#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μικρά και μεγάλα αλιεύματα



Κύριε Διευθυντά

Όπως  έγραψε το antinews, το Δημόσιο στρέφεται δυναμικά κατά των μικροοφειλετών, επιστρατεύοντας την κατάσχεση μισθών, συντάξεων, καταθέσεων και άλλης κινητής περιουσίας των φορολογουμένων, προς είσπραξη των οφειλών έως 3.000 €.

Η ενασχόληση με τη φορολογική «μαρίδα» με γεμίζει αισιοδοξία.

Διότι όταν η αλιεία φτάνει να κυνηγά αμελητέες ποσότητες συμπεραίνουμε ότι τα «μεγάλα ψάρια» πιάστηκαν ή δεν υπάρχουν.

Υποθέτω λοιπόν ότι το καίριο ερώτημα σας δεν χρήζει πλέον απαντήσεως, αφού οι υπεύθυνοι της Hochtief είτε κατέβαλαν το ΦΠΑ είτε αθόρυβα συνελήφθησαν.

Γιατί αν ούτε κατέβαλαν τις οφειλές 150 εκατ. ευρώ ούτε συνελήφθησαν, οδηγούμαστε σε άλλο συμπέρασμα : Εξ αρχής η εντατική αλιεία είχε στόχο τη «μαρίδα».

Με τιμή

Προφήτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aristeidis D1. avatar
    aristeidis D1. 31/01/2013 11:12:04

    Δυστυχώς αγαπητέ Προφήτη ακόμη μια φορά επαληθεύεις το ψευδώνυμό σου...Η Γερμανική επέλαση μπαίνει πλέον στο ψητό. Στην ιδιωτική περιουσία των Ελλήνων… Για να δούμε τώρα αν και πως θα αντιδράσει ο Ραγιάς…

  2. cool avatar
    cool 31/01/2013 11:34:42

    Να συμφωνησω κ να υπενθημισω οτι το antinews εδω κ μηνες σημειωνε την οφειλη του Μυτιλιναιου 110 εκκ που ακομα δεν τα εχει πληρωσει κ δεν τον εχει πειραξει η ΔΕΗ ενω σε χιλιαδες μικροκαταναλωτες που οφειλουν μικροποσα του εχει κοπει το ρευμα......

    • Nik63 avatar
      Nik63 @ cool 31/01/2013 15:53:45

      +10000000000!

  3. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 31/01/2013 11:51:53

    Πες τα!

  4. Νικήτας avatar
    Νικήτας 31/01/2013 12:33:26

    Είναι τόσο πορωμένοι που δεν καταλαβαίνουν ότι είναι αδύνατον να χορτάσει ο κόσμος σε ένα τραπέζι τρώγοντας μόνο μαρίδα .
    Πρέπει να ψηθούν και μερικά μεγάλα ψάρια .
    Ειδάλως και εξολοθρευονται οι μαρίδες και η πείνα δεν περνάει.
    Πόρωση δύο συνιστωσών αφενός ηληθιότητας και αφετέρου εξόφθαλμης προστασίας των φίλων ,γνωστών και μη εξαιρετέων .
    Οι φωστήρες με την φοβερή ιδέα περί μικροοφειλετών και αυτόματη ανάληψη απο τους τραπεζικούς λογαριασμούς των χρεών τους μας λένε φόρα παρτίδα πως έχουν το εργαλείο αλλά θα το χρησημοποίησουμε όπως μας γουστάρει .
    Ετσι όμως μας κάνεις να ρωτήσουμε για ποιό λόγο αυτόν τον άμεσο τρόπο πληρωμής των οφειλών δεν το εφαρμόζεις στους μεγαλοοφειλέτες όπου και θα πάρουν πολλά περισσότερα και ο λαός συμφωνεί και επαυξάνει και δεν πρόκειτε να φέρει καμμία μεταβολή στην μικροοικονομία , ισα ισα που θα την τονώσει μόνο και μόνο ψυχολογικά.
    Η μόνη απάντηση σε αυτό το απλό ερώτημα που σημειωτέον προέκυψε αβίαστα απο τις πρακτικές τους είναι διότι δεν θέλουν .
    Ξεκάθαρα .
    Πέραν της μέγιστης προδοσίας ξεσκεπάζεται τουλάχιστον το αληθινό πρόσωπο αυτών των δειλών που ακόμη και τώρα λειτουργούν σαν υπάλληλοι των μεγάλων συμφερόντων δυστυχώς οι αχρείοι.
    Ντροπή .

