«Μιζώθηκε» ή όχι o Καρατζαφέρης;
12/11/2014 08:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μιζώθηκε» ή όχι o Καρατζαφέρης;

Τα πήρε τα... μπικικίνια; Τα τσέπωσε τα «τούβλα»; Τα άρπαξε τα φράγκα για τα εξοπλιστικά; Είναι ο νέος... Άκης εν ολίγοις;

Γιατί... χτυπάνε τον μεγάλο πολιτικό Γιώργο Καρατζαφέρη; Ποιος θέλει να τον κλείσει φυλακή;

Είναι το ερώτημα που πλανάται στο παρασκήνιο της πολιτικής έπειτα από την αποκάλυψη της εμπλοκής του σε μίζα- μαμούθ 1,6 εκατ. ευρώ για την προμήθεια Super Puma επί εποχής Άκη Τσοχατζόπουλου.

Το ίδιο αναρωτιέται και ο ίδιος ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ ο οποίος σε εκπομπές του αφήνει υπονοούμενα ότι τον «κόντυναν» επειδή είχε αρχίσει να δυναμώνει και επειδή είχε πει «όχι» στη Νέα Δημοκρατία για να επιστρέψει. Την ίδια στιγμή όμως δεν μπορεί να δικαιολογήσει ούτε τις υπεράκτιες εταιρείες στο όνομά του και στου γιου του, ούτε το 1,6 εκατ. ευρώ που έχει βρεθεί εκεί. Το ακόμη πιο σοβαρό της υπόθεσης είναι στις δηλώσεις του δεν βγαίνει επιτιθέμενος, δε λέει ότι πρόκειται για ψέματα, ουσιαστικά αποδέχεται ότι «κάτι υπάρχει».

Το επίσημο πόρισμα της επιτροπής της Βουλής που ελέγχει το πόθεν έσχες του θα βγει την επόμενη εβδομάδα ωστόσο οι πληροφορίες αναφέρουν ότι δεν είχε δηλώσει χρόνια τώρα τις off shore που διέθετε.

Κι ενώ μέχρι πρότινος ο κ. Καρατζαφέρης άφηνε να εννοηθεί ότι θα παραιτηθεί από το κόμμα γιατί είναι μια οικογενειακή υπόθεση την Τρίτη βγήκε επιτιθέμενος λέγοντας ότι δεν συμβιβάζεται, δεν υποχωρεί, δεν υποτάσσεται και δεν παραιτείται.

Μπράβο του κι εμείς μαζί του. Δεν μας απάντησε όμως. «Μιζώθηκε» ή όχι; Τα πήρε τα... μπικικίνια; Τα τσέπωσε τα «τούβλα»; Τα άρπαξε τα φράγκα για τα εξοπλιστικά; Είναι ο νέος... Ακης εν ολίγοις;

Όπως και ο Τσοχατζόπουλος δηλαδή ρίχνει σε άλλους το φταίξιμο. Ότι τον χτυπάνε πολιτικά επειδή ήταν, λέει, πιο δυνατός και διεκδικούσε ρόλο στην πολιτική σκηνή. Ε και; Αυτό έχει σημασία ή ότι φούσκωσαν τα παντελόνια; Τι υπεκφυγή είναι αυτή δηλαδή; Στο κάτω – κάτω η δικαιοσύνη ερευνά και αυτή αποφασίζει ποιους θα διώξει και ποιους όχι. Γιατί όλοι όσοι τα παίρνουν βλέπουν αόρατους εχθρούς;

Αλλά ας υιοθετήσουμε το δικό του σενάριο, ότι δηλαδή είπε όχι στη ΝΔ και τον έβγαλαν στη... σέντρα. Αν και οι πληροφορίες μας λένε ότι ικέτευε να επιστρέψει ζητώντας μάλιστα και υψηλά πόστα, ας πούμε ότι πράγματι αυτός αρνήθηκε τη μεγάλη επιστροφή. Γιατί δηλαδή έχει η ΝΔ ανάγκη ένα κόμμα του οποίου ο αρχηγός εμφανίζεται να έχει οφ σορ με μίζες; Αν ο Σαμαράς τον δεχόταν πίσω και «έσκαγε» το σκάνδαλο δεν θα ήταν αυτός υπόλογος και συνένοχος;

Να πάρει πίσω κάποιον που ενδεχομένως (αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου) έκανε πάρτι με τις μίζες; Έλεος δηλαδή. Στο κάτω – κάτω ο κόσμος που ψήφισε ΛΑΟΣ δεν μπορεί να συνδέεται με τον αρχηγό του. Αν θέλει θα ψηφίσει ξανά ΛΑΟΣ ή ΝΔ ή Χρυσή Αυγή ή ακόμη και ΣΥΡΙΖΑ. Δεν μπορεί να ταυτίζουμε τον υποστηρικτή του κάθε κόμματος με το κάθε λαμόγιο που τυγχάνει να έχει υψηλές θέσεις.

