#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2012 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μιζέρια, μικρότητες και καιροσκοπισμός από τον ΣΥΡΙΖΑ μετά τη συμφωνία



«Αναιμικό συμβιβασμό» και «λύση τραυμαπλάστ» που αναβάλλει τα δύσκολα για μετά τις γερμανικές εκλογές χαρακτηρίζει τη συμφωνία του Eurogroup ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Δημήτρης Παπαδημούλης.

«Η δόση ήταν βέβαιο ότι θα δοθεί. Το ζήτημα ήταν να δοθεί μία απάντηση για τη βιωσιμότητα του χρέους» είπε ο κ.Παπαδημούλης, μιλώντας στον Βήμα 99,5, τονίζοντας ότι το Eurogroup «δεν δίνει δίκαιη και βιώσιμη λύση στο πρόβλημα της βιωσιμότητας του χρέους».

Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ τονίζει ότι υλοποιείται η λογική του μνημονίου, δηλαδή «η μαζική και βίαιη φτωχοποίηση του ελληνικού λαού».

«Δεν είναι λύση που θα δώσει ανάσα. Δίνει ανάσα δύο μηνών, είναι σαν δύο φιάλες οξυγόνου» λέει και προσθέτει ότι η λύση θα δοθεί με ένα γενναίο κούρεμα χρέους και δημόσιου τομέα και με τη μεταφορά επενδυτικών πόρων στο Νότο.«Η λογική της Μέρκελ είναι τσιγκούνικη και κοντόθωρη και υπονομεύει όλη την Ευρωζώνη» πρόσθεσε.

Σχολιάζοντας τη δήλωση του πρωθυπουργού μετά τη συμφωνία του Eurogroup o κ.Παπαδημούλης τόνισε: «Θα προτιμούσα η κυβέρνηση όλες τις προηγούμενες μέρες να μην μένει αμέτοχη και να περιμένει το Eurogroup. Είναι τραγικό να μην έχει άποψη η κυβέρνηση για τη βιωσιμότητα του χρέους».

Αναφερόμενος στις δηλώσεις Λαγκάρντ για το πρόγραμμα επαναγοράς του ελληνικού χρέους ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε ότι φαίνεται πως και η ίδια η επικεφαλής του ΔΝΤ διατηρεί τις επιφυλάξεις της.

Σε ανάλογο μήκος κύματος και ο Γιάννης Μηλιός στη ΝΕΤ ο οποίος μίλησε και πάλι για τις πολιτικές λιτότητας και για το γεγονός ότι η συμφωνία κατά τη γνώμη του δεν εξασφαλίζει τη βιωσιμότητα του χρέους. Μέχρι το βράδυ θα ακούσουμε κι άλλες απόψεις από τον ΣΥΡΙΖΑ. Ωστόσο, ας πούμε δύο πράγματα:

1.      Από πού κι ως που ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν σίγουρος ότι θα δοθεί η δόση; Αν δεν υπήρχε συμφωνία ποιος θα μας έδινε τα λεφτά; Ή μήπως δεν ήταν σοβαρό το ενδεχόμενο ακόμη και φυγής του ΔΝΤ από την τρόικα με ότι αυτό συνεπάγεται για το χρηματοδοτικό πρόγραμμα της Ελλάδας;

2.      Ας μας πει ο ΣΥΡΙΖΑ τελικά την ήθελε τη δόση ή πρόκειται για δόση του διαβόλου; Μέχρι σήμερα δεν την παίρναμε για λόγους που δεν έχουν σχέση με την Ελλάδα και κατηγορούσε την κυβέρνηση ότι δεν διαπραγματεύεται κι ότι είναι ανθέλληνες. Τώρα που την πήραμε είναι αναιμικός συμβιβασμός και τσιγκούνικη συμφωνία; Ας αποφασίσουν επιτέλους τι θέλουν. Είναι καλή ή κακή η δόση;