  5. from_up_here avatar
    from_up_here 31/01/2013 12:55:48

    Το μεγάλο ψάρι το τρώει το μικρό. Με λίγα -αλλά σοφά- λόγια, "σκάσε και κολύμπα"

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 31/01/2013 13:16:06

    Με τις "λίστες" τι γίνεται; Κάποιο "κοκκινοπράσινο πουλάκι" από την Βόρεια Ρηνανία (των "κακών Γερμανών"), μου είπε ότι είδε μέσα σε μία πάαααααρα πολλούς Έλληνες με κάτι ποσά άνω του 1 εκατ. ευρώ.
    Το "πουλάκι" κελάηδησε σαν καρδερίνα, φαντάζομαι ότι διάφοροι "Βαξεβάνηδες" έχουν μαγνητοφωνάκια και γράφουν ωραίους ήχους.
    Λοιπόν: Για όσους φοροδιέφυγαν, με το συντελεστή 45 % (παρακαλώ χωρίς προσαυξήσεις), η ταρίφα πάει στις 450.000.
    Πείτε σ' αυτούς τους κυβερνητικούς τυφλοπόντικες που κυνηγούν τους "τριχίλιαρους" φουκαράδες να προσέχουν, μη τους πατήσει κανένα "μεγαλύτερο ζώο": Το επόμενο τσίρκο έρχεται, όπου νά 'ναι καταφθάνει την πόλη μας.

  7. panagos avatar
    panagos 31/01/2013 13:24:30

    Νικήτας πολύ σωστά το γράφεις, δεν θέλουν! Αυτό που με μπερδεύει λιγάκι βέβαια είναι ο πρωθυπουργός. Αυτά τα απίθανα πράγματα που σκέφτονται οι "σοφοί" της εξουσίας τα προσυπογράφει; Ίσως είναι αφελές το ερώτημα μου, αλλά αν τα προσυπογράφει έχουμε εξαπατηθεί με ατ χίλια! Αν δεν έχει γνώση περί αυτών των απίστευτων προτάσεων, πράγμα απίθανο νομίζω, τότε εδώ υπάρχει άλλο μεγάλο θέμα. Τι στο καλό γίνεται ρε παιδιά εσείς που γνωρίζεται περισσότερα από μένα τον αδαή; Δεν μπορώ να πιστέψω αυτά που διαβάζω και ακούω!

    • aristeidis D. avatar
      aristeidis D. @ panagos 31/01/2013 14:43:13

      H δική μου εξήγηση φίλε Πανάγο είναι οτι και αυτόν απο κάπου τον "κρατάνε" οι μεγάλοι. Εφτά μήνες τώρα έχει ΑΥΤΟΣ τη λίστα Λαγκάρντ και δεν έπιασε ούτε 1 ευρώ όταν οι άλλοι σε 15 ημέρες απο τις δικές τους λίστυες που ήταν μικρότερες εισέπραξαν δίς...
      Και όπως σωστά παρατηρείς ο μηχανισμός αυτόματης ανάληψης υπάρχει και λειτουργεί σε δευτερόλεπτα αλλά μόνο για τη μαρίδα και μόνο στην
      Ελλάδα...

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/01/2013 13:27:36

    Έτσι ακριβώς.
    Δεν συλλαμβάνουν τους της Ηοχτιιφ διότι τους χρειάζονται (και, βρε αδερφε, δεν συλλαμβάνεις τους ευεργέτες σου) και θα συλλαμβάνουν τις μαρίδες διότι μπορούν.