Να πούμε και κάτι άλλο. Η Νέα Δημοκρατία και ο Σαμαράς είναι καλύτερα να μη βρίσκεται στην εξουσία παρά να πάρει πίσω στο μαντρί τους υβριστές, τους προδότες, τους ξεπουλημένους και προσκυνημένους σε κάθε σημαία ευκαιρίας. Κι αυτό ισχύει για όλα τα πολιτικά παρτάλια που στα χρόνια της βαθιάς κρίσης της χώρας έκαναν την πάπια κι άφησαν τον Σαμαρά να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

Να θυμίσουμε την ιστορία με τη μίζα του Καρατζαφέρη. Σύμφωνα με τα στοιχεία, ενημερώθηκαν οι αρχές ότι πρέπει να ψάξουν τα ίχνη μίας μίζας για τη σύμβαση αγοράς των 4 Super Puma που κόστισε στο ελληνικό Δημόσιο 64 εκατ. ευρώ. Μεταξύ των άλλων στοιχείων, ο καταγγέλλων ενημέρωνε και για την ύπαρξη off shore που πρέπει να μπουν στο δικαστικό στόχαστρο.

Από την έρευνα προέκυψε ότι στο πλαίσιο της υλοποίησης της σύμβασης μεταξύ Eurocopter και ελληνικού Δημοσίου, δύο εταιρίες εμφανίζονται ως μεσάζοντες. Πρόκειται για τις Kestrel και Malwern, συμφερόντων δύο επιχειρηματιών που ενεπλάκησαν στη σύμβαση και σήμερα είναι κατηγορούμενοι.

Σύμφωνα πάντα με την έρευνα, ο λογαριασμός που τηρούσε στο νησί Jersey η Malwern (με έδρα τον Παναμά) είχε πιστωθεί από το 2000 έως και το 2008 με εμβάσματα 5,5 εκατ. ευρώ από τις λιβανέζικες εταιρίες Copsi Sal και Medifin Sal οι οποίες ανήκουν στον μεγαλομέτοχο της Eurocopter.

Στη συνέχεια, οι off shore Premium Properties και Malwern εμφανίζονται να βάζουν 1,6 εκατ. ευρώ στην off shore Catalina, που φέρεται ότι ανήκει στον Γιώργο Καρατζαφέρη.

Σύμφωνα με πληροφορίες πάντως που αφορούν στη σύμβαση του εξοπλιστικού προγράμματος, το μεγαλύτερο μέρος της μίζας μεταφέρθηκε σε τραπεζικούς λογαριασμούς συμφερόντων των δύο ήδη κατηγορουμένων επιχειρηματιών στην Ελλάδα, στο Jersey και στην Ελβετία, ενώ ένα μικρότερο μέρος σε τραπεζικούς λογαριασμούς Ελλήνων πολιτών επίσης στο νησί Gernsey. Ανάμεσα στους αποδέκτες ήταν και τρεις πρώην στρατιωτικοί και άλλα πρόσωπα, τα οποία ωστόσο δεν έχουν ακόμη γίνει γνωστά στην ανάκριση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Seagull avatar
    Seagull 12/11/2014 09:26:01

    ' Ακου " μιζώθηκε " μα τι είναι αυτά τα πράγματα, μπορεί ο καλός πατερούλης να έχει κάνει κάτι τέτοιο, ο άνθρωπος κέρδιζε απανωτά Τζόκερ & Λόττο, εθνικά και λαϊκά λαχεία, από εκεί είναι τα λεφτά.... άλλωστε το πόσο τυχερός άνθρωπος είναι το έδειξε και το περιστέρι που κάθησε επί της κεφαλής του και προφανώς τον κουτσούλισε κιόλας.

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 12/11/2014 09:59:58

    Υπάρχει και το σενάριο οτι ζήτησε μια εξυπηρετησούλα, να του βγάλουν τα λεφτουδάκια έξω χωρίς να φανεί αυτός. Όπως και να έχει έκθετος είναι.