3.      Θα προτιμούσε είπε ο κ. Παπαδημούλης να μη μένει αμέτοχη η κυβέρνηση. Δηλαδή τι θα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ αν ήταν κυβέρνηση; Δε μας το έχει πει. Μήπως θα έβαζε τον Τατσόπουλο να τους…πείσει ή θα έβαζε τον βουλευτή Σταθά να πάει στον «κουτσό» όπως αποκάλεσε τον Σόιμπλε, και να του πει δύο λόγια;

4.      Τον Λαφαζάνη, την ΚΟΕ και τις άλλες συνιστώσες τους ρώτησαν για τις δηλώσεις που κάνουν; Γιατί οι παραπάνω θα ήθελαν να μην υπάρχει συμφωνία, να καταρρεύσει η ΕΕ και να βγει η Ελλάδα από το ευρώ. Το έχουν πει άλλωστε, ανήκουν στο λόμπι της δραχμής με αρχηγό τον πρώην αρχηγό τους Αλέκο Αλαβάνο.

5.      Ο κ. Μηλιός είπε στη ΝΕΤ ότι δε μπορεί να έχουμε συνέχεια τον Φούχτελ στην Ελλάδα ας έρθει και ο… Ρούσβελτ. Προφανώς είναι σχήμα λόγου, εκτός αν ο ΣΥΡΙΖΑ αποφάσισε να παίξει το ρόλο του εκπροσώπου του αμερικανικού παράγοντα, έτσι για να τη «σπάσει» στη Μέρκελ.

Σε γενικές γραμμές ο ΣΥΡΙΖΑ συνεχίζει την κοντόφθαλμη πολιτική του μηδενισμού των πάντων για χάρη της εξουσίας. Δε μπορεί να αποφύγει τις πασοκικές ασθένειες του πολιτικού καιροσκοπισμού και βάζει πάνω από την Ελλάδα την επικράτησή του στο πολιτικό σκηνικό. Θα κριθεί από το λαό και την ιστορία, όπως και το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Bim avatar
    Jim Bim 27/11/2012 11:06:21

    Και τώρα Αλεξ ?? τι θα μας πεις ???

    Για να πουν κατι σοβαρό πρέπει να καταλάβουν το περιβαλλον.... το οποίο αλλάζει και τους αγνοεί !!!!

  2. MANΩΛΗΣ ΒΑΛΕΡΗΣ avatar
    MANΩΛΗΣ ΒΑΛΕΡΗΣ 27/11/2012 11:36:41

    ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΑ "ΜΟΥΤΡΑ "ΤΩΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩΝ ΤΗΣ ΠΡΩΙΝΗΣ ΝΕΤ ΔΕΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ....

    • makis avatar
      makis @ MANΩΛΗΣ ΒΑΛΕΡΗΣ 27/11/2012 12:23:09

      Ασε...ειδαμε τα προσωπα του Καψη και του Μπαμπη Παπαδημητριου και καταλαβαμε....σωθηκανε οι τραπεζιτες

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 27/11/2012 12:16:08

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ακολουθεί την εξής τακτική: Αν η Ευρώπη και ΔΝΤ δώσουν μείωση επιτοκίων ο ΣΥΡΙΖΑ θα πει "μα δεν μας δώσανε απευθείας κούρεμα". Όταν θα περάσουν οι γερμανικές εκλογές και μας δώσουν απευθείας κούρεμα δημοσίων φορέων (OSI) ο ΣΥΡΙΖΑ θα πει "μα δεν αποκαθιστούν τις αδικίες από τις περικοπές μισθών και συντάξεων". Όταν αποκαταστήσουμε τις αδικίες από τις περικοπές ο ΣΥΡΙΖΑ θα πει "μα δεν έχετε καταπολεμήσει την ανεργία" κ.ο.κ.
    Κοινώς ότι και να γίνει οι άλλοι πάντα έχουν άδικο και εκείνη δίκιο. Δημοκράτες περιωπής.

    Μην ασχολείστε με μίζερους ανθρώπους.