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/01/2013 13:53:15

    Οι μαρίδες σε λίγο θα είναι είδος υπό εξαφάνιση. Τι θα τρώνε τα μεγαλόψαρα τότε; Let me guess που λένε στο χωριό μου. Ο ένας το άλλο.

  10. alhimistis avatar
    alhimistis 31/01/2013 13:53:33

    Σε αυτά τα άρθρα οι dim κώστας μπ,ακενατον κλπ γιατί δεν σχολιάζουν ποτέ?

    • akenaton avatar
      akenaton @ alhimistis 31/01/2013 15:51:25

      Προσωπικά μιας και με αναφέρατε, σπάνια σχολιάζω όταν συμφωνώ γενικά με κάτι και σχεδόν ποτέ όταν συμφωνώ απολύτως.

  11. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 31/01/2013 14:01:19

    ᾿Εκσυγχρονισμός, Προφήτη, ζεῖ καί βασιλεύει! Μαρουράκι πρέπει νά γίνουν οἱ καταθέσεις τῆς μαρίδας κάτω ἀπό τό μαξιλάρι ὅπως ἔκανε ἡ συγχωρεμένη ἡ γιαγιά μου!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Φωτεινή 31/01/2013 18:48:20

      Και σήμερα Φωτεινή, χιλιάδες κάνουν όπως οι γιαγιάδες μας, μασουράκι.
      Τα 15 δις ευρώ καταθέσεων που επέστρεψαν μετεκλογικά στις τράπεζες δεν ήταν από το εξωτερικό. Ήταν τα "θαμμένα".

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Φωτεινή 31/01/2013 18:48:27

      "Μασουράκι"

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Φωτεινή 31/01/2013 18:50:18

      Και σήμερα Φωτεινή, χιλιάδες κάνουν όπως οι γιαγιάδες μας, μασουράκι.
      Τα 15 δις ευρώ καταθέσεων που επέστρεψαν μετεκλογικά στις τραπεζες δεν ήταν από το εξωτερικό. Ήταν από τα "θαμμένα".

  12. antistar avatar
    antistar 31/01/2013 14:23:01

    Προσωπικά, βρίσκομαι μεταξύ αυτών που μετά από μεγάλη καριέρα ψηφοφόρου της κεντροαριστεράς κατέληξα στο Σαμαρά ως την ύστατη και μόνη ελπίδα. Πολλά από όσα κάνει μου αρέσουν πολύ. Το μεγάλο μου παράπονο όμως είναι ακριβώς η επιλεκτική χαριστικότητα προς τους πραγματικά έχοντες και κατέχοντες. Είναι πρακτική αδυναμία ή πολιτική επιλογή με βάση ιδεολογικές αρχές;
    Η ακόμη μεγαλύτερη απορία μου: γιατί δεν πιέζουν οι κυβερνητικοί εταίροι, οι οποίοι μέσα από την πραγματική φορολόγηση του πλούτου θα μπορούσαν να ισχυριστούν ότι με τη συμμετοχή τους στην κυβέρνηση συνέβαλαν καθοριστικά προς την δίκαιη κατανομή των θυσιών;
    Είναι πλέον ολόκληρο το πολιτικό σύστημα στην υπηρεσία του μεγάλου πλούτου, χωρίς προσχήματα;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ antistar 31/01/2013 14:33:25

      Πολιτική επιλογή με βάση "ιδεολογικές" αρχές.
      Επιλογή ταξικής αλληλεγγύης.
      Τι ψάχνουμε τώρα ; Να καταστρέψουν φορολογώντας a posteriori την φοροδιαφυγούσα Ελληνική λούμπεν μπουρζουαζία, και μετά ν' αγοραζουν τα σπίτια στο Λονδίνο οι Σαουδάραβες και οι Ισπανοί;
      Όχι κυρίες και κύριοι. Το Χάμπστεντ είναι και θα μείνει ...Ελληνικό.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Uncle Stgm 31/01/2013 18:53:59