  3. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 12/11/2014 10:05:35

    Λέτε να ...''μιζώθηκε'', εξαγοράσθηκε, διεφθάρη, αμάρτησε, αυτός ο παθιασμένος κήρυξ του ''πατρίς-θρησκεία-οικογένεια'', ο ...πιστός εκφραστής της τιμιότητας, της καθαρότητας, ο απόλυτος, ο αδέκαστος φωτισμένος ηγέτης; Αν τελικά αποδειχτεί πως είναι ΚΑΙ πατριδοκάπΗλος με τη σφραγίδα, θα προσθέσει ακόμη έναν τίτλο στον ήδη δικαίως κατακτηθέντα, αυτόν του αδίστακτου και βάναυσου προσβολέα της αισθητικής, πατριδοκάπΕλα. [Ποτέ δεν θα του συγχωρέσω την αισχρή κακοποίηση του Καβάφη, κατά την αλησμόνητη...ηρωϊκή εκείνη έξοδό του από το Μαξίμου... :-) https://www.youtube.com/watch?v=AAom6rzOeV4]

  4. iconology2009 avatar
    iconology2009 12/11/2014 10:06:16

    Ρητορικά το θέτω-μέσα μου την έχω την απάντηση-απλά διερωτώμαι γιατί να πάρει μίζα κάποιος που δεν είναι στην εξουσία και δεν είναι μεσολαβητής. Για ποια ακριβώς εκδούλευση πήρε αυτές τις μίζες; Αυτό είναι το ερώτημα που νομίζω έχει το πολιτικό ζουμί. Θυμηθείτε μόνο τι ρόλο έπαιζε εκείνη τη περίοδο ο Καρατζαφέρης και κάντε το συνειρμό.

    • Δημήτρης.. avatar
      Δημήτρης.. @ iconology2009 12/11/2014 12:15:28

      Σωστός!!! Τον συλλογισμό τον κάνουν πολλοί δεν είναι τόσο ηλίθιοι να πιστεύουν ότι έπι παντοδυναμίας ΠΑΣΟΚ το 2000 τις μίζες τις επερνε ένας δεξιός πολιτικός. Αλλά αφού βολεύει η λάσπη ,δεν βαριέσαι......

      • Dizzy Jimmy avatar
        Dizzy Jimmy @ Δημήτρης.. 13/11/2014 02:57:19

        η αγορά των Super Puma επειδή δεν εθεωρείτο εξοπλιστική δαπάνη αλλά προοριζόταν για υπηρεσίας έρευνας και διάσωσης συγχρηματοδοτείτο κατά 30% από το Ελληνικό Δημόσιο και κατά 70% από την Ευρωπαική Ένωση. Όλως τυχαίως την ίδια εποχή ο περί ου ο λόγος Εθνοφύλαξ ήταν ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΗΣ. Ωρες ώρες θυμάμαι το μακαρίτη τον Ραφαηλίδη όταν έλεγε ότι οι εθνικιστές χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, τους βλάκες και τους απατεώνες που πλουτίζουν εκμεταλλευόμενοι τους βλάκες

        • νικόλαος Βασιλειαδης avatar
          νικόλαος Βασιλειαδης @ Dizzy Jimmy 13/11/2014 09:32:15

          συμφωνώ, η Πατριδοκαπηλία είναι το έσχατο καταφύγιο του κάθε λωποδύτη.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ iconology2009 13/11/2014 01:22:16

      Σε μια υπερπαραγωγη εκτος από τους πρώτους ρόλους,καλοπληρώνονται οι πάντες: δεύτεροι, τρίτοι ρόλοι,σκηνοθέτες, σκηνογράφοι,..... μέχρι κι οι ταξιθέτριες παίρνουν τα έξτρα τους...

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ iconology2009 13/11/2014 18:31:23