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 27/11/2012 21:54:56

      Αν γινει OSΙ, θα σημαινει οτι Γερμανια, Ολλανδια, Αυστρια, Γαλλια, Φινλανδια, κτλ πληρωσαν δικα μας χρεη, αφου μας δανεισαν για να πληρωσουμε δανεικα και μετα μας τα χαρισαν. Περιμενεις ειλικρινα να περασει κατι τετοιο απο κοινοβουλιο και δη της Γερμανιας και της Φινλανδιας; Ελπιζω κατι τετοιο ποτε να μην προταθει και κυριως να μην περασει γιατι τετοιο ρεζιλικι δεν ξεπλενεται ουτε σε 1.000 χρονια...

  4. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 27/11/2012 12:17:17

    Κοινώς ότι και να γίνει, πάντα οι άλλοι έχουν άδικο ενώ εκείνοι δίκιο. Δημοκράτες περιωπής.

    Μην ασχολείστε με μίζερους ανθρώπους.

  5. makis avatar
    makis 27/11/2012 12:19:46

    Eσεις δηλαδη εχετε αρχισει τα πανηγυρια ? Παλι σωθηκαμε ?
    Εμενα παντως οπως εγραψε και καποιος αλλος ,απ ολες τις φορες που σωθηκαμε ,μου αρεσε η 3η και η 5η .

    • kostas avatar
      kostas @ makis 27/11/2012 12:33:48

      ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΣΥ ΤΙ ΘΑΓΙΝΕΙΣ? ΕΣΥ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΝΑ ΣΕ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ.ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙΤΕ ΠΙΑ

  6. kotstak avatar
    kotstak 27/11/2012 12:37:20

    Η επιχειρηματολογία του ΣΥΡΙΖΑ είναι εντελώς καφενειακή.

    Για άγνωστο λόγο, σε όλους αυτούς τους ανθρώπους, επί σειρά ετών, δίναμε πολλά χρήματα χωρίς να μας προσφέρουν τίποτα.
    Απεναντίας, με τη συμπεριφορά τους, προκαλούσαν πολλές φθορές στο σύστημα.
    Τις μπούρδες που έλεγαν τόσα χρόνια, από τις πολλές φορές, τις πίστεψαν και οι ίδιοι.
    Τα χρήματα που παίρνουν, επειδή τα παίρνουν συνεχώς πολλά χρόνια, έχουν την εντύπωση πως τα δικαιούνται.
    Έτσι φτάσαμε στο σημείο να πιστέψουν πως είναι σε θέση να κυβερνήσουν.
    Για να μας δίνουν τόσα λεφτά (και 25%), πάει να πει πως είμαστε ικανοί!!!

    Κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ,
    Στη ζωή αυτή, εάν έχεις κάτι που ΔΕΝ το δικαιούσαι, η φύση θα βρει τρόπο να στο πάρει.
    Τα χρήματα που παίρνατε τόσα χρόνια, ΔΕΝ τα δικαιούσασταν.
    Ίσως η φύση επέλεξε αυτόν τον τρόπο (να κυβερνήσετε για δυο μήνες δηλαδή) για να σας τα στερήσει.

    Οι του ΚΚΕ, που και αυτοί δεν τα δικαιούνται, γι αυτό ανατριχιάζουν όταν βλέπουν πως μεγαλώνει η πιθανότητα να κυβερνήσετε. Ξέρουν πως θα τα χάσουν και αυτοί.
    Είναι ελαφρώς εξυπνότεροι από εσάς και μέχρι εκεί τους κόβει.
    Αυτά τα προβλήματα τα έχουν αντιμετωπίσει αυτοί στο παρελθόν.
    Όταν έβλεπαν ότι μεγάλωναν τα ποσοστά τους και υπήρχε ο κίνδυνος να αποκτήσουν πλειοψηφικό ρεύμα, οι μισοί έφευγαν και έφτιαχναν νέο κόμμα.

    • makis avatar
      makis @ kotstak 27/11/2012 13:14:29

      υγ. Το 'εμεις κυβερνησαμε ολα αυτα τα χρονια αλλα φταει ο
      Συριζα '...δεν ειναι καφενειακο επιχειρημα ????