        Αγαπητέ Θείε.
        Τό πιάσιμο τής φορδιαφυγής πάντοτε αποσκοπούσε στήν αλίευση τής μαρίδας καί ποτέ τούς κλέφτες.
        Άς όψονται όλοι οι υποστηρικτές τών μέτρων καταπολέμησης της φοροδιαφυγής, μαρίδα στήν πλειοψηφία τους, όταν φθάσει η σειρά τους.
        Τό ΔΝΤ καί τό τραπεζικότραφο ευρωκατεστημένο εδώ εντοπίζει τήν αιτία τής οικονομικής δυσπραγίας τής χώρας.
        Έχει τρομοκρατήσει όλα τά κρατικά παράσιτα ότι θά μείνουν χωρίς αίμα (αυτόμαστη μείωση μισθών καί συντάξεων) άν δέν μεταβληθεί η κρατική δομή σέ ζόμπι.
        Όταν τελειώσει τό αίμα τών άλλων θά έρθει καί η σειρά τους.
        Τότε θά είναι αργά γιά όλους.

    • assos avatar
      assos @ antistar 31/01/2013 19:09:35

      Η απάντηση και στα τρία εύλογα ερωτήματά σου δυστυχώς είναι ΝΑΙ αγαπητέ antistar. Τη μαρίδα έτσι κι αλλοιώς την έχουν χάσει. Να μην χάσουν και τα αφεντικά...

  13. Mike avatar
    Mike 31/01/2013 14:27:40

    Υπαρχει μια φραση που κολλαει γαντι στην περιπτωση: κανουν τους μαγκες εκει που τους παιρνει

  14. Kostas G avatar
    Kostas G 31/01/2013 16:51:04

    Κυνηγάνε μόνο τη μαρίδα γιατί προφανώς δεν θέλουν να πιάσουν τα μεγάλα ψάρια. Θέλουν και άλλο χρόνο? Τους τον δίνουμε . Μακάρι να διαψευσθώ.

  15. καρελιας avatar
    καρελιας 31/01/2013 17:18:20

    Η μαρίδα όμως .... τι λέει;

  16. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 31/01/2013 18:57:07

    Δώστε όλοι τό αίμα σας ελεύθερα.
    Έτσι κι αλλιώς θά σάς τό πάρουν μέ τό ζόρι.

    • assos avatar
      assos @ Ιαπετός 31/01/2013 19:11:52

      Αυτό ακριβώς!!! Και δυστυχώς όχι μόνο στην Ελλάδα...

  17. cool avatar
    cool 31/01/2013 20:19:47

    οταν αθωωνουν την κορη του δρακουλα για το ανακριβη ποθεν εσχες με απαλακτικο βουλευμα δεν φρικαρεις ? δεν νιωθεις οτι εισαι στην φακα ? οτι δεν μπορουμε να περιμενουμε τιποτα ? γιατι εγω ετσι αισθανομαι,κ για να ειμαι δικαιος ο Σαμαρας ειναι πολυ καλυτερος απο τον βλακα που δινει διαλεξεις ¨πως να καταστρεψετε μια χωρα .΄.αλλα δεν φτανει .......μετα την ομολογια του ΔΝΤ οτι εκαναν λαθος στην συνταγη δεν θα επρεπε να ασκηθει τρομερη πιεση ωστε να αλλαξει η συνταγη ? δεν θα επρεπε η κυβερνηση με καταχωρισεις κ με δικτυα ενημερωσης να αλλαξει την συνταγη ? θα συνεχισουμε ετσι ? δλδ σας πη$%^ξαμε σας εξαθλιωσαμε σας καταστρεψαμε αλλα δεν πειραζει συνεχιστε ετσι καλα πατε στο γκρεμο ?δυστηχως ολα αυτα με βαζουν σε τρομερες σκεψεις ...

