πολιτισμού δε ευδοκίμησε, για να τον σώσει ο Καραμανλής, τον έστειλε στο Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας να φτιάξει τις σχέσεις με τους εφοπλιστές και να προωθήσει τη  συνεργασία με τον ΟΛΠ.

Στη συνέχεια μάθαμε ότι η σύζυγος του, η  κα. Πελέκη, «για τη χάρη της Παναγίας», έκανε τα συμβόλαιο των μεταβιβάσεων της Μονής Βατοπεδίου. Ουδείς ψόγος!

Ταυτόχρονα μάθαμε ότι ο κ. Βουλγαράκης  ήταν και επίλεκτο μέλος του εγχώριου Life style, που περιελάμβανε Μύκονο, σκί, σκάφη. Μαζί μ΄ αυτά  ήρθαν και οι offshore  για να εξοικονομήσει μερικά χρήματα, καθ’ ότι και πολύτεκνος.

Και όταν βγήκε ένα βράδυ live σ’ όλα τα κανάλια, έγραψε ιστορία. «Το νόμιμο είναι και ηθικό», είπε!  Και  έμεινε άφωνο το πανελλήνιο!

Με τη λογική του Βουλγαράκη θα μπορούσε η εκκλησία της Ελλάδος να μετατρέψει  μερικά από τα ακίνητα της  σε πολυτελείς οίκους ανοχής! Νόμιμη καθ΄ όλα επιχειρηματική δραστηριότητα!

Τι μας ήρθε και τα γράφουμε αυτά;

Γιατί  αυτός ο μέγας πολιτικός ανήρ, ζήτησε να εξεταστούν όλοι οι Υπουργοί Πολιτισμού, ως μάρτυρες στην υπόθεση Βατοπεδίου!

Ουδέν το μεμπτόν θα πείτε.

Ναι, αλλά καλείτε και ο Πρόεδρος της Ν.Δ. Αντώνης Σαμαράς!

Επειδή, προφανώς, δεν μπορούσε να καλέσει  μόνο τον Αντώνη Σαμαρά, τους κάλεσε όλους!

Και σκέφτεται πονηρά.

Τι θα κάνει ο Σαμαράς;

Αν τον αθωώσει, τότε πώς θα αιτιολογήσει την απόφασή του να τον θέσει εκτός κόμματος;

Αν καταθέσει, κάτι εναντίον τότε θα είναι σαν να καταθέτει εναντίον της κυβέρνησης της Ν.Δ. !

Έτσι, σκέφτηκε ο γίγαντας!

Μια ερώτηση μόνο: Γιατί δεν πρότεινε ως μάρτυρα και τον Κώστα Καραμανλή, αφού και αυτός είχε χρηματίσει υπουργός Πολιτισμού, ή ακόμα και τον Πέτρο Τατούλη και την κα Πετραλιά;

Ορισμένοι άνθρωποι είναι αμετανόητοι!

Αντί να ξαναδούν τα λάθη τους (όλοι κάνουμε λάθη) και να ζητήσουν συγγνώμη για τη ζημιά που προκάλεσαν, συνεχίζουν να προκαλούν.

Με τη σημερινή του ενέργεια ο κ. Βουλγαράκης δικαίωσε την απόφαση του Αντώνη Σαμαρά να τον θέσει εκτός κόμματος.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Paranoia avatar
    Paranoia 22/07/2010 21:40:40

    Ώραιο κορμί, ασορτί με τη φαλάκρα.

    Καλά σε γυμναστήριο πήγαινε στα γεροντάματα ο μπαγάσας. Εισοδηματίας θα μου πεις τι άλλο να κάνει...

    Πόση τέτοια σαβούρα έχει να καθαρίσει ο Σαμαράς. Θα πήξεις στη μπόχα Αντώνη...

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Paranoia 23/07/2010 09:30:33

      αμα εισαι ΟΥΚας το κορμι βασταει

  2. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/07/2010 21:45:52

    οτι και να πεις θα παει χαμενο...μερικοι ειναι αμετανοητοι σαν τον λυκο..που την τριχα μονο αλλαζει αλλα οχι γνωμη.
    τον γαιδαρο οσο και να τον στολιζεις αλογο δεν γινεται.

  3. denkserotipota avatar
    denkserotipota 22/07/2010 21:50:27

    Πόσα ένσημα έχει κολλήσει ΚΑΙ αυτός;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ denkserotipota 22/07/2010 21:59:01

      Μηδέν εις το πηλίκιον.......

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ ΑΡΚΑΣ 22/07/2010 22:58:57

        Ασε αυτός φοράει σκουφιά τώρα...
        Σε ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ, δε νομίζω να γύρναγε εύκολα στην Ελλάδα μετά το σημερινό.

  4. takis avatar
    takis 22/07/2010 21:58:25

    Αμαν βρε Αδέξιε....Ασε και τίποτα στο ΠΑΣΟΚ... Ασε και τίποτα στην φαντασία...

    Διάλεξε άλλη γραμμή άμυνας. Πες ότι ολα αυτά είναι σκευωρίες και χαλκεία των κομματικών αντιπάλων.