      Α, ρε icon, κανένας δεν απάντησε. Έτσι είμαστε εμείς οι δεξιοί εδώ σε αυτή την ιστοσελίδα, η δεξιά ποτέ δεν είχε πολιτική σκέψη. Χωρίς να διεκδικώ ότι έχω εγώ, απλώς νομίζω ότι απαντώ στο ερώτημά σου, έστω και αν δεν είχες αυτό στο μυαλό σου: Ο Γ.Κ. εκείνον τον καιρό (φθινόπωρο 2000) είχε διαγραφεί από τη ΝΔ και είχε έρθει σε ρήξη με τον Καραμανλή, ρήξη προσωπική και όχι (μόνον) πολιτική. Άρα, είχε τη δυνατότητα δημιουργίας ενός δεξιού κόμματος που θα έκοβε ψήφους από τη ΝΔ, όπως και έκανε σε όλες τις εκλογικές αναμετρήσεις από το 2004 έως και το 2009. Οπότε, ο συλλογισμός σου ίσως να κατατείνει στο ότι κάποιοι τον "έφτιαξαν" για να κάνει ζημιά στον Καραμανλή και στη ΝΔ. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και πολιτικοί της αντιπολίτευσης που κάνουν τους "ντήλερς". Στην ιστορία της Siemens, π.χ., υπήρχαν κάμποσοι πολιτικοί της αντιπολίτευσης του 1993-2004 που καταφανώς τα έπιαναν, από όσα έχουμε δει μέχρι σήμερα. Μάλιστα, συγκεκριμένο πολιτικό πρόσωπο θυμάμαι πολύ καλά ότι είχε επισκεφθεί υπουργό με κεντρική θέση στην ιστορία της Siemens για να προωθηθεί "επιτέλους ο εκσυγχρονισμός των τηλεποικοινωνιών". Άρα, χρήσιμοι και οι της αντιπολίτευσης. Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να είναι πιο χρήσιμοι και από την κυβέρνηση, αναλόγως με ποιον μιλάς και ποιον έχεις. Πες μας και τη δική σου εκδοχή, αν θέλεις, ώστε να καταγραφεί η πολύτιμη άποψή σου.

      • George N avatar
        George N @ Διογένης 13/11/2014 20:12:25

        Λογικο(φανές)....Αυτό? http://www.skai.gr/news/politics/article/168169/naumahia-karatzaferi-meimaraki-gia-ta-upovruhia-/

  5. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 12/11/2014 10:51:13

    Ψήγματα ανθρωπομετρικής ικανότητας να διαθέτει κάποιος, δεν εκπλήσσεται.

  6. ΚΑΠΠΑΔΟΚΗΣ avatar
    ΚΑΠΠΑΔΟΚΗΣ 12/11/2014 11:14:56

    Δεν νομίζω ότι τα ποσά αφορούν μίζες για την υπογραφή σύμβασης. Φαίνεται ότι μέσα σε εξοπλιστικά προγράμματα κρύβονταν μαύρο πολιτικό χρήμα. Με χρήματα της άμυνας της χώρας χρηματοδοτούνταν κόμματα, κομματίδια, δημοσιογράφοι και λοιποί παρατρεχάμενοι. Προφανώς κάποιοι το 2007-2008-2009 ήθελαν ένα ισχυρό κόμμα δεξιότερα της ΝΔ και έσμπρωχναν χρήμα.

  7. GregA avatar
    GregA 12/11/2014 11:42:40

    Περιμένω να ακούσω και τον Μεϊμαράκη να εξηγεί τις αλλεπάλληλες επιχσκέψεις αυτού του τύπου στο Υπ. Άμυνας (πάντοτε με συνοδεία) για την επίσπευση των διαδικασιών των προμηθειών των Ενόπλων Δυνάμεων με το πρόσχημα της ενίσχυσης της άμυνας.

  8. Giorgis avatar
    Giorgis 12/11/2014 12:30:24

    Μέεεεεεσα ... αν αποδειχτεί φυσικά ... μέεεεεεεεσα

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ Giorgis 12/11/2014 13:01:15

      Υπάρχει κάποιο μικρό προβληματάκι με το Μέεεεεεσα. Και να αποδειχτεί ότι «μιζώθηκε», επειδή την εποχή εκείνη ήταν απλός βουλευτής χωρίς υπογραφή κ.λ.π. , δεν νομίζω ότι θα έχει ποινικές συνέπειες υπό την προϋπόθεση βεβαίως ότι δεν θα κατηγορηθεί για δωροδοκία. Απλώς θα εξαφανιστεί πολιτικά.

      • Padron avatar
        Padron @ Γιάννης Κιαπέκος 12/11/2014 19:46:52

        Και ο Άκης μέσα είναι για ψευδή δήλωση πόθεν έσχες ...

        • Πάρης ο όμορφος avatar
          Πάρης ο όμορφος @ Padron 12/11/2014 22:35:39

          Μπαααα... Δεν πρόκειται να φυλακιστεί. Ο Τσοχατζό, ''καθάρισε'' για ολόκληρο τον αμαρτωλό πολιτικό κόσμο. Δεν πρόκειται να πληρώσει άλλος κανείς για τ' ανομήματά του πια.