    • assos 1 avatar
      assos 1 @ cool 31/01/2013 21:39:05

      Και οι αιχμάλωτοι στα στρατόπεδα συγκέντρωσης δεν καταλάβαιναν οτι τους πάνε στα κρεματόρια παρά μόνο την τελευταία στιγμή...
      Και εμείς στη θέση των Γερμανών το ίδιο θα κάναμε αν βλέπαμε τα "πρόβατα" να μην προβάλλουν καμμία αντίσταση.
      Θα απαιτούσαμε περισσότερα και στο τέλος σφαγείο...
      Σε λίγο θα αρχίσουν και εδώ τα κατασχετήρια όπως στην Ισπανία. Και κεί πρόβατα δυστυχώς. Οπως και σε Ιρλανδία-Πορτογαλία.
      Μια μικρή ελπίδα ίσως δείξει η Ιταλία, αν δεν καταφέρουν οι Τραπεζίτες να επιβάλλουν τον Μόντι. Αλλοιώς διώξτε άμμεσα τα παιδιά σας να γλιτώσουν τουλάχιστο αυτά...

  18. cool avatar
    cool 31/01/2013 20:21:21

    .......αν περιμενουμε τις εκλογες της Μερκελ,κ να μας λυπηθει την κατσαμε......

  19. popaia avatar
    popaia 31/01/2013 20:31:57

    Κυνηγάνε τη μαρίδα γιατί δεν μπορούν και δεν θέλουν ν' αγγίξουν τα σκυλόψαρα ή για να εξοντώσουν τη μαρίδα; Επειδή τέτοια είναι η διαταγή, ν' αφανιστεί αυτή η τάξη;
    Είναι ανήκουστο να καταδιώκουν τον κόσμο στην κατάσταση που βρίσκεται για μικροχρέη 200 και 300 ευρώ, αντί να τον διευκολύνουν παντί τρόπω ή και να χαρίζουν μικροποσά. Και ποιός δεν χρωστάει ΔΕΗ ή χαράτσια; Αφού ΔΕΝ έχει, τί να κάνει; Πρέπει να χάνει και τη συνταξούλα ή τις πενταροδεκάρες του ή το δυαροτριάρι του για τιμωρία;
    Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω. Στην αρχή νόμιζα πως πρόκειται για κακή διατύπωση εκ παραδρομής, ότι εννοούσαν οφειλές πάνω από 3000Ε. Κι έτσι θα έπρεπε να συμβαίνει κανονικά. Δηλαδή συγνώμη, άμα χρωστάς πάνω από 3000 σ' αφήνουν ήσυχο;
    Και μη χειρότερα. Στο τέλος θα ελέγχουν και τις καταθέσεις μας κι όποιος έχει κάτω από 3000 θα τις βουτάνε!
    Έχω σχεδόν μετανιώσει που ψήφισα Σαμαρά. Ε μπάστα, παραπάει. Αυτά είναι σαδιστικά κόλπα, δεν είναι απλά τύπου περικοπές και μειώσεις.

    • aristos D. avatar
      aristos D. @ popaia 31/01/2013 20:59:18

      Kαι δεν σου ήρθε ακόμα το νέο εκκαθαριστικό, αγαπητή popaia...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ popaia 31/01/2013 22:45:52

      @ popaia
      Πάρα πολύ σωστά κάνεις και μετανιώνεις αγαπητή μου Ποπαία!
      Πες μου όμως, να χαρείς, ποία η καλύτερη επιλογή σου αντί του Σαμαρά, έτσι ώστε να οικτίρω τον εαυτόν μου που δεν την σκέφτηκα και δεν την ψήφισα!
      Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ popaia 01/02/2013 16:04:37

      "Με τι καρδιά" να θέλουν ν’ αγγίξουν ολόκληρα σκυλόψαρα ;
      Εδώ σπάνε δάχτυλα (και την υπομονή μας) στη Προανακριτική για τη "λίστα", και πώς να τ' αγγίξουν, τα σκυλόψαρα δαγκώνουν....