      • dim avatar
        dim @ makis 27/11/2012 18:55:30

        Αν βάλουμε κάτω τα ποσοστά ευθυνης του κάθε κόμματος για το πως φτάσαμε ως εδώ, η Αριστερά έχει μεγαλύτερη ευθύνη από τη ΝΔ, διότι κάθε μεταρρύθμιση που πήγαινει να κάνει η ΝΔ έβρισκε απέναντι της τα συνδικάτα και τις απειλές περί πτώσης της κυβέρνησης, που ελέω ΠΑΣΟΚ, που κάθε φορά που έβλεπε ότι χάνει τις εκλογές άλλαζε τον εκλογικό νόμο προς το αναλογικότερο, η ΝΔ κυβέρνησε τα 6 από τα 9 χρόνια της με 151 ή 152 βουλευτές...

        Για μένα η ευθύνη για το ότι φτάσαμε σε αυτό το χρέος είναι:

        50% ΠΑΣΟΚ (κυβέρνησε όπως αυτό ήθελε, απερίσπαστο και καταστροφικά, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων επί 21 χρόνια),

        20% ΑΡΙΣΤΕΡΑ (ηγεσίες και συνδικάτα επί 31 χρόνια (1981-2012) το ίδιο βιολί, «όχι σε όλα», οπισθοδρόμηση και πάλι οπισθοδρόμηση,

        15% ΝΔ (ευθύνεται κυρίως για τη τριετία 2004-2007 που ενώ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του πολιτικού σκηνικού, και μπορούσε να τα αλλάξει όλα, επέλεξε την ήπια προσαρμογή,

        15% ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ (που δεν μπόρεσαν ποτέ να καταλάβουν ότι ευημερία με δανεικά είναι απλά πρόσκαιρη ευημερία που θα την πληρώσουν διπλά κυρίως οι επόμενες γενιές, δηλαδη εμείς, δηλαδή τα ίδια τους τα παιδιά)

        • Εθνικιστης avatar
          Εθνικιστης @ dim 27/11/2012 21:59:55

          Ποια ηταν ακριβως η "ηπια προσαρμογη του 2004-2007"; Ξεχνας οτι δεν προλαβαινε να βγει το ενα σκανδαλο και εσκαγε το αλλο; Μιζες, ρουσφετια, διορισμοι κυριολεκτικα απο το παραθυρο, φοροδιαφυγη, κουμπαροι, κτλ; Νομιζεις οτι το ΠΑΣΟΚ κερδισε τις εκλογες με το "λεφτα υπαρχουν" ή με την ελπιδα οτι δεν θα υπαρχει καθε εβδομαδα και νεο σκανδαλο;

          Τελος, η ευημερια με δανεικα μπορει να υπαρξει χωρις προβληματα, αρκει τα δανεικα να τα επενδυεις και οχι να τα σπαταλας.

          • dim avatar
            dim @ Εθνικιστης 28/11/2012 00:33:01

            Δυστυχώς υπήρξε πίεση από τη κομματική βάση που ήταν 11 χρόνια έξω από το παιχνίδι, άρα φταίνει και οι πολίτες που εδώ και 30 χρόνια είχαν στο πετσί τους το πελατειακό κράτος... Για αυτό και πρώτος εγώ λέω ότι έχει ευθύνες η ΝΔ για τη περίοδο 2004-2007...

            Τώρα για τα σκάνδαλα, τα 8 στα 10 από όσα κυκλοφόρησαν ήταν μούφα σκάνδαλα, έπαιξε πολύ καλά το κατεστημένο το ρόλο του στο ροκάνισμα του προφίλ της κυβέρνησης της ΝΔ...

            Ευημερία με δανεικά που γίνονται μερσεντές και λουλούδια στα σκυλάδικα, με δανεικά που γίνονται διορισμοί στο δημόσιο, δεν γίνεται.... Αλλά ακόμα με δημόσιες επενδύσεις με δανεικά πάλι είναι δύσκολο να υπάρξει μακροχρόνια ευημερία γιατί για να είναι εξυπηρετίσιμο το χρέος σου, πρέπει οι ρυθμοί ανάπτυξης σου να είναι πάντα μεγαλύτεροι από το επιτόκιο που πληρώνεις.... Με επιτόκια σε νορμάλ συνθήκες του 3,5%, πιστεύεις εσύ ότι είναι δυνατόν να έχεις κάθε χρόνο επί δεκαετίες ρυθμούς ανάπτυξης πάνω από 4% ???