  9. karenin avatar
    karenin 12/11/2014 13:44:46

    Η περίπτωση Καρατζαφέρη είναι χαρακτηριστική μιας χώρας όπου ο κάθε θεομπαίχτης, πιανει ένα γραφείο βάζει δεξια και αριστερά την ελληνική σημαία , απο πίσω την εικόνα του Αι Γιώργη, και με τα συμβολα αυτά εχει ετοιμο εθνικοχριστιανικό κόμμα. Το μόνο που ελειπε ηταν ενα θαυμα, που ηρθε με το περιστέρι στο κεφάλι. Απο εκει και πέρα, για να μην ξεχνάμε, η εκκλησία τον προικησε με την αγάπη και τις ευχές της, μαζι με χιλιαδες ψήφους πιστών, και το κράτος με ενα κανάλι για να κηρύσει τον λόγο του θεού και της αλήθειας. Δυστυχώς και σε αυτή την περίπτωση κανένας θεσμός δεν λειτούργησε για μια ακόμη φορά. Ας κρατησουμε όμως το παράδοξο πως οι μιζες του δινόνταν όχι για να κρατάει το στόμα κλειστό, αλλά αντίθετα για να κάνει φασαρία στην βουλή εν είδη επερωτήσεων, τις οποίες στην βουλή διεκπεραίωναν... ο Μειμαράκης έχει να θυμηθεί απο τα υποβρύχια. Μετά ηρθε και ο Κοραντής, τον θυμάσθε τον πρώην της ΚΥΠ, με δυο βαλίτσες πράμα στον αρχηγό, και απο τότε ψάξε να βρείς ποιος εκβιαζει ποιον. Πως αλήθεια φθασαμε ως εδω;

    • Απονενοημένος Διάβημας avatar
      Απονενοημένος Διάβημας @ karenin 12/11/2014 14:36:56

      Βασικά , οι θεομπαίχτες σε αυτή τη χώρα είχαν συνήθως πίσω τους Σοσιαλιστικές σημαίες ,δε θα μας φταίξει τώρα η Ελληνική και ο Αι Γιώργης!

      • Ποταμίσιος Χάνος avatar
        Ποταμίσιος Χάνος @ Απονενοημένος Διάβημας 12/11/2014 15:21:05

        Ο Θεομπαίχτης ό,τι και αν έχει ...πίσω του, την ίδια δουλειά κάνει. Σφετερίζεται σύμβολα, ιδέες και πίστη.

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 12/11/2014 13:58:26

    Μπορεί και να μιζώθηκε κανονικά, μπορεί και να εισέπραττε "διόδια" και η μίζα να πήγαινε πιο "ψηλά"! Από το 1999 έπαιζε ζαριές με στημένα ζάρια, αρχικά εναντίον του Καραμανλή και πάντα εναντίον του Σαμαρά! Είχε ρόλο και εξυπηρετούσε φιλοδοξίες. Το ζήτημα είναι να βγει όλη η αλήθεια! Θα βγει όμως;

  11. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 12/11/2014 14:18:00

    Κάτι ἤξερε ὁ ΚΚ. . .

  12. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 12/11/2014 14:23:43

    Α ,ετσι γίνονται αυτά ,μέσω off-shore? Γιατί εγώ νόμιζα πως γίνονται... χέρι-χέρι!!!

    • Ποταμίσιος Χάνος avatar
      Ποταμίσιος Χάνος @ Απονενοημένος Διάβημας 12/11/2014 15:19:05

      Xaxxaxa! Πολύ καλό.

  13. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 12/11/2014 15:54:10

    Ας θυμηθούμε ΟΛΟΙ την ζημιά που έκανε ο Καρατζαφέρης στον Καραμανλή στις εκλογές του 2007! Λόγω του βιβλίου της Ιστορίας και του σπρωξίματος από το μιντιακό σύστημα, μπήκε στην βουλή και εκείνη η κυβέρνηση με τους ΠΑΣΟΚΙΚΟΥΣ εκλογικούς νόμους έμεινε στους 152 (Τατούλης και Παυλίδης). Μετά όλοι γνωρίζουμε τι επακολούθησε (Ζαχοπουλος, Βατοπέδι κ.ά.) πριν την οικονομική κρίση (Οκτωβριος 2008). Αυτή είναι η Ελλάδα!!!