  5. dimitris avatar
    dimitris 22/07/2010 22:24:59

    Το μονο που λειπει ειναι ενα γιαουρτακι στην αντιπαθεστατη μουρη του...
    κατα τ αλλα η φωτογραφια ειναι αντιπροσωπευτικοτατη του τι ρολου βαραει.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/07/2010 22:30:16

    Όσο σιχαμεροί ήταν οι θλιβεροί μικρομεσαίοι μουσάτοι που έγιναν εξουσία το 81 και ξαφνικά έμαθαν τα κότερα, άλλο τόσο σιχαμεροί είναι και οι χρυσοί νεολαίοι τσίναροι με τα λακόστ, που χαριεντίζονται στη Μύκονο και στη Καραϊβική, παίζοντας εις βάρος μας με τις όφσορ εταιρίες τους.
    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμμα. Η Ελλάδα πάσχει από ηγέτες, δυστυχώς.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Strange Attractor 23/07/2010 02:20:34

      όλους αυτούς τους συνδέει ΕΝΑΣ κοινός παρονομαστής: ο καταναλωτικός γκλαμουροειδής μητσοτακισμός - ας αποφασίσουμε επιτέλους ότι η βασιλεία τους τελείωσε, ας ανασάνουμε βαθειά.

      Κι εδώ παιδεία είναι το ζητούμενο. Από τη βάση της πυραμίδας ως την κορυφή. Οριζόντιο αίτημα. Διάβαζα την Κυριακή πανευρωπαϊκή στατιστική, που δείχνει πόσο εντυπωσιακά χαμηλό είναι το ποσοστό των αποφοίτων γυμνασίου, όχι μόνον σ' εμάς. (Να μη σου πω ότι δεν είμαστε και σε τόσο κακή σειρά). Η αγωνία μου για γενική επιμόρφωση είναι ένας από τους λόγους που επιμένω να κρατούμε το επίπεδο ψηλά, όπου μπορούμε, ειδικά εδώ μέσα, που υπάρχουν τα φόντα.

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ δρόμος 23/07/2010 12:23:31

        Δρομε ασε να μιλησει κανας αλλος για επιπεδο.Εσυ κυττα το πως μου απαντησες την τελευταια φορα που σου εθεσα καποια λογικα ερωτηματα για την αποστολη στην νησο του Πασχα.και δεν ειχα καν το δικαιωμα να απαντησω γιατι με εκοψε ο φακτορας οπως μαλλον θα κανει και τωρα.Κατα τα αλλα καλα ειναι τα λογια.

  7. thespieys avatar
    thespieys 22/07/2010 23:36:32

    Είχε το θράσος να λέει ότι υπηρέτησε και στα ΟΥΚ, τρομάρα του. Τέτοια ακουγαν οι Αμερικανοί και γελούσαν μαζί του το 2004.

  8. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 22/07/2010 23:42:17

    ωραιο αρθρο Δεξιέ Αδέξιε! Και λιγα του λες...

  9. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 23/07/2010 00:02:26

    O Bουλγαράκης έχει τελειώσει, τη μια μ..... μετά την άλλη. Απορώ πως έκανε καριέρα!!!!

  10. kokkinoskoufitsa avatar
    kokkinoskoufitsa 23/07/2010 01:21:14

    Kυκλοφόρησαν κάποιες φωτογραφίες και σχόλια τελευταία στο internet που προσπαθούσαν να τον παρουσιάσουν ως μετανοημένο, μοναχικό... σεμνό και ταπεινό.
    Αλήθεια εκείνοι η Ρέιντζερς των οποίων ηγείτο, τί ρόλο έπαιξαν προ διακυβέρνησης ΝΔ και ποιο μετά; Ξέρει κανείς;

  11. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 23/07/2010 02:09:50

    Μάχεται για να λάβει την πρωτιά, ως το αντιπροσωπευτικότερο Ντοράκι...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ χελιδόνι 23/07/2010 02:24:18

      ακριβώς - το φόρουμ έχει νέες θέσεις για αποτυχημένους, ειδικά αν καταφέρουν να "εγκλωβίσουν" τον Σαμαρά.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ δρόμος 23/07/2010 09:35:20

        Δρόμε...μόνο η βλακεία, η ρουφιανιά, η έπαρση, η ψευτιά, η κλεψιά, κι η προδοσία εγκλωβίζονται κι από αυτά μπόλικα κουβαλάει στο δισάκι τούτο το Ντοράκι!

        Τώρα που το θυμήθηκα, δεν μας ξανατραγουδάει ο Βουλγαράκης....τι ξέρει για τις υποκλοπές, και τα νόμιμα κι ηθικά;

        ...μακρυά από τον Αντώνη τέτοια ανδρείκελα!

  12. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 23/07/2010 09:23:30

    κατω τα χερια απο τον βουλγαρακη...η οννεδ σε αγαπαει

    • trellakias avatar
      trellakias @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 23/07/2010 16:50:38

      Ή το σοσιαλιστικό ΔΝΤ σε .....πηδάει μήπως;

  13. meropi avatar
    meropi 23/07/2010 09:24:14

    Βαλτε την αλλη φωτογραφια που τον δειχνει και καλα να ταξιδευει μονος στο καταστρωμα καθισμενος στο πατωμα να διαβαζει βιβλιο. Μαλλον διαβαζε για την Αρχαια Ολυμπια και τον Κρονιο λόφο, για να μην ξανακανει τα ιδια λάθη στο μέλλον (λέμε τωρα).

  14. armageddon avatar
    armageddon 23/07/2010 13:18:17

    ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΒΟΥΛΗ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΟΙ ΒΟΛΕΥΤΕΣ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΑΘΛΗΤΙΚΑ
    ΚΟΡΜΙΑ.

  15. armageddon avatar