            Η ασφαλής και μακροχρόνια ευημερία έρχεται μόνο μέσα από τις ιδιωτικές επενδύσεις που θα αυξάνουν την παραγωγικότητα, και το κράτος πρέπει να εξασφαλίζει μόνο ενα ευνοϊκό οικονομικό πλαίσιο, και να μοιράζει μετά σε κοινωνικό μέρισμα τα έσοδα από την ακμάζουσα οικονομία της χώρας...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Εθνικιστης 28/11/2012 00:47:56

            "Μιζες, ρουσφετια, διορισμοι κυριολεκτικα απο το παραθυρο, φοροδιαφυγη, κουμπαροι, κτλ;"

            Μήπως μπέρδεψες χρονολογίες:: :D

  7. γαλατης avatar
    γαλατης 27/11/2012 13:11:11

    αντι να υπερασπίζεσαι την απόφαση την χθεσινή να γράψεις αναλυτικά και με επιχειρήματα αν αυτή η απόφαση είναι σωτηρία για την πατρίδα και τον λαό της η απλά μια αναβολή για λίγο χρόνο στα τεράστια προβλήματα όπως λένε κάποιοι ξένοι, "κλώτσησαν το τενεκεδάκι λίογ πιο κάτω"....και αν κάποιος έχει θέσεις να τις εκφράσει...π.χ. πως θα γίνει η επαναγορά, σε τι τιμές αφού πλέον αυτό ...διαφημίστηκε, τι θα γίνει με τα ασφαλιστικά ταμεία, τι σημαίνει οτι το 30% του πλεονάζοντος θα πηγαίνει σε ειδικό λογαριασμό, τι σημαίνει διωτικοποιήσεις όλα σε ειδικό λογαριασμο, τι σημαίνει επιτροπεία και μετά το 2016, .....αυτή είναι η συζήτηση και οχι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

  8. CHRIS avatar
    CHRIS 27/11/2012 13:22:07

    Αφού κανείς δεν ξέρει τι έχουνε αποφασίσει. Εκ των υστέρων τα βιώνουμε όλοι. Πήραν μια απόφαση για να μην τρελαθούν οι αγορές σήμερα. Φανταστείτε τι θα γινόταν παγκόσμια αν το Eurogroup χτες αποτύγχανε... Υποθέτουν χρέος 124% το 2020 με ανάπτυξη ανάλογη της Κίνας το 2015! They just kicked the can a little down the road.

    • Lampros avatar
      Lampros @ CHRIS 27/11/2012 16:26:29

      "Ανάπτυξη ανάλογη της κίνας το 2015"

      @@ καπαμά. Εδώ είστε και εδώ θα είμαι να την δούμε...

      Αυτά είναι σαν το "το 2012 θα ξαναμπούμε στις αγορές" του Παπακωνσταντίνου.

      Σου λένε, σε δυο χρόνια ποιός ζει ποιός πεθαίνει να θυμάται τι μαλακία είπαμε...

  9. GreekInLux avatar
    GreekInLux 27/11/2012 13:30:10

    Ρε συ makis δεν παίζεσαι! μιλάς για τους τραπεζίτες κι έχεις κι άποψη νομίζεις. Ουσιαστικά αναμασάς την ίδια καραμέλα με τον αρχηγό σου, μόνο που ακόμα κι αυτός παραδέχτηκε προ ημερών σε συνέντευξή του την σημασία ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών. Αν η απόφαση ήταν δωράκι χωρίς όρους για τις κακές Τραπεζες γιατί πέφτουν οι μετοχές τους σήμερα στο χρηματιστήριο; διάβασε και λίγο παραπέρα και μετά καταφεύγεις σε εξυπνακισμούς και τσιτάτα...