  14. Tassos avatar
    Tassos 12/11/2014 16:06:14

    Κατ' αρχήν να αποδώσουμε τα εύσημα στο ΑΝΤΙ για το προ καιρού άρθρο του που έλεγε στην ΝΔ να μην ξαναπάρει πίσω τους "αντιμνημονιακούς" πατριδέμπορες. Δεν ξέρω αλλά μια ήττα στις εκλογές που θα μας απάλλασσε από Καρατζαφέρηδες, Πολύδωρες, Καμμένους, Κουίκ, Νικολόπουλους, Χρυσοβελώνηδες, Ζώηδες κλπ μόνο ως θετικό για την Δημοκρατία μπορώ να το δω.

  15. Άγγελος Εξάγγελος avatar
    Άγγελος Εξάγγελος 12/11/2014 16:43:00

    Το τραγικά αστείο με όλους αυτούς τους βουλιμικούς του χρήματος, είναι που ενώ διαθέτουν οικονομική επιφάνεια, ρισκάρουν να γελοιοποιηθούν, να εξευτελιστούν, προκειμένου να σωρεύσουν περισσότερα! Ούτε την αξιοπρέπειά τους δεν είναι ικανοί να διαφυλάξουν. Όχι να ...υπερασπιστούν τα Εθνικά όσια και ιερά, όπως υποκριτικά διατείνονται.

  16. "Μανώλης Πετράκης" avatar
    "Μανώλης Πετράκης" 12/11/2014 16:54:19

    Να θυμόμαστε ότι η οικονομική ζημιά δεν είναι μόνο η μίζα αλλά ΚΥΡΙΩΣ τα σαβουροπροιόντα που σε βάζει να αγοράσεις ο άλλος για εισπράξει την μίζα του. Δεν θα είχα αντίρηση να προβλέπεται μέχρι και απαγχονισμός για τέτοιες αποδεδειγμένες περιπτώσεις (μίζες σε Εθνική Άμυνα / Υγεία). Ωστόσο δεν πέσαμε έξω λόγω των μιζών. Αν δεν υπήρχε το τερατώδες υδροκέφαλο Σοβιετικό Κράτος με τους άπειρους οργανισμούς, υπηρεσίες και αρμοδιότητες, με τα φαραωνικά έργα / "λευκούς ελέφαντες" (ακόμα και χωρίς μίζες), και κυρίως με έναν νομικό πλαίσιο το οποίο καταδιώκει την επιχειρηματικότητα και την παραγωγή, τότε θα μπορούσαμε χαλαρά να συντηρούμε και έναν πληθυσμό μιζαδόρων (που υπήρχαν πάντα, ιδίως σε παλαιότερες εποχές πριν το Internet). Τέλος με τις ιδιωτικοποιήσεις λύνεται και οριστικά και το πρόβλημα των μιζών. Κάνε την ΔΕΗ π.χ. ιδιωτική και άσε τον άλλον να μιζώνεται όσο θέλει. Ας τον βρουν και ας τον κυνηγήσουν οι μέτοχοι και το ΔΣ.

  17. Κώστας avatar
    Κώστας 12/11/2014 18:41:03

    Ψήφισε στο πλευρό του ΓΑΠ το πρώτο μνημόνιο,στήριξε την κυβέρνηση Παπαδήμου και το δεύτερο μνημόνιο με νύχια και δόντια. Οι υπεράκτιες εταιρείες δεν δηλώθηκαν στο πόθεν έσχες του. Ο τόπος στην πιο κρίσιμη στιγμή,έπεσε σε χέρια τύπου ΓΑΠ και Καρατζαφέρη... Κάτι παλικάρια από το κόμμα του που είδαν φως και μπήκαν στην ΝΔ δεν ξέρουν τίποτε για τις υπεράκτιες;Πόση λάσπη έφαγε η ΝΔ και Κ.Καραμανλής από αυτόν τον υπεράκτιο διαφημιστή;

  18. Tassos avatar
    Tassos 12/11/2014 20:46:32

    Ρε τι θυμήθηκα τώρα...Λέτε να βγει Σαλώμη από την φυλακή?

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Tassos 12/11/2014 23:38:23

      Απλά τέλειο!

  19. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/11/2014 00:16:49

    "Πούμα" ή "γίδια στην πλάτη"; Το σίγουρο είναι ότι κάποια γίδια ψηφίζουν τους μπουκαδόρους στο μαντρί τους.

  20. zame avatar
    zame 14/11/2014 13:31:14

    ασχετο ισως..αλλα ΓΙΑΤΙ το ηθικο μετρο να ειναι αριστερο μετρο..& μαλιστα προνομιακο.?