  10. γελωτοποιος avatar
    γελωτοποιος 27/11/2012 13:55:08

    χαχαχαχα!!!

  11. Tassos avatar
    Tassos 27/11/2012 14:08:02

    Ολοι αυτοί που λες είναι καλύτεροι από την αυριανική σαπίλα τύπου Κουρουμπλή και Φωτόπουλου, το μπλοκ Κουρο-Χατζηνικο-Τράγκα, την ...Γιάννα, τους συνδικαλιστές που βαράν τον Γερμανό πρόξενο.

  12. γελωτοποιος avatar
    γελωτοποιος 27/11/2012 14:14:57

    φακτορα, νομιζω οτι η κριτικη στο συριζα δεν ειναι σωστη και μοιαζει αστοχη τη στιγμη που αρκετοι ξενοι λενε τα ιδια. Δημιουργειται η εντυπωση (σε μενα τουλαχιστον) οτι εχετε μπει για τα καλα στη λογικη του διπολου και απαγορευεται να συμφωνησετε στο οτιδηποτε με το συριζα. Δεν θελω να πω οτι ειναι αδικαιολογητη η κριτικη που κανετε στο συριζα αλλα πρεπει να ειναι αυστηρα επι της ουσιας κι οχι εμπαθης διαφορετικα θα γινετε σαν το συριζα....

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ γελωτοποιος 27/11/2012 20:05:26

      ....."Δημιουργειται η εντυπωση (σε μενα τουλαχιστον) οτι εχετε μπει για τα καλα στη λογικη του διπολου και απαγορευεται να συμφωνησετε στο οτιδηποτε με το συριζα" .

      Κάντε μια προσπάθεια να αντιστρέψετε τα πρόσωπα ( στη θέση ΣΥΡΙΖΑ βάλτε Κυβάρνηση) και θα δείτε ότι η κριτική θα είναι πιο ταιριαστή, πιο εποικοδομητική και πιο διδακτική για σας !

  13. nickvous avatar
    nickvous 27/11/2012 14:18:38

    Κανεις δεν εβγαλε το κεφαλι του εξω απο το νερο τραβωντας τα μαλλια του.

  14. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 27/11/2012 15:46:36

    Κουρουμπλης, Φωτοπουλος, Σκουρλετης, Μπαλαφας, Βιτσας, Βουτσης ,Βαρεμενος, Τσιριδοκωσταντοπουλου, Λαφαζανης κ.λ.π. με οδηγο τον μεγαλο αρχηγο του δεκαπενταμελους ! Με πνευματικους καθοδηγητες τον μεγαλο Γερμανοφαγο Τραγκα και τον αλλο μεγαλο ΧατζηνικοREAL NEWS . Ερμη Ελλαδα τι σε περιμενει αν οι Ελληνες παραφρονησουν ομαδικα στις επομενες εκλογες.

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 27/11/2012 17:46:26

    Είναι προκλητικά αφελές να πανηγυρίζετε εδώ μέσα γιατί κανένα πρόβλημα της χώρας δεν έχει λυθεί και προπάντων της ανταγωνιστικότητας του ιδιωτικού τομέα.Αν δεν βρούμε προϊόντα να παράγουμε και να εξαγάγουμε πάντα χρεωμένοι θα είμαστε. Κανείς δεν βάζει το χέρι στην αληθινή πληγή της Ελλάδας που είναι ο ιδιωτικός τομέας που δεν παράγει τίποτα χρήσιμο και ζει από τις κρατικές προμήθειες.Φυσικά τα ίδια θα λέτε όσοι υποστηρίζετε την τρικομματική συγκυβέρνηση και παραμονές του επόμενου μνημονίου για το πόσο απαραίτητο είναι γιατί θα χρεοκοπήσουμε και γιατί δεν υπάρχει άλλος δρόμος κλπ..φυσικά τότε θα είστε οριστικά παρελθόν ακολουθώντας την τύχη του ΠΑΣΟΚ.